IJmuider Courant Springende -1 Weïelijtscb Marttbericiit. Zaterdag 14 Dec. Tweede Blad. AGENDA. ZATERDAG. Bioscope Cycloop 8 uur. ZONDAG. Bioscope Cycloop 3, 5 en 8 uur. MAANDAG. Bioscope Cycloop, 8 uur. Boaz bank, Kanaalstraat 37, 7—9 uur. Nutsspaarbank, Helmstraat 9, 7-9 uur. DINSDAG. Gemeenteraad, n.m. I1/, uur ten gemeentehuize. Cabaret- en Specialiteiten-Voor stelling, Cycloop, 8 uur. Predikbeurten. Zondag a.s. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uurDs. Creutzberg. 5 uur: Ds. Erdman. Doopagez. Gem. sfd. Prol-Bond. lO'/s uur: W. Luikinga. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. E. G. Petersen van Veendam. 5 uurdezelfde. VELSEROORD. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. H. Weiss van Zeist. 5 uurdezelfde. Mededeelingen over Suriname. Kerkkoor. Geref. Kesk. 10 uur: Ds. Willemse van Poortu- gaal. 5 uurdezelfde. VELSEN. Ned. Herv, Kerk, 10 uur i Ds. Helders van Velseroord. Oud-Geref. Gemeente. (Gebouw voor Chr. Belangen). 97, uur: Leeskerk. 5 uurhetzelfde. WIJKEROOG, Geref. Kerk. 10 uur: Ds. Kok. 5 uur dezelfde. SANTPOORT. N«d. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. F. C. M. Boendersvan Haarlem. Evengelieaiie. 10 uurDs. A.Verwaal van Alkmaar. 6 uurDs. G. B. Westenburg van Beverwijk. Gemeenteraad. V ergaderlng ran 10 December 1918 Vervolg. De hear V o o r e n zegt dat de prijs van f 4.50 nu ook bepaald is voor Haarlem. Waarom? Daloonen zijn hier nog hooger dan te Haar lem. De kolen en andere zaken zijn er even duur als hier. Als de bakkers staken, zal men dit geen staking kunnen nosmen. Het is een uitsluiting, men wordt er toe gedwongen. Spreker heeft de overtuiging dat de regeering zich hier heeft gesteld op het standpunt van macht boven recht, of zij dit van Duitschland... De heer Netscher: Van de Entente. De heer Voor en ...heeft afge zien, weet spreker niet. De heer Brink zegt, dat uit de overgelegde correspondentie blijkt, dat B. en W. in deze zaak niet nalatig zij n geweest. Dit wil spreker hier eoncludeeren. De vraag is of de zaak niet op andere wijze had kunnen worden aangepakt. Spreker sluit zich aan bij het verzoek van den heer Netscher om geen brood te accepteeren, dat ge bakken is van meel der firma Wes- sanen en Laan. Wat daar geschiedt, spreker wil wel zeggen dat hij het schurkachtig vindt. Deze menschen moeten vervolgd worden. De heer Schilling zegt, dat hij van deze regeering weinig ver wacht. De heer van IJselstein doet gaarne wat hij wil. Spreker ver wondert zich dat waar, de prgs van het meel te Beverwijk en Wijk aan Zee f 6 ;is en te Egmond en Zaan dijk f5.50 is, deze niet voor Velsen verlaagd kan worden. Spreker is het met den heer Vóoren eens, dat als de hakkers nieT meer zullen werken, dit geen staking is, maar een uitsluiting. Spreker wil Tenslotte een woord van hulde brengen aan de arbeiders van Wessanen en Laan, die wei gerden de vuiligheid te verwerken, waarvan meel zou moeten worden gemaakt. (Applaus in den raad en op de tribune) De heer Schuitenmaker zegt, dat we nu even ver zijn als ver leden week. Spreker zegt dat we 't hierbij niet moeten laten. We hebben nu f 700 voor een week toegestaan, laten we nu ook verder helpen. De heer Handgraaf deelt mede, dat in den Haag werd verzocht dat de bakkers door middel van calcu laties hunne opgaven moesten deen. Daaruit is geconcludeerd, dat de prijs voor Velsen op f8 moest wor den bepaald. Spreker is tot de overtuiging ge komen dat deze prijsbepaling een gevolg was van de eerlijkheid der bakkers. De heer Sluiters vraagt of de heer Handgraaf steeds overleg heeft gepleegd met het bestuur derBak- kerspatroensvereeniging. De beer Handgraaf bevestigt dit De heer Sluiters vraagt of de Voorzitter in besloten zitting kan mededeeien op welke wijze onze gemeente van brood zal worden voorzien. De voorzitter: Neen. De heer Sluiters: Ook niet als U ons geheimhouding oplegt? De Voorzitter: Neen, wij mogen het niet meedeelen. De heer Sluiters verwondert zich dan over deze geheimzinnigheid en dat wij raadsleden als vertegen woordigers der burgerij deze dingen niet mogen weten. De heer Schilling verwondert zich over deze geheimzinnigheid. De heer Schuitenmaker: La ten we staken. De heer Schilling: Dat kon er nog wel esns van komen. Spre ker wil even constateeren dat de bakkers hier te eerlijk zijn geweest. Ais men gezorgd had dat men binnen was, dan had men de verlaging wel toegestaan. Spreker zegt dat al wist men niet wio deze Minister was, men hem dadelijk herkennen zou. Zoo was zijn houding ook by het steuncomité; als men 't zelf lang had volgehouden en men kwam dan om steun, moest m- n 't nog maar wat langer volhouden. De heer Brink vraagt of de Voorzitter wel voldoende naar voren heeft gebracht dat de gezellen hier hooger loon hebben gekregen. Spreker vraagt wat de heer Vooren meent. Moeten wij nu het geld erbij leggen De Voorzitter zegt van wel. Spreker herhaalt nog eens dat de regeering niet meer tot verlaging van den meelprijs zal overgaan.Wel kan spreker mededeeien, dat de regeering voornemens is den prijs te verhoogen en dat het de bedoeling is dan Velsen niet in die verhooging te doen deelen. De heer V o o r e n zegt dat de bakkers het niet meer knnnen be talen. Spreker zegt de heer Vermeulen foutiet gerekend heeft. Het kost de gemeente geen f700 per week, maar f 45 per dag. Spreker zou wil len dat de gemeente de kosten van het 77ste tot het 80ste tijdvak zou dragen opdat de bakkers in dien tijd zouden kunnen overleggen met hun hoofdbesturen en dan nogmaals met de regeeriog kunnen onder handelen. De heer Netscher voelt daar wel wat voor, maar 't zal niets baten. Wij hebben een Minister die we kennen, ook al om het Steun comité. We kunnen nu wel bijpas sen, maar 't loopt toch spaak. Laat de uitbarsting maar komen. Dan zullen we zien, op welke wijze wij brood krijgen. Misschien krggen we brood van een groote fabriek. Maar dan is de vraag of de arbeiders aan die fabriek dit brood zullen bakken en alzoo hun gezelles alhier bena- deelen. Lukt dit niet, dan zullen we wellicht brood krijgen van een garnizoensbakkerij. Spreker vraagt of er niet een brief is ingekomen van de firma Kamphuijs te Zaandam en of deze niet overgelegd wordt. De voorzitter zegt, dat de brief nog overgelegd zal worden. De heer Schilling zegt dat de heer Netscher gelijk heeft, maar toch wil spreker het voorstel van den heer Vooren steunen, omdat dan de organisaties gelegenheid heb ben den toestand bekend t9 maken. Spreker gelooft dat de gezellen dan hun medearbeiders alhier zullen steunen. De heer Handgraaf is er niet voor dat de gemeente nu nog ver der zal steunen. Er z$n categoriën van ingezetenen, die er even erg of erger aan toe zijn. De kruide niers staan er slechter voor en de slagers ook. De Voorzitter zegt dat de financieöle toestand der gemeente zoo is, dat de gemeente zeker niet meer kan bijspringen. Be heer Schuitenmaker wil opmerken dat als we geen brood krijgen, dit niet de schu.d van de bakkers is. Dat kunnen wij niet zeggen. Spreker zegt dat we moeten helpen. Wij weten nu wat we aan deze regeering hebben. Zij heeft nog niets ingelost van alles wat zij beloofd heeft. De heer Vermeulen zegt dat we fioancieöl niet meer kunnen helpen. Da heer Vooren is boven dien onjuist iu zijn becijfering. De heer Vooren: Deze is wel juist. U rekent er ook het witbloem bij. De heer Vermeulen gevoelt meer voor de argumenten van den heer Netscher. Spreker zegt dat men de nieuwe regeering aanvalt, maar spreker merkt op, dat deze de zaak zoo van de vorige regeering heeft overgenomen. Ü8 heer Schuitenmaker: Nu, die kunt u ook van mij cadeau krijgen. De heer Bosman vraagt of het den M nister wel bekend is dat de levensstandaard hier even hoog is ot nog hooger dan te Amsterdam. De heer v. d. Steen zegt dat we een heele correspondentie voor ons hebben van 10 maanden. Men heeft B. 6n W. hulde gebracht, maar spreker kan niet tot de conlusie komen dat zij in dezen zoo actief hebben gehandeld. Spreker gaat niet mee met den heer Netscher en J kan niet begrijpen dat de heer Vermeulen deze steunt. Er zullen wel zijn die 3 of 4 dagen voort kunnen, maar het grootste deel dor bevolding is op iedéren dag aangewezen. Wij moeten de menschen te hulp komen. Nu vindt preker een term tin van bijkans 40 dagm wel wat lang. Spreker zou bij de reeds toegestane 7 da^en nog een termijn van 11 dagen willen toestaan, dat is dan tezamen twee periodes. Ondertusschen kunnen de orga nisaties hun maatregelen nemen. De beer Sluiters meent ook niet, dat de gemeente steeds kan bijspringea. Laten de bakkers even goed doorgaan, al is het nog weken. Als zij de zaak winnen, krijgen zij het toch vergoed. Laten zij dit voer de aetie over hebbeD. De heer Handgraaf protesteert tegen de opmerking van den heer v. d. Steen j'als zonden B. en W. niet actief zijn geweest. De he9r v. d. Steen vergeet dat de zaak eerst ging over verlaging van den prgs tot f 8 en daarna tot f 0 50. Is de toestand van de bakkers sinds lien zooveel slechter geworden. Spreker gelooft van niet. Spreker is de beschuldiging van den heer v. d. Steen te machtig. De heer Brick zegt ook dat hij de meening is toegedaan dat de heer v. d. Steen onbillijk is. Spre ker is er lang niet alrijd gauw bij om B. en W. te prijzen, maar hij is voor waarheid. De heer Landeweerd zegt, dat hij geen motieven heeft gehoord om voor de ingediende ,voorstellen te stemmen. Spreker vindt het een zaak tusschen de bakkerspa troons en de regeering en zij dienen deze zaak uit te vechten. De heer Handgraaf zegt dat er geen meel is voor Santpoort. Hoe kaijgen we daar morgen brood. De heer B a 1 m e ij e r zegt dat de helft van het meel er is, de andere helft komt morgen. De heer D a 1 m e ij e r zegt dat waar zoo de toestand nu al isspre ker niet durft de zaak te lateD loopen. Daarom zal spreker het voorstel v. d. Steen steunen. Het voosrtel Vooren om ge durende het 77ste tot het 80ste tijdvak het verschil in den prijs van thans en f 4,50 voor rekening van de gemeente te nemen wordt ver worpen met 14-2 stemmen. Voor de heeren Schilling en Vooren. Het voorstel v. d. Sreen om dit verschil in prgs nog 11 dagen voor rekening der gemeente te nemen wordt aangenomen met 9-7 stem men aangenomen. Tegen de hoeren Vermeulen, Landeweerd, van Tuyll Uitend aal, Hoogland, Sluiters en Handgraaf. De heer van der Steen stelt voor om een raadscommissie van twee leden te benoemen, die tezamen met de organisaties der bakkers deze zaak met de regeering zal bespreken. Vele leden maken hiertegen be zwaar, waarom de heer v. d. Steen dit voorstel terugneemt. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de volgende week zuilen ant woorden op de interpellatie van den heer Dalmeijer betreffende denver koop van de buitenplaats Velser- beek. Bij liet voorstel van den heer Netscher betreffrnde aanwijzing van gedeelten der gemeente bestemd voor open bebouwing stellen B. en W. voor deze voorloopig alleen uit te strekken tot de buitenplaats Velserbeek. De heer van Tuyll zegt er niets van te begrijpen. Dan wii men zus en dan weer zoo. Het lijkt wel goochelarij. De heer Netscher. Het is geen goochelarij, maar prutserij. Wat is dit nu voorwerk. Ais een andere buitenplaats verkocht wordt, moeten eerst weer kaartjes gemaakt worden. De Voorzitter is bereid eerst het voorstel Netscher in stemming te brengen. Dit wordt met 142 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Vermeulen en van Tuyll. Da verordeningen op de heffing en invordering van precario worden vastgesteld, zoo cok die van schut-- gelden en berg- en bewaarloonen van gevonden voorwerpen. Bij het rapport der raadscom missie inzake inbezitneming van rnnderen zegt de heer Tuyll, dat hij in April een tweetal vragen aan den Voorzitter heeft gesteld. Kan hij daar nu antwoord op krggen. De Voorzitter informeert welke die vragen zijn. De heer van Tuyll zegt dat de eerste vraag luidde op welk recht de Voorzitter de inbezitname van die runderen grondde. De Voorzitter zegt dat bij daar niet op kan antwoorden. Er kan nog wel ten vervolging tegen de gemeente worden ingesteld en daarom zal spreker niets zeggen. Spieker heeft de runderen in bezit genomen in het belang der voedsel voorziening. De hter van Tuyll zegt dat de Burgemeester een fcut heeft be gaan. Deze had niet de bevoegdheid om de runderen in beslag te nemen, daartoe had hij machtiging van den Minister moeten hebben. Nu de Voorzitter geen antwoord kan geven op zijn vragen, stelt spreker voor deze zaak aan te houden. De Voorzitter zegt dat hg het met de minderheid der oom missie eens is, dat Koelemey een vergoeding dient te ontvangen. Het voorstel van B. en W. om aan P. A. Koelemey voor geleden schade f 75 toe te kennen, maar niet aan de andere eigenaars wordt met 12— 4 stemmen aangenomen. Tegen de heeren van Tuyll, Uiten- daal, Hoogland en Vooren. De subsidie aan bet Schaalarm bestunr voor 1918 wordt met ,f 3250 verhoogd. Op het adres van de N.-Holl. Bewakings Mij. inzake bewaking van het gemeentehuis wordt afwijzend beschikt. De adressen van K. L. G. Molle- vanger betreffende het drukken der kohieren van den hoofdelijken omslag en aangaande openbare aanbeste dingen van te leveren drukwerken worden op verzoek van eenige raads leden aangehouden. Tot directeur van het bedrijf reinigings- en ontsmettingsdienst wordt met 14 stemman benoemd de heer J. Th. Verzijlbergh, thans tijdelijk. Eén stem was uitgebracht op den heer van Zrjlberg en een op den heer H. Beenhakker. Aan de orde is de benoeming van een voorzitter en een plaatsvervan gend voorzitter van het werklieden- gerecht. De heer Brink zou deze voor drachten wel terug willen zenden. De Voorzitter verzoekt nu maar tot stemmen over te gaan. Benoemd worden de heeren J. van Splunter en J. E. Mulder. (Wordt vervolgd.) In de week van 5 Dec. 12 Dec waren de aanvoeren en prijzen als vo'gt: Trawlvisch per kist van 50 K.G. 127 Tarbot 40,00—85,00. 80 Griet 87,00—93.00. 347 gr. Schol 39,00— 66,00. 345 midd. Schol 41,00 62,00. 454 Zetschol 39,00-65,00. 1530 kl. Schol 16,00—20,00. 48 Bot 32,00—47,00 573 Schar 12,00— 42,00. 0 groote roode Poon 00,0000,00. 0 midd. roode Poon 00,0000,00. 2 kl. roode Poon 50,00—60,00. 7 Pieterm. en Poon tjes 10 50—15,00. 56S gr. Schelvisch 37,00—65,00. 752 midd. Schelvisch 32,00-63.00. 1302 kl. midd. Schel visch 26,00—48.00. 2721 kl. Schel visch 10,00-26,00. 180 Gullen 10,00—57,00 356 Wijting 15,00— 16,70. 0 Haring 00.00—00.00 per stuk 2609 gr. Tong 0,841,62,10078 mid. Tong 0,51—1,30. 208 kl. Tong 0,300 677i) 1360 Rog per 20 stuks 6 00—20 00, 296 vleet 0,65—1,57. 2546 Kabeljauw 1,537,-8,00, 137 Leng 3,86—8,00, 2 Heibot 00,00— 6,90, 27 Koolvisch 2,667,-3,887, 0 Steur 0,00 00,00. 0 Levende Kabeljauw 0,00—0,00. BEUGVISCH. 428 Gr. lev. Schelvisch per 15 stuks 25,00—89,00. 755 Midd. levende Schelvisch per 25 stuks 25,00 35,00 000 Kl. midd. Schelvisch per 40 stuks 00,0000,00. 199 levende Kabeljauw per stuk 3,50—10,80. 20 levende Leng 7,5011. Haring per kantje. 451 volle Haring 63,00—78.00. 2754 Steur 39,00—82,00. 74 IJlo 81,00—64,00. 3 Makreelen 00,00 184,00. 361 Gez^ en ve^sche ha ring p, kist v. 50 K.G. 44,00—73,00. Gedurende de week van 5 Deo. tot en met 11 December kwamen alhier de volgende vaartuigen bin nen: 10 stoomtrawlers, 3 Stoom- beugers, 1 Motorbeuger1 stoom-, 1 motor-, 21 zeilharingloggers, 82 zeilloggers, 3 Stoombeugers, 244 kustvissehers, 1 sloep. De besommingen waren als volgt stoomtrawlers van f6089—f14875; motorloggers van f tot f zeilloggers van 153f4930Kotters van f sloep van f 4884 tot stoomharinglogger81 14771 tot f stoombeugers van f 4887f 6107 motorbeuger f 48?4 tot f motorhaiingloggers van f 12037 tot fzeilharingloggers van f8210 tot f 17586 terwijl de kustvissehers f 129206,51 besomden. De aanvoer bestond uit 491450 KG. trawlvisch, 29580 beugvisch 3800 kantjes 685 kisten drijf net visch. De totaal opbrengst bedraagt f 579851,85. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. De schipper van den IJmuider botter IJ.M. 465 heeft aangifte ge daan, dat zijn knecht P. v. d. L. Donderdagavond bij het thuisvaren nabij de strekdammen is overboord geslagen en verdronken. De jongen was lijdende aan toevallen. Het ljjk is nog niet gevonden. Jhr. van Groningen is alhier aan gehouden wegens het verboden ver voeren van 14 Liter gedistilleerd, niet gedekt door een vervoerbewija. Een begin van brand ten huize van den heer K. in de Kanaalstraat is door de politie met de koolzuur- spuit gebluseht. Uit de visscberijschool is tijdens de les een jas gestolen, toebehoo- rende aan K. K., alhier. In het kantoor van de goederen dienst „Voorwaarts" is ingebroken. Vermist worden 5 bussen vernis en een aantal andere voorwerpen. Tegen J. B., een ^varensgezel uit Katwijk is procesverbaal opge maakt wegens mishandeling van een agent van politie en wegens ge pleegd verzet. Door den heer W. alhier is aangifte gedaan dat zijn rijwiel voor het postkantoor is gestolen en door A. F. van Wjjkeroog, datzjjn rijwiel is gestolen uit de stal van Gebr. B. alhier. Uit de Gemeente. Het is hier op 't oogenblik treurig gesteld met de voedselvoor ziening voor zieken en zwakken. Sinds 3 weken is al geen vleeseh verkrijgbaar en sinds 2 weken geen rijst. Eieren zijn hier bijkans nooit vanwege de distributie. Advertenties. I lippen, ruwe huid, winterhanden. Gebruik PU ROL. Doos 80 en 60cto. Bij Apothekers en Drogisten.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 3