houden aanbesteding voor het onder houd der werken van het Noordzee kanaal voor de pereeelen 1 en 2 is als volgt Perc. I. Firma Lindhout en de Waard, IJmuiden, f 48050Wed. P. v. Heijst, Yelsen, f 48000D. Bais, IJmuiden, f 47900M. Baai der, Bussum, f 47480. Per». 2. J. P. en H. C. Kraaijeveld, Haarlem, f 34997 Y. Ph. Braun en Zn., Beverwijk, f31458; Gebr. "Wa- jer, Amsterdam, f29700; J. deYis ser, Purmerend, f 29500 M. Daal der, f 29300; Wed. P. v. Heijst, f 26000. De heer J. F. A. Jfingbacker alhier heeft in den te Wormer ge houden reciteerwedstrijd den eersten en den publieksprijs behaald. De Engelsehe Oorlogschepen te IJmuiden. Joe hef tee foor mie? Enkele dagen heeft onze haven meer het aspect gehad van een Engelsehe oorlogshaven, dan die van een rustige visscheisplaats. Een kruiser, groot in vergelijking van onze oorlogsmarine, doch slechts een scheepje bij de nieuwste Engel sehe dreadnoughts, een linke tor pedojager en een twaalftal mijnen vegers, waaronder er waren zoo groot als in doorsnee onze oorlog schepen die alle hadden onze haven als het ware geblokkeerd en gaven haar een typisch aanzien en aan onze plaats een ongewone gezellige drukte. De amalgama van Britsche uniformen door onze straten slia gerend, hangend en drentelend waren een groote attractie voor groot en klein, voor d© laatste het meest Stuitende tooneeltjes deden daarbi; voor. Als door een bende apachen werden de good old boys door ©en troep smerige jongens omringd, be tast, bevoelt, beklist om ze wat af te troggelen, een sigaret, een penny, of wat ze maar af konden bedelen Schunnig was dat vieze gebedel doch de Britsche jantjes hadden daar zelf wel eenigen schuld aaa. Het schijnt een internationaal verschijn sel te zijn, de spes patria tot zich lokken door het geven vau allerlei kleine dingen en er hun vermaak de straat te zien rollen, graaien en vechten door het tusschen hen wer pen van kleine geldstukjes. Zij halen daarmede de bende ze aan, doch het moet gezegd worden zij verdragen het met de lankmoe digheid aan zeelieden eigen. Toe maakten de straatjongens het den boy's dikwyls zoo lastig, dat de politie tusschen beiden moest komen Wat in den regel slechts weinig of voor heel korte oogenblikken geeft. Niet minder dan voor de straat jeugd waren de Engelschen voor werpen van aanbidding voor de jeunesse do:ée van IJmuiden. Nage noeg geen straatje, pleintje of don ker hoekje kon m6n passeeren of men zag er groepjes Engelschen met in hun midden een aantal jonge meisjes, die zieh op allerlei wijze, doch meest zonder succes, verstaan baar trachten te maken. Dat gaf tot koddige tooneeltjes aanleiding en de lachende gilletjes waren daarbij niet van de lucht. Toch in tegenstelling met het brutale straat- jongensgedoe, zagen we nergens handelingen, die aanstoot konden geven. Als je langs de flirtende matroosjes, d'r waren nog heel jonge broekjes bij, en de aanhalige, druk doende meisjes li-op, dan klonken wel allerlei gebroken vragen in het oor. „Hoe heet joe Hoe is je neem e.d.," maar meest hoorde men de vraagJoe hef tee foor mie Waarop dan meest een Engelsehe schaterlach of een schouderophalend antwoord was. 'tWas namelijk als een loopend vuurtje door de plaats gegaan, dat de Engelschen van allerlei ruim voorzien waren, waaraan wij groote behoefte hadden n.l. thee," koffie, cacao en zeep en zij waren gaarne genegen hun rantsoentje en zeker dikwijls wel meer dan hun rantsoen om te zetten in contanten, kaas cognac of andere voor hen grooter hegeerlijkheden. Zoo wisten de jonge dames hun heel wat af te pollen, want hoe babylonisch ze ook in de spraakleer tegenover elkanderston den, de stille taal der min en de ooglonk der liefde werd aan beide zijden goed begrepen. Enkelen had den het reeds tot een „vaste ver keering" gebracht en zoo zag men s avonds onze IJmuider schoone st|fgearmd met een Engelsehe slobberbroek of oliejekker of oude- mannenhuisjaë door de straten en naar boord sjouwen. Yan de Engelsehe uniformen runnen we weinig vleiends zeggen, broeken zoo wijd als Urken en zoo ang als Fransche, petten die veel overeenkomst hadden met die van heilsoldaten, mutsen als in de tucht scholen gedragen worden. Waarlijk veel moois en veel uniformiteit konden we er niet in vinden. Maar in de leelijke uniformen zaten stevige en goed gedrilde matrozen. Geen enkele maal is ondanks het veelvuldig cafébezoek, de orde ern stig verstoord geworden, wat we ook wei toeschrijven aan de sympathie voorde Engelsehe jantjes, van wie men wel wat verdragen wou en wie de oefeningen aan boord van de kruisers heeft gadegeslagen, heeft kunnen zien, dat er geen papsoldaten van gemaakt worden, Behalve de café's hebben ook de winkels in galanteriên heel wat aaD de Engelschen aan den maa kunnen brengen, want zij bleken dol op typisch Hollandsche voorwerpen, waarbij dikwijls het bijzondere, het eigenaardige meer de zinnen be koorde dan het fraaie. Zoo heeft IJmuiden zijn drukke „Engelsehe week" gehad, die wel in aangena me herinnering zal biijven, waarbi de nachtmerrie van de „Tipperary" en de „long waai", op den koop toegenomen zijn. Zijn we goeu ingelicht, dan worden tegen Kerst mis weder een aantal Engelsehe schepen verwacht. Ze zijn hier welkom, waat een shilling ziet men liever dan een mark. YELSEN. Maandagavond had alhier de tweede winterlezing plaats. Ook nu was het lokaal voor Chr. Belangen weer geheel bezet. Ds. J. C. Helders vaa Yelseroord leidde d6n dichter Guido Gezelle iD de zoo terecht geprezen en bewon derden voorgango? onder de jongeren Spreker begon met een citaat uit het boek van Mej. H. S, S. Kuijper, Het land van Guide Gezelle, waar in opgemerkt werd dat voor eenige tientallen van jaren de letterkunde do Christenen verweten aen nieuwe ren hun pantheïsme in do kunst, de tachtigers dat de Christenen niets konden voortbrengen. Toen kwam als een openbaring de Christendich- ten Gezelle. Spreker schetst Gezelle in zijn pastorie te Roeselaere, hoe hij daar als priester leeft met de zijnen zijn kudde, voor wie hij zijn liederen zingt van schertsen ernst.Kostelijk zijn z'n Kerkhofsblommen, waaruit spreker citeert. De achteruitzetting van Gezelle is bekend. Hy, die eerst professor was, maar die door zijn opkomen op het Ylaamsch zeer de aandacht op zich vestigde, werd achteruit ge zet. Dat heeft hem getroffen en lang heeft hij gezwegen. Maar de liefde voor Ylaauderen en da Ylaam sche talen overwon en weer ging hij zingen. En zijn liefde voor de de natuur. De priester ziet het schoone en krachtige in de schep ping. Natuurlijk werden hierbij ge citeerd „O, 't ruischen vaa het ranke riet" en ,,'t Schrijverke". In het tweede deel staat Ds, Helders stil bij Gezelle als priester, Dan is hij 't innigst in zijn kunst. Gezelle is de ideale herder, die leeft voor zijn kudde. Als katholiek is bij mysticus en dan is hij in veei ons vreemd. Toch is hij ook hier universeel en gaat hij uit boven zijn kerk. Uitvoerig gaat spreker hierop in. Gelyk Carlyle zegt dat een dichter tevens profeet is, zoo was Gezelle. Hij was dichter en daarom priester en profeet. Als wij nt zeggen mogen was de uitvoerige verklaring hier wel wat zwaarwich tig. Citaten als doen naar jLveel meer van Gezelle verlangen en zijn gedichten toch doen ons hem het beste kennen. Toch heeft de lezing den talrijken aanwezigen geboeid en 't was weder een avond van geestelijk genot. dieke aftreding van den heer D. den Broeder alhier en het bedanken van W. baron van Tuyll van Seroos- kerken. SANTPOORT. De goede, oude Sint heeft met zijn zwarte knecht Piet, Vrij dagmiddag ook onze openbare school bezocht en de jeugd moeht zich verheugen in al het lekkers, dat lij had meegebracht, terwijl de kinderen van de laagste klasse nog een presentje bovendien kregen. - Ieder die wel oens van tijd tot tijd met de tram Santpoort iü de richting van Haarlem profiteert, kent ook de vaste Heimat van het zigeunersvolkje „de Losplaats". Hoe de politie ook tegen dat volkje op treedt telkens vallen die veiligheids- bedreigers daar maar neer,totover last van de geheele omgeving. Die veiligheid werd ook weer eens door een 6-tal wagens bedreigd, en daar van zou de veehouder v. d. F. de dupe zijn geworden. Zij ontzagen zich niet hun uitgehongerde paarden een tweetal dagen in de weide van F, te laten grazen en een aanma ning om daarmede te eindigen, sloe gen zij natuurlijk in den wind, doch zoo meldt de N.H.Ct. de eige naar liet zich niet met eenkluilje in het riet sturen en trok er ge wapend, met zijn knecht, op uit Direct stond het nemadenvolkje ook met revolvers voor hem, doch v. d. F. gevoelde zich natuurlijk sterk op eigen grond en toen op hem eenige schoten gelost waren gelukkig zonder, te treffen, legde ook hij aan op de dievenbende en spoedig retireerden zy, omdat zijn schot in het zitvlak van een hunner doel trof. In e8n Maandag te houden vergadering van het kiescollege der Sled. Herv. Gemeente moet een ver kiezing plaats hebben van een ouderling, periodieke aftreding vaa den heer C. Verhey te Yelseroord en van twee diaken- n wegens perio brooden zijn gestolen. Stuurmen de M. uit Maassluis en anderen van een hier thuisbe- loorenden logger hebben zich aan diefstal van visch schuldig gemaakt. Wegens dit feit is aanklacht tegen hen ingesteld. Uit de badlokalen aan het Semaphore zijn niet minder 48 koperen kranen ontvreemd. De daders zijn nog niet opgespoord. C. Z. uit de Visseringstraat is voor de politie geleid, verdacht van heling van gestolen visch.. Vermoed wordt, dat hij van jongens die visch stelen, het gestolene op koopt. Een jongen uit de Bloemstraat is aangehouden wegens diefstal van geld ten nadeele van mej. M. iade Bloemstraat, Maandagavond gaf de afdeeliug Santpoort en omstreken van den Bond voor Vrouwenkiesrecht inde bewaarschool van Mevr WAsteeen pantoffel avond. Mevr. Cohen Tervaert uit Ovorveen gaf uitlegging en voor doen van het maken van pantoffels, Patronen konden mede naar huis genomen worden. Bij dea overweg van de Jan Gjjzenvaart van de spoorlijn gooiden steenon naar een pa-sooren len trein met h-t gevo'g, dat door een open staand raampje een derpassagiers in da coupé getroffen werd. DRIEHUIS. Gisteren had op Westerveld alhier de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den gepens kapitein van het O, I. Leger F. J Oudendal, te 's Gravenhage over leden. Tijdens de godsdienstoefening in de R.-K, Kerk te Driehuis, ge beurde het dat juffrouw C. O., zich uit do bank naar voren in de kerk begaf. Toen zij op haar plaats terug kwam, waar zij haar taschje had laten liggen, bleek haar dat dit bedrag daaruit was weggenomen Het duurde niet lang, of een an dere bezoekster, op wie de verden king viel, werd aan de politie bo kend gemaakt, want bij het naar huis gaan uit de kerk werd zij on gemerkt gevolgd, waarbij bleek, dat zij de portemonnaie in het zand verstopte. Tegen de daderes, mej. de H., is naar de N. H. Ct. meldt, procesver baal opgemaakt. IJMUIDEN. Tegen C. V. wonende Breesaap is procesverbaal opgemaakt wegens vervoer van varkensvleeseh in strijd met de distributie wet. Tegen B. en R. twee Belgen, wegens vervoer van cigaretten, welke niet gedekt waren door een vervoerbawije. Voor eenzelfde overtreding is aangehou den J. P. te Velseroord. In beslag genomen is een koperen gewicht vau 50 gram, dat door jongens te koop werd aange- Doden en vermoedelijk van diefstal herkomstig was. - Sedert Zondag wordt vermist de 70 jarige D. de G. wonende te Breesaap. Men vreest, dat de oude man, die het laatst nabij de sluizen is gezien, een ongeluk is overkomen. - Door den bakker E. is aangifte ;edaan, dat uit zijn gesloten bak kerswagen, die nabij de Breesaap een oogenblik onbeheerd stond na verbreking van het slot, eenige 10. P. J. Voo, sHage Briefkaarten Binnenland. 12. H. van Gale, 'sHage 18. M. Oosterhagen, Leeuwarden Brieven 1. Rijksbureau voor tabak, Amsterdam 2. idem. 3. Dr. Onnen, Santpoort 4. idem. Briefkaarten 5. F. Jenninga, Ee bij Dokkum 6. Weduwe Relleke Amsterdam 7. zonder adres. Uit de Gemeente De Haarlemsche rechtbank veroordeelde H. R., melkboer te Santpoort tot f 5 of 1 dag en G. S., vischverkoeper te Velseroord tet een gelijke straf, wegens overtreding der Distributiewet. Leveasmiddelinbedrijf Yelsen. De prijzen voor paardenvleesch zijn vastgesteld als volgt Biefstuk f 2,40 per K, G. Rosbeaf 1.80 Lappen 1.20 Gehakt en bouillonvleesch f 1. Afval als hart, lever, longen, tongen en kopvleeseh O 20 per K. G. Beenderen 6 ets. per K. G. Burgerlijke Stand. der gemeente Yelsen van 7 Dec, tot en met 10 Dec. 1918. Bevallen: A.vandenNieuwen- dijk—van der Steen z. B. W van Eek—Kluft z. A. Visser— Heere d. M. de Smitde Jong d. L. M. Keldervan Es z. A DekkerVisser d, P. Wij ker— Kok z. E. M. Labree—Roos z C. M. van Vliet7an Katwijk d. M. Heeremans— Duijn d, J. C. GroenHoogland z. Overleden: A. Blok, 61 jaren, teman, 21 jaren, z, v. B. Witteman en C. J. Maas. K. van Beelen, 15 jaren, z. v. K. van Beelea en W. Plug. A. _T. Sprengers, 81 jaren, echtgenoote van P. Rings. Gevonden Yoorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te be komen aan het bureau van politie te IJmuiden. 1 jongensmuts 1 geldstukje 1 koralen armbandje 1 grijs kinderbontje AGENDA. DONDERDAG. Verkiezing Kamer v. Koophandel, 101 uur. Boaz-bank, Kanaalstraat 37, 79 uur. Winterlezing. Dr. H. T. Oberman van Heemstede: Uit de Egyptische „Rommelkamer". Gebouw voor Chr. Belangen, 8 uur. Dansclub T.O.P. Soiree, Cycloop, 8 uur. SPOBT. VOETBAL. Stormvogels heeft Zondag van Z, F. C. te Zaandam met 1O gewonnen. V. S. V. won op eigen terrein met 1O van H. S. V. en Kinheim eveneens van Z. V. S. met 1—0. LIJST van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzen ders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand November 1918. Brieven Binnenland. 1. C. van der Boom, 'sHage 2. F.W. van Driessen, Amsterdam 3. H. J.W. Hubut, 'sHage 4. A. Keils en Co., 5. „Onderling Belang" Motorschippers Verg., R'dam 6. Nieuwe Haarl. Courant, Haarlem 7. Dr. Onnen, Santpoort 8> 9. Suikerdistributiekantoor, Amsterdam Yisscherij Door een combinatie alhier is van de Gebr. van der Windt te Vlaardingen aangekocht de logger Maria Cornelia V L. 174, De stoomtrawler Wilhelmina van de Yisscherij Mij. Rosa alhier, directeur de heer C. van Wiener Jr. die tot nu toa voer onder de merken P. S. I (St. Filipsland) en in den volksmond den naam had van Psalm I, is thans gemerkt ge worden IJ. M. 112, Gemeenteraad. Vergadering van 10 December 1918 Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Htaijg, D© Voorzitter d^eit mede dat nog ingekomen zijn een adres van de keurmeesters om salaris- verhooging en een voorstel van den heer Schilling inzake de wijziging der salarissen van de veldwachters en inspecteurs van politie. Deze gaan naar de salariscom- miesie. De Voorzitter de®lt mede dat hij dezen dag nog naar den Haag is geweest inzake den meelprijs. Spreker kan mededeelen dat van verlaging van den meelprijs tot f 9.50 absoluut geen sprake kan zijn. In geval van staking van arbeid door de bakkers, zal de regee ring zorgen, dat de gemeente van brood wordt voorzien Tevens deelt spreker nog mede, nat TTftttneer bij staking door de bakkers extra kosten worden ge maakt, deze later op de bakkers verhaald zouden worden. Deze mededeeling is aan den heer Hand- graaf verstrekt. De heer Netscher is verheugt te vernemen dat de regeering ons van brood zal voorzien, wanneer de bakkers hier niet zullen bakkes Spreker hoopt echter dat dit dan geen brsod van de firma Wessanen en Laan zal zijn. Daar hebben de arbeiders een mooie staking gehad, zij weigerden den rommel te ver-r werken die daar voorradig wa». De heer Sluiters zegt dat de Minister zsker niet weet dat, hier bet verbod van nachtarbeid bestaat en dat daardoor het gebruik der ovens lang niet zoo produetief is als daar, waar wel 's nachts ge werkt wordt. Spreker is blij dat de Voorzitter naar den Haag is geweest, echter spijt het spreker dat dit eerst van daag is gesehied en had liever ge zien dat dit de vorige week dadelijk na de raadsvergadering ware ge beurd. De voorzitter: Toen zijn de heeren Handgraaf en Kostelijk heen geweest. De heer Sluiters zegt dat de regeering ons nu brood wil leveren, maar zij kan ons nog niet eens meel leveren. De vorige week moes ten de bakkers naar Haarlem om meel, om Santpoort Jan Gijzenvaart van brood te voorzien. Spreker vraagt op welke gronden de Minister geweigerd heefc de ver laging van den meelprijs toe te staan en op welke wijze de regee ring ons van brood zal voorzien. De heer van Tuyll siuit zich bij de laatste vraag aan. Do voorzitter zegt dathfl dit niet kan mededeelen. De heer van Tuyll vraagt dan of de voorzitter de overtuiging heeft dat wij, wanneer de bakkers morgen zullen staken, voldeende brood zul len krygen voor onze ingezetenen. De V o o r z i 11 e rJa. Het brood zal door de Rijksdistribntie zelf ge leverd worden. Spreker heeft de overtuiging dat de regeering den meelprys niet zal verlagen. Wordt vervolgd. bi or in twoei nartiifln waren verdeeld Gij badt op eenen berg alleen en ik, o God, en vind er geen waar 'k hoog genoeg kan klimmen 3 wer— -v -a— vwa4 LI. J. de Bruin, Vlaardiegen Post* en Telegraafkantoor te Yelsen. eeniigetifoiio vau ij, suit. "w. Wife Post- en Telegraafkantoor te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2