No. 311. Zaterdag 2 November 1918, Ie Jaargang TWEEDE BLAD Officieel. Levensmiddelenbedrijf Yelsen. Gedurende de week van Vrijdag 1 November tot en met Donderdag 7 November is verkrijgbaar op: 1 Nov. bon 301 Vi, L. melk 2 ct. 2 302 idem 3 803 804 5 305 6 306 307 vanaf 2 Nev. bon 308 L. taptemelk of karnemelk 77, cent per liter. 8 n 809 310 5 311 6 a 312 7 313 In het belang van een goede dis tributie, wordt iedere ingezetene verzocht zijn meïk te koopen bij ééne melkslijter, dus bij diegene waardoor U voorheen is bediend. Eieren voor zieken en zwakken. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeens kennis dat aan het Keuringslokaal wederom eieren voor zieken en zwakken verkrijgbaar zijn 10 cent per stuk. AGENDA. MAANDAG. Boaz-bank, Kanaalstraat 37, 7—9 uur. Nutsspaarbank, Helmstraat 9, 7-9 uur. Predikbeurten. Zendag a.s. IJMUIDEN. Ned. Horv. Kerk. 10 uur: Ds. Creutzberg. 6 uurDs.Erdman. Oude kapk. Doopsgez. Gom. afd. Prol.-Bond. 10% uur: Ds. W. Luikinga. G«ref. Kerk. 10 uur: Ds. Veenstra, St. Anna Parochie. uur dezelfde. VELSEROORD. N«d. Hei-v. Kerk. 10 uur: Ds. L. W. Erdman van IJmuiden. i uurDr. P. Blaauw, Directeur van het Diaconessenhuis te Haarlem. Kerkkoor. Geref. Kei k. 10 uur: de heer J. Brederveld uur: dezelfde. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. Eggink, Doopsbediening, collecte Chr. School. Oud-Geref. GameanSe. (Gebouw voor Chr. Belangen). $7i uur: Leeskerk. 6 uur: hetzelfde. WIJKEROOG. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. Kok. uur: dezelfde. SANTPOORT. Nad. Herv. Kerk. 10 uurDr. G. A. v. d. Bergh van Ejjsinga. Hebr. 113 „Het goddelijke Niets". Collecte Orgelfonds. Evangelisatie. 10 uur: Ds. H. Bakker van Amster- dam. 6 uurDa. G. B. Westenburg vaH Beverwijk. Tan den Wachttoren. De de ba11 e e r club der Edelmogende Heeren. De Tweede Kamer doet vaak denken aan een kudde herkauwers. Voor en na den verkiezingsstrijd zijn alle mogelijke politieke kwes ties breedvoerig in de vergaderingen en kranten behandeld. Bjj de schriftelijke behandeling der Staats begrooting worden ze daarna onder Hoofdstuk I nog eens uitvoerig gerepeteerd. Een opmerking, d>e daarbij treft door haar nieuwheid, is eeD uitzondering. Bij het lezen denkt men telkens aan een ver kiezingsvergadering of aan het hoofdartikel van een partijblad. Enkele belangrijke vragen worden daarbij aan de regeericg gedaan en door deze daarna schriftelijk beant woord. Men zou denken, dat het nu afgeloopen is, maar het begint pas. Deze schriftelijke algemeene beschouwingen zijn een seort gene rale repetitie van het wekenlange politieke tournooi, dat volgt. Dan lijkt de Tweede Kamer inderdaad veel op een debatteerclub, waarin met ouderwetsehe wijdloopigheid honderd uit geredeneerd wordt. Alleen met buitengewoon groote volharding en met den vrijen tijd van een rentenier is het mogelijk al de redevoeringen in de Hande lingen te volgen. De meesten hebben na een paar groote rede voeringen al hun bekomst en lezen verder alleen maar, wanneer gelach, interrupties en de voorzittershamer hen waarschuwen, dat er wat aan het handje is. De belangstelling in een standje vindt men toch niet alleen bij slagersjongens, dienst meisjes en schoolkinderen. Nu het aantal partijen in de Kamer zoo sterk vermeerderd en de lust, om te spreken bij verschil lende nieuwe mannen zeer groot is, voorzien we eindeloos lange alge meene beschouwingen en een afdoening der verschillende begroo tingen eerst diep in het nieuwe jaar. Men zou menig kamerlid na de algemeene beschouwingen wel eens tot straf een poos ia een Trappistenklooster willen opsluiten, om daar het zwijgen te leeren. In vroeger eeuwen hadden de domi nees een zandiooper naast zich op den preekstoel. Deze waarschuwde hen, dat ze niet te veel van de aandacht en den tijd hunner gemeente mochten vergenzand- iooper en preek moesten tegelijk afgeloopen zijn. Bij het schaakspel gebruikt men klobjes, die de spe lers herinneren, dat ze niet te lang mogen aarzelen, voordat ze een zet doen. Zou men cok iets dergelijks kun men uitdenken en toepassen om Kamerleden op tijd te doen zwij gen We missen onder de alge meene beschouwingen een belang rijk punt, de werkwijze der Kamer. Men ïseocht wel eens ernstig de vraag ouder de oogen zien of met de tegenwoordige lijzige, tijdroovende werkwijze niet gebroken moet wor den en er geen hervormingen zijn in te voeren, waardoor de Kamer wat sneller opschiet en meer afdoet. We hebben minder woorden en meer daden noodig. Wij waren voornemens enkele belangrijke pun ten uit het schriftelijke verslag te behandelen, maar zien daarvan af, om onze lezers niet tot herkauwers te maken. Straks krijgen ze toch in vele redevoeringen dezelfde opmer kingen en wenschen en vragen terug. Als de kamerleden eens het anayitische, korte verslag vergele ken bij de Handelingen met den woordelijke text, zouden ze wel zeer klaar inzien, dat ze met de helft van de woorden, dus met aanzienlijke besparing van den duren, nationaien tijd precies het zelfde kunnen zeggeD, als ze nu in ellenlange redevoeringen doen. De Edelmogenden bedenken, dat we meer aan praktische maatregelen dan aan theorethische bespiegelin gen en debatten hebben. Geschandvlekt wegens ver standhouding met den v ij a n d. Onder de vluchtelingen, die door het oorlogsgeweld opgejaagd ons land binnengevlucht zijn, behooren ook Belgische vrouwen, die tijdens de bezetting vergaten, dat een Dnitscher den Duitscher is en met de vijanden van hun volk liefhes- betrekkingen hadden aangeknoopt. Toen de Belgische soldaten de Duitschers uit hare woonplaatsen hadden verjaagd, hebben ze deze vrouwen onbarmhartig gestraft en ze de haren afgesneden. Dat is het schandvlek voor de Belgische vrou wen, die meer naar de oogen dan naar de Pickelhauben van den Duitsehe soldaat hebben gezien. Ze kwamen ^ons land binnen met groote omslagdeken om het hoofd, om zoo haar schande te verbergen. De bittere haat der Belgen voorde Duitschers is te begrijpen en even zeer hun verbittering tegen de vrouwen van hun voJk, die zich meer dan vriendelijk betoonden tegen den vreemden indringer. Maar even begrijpelijk is het, dat een Belgische vrouw In een Duit scher op den duur niet langer een lid van een vijandig volk ziet maar een man, die haar oog en hart be koort. Zoo is het ook mogelijk, dat een Duitsehe en een Belgische sol daat warme vrienden worden, al staan ze ook in den strijd tegen over elkaar. Ten slotte zijn wij niet alleen Hollanders, Belgen, Franschen. Engelsehen maar men- sehen. De nationale verhouding is een ding en de persoonlijke een ander. Het is toch geen schande, wanneer overwinnaar en krijgsge vangenen na den slag min oi meer kameraadschappelijk met elkaar omgaan en ds eerste in den laatste alleen een medemersch ziet, die er ongelukkig aan too is. Er zullen ongetwijfeld tusschen de Duitschers, die zoolang in België hebben ver keerd en de Belgen hier en daar betrekkingen van vriendschap en liefde ontstaan zjjn. Daarbij moes ten gevoelens van wrok en bitter heid overwonnen worden, maar dat gaat bfl het leeren kennen van den persoon vrij gemakkelijk. Een Bel gische vrouw die van een Duitscher giag houden, is daarom nog geen eerlooze. De natuur is sterker dan de nationale grenzen en de haat tusschen da volkeren. Cupido is zeker voorstander van een volkeren bond en kweekt den internationalen geest aan. De oorlog heeft de vol keren allerkrachtigst door elkander geworpen en ze geleerd, dat. ze allen menschen van dezelfde aard en beweging zijn. De haat doet bij velen in de landen der geallieerden verlangen naar een voortzetten van den oorlog op Duitschen bodem. Ook de Duitsehe steden en dorpen moeten geteisterd worden, ook een deel van Duitsshland tot een woes- ternij gemaakt. Wie worden daar door echter getJoffen? MenseheD, die even onschuldig aan den krijg zijn als de ongelukkige bevolking van Belgie en Noord Frankrijk. De volkerenhaat is een heftig vuur, maar gewoonlijk niet lang van duur. De haren der geschandvlekte vrou wen zullen weer aangroeien en haar landgenooten zullen zeker eens zachter en rechtvaardiger over ze gaan oordeelen. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Te s'Gravenhage zijn geslaafd als stuurman op zeilzeevisschers- vaartuigen de heeren P. de Jong, W. Kroon, J. den Heijer, J. M. van der Zwan L. van der Zwan en A. Hoogendijk, allen van hier. Te 's Gravenhage zijn geslaagd als stum man op stoomvisschers- vaartuigea de heeren C. Buis Cz., G. Visser, C. Buijs Gz., J. Blok en J. Kulk eu als stuurman op zeil- visschersvaartuigen W. G. de Jong, N. v. d. Zwan en J. v. d. Pias, allen van hier. Blijkens een advertentie in dit nummer zal Prof. Groene wegen, aanwiens lezing ten vorige jare zeker velen een goede herinnering zal zijn bij gebleven, binnenkort de gelegen heid geven de kennismaking te hernieuwen. Dit maal zal Prof Groenewegen, daartoe wederom uitgenoodigd door de afd. IJmuiden v. d. Ned. Protestantenbond, eer serie van 3 lezingen houden, ovei Materialisme en Godsdienst, een zooveel omvattende materie, da1 deze zeker voor drie avonden volop stof biedt. De drie lezingen ziji uit den aard der zaak als een geheel op te vattendoch zoo opgezet, dat wie er een zou moeten verzui men toch in elk der lezingen op zich zelf ook weer een geheel vindt Het aanvangsnur der lezingen is op verzoek van den spreker vroeg gesteld, omdat deze met de beperkte reisgelegenheid vroeg moet eindigen. Dit heeft het voordeel, dat ook belangstellenden uit Velsen of Santpoort in de gelegenheid zullen zijn dez9 drie lezingen te volgen, omdat ook zij zeker zjjn nog per trein te kunnen huiswaarts keeren. Afgaande op d8 belangstelling, die er ten vorigen jare voor dez-m spreker was, mag het verwacht worden, dat h9t afdeelingsbestuur van den Protestantenbond ook dit maal zeker voor dezen op een overtalrijk gehoor «al mogen rekenen. In de dezer dagan gehouden jaarvergadering van den af leeling IJmuiden van do Ned. Protestan tenbond werden de jaarverslagen uitgebracht. Uit een en ander bleek, dat het aantal leden stijgende is; niettemin zal men bij de steeds stijgende uitgaven, mede eon ge volg van meerde bemoeingen en van deze dure tijden, op versterking der financiën bedacht moeten zijn. In de plaats van den heer J. Q. Borgwat, die als be stuurslid Dedankt», werd de heer D. van Duivenbode gekozen; de heer K. H. Tusenius heeft thans het secretariaat ondsr zijn hoede geno men. Overigensbleefalles bij hetoude, alleon het huishoudelijk reglement werd, bij de verplichte drie-jaar- lijksche herziening slacht ff-ir van de zich altoos weer openbarendt- zucht naar verandering. VELSEROORD. Nu het gemeentebestuur, desge vraagd, daartoe de gevraagde loka len van school D. beschikbaar heeft gesteld, zulleD, blijkens een ad ver tentie in dit nummer, aandeVrijz. Zondagsschool morgen de lessen aanvangen. Ouders, wier kinder n of pupillen hiervoor in aanmerking komen, verwijzen wij voor aanmel ding als anderszins naar de adver tentie, die hun inlicht omtrent plaats en uur waarop hun nadere inlichtingen zullen kuifnen worden gegeven. VELSEN. Bij Kon. besluit is aan J. Pen, ontvanger der gemeente Koog aan da Zaan, vergunning verleend tot 1 November 1919 alhier te blijven wonen. SANTPOORT. De heer J. T. Cremer, onze nieuwbenoemde gezant te Washing ton zal aan boord van de „Hollandia" op 9 November a.s. van Amsterdam naar New-York vertrekken. Donderdagavond half acht werd het stoffelijk overschot grafwaarts gedragen van Mej. Neily Keers, in reven onderwijzeres te Amsterdam. Het eei ste slachtoffer van de griep, dat op het kerkhof „de Biezen" aan de schoot der aarde werd toever trouwd. Door allerlei stagnaties in het vervoer van Amsterdam, moest deze droeve plechtigheid in den avond plaats heb'oen. Tal van bloe men en kransen dekten de lijkbaar en men kon het menigeen aanzien, dat men zeer onder den indruk was van dit jonge afstervenzij oereikte den leeftijd van 25 jaar. Een broer en een vriend wijdde woorden aan haar nagedachtenis. Uit de Gemeente De Centrale keuken heeft deze week verstrekt: Maandag 498, Woensdag 588 en Zaterdag 682 porties. Totaal 1768 porties tegen 1645 de voorgaande week. Bovendien 200 porties voor de schoolvoeding, 50 voor de school- veoding, 50 voor de nachtploegar beiders der Papierfabriek, 120 voor le arbeiders der Mij Hera, 16 voor de arbeiders der Ijsfabriek en 16 mor de arbeiders bij den woning- VOOR DEN RAAD. De begrooting van het Schaal- armbestuur voor 1919 heeft aan ontvangsten en uitgaven f19661 59, tegen f 16201.31 in 1918 en f 13268.956 in 1917. Bij de ont vangsten bedraagt de subsidie der gemeente f 19200, tegeu f 15 600 en f 12500 in 1918 en 1917. De begrooting van het R. Kath. Bur gerlijk Armbesruur vermeldt f 12491 80s aan uitgaven en ont vangsten, tegen f 10268 18 in 1918 en f 11605.86 in 1917. De subsidie der gemeente bedraagt voor 1919 f 9500 en voor de twee vorige jaren f7000 en f6200. De begrooting der Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft aan ontvangsten en uitgaven f 622.011 en die der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs f 280.08. Burgerlijk© Btaud der gemeente Yelsen, van 30 Oot. tot en met 1 Nov 1918. BEVALLENM. E. Engelhart— Braun d.T. Post Stoker z.J. W. LichtendahlBndiog z T. Rijke—Zwart d.G. H. van de LeuverRemmers d. ONDERTROUWDJ. P. Zuurbier en M. W. Vermeulen. J. A. van Bel en H. Henke. D. Smit en J. Groot. P. C. Zuurbier en C. Pelt. N. J. Schruyt en L. J. Zuurbier. - J. S. E. van Dommelen en J. de Vries. GETROU W DC. J. van Ginneken ea C E Warmmhoven. J. A. Rijntjes en G. Roschar. G. Aart- sen en A. Kuiper. A. Vrilmau en G. Basstra. J. J. van Konijnen burg en M. Tb. Hesseis. OVERLEDEN: L. Brandjes, 36 jaren, z. v. N. Braodjes en H. H. Kamper. J. Lieuwen, 55 jaren, eentgenoote van P. Cupido. H. A. Kwast, 4 jaren, d. v. H. Kwast en A. Veer. J. Zwart, 26 jaren, echtgenoote van K. Wijker. Uit de Provincie ORGELBESPELING. in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 5 Nov. 1918, des nam. van 2—3 uur, door den heer Louis Robert. Programma 1. Praaledium Es gr. tets J. S. Bach. 2. Fuga C gr. tets D. Buxtehude. (1635 -1707) 3a. Ich dank dir, üeber Herra (Sigfned b. Lobe den Herren, o Karg. meine Saele Elert 4. Choral III Cés. Franck. 5. Final Alex. Guilmant De Groote Voorjaarskeuring en Tuinbouwtentoonstelling van ds Vaste Keuringscommissie van de Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw enPlantknnde zal m samenwerking met de Afd. Haarlem en Omstreken en Bioemendaal— V eisen gehouden worden in de tweede heift van April 1919, in het Sociteitagebouw „de Vereeniging",Beggnesiraat,Haarlem Inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Secretaris-Penning meester van de Regelingscommissie den heer F. Cremer te Bioemendaal. Yisscherij De omzet in de rijksviscbhal- ien bedraagt in October van dit jaar f 1.699.186 tegen f 817.476 in October van 't vorig jaar. Van de hariugvissöherij kwa men binnen de loggers Engeltje IJM. 262 met 18 last Walter 97 11 Dirk Job 314 18 en de drifters Corrie IJM. 174, Hollandia IJM. 508 en Zeepaardje IJM. 435 ieder met ongeveer 200 manden haring. De haringloggar Minister Cort v. d. Linden KW 127 werd alhier met lekkage binnengesleept door den sleepboottrawler R O. 60. De log ger had 21 last haring aan boord. De sleepboottrawler IJM 486 is alhier met defect aan den ketel binnengesleept door den sleepboot tra wier IJM 369. UHKUIDER COURANT OQUW.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1