OFFICIEEL RAADSVERSLAO der gemeente VELSEN. RATÏS bijvoegsel v|d IJMÜIDER COURANT 28e Zitting 1918. OP 7'/4 DINSDAG 19 UUR TEN GE- VOORTGEZETTE VERGADERING OVEMBER 1918, DES AVONDS TE .EENTEHUIZE. VoorzitterMr. Dr. tl. Ver Loren van ThemaatBurgemeester. Aanwezig deheeren: F. P. VERMEULEN, wethouder, J. HUYO, Uytendaal, W. Baron van Tuyll van Serooskerken, A. Dalmeijer, J. E. Sluiters, J. P. Handgraaf, F. C. J. ietscher, w. blom, h. vooren. p. bosman, j. hoog- and en B. G. Schuitenmaker. Afwezig de heerenW. landeweerd, R. brink, J. van t:r Steen en D. F. G. Schilling. De notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Uvorens tot behandeling der agenda over te gaan doet de OORZITTER eenige mededeelingen. VOORSTEL VAN DEN HEER SCHUITENMAKER. Ingekomen is het volgende voorstel: In verband met de a.s. demobilisatie der plaatselijke troepen, ett ondergeteekende de eer U voor te stellen, als punt I op e agenda te plaatsen het voorstel: „Sluiting van café's of an- e zaken waar alcoholische dranken worden verkocht, tijdens e dagen dat gedemobiliseerd wordt." Hoogachtend het lid van uwen Raad, (get.) B. G. Schuitenmaker. De VOORZITTER: U weet dat ik de bevoegdheid had en die heb toegepast door voor te schrijven dat geen sterke drank mocht worden verkocht tijdens de demobilisatie, anders zouden de zaken worden gesloten. In andere gemeenten is door den raad ene verordening aangenomen om den burgemeester te machti gen den verkoop van drank te verbieden. Hier was dat al ge regeld. De heer SCHUITENMAKER: Ik dank U, dat U inmiddels aatregelen nam. De bedoeling van mij was dit verzoek in de ige zitting te behandelen, door een misverstand is het achter- e gebleven. Toch heeft U het goed geregeld, in IJmuiden jnt het althans wel geholpen te hebben. De resultaten waren merkbaar. VERKOOP LANDGOED VELSERBEEK De VOORZITTER: Van den heer Bus is, mede namens den er Draijer te Amsterdam bericht gekomen dat de famiiie van jyll, ons bod heeft afgewezen omdat op de aangeboden som et viel af te dingen. Het landgoed is nu in zijn geheel orkocht. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. lia. Door den heer NETSCHER is de volgende mütie ter be- uiiueiing mgezunaen: De raad besluit zich tot den Minister van Financiën te wenden net het verzoek, of zijne Excellentie wil bevorderen, dat nog in 919 een wetswijziging tot stand kome, die 't mogelijk maak et belastinggebied der gemeente te verruimen en dat het rijk pn grooter deel drage in de kosten, die de gemeente tot ver- ichting van werkzaamheden ten behoeve van het rijk heeft te maken. De heer NETSCHER: Veel toelichting heeft deze motie, geloo ik, niet noodig. De reden waarom|ik die nu juist indiende, is dat we aan de begrooting toe zijn en bij de algemeene beschou wing de financiëele toestand wel zal worden besproken. Minister de Vries, de oud-wethouder van Amsterdam heeft toezegging gedaan eene betere regeling te zullen treffen. Daarom heb ik nu deze motie voorgesteld. De VOORZITTER: In de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten wilde men verruiming in de bijdragen, die het rijk aan de gemeenten geeft. Ik geloof dat het beste is een hoofdengeld wordt toegestaan aan de gemeenten. Velen onttrekken zich aan de betaling van de belasting, de heffing van opcenten helpt dus niet veel. Er zijn gemeenten met eene luxe- en met eene arbei dende bevolking; de eersten trekken meer, hetgeen men duidelijk kan constateeren. We moeten aansturen op eene niveiieering der belasting. De grondslag moet niet zijn eene verruiming van het •elastinggebied, want die naar buiten trekken zijn niet te treffen ik geloof dat dan die gemeenten de belasting krijgen waar het geld verdiend wordt en niet waar het geld verteerd wordt. Vroeger kon men zeggen dat een vooruitgaande stad zoowel arbeiders als rijken kreeg, tegenwoordig is die toestand gewijzigd. We moeten het dus zoeken in eene nivelleering, waardoor de gemeenteuitgaven gelijkelijk over het heele land worden gedragen, Daarom moeten we ook niet vragen om terug te ontvangen voor het verrichten van werkzaamheden in het belang van het Rijk. Binnenkort hoop ik een voorstel aan den raad te doen. Kan de heer Netscher tot zoolang wachten De heer NETSCHERNeen zeker niet. In de vereeniging van Nederlandsche gemeenten heerscht altijd verdeeldheid als dergelijke belangrijke zaken aan de orde komen. Wat U in het midden brengt is een onderdeel van mijn plan, we behoeven ons niet in die ingewikkelde zaken te verdiepen. Ik heb er een zwaar hoofd in of de nivelleering zal tot stand komen. Waar schijnlijk is de minister wel te vinden voor een wijziging in de door mij voorgestelde richting. Ik stel voor dat het belasting gebied zal worden verruimd, hoe dat zal geschieden moet de minister met zijne finantieele raadslieden weten. Men moet hen een duw in de goede richting geven en de motie opzenden. Ik handhaaf mijne motie, mede namens de andere vrijzinnig-demo cratische leden. De VOORZITTERIk geloof, dat we er zoo niet komenUw plan in het geheel niet uit. het aantal nienschen dat aan onze gemeente hecht is zeer klein, het is hier anders dan in Twente. Naar ik geloof is eene rdvelleeringsbelasting de eenigste kans om ons te helpen. Hier is eene groote arbeidersbevolkingvoornamelijk in Wijkeroog waar de menschen leven van de papierfabriek, die ons niets opbrengt. Het beste is eene rijksbelasting, te verdeelen onder de gemeenten naar het aantal zielen. In Ijmuiden blijkt al meer en meer, dat de menschen weggaan het groote ding is dat we moeten geholpen worden bij onze inkomsten. Wij hebben het grootste belang bij eene nivellee- iosbelasting, waarvoor we propaganda moeten maken, volgens nijn idee. Het is nu de tijd voor door en door sociale maat noten. Ik meen, dat voor een dergelijken maatregel ook de sociaal-democratische raadsfractie zal zijn, misschien ook welde]feit te stemmen over de moWe-Netscherof over denivelleerings- vrijzinnig-democratische fractie. Bij de reclames bemerkt men telkens, dat onze belasting zwaar is, De rijke menschen wonen meestal in rijke gemeenten en zijn niet te treffen. De heer VERMEULEN: Het is een niet onbelangrijke zaak, welke geheel onverwachts wordt aangesneden; het voorstel is na de Burgemeester en Wethoudersvergadering ingekomen. Daarover is dus niet van gedachten gewisseld; wanneer van de bestuurstafel verschillend gesproken wordt, behoeft men dat niet op te nemen als een verschil van opvatting. Er bestaat be zwaar tegen eerie nivelleeringsbelasting, dat heb ik zelf gevoeld. U zegt, dat u Uw steun verwacht van sociaal-democraten en vrijzinnig-democraten; als het straks op stemming aankomt kon wel eens blijken dat u misrekende. Bij de nivelleeringsbelasting is te wachten dat de regeering aan de gemeenten verschillende dingen voorschrijft. Ik erken het wenschelijke en noodzakelijke, dat van hoogerhand toezicht ge houden wordt hoe de gemeenten het geld beheeren, We kennen dien toestand al eenigszins, ik wensch dien niet sterker te maken. Ik zeg niet, dat over Velsen niet eens schamper gesproken wordt, maar hier zijn daden gedaan en besluiten genomen, die niet van hoogerhand te wachten waren, omdat men de plaatselijke toe standen niet kent. Het is prettig dat we' nog eene zekere auto nomie hebben. Ik wil voorzichtigheidshalve tegen Uwe meening opmerken, dat de bewegingsvrijheid der gemeenten zeer beperkt zal worden. En nivelleering is een mooi idéé en ten slotte misschien een sociale maatregel, doch voor mij rijzen daartegen ernstige bezwaren. De heer NETSCHER heeft hier nu een voorstel gedaan. Het is bekend dat minister de Vries wenscht te gaan in de richting van minister Heemskerk's wet, welke naar den geest van den tijd moet worden veranderd. Aan den heer Netscher wil ik daarom vragen de redactie der motie te wijzigen, waardoor de twee onderdeden los van elkan der komen te staan. Ik geloof, dat de heeren daartegen geen bezwaar zullen hebben, dan geef ik mijn stem er aan. De VOORZITTER: Eene niveiieering behoeft niet in de plaat selijke autonomie in te grijpen. Men weet objectief het belasting kohier wanneer men daarnaast nu eens de noodzakelijke uit gaven per hoofd in de gemeenten, welke in klassen moeten worden ingedeeld, stelde? Als eene gemeente er op gesteld is dat alles in die gemeente er keurig uitziet, dan zullen in die gemeente de uitgaven ook hooger zijn, maar de grondslag der gemeenten kan genivelleerd worden. Men kan berekenen of eene gemeente toeslag moet hebben of niet. Het bezwaar van den heer Vermeulen, is, geloof ik, denk beeldig. Ik heb niet gezegd dat mijn oordeel steunde op de vrijzinnig-democratische en sociaal-democratische leden, doch ik heb gezegd dat mij dacht dat die zouden gesteld zijn op eene nivelleeringsbelasting, doordat de plaatsen met eene arbeidende bevolking daarmede gebaat zijn. Bloemendaal kan alles doen door gemis aan eene arbeidende bevolking, welke zich daar door den grondpoütiek ook niet zal vestigen. Het is een zeer groote sociale maatregel, dat die belasting tot stand kome. We staan hier voor eene nrincioieele kwestie. De heer NETSCHERIk moet zeggen, aai nei met u niet prettig debatteeren is. u nam de vrijheid het voorstel te ver gelijken met een lapmiddel, ik zal die debatvvijze niet volgen. U sprak naast de zaak heen, bij de nivelleeringsbelasting fantaseerde U alles. Zooals U het gaarne zou wenschenU weet niet eens wat in de regeeringsvoorstellen staat. Wij vragen alleen om verruiming van belastinggebied, wellicht zal deze ten bate komen van de gemeenten met eene groote arbeidersbevolking. U zegtmet die verruiming zullen we er niet komen. We wetende minister is van plan de belastings- voorsteilen van Minister Heemskerk te volgen, Weet u wat daarin staat Als de partijgenoot van de vrijzinnig-democratische leden, de heer van Beeresteijn, komt spreken moet U eens gaan luisteren. Die is oud-burgemeester uit eene gemeente, die ook zorgen baarde. We vragen verruiming van het belastinggebied, deze kan evengoed komen als de wijze welke U wenscht. Tegen de redactiewijziging der motie heb ik geen bezwaar. De heer VAN TUYLL: U zei op den steun te rekenen van de vrijzinnig-democraten en sociaal-democraten Nu ben ik niet gauw geraakt, anders zou ik vragen of de andere leden niet medetellen. Ik geloof dat het voorstel van den heer Netscher meer kans op succes heeft dan burgemeester's meening over de nivelleeringsbelasting. De VOORZITTERIk herhaal mijne uiteenzetting, waarom ik meende te kunnen steunen op de vrijzinnig-democraten en sociaal-democraten. Eene verruiming van belastinggebied is heel wat anders dan eene nivelleeringsbelasting, deze is eene rijksbelasting. Er moet gevraagd worden welke gemeenten de grootste uitgaven hebben. Wil eene gemeente hare belangen goed behartigen dan moet ze niet op den rand van den af grond zijn als de onze. Ik geloof, dat het nu de goede tijd is voor diepgaande her vormingen en om eene sociale wetgeving te maken, dat willen alle partijen thans. Het is van het grootste belang, dat de gemeenten met de grootste arbeidersbevolking geholpen worden. Als we ons belastingstelsel niet overhoop gooien en onze gelden niet uit éene algemeene rijksbelasting krijgen, dan voorzie ik moeilijke toestanden. Er is niet over gesproken in het college maar ik ben al lang ?ezig met een dergelijk onderwerp, waardoor van onze gemeente eene actie zal uitgaan. De heer SCHUITENMAKERVoor eene nivelleeringsbelas ting is toch ook wetswijziging noodig. Op het oogenblik is minister de Vries aan het roer, eene specialiteit op financieel gebied. Als we nu maatregelen voor 1919 vragen, sluiten we De heer de Vries is geen par tijgenoot van mij, maar toch wil ik erkennen dat hij de rechte man op de rechte plaats is. Als we nu aandringen op eene nivelleeringsbelasting werken we den minister misschien tegen. Het is hier geen oppositie tegen U want feitelijk gaan we hand aan hand we willen allen verruiming van financien. De heer DALMEIJER: Als U niet speciaal onze partij genoemd had in dit debat, dan had ik mij wellicht niet gemengd in dit debat. Toen ik alle leden zoo hoorde, zei ik tegen me zelf dat ik voor aller meening iets voelde en er toch ook iets tegen had. Als ik de verschillende bezwaren tegen de voorstellen hoor zou ik op de nivelleering wel dieper willen ingaan. Het idéé zooals U dat aangeeft schijnt te gaan in de gedachten van het gemeen teprogram der sociaal-democraten. U stelt ons nu voor het belasting, die we nog niet kennen. Ik zou een beroep op U willen doen om U niet zoo tegen deze motie te verzetten. U is al een klein jaar bezig met een ontwerp, dat eischt dus veel studie en beraad. We moeten echter direkt geholpen worden. Ik ben het met U eens, dat wij, als onze gemeente nog lang moet leven als in een tijd, welke achter ons ligt, met verruiming zijn geholpen. De heer Vermeulen heeft daartegen het eenigste bezwaar dat we als gemeente te sterk onder den druk van den staat zullen komen te staan. Aan den eenen kant heeft hij het schrikbeeld opgehangen maar aan den anderen kant weer neergehaald. Is het nu te vreezen, dat we bij verhooging van het reeds toegestane bedrag door het Rijk aan handen en voeten gebon den zullen zijn? In Engeland heeft het mij gefrappeerd, dat als de gemeenten groote werken willen uitvoeren een „Commissioner" uit Londen den toestand komt opnemen. Nimmer heb ik gehoord, dat dit tot onaangenaamheden leidde. Met een vrije beurs kunnen we ons leven minder goed uit leven dan anders zou geschieden. Ik zal mijn stem aan de motie van den heer Netscher geven, omdat we niet weten wanneer de nivelleeringsbelasting zal komen. De VOORZITTER: Ik ben bereid in de volgende vergade ring de grondslagen voor eene nivelleeringbelasting te geven. Aangenaam zou het mij zijn als men die naast de motie van den heer Netscher zou leggen. Een verscherping van den afstand tusschen kapitalist en den werkman moet weggenomen worden. Het plan van den heer Netscher vraagt twee dingen, de nivelleering vraagt dat de gelden komen daar waar de uitgaven zijn. De heer VERMEULEN: Eenige korte opmerkingen wil ik nog maken over het gezegde van den heer Dalmeijer. Ik geloof, dat het heel voorzichtig zal zijn dat we bij de regeering op maatregelen aandringen, terwijl de finesses niet door ons worden aangegeven. Bij de wetten, die we zullen hebben uit te voeren, zullen kosten worden gemaakt, welke terugbetaald zullen moeten worden. We hebben al zekerheid, dat van hoogerhand kan worden ingegrepen als we te ruim met de geldmiddelen leven. Ik zou de rem niet sterker aangehaald wenschen te zien en verwacht van een commissioner niets. Van dergelijke invloeden moeten we verschoond blijven. De ondervinding in Engeland is geweest dat de democraiie van zelfregeeren niet zoo slecht is. Ik wil er op wijzen, dat ik de hoop koester dat minister de Vries de plannen van minister Heemskerk zal volgen. Met alle achting voor de nivelleering, deze zal op allen drukken. Het ontwerp-Heemskerk zal meer de groote bedrijven raken, waar door de arbeiders meer vrij blijven. Gemeenten met eene arbeidende bevolking hebben groote bedrijven, deze moeten in de belasting bijdragen. Het beginsel, dat ook bij de O.W. belasting naar voren kwam was dat de belasting aan de bron moest worden geheven. Ik geloof dat we de regeering dankbaar mogen zijn omdat haar maatregel goed blijkt te zijn. We hebben in ons land al pogingen tot nivelleering, zijn die nu zoo schitterend? Zouden de gemeenten dankbaar zijn voor dc uitkeeringen uit de O.W. belasting? Wij, één der gemeenten, die het meeste in de O.W. belasting bijdroegen, kregen niets door den goeden toestand van 1916. De proeve van nivelleering stemde dus niet tot dankbaarheid. Met een proef over de onderwijswetgeving wil ik eindigen. Het Rijk heeft de wetten gemaakt om allen te helpen, maar de klasseindeeling der gemeenten bevat vele onbillijkheden. We hebben veel te danken aan de opvolgende regeeringen voor hulp bij den scholenbouw. Hier staan echter scholen, voor welke de ontwerpen en teekeningen na opgemaakt te zijn werden ge wijzigd door de rijksbouwmeesters met het gevolg, dat de bouw van onderdeelen soms nog meer kostte. Een muur eerier school met gymnastieklokaal moest lager gemaakt worden en werd nog duurder, het plan is toen opnieuw gewijzigd. Als men telkens bij het Rijk moet komen wordt men met anderen over één kam geschoren, dat kan niet anders. Ik ben overtuigd, dat we er met eene nivelleering niet zullen komen. Vrijheid is blijheid. Met sociale belastingen zullen meer de groote bedrijven worden getroffen. De regeering is genoopt in te grijpen, ook ten opzichte van den woningbouw. De motie van den heer Netscher geeft geene bepaalde rich ting aan. De heer BOSMANDeze motie is toch zeker bedoeld om de regeering er op attent te maken, dat er verandering in de be lasting moet komen? Ik zou zeggen ons staat niets in den weg om de motie aan te nemen en straks ook het voorstel tot eene niveleeringsbelasting. De heer DALMEIJER: Wanneer ik Uw bezwaar tegen deze motie goed begrijp, vreest U dat de pas is afgesneden aan Uw voorstel. Dat kan worden voorkomen als de woorden „het be lastinggebied" worden veranderd in „de inkomsten". De heer VERMEULEN vindt dat te slap en zou liever lezen „de bronnen van inkomsten". De heer DALMEIJER: Dat is ook geen bezwaar. De VOORZITTER: Dan heb ik er ook geen bezwaar tegeri. Nadat nog de heer NETSCHER zich met de redactiewijziging vereenigt, wordt de motie zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Van den heer NETSCHER is nog een tweede motie ingekomen, luidende De raad besluit, dat met ingang van 1 Januari a.s. de normale arbeidsduur voor de ambtenaren, beambten en werklieden in dienst der gemeente of van haar bedrijven voor de dagen Maandag tot en met Vrijdag 8 uur per dag en voor den Zater dag 5 uur zal bedragen. Meerdere uren zullen extra worden beloond. De VOORZITTER: Het beste is deze in handen van Burge meester en Wethouders te stellen, omdat de hoofden van dienst moeten worden gehoord en ook de commissies. De heer NETSCHER: Daarmede heb ik vrede toezegging krijg dat het besluit voor 1 genomen. De VOORZITTER: Dat kan als de heeren de commissiever gaderingen bijwonen. De heer NETSCHER: We zijn geene mannen van de dienst verrichting, die men zoo maar even opbelt. H^t is een oude zaak, die achturige werkdag. Mij is gevraagd, of de ambtenaren die nu 7'/2 uur werken dan acht uur zullen moeten werken. Ik behoef niet te zeggen, dat dit de bedoeling der motie niet is. Ze is niet bedoeld voor de ambtenaren, die thans een korter arbeidsduur hebben. als ik de Januari kan worden Notulen. •Je heer NETSCHER: Als ik het goed begrijp is er dus een :.rbod geweest om drank te verkoopen. In de Stads-Editie van denavond staat daaromtrent het leugenachtig bericht, dat die rkoop wel in Bloemendaal maar niet hier verboden was. laarom wil ik het bericht even rechtzetten.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 6