pi Dames remontoir iïorlop, Maar plotseling verandert de toe stand de distributie van vleesch, ook voor gezonden, stelt het vleesch- keuringsbureau in staat een belang rijk grootere hoeveelh. vleesch voor zieken beschikbaar te stelleD, ter wijl, omgekeerd, de aanvragen voor zieken afnemen, omdat zij zich nu althans eenig vleesch bij hun eigen slager kunnen verschaffen. Mijn schrielheid kan overgaan in royaliteit. Mijne weigeringen inde vorige periode konden worden her zien, waarvan ik kennis gaf aan de verschillende geneeskundigen. Thans is weer, even plotseling, een derde periode ingetreden, waar in het vleeschrantsoen voor zieken weer meer beperkt is, wat echter tot nog toe tot geen groote moeilijk heden aanleiding heeft gegeven. Vet in den vorm van braad vet bezit het Vleesshkeurings- bureau in zóó beperkte hoeveel heid, dat steeds moet worden ge wikt en gewogen, of in een bepaald geval aan de aanvrage kan worden voldaan. Dat ook hierbij teleurstel lingen plaats vinden, die soms aan leiding geven tot aanmerkingen, ligt in den aard der zaak. Ten opzichte van de eieren 'geldt iD hooge mate hetgeen ik zeide cm trent de onzekerheid, of zij aanwezig zijn. Een zekere hoeveelheid voor een bepaald tijdsverloop wordt toe zegd. Nu eens wordt deze ontvan gen, dan weer niet, ook niet na herhaald aandringen van het Bureau, zooals b.v. thans het geval is. Een stapel aanvragen voor "eieren ligt bij mij in afwachting van de aan komst der nieuwe bezending. Geheel buiten de schuld van het Bureau zien de patiënten gedurende zoo'n wachtperiode tevergeefs uit naar de komst der bons, hetgeen natuurlijk weder aanleiding geeft tot velerlei klachten. Uit deze uiteenzetting zal, naar ik heop, voldoende zijn gebleken, dat het steeds moeilijker werd om in alle gevallen aan billijke aan vragen te voldoen en tevens er voor te waken, dat de beschikbare hoe veelheid melk en ander voedsel niet te spoedig werd verbruikt, waarvan het stop zetten van de geheele distributie van zieken en zwakken het onvermijdelijk gevolg zou zijn geweest. Maar daarenboven behoorde het m.i. tot mijn taak om deze hoe veelheid zoo billijk mogelijk onder de zieken te verdeelen. Daarvoor moest ik mij grootendeels laten leiden door de inlichtingen, die ik van de verschillende genees kundigen ontving en die vermeld staan op de aanvragelijsten. Al spoedig, reeds in de eerste maand, bleek mij, dat er in het aantal en den aard der aanvragen onder de geneeskundigen een groote verscheidenheid bestondsommige waren in dat opzicht buitengewoon royaal, terwijl andere niet meer voor hunne patiënten aanvroegen dan zij voor deze hoog noodig achtten Het woordje „noodig", op de ljjsten genoemd, vatten deze laat- sten letterlijk op, terwijl de eerste blijkbaar dikwijls noodig noem den, wat alleen wenschelijk was. Daardoor ontstond een wan verhouding, waartegen ik meende te moeten opkomen. Maar, aange zien V, Liter melk en 31/, ons of minder rijst, gort of havermout konden worden aangevraagd zonder mijne controle, kon ik daarin geen verandering brengen. Ik moest er mij dus toe beperken om de genees- heeren hierop attent te maken, hetgeen ik na afloop der eerste maand dan ook deed. Ik zond dan ieder geneeskundige een opgave van het door elk aan hen toegewezen voedsel, waardoor de bedoelde be langrijke verschillen duidelijk in het oog sprongen. Het is mij gebleken, dat deze maatregel eengunstiger invloed beeft uitgeoefend, hoewel de wanverhou dingen niet zijn verdwenen. ggThans, nu alle hoeveelheden aan onze eontrole zijn onderworpen, is dit bezwaar voor een groot deel opgeheven Ten slotte behoorde het tot mijn taak stoeds voeling te houden met het Levensmiddelenbureau, moeie- lijkheden zooveel mogelijk uit den weg te ruimen en klaehten van ge neeskundigen en patiënten te onder zoeken. De klachten tot mg gericht, be stonden in den regel in het niet of laat ontvangen van hetgeen door den geneesheer en my noodig werd geacht en werden door mg naar het Bureau overgebracht. In hoeverre deze klaGhten billijk waren, kon ik niet steeds voldoende beoordeelen maar wel heb ik er mij meermalen van kunnen overtuigen, dat het oponthoud niet de sehuldljwas van het Bureau, omdat de lijsten lang onderweg waren geweest op hun tocht van patiënt via huismedicus naar mij. Klaehten over mij bereikten mij in den regel niet; maar ik beo overtuigd, dat zij geuit zijn. Doch daaronder zullen er geweest zijn, die billijk waren. Hoezeer ik mij ook steeds moeite gaf om de billijkheid te betrachten, zal mij dit ongetwijfeld Jjniet steeds zijn gelukt. Wie bij de distributie van voedsel aan ziaken en zwakken fouten heeft begaan, moge zich troosten met de gedachte, dat ia de abnormale om standigheden, waaronder wij leven, ook gefaald is door de hoogstge- plaatsten. Een, zy het dan ook bescheiden, rol te hebben vervuld in het groote werelddrama en daarbij naar zijn beste weten in het belang der ge meenschap werkzaam te zijn geweest moge my en zoovele anderen althans eenige voldoening geven. De Controleerende Geneesheer Dr. P. W. ONNEN. Andere in deze gemeente ver schijnende bladen wordeu beleefd verzocht het bovenstaande over te nemen. Gemeenteraad. Vergadering van Dinsdag 26Nov, '18 Vervolg. De heer Ne tscher zegt eenigen tijd geleden een voorstel ingediend te hebben om kapverbod voor het hout op deze gronden te vragen en om de gronden te bestemmen voor open bebouwing. Uit den ver koop van Velserbeek blijkt hoe noodzakelyk die voorstellen waren. Spreker vraagt hoe het hier mee staat. De heer Vermeulen zegt dat het kapverbod aangevraagd is. Enkele leden vragen of het al afgekomen is. De heer Vermeulen zegt dat dit wel spoedig zal komen. De heer van Tuyll vraagt of het telegrafisch aangevraagd is. De heer Vermeulen zegt dat dit niet kon, daar er een kaart bg moest. De regeering is echter zeer urgent in dezen. De heer Netscher zegt dat over het besluit van den raad in zake den aankoop van Velserbeek in het openbaar eritiek is geoefend, ook in de pers. Dit is ieders recht. In een der bladen staat echter dat spreker tegen den aankoop gestemd zou hebben uit antipathie tegen de familie van Tuyll. Dat is niet waar het zou ook in stryd geweest zijn met sprekers eed als raadslid. Spreker wil openlijk tegen deze verdacht making protesteeren. De heer Schilling krijgt ge legenheid tot het houden van een interpellatie betreffende de dreigende bakkersstaking en de oorzaken daarvan. De heer Schilling zegt, dat wanneer de meelprijs niet verlaagd wordt, de bakkers morgen het be drijf zullen staken. Er wordt ge zegd, dat deze zaak zoo lang ge duurd heeft, omdat er sabotage in 't spel zou zijn. Sabotage door den burgemeester. Spreker gelooft dit echter niet, wel meent spreker, dat de voorzitter zeer laks in dezen gehandeld heeft. Spreker heeft nagegaan of het juist is dat de bakkers met verlies hebben gewerkt. Uit de gegevens van de Coöperatie De Dageraad, welker cijfers betrouwbaar zijn, heeft spreker gezien dat er den iaatsten tijd voortdurend met ver lies is gewerkt. Spreker gaat na hoe reeds in April gevraagd werd den meelprijs voor deze gemeente te verlagen. Toen men hier nog f 13.50 betaalde, was de prys te Amster dam f 8.en toen de prgs te Am sterdam I 6.was, betaalde men hier f 8.Sinds is de prijs to Am sterdam f4.50. Zelfs te Heemskerk is de prijs lager dan hier. Spreker gispt de houding der regeering en zou wel eens willen zien of de arbeiders, ondanks de burgervechtjassen en de paardenuit spanners, zich met beloften van de regeering zullen laten paaien. Waar spreker meont dat de Voor zitter het ia zgn hand heeft gehad tot verlaging van den prijs over te gaan, vraagt hij naar de houding van den Voorzitter. Spreker meent dat het niet meer kan, dat de bakkers met .verlies werken. Hg zal daarom een motie voorstellen om den prijs van het meel terug te breagen tot f 4.50. De Voorzitter zegt dat de meening als zou hij het in zgn hand hebben den prg« te verlagen, on juist is. Iedere prysverlaging moet «loor den Minister worden vastge steld. Wg hebben alles gedaan om den prijs te verlagen, in April heb ben wy het reeds verzocht. De heer Vermeulen merkt op, dat wanneer men den prys op f4.50 wil brengeD, de gemeente het bedrag geheel zal moeten betalen. Dat zal een f100 per dag of f700 per week worden. De heer V o o r e n geeft een over zicht van de kwestie. De bakkers hebben de zaak veel te lang laten sleepen. De raad is de bakkers vroeger tegemoet gekomen door ze een week crediet te verleenen. Spre ker gelooft dat dit geld weg is. Velen hebben het niet meer. Spreker heeft vorige week nog bijgewoond hoe een bakker maar de helft meel vroeg op zgn bonnen, omdat hij niet verder kon. Het is geen sabotage van de bak kers, geen onwil. Zg kunnen niet meer, het is hun onmogelijk. Bij de verlaging van den prijs zou ook inbegrepen zijn een loonsverhooging voor de gezellen. Nu deze niet ge komen is, zullen ook de gezellen morgen staken, in overleg met hun organisaties. Spreker critiseert de handelwyze der regeering en zegt dat deze niet recht heeft gehandeld. De heer Schilling zegt dat we nu voor 't feit staan dat er morgen niet gebakken zal worden. Dat kan natuurlijk niet. Spreker komt tot de conclusie dat de schuld niet is aan het gemeentebestuur, al gelooft hg wel dat men te formeel is geweest. Het blijkt nu echter dat de prys in Amsterdam f 4.50 is en dat de gemeente dit er niet bijlegt. Waar de legeering blijk baar gedwongen moet worden moet deze sclierpe maatregel hier maa»- toegepast. Spreker dringt er op aan zijn motie aan te nemen. De heer Vermeulen zegt dat B. en W. alles hebben gedaan, om den «pr^s verlaagd te krggen. Spre ker zegt dat hij niet ver mis heeft gerekend, n. 1. dat het voorstel geen f 100 maar f 118 per week zal kosten. Dat kan ook onze gemeente niet dragen, want het zou f 48000 per jaar worden. De regeering laat de zaak sleepen laat ons nog dezen avond een tele- g am aau de regeering zenden. Capituleert de regeering dan kost het ors toch nog f 4300. De heer Netscher zegt dat het misschien uit zyn mond vreemd zal klinken, maar als bij een. zaak de -financiën niet mogen gelden dan hierbij. Hier gelden de magen, want de menschen moeten eten. Spreker stelt voor dat we wanneer het voorstel f 700 per week kost, dit bedrag voor een week zullen toestaan. Laat het gemeentebestuur dan dadeiyk krachtige maatregelen nemen, dan kunnen we de volgende week, als we weer vergaderen weer zien. Dan behoeven de bakkers morgen niet^te .staken, maar zal de gemeente ze te hulp komen. (Applaus op de tribune). De heer Schilling zegt dat de cijfers der Coöperatie De Dageraad uitwijzen, met hoeveel verlies ge werkt wordt. Spreker zegt dat men moet begrypen dat de meeste ar beiders heel geen voorraad hebben spreker wel, want die heeft niets. Als we dus geen brood krijgen, zul len we ons levensmiddelen moeten versehaffen. Want als we dan toch moeten verhongeren, zullen we niet tegen opstootjes opzien. Spreker gelooft dat de heer Netscher zgn motie zal steunen en wellicht nog zal verscherpen. De heer V o o r e n zegt dat hy niet weet of de bakkers en ook de gezellen morgen weer aan 't werk zullen gaan, wanneer het voorstel slechts voor een week geldt. Zg verlangen ook teruggave van voor schotten. De heer Schuitenmaker zegt met schrik te hebben gehoord dat de heer Vooren zegt dat het niet zeker is dat de bakkers zullen bak ken. Spreker gelooft niet dat ze dit. zullen doen en anders zouden de ingezetenen zich dat later zeker herinneren. De heer Vermeulen gelooft dat de zaak niet zoo scherp behoeft gesteld te worden. Het is ook geen zaak tusschen de bakkers en de in gezetenen; ook niet tusschen de bakkers en gemeente. Spreker ge looft dat de bakkers het voorstel zullen aanvaarden. De heer Bosman spreekt in gelgken ge9st. Zij kunuen er niets bij verliezen. Een stem op de tribune: Het zal niet gaan. De heer Netscher stelt voor dat de gemeente gedurende een week voor haar rekeniüg neemt het verschil tusschen den tegenwoordi- gen meelprijs en den prgs van f 4 50. De heer Vermeulen stelt voor het voorstel van den heer Netscher aan te nemen en dat B. en W. bij de regeering zullen ageeren in den geest der motie Schilling. De Voorzitter zegt, dat wel dient onderzocht of er en welk verlies geleden wordt. Spreker zegt zich niet te kunnen begrijpen, dat de bakkers nog verlies zouden lijden als zg het meel voor niets krggen. Spreker zegt, dat hg het optre den der bakkers niet kan toejui chen, nu de bevolking er de dupe van zal worden. Spreker had beter gevonden een krachtige actie der bakkers bg de regeering. De h6er van Tuyll zegt het met de laatste opmerking niet eens te zijn. De ingezetenen komen met hunne grieven bij den burgemeester en u is als hoofd der gemeente de tusschenpersoon om deze dingen te onderzoeken. Als de bakkers by de regeering om verlaging vragen, zal de Minister u toch advies vragen. (Applaus op de tribune). De VoorzitterOns standpunt was bekend. De heer Vooren betwijfelt nog of de bakkers en de gezellen morgen weer zullen bakken. Zij willen zekerheid ook voor de verliezen tot Maart j.l. De heer Brink rekent er op. Spreker weet, dat de bakkers nu met verliezen werken, maar hij kan niet alles goedkeuren wat de bakkers in deze jaren hebben gedaan. Stemmen op de tribune. Zoo, zoo I De heer Vermeulen gelooft, dat dit er nu buiten kan biyven. De heer Blom. Laat het maar eens gezegd zgn. De heer Vermeulen: 'tHeeft er niets mee te maken. Wy hebben allen wc-1 eens verkeerd gedaan. De heer Blom. Ik kan het zoggen. Het voorstel van den heer Net scher wordt zonder stemming aan genomen en B. en W. opgedragen verdere stappen te doen. De vergadering wordt daarop ge schorst tot de volgende week. Uit de Gemeente. Met ingang van 1 Januari is mr. P. de Lange, te Amsterdam, tijdelgk belast met de waarneming der betrekking van Adjunct-insp°c teur der directe belastingen en werk zaam gesteld aan de inspectie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Sneek, 2de afdee- lingen. Mr. de Lange is thans secretaris der Huurcommissie alhier. Advertenties. HENDRIK, NICOL1AS DRIES, NICO LA AS DRIES, Catharine Elisabeth de Tries Dankbetuiging. nette Dienstbode Voer zoo spoedig mogeiyk ge vraagd een net DAGMEISJE Bloemstraat 56. Net DAGMEISJE Een net meisje een nette Werkster. Flinke Werkster gevraagd voor 1 of 2 dagen per week. Adres: Mej. van Deudekom,Zee straat 7. Kantoorbediende, Kamer met Slaapkamer 25 Gulden belooning. VERLOREN TYPE WRITING. Hierdoor vervullen w(j den treu- rigen plicht, U in kennis te stellen van het verongelukken van onzen geliefden eenigen zoon en broeder in den leeftijd van ruim 18 jaar. Opvarende van de Drifter Celebes IJM. 339. Zyn diepbedroefde Ouders, A. van Houwelingen T. van Houwelingen—Koger. en kinderen. Velseroord, 3 Dec. 1918. Heden overleed tot onze diepe doefheid onze geliefde Echtgenoot en Vader, door een noodlottig ongeluk, in den ouderdom van 29 jaar. Z(jn diepbedroefde Echtgenoote, Wed. G. Dries—R(Jkers en kinderen. Velseroord, 2 Dec. 1918. Heden overleed tot onze droef heid onze geliefde eenigste Zoon en Broeder, door een noodlottig ongeluk, in den ouderdom van 29 jaar. Z(jn bedroefde Ouders, Zusters en Zwagers, J. Dries C. P. Dries—v. d. Ree. J. M. A. Keuter—Dries A. Keuter. 6. J. Zeilmaker—Dries P. Zeilmaker. Velseroord. 2 Deo. 1918. Ondergeteekenden betuigen hunnen harte- lijken dank aan allen, die hulp hebben ver leend aan onzen geliefden Echtgenoot en Vader NiCOLAAS DRIES bij het verongelukken op den logger „Drie Gezusters", tevens hartelijk dank aam vrien den en bekenden, in het bijzonder aan de Directie en het geheele personeel der ijsfabriek „Noordpool" voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Wed. Ch Dries-Rijkers en Kinderen. Hierdoor betuigen wij onzen hartelgken dank voor de vele blijken van deelneming ontvangen na het noodlottig overlijden van onzen eenigen Zoon, Broeder, Behuwdzoon en Zwager, NICOLAAS DRIES. familie J. Dries, familie C. P. Rijkers, Velseroord, Dec. 1918. Voor de vele bewijzen van deelneming, entvangen bij het overlijden van one geliefde Eehtgenoete, Dochter, Behuwd dochter en Zuster, geboren Dekker, betuigen wy uitsluitend langs dezen weg onzen welgemeenden dank. Namens de familie, C. DE VRIES Jzn. IJmuiden, 7 De». 1918. Door dezen betuigen wy onzen harte- lijken dank voor de zeer vele blijken van belangstelling by de herdenking van onze 25-jarige eohtvereeniging ontvangen. J. D. HEIJKOOP en echtgenoote. IJmuiden, Dec. 1918. Wordt gevraagd een ijb N. Huizing, Brood- en Koekwinkel te Velseroord, Velserduinerbnurtweg 153. gevraagd by R. NIEBORG, Huishoudeiyke Artikelen, Kanaalstraat 45, IJmuiden. gevraagd voor den dag of voor dag en nacht. Adres: K. Schol, Kennemerlaan, Mevrouw TUS8N1US, Rijksweg 88 vraagt in bezit van Mercurius- en praktijk- diploma boekhouden, b. z. a. Br. no. 702 bureau van dit blad. Gevraagd te Velseroord een en volledig pension. Brieven ond. lett. M aan J. v Houwelingen, Boekh. Velseroord Wie weet voor iemaad, die in 't huwe- ïyk wenscht te treden een huis te huur. Huurprys ongeveer f 5.—. Br. no. 887 bureau van dit blad. op Zondag 1 Dec., gaande van Kalverstraat Velseroord lange school H en Waterleiding door het Duin, naar de nieuve brug bQ; de Kennemerlaan een waaraan het ringetje ontbreekt. De eeriyke vinder wordt bij terugbezorging aan het bureau van dit blad flink beloond. f 10 belooning voor diegene, die zijn machine disponibel stelt om iemand voor een paar weken 's avonds een uurtje les te geven. Of dat eigenaar zelf genegen is om dien persoon onderricht te geven. Br. onder no. 708 Bureau v. d. blad.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2