I 1 Tafelteiephoon 11 Zonder Bon DE IIVE WINKEL ©en tiet Woonhuis, Yoor SINT NICOLAAS KINDERSPELEN St. Nicolaas-Cadeanx Tol ai Zaterdag vordi als EL Nieslaas Cadeau 10 pCt. Mag gageren Let op Uw voordeel en koopt Uw in het Centraal Kleeding-Magazijn S. Waterdrinker, Boekh. P. F. C. ROELSE PRINS HENDRIKSTRAAT 3-5 Werkster 5000 KISTJES, 8 waken, dat aan de zieken in het algemeen niet meer voedsel werd verstrekt dan waarover het Levens middelenbureau kan beschikken in de tweede plaats, dat het beschik bare voedsel onder de zieken zoo billijk mogelijk werd verdeeld. De ervaring leerde mij al spoedig, dat aan het vervullen van die taak groote moeilijkheden waren verbon den. Het ziekenvoedsel kan men ver doelen in vier «ategoriën: le. Melk2e. Rijst, gort en ha vermout3e. vleesch, vet, eieren 4e. andere levensmiddelen, als peul vruchten, suiker enz., welke laatste categorie weinig aanleiding gaf tot moeiiykheden en daarom verder bui ten beschouwing kan blijven. le. Melk. Tot voor korten tijd viel, zooals men weet de melk buiten de distributie. Ieder kon zich dus, zonder eenige medische eou- trële, de neodige melk verschaffen tegen den door de Regeering vast- gestelden prijs. Wie echter tegen den verminderden prijs vau 11 cent per liter wilde koopen, moest daar voor bons vertoonen, die alleen aan zieken en zwakken en bovendien aan alle kinderen beneden 3 jaar werden versohaft. Aangezien elke zieke, ook de meest gefortuneerde van deze prijsvermindering gebruik kon maken, behoefde alleen te wor den beslist, of de ziekte of de zwak te van dien aard was, dat het ge bruik van melk noodig was. En, aangezien het begrip noodig zeer rekbaar is en de hoeveelheid melk voldoende was, waren de genees kundigen eaookik vrijgevig, zoodat op zeer ruime sehaal melk werd verstrekt tegen den vermin derden prijs, welke ongetwijfeld de volksgezondheid ten goede is ge komen. Geheel het tegenovergestelde vond helaas plaats van het oogenblik af, dat de melk werd gedistribueerd'. De kinderen bensden 8 jaar behiel den gelukkig hunne halve liter (te weinig trouwens voor zuigelingen, die de moedermelk niet deelachtig worde*!); maar de zieken en zwak ken moesten zich behelpen met een hoeveelheid welk berekend naar Vu liter per dag en per inwoner, zijnde 2700 liter per dag. Deze distributiemaatregel nu viel, tot overmaat van ramp, samen met het ep het ergst heerschen der Spaansche Griep, waardoor honder den plotseling werden neergeworpen op het ziekbed, die in de allereer ste plaats behoefte hadden aan m9lk. Is het wonder, dat, door dezen noodlottigen samenloop van omstan digheden,. het distributiebureau overstelpt werd met aanvragen voor V, liter malk per dag, waarover de geneeskundigen zonder verdere con- tiöle konden beschikken, en dat zich daarbij voegde nog een groot aantal aanvragen voor meer dan Vj liter melk daags, die niet dooi my moesten worden goedgekeurd, maar die ik, bekend met den ern- stigen aard der ziekte, in de meeste gevallen niet durfde te weigeren? Een noodzakelijk gevolg hiervan was in de eerste plaats een dreigend tekort aan melk en in de tweede plaats een plotseliDg opkomend tekort aan werkkrachten op het levensmiddelenbureau om dien bui- tengewenen toevloed meester te worden; d.w.z. alle zieken ter stond (dit toch bij deze snelver- loopende ziektetyd was bet niet onbillijk verlangen van patiënt en geneesheer) van de aangevraagde bons te voorzien. „Men kan geen yzer met handen breken" was het zeer natuurlyk»- antwoord, dat ik op het bureau ontving, als ik op grond van de herhaalde klachten van geneeshee- ren en patiënten op spoed aandrong. Zoo was het inderdaad. Hoewel het damespersoneel daartoe niet meer verplicht, heb ik er my van kunnen overtuigen, dat ook 's avonds werd gewerktmaar zelfs daardoor gelukte het niet het materiaal in den gevorderden tijd te verwerken. Nu bestaat er tegen het te lange oponthoud een veiligheidsklep in de zoogenaamde „spoedbons". De behandelende geneesheer namelijk bezit eenige bons, waarover hij in spoedeiscbende gevallen zonder ver dere conti öte kan besehikken en waarop de patiënt gedurende drie dagen bij zyn leverancier de door den geneesheer aangegeven hoeveel heid melk of ander voedsel kan ver krijgen. Het was de bedoeling van de regeering, dat van deze spoedbons alleen in de hoogst noodzakelijke ge; vallen gebruik zou worden gemaakt de conti öle zou dan immers niet of nauwelijks in het gedrang komen. Toen echter nu en dan van deze spoedbons een zóó ruim gebruik werd gemaakt, soms meerdere voor denzeifden patiënt, dat de contiöle een wassen neus dreigde te worden, moest het aantal spoedbons, waar over ieder geneeskundige kon be schikken wroden beperkt. Dit nu bleek vooral een noodzakelijke maatregel tijdens het heerschen der Spaaosche Griep ten opzichte van de spoedbons voor melk, wilde men niet het gevaar loopeD, dat de voor zieken beschikbare hoeveelheid spaedig zou zijn verbruikt en dus aan de aanvrage voor melk niet meer zou kunnen worden voldaan Wg hopen, dat door dezen gang van zaken een einde zal komen aan de vele rechtmatige klachten over het oponthoud bij het behan delen van melklijsten m geval van een acute ziekte. Duurde deze kort, zooals dikwijls het geval is bij Spaaasche Griep, dan werd niet ten onrechte gesproken van „mosterd na den maaltijd". 2e. R y s t, gort en haver mout. Deze voedingsmiddelen werden ook als ziekenvoedsel, door de Regeering op rantsoen gesteld: 20 kg. rijst, 6 kg. gort en 6 kg. havermout per maand per 1000 in woners, welke hoeveelheid tij deus het heerschen der Griep iets werd verhoogd. Tot voor korten tijd bestond er weinig vrees, dat de beschikbare hoeveelheid onvoldoende zou zyn om aan de aanvragen over het al gemeen te voldoen, dank 2ij een reserve aan deze voedingsmiddelen, door het zuinig beheer van het Ge meentebestuur overgehouden van het rantsoen, bestemd voor de ge zonden zonder dat deze laatste» iets zijn te kort gekomen. Maar de Spaancche Griep maakte ook dit in de war. De aanvragen van S1/, ons of minder, waarover de geneeskundigen, zonder mijne contröle konden beschikken, werden zóó veelvuldig, dat de reserve eer der, dan dit anders het geval zou zijn geweest, was verbruikt en men dus alleen kan besehikken over het door de Regeering toegewezen rant soen. Ten einde ook hierin een debacle te voorkomen moest in de eerste plaats elke hoeveelheid —dusook die van 31/» ons of minder per week aan mijne controle worden onderworpen. Maar daarenboven moesten in overleg met de heeren Or. van Rijn en Dr. de Vries, resp. chef van den militaire geneeskun digen dienst en reserve officier van Gezondheid te IJmuiden, welke heeren mij op mijn verzoek als plaatsvervanger en tot assistentie terzijde zyn gesteld, vele aanvrage- lysten voorloopig worden aebterge houden, waarover later zou worden beslist, of de beschikbare hoeveel heid zou toelaten om ook aan die aanvragen te voldoen. Derhalve is, door nood gedwongen, de volgende regeling tot stand ge komen. (Wordt vervolgd.) Advertenties. flinke Dagdienstbode. EEN KINDERWAGEN EN EEN FORNUIS. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze irmigge- liefde Echtgenoote en Moeder R. van der Mast en kinderen. IJmuiden, 29 November 1918. Kanaalstr. 42rood. JOHANNA ISABELLA CREUTZBERG—Del Court Dankbetuiging. Dankbetu ging. R. VAN 'T SLOT, Dienstbode Dienstbode Net Dagmeisje Een net meisje 25 Gulden belooniiig. een ijzeren Jol Huizen te koop dilettant-humorist Gevraagd 1 aankomend Draaier en een Machine-Bankwerker by de Amst. Ballast Mij, te IJmuiden ter overname gevraagd tegen nader overeen te komen goede condities. Br. no. 691 bureau van dit blad. Spoed 1 biljard, 1 uiteenneem baar Tooneel, Spiegels enz. Te bezichtigen op werkdagen 10 12 en 2—4 uur. (Canada) in elke hoeveelheid vanaf 100 K.G. Billijke prijzen. LINDHOUT DE WAARD, Wilhelminakade No. 18. Te koop aangeboden inhoudmaat lang 2878, breed 23, hoog 11 12 cM., ook by gedeelte van 1000 stuks. Te bevragen J. B. v. d. Gulik. Electr. Kistenfabriek, Alkmaar. Tel. 604 Woonhuizen twee WOONHUIS 2 middelnetten voor loggers. VULKACHEL Heerenrijwiel te koop Een Slaapkamer Ter overname aangeboden nieuw mantelpak Adres bur. v. d. blad. Gevraagd Zit-Slaapkamer of Zit en Slaapkamer met pension. Br. lettor K bur. v. d. blad. Eikenhouten Spiegelkast, noten houten Spiegelkast, eikenhouten Buff't, Bonneur, giadhouten Lin nen icast, eikenhout. Cilinder Bureau, eikenhouten Ladekast je, nieuw Engelsch Lidikant met Springbak, sp internieuwVHMrsnbud, 2 Crapeaux en Canapé, 30 mooie Stneer, Tafets, prachtig Wit-emaille Fornuis en nog andere Fornuizen, Kachels, Pijpen, 2 Velo Waschmachine's met Wrin: ger, enz. enz. Te veel om alles op te noemen. Je Adres)is: RE VERWIJK. Doet uwe in koopen VOOR SINT NICOLAAS IN St ations weg V eiseroord Te huur gevraagd door een klein gezin: huurprijs f6 a f7 per week Br. onder 701 aan het Bureau van dit blad. d se -M Schooltasschen ontvangen een uit gebreide collectie AANBEVELEND, UOZOOpJOSSRJ 00 O m PT 0 Ten einde nu beide klippen te omzeilen - hst te lange oponthoud voor de zieken tengevolge van het overstelpende werk op het bureau en het driDgende gebrek aan melk tengevolge van de oncontroleerbare, maar pryzenswaardigs zorg der geneeskundigen voor hunne patiën ten door middel van spoedbons is aan de geneesheeren hst gebruik toegestaan van twee spoedbons voor melk voor eiken patiënt der halve voor een tydsverioop van 6 dagen en zijn aan het bureau zóódanige maatregelen geHornen, dat de melk ij sten, die door my worden aangeduid als spoedeischend, binneD 6 dagen kunnen worden behandeld. Andere in deze gemeente ver schijnende bladen worden baleeld vei zocht het bovenstaande over te nemen. Gevraagd voor terstond een Aanbiedingen by Mevr. Janzen, Kanaal straat 3b, IJmuiden. Te koop aangeboden AdresFultonstraat 11. SIPKJEN DE HAAN, in den ouderdom van ruim 45 jaren. Heden overleed tot onze diepe droefheid, in haren Heiland, onze lieve vrouw en moeder in den ouderdom van 43 jaren. H. W Creutzberg C. G. E. Creutzberg A. H.E. Creutzberg IJmuiden, 1 December, 1918. Eenige kennisgeving. Ondergeteekende betuigd hiermede hare hartelyken dank aan de Directie van de Electrische Centrale, voor de blijken van belangstelling bij het overiyden van mpn Man. Wed. de KUSTER—Houtuin. Hiermede betuigen wy onzen welge- meenden dank aan allen, die hun deel neming betuigd hebben by de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Echt genoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer in het byaonder aan den Hoog Welgeb. Heer en Mevrouw Roreel van Hogelanden, Dr. H, Heslinga, Zuster van der Hoek en aan den WeiEerw. Geer Ds. Ejrgink, voor de troostvolle woorden bij de ziekte en het overiyden gesproken. Tevens harteiyk dank aan den WelEd. Heer de Wilde, Brigadier Tit. en verdere Rykspolitieeorps, Buren en Vrienden voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Wed. A. VAN'T SLOTRarmensloo. Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen Velsen, December 1918. Een nette gevraagd voor dag en nacht. Adres te bevr. bij J. v. Houwelingen, Boekh. Velseroord. Een nette gevraagd voor den dag of dag en nacht. Adres: J. Wiebmann, Koningsplein No. 10. gevraagd. Kanaalstr. 45, IJmuiden. gevraagd voor den Vrydag. Julianakade 8. gevraagd voor den dag of voor dag en nacht Adres: bureau van dit blad. Wie weet voor iemand, die in 't huwe- iy k wenscht te treden een huis te huur. Huurprys ongeveer f 5.—. Br. no. 687 bureau van dit blad. Te koop gereed voor kustvisschery. Adres A, C. Bakker, Café „Flora" Vel seroord. diverse woon-, winkel- en heerenhuizen te koop in de gem. Velsen afd. Wijkeroog en Velseroord. Te bevragen bij P. van't Veer Koningsweg Velsen. Humonstenauo vraagt tot medewerking. Br. no. 700 bureau v. d. Wad. De cantine van Reserve-Bataljon V, (Rykstraatweg) biedt hare eigendommen te koop aan, als Te koop op besten stand te IJ muit en, waarvan het hoekhuis tevens winkelhuis is. Te be vragen Bur. van dit blad. Te koop te Velseroord een nog zoogoed als nieuw geriefeiyk voor tuintje en achter een stuk grond. Ook gedeeltelik gemeubileerd. Brieven no. 698 Bureau van dit blad. Ts koop Br. no. 699 Bureau van dit blad. Te koop een zoo goed als nieuwe Adres te bevragen by J. v. Houwelin gen, Boekhandel, Velseroord. voor 25 gulden. Adres Kanaalweg No. 9. Aangeboden. met degeiyk pension, by tweemenschen als alleeninwonende. Hagelingerweg 120, Santpoort.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 3