ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Vereenigingen vooruitbetaling No. 313. Zaterdag 9 November 1918. 4e Jaargang Adres voor Redactie en Administratie WilLEMSPLEIN 11, IJHDIDEN, (Drukkerij SINJEWEl), Teiclooo 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voer het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Uitgave van da Naaaal Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden", ADVERTENTlEN van 15 regels 75 efes, Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen zeer billgb tarief, Advertentiën aiterlgk in t* zenden "WGÊNSBAG en ZATERDAG tot 9 uur v.m. Tot plaatsing van advertentiSn van buiten de gemeente VSJLSEN in dit blad is uitsluitend gereshtigd het Advertentiebureau P. F, C. MOBLSB IJMTJIRBN. EERSTE BLAD. die prijs stellen op een verslag van vergaderingen, lezingen en uitvoeringen, in ons blad, zende een uitnoodiging aan de Redactie, Willemsplein 011 Kleine advertenties en familieberichten kosten bij «lechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN II, op te geven. De Administratie. Officieel. GEMEENTERAADSVERGADERING De BURGEMEESTER der Ge meente V e 1 s e n maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Raad is belegd tegen Dins dag, den 12 November 1918, des na- middags ten 77s ure, ten Gemeen tehuize. Openbare Vergadering AGENDA: 1. Ingekomen stukken en mede deelingen. 3. Crediet voor de uitbetaling van loonsverhooging aan ge meentewei klieden. 4. Toepassing raadsbesluit inzake terugbetaling van precario- gelden. 5. Verlenging pachttijd tuintjes te Velseroord. 8. Crediet voor het aanbrengen van verbeteringen in het bureau van politie te IJmuiden. 7. Advies der levensmiddelen commissie omtrent den aankoop en distributie van ondergoe deren. 9. Controle voor de voedselvoor ziening en de verstrekking van kolen voor zieken en kinderen. 11. Crediet voor het samenstellen en bijhouden van lijsten van hypothecaire crediteuren en de biteuren. b. van de Noord-Hollandsehe Be- wakings Maatschappij inzake bewaking in de afdeeling Wij- keroog. e. van J. de Jager inzake aan stelling tot controleur bij de braudstoffeneommisaie. 13. behandeling van de volgende begrootiPgen veor 1919: a. der gemeente b. van het bedrijf openbare wer ken. c. van het bedrijf reinigings- en ontsmettingsdienst d. van hst gasbedrijf e. van de waterleiding f. van het t^del^k levensmidde- lenbedrijf g. van de burgerlijke armbesturen h. vaa de kamer van koophandel en fabrieken i. van de commissie van plaat selijk schooltoezicht. 14. Belastingszaken. De Spaansche griep grijpt ook in onze gemeente meer en meer om zich heen en geeft onze doktoren d© handen vol werk. Al mogen we ons in vergelijking met verschillende ander© plaatsen, wat het karakter der ziekte betreft nog gelukkig prij zen, ©r zijn vele plaatsen, waar ze een veel kwaadaardiger verloop neemt, dat neemt niet weg, dat ze ook in onze gemeente, meestentijds ten gevolge van zich daarbij voor doende complicaties, reeds ©en niet onbelangrijk aantal kostbare offers heeft gevraagd, meerendeels perso nen in de volle kracht van hun leven. En ook al was dit niet zoo, dan nog is er alle reden om de draden van het net, dat de griep geleide lijk over de geheele gemeente legt, met aandacht na te gaanwant de ervaring ook elders leert, zoo b.v. in Tiel en omgeving, dat de ziekte langzamerhand een meer kwaadaar dig karakter kan aannemen. Het is met die mogelijkheid voor oogen van het grootste belang baar zoo veel mogelijk binnen de perken te honden, haar vooral niet vrij baan te geven. Dat nu doet men o.i. vrijwel in onze gemeente op de scholen en dat achten wij een groet gevaar. Onze M.U.L.O. school werd gesloten, toen een groot aantal leerlingen erdoor was aangetast en zoo onge veer de helft van het onderwijzend personeel door ziekte buiten wer king was gesteld. School A vormde blijkbaar een haard, van waaruit de ziekte zich verder heeft verspreid. (Eerst veel later werden ook een bijzondere school te IJmuiden en de gemeente scholen te Wijkeroog en te Sant poort gesloten.) Hierdoor gewaar schuwd zou men denken, dat ons gemeentebestuur bij de andere scholen meer tijdig zgn maatrege len kon hebben genemen. Wij weten wel, dat de vraag is opgeworpeD, of sluiting al of niet gewenscht was. Zeker pleiten daar ook wel argumenten tegen. Maar van het grootste belang moest bier zijn de verbreiding der ziekte te voorkomen. Want het moge dan waar zijn, dat over 't geheel al zeer weinig schoolgaande kinderen als slachtoffer van deze ziekte vallen, zij brengen de ziekte van de school over in tal van gezinnen, waar ouders of andere vol wassenen er de dupe van kunnen worden. En ook onderwijzers en onder wij zerssen en hunne (hare) gezinnen stelt men toch aan een groot gevaar bloot. Zeker, het is een van de kwad9 zijden van hun beroep, maar men mag toch ook vergen, dat er rekening mee wordt gehouden. Wat er aan bezwaren, tegen meer algemeene sluiting der scho len is aan te voeren, is niet van die kracht, dat het ons tot andere gedachten kan brengen. Het onderwijsbelang? Maa bij zoo groote absentia en bij zoovele vacatures onder het onderwijzend personeel wegens ziekte kan men wel nagaan, dat er van eenigen voortgang in de behandeling der leerstof geen sprake kanzjjn.Ers de kinderen zouden in d#ze veelal beder verzorgd zijn op schooi dan thuis, hot moge voor enkelen met eenige reden zijn te veronderstellen, voor de groote meerderheid is de kans van be smetting op school beslist grooter dan wanneer zij vaa school worden thuis gehouden en dan buiten in de open lucht spelen met hun ka meraadjes, Op grond van bovenstaande, drin gen w|j er ten sterkste op aan, dat men op onze scholen eerder tot sluiten overgaat. Tot op heden heeft men daar om den gegkten term te gebruiken vrijwel achter de feiten aan geloopen. Men heeft tel kens weer gewacht, tot er in een klas een enerm percentage zieken was, om dan eerst ertoe over te gaan die klas naar huis te zsnden. Inmiddels heeft zich de z'ekte dan in tal van gezinnen vast gezet, die bij de oogenblikkeüjke overbevol- kicg vooral weer als zoovele haarden v. besmetting mogen gelden Een goede maatregel, op sommi ge scholen toegepast, maar op de eene veel eerder dan op de andere, is, om de kinderen uit gezinnen, waar zich gevallen van Spaansche griep voordeden, naar huis te zenden. Laat men nu ook, zoodra zich een geval van griep onder de leerlingen van een klas voordoet deze voor- loopig sluiten en niet voor te korten tijd. En dan, laat men voor alle scholen ter plaatse, ook voor de bijzondere, eene uniforme regeling treffen. Met eenig overleg en goeden wil moet dit, althans in dergelijke gevallen, mogelijk zijn. Nadat dit artikel reeds was afge zet, vernemen wij, dat thans ook school C voorloopig is gesloten. Gemeenteb egro oting. (Vervolg). We komen nu tot de uitgaven. De post jaarwedden is heel wat hooger. Burgemeester f4 600 tegen dit jaar f3.400; wethouders f 1.500 (geljjk); secretaris f4 300 (f3.100); ontvanger f3 500 (f2.400). Jaar wedden ambtenaren ter secretarie f 29 016.17 tegen f 27.757 50 voor '18 Schrijf- en bureaubehoeften, drak en bindwerk f 10 000kosten van kiezerslijsten en kies verrichtingen f 2.500; kosten van vergaderingen van B. en W. en commissiën f 600; kosten van verificatie der gemeente- financiën f3 483 33; invordering plaatselijke belastingen f 5.400 teruggaaf van belasting f 10.000; uitkeering aan het Rijk, aandeel in de kwade posten der directe belas tingen f2 100; vergoeding aan het Rijk 27a pCt. van door de gemeente geheven opcenten op grond- en personeele belasting f 1.600. f 820, idem straten en pleinen f 20 000 idem wegen en voetpaden f 11.600, idem wandelplaatsen ©n plantsoenen f 4.500, idem pompen en riolen Kosten controle der gemeente belastingen f 4,600. Onderhoud van huizen en torens f3 355, idem havens, vaarten, enz, f910, diep-en schoonhouden havens en grachten f 650, -ondei houd be graafplaa'sen en kosten van be graving f 1.735. Uitgaven van het gasbedrijf, pro memorie, idem voor de waterleiding f22 552 20, voor dekking geraamd tekort, idem voor het bedrijf open bare werken f 35 868.34 voor dekking van het tekort, idem tekort reini gings- en ontsmettingsdienst f 10.649.51 idem voor hot levens- miödelenbsdrijf f 140.000. Jaarweddea politie-personeel f 45 840, jaarwedden veldwachters f 6.170, kleediog en uitrusting voor beiden f 5.600, anderhoud dienstge bouwen f 3 735, onderhoud brand spuiten f 1000, kosten van straat verlichting f8.500, beleoning kader en ©ansehappe» brandweer f 1.500 Kosten van buitengewone sur veillance f 900, uitgaven commissa riaat van politie f 2 250, jaarwedde commissaris f 2.500, kosten dienst rijwielen voor de politie. Kosten ophalen haardasch en railnis f 40 882, kosten vleeschkeu- ringsdieuat f 6.820, kosten keurings dienst ingevolge overeenkomst met Haarlem f3000, idem bonw- enwo nicgtoezicht f 6 589, idem zieken barak en ziekenverpleging f2.870, idem maken uitbreidingsplannen f9.88&, idem voor vernederen vuii van de wegen en straten bij de Visschershaven f5.000. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. De heer J. D. Broersen bui tengew. opzichter Rijkswaterstaat alhier is benoemd tot opzichter van Weg en Werken Ned. Ind. Sp. Mij. VELSEROORD. - De Haarlemsche rechtbank ver oordeelde E. W., werkman en B. K. Z., zonder beroep, beiden alhier, wegers diefstal ieder tot een maand gevangenisstraf. J. B. en G. S., beiden zonder be roep alhier, werden ter beschikking van de regeering gesteld. SANTPOORT. Gedurende deze maand zullen wegens ziekte van de bibliotheca resse geene boeken worden.afgeven. DRIEHUIS. Vele bewoners van Driehuis Westerveld hadden zich psr adres tot de directie van de H.S.M, ge wend met het verzoek om met de a s. nieuwe dienstregeling de trein, die des avonds om 5.30 uit Haarlem vertrekt, aldoor te doen stoppen, echter is het verzoek van de hand gewezen, waardoor de reizigers voor Driehuis genoodzaakt zijn, aan de halte Kruidb8rgerweg uit te stappen en de reis per voet te vervolgen. Uit de Gemeente. In de week van 30 Oct5 No vember zijn in deze gemeente 6 ge vallen van roodvonk voorgekomen. Door eenige dammers is het plan epgevat een damvereenigirg op te richten. Bewijzen van instem ming ontvangt gaarns de heer P. Versteeg, Zeeweg 88, Yelseroord. Nu het Hoogoyeubedrijf hiVr ge vestigd wordt, is het volgende nog wel vermeldenswaard. Da Stet. co. 235 bevat da statu ten der naamlooze vennootschap Koninklijke Nederlandsohe Hoog ovens en Staalfabrieken, te 'aGra- venhage. De vennootschap heeft blijkens art, 2 der statuten ten doel het varvaardigrn van ijzer on staal, ruw en bewerkt, ea de verwerking van daarbij te verkrijgen bijproduc ten, het drijven van handel in de producten en grondstoffen, bet trams port daarvan, de winning van grondsteffen voor het bedrijf en alles wat verder tot de oprichting en het bedrijf van een boogovea-, staal- en walswerk in den ruiaasten zin geacht kan worden te behoeren een en ander zoo voor eigen rekening als voor gezamenlijke rekeniüg met anderen. De vennootschap is bevoegd tot bereiking van haar doal mede te werken tot de oprichting van en dsel te nemen in andere onderne mingen. De duur is bepaald tot 81 Maart 1968. Het kapitaal bedraagt f 25 millioen, verdee d in 100 preferente aandeelen h f 5000 per stuk en 24.500 aandeelen f 1000 per stuk. Het kapitaal is ten volle geplaatst. Bij de oprichting der vennootschap wordt 10 pet. ep de aandeelen in geld gestort. Pi preferente aandee- l&n staan op naam en zijn bij de ©priehting volgestort. Houders van preferente aandee- len kunnen alleen worden: a. Nederlanders, woonplaats heb bende in Nederland; b. Vennootschappen onder firma, in Nederland gevestigd,"waarvan de meerderheid der vennooten voldoet aan het vereischte sub a; c. Commanditaire vennootschap pen, in Nederland gevestigd, waar van de meerderheid der hoofdel^k voor het geheel aansprakelijke ven nooten voldoet aan het vereischte sub a; d. rechtspersonen, in Nederland gevestigd, waarvan de meerderheid der bestuurders en de meerderheid der commissarissen, zoo dezen er zijn, voldoen aan het vereischte sub a. De vennootschap geeft ten hoog ste 1250 opriehtersbewjjzen uit, luidende aan toonder, geteekend, genummerd en van dividendbewij zen en talocs voorzien op gelijke wijze als de aandeelen. Aan elk der aandeelhouders, die bij de oprichting voor minstens f 25,000 deelneemt, wordt voor elke som van f 25 000 een oprich- tersbewijs uitgereikt, preferente en gewone aandeelen tezamen gerekend Bovendien zullen 250 stuks oprich- tersbewijzen worden uitgereikt aan hen, die daarop naar het oordeel van commissarissen aanspraak heb ben wegens hun aandeel in de voor bereiding van de oprichting der ven nootschap. Benoemd istot directeur de heer H. J. E. Wenkebach, met be paling dat hij, bij benoeming van meer directeuren, als voorzitter der IJMUIDER COURANT van dan Gemeenteraad van Vefsen, op Dinsdag 12 Nov. 1918 dea namiddags 77i uur ten gemeentehuize. 2. Voorstel F. C. J. Netscher c. s. bespreking inzake oprichting van een eventnëel te stichten vóórschool voor opleiding tot zeeofficier en offieier-werktuig- kundige der Koninklijke Marine. 8. Idem inzake magazijnverschil- len bij den grossier. 10. Naehtbewaking gemeentehuis. 12. Adressen: a. van vakorganisaties nopens de gasdistributie en den gasprijs. De Spaansche Griep en de seholen. Kon. Neder!. Hoogovens en Staal fabrieken.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1