ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 313. Zaterdag 9 November 1918, 4e Jaargang TWEEDE BLAD Officieel, Hinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeentesecre' tarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van B. Suijk te Wijker- oeg om vergunning tot uitbreiding zijner kopergieterij door het bijbou vren van een ijzergieterij (reparatie bedrijf) annex afhamerij en model makerij en plaatsing daarin van drie electromotoren van respeetie velijk 5, 2 en 1 P.K. voor het drjj ven van een wan, een amarilsteen en een houtdraaibank op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden SectieLNo. 1118, gelegen aan den Parallelweg, Z.Z. Yifeschershaven Op Vrjjdag, den 22 Nov. 1918, des voormidd. te 11 ure, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tet beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen 8 November 1918. Burgem. en wethouders voornoemd, de burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT de secretaris, Th. J. WIJNOLDY ÖAN1ËLS. Hinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van de Naamlooze Vennootschap „Noord zee Exploitatie Maatschappij" te IJmuiden om op het perceel, ka dastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L. No. 566, gelegen aan de Middenhaven straat C 64, te mogen oprichten een smederij, waarin zullen worden geplaatst twee electromotoren van respectievelijk l1/* en 4 P.K. door hen is toegestaan. Velsen, den 6 November 1918. Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. AGENDA. MAANDAG. Boaz-bank, Kanaalstraat 87, 7—9 uur. Nutsspaarbank, Helmstraat 9, 7-9 uur. Vereen. „Het Witte Kruis", Ba ker- en Moedercursus, Chr. School, half zeven. Predikbeurten. Zondag a.s. IJMUIDEN. N«d. Herv. Kerk. 10 uurDs. Erdman. 8 uur: Ds. Creutzberg. Doop. Oud* kerk. Deopsgez. Gem. afd. Prot.-Bond. Geen dienst. Geref. K»rk. 10 UHrDs. Buurma v. Medemblik. 5 uur dezelfde. velseroord; Ned, Hen-, Kerk. 10 uur: Ds. Heldors. 5 uur: dezelfde, Zondag 4. Geref. Kei k. 10 uur: de heer F. L. Bakker, sau- didaat te Amsterdam, 5 uur: dezelfde. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. l@ uurDs. Eggink. 61/, uurdezelfde. Oud-Geref. Gemeente. (Gebouw voor Chr. Belangen). 91/, uur: Leeskerk. 5 uurhetzelfde. WIJKEROO0. Garsf, Kerk» 10 uur: de heer P. Vermeulen. 5 uur: dezelfde. SANTPOORT. Ncd, Herv. Kerk. 10 uurDr. G. A. v. d. Bergh van Egsinga. Luk. 18 33 „De doodszeis". Vrijdag 15 Nov. 2a/4 uur: dezelfde Huwelijksinzegening. Eveifisiisgfie. 10 uur: Ds. G. J. Warners, Vloot- predikant van den Helder. Van den Wachttoren. De Fransehe vluchtelingen. Ook met de grootste gastvrijheid en met veel barmhartigheid houdt men toch zijn hart vast bij de ge- kaehte, dat de strijdende legers, de oprukkende geallieerden en de wij keed© Duitschers en nog stroomen Franschen en Belgen over onze grenzen zullen drijven. Het wordt steeds moeilijker ze onder dak te krijgen en bevendien is de gezond heidstoestand in ons land bepaald slecht en zijn er onder de vluchte lingen vele zieken. Hoe bewonderenswaardig opge wekt- gedragen deze vreemden zich onder hun lot. Alsof ze een plezier reis gemaakt hadden, zoo vrooitjk waren ze toen ze de ergste vermoeid heid te boven waren. Ze schertsten en lachten eu schenen wel geen verslagenheid en wanhoop te kennen, toen ze een nachtrust genoten had den. Er zit in de Fransehe volks ziel een natuurlijke veerkracht, waardoor deze groote natie ook deze vier rampjaren te boven ge komen is. Voor den ooilog dachten we ons den Fransehman als een verslapten, losbandigen genieter van het leven, maar er blijken thans wel nobele en groete krachten in dit volk gesluimerd te hebben, die ge wekt zijn door den strijd en het leed, dat ze moesten doorstaan. En wat ziju wij stijve harken hij het volk van gratie en elegantie Als we hakkelend zoeken naar een Fransch woord, krijgen we een kleur, worden verlegen, halen onze schouders op en loopen weg. We hebben tenminste grooten lust, om dat te doen, maar zij stellen ons op ons gemak. Zij herhalen en helpen ons het woord zoekeD, raden voor ons, lachen daarbij vriendelijk, alsof het een leuk spelletje is, naar elkanders woorden te gissen. En complimenteus verzekeren ze u, dat wij het Fransch heel goed spreekt en ge krijgt daarbij niet het onaan gename gevoel, dat ge fijntjes voor den mal gehouden wordt. Hoe sier- ijk zijn ook al hun bewegingen, vlug als poesjes zijn hun kleinen en zelfs het armste meisje, hoe pover ook gekleed, heeft, al zou het alleen maar zijn in het hoofsche neigiugje in het voorbijgaan iets van een prin ses. Hoeveel muziek zit er in hun taal! Niet met de leelijke rasp en zaaggeluiden, waarmee wij ons schoolboek jes-Franseh spreken, maar zooals wij het doen. Hoe sehoon is ook hun lach. Ze grinniken niet, ze vertrekken niet even hun gelaat, maar alles lacht aan hen. Het is alsof plotseling de zon met volle kracht dos>r de mist heenbreekt. Hun ziel zit niet achter een gordijntje te gluren maar in het volle licht. Eu welke prachtige gebaren maakt dit volk. Hua handen spreken, als ze u vertellen, dat de Duitschers alios hebben verwoest. Hun göheele lichaam trilt nog van ontzetting, wanneer ze de vernieling van een ontspringende granaat beschrijven. Op hua gelaat ziet gij al de jammer en moeheid, als ze verhalen vaD hun vlucht dagen en weken aaneen. Maar dadelijk daarna dansen ze van schik over een of ander mal mis verstand, over een Hollandsche huisvrouw, die bezorgd werd voor haar dierbaarste meubelstuk, toeD een der vluchtelingen vroeg naar „ie cabinet"! Hoe lomp en links voelen we ons tegenover hun natuur lijke wellevendheid. We herinneren ons eens gelezen te hebben, dat de Nederlanders de Franschen te veel bsoordeelen naar lichte Parijsehe juffies en fatterige, vieze heertjes. Wij hebben nu leeren kennen de bevolking van kleine steden, pro vincialen, werkers, menschen, die vry in ons Hoogbaarlemmerdijkscb onberispelijk van levenswandel zou den noemen. Als dat de kern en de ziel der Fransehe natie is, zal zo niet door ontaarding verkwijnen. Daar zit pit en gloed in deze msn- sehen. Het is een prachtvoik, dat zeker toekomst heeft. Dit hebben we ten minste aan den.oorlog te dan ken, dat we de Fransehe natie betf-r hebben leeren kennen en waardeoren. De engel van den dood. Wij zijn geen geslacht, om als eens Jonathan deed te mijmeren over advertenties van geboorte en dood. We gaan haastig de namen even na en marken dan terloops tot onze huisgenooten op: Die of die heeft weer ©en kind gekregen! Die ef die is ook doodDenk om een kaartje Verder nomen we er geen notitie van, dat er in de menschenwereld een gekomen of gegaan is. Tegenwoordig leest men niet zonder ernst en niet zonder angst lange kolommen van doodsadvertenties, die zoo dikwijls een leeftijd tussehen tien en dertig jaar melden. Wij zijn toch won derlijke wezens, we klagen honderd uit over het leven en moesten den dood eigenlijk als een grooten wel doener eeren, omdat hij ons van al dit lijden verlGst en toch huiveren we van de gedachte, dat thans zoovele jongen sterven, die nog vol ver wachting tegenover het leven staan en toch inderdaad de schoonste jaren genoten hebben. Schopen- üauer heeft den dood geprezen als den besten bondgenoot der wijsbe geerte. Het verschijnsel van den dood prikkelt onzen geest, om over de groote levensvragen na te den ken. De dood wekt zoo bij het kind reeds de eerste, diepe gedachten. De dood doet ons ouderen ook tel kens weer verlangend uitzien naar hetgeen er toch achter de horizon van de zeer bepe kte wereld onzer waarnemingen verscholen is. De dood is de groote onbekende, maar daar zijn we niet tevreden mee. We willen achter zijn zwart masker zien. Wat ligt er een rijke hoop in de uitdrukking van den bijbel, engel vau den dood. Dat is iets anders dan de leelijke knokelmau, de ma gere Hein, de onbarmhartige maaier met de scherpe zeis, voorstellingen die we uit de middeleeuwen hebban overgenomen, want het doode ver leden leeit veel sterker in ons, dan we ons zelf wel bewust zijn. Hoe algemeen is nog de angst voor den dood. Wanneer men be denkt, hoe groot het aantal lijders aan de griep is en daarbij vergelijkt het aantal sterfgevallen, is er zeker reden, om voorzichtig, maar niet, om reeds doodsbang te zijn. Nog veel minder reden is er, om geloof te hechten aan een gerucht, dat in vele plaatsen met groote hardnek kigheid telkens weer boven komt, dat feitelpk de longenpest onder ons zou woeden. Zooveel vertrouwen mogen we toch wel in de eerlijkheid en wetenschap van onze dokters stellen, dat ze de pest geen griep zullen uoemen. Maar de angst is vaak redeloos en men gelooft een oi ander wild gerucht nu eenmaal eerder dan een stellige verzekering van een deskundige. De vrees voor den dood maakt tegenwoordig mo nigeen zeer ongerust. Liever willen wij deu dood als een bondgenoot van de wijsbegeerte ontvangen eD in dezen tijd eens ernstig zoeken, of we in hem niet een engel ont dekken kunnen. Plaatselijk Nieuws, VELSEROORD. De Burgeravondschool is we gens het heersohen der Spaansche griep gesloten, voorloopig tot Maan dag 18 November. VELSEN. Tegen 'n werkman der H. S. M. te Velsen, dis een hoeveelheid boter had ontvreomd uit een der goederenloodsen, werd voor de Haarlemsche rechtbank een voor waardelijke straf van 3 weken gevorderd. SANTPOORT. Met ingang van 1 November j. 1. is benoemd tot brieven- en telegrambesteller ten postkantore (station) alhier de heer H. Mus Jr. Spaansche griep. In verband met het heerscben van de Spaansebe griep is men er toe moeten over gaan het bezoek aan het provinciaal ziekenhuis nabij Santpoort zooveel mogeiijk te beperken en dit alleen in dringende gevallen toe te laten. Verlenging van het perron. Thans is men ook hier aau hst station bezig het perron een houten verlengstuk te geven, waardoor de iange tremen in hun geheel aan en van het perron kunnen aankomen en vertrekken. DRIEHUIS. Woensdag had op Westerveld do crematie plaats van het stoffe lijk overschot van Mr. C. Hiddingh, op 32-jarigen leeftijd te Heiio overleden, Donderdag hadden meer dere crematies plaats en ook gisteren, o. a. van dat van den Heer C. Heemskerk uit Haarlem en van een 20-jarig meisje uit Lochem. Burgerlijke Stand der gemeente Velsen, van 6 Nov. tot en met 8 Nov 1918. Bevallen: A. Langstraden Braber d. J. G. de WeersGer- rits d. J. C. van Mazijkde Weger d. M. Vulling— Oiijrhookd. Ondertrouwd: J. J. Zonne veld ea G. J. Juffdl. W. Harding en J. H. Schoorl. M. A. Doornik en A. E. S. v. d. Pl&s. Gehuwd: E. Reijns en A. J. van den Ende. J. Visser en L. J. A. M. Brakenburg. A. Zwaaij en R. Brandenburg. W. van Groe ningen en G. van 't Veer. G. J. J. Henderson en C. Buisman. A. Voet en G. L. M. de Feber. P. A. Koster en A. v. d. Wateren. Overleden: M. F. van der Does, 15 j., d. v. J. v. d. Does en E. v. d. Pias. P. Willems, 28 jaar, echtgenoote van A. J. Snijdeis. W. J. van Buuren, 89 j echtgenoot van H. E. van Teggelen. M. de Back, 29 j., echtgenoote van B. Moojen (overleden te Haarlem). H. Visser, 22 j d. v. R. Visser en I. de Vries. E. Zwaan, 76 jaar, echtgenoote van R. de Vrij. C. de Munck, 41 j., echtgenoot van A. M. J. van Schelven'. N. W. Wamsteeker, 1 j., d. v. N.W. Wam- steeker en A. Strietman. Uit de ProYincie, ORGELBESPELING. in de groote of St. Bavokerk te Baarlem, op Dinsdag 12 Nov. 1918, ies nam. van 2—3 uur, door den heer Louis Robert. Programma: 1. Pastorale J. S. Baeh 2. Largo G. F. Hftndel 8. Prelude en Fuga d kl.t. E. Mobach 4. Fantasie G. F. Töpfer 5. Des Sebafers Klage W. Richter 6. „Nun danketade i Gott" SlSfr«d ?rg (Marche triona phale) V188CHEE1J. Van de IJmuider sleepboot trawlers kwamen binnen: IJ M, 485 f 1017; IJ.M,497f 6308 275 f 4800; 364 f 8657 14 f 187; 4i9 f 1118 410 f 1330; 499 f 9468 350 f 1162 besomming. Van de IJmuider trawlloggers kwamen binnen IJ.M.881f 3454; IJ.M. 85 f 3844 247f 4541; 76 f 2083 354f 2868; 308 f 4164 368 f 2871 besomming. Van de haringvisseherij kwa men binnen de loggers: Maarten Bern. IIIJM. 406 met 61ast Anna Sophie 254 8 Vier Zusters 231 15 Vischjan II 299 11 Stern I 233 18 Ina 303 15 en Walter 97 „180kis- ten haring. Ingezonden Hot ia naar aanleiding van het levensmiddelenvraagstuk, dat ik u geachte Redactie, beleefd om eeniga ruimte in uw geëerd blad vraag, Eerstens de vieeschvoorziening Zaterdag 2 Nov. j 1. was in de af deeling Jan Gijzenvaart niet vol doende vieesch, zoociat enkele ge zinnen (waaronder ook onderget.) zonder dit begeerlijke en zoo hoog jjoodiga voedsel naar huis konden gaan, Te bevoegder plaatse, werd mij door bevoegde autoriteiten me degedeeld, dat dit niet zoo kon zijn, echter toen ik nog eens ver klaarde en zelfs mijn bonnen toon de en op het onhoudbare ervan wees, veranderde de zaak en werd de sehuld op den Haag geschoven. Tweedens werd voor m^ne echt genoote op Dokters advies eene zie- kenvieeschkaart verstrekt voor 3 maanden, echter na een maand werd mij de kaart ingenomen en hoorde of zag ik niets meer. Derdens werd mij na informatie medegedeeld, dat er voor kraam vrouwen geen bijzondere levensmid delenregeling was. Mijne vrouw, (kraamvrouw) heeft bijna 4 dagen geteerd op Vio Liter melk, moest bijna 4 dagen vieesch, vet, eiereB, rijst, mout en harde zeep ontberen^ de dokter moest weer adviseeren, alsof het niet voldoende bewijs was, toen ik na geboorteaangifte, gewa pend met trouwboekje en rantsöe- neeriDg.«kaart om extra levensmid delen vroeg, dat er eene kraamvrouw was, die dat hoognoodig had. Eerst den 4en dag gelukte het mij, na geweldig optreden, onder protest, het zoo noodige of de bon nen er voor te ontvangen. Het jong geborene kon ik wei met zachte gele zeep wasschen, harde zeep Was er niet, maar het was er wel, doch het kostte mij moeite. Tenslotte Schuld, den Haag 1 of, veel werk en weinig tijd. Ik zóu wel willen vragen, hebbeu de dames en heeren zelf overvloed, dat zij het gemis van anderen niet gevoelen? Als men nu eens de levensmidde- IJMUIDER COURANT Üaitea verantwoordelijkheid van de Redactie.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1