ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 307. Zaterdag 19 October 1918 Jaargang TWEEDE BLAD AGENDA. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Helders. 6 uur: Ds. N. Padt, Directeur der Van don Wachttoren. Plaatselijk Nieuws. Uit de» Gemeente. Yisscherij IJMUIDER COURANT ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur. Gezellige Bijeenkomst, Concert zaal „Tivoii" Algem. Jongelieden Geh. Onth. Vereeniging. 8 uur, ZONDAG. Bioscoop, 8, 5 en 8 uur. Qroote Gala Voorstellingen, Con certzaal „Fiora", 2 en 7Vs uur. MAANDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur. Boaz bank, Kanaalstraat 37, 7—9 uur. Nutsspaarbank, Flelmstraat 9, 7-9 uur. DINSDAG. Cycloop, Buitengew. Voorstelling 8 uur. Zondag a.s. IJMUIDEN. Ned. Hert. Kerk. 10 uur: Ds. Creutzberg. 5 uur: Ds. Erdman. Doopegez. Gem. sfd. Pret.-Bond 107» uur: W. Luikinga. Geref. Kerk, 10 uurDs. Croos uit Coevorden. .5 uur dezelfde. VELSEROORD. 5 uur: Ds. Helders, Zondag 8. Geref. Kei k. 10 uur: de heer Brederveld. 5 uur: dezelfde. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. Eggink, H. Avondmaal 61/, uur: Ds. Eggink, Dankzegging Oud-Geref. Gemeente. (Gebouw voor Cbr. Belangen). 97» uur: Leeskerk. 5 uurhetzelfde. WIJKEROOG. Geref. Kerk, 10 uur: Ds. Kok. 5 uur: dezelfde. Voorbereiding SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. G. A. v. d. Bergh van Eijsinga. Gen. 32:26b. „De worsteling met het lot". Evangelisatie. 10 uur: Ds. N. van Schouwenburg van Amsterdam. Amst. Jonge Mannen ver. van Amsterdam. Belgen en Nederlanders Wanneer men logees ianger dan een week heeft gehad en ze ver trekken eindelijk dan betrapt men zichzelf op de onvriendelijke ge dachte: Gelukkig, dat ze heengaan. En de logees betrappen zichzelf op de gedachteBlij toe, dat we weex naar huis gaan; nu mooi genoeg geweest. Logees brengen ons uit ons gewone doen en dat gaat voor een paar dagen, maar langer niet. Ze houden ons van het werk en dat maakt zenuwachtig en geprikkeld. Ze brengen hun drukte mee en in de meeste huis houdens is geen enkele vorm van werkverschaffing noodig. We hebben nu ruim vier jaar honderdduizenden logees in ons land, de< Belgen, die we heel hartelijk hebben ontvangen, maar later zijn we vrij wat koeler geworden tegen hen en in strijd met alle gastvrij heid hebben we meermalen niet onduidelijk laten merken, dat we al die vreemdelingen in ons land wel graag zouden zien vertrekken. Daar bij kwam nog het verschil tus- schen hun drukken, levendigen volksaard en onze gelijkmatigheid en geslotenheidwe viöden onszelf heel degelijk vergeleken [bij die „wufte" Belgen. Ook begon onze maag al luider te protesteeren tegen al die „opeters", die onze schrale partie nog kleiner maakten. Barm hartigheid als een korte opwelling komt veel voor, maar als een duur zame drijfveer tot zelf verloochening is ze zeldzaam. De Belgen denken ook niet meer zoo vriendelijk over de Hollandsche vrienden als in het najaar van '14. Dit alles betreurt de schrijver van een boekje: „De Belgen in Holland 1914—1917", de heer Gustave Jas paers. Het is goed, om ons de ver houding en het weaerkeerig min vriendelijke oordeel te doen begrijpen en zoo ook te vergeven, zoodat we straks met goede gevoelens van elkaar afscheid kunnen nemen. Het boekje bevat e-mige illustra ties om de Belgen te herinneren, wat wij voor hen gedaan hebben en het ruimt allerlei misverstand en vooroordeel uit den weg. Jaspaers bespreekt ook de mea ning van vele Nederlanders, dat de Belgen ongemanierd lui, verslaafd aan den drank en zedeloos zouden zijn. Nederland is een schuilplaats geworden van allerlei soort Belgen ook van de slechte elementen, die overal voorkomen. Daar er projec tielen vielen op de gevangenis te Antwerpen, moest deze ontruimd worden en de bewoners vluchtten naar Nederland evenals de bewoners der landlooperskolonie van Merxplas. Niet, alleen menschen, aan wie iedere autoriteit gaarne een getuigschrift van goed zedelijk gedrag zoudeu geven, maar ook de vrouwen uit publieke huizen en hor, gespuis, dat elke groote stad herbergt, kwam over de grenzen. En toch, zoo deelt Jaspaers mee, heeft de politie en justitie in Nederland zich slechts zelden met Belgische onderdanen behoeven te bemoeien. Er zijn Belgische vrouwen van slechte zeden in Nederland gekomen, maar ieder volkheefczulke vrouwen. Bovendien na welken strijd en welke ontberingen zijn sommigen ingegaan op advertenties, waarin „deftige heeren" ernstig verzochten kennis te maken met jeugdige Belgische damos, ten einde „zich verder te bekwamen in de Fransche taal" Ook ziet man te licht in een zekere natuurlijke gratie en de onschuldige coquetterie van Belgische vrouwen verdorvenheid. Da Belgen zijn een volk van industrie, ender de vluch telingen zijn bekwame eerste-klasse werkers, die hun methodes en hun vakken in Nederland bekend maak ten. Zoo hebben we door de Belgen enkele fabrieken voor hennepbe- werking gekregen, te voren in ons land onbekend. Ook zijn ze uitste kende krachten in onze metaal- gieterijen, ijzer-, steenkool- en staal industrieën. De Belgen hebben dikwijls te veel allo Nederlanders naar enkelen beoordeeld. De kamerverhuurders e.a. zijn een ware plaag voor de vluchtelingen geweest. Maar men vindt overal schurken. Zoo deelt Jaspaers mee, dat tijdens de mobili satie in België boeren twee stuivers aan een uitgeput soldaat voor een glas water durfden vragen en de plattelandbewoners op een schande lijke wijze de gelegenheid waarne men, om de stedelingente doen „bloeden". Ook is het door sommige Belgen ons kwalijk genomen, dat we neutraai bleven. Jaspaers prijst het echter in onze regeering, dat zjj voorzichtig en handig ons volk behoed heeft tegen de groote ramp van den oorlog. Ze eischte eerbied voor onze ueutrali- teit en gedroeg zichzelf ook neutraal. Het zijn nimmer de Nederlandsche diplomatieke koeriers geweest, schryft Jaspaers, die cijfertelegram men of vredesvoorstellen overbrach ten en evenmin hebben zjj bom men of Berlijns goud in hun koffers meegevoerd. De schrijver herinnert ook aan de hooge kosten ten laste van onze schatkist voor het onderhoud der vluchtelingen. Do Belgische regie ring heeft de NederJ.audsehe aan geboden, deze onkosten te vergoeden, maar de onze heeft daarvoor be dankt en verzekerd, dat het Neder landsche volk, zich gaarne die offers getroost. Veel hebben ook particu lieren en eenige comite's voor de Belgen gedaan. De 30000 geïnter neerde Belgen hebben veel geleden door de „prikkeldraadziekte", de verveling van het kamplevenhun geestkracht *en gezondheid leden daar ernstig schade. De lange duur van den oorlog is daaraan schuld. Zeer roemt Jaspaers de vrijheid, die hier aan de Belgen gegeven is, om te spreken en te schrijven en zelfs politieke genootschappen op te lichten zonder tusschenkomst onzer regeering. Die vrijheid noemt hij de grootste weldaad, aau de Belgen bewezen. Hij eindigt met, warme woorden van dankbaarheid, door Mevr. Niinal, zuster van den Belgischen minister Berrijer aan oris gericht: „Nooit zuilen mijn land- genooten vergeten alles, wat zij hier in een dieptragisch uur van hun leven gevonden hebben, hoe zij werden opgenomen, geholpen, ge steund ea in moreel en materieel opzicht gesterkt. Zulke herinneringen leggen tussehen twee volken een on verbreek bare band en dat zal, naast zoovele teleurstellingen en droefheid, eea der gelukkige gevol gen zijn van dezen wresden oorlog". Minister Ruys de Beerenbrouck hoeft in de Kamer gesproken van de mogelijkheid, dat in verband met de krijgsverrichtingen in het Westen van België wederom een aantal vluchtelingen te ouzent gastvrijheid zullen zoeken. Wellicht nog meer logees dus, terwijl we al moeite hebben, het eigen gezin te ouöerhou den. Toch zal het ons volk, naar we vertrouwen niet aan gastvrijheid ontbreken als er neg eens in het slotbedrijf van den oorlog ongeluk- kigen voor het oorlogsgeweld land en huis moeten ontvluchten. IJMUIDEN. C. J. A., vroeger telegram besteller te IJmuiden, nu schoen maker, had zich te verantwoorden wegens het zich in Mei van dit jaar wederrechtelijk toeëigonen van een verrekenpakket, geadres seerd aan mej. M. te IJmuiden, waar voor hij f 58.50 inde. Hiervan gaf hij f 11. aan zijn vrouw en maakte van de rest „pleizier in Amsterdam". De officier requireerd9 een gevan genisstraf van twee maanden. Im mers beklaagde heeft wel een schoon strafregister, maar heeft aan den anderen kant gebruik van zijn ambt gemaakt om den onderhavigon dief stal te begaan. Beklaagde roept de clementie der Rechtbank voor zich en zijn geziu in. Wegens diefstal van bussen gecondenseerde melk van den log ger „Nelly" is aangehouden E. P. van hier. K. Z. van Wijk aan Duin is aangehouden wegens diefstal van matten van de boot van Gebr. Goedkoop. Tegen K. A. een militair is procesverbaal opgemaakt wegens verboden vervoer van 500 sigaren. Men schrijft ons: In een gecombineerde vergadering 15 dezer gehouden in het stations koffiehuis te Velsen vertegenwoor digd door alle Broodbakkerspatroons van de Gemeenten Beverwijk-Vel- sen-Santpoort en IJmuiden is met algemeene stemmen besloten op nieuw bij de Gemeentebesturen aa te dringen om maelprijsverlaging «nu een geheel nieuwe calculatie in te dienen, aangezien de toestand zich merkbaar ten nadeele der bak kers heeft gewijzigd vanaf den dat um der aan de Burgemeesters toege zonden missieve van zijne Excellen tie, waarin de raeelprijsverlaging werd uiteengezet. Gezien dat in verschillende plaat sen des lands reeds lang de tweede meelprijsverlaging is toegezegd, en bovengenoemde aftieelingen steads zonder resultaat bij do autoriteiten aankloppen, besloot men tevens mat algemeene stemmen, indien de twee de verlaging niet voor het 76e tijdvak in werking is gekomen, met den aanhang van dat tijdvak een parig de geheele arbeid in de bakker ij z a 1 worden neergelegd. Tevens werd staande de verga dering een motia aangenomen en telegrafisch wrzonden aaa Zijne Excellentie den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel van den volgenden inhoud De bride zusterverenigingen afd. B&verwijk en Velsen m gezamenlijke vergadering bijeen in 't stations- koffiehuis te Velsen; gezien het besluit van Zijne Ex- oellentie als dat de meelprijs zeven dagen voor de broodprijsverhooging is ingegaan gehoord de besprekingen en onder vonden de nadeelige gevolgen veor ons bedrijf, daar de broodprijs niet in overeenstemming is met de bloem- prijsverhoeging, spreekt ten zeerste hare afkeuring hierover uit en gaat ever tot de orde van dan dag. Tevens werd besloten een gecom bineerde bestuursvergadering te heuden waar ook do besturen der Coöp. Bakkerijen zullen worden uit- genoodigd. Ook de steun der gezellen zal worden verzocht. Namens de Directie van den sleepboottrawlsr „Scaldis", die den zeilbeuger „Eendracht," hier heeft binnengesleept, is op den beuger beslag gelegd van f 10.000. VELSEN. Bij de St.-Crt. van 15 dezer is gevoegd het Kon. Besluit van 7 Februari 1.1., waarbij aan de ge meente Velsen ten behoeve van een behoorlijke inrichting van haal lager onderwijs een subsidie wordt verleend van f55.800. De Haarlemschö rechtbaak heeft J. W., arbeider alhier, beschuldigd van diefstal, vrijgesproken. Gisteren heefe de Raad van Beroep zijn eerste vergadering ge houden inzake het voorgenomen ontslag van den heer Hofman. Tot voorzitter werd gekozen de heer mr. Thiel te Amsterdam, het door den gemeenteraad benoemde lid van den Raad van Beroep. Aangezien men voor de keuze van een secretaris niemand uit het ambte narenkorps mocht voordragen, werd met algemeene stemmen als zoo danig benoemd de heer H. A. Buis man, candiüaat-notans alhier. Nadat de heer Hofman was ge hoord werd de verdere behandeling der zaak verdaagd tot de volgende week. De voorzitter van de Levens middelen-commissie heeft aan de winkeliers in de gemeente verzocht te willen opgeven, hoeveel personen wekelijks door hen van distributie artikelen worden voorzien. SANTPOORT. Bij koninklijk besluit van 17 October 1918 is de heer J. T. Cremer, oud-minister van Koloniën, lid van de Eerste Kamer der Staten Gene raai, benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Washington. DRIEHUIS. Heden heeft op Wester veld de crematie piaats gehad van het stoffelijk overschot van Mevr. E. E. Lührig, weduwe van den köhigl. Bayerischeri Staatsrat und Ministerial Diiactors von Proebst, op 56-jarigen leeftijd te Rotterdam overleden. Voorts dat van den heer J. Wes- seling H. Cz., directeur der N. V. Houthandel v. h. Bontekosing en Aukes te Amsterdam. tte Centrale Keuken h-.eft deze week verstrekt: Maandag 570, Woensdag 622 en Zaterdag 669 porties. Totaal 1861 porties,, tegen 1855 de vorige week. Bovendien voor de schooi voeding 200 porties, 50 v. d. nachtploegarbei ders dar papierfabriek, 110 voorde arbeiders der Mij. Hera. De heer G. H. Lammers te Katwijk aan Zee heeft een sleep boot aangekocht en tot sleepboot- trawier doen ombouwen. Het schip zal vanuit IJmuiden de kustvisscherij uitoefenen onder den naam Quo Vadis, IJM 115. De heer A. B. van der Windt te IJ muiden heeft een in Dordrecht aan gekochte sleepboot tot sleepboot trawler laten ombouwen en brengt deze in de kustvaart onder den naam Jacoba, IJM 275. Be trawllogger Roland, IJM 284 van de Exploitatie en Adminiatatie- Mij Shamrock I, directeur de heer C. de Vries Jr. te IJmuiden, heeft bij ztja binnenkomst IJmuiden gemeld, dat zijn schip op zee is aangehouden door een Duitsche duikboot, welks commandant verklaarde dat het schip zich in het versperde gebied bevond, waarom hij het schip zou vernietigen. De schipper kon den commandant echter overtuigen, dat hij zich in do vrije vaargeul bevond en mocht daar op zijn reis vervolgen. De trawllogger Maria, SCH 385, van de reederij A den Duik Pz te Scheveningen, is te IJmuiden binnen gekomen met het lijk van eender opvarenden' die vier dagen voor het binnenkomen gestorven was. -^De Haarlemsche rechtbank ver oordeelde H, V. te Egmond aan Zee en W. de G., J. de G. en P. P. alhier, wegens het verder vis- schen dan 10 mfll uit de kust, ieder voorwaardelijk tot 5 -dagen hechtenis. Bij de „St.Crt." van 15 dezer zijn gevoegd de statuten' van de Bataafsche Visscherij Maatschappij van de Visscherij Maatschappij „Nieuwe Onderneming" en van de Zee visscherij Maatschappg „Provin cie Noord-Holland"aiie alhier. Bij de „St.Crt." van 16 dezer zijn gevoegd de statuten der N. V. Visscherg- en Sieepdienst-Maatpij. „Noordster II" alhier. Het kapitaal oedraagt f 10000 in aandeelen van f 1000, alle volgestort. Tot direc teuren zijn benoemd de heeren N. Hol en J. List, beiden alhier. Bij de „St.Crt." van 17 dezer zjjn gevoegd de statuten van de N.V. Visschery-Maatschappij „Clara Greta" alhier. Het kapitaal bedraagt f 20.000 in aandeelen van f 1000, alle volgestort. Tot directrice is benoemd de N. V. Visscherij Expl. Maatschappij „De Dogger" alhier. Van de IJmuider trawlloggers kwamen deze week binnen: Y.M. 302 f2169—; 422 f3133; 252 f1383; 86 f4599; 504 f3206; 314 f5584; 298 f3967; 288 f3553; 806 f1745; 259 f4978; 290 f9991; 301 f3934; 286 f3329; 87 f3800; 268 f3672; 606 f4677; 338 f2884; 420 f4330; 226 f4235.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 5