ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No.1307. vooruitbetaling De toekomstige vrede. Zaterdag 19 October 1MB Se Jaargang Adres voor Redactie en Administratie WILLEMSPLEIN 11, ljMplDEli, (Drukkerij SINJEWEL), fddmn .153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 8 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Uitgave van de Na&ml. Venn. Uitgevers Mij, „IJmuiden". ABVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets par regel bij vooruitbetaling Ingezonden raededeelingea 25 eta. par regel. Advertentieeontrasten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën uiterlijk in fee zenden WOiïNSï&AG en ZATERDAG tof 8 ucur y.s&. Tot plaatsing van advertentlBn van buiten de gemeente Y1LS1N 1» dit blad is uitsluitend gerechtigd kei MverieatieBJireaa F. F. C. E01LSB LIMUIDKN. EERSTE BLAD. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 7 cent per regel. Officieel. Uitreiking van Broodkaarten en Bonboekjes De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de eerstvolgende uitreiking van broodkaarten en bonboekjes op vertoon van de rant «ocnem'ngfsfcaarizalplaats hebben op DINSDAG 22 OCTOBER 1918 Voor de afd. Velsen, nummers 1 tot en met 281, ten ge meentehuize van des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur; Voor de afd. IJmuiden van des v.m. tot des n.m. 4 uur en wel voor de numm. 3419 tot en met 3977 in de voormalige on derwijzerswoning aan het Willemsplein van 3978 t. en m. 4998 in het gymnastieklo kaal ingang Breesaap- straat van 4998a toten met 6108 in het gebouw „Irene", Koningin Wil- helminakade No. 26. Velseroord in het dienstgebouw van des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur voor de numm. 2095 tot en met 2732b van des n.m. 1 tot 4 uur van 2735 tot en met 3418; WOENSDAG 23 OCTOBER Voorde afd. Santpoort in het dienst gebouw (voormalige secretarie) van desv.m 10 tot des n.m. 1 uur voor de nummers 283 tot en met 531van des n.m. 1 tot 4 uur voor de num. 531a tot en met 791b. „Jan Gij sen vaart ten huize van den heer J. P. Handgraaf van des n.m. 1 tot 4 uur nummers 792 tot en met 1077e. DONDERDAG 24 OCTOBER Voor de afd. Wijkeroog in het gym nastieklokaal v. school G. van des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur voor de numm. 1078 tot en met 1561, en van des nam. 1 tot 4 uur voor de numm. 1562 tot en met 2094. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat zij, die niet ter aangegeven plaats en tijd de broodkaarten en bonboekjes af halen, voor het komende tijdvak zijn uitgesloten. Het Levensmiddelenbedrijf is alleen Dinsdag 22 October gesloten. Aan kinderen worden geen brood kaarten en bonboekjes afgegeven. Gemeentebegrooting. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat de Begrooting van de inkomsten en uitgaven der ge meente, voor het dienstjaar 1919, van heden tot den dag dsr behan deling iu den Raad ter gemeente secretarie voor eeu ieder ter lezing is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Velsen, 12 October 1918. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Tb. J. WIJNOLBY BANIËLS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat de Begrootingen van Inkomsten en Uitgaven voor de bedrijven Openbare Werken en Reiuigings- en OntsmettingsdieBst, van het gasbedrijf en de waterlei ding en van het levensmiddelenbe drijf, voor het dienstjaar 1919 ter gemeentesecretarie voor esn ieder ter lezing zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn gesteld. Velsen, 12 October 1918. Burgemeester en Wethouders van Velsen, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Seeretaris, Th. J. WIJNOLBY DANIËLS. ii. De gebeurtenissen in het op sijn eind loopend werelddrama volgen elkander thans zoo snel op, dat zelfs de beschouwingen van in drie en meer edities verschijnende groote dagbladen achter de feiten aanko men. Feiten, die thans de geheele wereld en de geheele menschheid intens beroeren. Wie had kunnen denken, toen wij Zondag onze eerste beschouwing over den toekomsfcigen vrede rustig neerpenden, dat reeds Dinsdag onze verwachting met goeden uitslag bekroond zou wor den en inderdaad President Wilson het groote gebaar gaf en de Duitsehe regeering voor een wapenstilstand verwees naar den legeroverste Fosh. Wjj twijfelen er niet aan of Enge land en Frankrijk zullen er den President op gewezen hebben, dat Foch en hij alleen natuurlijk na overleg en ruggespraak de voor waarden voor een te sluiten wapen stilstand moest stellen. Voor Duitsch- land en Oostenrijk is dit verloop minder aangenaam en minder gun stig. Hun hoop te kunnen profiteeren van de lankmoedigheid van den Amerikaansehen President is daar mede vernietigd. Want dit staat als een paal hoven waterde eischen van Engeland en Frankrijk zullen veel verder gaan dan de 14 punten van Wilson. En daar is, hoezeer het wellicht de aanstaande vredes- kansen kan verminderen, reden voor. Toch is het te hopen, dat beide rijken, ook in hun eigen belaag, bet er niet op zullen aan sturen het onderste uit de kan te willen halen. De Buitseher, dien we daarover spraken en die gedurende den oorlog herhaalde maten in Duitschland was geweest, waarvan ook ruim eea jaar aan hot froat, gaf als zijn meening U kennen, dat da Duitsehers zeker tot groote op offeringen bereid zullen zijn, docia dat zij zich met allo macht en kraakt trgen een vernietiging zul len verzetten. Als men van ons zal eischen iölevering van de oorlogsvlootover gave van het legereen brand- schatting, die oas fin&ntieel ten gronde zal brengen, dan zullen we Oïis, inpiaats van door onze tegen standers te laten varmorselen, liever van klein tot groot en van oud tot jong dood vechten. Liever zullen we onze geheele oorlogsfloot tot zinkea brengen, dan haar aan den vijandinleveren. We kunnen moeilijk aannemen, dat deze gadaehte, die zeker voor een half jaar nog grettü van be staan had, thans nog de overhear- schende is. Als eenmaal de Duitsehe legers tot achter den Rijn zullen zijn teruggetrokken en zij eenmaal den Vader!andsehen grond onder de voeten voeten, dan zeilen twee dingen mogelijk zijn. Zij zullen öi dien bodem tot den laatsten snik verdedigen en dan kan de oorlog nog geruimen tijd. duren óf het verlangen naar de eigen haardstee en niet minder de overtuiging, dat langer strijden nutteloos is zal zoo overweldigend zijn, dat zij da wa penen zullen nederleggan. Wij ge- looven aan het laatste. Wat voor deel toch kan ket Duitsehe volk nog hebben bij een voortzetting van den oorlog. Als volk geen enkel. De groote massa heeft geen cent interesse bij den oorlog, bij over winning of bij nederlaag. De groots massa zal n. huis-toe keeren en weer werken in het zweet huns aan- sehijns. Zij zullen ook bij den meest roemruchte overwinning van Duitschland den harden strijd om het bestaan mceten strijden, zooais zij ook zullen moeten doen bij de meest smade lijke nederlaag. De resultaten van den geheelen rampzaligen krijg gaat economisch „langs" het volk. Zij gaan dit inzien en waar de idealen, waarvoor zij ten strijde opgezweept zijn, onbereikbaar zijn gebleken daar zal de reactie ze brengen tot onze tweede veronder stelling. De loop der gebeurtenissen be vestigt onze meening weder, dat de te hoog gestelde eischen haar terugslag reeds vinden. Reeds in een groot aantal Duitsehe bladen komt de meening van onzen Duit- schen zegsman tot uiting„Liever tot den laatsten ademtocht vechten, dan zoodanige vrede aanvaarden." Hierop wijst ook blijkbaar en duidelijk de jongste zwenking, die de Duitsehe regeering genomen heeft, Wel degelijk schijnen plannen te nebben bestaan om ook onver kort de nieuwe, scherpe eischen van Wilson te aanvaarden: opruiming van de autocratie, lees dynastie beëindiging van de duikbootaanval- ien op alle andere dan oorlogs schepen staking van de vernietiging van prijsgegeven steden en dorpen enz. Se Berlijnsche correspondent van de N. E. Ct, had zulka gsssiad en de censuur had het b«riekt door gelaten. De censuur, die thans niet uitsluitend en in hoofdzaak onder militair toezicht staat, had immens ook hst hsrieht van de Lsipziger Voikszeitung doorgelaten, waarin niet minder gezegd werd, dan dat de Duitsehe Keizer zich terwille van zijn volk en van' des vrede meest opofferen. Doch ter elf-Ier uur, zoosls de N. R. Ct. zegt, schijnt men zish' in Duitsshland bedacht te hebban ea teruggekomen te zijn van dit besluit, dat een volledige overgave zou befceskenen. Zóó don ker zien velen den toestand nog niet in. Tot zoo'n uiterste kan men nsg altijd overgaan, zal mes denkenen inmiddels kunnen we onze tegen partij nog zeer gevoelige slagea en verliezen toebrengen. Wij voor ons vreezen nochtans, dat dit slechts uitstel van de groote executie zal zijn. Een uitstel, dat den oorlog nog lang zal kunnen rekken, ais de Duitschers er alles op zullen zetten met een betrekkelijk klein front den toegang tot het vaderland se belet ten, doch ook een uitstel, dat de exeeïuie des te sehrikkelijkor zal maken. Dit blijkt thans reeds uit (ia steeds hoogere eischen, dieWilsoH bij ieder oponthoud stelt. De Duitschers maken Wilsen daarvan een verwijt. O.i. geheel tan onrechte. De zoo belangrijk gewij zigde omstandigheden veranderen ook de inzichten en de jongste han delingen aan het front door de terug- trc-kksnde legers en de moorden op groote schaal op weeriooze en on schuldige slachtoffers door de duik boot an, zij moeten hun invloed doen gelden op de overwegingen, waarop men een vrede schenken wil. Want dit is do juiste situatie. De geal lieerden sluiten niet een weder- zijdsche vrede, doek zij kunnen een vrede geven, die gevraagd wordt. De optimistische barometer is ette lijke graden gedaald. Wij meenen slechts tijdelijk, kort, want binnen enkele dagen verwachten we een sterke rijzing. De lncht in het oosten klaart te veel op, om zulks niet te mogen verwachten. Pi&atseSijk Nieuws. van de Gymnastiek vereen. „Spar ta" alhier. Na de openingsrede van dea voor zitter gaf de directeur een overzicht van het afgeioopen j-sar. Uit dit verslag bleek dat bet aantal leden is gestagen met ruim 30, terwfjl de repetition heel goed bezocht werden. Ook het flnaueieele vraagstuk is tot een goede oplos sing gekomen. Hierna was aan de orde, verkiezing van een bestuur. De voorzitter, la secretaris en de 2e penningmeesteresse werden naar de St. Ed. meldt, herkozen, terwijl tot le penningmeester wordt geko zen N. Rozenmeijer en voor 2de sr or. P. Eenhoorn. Na bet benoemen vaa eenige voorwerkers en 3 leden voor de kascommissie werden nog eenige besprekingen gehouden over de uitvoering. SANTPOORT. Over den vleeschverkoop is mon hier niet tevreden en geen wonder. Het tweeprijzanstelsel is hiervan de oorzaak. Wanneer des Zaterdags de vleeachverkrijging is opengesteld is het goadkoope vleesch al heel spoedig uitverkocht en komt dan des middags de werkman, die over het algemeen zgn weekgeld des middags ontvangt, dan is hij genoodzaakt het duurdere te keopen. Aau het Kerkplein en langs de Openbare School wordt een nieuwe bestrating aangebracht, waardoor ook eene betere waterlooziag ver kregen wordt, Met den bouw van de arbeiders woningen aan de Jan Gijzenvaart wordt flink opgeschoten. De aan nemer is al bezig aan de dakspan ten, zoodat ze weldra onder de kap zullen zijn. DRIEHUIS. Alhier is opgericht een af- deeling DriehuisVelsen van den Ned. R.-K. Bosd van Bloemist-, Tuin- en Landarbeiders „St. Deus Dedit". Woensdag heeft op Wester- veld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van Mevr. GerhardBeeking, de echtgenoote van het soc. dem. kamerlip, op 62 jarigen leeftijd te Heemstede over leden. IJMUIDEN. Wegens uitbreiding van den Handelsavondeursus met een twee de eerste klasse is met ingang van 7 October tot leeraar benoemd de heer Janssen, hooid van schoei C. VELSEROORD. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk alhier is een Bibliotheek opge richt, die reeds eenige honderden goede boeken bevat. De boeken worden op verschil lende avonden aan catechisanten en leden der verschillende vereesigin- gen uitgereikt. Het kind, waarvan wij in ons vorig nummer berichten, is niet aan Spaanscbe griep overleden, doch aan tuberculose. Wel was hat ziektegeval met Spaanscbe griep begonnen. VELSEN, Dezer dagen werd in Concor dia de jaarvergadering gehouden Yisscherij. De bemanning van den haring- logger Maria IJM 358, van de Maat schappij „De Spurn" to IJmuiden, wilde niet weer gaan visschen en zou daarom naar huis terugkeerea. Later bleek van den logger een heele partij touwwerk, vischüjnen, levens middelen enz. gestolen. Be politie heeft de daders nog aan 't station aangehouden en de gestoten voor werpen in 't bezit van de visschers- lieden gevonden. Bij Egmond aan Zee is gestrand en verloren gegaan de schokker Ger trude IJM 98, schipper P. Wijker eigenaar J. de Waard te Egmond- Binnen. De bemanning wist zich te redden. Het scheepje was voor f7000. verzekerd. De Raad voorde Scheepvaart heeft behandeld de zaak van het door een ontploffing getroffen werden en ver gaan op 12 Sept. 1918 van het IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 9