Zetter Zetter-Drukker •weerd worden. Ook de opkoopers van z.g. zoodjes visch, waarbij wat men noemt veel „gesmebsde" visch is, en die in de halleh verkocht worden, waardoor het stelen in de hand wordt gewerkt, zullen buiten de hallen gehouden worden. Tegen de firma P. B. alhier is weder procesverbaal opgemaakt wegens den verkoop van garens boven den maximumprijs. Men verzoekt ons te melden dat visscherlieden van buiten de ge meente boter op bons in onze plaats kunnen bekomen, indien de bons door de gemeente, waarin zij woon' achtig zijn, zijn afgestempeld en uit een verklaring van de reederij b.ijkt, uat de nouder op een te IJmuiden thuis behoorena visschersvaartujg vaart. Uit het kantoor van den Rijkswaterstaat aan het zeestrand is bericht, dat aldaar 2 rijwielen zjjn gestolen. Te Velseroord is van den elec tricien K. voor de tweede maai een rijwiel gestolen. Men maakt zich alhier ernstig ongerust over den zeiibeuger Een dracht X V.L. 169, dievoor 20 dagen van hier naar de beugvis' scherij is vertrokken en waarvan men sedert dien niets meer gehoord heeft. Be Eendracht X behoort aan de directie H. de Korver te Vlaardingen Door het zoontje van een juf frouw alhier waren 5 lichamen van bruinbroodkaarten gevonden. De naam van den houder was er op geschreven. De juffrouw baalde er niettemin toch aaraappelen op, aoch de handelaar weigerde de aardap pelen en hield de kaarten in. Het geval werd ter kenniö van de politie gebracht. Maandag hoorde de juffrouw voor deze overtreding een geldboete van 20 gulden of 20 dagen hechtenis tegen zich eischen. Door bewoners van een woon wagen is te Heilo een paard weder rechtelijk medegenomen. Het beestje werd hier in beslag genomen. VELSEROORD. Alhier is gisteren in een gezin aan den Yelserduinerbuurtweg een 4-jarig kind aan de SpaaDSche griep overleden. Voor eenige jaren is hier, zoo- als men zich nog wel zal herinneren, een melkoorlog geweest. De vrouwen hebben toen een melkboer uit Bever- w*jk hier ingehaald, die melk tegen goedkooperen prijs ieverde en die veel klandizie kreeg. Deze heeft nu vanaf Maandag al zgn klanten in den steek gelaten, waardoor vele huismoeders niet wisten wat te beginnen, want wat doet men zonder melk? De zaak is thans opgelost, dat de hoer, die de melk aan den Bever wijkschen slijter leverde, deze thans levert aan de gebroede)s Z. enden heer R., allen meikslyters alhier. Men deelde ons mede dat de ge broeders Z. de Roomsche klanten en de melkslijster R. de Protestant- sche klanten van den Bever wijkschen slijter krijgt. Ook een oplossing Voor 14 dagen is in de villa Kriemhilda nabij den spoorweg te Driehuis ingebroken. 't Was ons bekend dat de politie alhier huiszoeking had gedaan bij den Duitscher C., (een der gesnapte draaddieven en alhier wonend) in verband met dezen inbraak. Daar de politie echter ons verzocht hier van geen melding te maken om het onderzoek niet te bemoeilijken, voldeden wij daar natuurlijk aan In de Stads Editie werd hst gis teravond echter wei vermeid, ter wijl de berichtgever van dat blad voorts slecht op de hoogte bleek. Er stond n.l. in het bericht, dat de inbraak voor eenige maanden was gepleegd en verder dat destijds in verband met dezen diefstal een tweetal rondzwervende jongelieden werd gearresteerd. De laatste arrestatie geschiedde n.b. in de villa zelf, waar de jon gelieden verleden jaar werden aangetroffen. De inbraak had, zooals wij boven reeds meedeelden, voor twee we ken plaats. Alhier is onder leiding van Mevr. Ds. Helders een Vrouwen vereniging opgericht, die 's Maan dagsavonds vergadert in de consis torie der Herv. Kerk. De Jongelieden Geheelont houders Vereniging alhier heefG zich aangesloten bij het Centraal Drankweer Comité. De afd. IJmuiden van den Ned.Protestantonbond stelt pogingen in 'g werk alhier een Vrijzinnige Zondagschool op te richten. Zaterdagnacht heeft de politie weer een goede vangst gedaan door twee telefoondraad die m te sa appen. De hoofdagent Haak alhier, was er met de agenten De Ruiter en Van der Wal en den rijksveldwachter Van Meer, op uit en zij wisten toen twee draaddieven in to sluiten. Eén van de twee zat in een telefoon paal en had al 42 draden doorge knipt. Hij zag echter onraad, kwam uit den paal en nam de vlucht. De Ruiter loste toen een schot op hem en raakte den dief, een Duitscher, Cohn genaamd, in het oor, waardoor hij bewusteloos neerviel. Da kogel was drie e.M. in het vleesch gedron gen en er daarna weer uitgegaan De dief werd ingerekend. De andere dader had zich in het hout ver scholen doch de hond van den rijks veldwachter Van Meer had hem spoedig gevonden. Het bleek te zijn P. Kw. van hier, iemand, die op krukken gaat. Beiden zijn in arrest gesteld. Dienzeifden nacht is tusschen Velseroord en IJmuiden weer 900 meter draad gestolen. VELSEN. Tot onderwijzeres aan de Chr. School op Wijkeroog is benoemd mej. E. C. Versluys te Westmaas en tot onderwijzer de heer P. de Jovg te Vlaardingen. Het aantal sollicitanten bedroeg 38 Tot surnumerair ten post kantore alhier is benoemd de heer J. Stal te den Helder. De Haarlemsehe rechtbank veroordeelde een woonwagenbewo ner, A. K., die alhier een jongen met een SGherp voorwerp had mis handeld en daarna een fiets vernield, overeenkomstig den eisch tot 4 maanden gevangenisstraf. SANTPOORT. Er wordt in den laatsten tijd vooral aan de Jan Gijzenvaart bru taal opgetreden door insluiping. Niet alleen bij nacht komen verschillen de diefstallen voor, doch overdag trachten ze de woningen binnen te dringen en men heeft hier niet alleen met mannen, doch ook met vrouwen te doen, die den omtrek onveilig maken. Zoo heeft men bij den caféhouder Dekker zich toegang verschaft in de keuken. Hier js uit de provisiekast ontvreemd een stuk vleesch, terwyl men zich eveneens vergast heeft aan ander eten, dat in genoemde kast was geborgen. Dit is een dievegge geweest want een ceintuur heeft de dame achtergelaten. Van het aardappelenveld van den heer v. d. Bronk alhier zijn een groote hoeveelheid aardappelen gestolen. Van de daders geen spoor. Een wagen beladen met stroo passeerde gisteren de Jan Gijzen vaart. Dit kwam de agent B. ver dacht voor en al heel spoedig bleek, dat op deu wagen ook erwten, tar we benevens e8n groot aantal zakken aardappelen waren geladen, die in beslag werden genomen. A. v. N., te Santpoort, had in Maart een melkgevende koe voor 440 gulden verkocht aan C. H. te Velsen, om dit beest te slachten. Op last van den burgemeester was de koe in beslag genomen en geslacht. Als deskundige trad op K. H., die verklaarde dat de koe geen melkkoe was. De verdediger, mr. Slingenberg, deelde mede dat deze zaak een episode is van een civiele procedure tusschen eenige boeren en den bur gemeester van Velsen. Iedereen weet, dat deze koe een melkgevende was. Twee getuigen bevestigden dit en verklaarden, dat de koe onge veer 7 Liter per dag gaf. De officier van Justitie achtte, naar de St. Ed. meldt, de kwestie van het al of niet melkgeven on dergeschikt. De koe is te duur ver kocht. Bijgevolg eischte hij een geld boete van 150 gulden. De verdediger achtte het twijfel achtig of de burgemeester wel het recht had de koe in beslag te laten nemen. Beklaagde heeft volgens de beschikking van 12 Maart 1918 in deze geen overtreding gepleegd, omdat in deze beschikking alleen slachtvee bedoeld wordt en bedoel de koe melkgevend was. Tusschen de verschillende categorieën moet een objectief verschil worden ge maakt. Door het verkoopen van een melkgevende koe aan een slager wordt deze geen slachtkoe. Verder vond de verdediger de strafmaat ook veel te hoog, indien de over treding wettig bewezen kan worden. Tot de Rijkstuinbouwwinter- sehool te Lisse is toegelaten J. L. van Zijverden alhier. Door het onvermoeide na sporen van den rijksveldwachter P. B. Annaert en den gemeenteveld wachter A. Bergema te Jan Gijzen vaart, is het gelukt de hand te leg gen op Chr. M. Stoete en J. Sij- brandij, beiden wonende te Amster dam, die in den nacht van 12 op 13 September jl. koperdraaddieistal pleegden aan de spoorlijn nabij Driehuis—Wester veld, onder de ge meente Velsen. In den nacht van 11 op 12 October is poging tot inbraak ge pleegd bij den rijwielhandelaar Jak te Santpoort. De dieven zijn in hun werk gestoord door dan bewoner. De veelbesproken Hageliüger- weg ondergaat op het gedeelte tus schen Papenburg en het bestraatte gedeelte een groote verbetering door het aanleggen van een paardenpad midden in den weg. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ten nadetle van den beer Kocka alhier eene hoeveel heid bruine boonen gestolen, die op zyn land onder Driehuis aan stokhoopen staan. Voor de commissie voor le zingen zal de heer J. B. A. Saeijs uit Haarlem a.s. Vrijdagavond in de bewaarschool van Mevr. Wüste een lezing houden over De Zuid Duit- scho gebergten met zijne sehoone sages en legenden. Uit de Provincie ORGELBESPELING. ia de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 18 Oct. '18 des nam. van 23 uur, door den heer Louis Robert. Programma 1. Fantasia et Fuga c kl.t. J. S. Bach. 2. Noél. L. C. d'Aquin (1694—1772). 3. Andante Grazioso. G. Dethier. 4. Lamentation. A. Guilmaut. 5. Prélude du Déluge. C. Saint-Saëns. 6. Fiat Lux. Th. Dubois. Burgerlijk© Stand dor gemeente Velsen, van 12 tot en met 15 Oct. 1918. BEV ALLEN N. HuisingOlden burg z.C. M. Jabroervan War merdam d.J. Post—Kramer d. H. van Hooff—Zwart z.J. Daip- hornde Krijger z. OVERLEDEN: W. Zwanenburg, 1 jaar, d. v. C. Zwanenburgen W. StetJ. M. van Goethem, 5 jaren, v. A. van Goethem en W. van Wijk; P- de Vreugd, 24 jaren, echtgenoot van W. PronkJ. Jan son, 5 jaren, z. v. J. Janson en C, Ros; K. Daalder, 80 jaren, we duwnaar van A- C. Schaap. Uit de Gemeente Bij de Huureommissie tejVel sen. welke tevens is ingesteld voor de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, zijn ingekomen van 1 Jauuari tot 9 September (918: 981 verzoeken tot huurver- hooging, 27 tot schatting van den huurprijs, waarvan 631 uit de Ge meente Velsen, 298 uit de Ge meente Beverwijk en 79 uit de Gemeente Wijk aan Zee en Duin. 125 Verzoekschriften tot huur» verlenging. In hetzelfde tijdperk zijn door de Commissie genomen 857 beslis singen op de verzoeken tot huur- verhooging en schatting van den huurprijs, van welke 298 goedge keurd, 267 geheel of gedeeltelijk afwijzend warenin 188 gevallen zijn de verzoekers niet ontvankelijk verklaard en in zes gevalien ver klaarde de Commissie zich onbe voegd; terwyl 4 schattingen ambts halve geschieden. Op/ de verzoeksn tot huurverlen- ging zijn 118 beslissingen genomen, waarvan in 74 gevallen de huur is bestendigd, in 26 niet verlengd, in 3 weder verkort, in 10 huurder niet ontvankelijk verklaard in zijn gedaan vei zoek en in 5 gevallen de Commissie zich onbevoegd heeft verklaard. De Haarlemsehe rechtbank veroordeelde M. S., zonder beroep, tot f 10 of 2 dagen ©n E. W., aard appelenhandelaar, lot f 100 of 20 dagen, H. Sbakker, tot f 10 of 2 dagen, allen alhier en allen wegens overtreding der Distributiewet. De Commissie voor Plaatse lijk schooltoezicht vergaderde Maan dagavond ten raadhuize. By de ingekomen stukken was een mededeeling van B.en W. dat de scholen zoo weinig mogelijk voor andere doeleinden zui en worden gebruikt. De Commissie voor Plaatselijk Schooltoezicht veigaderde gistera vond ten raadhuize. Inzake d* mogelijkheid der invoe ring van loffelijke getuigschifieo als onderzoek naar de resultaten van het" onderwijs is aan de schoolhoof den hun meening gevraagd. De meeste hoof en bleken er voor ie zijn, eenigen weifelachtig en twee er te gen. Goedgevonden wordt dat deze zaak verder door den wethouder van onderwys wordt behandeld. De sub commissie tot ondeizoek naar de mogelijkheid tot invoering van een uniform leerplan op de openbare lagere scholen had een rap port iDgazonden. De commissie ver- eenigde zich met dit rapport, waar in wordt voorgesteld B. en W. te verzoeken tot invoering over te gaan, en tevens het handwerk- en gym nastiek-onderwijs als vakonderwijs in te voeren. Jonkvr. van Tuyll vraagt of, als een uniform leerplan wordt inge voerd, dit ook voor de bijzondere scholen zal gelden. De voorzitter zegt van niet, doch als deze hun eigen belang inzien, zullen zij dit ook volgen. De Voorzitter dankt de sub-com missie voor haar arbeid en spreekt den wensch uit dat zij daarop suc ces zal mogen zien. Daarna wordt gesproken over nieuw te benoemen leden en voor drachten voor vacaturen. Mevr. Pol- derman-Luchinger te IJmuiden heeft als lid der commissie bedankt. Er waren 4 leden der Commissie afwezig. Yisscherij. Ingezonden Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, zal a.s. Zaterdag avond een gezellige bijeenkomst van „De Propagandist" worden gehou den, om te trachten hier een afdea- ling van die vereen iging op te rich ten. Haar doel is jongelieden van 15 tot 20 jaar te vereenigen om propaganda te maken voor ge heel onthouding. Reeds in verschillende plaatsen van ons land (o.a. te Utrecht, Am sterdam en Haarlem) bestaan af- deelingen van „De Propagandist". Deze zijn voortgekomen uit de alco hol-cursussen, welke daar door on derwijzers-drankbestrijders aan kin deren van 12 tot 14 jaar gegeven worden. Om don band die tusschen de leerlingen dezer cursussen gelegd werd, te bewaren, werden clubs op gericht, waar hun kennis over den alcohol wordt uitgebreid en waar bovendien zelf propaganda voor G. O. wordt gemaakt. Deze clubs staan onder leiding van de onderwijzers, vereenigd in de Nederl. Onderw. Propaganda-Club voor drankbestrijding, Jongelui van IJmuiden en Velser oord, bezoekt in grooten getale de bijeenkomst op a.s. Zaterdag, waar ge nader met het doel en werken der club kunt kennis maken. G. A. AALDERINK. Velseroord, 15 Oct. 1918. De schipper van den Sleepboot trawler R. O. 16 hoeft bij aankemst alhier gerapporteerd, dat d© zeii beuger Eendracht X V. L., 169, die over tijd is, Maandagmiddag te 5 uur, bij boei 6 gezien is onder nood- zeilen thuisvarende. Het schip is uit de zeilen geslagen. De sleepboot trawler Zeeland heelt op zee 7 vaten en de kust- visscher SCH. 3 2 vaten portwijn opgevischt, welke aan de strand vonderij zijn afgedragen. Gevonden Voorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te be komen aan het bureau van politie te IJmuiden. 1 duimstok 1 sleuteltje 1 bruiu glacé handschoen. 1 bril in étui 1 steekwagen Plaatselijk Meuws. IJMUIDEN. Dat de door IJmuidens Man nenkoor uitgeschreven kwartetten- wedstrijd zich mag verheugen in de algemeene sympathie der burgerij, bewezen wel de talrijke toezeggin gen voor het beschikbaar stellen van medailles n.l. van de heeren Jac. TeJlier 4 kl. zilveren medailles, M. Kroonenberg 1 zilv. medaille, S. Smit 4 kl. zilv. med., N. IJm. Crt. 4 idem, Joh. de Laat 4 bronzen med., J. Michels 4 verg. zilv. med., firma Piet Boere 4 zilv. med., A. M. Roggeband 4 zilv. med., Harm. „Concordia" 1 groote verg. zilveren med., terwijl ook onze Courant zich ni9t onbetuigd zal laten. We zouden willen uitroepen „wie volgt". Correspondentie. J. G. v. V. te IJ. Uw ingezon den stuk zullen we niet opnemen. Voor de steeds wederkeerende ge schriften van en over de Bew. Mij. kan onze courant haar ruimte niet missen. Laat de My. haar interne kwesties, die voor het publiek boven dien van geen belang zijn, intern behandelen. RED. Advertenties. A. KOCX EVA SMIT Mlir sotsxa jtfêrww wwwwwwwWw* E. DAALDER Kamers met pension Jonge Herdershond OF kan direcct geplaatst worden Druk kerij SINJEWEL, IJmuiden. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Op 25 Oct. a.s. hopen onze ge liefde Ouders en hunne 12Vi-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mo gen blijven, is de weesch van hunne liefhebbende kinderen Gerard Cornells Martinus Godefridus Jacoba Breesaapstraat 31. §§1 Heden overleed onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de in den ouderdom van 81 jaar. Uit aller naam, 3. LIST. IJmuiden, 13 Oct. 1918. gevraagd voor twee dames. Zaterdag en Zondag afwezig. Br. onder R 78 adv. bur. Roelse. te koop gevraagd (Duitsche). Fr. br. ond. lett. L M aan Boekh. S. v. Dorp, alhier.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2