I B v. GELDORP Gemeub, Zit- en Slaap kamer som van f14706. 5. Staat dor Neder-! landen: Meijer qq voor de som van f6883.20. De heer C. van der Pijl, van hier, is geslaagd voor 2e stuurman groote stoomvaart. In de 2de lezing Dinsdag 10 Dee. gehouden behandelde Prof. Qroenewegen het Materialisme als levensleer en levenspraktijk. Onze beschouwing van de wereld heeft invloed op onze levensopvatting en omgekeerd heeft onze levensopvat ting grooten invloed op ons leven zelf. Dit sluit niet uit, dat er dik wijls strijd is tusschen leer en leven. Menschen van een godsdienstige levensbeschouwing openbaren soms in hunne handelingen en levenswijze een platvloerschen, zelfzuchtigen, verdeifelijken geest, terwijl men schen van materialistische denkwijze rechtschapen, liefdevolle, idealisti sche naturen blijken in de praktijk. Teekenend is hierbij, dat men bet eerste zeer afkeurenswaardig vindt en zich over het laatste vei wondert dat bewijst reeds dat men verwacht, dat de godsdienst een louterende invloed op het leven zal hebben en men het vanzelf sprekend vindt als menschen zonder godsdienst tot min edele levenswijze komen. Maar dat leer en leven elkander ni6t altijd dekken komt, omdat de levensbe schouwing dikwijls zoo weinig diep is, dikwijls omgaat buiten het inner ljjke wezen van den mensch. Men hangt oppervlakkig een levensleer aan maar doorgrondt haar niet. Ge lukkig zouden wij zeggen ten opzichte van het Materialisme deze leer toch ontkerit alle geestelijke dingen, voor het Materialisme kan strikt genomen bestaan liefde noch smart, zelfver loochening noch recht, welk gemoed kan daarmede vrede hebben Er zijn dan ook talrijke aanhangers van het Materialisme, die hunne theo riën niet in praktijk brengen, zonder dat zij het willen cf weten verzet zich hun gemoed tegen hun leer. Maar ook komt dit, omdat zij on bewust staan onder den zedelijken invloed van bet Christendom, ook zjj zijn ondanks zich zelve gegre pen geworden door de veihevenge voelens, die zich in dat Christendom aan de mensehheid hebben geopen baard. Maar ongekeerd ook zijn er die de levensleus van het materials me of zij er aanhangers van zijn of niet ten volle in pr. c»ijk brengen. In de arbeidersbeweging, waar de stoffelijke eischen overheerschend zgn, in de handeldrijvenden mid denstand waar men grist en graait op alle manieren om maar „binnen' te komen, in de aristocratie en po litiek, waar onder al of niet „chris telijk" leugen en huiveringwekken de verfoeilijken geest openbaar wordt. Met fijne scherpe trekken, geestig bijtend soms, maar onweerspreke lijk waar werden deze dingen ge- teekend. waarin werd aangetoonc hoe eigenlijk alleen de godsdienst in de hoogere dingen des Geestes bevrediging schenken kan. Naar die bevrediging gaan dan ook tal van Geesten uit, die nu nog vastzitten in bet materialisme, maar die niet kannen leven in de verderfelijke dampkring, die deze in de practijk van leven en wereld heeft verwekt. Zij zijn do zoekende zielen die de waarheid bevestigen van het woord van Augustin6s: Onze ziel zal geen rast vinden tenzij zij rust vindt in God. Dit zijn de hoofdlijnen van de zeer rjjke, boeiende voordracht van Prof, Qroenewegen, waarnaar met sterke spanning geluisterd werd van het begin tot het einde. Hadden wij de vorige keer voorspeld, dat dezen avond nog schooner zou worden dan de eerste, zij die deze lezing hebben aangehoord zullen moeten erkennen dat wij niet te veel gezegd hebben. Da bezoekers, die alleen de 2e lezing hebben gevolgd zullen tevens moeten erkennen dat zij zonder de eerste te hebben ge hoord deze geheel hebben kunnen volgen. Dinsdag 17 Dec. om half 8 zal Prof. Groenewegen zijn 3de laatste voordracht houden; hierin zal hij handelen over het recht en de waarde vaa den godsdienst tegen over het materialisme. Ongetwijfeld zal die het schoonste gedeelte wor den, het hoogtepunt van de drie avonden. Wij drukken allen met nadruk op het hart deze. lezing te gaan hooren. Wie de twee vorige heeft verzuimd late ten minste de laatste gelegenheid om deze voor treffelijke spreker te hooren niet voorbijgaan, men berooft zichzelf van een hoog geestelijk genot. Meer behoeven wij daarvan niet te zeggen. VELSEN. Voor het examen boekhouden, afgenomen vanwege de Vereeniging van Leeraren in het boekhouden slaagde de heer H. J. v. d. Laan alhier. SANTPOORT. De dieven schuwen het iicht niet. Verwonderlijk mag het heeten, dat de wegverlichting te Santpoort des avonds 11 uur ophoudt en dat ze in het aangrenzende Jan Gijzen- vaart en Bloemendaal den geheelen nacht doorbrandt. Niettegenstaande dat en het passeeren van politie en nachtveiligbeidsmannen om de twee uur hebben houtdieven in het Duin lustpark op den grens van Sant poort en Bloemendaal in een der laatste nachten toeh nog kans gezien een zwaren boom door te zagen en mede te nemen. Een telephoonpaal onderging hetzelfde lot. Gelet op het groote gewicht v. hoornen paal, vrasgd men zich af, welke hrrculeskraeh ten hier aan het werk zijn geweest, om het vervoer ia zoo'n korten tijd t9 doen plaats hebbeD. Dat is een reuzenkarwijije geweest. Een aangename verrassing was het Dinsdagmiddag voor de jeugd der hoogste klasse van de Openbare school alhier toen een goochelaar voor haar optrad. Met stomme ver bazing werden de onbegrijpeiijkste toeren gevolgd. Uit de Gemeente Verkiezing Kamer van Koophandel. Bij de Donderdag gehouden her stemming voor de verkiezing van 2 leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente wei den 142 stemmen uitgebracht, waar van 2 van onwaarde. Totaal dus 140 geldige stemmen, waarvan wer den uitgebracht 8 te Velserr, 20 te Velseroord, 62 te IJmuiden en 50 te Santpoort. De uitslag was als volgt 1-4 O 12 3 -4-3 Ui Velsen O i—r O Q< -t-3 Totaal a H-1 CJ cG 1 10 28 0 34 4 7 31 25 67 0 3 1 0 4 3 0 7 25 35 H. SaDt P. Verwoen P. de Boer De heer Sant is dus herkozen, gekozen werd in de plaats van den heer Verwoerd, die bedankt had, de beer P. de Boar te Santpoort. Santpoort zendt daarmede een tweede aannemer naar de Kamer, In de week van 4—10 Dec kwamen in deze gemeente 7 geval len van roodvonk voor. De Haarlemsche kantonrechter veroordeelde J. A. tot f 25 of 25 dagen, W. K. tot f30 of 30 dagen en G. S. tot f 20 of 20 dagen, allen alhier en allen wegens overtreding der jachtwet. J. S. alhier werd wegens loopen op verboden grond tot f 6 of 6 dagen veroordeeld. Uit het Land. Lijkverbranding. De minister van Justitie heeft in de Memorie van Antwoord op het af deelingsverslag dor Tweede Kamer medegedeeld, dat hij met zijn ambt genoot van Binnenlandsche Zaken in overleg is getreden, teneinde het standpunt van zijn ambtgenoot te vernemen omtrent wijziging van de Begrafeniswet. Ingezonden Is dat correct Geachte Redactie, U vergunt mij wel een plaatsje voor het volgende: Zondagmiddag werd er aan het bureau van politie melding gemaakt van het onverwachts verdwijnen van onzen plaatsgenoot D. de Graaff. Htt vermoeden werd daarbij uitge sproken, dat de Graaff, misleidt door het mistigen weer, te water zou zijn geraakt en wel in de nieuwe sluis. Ieder weldenkend mensch zou zoo meenen, dat men direct alles in het werk zou stellen om zeker heid te krijgen. Neen hoor, na herhaaldelijk vragen is men eerst Donderdagmiddag een paar uur aan het visschen gegaan met een dreg, doch niets gevonden. Buiten beschouwing latend of er voldoende is gedregd geworden en aan wien de taak om voor een behoorlijke uitvoering te zorgen, komt het mij voor, dat wel wat eerder een poging gedaan had kun den worden. Is het misschien mogelijk dat het hier maar een arbeider geldt? Het komt mij althans zoo voor Wanneer het b.v. een meer gegoede was gewofst, maak ik mij sterk dat er vlugger werk was geleverd Door het van dag tot dag uit te stellen is het toch niet onwaar schijnlijk, dat het lijk hetzij naar het kanaal hetzij naar buiten is gedreven bij het openen der sluis deuren. Nu ben ik heusch n'et se-ntiman teel en ik weet zeer goed dat het leven van den man daar r.iat mede gemoeid is geweest, doch wel weet ik, dat de nabestaanden als zijn het dan ook maar arbeiders en arbeidersvrouwen, steeds in onzekerheid verkeeren. Een klein weirsigje meer activi teit zou wel gewensckt zijn. Me dank voor de ruimte Hoogachtend F. SCHILLING. YIS8CHEK1J, Bij de St. Gt. van 10 dezer zijn gevoegd de statuten der N. V Visscherij-Maatschappij „De Broe derscbap" alhier. Het kapitaa bedraagt f 60 000, in aandeelen van f 1000, waarin 45 zijn volgestort Tot directeur is benoemd de heer A. L. C. Daamon te Haarlem. Scheepvaart. V eisen. Vertrokken 10 De cember: Markab, st. Swansea, ledig. Velgen. De motorschoener Prineenhage VI, van Sar psborg naar hier, is Maandagmiddag 4 uur het lichtschip Haaks gepasseerd. 359 Bouman Co. 359 J. Bontenbal 221 J. Koops 366 Thunnissea err Sambeek 867 J. Koster 207 Gebrs. Mühring 176 G. J. H. Z inmermanu. LIJST van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzen ders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand November 1918. 1 President Germansbond A'dam 2 A. v. Esse Leiden 8 Mej. Adc-ma Amsterdam Kantoor IJmuiden. Maand Nov. 1918. 366 Inlagen: Bedrag: f 17342.00 199 Terugbetalingen f 17925.93 Nieuwe boekjes: 25. Aan het postkantoor Velsen en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand November 1918, ingelegd f 12.375.06. Terugbet. f 42.434.356 Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 4858. Aan het postkantoor Santpoort (Station) en de daaronder ressor teerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Nov. 1918, ingelegd f 12649.57. Terugbetaald f 10147.87. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 661, en overgeschreven 1872. Postcheque en Girodienst Aan het postkantoor Santpoort (station) en de daaronder restee- rende hulppostkantoren werd ge durende de maand November 1918 gestort f 935479uitbetaald wegens cheques f6996.65. Op de postrekeningen van dit postkantoor werd bijgeschreven: a. wegens stortingen f 3602.28; b. wegens overscbrijv. f 1616.166; Afgeschreven a. wegens oversehrijv. f 768,02; b. wegens cheques f 7061 706 Op den la&tsten der maand was het aantal rekeninghouders van dit kantoor 16. Burgerlijke Stand der gemeente Velsen van 11 Dec toten mot 13 Dec. 1918. Bevallen: M. Vastenburg Brandjes z. A. Schager—Vries man d. M. van EgmotdBöhm d. T. Nap—Buys d, D. S. Voor burg—Dorp z. C. Braamsvan Beusekom d. Ondertrouwd: A. Aland en J. Barvoets. J. Poor en M. Lustig. C. Salrn en A. P. Stadt Getrouwd: C. Luut-z en W. Ronner. G. Verbeek en M. Schaap. M. A. Star en A. Koster. Overleden: W. Spanjaard, 49 jaren, echtgenoot van M. Witte man. T. Dekker, 5 dagen, d, v. P. E. Dekker en A. Visser. Flinke Dienstbode Arbeidsbeurs Telsen. Ais werkloos ingeschreven op 7 December 1918: 1 Timmerman. 1 Slotenmaker. 1 Schilder. 1 Ketelbikker. 3 Stokers trawlers. 1 Machinist 3 Koks 2 Visschers 3 Bankwerkers 65 losarbeiders tezamen 81. Als werkloos ingeschreven ge demobiliseerden 4 Betonwerkers. 1 Metselaar. 3 Schilders. 1 Behanger. 1 Slager. 1 Schoenmaker. 8 Machinisten. 5 Stokers. 1 Blikslager. 1 Eiectricien. 8 Bankwerkers. 4 Bakkers. 3 Koks. 1 bloemist. 1 koetsier. 10 matrozen en stuurl. gr. v. Te samen 32 los arbeiders. Advertenties, Frans Gerrit van der Leek JOHANNA HOF KLAAS SMIT flinke Dienstbode, Nette Werkster Jongste Bediende Werkster School D. werkster gevraagd. Werkster Een fL Yerstelnaaister Juffr. h. b. b. h. b. zoekt tegen 1 Jan. PENSION. Br. met volledige inlichtingen en opgave van condities onder R 101 Adv. Bur. P. F. C. Roelse. Aangeboden op mooie stand, met voll. pension. Br. onder lett. R 99, Adv.-bur. P. F. C. Roelse. Wegens vertrek flinke houten Koffer te koop gevraagd. Br. fr. R 100, Boekh. P. F. C. Roelse. Huizen te koop Te koop Damesrijwiel 1,6. (Canada) in elke hoeveelheid vanaf 100 K.G. Billijke prijzen. LINDHOUT DE WAARD,, Wilhelminakade No. 18., Te koop Verloren Ondergeteekende geeft hiermede kennis dat hij zijn Timmer- en Metselzaak heeft overgedaan aan B.v. GELDORP1, Ónder dankzegging voor het ge- nooten vertrouwen, beveelt hij zgn opvolger beleefd aan. W. KLEIMAN. Refleeteerende bovenstaande be veelt ondergeteekende zich beleefd aan voor alle voorkomende bouw- on onderhouds werkzaamheden onder hetzelfde vertrouwen alsz^m voorganger. Sloomste4. 80 - iJmuiden* T3 U, <D w CD xn Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Post- en Telegraafkantoor te IJmuiden. Nieuwe Telefoonebonné's. Postkantoor Santpoort (Station) RIJKSPOSTSPAARBANK gevraagd. C. Greve, Prins Hendrikstr. 1, Hiermede vervullen wij den treurigen plicht kennis te geven van het noodlottig overlijden van onzen inniggeliefden zoon, broer en zwager in den leeftijd van 21 jaar en 8 maanden. Zjjn diepbedroefde Ouders en Familie. IJmuiden. 12 December 1918. Eenige en aigemeene kennisgeving. Een Beden overleed in de R.-K. Pas torie te Schoten, tot ons aller droefheid, na een kortstondig doch zeer geduldig lijden, na voorzien te z(jn van de H. H. Sacramenten der Stervenden, Mej. in den ouderdom van 40 jaar. Namens de familie, Wed. S. HOF en kinderen. IJmuiden, 11 Dec. 1918. Heden overleed onze beste man en vader, de heer in den ouderdom van 56 jaar. Wed, K. SMITSinjewel en kinderen. Den Helder, 18 Dec. 1918. Mevrouw Heslinga, Stationsweg 5, Velsen, vraagt tegen 15 Dec. een goed kunnende koten en werken en van goede getuigen voorzien. Bij dezen betuig ik mijn hartelflken dank aan den Weled. Zeergel. Heer Dr. R. Rutten, het Bestuur en de zusters van het Roode Kruis voer de zorgvolle behandeling tijdens mijne ziekte onder vonden. G. BAL, Badhuisstraat 37, Scheveningen. gevraagd of een MEISJE van circa 15 jaar voor de morgenuren. Aanmelding Maandag, Julianakade 58. gevraagd voor kantoor en loopwerk. Sa laris nader overeen te komen. Brieven onder letter S Boekhandel Snootj. Voor liet schoonhouden van school D te Velseroord wordt met ingang van 1 Januari 1919 een Inlichtingen zijn te verkrijgen aan het bureau Openbare Werken, Stationsweg Vel sen, des namiddags van l1/»2 uur. Sollicitaties in te zenden voor 21 Decem ber a.s. aan den Directeur van Openbare Werken. gevraagd voor twee dagen per week. AdresKanaalstraat 40. vraagt eenige nette naaihuizen. Adres bureau van dit blad. diverse woon-, winkel- en heerenhuizen te koop in de gem. Velsen afd. Wijkeroog en Velseroord. Te bevragen bij P. van't Veer Koningsweg Velsen. 2 trawlnetjes en 1 nieuw haringkuiltje voor een Bolletje. Adres te bevragen aan boord IJM. 451 Visschershaven. Ter overname aangeboden zoo goed ale nieuw en een NAAIMACHINE. Adres: bureau v. d. blad. of te huur een le klas burgerwoonhui» met circa 70 M2 achtertuin en voortuin. Br. no. 718 bureau v. et. blad,. Br. no. 715 bureau v. d. blad. een ZILVER KNIPJE waaraan kettinkje- in zwart fluweelen beursje, tegen ver goeding terug te bezorgen Willemsbeek- weg 42 Velseroord.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 2