mogelijk'fte behandelen in den tijd bestemd'voor de openbare beraadsla gingen. iWij vragen hiervoor ook de welwillende medewerking van B. en W. Een enkel woord over den aan koop van Velserbeek, die op den door de gemeente gestelden prijs, we zal afspringen. De S. D. A.. P.-fractie, met uitzondering van den heer Schilling, wenacbte 75 000 grilden minder te bieden dan gevraagd werd en ag haar amendement aangenomen. Gaat de familie Yan Tuyil ep het bod der gemeente in het betreft, bier een zuivere koopmanszaak, die alleen publiciteit krijgt, omdat de gemeente als ge gadigde optreedt dan heeft de fractie inderdaad de gemeentekas een zeer groot voordeel bezorgd Iedere gedachte aan pingelen is evenwel der fractie vreemd geweest in deze zaak. Zij heeft, mede de tijdsomstandigheden in aanmerking nemende gemeend, dat er bij de vraag van 525.000 gulden wel eenig „kwaad" geld was. Zeker ziin de omstandigheden, waaronder de fa milie Van Tuyll haar mooie be zitting gaat verkoopeu niet gunstig en zal het aantal liefhebbers thans niet zoo groot zijn. Daar staat tegenover, dat in normale omstan digheden de bezitting het gevraagde bedrag en zelfs meer zou opbren gen, zoo zeker als een duit een duit is. We mees en als zeker te mogen veronderstellen dat het bod dor ge meente niet geaccepteerd zal wor den. Daagt nu een gegadigde op die hst gevraagde bod wel wil be talen, dan ontgaat der gemeente het landgoed en de gelegenheid tot de stichting van een mooi villapark terwijl ook voor andere doeleindes de beschikking over dien grond voor de gemeente zeer zeker ge wenscht is. Waar wij ook meenec dat de familie van Tuyl zeer zeker ook de tijdsomstandigheden in aan merking zal weten to nemen en zi allicht liever de gemeente, dan een ander, wellicht een of anderen O.-W.er als kooper ziet optreden willen we hopen, dat de gemeente en de familie als nog tot een ac coord zullen komen, dat beide partijen bevredigt. Zoodanige op lossing achten wij wel gewenscht en niet onwaarschijnlijk, Tenslotte nog een woord over de voorschool voor zeeofficieren en offiGier-machi nisten. De Staatscommissie heeft in haar rapport met op één na al gemeene stemmen de keus opYel- sen en IJmuiden gevestigd. Dord recht is echter een ernstige con current heeft reeds voorloopige gebeuwen on biedt 31/» H A. grond aaB voor benocdigde bij terreinen Zal onze gemeente nu oek iets doen? Kan je begrijpen, zegt de heer Brink. Ais anti militairisi geef ik geen cent voor scholen, waar staatsmoordenaars gekweekt wor den. Handig pareerde de Voorzitter dien uitval, door te wijzen op de toekomstige Volkerenbond, die de beschikking moet hebben over een sterke internationale politiemacht te land en ter zeo. We zullen af wachten. De gemeente zal heipen wat ze kan en we hopen dat de ▼óórschool hier komt. Plaatselijk N ieuws. IJMUIDEN. Volgens een bij do familie ontvangen telegrafisch bericht is onze plaatsgenoot, de heer Rood nat, die als stuurman op het Neder landsch stoomschip Sidney voer, met nog twee opvarenden gered Zooals reeds bekend, was dit stoom schip op reis van Noorwegen naar Amsterdam met haring ea stokvissh op de klippen nabij Utsire geloopen en verongelukt. Met uitzondering van deze drie personen zouden de overige opvarenden verdronken zijn. Uit de magazijnen der Am sterdamsche Ballast Maatschappij in de Breesaap a^ier is een partij tin in blokken en stukken koper ter waard® van ruim duizend gulden ontvreemd. St. Ed. Donderdagmorgen gingen bij de rjjksvischlial een paar aangesp an nen paarden van den stalhouder B. er vau door. Ondanks de kracht en de behen digheid van den koetsier, die de teugels niet liet vieren, kon niet verhinderd worden, dat een ongeluk plaats had. Een zoontje van den heer R. werd aangereden en vrij ernstig verwond. Een wagen met fruit en andere artikelen werd ver nield. De eigenaar kwam vrgwel met den schrik vrij. Naar w® ver nemen is hem doer «enige goedge zinde burgers de materieele schade ruim vergoed. Het zoontje van den heer R. is naar gemeld, buiten gevaar. VELSEN. Bij het levensmiddelenbedrijf zijn benoemd tot tijdelijke schrijf sters de dames M. Nierop, J. de Wijn en A. v. d. Meer allen te IJmuiden. SANTPOORT. Onder d® kap. Mat vreugde wordt alhier de flinke voortgang in bouw van de arbeiderswoningen aan de Jan Gijzevaard geziende aan nemer heeft de meeste al onder de kap gebracht. Tweede lezing. In de tweede lezing zal Dr H. G. Cannegieter Dz. te Uitgeest alhier behandelen „De bekomstige organisatie van hst godsdienstige gemeenschapsleven." Deze lezing zal met hst oog op het hserschen van de griep in De cember plaats hebben. Gemeenteraad, Vergadering van DInsd. 12 Nov. 1918 (Vervolg) In behandeling komt het vooiste van de leden F. C. J. Netscher c.s bespreking inzake oprichting van "een eventueel te stichten vdórsehool voor opleiding tot zeeofficier en officier-werktuigkundige der Kou Maiine. De heer Netscher zegt dat de Staatscommissie voor deze materie opleiding voor de a.s. officieren der Marine wil splitsen. Da plaats voor de Voorsahoo gaat tusschen Dordrecht en Veisen Spreker heeft met eenige andere leden een spoedvergadering aange vrsagd, maar daar de Inspecteur van het Maritiem onderwijs ee onderhoud met B. en W. zou heb ben, hebbes wij goedgevonden dat de spoedvergadering niet gehouden werd. Spreker vindt het van groo belang voer onze gemeente dat deze schooi hier zou komen en vraagt of B. en W. in deze richting willen medewerken. De voorzitter zegt dat B. en W. een onderhoud mot vice-sdmi- raal Tydeman hebben gehad. Het gaat tusschen lerdrecht en Velses, maar blijkbaar wil men do school gaarne daar hebbes, waar de leer lingen ook de zeeschepen kunnen zien. In Dordrecht staan de hulp gebouwen. Men heeft in Dordrecht ook grond beschikbaar gesteld, doch 8. en W, hadden den indruk dat die grond te klein was en men hier op meer grond rekende. Wij hebben laten blijken, dat wij de school hier gaarne gevestigd zouden zien. Meer inlichtingen kan spreker echter thans niet geven. De heer Brink zegt dat hij als anti-militairist er nooit zijn stem aan zal geven dat de gemeente hier één cent voor uitgeeft. Wij zijn bezig het militairisme af te schaff n en nu zullen we er nog eens mee beginnen. De voorzitter zegt dat we alien voor een volkerenbond zijn Welnu, als deze er komt, dan zal er een sterke politiemacht noodig zijn, te land en te water, om de landen, die den volkerenbond zouden willen schenden, tot orde te brengen. Dit zal zeker ook de heer Brink willen. De heer Netscher tot den heer BrinkDat is naar uw hart gespro ken. De voorstellen inzake crediet voor de uitbetaling van loonsverhooging aan gemeentewerklieden, toepassing raadsbesluit inzake terugbetaling van preeario-gelden, verlenging pachttijd tuintjes te Velseroord. Verschillende leden maken be zwaar tegen het gevraagde :crediet voor het aanbrengen van verbete ringen in het bureau van politie te "Jmuiden, vooral tegen een berg plaats voor den commissaris en den inspecteur. De heer Blom stelt voor deze bergplaats niet te maken. Dit wordt aangenomen. Tegen de heeren Handgraaf ea Vermeulen. Het crediet voor de andere zaken wordt toegestaan. Tegen de heeren Uytendaal, Hoogland en van Tuyll. Het advies der levensmiddelen commissie omtrent, aankoop en dis tributie van ondergoederen wordt aangehouden. Het advies der levensmiddelen commissie inzake magazijnverschil- len bij den grossier wordt op ver zoek van den heer Brink gezonden aan de Raadscommissie tot onder zoek naar de ongeregeldheden aan het Levonsmiddelenbedrijf. De heer Brink zegt dat dit noo dig is, omdat deze zaak niet inorde is. De heeren Blem en Bosman doen ook verschillende mededeelin- gea en zeggen dat er aan het ge leverde vaak aan het gewipht ont brak. Bij het voorstel inzake controle voorziening en verstrekking van kolen voor zieken en kinderen zegt de heer Bosman dat bij het treurig vindt, dat zieken soms zoo moeilijk voedrel of melk kunnen krijger), terwijl in den kettinghandel thans melk tegen 37 cent per liter wordt verkocht. De voorzitter zegt dat uit breiding der controle noodig is, opdat de ernstige zieken werkelijk hun voedsel krijgen en do fraude wordt tegengegaan. De heer Brink pleit daar ook voor. De heer Schuitenmaker hoopt dat er dan ook beter toegezien zal worden op de levensmiddelen, die verstrekt worden. De melk b.v. is vaak ondeugdelijk en bederft bij het koken. Het voorstel wordt goedge keurd. Bij het vooïstel tot nachtbewa king vau het gemeentehuis zegt do heer Schilling zich er over te ver bazen dat B. n\ W. met een voor stel durven komen om oen nacht waker aan te stellen op fl.50 per nacht. Dit moet oneerlijkheid in de hand werken. De heer Schuitenmaker is hef daarmede eens en vreest voor de broodbonnen in het gemeentehuis. Ire voorzitter zegt dat het geen nachtwaker moet zijn, die ei den geheele-n nacht vertoefd, maar dat deze enkels heeren per nacht komt sarveilleeren. Burgemeester en Wethouders hebben er iemand voor gevonden. De heer Schilling vindt dit een bewaking, die niets befceekent Het voorstel wordt met 5 tegen 9 stemmen verworpen. Het crediet voor het samenstellen an bijhouden van lijsten van hypo thecaire crediteuren en debiteuren werd toegestaan. De vergadering wordt hierop ge schorst tot d® volgende week. De heer Schuitenmaker vraagt of bij den voorzitter zijn voorstel tot sluiting van de cafe's en verJofslokaliteiten bij de demo belisatie is ingekomen. ®e voorzitter antwoord ont kennend. De heer Schuitenmaker vraagt wat Burgemeester en" Wet houders zullen doen. De voorzitter zegt dafc zij het zullen overwegen. YISSCHER1J. Bij de St.Crt. van 11 dezer zij a gevoegd de statuten van ds N.V. Visseherij-Maafsoh. „Atlanta". Het kapitaal bedraagt f 30.000 in aandeelen van f 1000, alle volgestort. Tot leden van d6n Raad van beheer zijn benoemd de heeren G. Fransen en H. W. FransGD, te Amsterdam, M. van de Heisteeg en K. Zwart te IJmuiden. En die van de Visscherrj-Maat- schappij „De Vriendschap". Het kapitaal bedraagt f 38,000, in aan deelen van f 500, alle volgestort. Tot leden van den Raad van beheer zijn benoemd de heeren C. van Duivenvoorde, te IJmuiden, A. J. Donker, H. B. Hensel en G.Krelage, Amsterdam, S. de Ruiter, te Heem3- rerkerduin en C. Groenland, te Noorddorp. De Noordzoevisscherg. In de Donderdag alhier ge houden vergadering van reeders van stoomtrawlers is een regeling getroffen voor het spoedig in de vaart brengen van een dertigtal stoomtrawlers. Van iedere reederij zal 1 schip kunnen uitvaren en van iedere reederfl met meer dan 10 schepen bovendien nog één stoom trawler. Deze regeling isvoorloopig getroffen moeten worden met het oog op de beperkte voorraad steen kolen. Een waarschuwing aan de visseherslieden. Blijkens bericht van den Nsder- landpchen gezant te Lostiea worden de Nederlandsehe vissersvaartui gen gewaarschuwd zich nist bin nen de doer de Britsche regesring onveilig verklaarde zöae te begeven, aangezien deze nog steeds g$hand haafd blijft. Uit d@ Gemeente De kantonrechter te Haarlem deed de navolgende uitspraken K. D. te Veisen f8 of 8 d. h wegens overtreding der Huureom missiewet. J. A. te Veisen f 30 of 30 d. h., wegvns overtreding der jachtwet. T. G., D. C., de G., C. K,, G. V., P. Z., allen te Veisen, ieder voor waardelijk vijf dagen hechtenis we gens overtreding der Schepenwet. J. L. v. O. te Veisen, f30 of 30 d. b., wegens strooperij. Vervolg Gemeente- begroot ing. Jaarwedden onderwijzers f 117 995 83; vergoeding huishuur f 7400 kosten van de normaal school f 1295idem herhalingson- derwijs f 2125; Msm in stand hou ding se-hoollokaien en onderwijzers woningen f 8709 aanschaffing en onderhoud van sehooirnsubelen f 1889.50idem leermiddelen f 7600 kosten verlichting, verwarming en schoonhouden der schoollokalen f 16 535 kosten plaatselijk school toezicht f 245idem geneeskundig toezicht op de scholen f 900 20; kosten sckooibibliotheekea f 585 idem ter bevordering van goed on derwijs f 1350; idem sshoolbaden f400; kosten uitvoeiing Leerplicht wet f 525kosten scboolvoeding en kleeding f 10 000; kosten voor bereidend lager onderwijs aan ach terlijke kinderen f 250 kosten Bur- geravsndschosl f 4784idem Yis- scherijscheol f 11023 09: belooning doctoren en vroedvrouwen f 2156 kosten verpleging van krankzinnigen f 10 760rente van geldleaningen f 83 022.14; idem van opgenomen kasgeld f 21 877.51aflossingen van geldleningen f 82 426.25idèm annuïteiten f 18 548 annuïteiten v&r. Rgksvoorrehotten ingevolge de woningwet f 13 108.18. Bijdragen ingevolge de art. 39 en 43 dsr Pensioenwet voor de ge meente-ambtenaren 1913 en art, 25 der Weduwen wet voor da gemeente ambtenaren 1913 f 19 000. Nadeeiig slot van het dienstjaar 1917 f 81 191.66. Kosten van ongevallenverzekering f 1400; snbsidiën werklozenkas sen f 2000kosten intercommu eale arbeidsbemiddeling f 400bij drage veor de toelating van leer lingen uit de gemeente Veisen tot het middelbaar onderwijs te Haar lem f 2200; aaukooij rentegevend goed f 20 000 aflossing opgenomen kasgeld f 1 000 000 onvoorziene uit gaven f 58 304.26. Advertenties» WMhelmina Henriëtte Schenk, Joh. BtykeNiöuwenhuizen Gjjsbertus, Gflsbartus Berg, GERUIT VAN DER WIELE, Dankbetuiging. ELISE JACOBA VAN BRINK. Heden overleed ten onze huize na B een kortstondig lijden onze geliefde zuster, behuwdzuster en tante in den nog jeugdigen leeftijd van bijna 20 jaren. Uit aller naam, D. SCHENK en Echtgen. en familie. Velseroord, 13 Nov. '18. Hiermede vervul ik den treurigen fl plicht U kennis te geven van het overlijden van mijne innig geliefde Echtgenoote en mijn kindje zorgzame moeder in den ouderdom van ruim 24 jaar. De wetenschap dat zij in vrede is ontslapen geeft mij troost in deze droeven omstandigheid. Haar diepbedroefde Echtgenoot REINIER RIJKE en Kind. g IJmuiden, 9 Nov. '18. Heden werd van ons weggenomen onze jongste lieveling na een kortstondig doch smartelijk ljjden, in den aanvalligen leeftijd van ruim 7 jaar. Zijn diepbedroefde ouders en broertjes C. G. BERG en Echtgenoote H IJmuiden, 14 Nov. '18. Heden overleed tot onze diepe droef heid ons inniggeliefd neefje in den jeugdigen leeftijd van 7 jaar. Zjjn diefbedroefde Oom en tante en niehtje C. Kempe W. Kempe—van Burgel en kind. IJmuiden, 14 Nov. '18. Heden overleed na een kort doek smartelijk lijden onze innig geliefde behuwddochter, zuster en tante Geertje Rolloos geb. Koningstem, in den ouderdom van ruim 25 jaar. fam. ROLLOOS. Velseroord, 14 Nov. '18. Heden overleed na een kortstondige maar hevige ziekte onze innig ge liefde vrouw, dochter, zuster, behuwd zuster en tante A. Bakker echtgenoote van J. Hoogendtjk. in den leeftijd van ruim 18 jaar, nalatende een kindje van 10 dagen. D. Bakker A. Bakker—Tuinder J. Hoogendjjk J. Hoogendtjk—v. d. Leis' J. Pirovano C. Pirovano—Bakker K. Bakker G. Bakker—Schipper S. Kolle J. Kolle—Bakker G. Bakker T. BakkerVelthuis H. Schipper D. Schipper—Bakker C. Hoogendtjk en Echtgenoote en neefjes en nichtjes. IJmuiden, 12 Nov. '18. Heden overleed na een korstston- dig doch smartelijk lijden onze ge liefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader in den ouderdom van 71 jaar. Zijn heengaan was vrede. Uit aller naam, Wed. E. v. d. WIELE—Smit, IJmuiden, 13 Nov. '18. Pres. Krugerstraat 92. Ondergeteekende betuigt zijn diepge voeld en dank aan familie, vrienden en buren voor de betoonde belangstelling en hulp tijdens de ziekte en overlijden van mijne echtgenoote. J. G. BONEKAMP. IJmuiden, Nov. 1918. Langs dezen weg betuigd de diepbedroefde familie haren hartehjken dank aan Zijne Zeergeleerde Heer Dr. Bok, voor de zeer goede behandeling tijdens de korte ziekte bewezen, en verder aan de beer Bais, aan nemer, als ook het personeel, werkzaam bij genoemden heer, alsmede aan den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders en aan vrien den en kennissen voor de talrijke bewijzen van deelneming ondervonden tijdens de ziekte en bet overlijden van onzen geliefden Zoon, Broeder en Behuwdbroeder den heer J. DE VRIES. J. GROOT en Familie. 15 November 1918. Voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden van onze geliefde Vrouw en Moeder, betuigen wij onzen harteigken dank. Uit aller naam, W. SWAGER. Alkmaar, 15 November 1918. Bij deze betuig ik mijn bartelijken dank aan allen die bij het overlijden van mijn innig geliefde echtgenoote blijken van be langstelling hebben gegeven, inzonderheid aan den WelEd. Zeergeleerde Heer Dr. R. Rutten voor de zorgvuldige behandeling tijdens de korstondige ziekte van mijn echtgenoote bewezen en voorts aan allen die mij in deze zeer droeve dagen hebben bijgestaan. R. RIJKE. IJmuiden 9 Nov. 1918. Hiermede betuigen wij onzen bartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, in bet bizonder aan de Vrouwenvereeniging „Lydia", ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mej. Namens de familie P. JONGENS. IJmuiden.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2