Baker- en Moedercnrsns. Vergadering van dierenvrienden Warme wollen Sokken WATERDRINKER lemsche Mariastichting om ook in deze gemeente zoodanige stichting te bouwen onze sympathie zou hebben, niet onverdeeld, want het zou niet aan ons ideaal beantwoor den. Doch veel liever en hoe eer hoe liever een Mariastichting dan géén ziekenhuis. De ontstentenis daarvan is ons gedurende een reeks van jaren als een groot gemis ge bleken en de Mariastichting te Haar lem heeft een te goede naam dan dat zij haar reputatie niet zou wil len behouden, door ook aan de even tueel hier te bouwen stichting niet een cachet van het volste vertrou wen te geven, dat zij daar geniet, verdient en behoeft. Wanneer we dus zeggen, dat we hopen, dat de raad de voorstellen van B. en W. niet zal aannemen, dan moge uit het bovenstaande blijken, dat zulks allerminst geschiedt uit vooringe nomenheid, maar uit een osgpant van zuiver gemeentebelang d.w.z. in het belang der gemeentenaren. Om direct een allicht te vormen verkeerden indruk weg te nemen, zij medegedeeld, dat de voorstellen van B. en W. eigenlijk zijn de voor stellen van den Burgemeester en van Wethouder Vermeulen, de zoo genaamde meerderheid van het col lege, terwijl de minderheid (hier wordt natuurlijk alleen quantitief gesproken en allerminst icwalitief) de heer Landeweerd zich, naar we met zekerheid kunnen melden, zich niet met die voorstellen vereenigt. Dit verwondert ons nietintegen deel het verheugt ons, want daaruit blijkt, dat de heer Landeweerd op zijn eens gekozen standpunt is blijven staan, omdat in den opzet der zaak geen enkel inzicht is ge wijzigd, sedert de heer Landeweerd zijn houding te dezer zake bepaalde. Alvorens we tot een nadere be schouwing van de vóór- en nadeelen die aan het voorstel van den Bur gemeester en Wethouder Vermeulen verbonden zijn, overgaan, zij ons bet stellen van een paar vragen vergund. Den 26en Februari hebben Bur gemeester en Wethouders ver moedelijk het gebeele college aan het bestuur vau de Maria stichting te Haarlem geschreven: „In afwachting van het rapport „en eventueel voorstel der door den „raad ingestelde commissie, meeneu „wij ons voorloopig van voorstellen „over deze zaak te moeten ont houden". Wat heeft het college bewogen, reeds 9 Maart d. a. v. dus elf dagen daarna, aan genoemd be stuur in overweging te geven zich met een adres van dezelfde strek king, als dat hetwelk aan Burge meester en Wethouders was gericht, tot den gemeenteraad te wenden? Ging dit voorstel uit van het gebeeie college van Burgemeester en Wet houders? Of is hier op eigen houtje door bovengenoemde meerderheid van het college van Burgemeester en Wethouders gehandeld. Voorts vragen we of het niet gewenscht was, dat de Burgemeester een dui delijker, meer beslissende en be perkter bepaling aangaf, aan welk een te stichten ziekenhuis hij de gift van f 10.000 van den Duitschen Keizer wenscht toe te kennen. De raad heeft daarin niets te zeggen en waar nu de Burgemeester één der voorstellers is om aan het bestuur der Mariastichting de bouw van een ziekenhuis mogelijk te maken met een groot gemeentelijk subsidie en naast dit te bouwen ziekenhuis voorloopig Z6ker geen ander zal verrijzen, zou de gift van f 10.000 van den Duitschen Keizer zeker de Mariastichting in de schoot vallen. Ofschoon het hier nu geen reuzenkapitaal betreft, zou een zoo danige bestemming van het geld toch zeker niet de sympathie van het overwegend grootste deel der ingezetenen hebben. Plaatselijk Meuws. IJMUIDEN. Ds. Joh. van der Vegt te Kampen heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. gemeente alhier be dankt. Tot hoofdagent van politie is met ingang van 14 October bevor derd de heer J. J. de Bruin, recher cheur. Naar we vernemen komt de Spaansehe griep ook te IJmuiden weder veelvuldig voor. Reeds zijn enkele gevallen gevolgd door long ontsteking waaraan enkele lijders zijn bezweken. Tot hoofdagentschijver bij de politie is aangesteld de hoofdagent van politie Rolfs of Roelofs, Donderdagavond heeft in de Nieuwe Willem Barendz alhier de heer Jhr. Mr. Dr. E. A. van Bere- steijn, Voorzitter der Centrale Ver eniging van Openbare Leeszalen en Bibliotheken in Nederland vooreen niet talrijk doch belangstellend ge hoor een populaire voordracht ge houden over Openbare Leeszalen in ons land en daarbuiten. De bijeen komst was georganiseerd door de Sub-Commissie uit het Centraal Drankweer Camité voor de stichting van een Openbare Leeszaal te Vel- sen (IJmuiaen) waarvan de voor zitter de Heer IJ. J. Reitsma van Velseroord de leiciing had genomen. Onder de aanwezigen was ook onze Burgemeester en diens eehtgenoote en een aantal raadsleden. De heer Beresteijn schetste op boeiende en aangename wijze het karakter, de bedoeling en de strekkiag van zoodanige leeszalen. Aan de hand van ons onderwijs en onze biblio theken schetste spreker hoe de openbare leeszalen moeten dienen tot ontwikkeling en ontspanning. Zij zijn een instituut van Informatie en van Beschaving. Gewezen werd op het groote verschil met de volks bibliotheken, de universiteitsbiblio theken en de leesmuseums. Ook werd aangegeven de aard en de soort en de hoeveelheid lectuur benoodigd voor een bescheiden leeszaal. Spreker meende, dat een grondkapitaaltje van 3 4 duizend gulden voor IJmuiden voldoende zal zijn. De rijkssubsidies voor openbare leeszalen zijn bij beschik king uit contributiën, giften enz. van duizend gulden of minder, 50 procent; voor kapitaaltjes van f 1000 tot f2500.bovendien 40 procent van het meerdere - van f 2500.— tot f 4000—, bovendien weder 30 procent van het meerdere enz. Ten slotte gaf spreker ons met lichtbeelden interesante kiekjes van nagenoeg alle openbare leeszalen in ons land en hare interieurs en van eenige openbare leeszalen in het buitenland. Aan het einde der vergadering traden nagenoeg alle aanwezigen toe tot een vereenigirag tot stichting van zoodanige zaal irj deze gemeente. Uit de toegetrede- neh zal later een definitief bestuur gekozen worden. VELSEROORD. De Staatscourant bevat de koninklijke bewilliging op de statu ten van de R. K. Middenstands- vereeniging De Hanze alhier. De politie alhier heeft met de vangst van de draaddieven C. en K. alhier een goede slag geslagen. Zij hebben n.l. ook bakend de in braken te hebben gepleegd bij Ds. Creutzberg te IJmuiden en in het clubhuis van de Kennemer Golfclub te Santpoort. Voor de laatste in braak heeft iemand onschuldig 4 dagen in hechtenis doorgebracht. Het Symphonie-orkest „Eu- phonie" alhier, directeur de heer R. Rijke, heeft Donderdagavond een intiem soirée gegeven in de Concert zaal Flora. Er was een flink en dankbaar publiek, dat bij clea aan vang was welkom geheeten door den voorzitter, de heer J. Visser. Het orkest voerde een 10 tal nummers uit, waarvan sommige zeer in den smaak vielen, o.a. „Trouwe Kameraden", Marsch van den Directeur, die herhaald moest worden. Verschillende bloemstukken [wer den aangeboden en een bloemen mand namens de donateurs bij monde van den heer A. de Wit, die direc teur en leden dankte voor den aan- genamen avond, welke zij hadden geschonken. VELSEN. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep van deD raad der gemeente Velsen tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarbij goedkeuring is onthouden aan zijn besluit, bij hetwelk van het tekort van het levensmiddelenbedrijf over 1917, groot f 73.402,48, ten laste van dat dienstjaar wordt gebracht een bedrag van f 7340.26 en voor het restee- rend bedrag ad f 60.062.23 een geld- leening wordt aangegaan. Overwogen is dat Gedep. Staten terecht hebben aangenomen dat een tijdvak van 10 j aren,waarin de voorgen omen leeni ng zal worden afgelost, te lang moet worden geacht,. SANTPOORT. Woensdagavond gaf het Kin derkoor „Kindervreugd" alhier zijn eerste uitvoering in dit seizoen iri de zaal van de „Weijman" voor een talrijk opgekomen publiek. Deze avond gaf te hooren en te zien, hoe de directeur, de heer J. Post het kunstgevoel voor muziek en voordracht bij d® kleinen weet te ontwikkelen. Het glanspunt van dezen avond was de opvoering van „Sneeuwwitje". Een woord van lof mag den bekwamen directeur niet onthouden worden. Onder het publiek was ook de beschermvrouwe van dit koor, Mej. J. L, Enschedé. Naar we vernemen, zal wan neer de heer J. T. Crerner zich naar Amerika heeft begeven de heer Herbert Gremer uit Haarlem het buitengoed Duin-, Kruidberg betrek ken. Eenigen van het dienstpersoneel gaan met den nieuwen gezant mede naar het nieuwe werelddeel. Het paard van den tuinder G. Entte alhier was aan den Spaarn- dammerüijk, nabij de Kolk te water geraakt. Dit werd gistermorgen bs- merkt en na vereend pogen werd het arme beest, dat zeer lang in de modderige sloot gezeten had, meer dood dan levend op het drooge ge bracht, waarna het op een slede naar de slal vervoerd werd. De Hsgolingerweg bekend om zijn morsigheid in den winter en zijn stoffigheid in den zomer, had toch in den zomer zijn bekoorlijks door zijn mooie boomgroepen voor vele huizen. Jammer dat deze al lengs verdwijnen. De mooie iepen voor den winkel van den heer Kors ■ijn verleden week gerooid; dezer dagen weer eenige bsomen voor de bierbottelarij van den heer J. van Dossslaar zoodoende blijft van natuurschoon en het landelijke ge deelte van den weg niet veel meer over. De Volkbibliotheek is ver plaatst van de openbare school naar een der lokalen van de school van Mevr. Wtste. Waren voorheen des Zosdags boe ken te verkrijgen, in het vervolg is dit des Vrijdagsavond het geval, te beginnen 25 October e.k. VISSCHEKIJ. Bij de St. Crt. van 22 dezer zijn gevoegd de statuten van de N. V. Maatiscbppij tot exploitatie van sleep- en visscbersvaartuigen „Unie" alhier. Het kapitaal bedraagd f 500.000, in aandeden van f 1000, waarvan 100 zijn volgestort. Tot leden van den raad van beheer zijn benoemd de heeren J. Visser Lz, E. L. F. Berends en A. Asses. allen te IJmuidencommissarissen de heeren I. Veldhuyzan van Zanten, te Beverwijk; J. N. Veldhuyzen te LisseB. Sühuurma, te Velsen en R. de Boer, te IJmuiden. Bij de St.Crt. v. 23 dezer zijn gevoegd Jde wijzigingen in de statuten der N.V. Visscherij Maatschappij „Ba tavia" alhier. Uit de Provincie Vrijdag 25 Oct. tot en met Zon dag 3 November 1918 zal te Am sterdam in het Cebouw Heystee, Heerengracht 545—549 een ten toonstelling worden gehouden van allerlei op het gebied der Vereeni- ging tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden. De belangrijkheid van deze ten toonstelling zal nog worden verhoogd door eenige lezingen en een open bare les. Dinsdag 29 October te 3 uur, in de zaal Reguliersdwarsstraat 108, lezing van Mejuffrouw Tine Marcus, over. „Het jland van Eenzaamheid en den weg ter ontkoming". Donderdag 31 October te 21/, uur, in de zaal van het Gebouw van de Maatschappij v. d.Werkenden Stand, Kloveniersburgwal 87, lezing van Prof. Dr. H. Burger, ovér "Doove Kinderen, wat moet voor hen wor den gedaan?" door een openbare les van leerlingen der Amsterdam- sche school voor Slechthoorende kinderen. Zaterdag 2 November t© 71/, uur, ia de zaal Reguliersdwarsstaac 108 Feestavond, waarvoor uitnoodigia- gen op de Tentoonstelling uitgereikt worden. Voor da openbare les en do le zingen zijn op de tentoonstelling uituoodigi'ngskaarten verkrijgbaar. Da tentoonstelling is geopend op werkdag#D van 10—5 uur, Zondag van 15. Toegang vrij. LIJST van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzen ders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand October 1918. 1 Aardappelvereen. 'sGravenhage 2 Centraal Bureau voor de verkoop van Technische Spiritus en gedistilleerd Amsterdam 3 C. H. Kreuk Rotterdam 4 A. Niemeijer Alkmaar Briefkaarten (Binnenland) 5 J. Hagem&n Amsterdam 6 Mej, J. Hagemau Amsterdam 7 Mej. M. Lintzen Nijmegen Advertenties» Ondertrouwd: J. H. ROMIJN en W. J. VAN GOEVERDÊN. Heemstede. Amsterdam. Op den 22 October overleed na een kortstondig doch smar telijk lijden, in de Mariastich ting te Haarlem, in den ouder dom van ruim 29 jaren, tot mijne innige droefheid mijn geliefde Echtgenoote B. MOOJEN. IJmuiden, 24 October 1918. Op den 22 October overleed na een kortstondig doch smar telijk lijden, in de Mariastich ting te Haarlem, in den ouder dom vau ruim 29 jaren, tot onze innige droefheid, onze geliefde schoondochter en schoonzuster Namens de familie, W. MOOJEN. Velseroord, 24 October 1918. flinke Dienstbode. Een flink Dagmeisje Nette jonge man, Gevraagd ten kantore van de VEREENIGDE STEENKOLENHAN DEL, Verl. Kanaalstraat C 4, leeftijd ongeveer 16 jaar, voorloop- werk en lichte kantoorwerkzaam heden. Duidelyk handschrift ver- eischv. Voor verstond gevraagd, wegens sterfgevai, een flinke dienstbode. Adres: Mej. Koaingstmn, Kanaal straat 13rood. Er biedt zich aan een net meisje voor het schoonhouden van kanto ren. Br. Jett. R S bur. van dit blad. Agenten gevraagd. Op plaatsen waar nog niet ver tegenwoordigd. stellen wij nog flinke werkzame ageaten aan, tegen hoog» previsie, voor den verkoop onzer Groente-, Bloem- en Landbouwzaden. Uitvoerige inlichtingen verkrijg baar bij: STRUIK en Co. Zaadhan- del, Enkbuizen. 7 jonge Konijnen te koop bij P. Borst, Zeeweg E 16a Velseroord. W aakhond Duitsehe Herder, met stamboom, te koop aangeboden. J, C. Verveer, la Reijstra&t 1. BEVERWIJK. Woonhuis met pakhuis te koop, wagsnloods, stalling en ter rein, aan de Koningstraat te Bever wijk, genaamd „Graafwijk" groot 1090 M2 Het perceel is geschikt voor fa briek of zeuterij. Te bevragen b(j de makelaars D. BUS te Velsen en P. P. LANGEN- DIJK te Beverwijk. KLOOSTERSTRAAT 19 t© O E2 V JE RWIJK gééft de hoogste waarde voor de 2de-hands Meubelen Ook heele- of gedeeltelijke inboedels, tevens aan huis te ontbieden. Briefkaarten worden vergoed. TE KOOP linnenkast, penantkastje, pracht- buffat, stoelen, schrijfbureau, tafels, allen mahonie, eikenhout dames- schrijfbureau, Jaarsmahaarden, kachels, een nieuwe wasehmachine, cylinder mangels, linnen persen, modem eiken buffet, vele groote en kleine kasten, karpetten, overgor dijnen, loopers, tafelkleeden. Verders te veel om alles te omschrijven. L. J. VERKOOIJ, Zijlstraat No. 62 Telefoon 3266 :-: Haarlem. Vanwege de afdeeling „Velsen" van de N.-H. Vereeniging het Witte Kruis, zal vanaf 4 tot en met 30 November a.s. eene baker- en moe dercursus worden gegeven. Het onderwijs zal worden gegeven door een gediplomeerde kraam vrouwenverpleegster. De cursus wordt gehouden in een der lokalen van de Bijzondere School aan den Stationsweg te Velseroord. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den heer J. F. DE LIEFDE Lagerstraat 14 Velseroord. HET BESTUUR. BEZOEKT DE op Maandag 28 October s' avonds half negen in Hotel Willem Barendsz. 2.50 - 2.80 3.00 3.25 P. Crama en Zonen, KI Haarlem. Post- en Telegraafkantoor te Velsen. Brieven (Binnenland) 8 Zonder adres' MARIA DE BACK, mp nalatende twee jeugdige kinderen, die het verlies hun ner lieve moeder nog niet kun nen beseffen. MARIA DE BACK, Terstond gevraagd Adres Wilhelminakade 73. gevraagd. Wpkerstraatweg L 23d. gehuwd, soekt betrekking als incasseer der, controleur of iets dergelijks. Goede getuigen staan hem ten dienste. Br. B.81 boekh. Roelse IJmuiden. jongste Bediende,

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2