Zij hebben maar acht uur te werken (wanneer komt de 8 urige werkdag voor de journalisten? Deze zijn echter net als de veldwachters, zij staan zoo noodig 24 uur per dag klaar.) En die acht uur werken is in gewone dagen bij surveiileeren enz., heusch geen inspannende ar beid. Maar men kan meer doen. Men kan al z'n energie persoonlijk in spannen om te help n onze gemeente veilig te maken. Dat is hard noodig, want het is er verre vandaan. Daarom sprak de heer Schilling een goed woord: Wij rekenen voortaan op uw trouw en toewijding. Wij zpuden nog wel enkele op merkiDgen willen maken over het door den heer Vermeulen gesprokene, doch waar de reorganisatie der politie later toch aan de orde komt, zullen wij het hierbij laten. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Vrijdag j.l. werd een goedbe zochte vergadering gehouden in Hotel Willem Barendz van de Af deeling Velsen van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius", in welke ver gadering verslag werd uitgebrach van de te Amsterdam gehouden groote salarismeeting van Handels- en Kantoorbedienden. Na het verslag werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen. De Afdeeling Velsen van den Nationalen Bond van Handels en Kantoorbedienden „Mercu rius" in hare Algemeene Ver gadering in Hotel Willem Barendz teIJmuidenop Vrijdag 29 November 1918: gezien den grooten achterstand in de salarissen van Handels- en Kantoorbedienden, zoowel in deze gemeente als elders; gehoord het verslag van de Groote Salarismeeticg op Maan dag 25 November 1918 te Am sterdam gehouden; gehoord de verdere uiteen zettingen en besprekingen van deze vergadering; dank en groote sympathie met deze meeting; besluit een krachtigen actie te voeren voor betere salari eering van Handels- en Kantoor bedienden roept bij deze alle ongeorga niseerde collega's met klem op zich bg „Mercuris" aan te sluiten en brengt deze motie ter kennis van de plaatselijke pers. Gedeputeerde Staten van N Holland stellen voor hen te mach tigen ten laste der Provincie een geldleening aan to gaan, o.a. noodig voor een bijdrage van f 101,251.355 voor den bouw van een nieuwe schutsluis alhier. Maandagmorgen vro9g werd de plaats opgeschrikt door een ge weldige slag, dien velen voor een mQnontplc-ffing hielden. De oorzaak was echter een carbidontploffiag aan boord van de in de visschers- haven liggende zeillogger „Drie Ge zusters" IJM. 422 van de firma Busman en Koningstein. Aan boord bevonden zich de walschipper A. Jongejan van IJmuiden en N. Dries een gslader van de fabriek Noord pool. Beiden werden op slag ge dood, de lichamen zwaar verminkt. Uit een bus carbid in het achter- logies schijnt zich gas opgehoopt te hebben in de afgesloten ruimte. Toen men die betrad met licht is de ontploffing gevolgd, met h8t nood lottig gevolg. De logger zelf werd zwaar beschadigd en lek geslagen en is in zinkenden staat in de haringhaven gesleept. Had de ont ploffing een half uur later plaats gehad, dan zou het onheil nog grooter geweest zijn, omdat meer dere personen naar den logger onder weg waren. verdeeld is aandeelen van duizend gulden. - Bij den dienst der Directe belastingen is benoemd tot rijks klerk 3a klasse alhier (kantoor) de heer S. W. J. M. van der Marck, rartiêulier klerk te Amsterdam. De heer G. H. Stoevelaar, tot voor korten tijd commies verificateur alhier, is bevorderd tot verificateur. - De volledige uitslag van de aanbesteding van het onderhoud der werken van de Visschershaven al hier in 1919 is als volgt. A. Heere Az. en A. Medek, Enkhuizen f34300 Lindhout, J. de Waard en D. Bais Jz. alhier f30137; M. Daalder, Bussum, f28850; Wed. P. v. Heijst en Zd., Yelsen, f28000; firma P. Heere en Zn. alhier f26965. De raming bedroeg f31000, Bij de te Haarlem gehouden aanbesteding voor het houwen van 184 eengezinswoningen tusschen Hofdijkplein en Zomervaart waren laagste inschrijvers G. Yreeman alhier en H. Rings te Apeldoorn voor f962.000. De hoogste inschrij ving was f 1.199,400. VELSEROORD. Aan den Zeeweg alhier worden twee villa's gezet, één voor den heer W. Kleiman en één voor den heer W. Engelhart te IJmuiden Ze worden beide onder eigen be heer gebouwd, uitvoerder is de heer Kleiman. Het onlangs opgerichte kerk koor heeft tot Eare-voorzitter be noemd Ds. J. C. Helders. Tot Voorzitter werd gekozen de heer H. Klees, tot Secretaris-pen niugmeester de heer H. Bosch. den en deze kan dan ook goed ge slaagd heeten. Het dak wordt gedekt door Gebr. Vermeeren te Heerenveen. De firma, die het riet brandvrij prae- pareert in de Industrieele Mij. Pro tector te 's Gravenhage. Op het terrein waren verschillende belangstellenden, o. a. de architect, de heer van der PiOeg, de opzich ters van Bouw en Woningtoezicht, de heer van Zadel, opperbraud- meester enz. De afdeeling der Nat. Christ, geheel-onthouders Vereeniging hield haar serste jaarvergadering. Telde verleden jaar bij de oprichting leden, er kwamen 9 leden bij en vertrokken naar elders 2, zoodat de afdeeling nu 14 leden telt. De afd. is aangesloten bij het Drank- weer-Comité en Bond voor PI. keuze, bezit reeds een Commissie voor geschriftverspreiding enz. Zij was vertegenwoordigd op de Provinciale en landelijke vergaderingen. Het verslag van den secretaris werd goedgekeurd. De penningmeester had een saldo van f2.151. Besloten werd in Januari een piopaganda vergadering te houden De bestuursverkiezing werd tot Januari uitgesteld. Do voor eenigen tijd ze zangvereemging opge „Looft YELSEN. Omtrent de Maandagavond in de Geref. kerk gehouden bijeenkomst belegd door het onlangs opgerichte Chr. Fanfarecorps „Looft den Heer'' kunnen wij nog het volgende be richten. De aangeschafte nieuwe instru menten, die er keurig uitzagen, waren netjes opgesteld, zoodat de aanwezigen ze konden aangschou de heer W. Nijenhuis, kreeg Dr. Westenburg van Beverwijk het wcord, die zeide dat het Christelijke niet zat in de instrumenten of andere uiterlijken, maar hierin, dat het de begeerte der leden moet zijn de kunst te besteden in den dienst van God, ter zijner verheerlijking. De heer P. Vermeulen wees op het opvallende feit, dat de Christen met de kunst altijd ten achter komt, hetgeen spreker niet begreep omdat de kunst juist zoo gesticht is om God te verheerlijken. Spreker hoopte dan ook dat het nieuwe korps niet ten achter zal komen. De heer D. Vroonland gaf een overzicht van den financiëelen toe stand van het korps. Er was tot 20 Nov. ontvangen f97.85 en uit gegeven f 57.80. zoodat er een saldo van f 40.05 was. De koopsom der instrumenten bsdroeg f700. Hij wekte op het korps te steunen De bijeenkomst werd afgewisseld met zang van het kerkkoor, onder leiding van den heer D. Klut te IJmuiden, die ook directeur van het korps is. Ook zongen de aan wezigen een lied met begeleiding van het korps, versterkt met eenige richte Car, den Heet" heeft zich aangesloten bij den Bond van Chr. zangver- eenigingen in Nederland. Als voorzitter is opgetreden de heer G. Klinkenberg. De beambten van den Rijks Waterstaat zullen in December een esetra 4en termijn duurtetoeslag ontvangen. De heer Y. alhier zette zijn fiets voor zijn pakhuis neer om dit aan den achterkant te openen en zoo de fiets door de voordeur bin nen te halen. De minuut, die hi; daarvoor noodig had, was voldoende voor een dief om er spoorloos mee te verdwijnen. Da heer P. van der P. zette zgne fiets met brandende lantaarn voor een hskje eener woning neer en begaf zich een oogenblikje naar ners veraWénuhr Uit een schuurtje van den heer D. te Wijkeroog zijn twee fietsen gekaapt. Hoewel de optocht afgelast- was hebben toch eenige zeer fees telijk gestemden, naar men zei wa ren het Santpoorters, nog een ommegang te Wijkeroog gehouden. Tweede Kamer in het district Beverwijk. Passtoors werd toen voor t eerst 'gekozen met 3885 stemmen, 3s. van Loenen Martinet had er 3814. Uit den omtrek merkten wij nog op de begraafplaats op Ds. Hovy te Wijk aan Zee. Ook uit Sant- joort waren enkele belangstellen den aanwezig. Bij de Zondag gehouden stem ming voor drie leden van h<-t kies college der Ned Hen'. Kerk zijn de heerenH. J. v. Rumiard, J. J. KruijfS en C. G. Dekker weder her Kozen. Uit de Gemeente, leden van de Chr. Fanfare Wilbel- mina" te IJmuideB. Ten slotte werden een marsoh en het „Wilhelmus" gespeeld, wat het publiek staande medezong. Het was een mooie avond, die door Dr. Westenburg gesloten werd. Een collecte bracht f16.185 Maandag is alhier opgericht de N.V. British Coal Import Ci. met een kapitaal van 500.000 gulden. Als directeuren treden op de heeren S. C. L. Reijgersberg en L. S. J. Reigersberg. Als commissarissen de heeren Louis Allard, W. van Voorst en L. Parlevliet. Doel is ten spoedigste Engelsche steenkolen te doen aanvoeren voor het Stoom- visscherij bedrijf. Het kapitaal is Maandagmiddag had men ons genoodigd op het terrein van de in aanbouw zijnde villa van den heer Kralingen aan den Stationsweg. Deze villa is de eerste in onze ge meente, waarvan het dak gedekt wordt met brandvrg riet. Hiermede werd een proef genomen. Een af dak was aan den eenen kant gedekt met gewoon riet, aan den anderen kant met het brandvrije riet met lappen, gedrenkt in benzine, bedekt, maar de lappen verbrandden en het riet niet. Daarna werd de hoop krullen onder het dakje in brand gestoken. Al spoedig was de eene kant een laaien slam, de vlammen aan den kant vnn het brandvrij riet gingen telkens weer uit. Over den proef was men alleszins tevre SANTPOORT. Gistermiddag had op Wester- veld de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van Ds. J. van Loenen Martinet, voorgangervan den Nod. Protestantenbond te Bus sum, op 78jarig9n leeftijd aldaar overleden. Ds. van Loenen Marti net is ook predikant der Ned. Herv. Gemeente albier geweest, waar hij in 1895 emeritus werd. De begrafenis zou te 12 uur plaats hebben, doch daar de lijkauto onderweg defect was geworden en men een auto uit Amsterdam moest ontbieden, kwam de rouwstoet eerst ruim 1 uur hier aan. Daardoor was Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, die te 12 uur aanwezig was, doch die om 1 uur een be grafenis op De Biezen moest bij wonen, verhinderd te spreken. De heer de Lang van Haarlem bracht nu namens Dr. v. d. Bergh van Eysinga een afscheidsgroet over van den kerkeraad en gemeente van Santpoort. Tevens sprak hij, namens het Nieuw Theologisch Tijdschrift, waarvan Dr. v. d. Bergh van Eysinga Hoofdredacteur is, een waardeerend woord, wijl Ds. van Loenen Martinet de laatste 5 jaar in dit Tijdschrift de Kroniek had geschrevea. Voordien hadden gesproken de heer van Vliet namens de afd. Bussum vau den Protestantenbond, welke de overledene 16 jaar als voorganger heeft gediend en Ds. J. C. Voorduijn van Naarden. Met Ds. van Loenen Martinet is een der bekendste vrijz predikanten heengegaan. Hij was oud-voorzitter van den Ned. Protestantenbond, oud redacteur der Hervorming, een der beste kanselredenaars, stylist, journalist enz, Hij bewoog zich ook in de politiek en was lid der Vrijz. Dem. Partij. In 1901 was hij eandidaat voor de VOOR DEN RAAD. B. en W. stellen voor het toegestane subsidie aan het schaal armbestuur voor 1918 met f3250 te verhoogen en de tweede snpple- toire begrooting van dit armbestuur voor 1918 vast te stellen. De commissie, benoemd door den gemeenteraad bij besluit van 23 April j.l. om na te gaan of sommige veehouders door de inbezitneming van runderen door den burgemees ter ia April j.l. schade heeft geleden, doet van haar onderzoek uitvoerig verslag. Voorgesteld wordt aan P A. Koelemey uit te keeren t 200 aan A. van Nest© f 198.50, aan G. M. Schoo f 509.73. De minderheid der commissie, de' heer Handgraaf, is tegen de twee laatste uit-keeringen. De commissie stelt voor geen sehade toe te kennen aan A. J Zwanenburg. Gemeenteblad no. 340 bevat de verordeningen op de heffing en de invordering van precario. De Centrale keuken heeft de vorige week verstrekt: Maandag284, Woensdag 306 en Zaterdag 253 porties. Totaal 843 porties, tegen 1266 de voorgaande week. Bovendien 76 porties voor sehoelvoeding, 50 voor de nacht ploegarbeidefs der papierfabriek, 100 voor de arbeiders der Mij. Hera. 12 voor de Ijsfabriek en 10 voor fio nniit.ift fnachtdienst), De Gezondheidscommissie be handelde in hare laatste vergade ring, behalve een aantal klachten en gebreken vau woningen, hoofd zakelijk de volgende punten. Tijdens het voorkomen van vlekty phus op het eiland Urk werden in overleg met de Commissie eenige maatregelen genomen om het over brengen van die ziekte naar de ge meente Velsen te voorkomen. Nu echter uit een mededeeling van den geneeskundigen Inspecteur bleek dat de ziekte op het eiland Urk tot staan was gekomen, werd door de Commissie het voortzetten dier maatregelen, waaraan daarenboven groote moeilijkheden waren verbon den, onnoodig geacht. Omtrent het heersehen der Rood vonk konden geruststellende berich ten worden medegedeeld. Wegens de groote vermindering van het aan tal gevallen kon de barak worden gesloten. Het sluiten der scholen wegens het heersehen der Spaansche Griep werd uitvoerig door de Commissie besproken. Het verwonderde haar dat School G, waar onder de leer lingen de ziekte veelvuldig was voorgekomen, in weerwil van het advies van den schoolarts, niet was gesloten. Zij besloot aan B. en W te verzoeken dit terstond te doen en over het algemeen voortaan hierin het advies te volgen van de school artsen, die door de geregelde opga ven, welke zij ontvangen omtrent het aantal zieke leerliDgen op elke school, de wenschel^jkheid van het sluiten eener school het best kun nen beoordeelen. Klachten over hinder van stank van de fabriek „de Dolfijn" hadden de Commissie aanleiding gegeven tot een schrijven hierover aan B en W., die als antwoord daarop mededeelden, dat de fabriek was gesloten na afloop van een proefjaar. In de vacature in de ziekenhuis- commissie, ontstaan door het ver trek van den heer Canter Cremers, werd voorzien door de benoeming van haar medelid, den heer P. A. Barentsen, tot lid dier Commissie. In verband hiermede werd medege deeld, dat het eindrapport der zie- kenhuiscommissie zeer spoedig den Gemeenteraad zal bereiken. De verontreiniging van de beek te Santpoort door rioolstoffen, af komstig van het gesticht Meerenberg kwam opnieuw ter sprake. De Com missie besloot op een verzoek om advies van B. en W. te antwoor den, dat zij het College in overwe ging geeft de lozing op da beek na 10 Mei 1919 te verbieden, indien de in uitzicht- gestelde verbe teringen vóór dien tijd niet zijn aangebracht. Ten slotte werd van gedachte ge wisseld over de distributie van voed sel aan zieken en zwakken, waar over onder de burgerij meermalen kiaehten werden geuit. De secretaris was in staat als controleerend ge neesheer omtrent deze zaak de Commissie nader in te lichten en nam op haar verzoek op zich in de plaatselijke bladen het publiek te wijzen op de verschillende moeilijk- heden, waarmede deze distributie te kampen heeft. Distributie van voedsel aan zieken en zwakken. In de laatste vergadering van de Gezondheidscommissie kwam boven staand onderwerp ter sprake. Als controleerend Geneesheer was ik in staat daaromtrent de leden der Commissie nader in te lichten, ook in verband met de soms gegronde klachten over de wijze, waarop verstrekking van meik en ander voedsel aan de zieken plaats vindt, vooral tijdens het heersGhen der Spaansche Griep. Deze inlichtingen gaven aanleiding tot het uiten der wenschelijkheid, dat ook het publiek zou vernemen, welke groote moeilijkheden aan de voedselverstrekking aan zieken ver bonden zijn ten einde daardoor te bereiken, dat deze zaak billijker wordt beoordeeld dan thans dikwijls het geval schijnt te zijn. Op verzoek der Commissie nam ik toen op mij een en ander omtrent deze distributie van voedsel mede te deeien. Tot in het begin van dit jaar werd het in ons land geheel aan de Ge neeskundigen overgelaten, bf- en hoeveel extra voedsel zij voor hunne patiënten noodig achtten. Dit zieken- voedsel werd dan door de Gemeente- haotnron aan het Riiksdistributie- Bureau aangevraagd en geneei of gedeeltelijk ontvangengedeeltelijk en dit geschiedde herhaalde malen indien men in den Haag van oordeel was, dat meer werd aangevraagd, dan voor de zieken beschikbaar mocht worden gesteld. Een tal van klachten was het onvermgdelijk gevolg van deze regeling of liever, van dit gebrek aan regeling volgens een bepaalde maatstaf. Een groote verbetering kwam tot stand door de bemoeiingen van de Neaerlandsche Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst en wel in de eerste plaats door die van Dr. Sikkel te 's Gravenhage, door wiens toedoen een geneeskun dig Bureau aan het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Han del werd toegevoegd, terwijl Dr. Sikkel zelf, Hoofd van dit Bureau, de belangen der zieken, en die der Geneesheeren als officieel raadsman van den Minister behartigde. Van uit het centrum nu werd de zaak van verschillende gemeenten geregeld door bemiddeling van de Afdeeiingen der MaatschappQ van Geneeskunde. Door iedere Afdeeling werd aan de Besturen der onder haar ressorteerende gemeenten in overweging gegeven een toezienden of controleerenden geneesheer of aan te stellen of een vertrouwens- raad bestaande uit geneeskundigen, in het leven te roepen, aan welke het toezicht op en de regeling van de distributie zouden worden toe vertrouwd een maatregel, die thans in de gemeenten van eenigen om vang, naar ik meen, vrij a gemeen wordt toegepast. Ook het gemeente bestuur van Velsen meende terecht een zoodanig toezicht noodig te hebben en in de maand Maart werd ik door den Gemeenteraad aangesteld tot controleerend genees kundige. Ik meende mij daaraan niet te mogen onttrekken, omdat ik begreep als geneeskundige zonder praktijk, de eenige te zijn, die daarvoor in aanmerking kon komen, dat het mij niet ontbrak aan tijd en ik tegenover mijn collega's op een onzijdig standpunt sta. Mjjn taak was voornamelijk van tweërlei aard. In de eerste plaats moet ik er voor AAMjbusii x\a upoiliug UUUi UÖÜ V UUI'Zlblüi,

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2