ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling Yereenigingen No. 321. Zaterdag 7 December 1918. 4e Jaargang. Adres voor Redactie eo Administratie WELLEMSPLE1N 11, IJMVIDEN, (Drukkerij SSNJfcWEl), Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS: 70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bjj de Agenten. Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mg. „IJaauiden". ADVERTENTIËN van 1-5 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentién en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentiecontracten tegen - zeer billijk tarief. AdvertentiSn aiterljjk in t« zanden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 aar v.®s, Tot plaatsing van advertentiBn van bulten de gemeente VELSEN in dit blad Is uitsluitend gerechtigd hei Advertentiebureau P. F. C. ROELSE IJSUIDEN. EERSTE BLAD. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 7 cent per regel. Dringend verzoek om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bureau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. die prijs stellen op een verslag van vergaderingen, lezingen en uitvoeringen, in ons blad, zende een uitnoodiging aan de Redactie, Willemsplein C11. OFFICIEEL. Verkiezing Kamer van Koop handel en Fabrieken. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen hiermede ter open bare kennis, dat op Donderdag, den 12 December 1918, des voormiddags van 10 tot des namiddags 1 ure, ten Raadhuize dezer gemeente, zal plaats hebben eene herstemming ter verkiezing van twee leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ta Velsen, tusschen de beeren W. H. Arends, H. Sant, P. Verwoerd en P. de Boer. De stembureaux houden zitting voor de afdeeling Velsen c.a. in het gemeentehuis; idem Santpoort #.a. in het dienst gebouw (voormalige secretarie) idem IJmuiden in jhet dienstge bouw aldaar Idem Velseroord in het dienstge bouw aldaar. De stemming geschiedt bij onge- teekende briefjes, waartoe met het zegel der gemeente gewaarmerkte stemdriefjes, ten minste acht dagen vóór den dag der verkiezing, door den Burgemeester aan de kiesge reehtigden worden toegezonden, welke stembriefjes door de kiezers thuis kunnen worden ingevuld. Den kiezer, die zijn stembriefje verloren of er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid verschaft om er aan het stembureau een te bekomen. Het openen der stembiiefjrs ge schiedt dadelijk nk afloop der ver kiezing, in het gemeentehuis. Van onwaarde zijn briefjes, welke niet zijn gewaarmerkt met het zegel der gemeente, welke onderteekend zijn, welke niet duidelijk een persoon aanwijztn, of waarbij of waaraan andere stembriefjes zijn ingesloten of vastgehecht. Velsen, deD 29 November 1918 Burgemeester en Wethouders voor noemd, De Burgemeester VERMEULEN, L. B. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Kostelooze inenting te Wijkeroog. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen maken bekend, dat op Zaterdag den 14 Dec. a.s., des namiddags te 2 uren, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe i/d openbare school G te Wijkeroog aanmelden. Voor eeDe juiste vermelding in de vaccinebewiizen van de namen en geboortedatums der kinde ren, is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of ge boortebewijzen der kinderen. Velsen, 31 December 1918. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. Hinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van H. L. C. de Hoog te IJmuiden om vergunning tot uit breiding zijner smederij door bij plaatsen van een schaafbank, boor machine, draaibank en amaril: teen, gedreven door een electromotor van 21/, P.K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Seciie LNo. 1163, gelegen aan den Parallelweg, Z.Z. Visschers- haven. Op Donderdag, den 19 Dee. 1918, des voormidd. te 11 ure, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van da ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen 5 December 1918. Burgem. en wethouders voornoemd, de burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT. de secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Raadsoverzicht. Vergadering van Dinsd. 3 Dec. 1918. Het zijn geen zoete broodj-s" geweest, die Dinsdagavond gebakken werden. Geen „pains de luxe" maar harde noten werden er gekraakt. En de bakkers en de bakkersgezel len hoe typisch nog, nooit van bakkersknechts, maar nog altijd van bakkersgezellen te spreken hadden de rol van notenkrakers Gp zich genomen en de heer Vooren kraakte, dat de splinters in het rond vlogen. In de eerste plaats kreeg de firma Wessanen en Laan een harde noot te kraken. Het meel door hen ge leverd was maar net goed genoeg om er spoeling voor de varkens van te maken. (Applaus op de mudvolle tribune). Ook de fabriek Hollandia kreeg een knauw van je wel stó. Zelfs gingen er stemman op om tegen eerstgenoemde een strafvervolging in te stellen. Wat zou een O.W,er nu om een vijftig pop boete geven. Een oogenblik nam de bakkersactie in den raad een dreigend voorkomen aan. 't Was, toen de leer Vooren mededeelde, dat de bakkers waar schijnlijk toch zouden staken, indien de verlaging van den mseiprijsniet van terugwerkende kracht zou zijn. Dat zou d« gemeente een slordige f 50.000 gulden gekost hebben. Dat leek sommige hoeren te kras en er werden minviijende woorden over de bakkers gesproken. Velen van hen zouden ook niet vrij uitgaan, beweerden de heeren Brink en Blom Het meest in actie was evenwel da he8r Schilling. Het vooruitzicht, geen brood te zullen krijgen, ver toornde h?m dermate, dat hij be toogde zich daar maar niet voetstoots bij neer te leggen. A '3 hij dan teeb van honger moest krepeer en, dan zou hij zich daadwerkelijk verzetten. We zijn de meening toegedaan dat hij daarin niet alleen gestaan zou hebben. Onze gemeentenaren, bij al de distributie-ellende, ook neg het brood te onthouden, zou inderdaad tot verzet kunnen uitlokken. Onze regeering stelt zich op een zeer eigenaardig standpunt. Volgens den beer Vooren zou de regeling aan Amsterdam en andere gemeen ten wel het meel voor f 4 50 per 100 pond leveren en er zelf de rest bijleggen en weigert ze zulks voor Velsen. Dit meten met twee ma ten lokt een actie van de hakkers uit en zeer zeker had de voorzitter geen ongelijk, toen hij zei, dat de bakkers hun actie tegen de regee ring moesten voeren. Hij moest daarvoor een repiman- dum van den heer van Tuyll accepteeren, die vond dat de Bur gemeester dat maar ni6t zoo van zich af kon s«huiven, omdat de Burgemeester de tusschenpersoon tusschen Regeering en bakkers was Toen we ons Donderdagmorgen in de kille mist den slaap uit de oegen wreven was dan ook onze eerste vraag, na den bakloozen Woensdag of er een versch broodje(f) was en de bevestiging daarvan was ons een bewijs, dat het vertrouwen van vele raadsleden in onze bakkers niet misplaatst was, n. 1. dat zij voor een week genoegen zouden nemen met een gemeentelijke toe slag, om alsnog bij da regeering aan te dringen op verlaging van den meelprijs. De kou is dus nog niet van de lucht. Want als de regeering het blijft vertikken, zitten we over een week weer in dezelfde impasse. Kon je nu nog maar brood in voorraad nemen, dan was het zoo erg niet. Oudbakken hindert niet. Hoe oudbakkener hoe minder walgelijk bet er uitziet. Doch dat verbiedt je de broodkaart. Als je je blaag van zestien jaar gewend ben af te schepen met 50 centen zakgeld voor eeD sigaretje een tof- fée en een glaasie limonade Zon dagsavonds met z'n meissie in de katteDkroeg en je geeft in een royale bui aan den daaropvolgenden asp van 14 jaar een gulden, dan heb je een huiselijk précédent ge schapen, dat je duur te staan zal komen. Dat ondervindt onze wijze raad ook eveneens. Nu bij de salarisverhooging der gemeentelijke werklieden en de po- liliemaunen de linkerhand (Giet te verwarren met de linkerzijde) niet wist war, de rechter deed, nu is het logisch gevolg, dat de geheele bent van gemeenteamt>tenaren, als de 16jarige in mijn huis.moorden brand schreeuwt over de achter uit stelling en consequent, zal ik mijn 16-jarige nu voorlaan een achter wiel moeten geven en de gt-meente haar ambtenaren naar rato. De heer Brink sprak reeds van een motie om B. en W. uit te noodigen met voo.'stellen te komen voor aan merkelijke saiarisverhooging der ambtenaren en onderwijzers. Wie zal dat betalen, zoete lieve Gerriije? Kan me niet sehebn, zegt de heer Schilling. Ik vraag in de eerste plaats, zegt bij, wat hebben ze en wat hebben ze noodig. Eerst daarna, wat kost het. Als de heer Schilling op zoo economische wijze ook zijn eigen huishoudstaat bestuurt, vree zen we ais moeder de vrouw ook niet een hartig woordje meespreekt, dat zijn economie faiikant zal uit komen. Intusschen is het juist, da als men van onderaf begint te ver hoogen men niet bij een bepaalde sport op den hierarchieken ladder raag blijven stilstaan. De bewijsvoe ring van den heer Blom uit de vermindering van het aantal soiii citauten naar een onderwijzersplaats te concludeeren, dat de salarissen hier zoo laag zouden zijn, gaat zoo scheef ais de toren van Pisa. Daar kunnen en zuilen ook wei heel an dere invloeden op inwerken. Als op een begrootingspost aan merking wordt gemaakt op den hoo gen prijs van een nikkelen revolver voor den Inspecteur van politie, beveelt de heer Schilling minzaam de firma Hoogerduia voor de leve rantie aan. Daar kosten ze maar dertig spie. Hilariteit. Een onzer collega's kreeg van den heer Netscher een niet onver diende veeg uit de pan over zijn uitlating, dat de heer Netscher uit depit tegen de Familie VanTnyil tegen den koop van Velserbeek ge stemd zou hebben. Maar onverdiend was o. i. de uitlating van den heer Brink, dat het wel meer gebeurt, dat in de pers de goede naam van de raadsleden wordt aangetast-. Zoo'n feit is strafbaar voor de wet en wij begrijpen niet, dat in zoo'n geval geen aanklacht is ingesteld. Wij gelooveD, dat de heer Brink hier verwart: „aanranding van eer en goede naam" en „iets onaange naams aan het adres van eenig raadslid zeggen of schrijven." Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. IntreNos. De tooneelver- eeniging „Intre Nos" heeft deze week twee voorstellingen gegeven, die, i aar we vernemen wel niet druk bezocht waren, doch goed van stapel geioopen zijn. Een uitnoodi ging tot bijwoning van de eerste uitvoering bereikte ons te laat om van de vriendelijke invitatie ge bruik te kunnen maken. Rijwielen zijn ontvreemd ten nadeele van den heer J. P. en van A. J. bediende van den kruidenier van O. Door de Haarlemsche Bank alhier zijn weder 3 valscha zilver bons van f 2 50 bij de politie ge deponeerd. Uit het arrestantsnlokaai van het Pantserfort zijn de militairen de R. en P. ontvlucht en cot heden niet opgespoord. Door de politie zijn aange houden de zwervers J. H. van nier die uit een gesticht te Heer wa3 on'snapt en te Stratum werd op gespoord en die weder op transport is gesteld en H H. wiens opsporing was verz-: eht wegens verdenking pan reiduistsring. Tegen de bakkers N. J. v. E. in de Enschedéstraat en H. C. B. in de Prios Hendrikstraat ^is proces- verbaai opgemaakt, wegens over treding van de varordening op den nachtarbeid. Te Haarlem is opgericht de Noord-Holiandsche Scheepsverband- bank. Als Commissaris treedt o. a. op de heer W. A. Dèlieman alhier. SANTPOORT. Gedurende de maand Novem ber werd. de ruïne door 149 per sonen bezocht. Dinsdagmorgen half elf is aan den Rij «straatweg aihier een 2 tal paarden, bespannen voor een wagau der veldartillerie op hol geslagen met dit gevolg, dat de wagen bij Oud- Schoten in aanraking kwam met een boom, waardoor de beesten tot staan kwamen. Uit de Gemeente. Distributie ran voedsel aas zieken en zwakken. (Vervolg). Het eerst worden behandeld en wel zoo spoedig mogelijk de aan vragen veor snel verloopende ziek ten in de tweede plaats dio, aan welke zonder twijfel moet worden voldaan, maar die althans eenig uitstel kunnen lijden en ia de derde plaats de twijfefachtige gevallen, voor welke eerst moet worden uit gemaakt, of ook voor deze neg voedsel beschikbaar is. In deze noodregeling is te minder bezwaar, nu allengs meer onder de gezonden wordt gedistribueerd, zco- als reeds thans het geval is met brood en rijst. 3e. Vleessb, vet en eieren Bij de conti ö!e van deze voedings middelen bestond de moeielijkheid in de groote afwisseling ten opzichte van de beschikbare hoeveelheid en in de onzekerheid, of zij al dan niet aanwezig zouden zijn. Er is een periode geweest die van de vleesshlooze dagen voor hit groete publiek dat vleesch voor zieken slechts in zeer geperkte hoeveelheid aanwezig was. Het was toen mijn plicht om alleen in ds hoognoodige gevallen aan een aan vrage van vleessh te voldoen. De enkele minder aangename bejege ningen, die ik van het publiek ondervind soms stijgende tot merkwaardige dreigementen zijn herhaaldelijk in die periode voorge komen. IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1