ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Vereenigingen vooruitbetaling Een Ziekenhuis te Velsen, No. 311. Zaterdag 2 November 1918. Se Jaargang Adres voor Redactie en Administratie WfLLEMSPLEIN 11, IJMB1DÉN, (DriAkerij SlNjEWEL), ïelelooa 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets,, per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij da Agenten, Uitgave van de Naaml, Venn. Uitgevers Mij. „IJmuidan". ADVERTENTlSN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Ad verten tiecon trasten togen zeer billik tarief, Advertentiën u i t a r IJj k in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.». Tot plaatsing van advertentie® van bulten de gemeente VELSEN in dit blad Is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F, C. KOELS® IJMUIDEN» EERSTE BLAD. die prijs stellen op een verslag van vergaderingen, lezingen en uitvoeringen, in ons blad, zende een uitnoodiging aan de Redactie, Willemsplein 011. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILIiEMSPLE.cn 11, op te geven. De Administratie. Officieel. Bekendmaking. De Burgemeester van Velsen brengt namens den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ter algemeene kennis: dat met ingang van 28 October 1918 'zal gelden de navolgende maximum tusschenhandelprijs Regeeringsbloem f 30 per 100 K.6. dat mot ingang van 4 November 1918 zullen gelden de navolgende maximum kleinhandeiprijzen Regeeringsbloem f 0.38 per K.G. Tarwewaterbrood f0.36 (gebakken van regeeringsbloem) f 0.14 7, per 400 gr. f 0 077» 200 gr. idem (gebakken onder rabbinaal toe zicht) f0.37 per K G. f 0.15 400 gr. f 0.07V, 200 gr. Melkrantsoeneering, De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis dat volgens beschikking van 24 October 1918 zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen dat met ingang van 1 November e.k. de melkrantsoeneering in werking treedt. Per hoofd der bevolking zal geen greotere hoeveelheid melk verstrekt worden dan 2/10 liter per dag. Uit voormeld rantsoen behoort allereerst gedekt te worden de be hoefte aan melk voor zieken en kinderen voor welke catagoriën de helÉt van den beschikbaren voorraad benoodigd zal zijn. Het algemeen geldende rantsoen zal dus 1/10 liter per hoofd en per dag bedragen. Het melkrantsoen zal zoo mogelijk worden aangevuld met 2/10 liter tapte en/of karnemelk per dag. Daar naast zal per hoofd en per week 7e K.G. gecondenceerde tap temelk met suiker beschikbaar wor den gesteld. De maximum kleinhandelprijs van volle melk is 2 et. per 1/10 liter. De maximum kleinhandelprijs van karnemelk of taptemelk is 77» ct. per liter. De maximum kleinhandelprijs van gecondenceerde taptemelk met suiker is 6 cent per ons, 33 ct. per flesch van 7» liter inhoud en 65 ct. per flesch van 1 liter inhoud. Zieken en kinderen die aanspraak kunnen maken op het ontvangen van z.g. goedkoops melk zullen deze kunnen bekomen tegen den prijs van 10 ct. per liter. De Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel dringt er een sterkste op aan, dat personen wier financieele omstandigheden toelaten voor deze melk den algemeen gel denden prijs te betalen, zulks ook zullen doen. „Religieuze overwegingen belet ten samenwerking tusschen het „bestuur van de Mariastichting te „Haarlem en ons gemeentebestuur „bij de stichting van een neutraal „ziekenhuis." Aldus hebben de overste en de inwonende geneesheer der Maria- stichting zich uitgesproken, toen onze raads- en onze ziekenhuiseom- missie pogingen deden om niet een deel van Velsen's ingezetenen te gemoet te komen maar alle inge zetenen. Daarmede is dus uitge maakt „Het eventueel door de Mariastichting te bouwen zieken huis zal een specifiek Roomsch Katholieke inrich ting." Daar is niets tegen, rnit3 het een particuliere inrichting blijve, die geheel op zich zelve staat. In het oorspronkelijk ver zoek van de Mariastichting trad dit niet zoo sterk op den voorgrond. Daarin wordt zelfs eenigszins de schijn gewekt, dat de inrichting eigenlijk wel een neutrale zou worden. Dat verzoek luidde ais voigt Het. bestuur der Mariastich ting te Haarlem heeft hierdoor de eer uw college in kennis te stellen, dat het zoo spoedig mogelijk wil beginnen met den bouw van een aan den eisch des tijds beantwoordend zie kenhuis in uwe gemeente. Eveneens als de Mariastich ting in Haarlem, zal dit zie kenhuis strekken voor patiënten van alle gezindten zonder eenig onderscheid. De patiënten van allen godsdienst of richting te Haarlem verpleegd, zullen uw achtbaar college in deze de voor u meest betrouwvolle en voor ons gunstige getuigenissen kunnen geven. De patiënten uwer gemeente kunnen in het te bouwen zie kenhuis worden verpleegd on der dezelfde voorwaarden, waaronder in de Mariastichting de stadspatiënten van de ge meente Haarlem worden ver- plleegd. Reeds heeft het zieh verzekerd van een groot terrein te Velseroord, en het bouwplan zoo geregeld, dat de inrichting terstond na den oorlog voor 50 60 zieken gebouwd, al- leDgs naar de behoefte uwer steeds groeiende gemeente kan worden uitgebreid tot een groot modern ziekenhuis. Daar het de gemeente van Velsen in deze in hooge mate meent te gemoet te komen, zoo vraagt voornoemd bestuur, vrijmoedig uw flnanciëlen steun. Er ligt inderdaad zooveel waars in het spreekwoord: „Die spoedig helpt, helpt dubbel". Gaarne zag het zich of een renteloos voorschot van flOO.OOO.in 75 jaar aflosbaar, of eene jaarlijksehe subsidie van 5000.gedurende 25 jaren uitgekeerd. Met reden meent het bestuur, uw achtbaar college, dit te mogen vragen daar de bouw van een gemeenteziekenhuis zeer zeker viermaal het ge vraagde renteloos voorschot van f 100 000.en de salarissen van directie, verpleegsters, per soneel enz., afgezien nog van da jaarlijksehe onkosten voor onderhond der gebouwen, zon der twijfel het vijfvoud van de jaarlijksehe subsidie zou be dragen. Daar het bestuur van d© Mariastichting' tevens voorne mens is, bij het te bouwen ziekenhuis een geheel moderne barak in te richten voor be smettelijke zieken, zoo weDscht het in aanmerking te komen voor de gift, door Z.M. den Keizer van Duitschland, tot dit doel aan VelsenIJmuiden geschonken. Resumeerende meent het, dat zijn voorstel en aanvrage uw gemeente aanzienlijk in hare ziekenverzorging en in hare financiëele zorgen verlichtend, bij uw achtbaar college een gunstig onthaal vinden zal. Gaarne zag het een antwoord van uw college zoo spoedig mogelijk tegemoet, daar uwe beantwoording invloed uitoefent op de uitwerking der plannen. Zoo mogelijk nog Januari 1918 zag het de onderhandelingen met uw college begonnen es geëindigd. Met verschuldigde hoogach ting, hebben wij de eer te zijn, Weled. Achtb. Hesreu, namens het Bestuur van de Mariastich ting, (get.) M. C. Halbe, Overste van de Mariastichting. Nietwaar, daar staat: „dit zieken huis zal strekken voor patiënten vau alle gezindten zonder eenig onderscheid". Kan men daarin iets anders lezen dan „neutraal". Doch als Pietje bij Paaltje komt, dan be staan er toch wel regilieuse bezwa ren voor een gezamenlijke stichting. Achter boven aangehaalde zin die nen we dan ook te lezen: „indien de beschikbare ruimte niet door katholieken is ingenomen". In dit verzoek lezen we echter ook dat dit ziekenhuis; lees: „deze Maria stichting" gebouwd zal worden, ook al geeft de gemeente geen renteloos voorschot of geen jaarlijksehe sub sidie, want met geen enkel woord wordt de bouw van het ziekenhuis afhankelijk gesteld van eenig sub sidie of voorschot. In het kort komt de zaak alzoo hierop neer. De Maria- stiehtiDg te Haarlem, een particuliere instelling, wil te Velseroord een dergelijke stichting bouwen, noem het een filiaal. Best. Maar zij vraagt daarvoor van de gemeente die in hoofdzaak niet-katholiek is een bij drage van rond f 125.000Mag ons gemeentebestuur zulks doen? Mag het uit de helastingpennin- gen een inrichting steunen, waar tegen het meerendeel der ingezete nen niet sympathiek staat, want velen zullen bezwaar maken opge nomen te worden in een inrichting, waar men door Duitsche Roomsch Katholieke zusters wordt verpleegd. Zal het niet naar evenredigheid der Protestansehe bevoikicg een subsidie moeten toestaan, indien daarom gevraagd wordt aan iedere particuliere ziekeninrichtlng, die zich in onze gemeente wil vestigen. We vragen ons af, waar zoo eens klaps die zenuwachtige haast van daan komt, om die subsidie mits gaders de Keizerlijke fooi in te rekeuen. We hebben t 1000.be schikbaar gesteld voor een deskun dig rapport. Dat rapport is binnen korten tijd te verwachten. Waarom willen de meerderheid van B. en W. en de Commissie van bijstand voor de financiën vóór dien tijd nog eens even gauw onze gemeente lijke schuld met ruim een ton gouds bezwaren. Is de geheele finantieele Commissie daar voor, met name de heer van Tuyll, de eenige in den raad, die consequent een hezuinigingspolitiek voert. Waar om op dat rapport vaoruifcgeloopon Ook van andere zijde wordt onze Raad bewerkt. Da Nieuwe Haar- lemsehe Courant schrijft n.l.: De meerderheid in het college van B. en W. van Velsen stelt den gemeenteraad voor, gun stig te beschikken op het ver zoek der Maria-stichtiug te Haarlem, om finantieele steun voor den bouw van een zieken huis in de gemeente Velsen. Zij stelt voor aan de Mariastichting een jaarlijksehe subsidie van f 5000.toe te kennen. Met klem bevelen wij de aanneming van dit voorstel door den raad aan. Het zou een zuinig beheer, wat vooral in Velsen meer dan tot nu toe het geval was, noodig is, tot eer strekken. Door het verleenen van een betrekkelijk geringe jaarlijksehe bijdrage verzekert Velsen zich het bezit van een zieken- inrichting, waarnaar zoo lang tevergeefs is uitgezien en dat een modelinrichting kan worden. De goede naam van de Haar lem sehe Mariastichting staat daarvoor in. Een deel van het college van B. en W. en ook de meerderheid der z g. Ziekenhuis-commissie, verzet zich tegen het voorstel, omdat zulk een besluit afbreuk zou doen aan de plannen een gemeentelijke ziekeninrichting te doen houwen. Wij zien dat niet in, tenzij dat blijken zou dat met het ziekenhuis der Mariastichting gemeentelijke inrichtingen over bodig worden. Maar dan zou 't alleen een felicitatie waard zijn, wanneer voor de som van f 5000.de gemeente voorzien zou zijn van een ziekenhuis, waaraan op het oogenblik brood- noodig behoefte is. Er is nog iets. Wij zouden den raad van Velsen willen aanbevelen het particulier initiatief der Maria stichting in deze zoo krachtig mogelijk te steunen. Het ligt niet op den weg van de berooide gemeente schatkist, om de lasten op zich te nemen, die een gemeenlijk ziekenhuis met zieh brengt, zoodat wan neer de raad de gemeente althans voor deze uitgaven kan vrijwaren, een uitmuntend werk wordt verricht, dat vele zijner misslagen goedmaakt, (spatieering van ons, Red.) Ten slotte spreken wij de hoop uit dat de Mariastichting tevens in aanmerking komt voor de gift van f 10,000 vau Z.M. den Keizer van Duitsonland, die bestemd moeten worden voor den bouw van een ziekenhuis. Deze Courant ziet niet in, dat er niet evengoed een gemeentelij k ziekenhuis zou kuunan komen. Juist, dat zal er evengoed dienen te komen, omdat een RK. Maria stichting niet de inrichting is dia voor Velsen" het meest noodig is. Doch dan zou een subsidie van 125.000 gulden aan een particuliere inrichting bovendien, een on verantwoordelijke daad van ons ge meentebestuur zijn. We wenschen in afwachting vau het deskundig rapport opschorting van eiken anderen maatregel. Mocht dit de bouw van een gemeentelijk ziekenhuis onmogelijk, d.w.z. door de gemeente niet te dragen vinden, dan kan men nog altijd zien. Dan zou aan een R.K. ziekenhuis sub sidie en .de Duitsche fooi incluis gegeven kunnen worden op nader vast te stellen en zeker heel andere voorwaarden, dan die van B. en W. thans gesteld. Daarmede hebben we echter allen tijd, want we zouden ons ten zeer ste verbazen als de Mariastichting er niet zou komen zonder de subsidie. Uit de Gemeente. Bij Koninklijk besluit van 26 September 1918 no. 52 is met hand having van het bepaalde bij besluit van 23 Augustus 1918 no. 82, het maximum van het daarbij aan de gemeente Velsen, ingevolge de be palingen der Woningwet, tegen een rente van l1/^ pCt., toegekende voorschot uit 's Rijks kas, ten einde die gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te ver leenen aan de Woningstichting „Patrimonium" aldaar, ten behoeve van den houw van een 35-tal ar beiderswoningen, nader vastgesteld op f 183,284.55. Er wordt blijkbaar heel zuinig gedaan bij onze gemeente. Althans in een der „toilets" ter secretarie troffen wij het volgende versje aan: Papiernood. Gebrek aan alles, zoo bemerkt (men ook hier, Aan de afwezigheid van closet papier. In verband met de hygiene, de "(eischen van den tijd, Schenk ik uit pure liefdadigheid (Daar de gemeente 'tniet doet. (Is 't zuinigheid Dit pakje closetpapier, tot elks (profijt. Papyrus. IJMUIDER COURANT Geeft U daarom als lid op van het Centraal Genootschap voor Kinder-Her- stellings- en Vacantie-kolonies, Afdeeling Kennemerland, secretaresse Mej. L. K Kollöffel, Rijksweg 22, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1