ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Vereenigingen vooruitbetaling OFFICIE SL. Evolutie of Revolutie. No. 315. Zaterdag 16 November 1918» 4e Jaargang Adres voor Redactie ea Administratie WSLLEMSPLEIN li, IJMÖiDEN,-(Drukkerij SINjEWEL), TeSefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bjj de Agenten. Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mij, „IJaauidon". ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentiesontragten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 k in t» zenden WGENSBAG en ZATERDAG tot 9 uur v.aa. Tot plaatsing van advertentiën van buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJMUIDEN. die prijs stellen op een verslag van vergaderingen, lezingen en uitvoeringen, in ons blad, zende een uitnoodiging aan de Eedactie, Willemsplein C11. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Broodrantsoen. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat volgens beschikking van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, d d. 13 November 1918, het broodrantsoen met ingang van 15 November j 1. verhoogd zal wor den tot 280 gram per dag. Naar aanleiding dezer beschikking breng ik het volgende onder Uwe aandaeht De bons der broodkaart van het 7©ste tijdvak, welke kaart 15 No vember j.l. geldig werd, zullen we der de volle daarop aangegeven waarde hebben. Op die broodkaart zal dus 2800 gram brood kunnen worden gekocht, wslke hoeveelheid moet strekken voor een tijdvak van 10 dagen. De broodkaart van het 77ste tijd vak wordt derhalve geldig op 25 November a.s. Deze broodkaart is van een nieuw model en is voor zien van bons tot een gewicht van 1400 gram. Aaa deze bons wordt de dubbele vau de daarop aangegeven waarde toegekend, zoodat ook'op deze kaart ia totaal 2800 gram brood, welke hoeveelheid eveneens moet strekken voor een tijdvak van 10 dagen, kan worden verkocht. Hetzelfde geldt voor de brood kaarten van het 78ste, 79ste en 80ste tijdvak, derhalve voor de geheele 20ste broodkaarten periode. Yleesch voor Zieken. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis dat vleesch voor zieken bij de navol gende slagers verkrijgbaar is: Voor IJmuidenbij slager N. Dik, Pres. Steijnstraat. Voor Velseroord: bij slager M. C. Lam, Kanaal weg. Voor Wijkeroog en Velsen: bij slager P. de Boer, Wijkeroog. Voor Santpoort en Jan Gijsen- vaartbij slager C. Butter te Sant poort. Uitreiking van Broodkaarten en Bonboekjes De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de eerstvolgende uitreiking van broodkaarten en bonboekjes op vertoon van de rant seeneeringskaart zal plaats hebben op WOENSDAG 20 NOVEMBER 1918 Voor de afd. Velsen, nummers 1 tot en met 281, ten ge meentehuize van des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur; Voor de afd. IJmuiden van des v.m. 9 tot des n.m. 4 uur en wel voorde numm. 3419 tot en met 3977 in de voormalige on derwijzerswoning aan het Willemsplein van 3978 t. en m. 4998 in het gymnastieklo kaal ingang Breesaap- straat van 4998a tot en met 8108 in het gebouw „Irene", Koningin Wil- helminakade No. 26. Velseroord in het dienstgebouw van des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur voor de numm. 2094a t. en met 2732b van des n.m. 1 tot 4 uur van 2785 tot en met 3418; DONDERDAG 21 NOVEMBER Voorde afd. Santpoort in het dienst gebouw (voormalige secretarie) van desv.m. 10 tot des n.m. 1 uur voor de nummers 283 tot en met 531van des n.m. 1 tot 4 uur voor de num. 531a tot en met 791b. „Jan Gij sen vaart ten huize van den heer J. P. Handgraaf van des n.m. 1 tot 4 uur nummers 792 tot en met 1077s. VRIJDAG 22 NOVEMBER Voor de afd. Wijkeroog in het gym nastieklokaal v. school G. van des v.m. 9 tot des n.m. 1 uur voor de numm. 1078toten met 1561, en van des nam. 1 tot 4 uur voor de numm. 1562 tot en met 2094. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat zij, die niet ter aangegeven plaats en tijd de broodkaarten en bonboekjes af halen, voor het komende tijdvak zijn uitgesloten. Het Levensmiddelenbedrijf is alleen Woensdag 22 Nov. gesloten. Aan kinderen worden geen brood kaarten en bonboekjes afgegeven. Hinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van B. van Mazijk te IJmuiden om vergunning tot uitbrei ding zijner scheepskoperslagerij en herstelplaats van scheepsmotoren, stoom- en andere werktuigen door bijplaatsing van een snelboorma- chine, schaafbank, draaibank en koudijzermachine gedreven door een electromotor van 5 P.K. en tot het plaatsen van een slijpmachine en de smidse op het perceel kada straal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie LNo. 365 gelegen aan de Tweede Haven- titrn sif O Op' Zaterdag, den 23 Nov. 1918, des voormidd. te 11 ure, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, dis bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor hei Gemeentebestuur of een of meer zijner led.en zijn verschenen, ten- eind© hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen 9 November 1918. Burgem. ea wethouders voornoemd, de burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT. da secr-' ris. Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Binnen enkele dagen zal het schrikkelijk pleit beslecht worden of da door de tijdsomstandigheden noodzakelijk geachte wijzingen in ons staatkundig en economisch leven zuilen gaan langs den weg van evolutie of langs den weg van revo lutie, den weg van geleidelijke ont wikkeling met meer of minder groote snelheid of den weg van ge weid met weinig kans op succes en grooten kans van échec. Met opzet schrijven we „ncódzakeiijk geachte", want het is voor ieder redelijk denkend menseh toch te dwaas em los te loopen, dat inwil liging der eischen van de revolution- naire partijen nu eensklaps zoo'n levenskwestie is geworden, dat men geen dag en geen naeht zou kun nen wachten dat m^n met geweld terstond wil nemen, wat anderen binnen afzienbaren tijd willen geven. We hebben ons altijd op te ruim standpunt geplaatst, dan dat we niet veel zouden voelen voorspoedige inwilliging van een aantal hunner eischen, doch teekenend is 't, dat de revolutionnaire elementen die inwilliging niet verlangen van an deren, doch dat de leiders die gun sten zelve willen uitdeelen om de plasdankjes van het groote publiek te oogsten. Wat anders kan hun nog bewegen naar de staatsmacht te willen grijpen, als 't niet was om persoonlijke eer, nu bereids alle partijen nagenoeg alle eischen dier zeer arrogante minderheid willen inwilligen. Men zal ons allicht te genwerpen dat men niet vertrouwt op die wel plotselinge omkeer van de niet revolutionnair gezinde partgen dat deze beloven uit vrees, uit drang van omstandigheden, dia zal ver vagen, indien de omstandigheden zich wijzigen. Misschien is dat wantrouwen niet geheel zonder grond, doch de revolutionnairen heb ben, althans als zij zich daartoe machtig genoeg gevoelen, het reeht een ultimatum te steden, om dan nog het hoofd te kunnen opsteken, indien binnen het gestelde ultima tum de toegezegde verbeteringen niet zijn aangebracht. Maar dat wil men blijkbaar niet. Men wil van abnormale omstandigheden ge bruik maken, wetende dat in gewone omstandigheden ons volk niet naar den lokstem der vogelaars zal luis teren. Het ligt niet op onzen weg deze geheele politieke, gewelddadige opzet te bespreken of te becritiseeren. Wij kunnen dat veilg aan de groote pers overlaten, waarvaD zeker iede» dezer dagen kennis neemt. Doch wel willen we onzen hartgrondige wenseh en tevens ons nog onge schokt vertrouwen uitspreken, dat ons land en ons volk gespaard moge worden voor esn revolutie, die den kiem van esn vreeselijken burger oorlog in zich voedt. Want hoezeer verbeteringen in velerlei opzichten door alle categoriëa van burgers en arbeiders worden gevraagd en drin gend noodig geoordeeld, tegen de wijze waarop een minderheid deze wil bereiken staat een meerderheid, die die wijze verafschuwt, die liever nog tijdelijk van die verbeteringen gf-speend wil blijven, dan ze op gewelddadige wijze te nemen. Ons rechtsche ministerie heeft een sterke arbeiders macht achter zich, die zich niet door geweld van de revolution nairen den weg zal laten voorschrij ven al hebben ze een ongeveer ge lijk einddoel. Zoo dikwijls wordt door zoogenaamde intellectueelen onder de arbeiders minachtend van een andere groep gezegd dat bii hen het doel de middelen heiligt. Welnu, indien ooit, dan zal dat van toe passing zijn op de zich uitverkoren wanenden socialisten en sociaal de mocraten, als zij gebruik wilien maken van de zeer slechte tijdsom standigheden als middel om een doel te bereiken, dat zij anders nog zeer verre van zich weten. We willen ons nu niet blind staren op de verdervelijke gevolgen, die eeD algemeene revolutie ook over onze plaats en zijn bedrijven zou uitstor ten. We wilden slechts even rond- zien.Wanen zich de revolutionnairen gereehtigd de taak van onze regee ring te kunnen en te moeten over nemen ter verwezenlijking van een aantal politieke en economische ver beteringen voor het vo'k, dat zij dan den moed hebben, evenals onze i egeering zulks, heeft een uitspraak van het gansche volk af te wach- teD, om te zien of men hen dat vertrouwen en die macht waardig acht. Durft men die uitspraak niet aan en willen zij, als een brute minderheid in een vergadering, d* meerderheid overdonderen, dan zul len zij tot hun schade en schande ervaren, dat op rotsgrond geen zaad gedijt. Wij vertrouwen op den zin voor orde en regelmaat in het over- groote meerendeel van ons volk, ook in die van de echte, denkende sociaal democraten. R&adsoverzicht. Vergadering van DiDsdagl2Nov. '18 Reeds bij den aanvang een klein incidentje. Niet erg hoor, maar toch eentje waar we genoegdoening in vonden. Als de ingezonden stuk ken als een waterval over ons is heengegaan en het eerst aan de orde wordt gesteld het punt van de sup- pletoire agenda„Aankoop van de buitenplaats „Velserbeek" met bij- behoorende gronden" vraagt de Voorzitter een besloten .vergadering om eenige mededeelingen vooraf te doen. De heer SehiiliDg vraagt waar voor dat nu noodig is. Pers en publiek zijn nauwelijks gezeten of ze worden weer weggejaagd. Als dat dikwijls gebeurd, zal de pers wegblijven en dat zou eeu ramp voor de gemeente zijn. Als de Voorzitter met eenig pathos zegt„We zitten hier niet voor de verslaggevers", zegt de heer Schilling: „We zitten hier voor het publiek dat heeft ons afgevaardigd en hoeft recht ta weteD, wat er in den raad behaDdeid wordt en daar voor hebben we de verslaggevers noodig". Juist, meneer Schilling, dat is een logische redeneermg en de uitval van den burgemeester is be halve verre van beleefd sok onver diend. „W anneer het in de kraam te pas kwam heeft de Voorzitter meer dan eens gezegd, te wenschen, dat de pers goede nota van een of ander sou nemen. Wij kunnen den Voorzitter met even goed recht tegemoet voeren „Wij zitten er niet voor den Raad wij zitten er evenals U en de raads leden voor het publiek, waarvan U de eerste dienaar zijt. Het publiek is er niet voor U, maar U en wij zijn er voor het publiek". Ook de heer Netscher verzette zich weer krachtig tegen de geheimdoenerg en dreigde de vergadering te zullen verlaten als hem geheimhouding zou worden opgelegd. We kunnen niet anders dan het verzet tegen die veelvuldige geheime vergade ringen met alle klacht steunen. Voor eenigen tijd had men daar in Amsterdam ook een handje van. Door een krachtige actie van de pers en eenige raadsleden en omdat ook velen zich geen geheimhouding lieten opleggen, over zakeD, waar over zij meenden, dat het publiek moest ingelicht worden en zij daarop zoogenaamd uit de geheime zittingen alles „klapten", zijn de geheime zittingen daar nagenoeg verdwenen of worden de heeren in comité uit- genoodigd. Waarom volgt men ook hier dat goede voorbeeld niet? Nog een vraag, die men nu hopen wij niet als „kift" zal beschouwen, want dat is het niet. Waarom mag de waarnemende officiëele raadsver- slaggever, die geen notulen van het gesprokene in de geheime zittingen behoeft te maken en die ook dagblad correspondent is als wij allen, waar om mag die wel de geheime zit tingen hij wonen, waardoor hem voorrechten worden gegeven boven andere verslaggevers, zooais onlangs is gebleken bij de behandeling van het hoogovenbedrijf. Niet dat wjj den verslaggever ook maar in het minst willen beschuldigen gebruik te hebben gemaakt van het behan delde in de geheime vergadering. Volstrekt niet. Dat gelooven we zelfs niet. Doch toen de Voorzitter mede deelde, dat geheimhouding niet noodig was, wist genoemde verslag gever veel meer dan zijn collega's en beeft daar natuurlijk toen wel gebruik vat) gemaakt, waar hij groot gelijk in had. Wij zouden zelf niet anders gehandeld hebben. Ons ver zoek is, en we meenen hier (e mogen rekenen op den steun van vele raadsleden, om zaken, die in het geheim behandeld moeten wor den, wat kan gebeuren, zoo weinig IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1