ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Vereenigingen No. 812. Woensdag 6 November 1918, Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. vooruitbetaling Dringend verzoek DRANKWET. Belangstelling. Se Jaargang Adres voor Redactie en Administratie WILIEMSPLEIN 11, ijMOIDES, (Drakkerij SINjEWEL), Telefoon 153. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 8 maanden, franse per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bjj de Agenten. Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij. „IJmniden". ADVERTENTIEN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeoiingen 25 ets. per regel. Advertentieeontracten tegen zeer billijk tarief, Advertentiën uifcerljjk in t# zenden WOENSftAQ en ZATERDAG tot 9 uur v.m, Tot plaatsing van advertentie van bulten de gemeente VELSEN in dit blad is nitslnitend gerechtigd het Advertenilebureau P. F. C. KÓELSE IJMUID1N. die prijs stellen op een verslag van vergaderingen, lezingen en nitvoeringen, in ons blad, zende een nitnoodiging aan de Redactie, Willemsplein C11. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 7 cent per regel. om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie, OFE1CIEEL. Centrale keuken VELSEN. Menu. Maandag 11 Nov.: Stamppot (Aardappelen met roode kool) 15 cent per portie. Woensdag 13 Nov.Stamppot (Aardappelen met Spercieboonen) 15 cent per portie. Zaterdag 16 Nov.Stamppot (Aardappelen m. Groene Savoye Kool) 15 cent per portie. Levensmiddelenbedrijf Velsen Gedurende de week van Vrijdag 8 Nov. tot en met Donderdag 14 Nov. is verkrijgbaar op: bon No. 188 Vi Pond Regeeringsvisch. 191 1 K.gr. Uien 10 ct. per K.gr. 192 1 ons kaas 40 -j- 14VS et. per ons. 193 V» P°ad suiker. 186 1 Chocoladereep, verpakt 12Vs ct., onverpakt 12 ct. 194 1 ons bruine boonen. 195 2 ons jam a 11 ct. per ons. 213 l1/, K.G. Kleiaardappelen, k 8 ct. Geldig van 8 Nov. t.m. 10 Nov. 214 21/, K.G. Veenaardappelen, a 5V, et. Geldig van 11 Nov. t.m. 14 Nov. Zonder bon verkrijgbaar. Juliënne (gedroogde soepgroenten) per pakje, inh. 1 ons, 15 ets. Thee- en Koffiekaart bon 40 is geldig van 1 t.m. 15 Nov. voor 1/l ons Koffie. Boter- en vetkaart bon 6, 2e tijd vak is geldig van 12 Nov. tm. 21 Nov. echter met bijlevering van bon 196 uit het bon boekje. Broodkaart 75e week is geldig van 8 Nov. t.m. 14 Nov. Boter De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat vanaf 2 November 1918 de maximum kleinhandelprys van boter is vast gesteld op f 4.40 per K.g. Bouwverbod Velseroord. Het hoofd vaD het gemeentebestuur van Velsen, brengt ter algemeene kennis, dat het raadsbesluit d.d. 2 Juli 1918 tot vaststelling eener ver ordening houdende verbod tot bou wen of herbouwen op grond, welke in de naaste toekomst voor den aanleg van een straat bestemd is, door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, bij besluit dd. 23 October 1919 No. 102 is goedgekeurd. Velsen, 81 October 1918. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Levensmiddelenbedrijf Yelsen. Gedurende de week van Vrijdag 8 November tot en met Donderdag 14 November is verkrijgbaar op: 8 Nov. bon 314 Vio L. melk i 2 ct. 9 315 idem 10 316 11 317 12 818 13 319 14 320 vanaf 8 Nov. bon 321 2/io L- taptemelk of karnemelk a ll/i cent per liter. 9 322 10 323 11 324 12 325 18 326 14 327 In het belang van een goede dis tributie, wordt iedere ingezetene verzocht zijn melk te koopen bij ééne melkslijter, dus bij diegene waardoor U voorheen is bediend. BEKENDMAKING DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat op 31 October 1918 bij hen is ingekomen een verzoek schrift van S. de Goede van beroep machinist, wonende te Velseroord, om verlof voor den verkoop alcohol houdenden drank anderen dan ster ken drank in de navolgende locali- teitde beneden-voorlocaliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt E 65 en gelegen aan den Kanaalweg aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders indienen. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat op 30 October 1918 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van J. B. Schoos van beroep hotelhouder, wonende te Wijkeroog, om verguning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de navolgende localiteit: de gelagkamer van het perceel, plaatselijk gemerkt L 13 en gelegen aan den Wij kerstraat weg aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Een raadszitting van thans geeft een geheel ander aspect, dan voor eenige jaren geleden. Toen we voor een groot aantal jaren onze entree in de raadszaal deder, niet als ge machtigde of vertegenwoordiger van een groep uit de burgerij, maar als voorlichter van het geheele publiek in de gemeente en ook daarbuiten, dus als verslaggever, om de wijze woorden in den raad gesproken en de besluiten in het belang der ge meente genomen aan Velssn's, doch in hoofdzaak aan IJmuiden's inge zetenen door middel van de pers bekend te maken, kregen we een bescheiden plaatsje achter een hekje, waar we onze bloeknote's op de knie of op de riggel van het hekje moesten plaatsen, öm aanteekenin- gen te kunnen maken. We vonden er een aantal niet zoo groot collega's uit Haarlem en een uit Beverwijk. De belangstelling in den raad en zijne verrichtingen stond toen ver beneden A.P. wat onze eigen gemeente betrof en slechts in Haarlemsche dagbladen èa in een weekblad te Beverwijk verschijnende kwamen verkorte, dikwijls zeer ver korte verslagen van de zittingen voor. De tribune voor publiek en pers bestemd, was als gezegd een klein stukje van de oude raadszaal, door een hekje afgeschut van het saneta sanctorum des rsads. We zaten daar ongeveer als getuigen bij een rechtszitting met dit verschil, dat we nimmer getuigenis in woor den mochten afleggen, en eerst later mochten publiceeren wat en hoe de edelachtbaren hadden gesproken. Voor da meestentijds vijf journa listen, die toen regelmatig versche nen, waren hoogstens drie zitplaat sen beschikbaar, zoodat minstens twee zich aiiijdmateenstaanplaatsje moesten tevreden stellen. De verstandhouding tussehen den raad en zijn bestuur en de pers was anders, beter, veel beter dan thans. Daar waren twee oorzaken voor. De raad en zijn bestuur en de pers vormden als het ware één vergadering. De pens werd niet straal genegeerd door bet raadsbe- stuur, zooals thans geschiedt het meerendeel der raadsleden maakt daarop een gunstigs uitzondering en de pers onthield zich van kritiek. Bepaalde zich tot het vermelden der genomen besluiten. Zoo bleef een vriendschappelijke, welwillende en ook waardeerende verhouding bestaan tussehen het college en de pers. Daarin is een groote veran dering gekomen. De verslaggevers uit de omliggende gemeenten zijn verdrongen door het steeds toene mende aantal plaatselijke journalis ten (I), die behalve hun eigen taak ook nog die der verdrongen ver slaggevers hebben te vervullen tegen betaling van idem zooveel waar schijnlijk niet veel, anders zouden de diverse redactiën het zelf wel zijn blijven doen, want in belang rijkheid zijn de raadszittingen se dert dien niét verminderd. De nieuwe pers heeft zich niet zoo in haar taak beperkt als de vorige. Zij is gaan kritiseeren, soms bedil len, soms met een air, dat haar niet paste, gaan beoordeelen. Dik wijls nog in de persluren liggende kraaide zij haar brabbeltaal als wijsheid en betweterij uit, kortom sloeg dikwerf een toon aan, die allerminst geschikt was de goede verstandhouding van weleer te be vestigen. Zeker, gezonde kritiek zal geen verstandig raadslid laken, doch zij moeten de overtuiging hebben, dat de kritiek gegrond is op goede kennis van en een juist in zicht in de gemeentezaken, gegrond op medeleven en warme belang stelling. Zoo is de kritiek bij lange niet altijd geweest en dat heeft niet alleen groote schade gedaan aan wederzij dseha w&ardeericg, doch ook, en dat is veel -erger, aan den goeden naam van ons ge meentebestuur hier binnen en naar buiten. We zouden onrechtvaardig zijn om het laatste geheel op rekening van de pers te schuiven. De raad zelve en het gemeentelijk bestuur en beleid, dragen daar zeker ook ten deeie schuld aan. Een en ander veroorzaakte eenige belangstelling in den raad, Zijn doen en laten werd het onderwerp van gesprekken, waarbij meerendeels de persuitingen richting gaven en inder daad de toeh moeilijke en verant woordelijke positie van den raad dikwijls niet voldoende recht weder voer. Toch bleef de belangstelling voor gemeentezaken zeer gering. Op de publieke tribune (sic) zag men zelden iemand van het publiek. Een doodenkele maal, als er een zaakje behandeld werd waarbij deze of gene rechtstreeks geïnteresseerd was, zag men eens iemand vei schij nen om even spoedig te verdwijnen als het punt in kwestie behandeld was. De rest kon hem niets schelen en vermoedelijk zou het nog zoo zijn, als de constellatie en met nama de politieke constellatie van onzen raad in korten tijd geen geheel ander aanzien gekregen had. Met de iutrede van de roode idee in den raad een rood, dat van zijn felheid al heel wat heeft zien ver- bleeken is de belangstelling ge komen en heeft er mede haar in trede in het illustre gezelschap ge daan. Dat kan geen verwondering baren. De S.D.A.P. heeft nimmer haar roode lantaarn onder den koren maat gestopt, integendeel, ze heeft altijd en graag aan den weg getim merd en bleef het bekijks niet uit. En hoe grooter het aantal soci's in den raad, des te talrijker het publiek op da tribune. Publiek we willen er niets kwaads van zeggen waarvan dé maagschap met de S.D.A.P. in de groeven van de ge zichten en in de randen van de nagels maar al te onmiskenbaar was. De socialistische raadsleden mochten dat wel. Zij houden wel van groot gehoor en Veel van hun min en meer oratorisch talent werd ten beste gegeven voor hun Jan Publiek. Nog een opmerkelijk verschijhsel daagde aan het roode firmament. Wien het nu precies gold, wie de uitverkorene, de Don Juan onder de rossig getinte edelachtbaren was, weten we niet precies, maar kort na de politieke geboorte van den rooden Benjamin Blom, kon men bij het betreden van de publieke bed stede een enorme damesbelang- stelling opmerken. Twee, drie reien zaten ze achter elkaar. Groot en klein, oud en jong, knap en ja, we hebben ze goed geobser veerd ook onknap. Dat gaf de eerste avonden wel eenige consternatie. Als je, als verslaggever een oogen- blik wilde verpoozen en je eens behaaglijk tegen den rug van je stoel wilds vleien, dan kittelde de warme asem van een min of meer bevallige toehoorster je nekhaartjes en bekroop je een aalig of minder aangenaam gevoel, naar gelang van het mondje, dat de warme asem in je nek blies. Als we dan eens de pen neerlegden om een klein uiltje te knappen tussehen een paar zwaar op de handsehe redevoeringen en we zagen dan de damesreien langs, dan hebben we dikwijls, heel stilletjes in ons zelf natuurlijk, ge- fluistert: Christene zielen hebben nu al die dames niets anders, niets beters te doen, dan hier den ganschen avond te zitten luisteren naar veel wat onzin was, naar veel wat ze niet konden begrij pen en naar veel meer nog dat ze, ons èrachtens, geen snars moest kunnen schelen En ik heb wel in mezelf gemom peld: „zijn jullie jongens on meis jes of znsjes en broertjes niet met gaten in der lui kousen thuis geko men of met winkelhaakje# in der lui buisjes of jurkjes of blousjes." Even snel als opgebloeid is ze ge storven die vrouwelijke belangstel ling voor onze socialistische raads leden. Wat daarvan weer de oor zaak is, is natuurlijk even moeilijk peilbaar als de onverwachte vrouwen gunst. Vrouwen zijn nu eenmaal wispelturig. Met de vrouwen is ook een deel der mannelijke belangstel ling verdwenen, maar toch is nog bij de tegenwoordige raadszittingen avond aan avond de bedstede vol, overvol, zoodat dikwijls een groot aantal menschen buiten de deur staan luisteren naar de wijsheid daar binnen. Met de soci's en de avond zittingen is de belangstelling gekomen en gegroeid en we denken dikwijls met weemoed aan de knusse ochtend en middagvergaderingen. De Gemeentebegrooting. Met groote nieuwsgierigheid zagen wij de verschijning der gemeente begrooting voor 1919 tegemoet. Het jaar 1918 met zjjn groote uitgaven drukt reeds zoo zwaar op de schouders der ingezetenen, dat wij zeer belangstellend waren te zien of de uitgaven nog meerdere zouden zijn. Het was al wel te verwachten, maar dat de toeneming zoo enorm zou wezen, hadden wij ons toch niet kunnen indenken. Het eindcijfer is bijkans tweemaal zoo hoog als verleden jaar, n.l. f 2.938.863.63, tegen f 1.617.625.46, dit jaar. Met groote, dikke letters zouden fswij hier dadelijk wel willen uitroe pen: Waar moet dat heen? Op een bevolking van 25000 zielen een begrooting van bijkans drie millioen, dat is f 120 per inwoner per jaar. Wij zouden willen zeggen: dat moet falikant uitkomen. En wij vreezen daar ook voor. Maar alvo rens beschouwingen over de begroo ting te geven, willen wij de cijfers noemen en dan afwachten, wat de raadsleden er in den raad van zul len zeggen. Wij beginnen dan met de ont vangsten. Het batig slot voor 1919 wordt geraamd pro memorie. Vergoeding van rente en aflossing door het Gasbedrijf f 25.014,11 idem door de Waterleiding f43776.51 idem door het Grondbedrijf f33557 41 Andere uitkeeringen: door het Gas bedrijf f 24458,20, door de Water leiding f 1468; door Openbare Wer ken f 950, door de Reinigings- en IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1