ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling De toekomstige vrede. No. 306. Woensdag 17 October 1918. 3e Jaargang Adres voor Redactie en Administratie WILLEMSPLEIN 11, IJMOIDEN-, (Drukkerij SÏNJEWÊL), Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 8 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Uitgave van de Na&ml, Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden". ABVERTENTIEN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. |>er regel» Advertentiscontraéten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 8 uur v.sa. Tot plaatsing van advertentiën van buiten d© gemeente Y1LSSN la dit blad is uitsluitend gereehtigd het Advertentiebureau P. F. C, ROBLSB IJMUIDBN. Kleine advertenties en familiebericliten kosten bij slechts 7 cent per regel. B|j dit nummer behoort het officiëelé Raadsverslag. OFFICIEEL. Centrale keuken VELSEN. Menu. Maandag 21 Oct.: Stamppot (Aardappelen met Roode Kool) 15 cent per portie. Woensdag 23 Oct.Stamppot (Aardappelen met Spinazie) 15 cent per portie. Zaterdag 26 Oct.Stamppot (Aardappelen met Savoye Kool) 15 cent per portie. Levensmiddelenbedrijf Velsen Gedurende de week van Vrijdag 18 Oct. tot en met Donderdag 24 Oct. is verkrijgbaar op: bon No. 167 1 Chocoladereep, verpakt 127a ct., onverpakt 12 ct. 168 7a pond Regeeringsviseh. 171 17e 0DSj kaas 80: 4* A 8 et. per ons. 8 bonnen 172 1 dubb. stuk harde zeep a 38 cent per dubb, stuk. 173 7a ons Gort. 174 7, pond suiker. 175 7a ons aardappelmeel k 5 et. of V, ons sago A 57a ct. per ons. 207 U/a K.G. Kleiaardappelen, 8 ct. Geldig van i8 Oct. t.m. 20 Oct. 208 27a K.G. Veenaardappelen, k 5 7, ct. Geldig van 21 Oct. t.m. 24 Oct. Zonder bon verkrijgbaar. Juliënne (gedroogde soepgroenten) per pakje, inh. 1 ons, 15 ets. Thee- en Koffiekaart bon 39 is geldig van 16 t.m. 31 Oct. voor 7a ons Koffie. Boter- en vetkaart bon 3, 2e tijd vak is geldig van 13 Oct. t.m. 22 Oct. echter met bijlevering van bon 159 uit het bonboekje. Broodkaart 72e week is geldig van 18 Oct. t.m. 24 Oct. Hinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek met belagen van J. Inpijn te IJmui- den om vergunning tot uitbreiding zijner blik- en plaatwerkerij, door bijplaatsing van een boormachine, amarilsteen en draaibank, gedreven door een electromotor van 17»<P-K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, af deeling IJmui- den Sectie I No. 2215, gelegen aan de Pres. Krugerstraat C61. Op Vrijdag, den 25 Oct. 1918, des voormidd. te 11 ure, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, aie niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. N Velsen, 11 Oct. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT, de Secretaris, WIJNOLDY DANIÉLS. Suikerprijzen, ©e Burgemeester van Velsen brengt namens den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ter algemeene kennis: dat de kleinhandelprijs van suiker 30 cent per 7s K.G. is, en dat de kleinhandelprijs van suiker bereid onder rabbinaal toezicht op 347j ct. per 7» K.G. is bepaald. Aardappelen De Burgemeester van Velsen brengt namens den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ter algemeene kennis dat met ingang van 7 October 1918 de prijzen voor consumptie aardappelen van kleigrond vastge steld zijn als volgt: Grootbandelprijs f6.10p. 100K.G. Tussehen f 6.50 100 Kleinhandelprijs 8 cent per K.G. Yolksbiscu.it De Burgemeester van Velsen brengt namens den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ter algemeene kennis dat de aflevering voor den klein handel van Volksbiscuit slechts zal mogen plaatshebben in hoeveelheden van niet meer dan twee hectogram tegelijk. We willen van tijd tot tijd de blik ook eens slaan buiten de in zekeren zin beperkten kring van IJmuiden. De omstandigheden geven daartoe zeer zeker aanleiding en onze lezers hebben er ook wel recht op een enkele maal de zienswijze te vernemen van de redactie van ons orgaan over meer algemeene zaken, die desniettemin ook den levensader van IJmuiden omvatten. Duitschland en Oostenrijk hebben, zooals de telegrammen ons bericht ten de door President Wilson ge stelde 14 punten onvoorwaardelijk aanvaard en gunstig besloten op de Amerikaansche voorwaarde om het bezette gebied te ontruimen om daarna aan de overige geallieerden een voorstel te doen tot het ge zamenlgk in het leven roepen van een wapenstilstand. Men begrijpe dus goed, noch tij dens de ontruiming, noch onmiddel lijk daarna treedt de wapenstilstand in. Eerst na de ontruiming zal het Duitsche verzoek om een wapen stilstand overwogen worden. De toestand der Centrale rijken moet wel zeer benard zijn, dat ze ondanks de bovenstaande beperking toch tot de ontruiming besloten hebben. Het moet wel niet anders gekund hebben, anders zou het zeker niet gebeurd zijn. De Jingoistisehe pers bericht nu, dat Duitschland zgu nederlaag er kend heeft, 't Heeft er ook allen schijn van. Doch strekt dit het Duitsche volk of de Duitsche legers cot schande. Geenszins. Het heeft moeten zwichten voor de overmacht. Waar voor tenslotte ieder moet onderdoen, die er tegenover gesteld wordt. In zooverre is de eer der overwinning niet groot. Men moge daar tegen overstelien, dat Duitschland als het ware de tegenpartij getart heeft haar partij te versterken met nieuwe krachten, omdat het meende sterk genoeg te zijn, 't ook daartegen best te kun nen bolwerken dat is slechts ge bleken een misrekening te zijn, die zich gruwelijk wreekt, dech schan delijk is het niet. Slechts zeer pijn lijk gestrafte overmoed. Voor ieder met onbevangen blik moet het verzoek van Duitschland aan Amerika bevreemding gewekt hebben. Bevreemding niet alleen, doch ook verwondering, die aan leiding gaf tot wantrouwen. We willen dit met een kort alledaagsch voorbeeld toelichten. A. (Duitsch land c.s.) vecht met B. (Engeland c.s.) A. is overwegend sterker en in zijn dolzinnige drift en overmoed slaat hij er in den blinde op los en geeft daarbij van tijd tot tijd C. (Amerika, den grooten broer, die den strijd nog steeds bleef aanzien) een gevoelige opstopper. „Past er op," zegt C., „blijf met je handen van mijn Igf, anders krijg je ook met mij te doen." A. slaat die waarschuwingen in den wind. Trots op zijn geweldige, ge trainde kracht meent hij ook „den grooten broer" wel aan te kunnen en gaat voort met zijn vuistslagen ook C. te treffen, tot deze zich in den strijd mengt. A. heeft zich overschat. Tegen B. en C. kan hij niet op en ziende, dat hij het onderspit moet delven, geeft hij zich niet gewonnen, maar wendt zich over B. tot C. met de vraag, vrede te willen sluiten op door C. te stellen voorwaar den. Denkende, dat de voorwaarde nog zal zijn, dat hij C. met rust moet laten, zal hij zich dan weer met alle kracht op B. werpen, wetende hem alleen wel aan te kunnen, 't Heeft dien schijn gewekt. Doch dat is niet naar den zin van B. Zoó staat o. i. de zaak er thans voor en deze stand van zaken waar borgt ons b^ lange nog niet een vrede, die geen oorlog meer zal mogelijk maken. Engeland en Frank rijk stellen zieh niet meer op het vredesstandpunt van Amerika. Zij wenschen nu de kracht van Amerika te benutten om Duitschland zoo ge weldig neer te slaan, dat het ook niet meer in staat zal zijn den oorlog tegen de geallieerden buiten Amerika voort te zetten of ooit weder te kunnen beginnen. Zij willen Duitschland de klauwen af en de tanden uitslaan, opdat het nimmer weer ten strijde zal kunnen trekken. Zij willen daarvoor eischen afstand van de oorlogsvloot, inleve ring van geschut en ammunitie, afdanking van het leger, kortom een zichzelf in staat stellen van absolute werkloosheid en weerloosheid door Duitschland. Als zij zien, dat Amerika zich daartoe niet wil leenen, briezen ze van toorn en verbeten woede, doch in het besef, dat zij het zonder de hulp van den grooten broer, alleen niet zoover zullen kunnen brengen doen zij alsof zij het met hem eens zijn, doch inwendig versmoren zij hun eigen wenschen en verlangen. Duitschland heeft Engeland en Frankrijk een slag in het aangezicht gegeven, door zich uitsluitend tot President Wilson te richten. Of is 't geen beleedigiog voor Maarschalk Foch, do aanvoerder van alle geal lieerde leger3 aan het Westelijk front, dat Duitschland niet aan hem maar aan Wilson een wapenstilstand vraagt en is 't niet minder klein eerend voor Foeh, dat Amerika niet inet een groot gebaar tot Duitschland zegt: „Wendt U voor een wapen stilstand tot uwwapentegenstander" Heeft Bulgarije zieh tot President Wilson gewend met hst verzoek om een wapenstilstand Immers neen. Bulgarije wendde zich tot den Fransccen Generaal, die hem de slagen toebracht en die generaal overlegde met de regeeringen, waar van hij de troepen aanvoerde. Er is groote ontspanning gekomen door de vredesbesprekingen. Qroo- ter nog door het jong.-te antwoord van Duitschland aan Amerika. Laten we niet voorbarig zijn: We zijn nog slechts aan de prelude, aan het voorspel. Zeker, er is een belangrijke schrede gezet op den weg, die'naar de vrede leiden kan. Er is inderdaad reden tot opti misme, ais men niet verder ziet en gevoelt dan de momenteele opluch ting. Doch het spel, het drama ver moedelijk, zal eerst aanvangen als Duitschland en Oostenrijk de be zette gebieden hebben ontruimd en Amerika dan tot zijn bondgenooten zal zeggen: De Centrale rijken stel len U en mij een wapenstilstand voor. Wat dan? In dit verband kan het niet van belang ontbloot zgn te vertelleD, wat we daarom trent uit de monden van een intel lecten Duitscher en zijn echtgenoote vernamen, met wie we tijdens een spoorreis over deze zoo hoogst be langrijke kwestie een langdurig on derhoud hadden, van welke gelegen heid we tevens gebruik gemaakt hebben eens te polsen naar de in zichten over de invloeden van een winnend of een verliezend Duitsch land op onze plaats. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Door 2 jongens is in het plantsoen op het Koningsplein pnder het zand bedolven gevonden een groote doos pepermunt, vermoede lijk van diefstal herkomstig. Vrgdag 25 October geeft het Meisjeskoor, Dir. de heer N. Gonlag, eene uitvoering van de operette „De Fee van de Bron". De heer G. v. d. Linden schreef bij de uitgave de volgende bespreking in de Muziek- bode Het is my een groot genoegen over dit werk van twee onzer land- genooten te kunnen schrgven. Eerstens hebben wij hier te doen met een kinder-operette die kinder lijk maar niet kinderachtig is. Het kinder-drama is knap in elkaar gezet, er is gezorgd voor licht en schaduw. Een jonge Prins is ge boren aan het hof van Koning en Koningin X. Het volk komt juichende zgne belangstelling betoonen, even eens de kolenbranders die een takje aanbieden waardoor de Prins ten allen tijde op hunne hulp zal kunnen rekenen. Dan komen de kabouters die een lantarentje aanbieden dat als 't ontstoken wordt hem zal red den uit alle gevaren. Het geheele volk smeekt nu om de bescherming van „de fee van de bron", die op deze bede met een gouden toover- staf ia de hand verschgnt. Plotse ling met een donderslag versebgnt de heks, die, beleedigt dat ze niet op het feest werd genoodigd, den jongen Prins toewenscht, dat hg zal moeten bedelen voor 't brood „ik tart n kabouters en fee van da bron". Algemeene ontsteltenis, doch de fee van de bron en het volk verklaren dat zij met alle maobt zullen waken over den jongen Prins en aldus den toeleg van de heks zuilen verijdelen. Van nu af aan begint er een wed- strgd om den Prins, die, intusschen opgegroeid is tot een schoone knaap, in het ongeluk te storten, en om hem daarvan te redden. Het zou mij te ver voeren deze geheele handeling te bespreken. Genoeg zij het dat de handeling eindigt met een hoera „hy is gered". Hg is n.l. gered door Ella, een esn- voudig landmeisje waarmee hy nu gaat trouwen. Allen roepers „leve hot jonge paar", de heks ziet zich overwonnen door de fee van de bron, die tot den Prins zegt„wees niet bevreesdhaar macht over u is gebroken, het goede heeft het kwade overwonnen". De heer Evert Koning heeft hierbg een passende muziek geschreven. Na een opgewekte inleiding zingt de Koningin een zeer lief wiege liedje, waarna het volk opkomt om' in een fraai koor, zyn gevoelens te vertolken. Dan komt de hoofdman der kolen branders met een aardige solo het takje aanbieden, daarna de hoofd man der kabouters die een zeer karakteristiek liedje zingt met de aanbieding van het lampje, waarna de koningin en de koning hun dank betuigen in een mooi duetje. Dan een koor van het volk, vól en krachtig de verschil ning van de fee zeer mooi weergegeven en dan het dramatische effect van de heks verschijning zeer goed geschilderd, een solo van de fee en een zeer mooi slotkoor vormen den rijken inhoud van het eerste bedrijf. In de volgende bedrgven ontmoe ten wg eveneens een koor van kabouters, een gevoelvolle solo van den Prins, een duet van Ella en den Prins, een fraai ensemble van de fee en de jagers, een zeer inte ressant echolied van Ella, een wiegeliedje-koor van kabouters dat alles voert tot het bigde slot in een dankbaar geschreven driestemmig koor. Het is alles muziek van zeer goed allooi, vry van alle banalitei ten. Ik ben overtuigd dat de hee- ren Wilson en Koning met dit werk een groot succes zullen behalen. Alhier is aangehouden J. v. M., wegens diefstal van viseh uit de Rijksvischhal. Om de diefstallen van viseh tegen te gaan zullen voortaan alle perso nen, die verdacht worden, uit de Rijksvisehhallen door de politie ge- IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1