ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN litiijiirtiriiln. No. 826. Dinsdag 24 December 1918. 4e Jaargang. voor het nummer van 31 Dec. a.s. worden geplaatst ad 35 ets. bij vooruitbetaling. Officieel. Vrijdag 27 December as. uitrei van Brood- en Melkkaarten, in de gewone lokalen. Raadso verzicht. Middagzitting (vervolg) en Avond zitting van 17 Dec. 1918 Hat zoo los daarheen geworpen gezegde van den heer Schuitenmaker „Ik wenseh van de gemeente geen weeshuis gemaakt te zien" had een diepe betaekanis, na de uitvoerige uit eenzetting van den heer Dalmeijer wat hij meende, dat zoo spoedig mogelijk onder gemeentelijk beheer gesteld moest worden. De heer Dalmeijer had om, de volgende za ken genoemd: le Tegen de ongebreidelde uit buiting door handelaren in levens middelen eigen voorziening eigen w.nkeis eigen productie. 2e. gemeentelijke groenteteeling Be. gemeentelijke varkensmesterij 4e. gemeentelijke melkvoorziomng; 5e. gemeentelijke beschikbaarstelling van toebereide spijzen op groote schaal6 5. gemeentelijke wasscherij. Als we ons tot enkele dezer pun ten in het kort bepalen van is 't niet, omdat de andere door den b :er Dalmeijer genoemde zaken geen aandacht verdienen, doch omdat deze niet zoo zeer specifiek sociaal democratische programpunten zijn. Eén idee van den heer Dalmeijer was ons uit hot hart gegrepen n.l. de instelling van een permanente commissie uit den raad, die B. en W. ten allen tijde ter zijde zal staan in alle esonomische zaken, die voor de ontwikkeling en uitbreiding van onze gemeente van belang geacht kunnen worden. Wij willen zelfs vorder gaan en zoodanige „econo mische commissie" niet alleen laten bestaan uit raadsleden. Zonder nu nog te willen twijfe'en of men in onzen raadi voldoende krachten vindt, die in zoodanige „economische com missie" met voldoende algemeene kennis, al g rmeen inzicht ea gezag leiding zouden kunnen geven en den vereischten invloed op het col lege van B. en W. zouden kunnen uitoefenen, zoo achten wij zoodanige commissie eorst dan recht nuttig, indien daarin zija vertegenwoordigd alle voornaamste takken van handel industrie, landoouw, scheepvaart,vis scherij e.a. en zonder nu in het aller minst van onzen vroedschap een ver zameling van specialiteiten in iedere branche te maken zijn het juist de vooraanstaande mannen in deze branches, die in onzen raad ontbre ken. Men begrijpe ons niet ver keerd. We zouden niet gaarne z:en dat in den raad niet vertegenwoor digd was, het voortbrengend, het produceei end, het arbeidend deel der gemeente, zoomin a,s wo die in de „economische commissie" zouden willen missen, doeh daarnaast of liever daarboven of in de eerste plaatst zouden we willen zien het leidend element, dat de plannen ontwikkelt. Tegen een samenstelling yan raad of economische commissie uit in hoofdzaak vertegenwoordigers van het voortbrengend,produceerend en arbeidend deel der bevolking, zou den wij nog grooter bezwaren hebben. Wat nu de door den heer Dalmeijer naar voren gebrachte punten door ons boven genoemd, betreft, diene men in de eerste plaats onderscheid te maken tussehen de verlangens, die voortspruiten uit den tegenwoor- digen crisistoestand en de wenschen, die ook bij een terugkeer van het normale leven hunne urgentie van een sociaal-democratisch standpunt beschouwd, blijven behouden. Tot de eerste kunnen we gerust de eer ste Vijf punten rekenen, waarvan, het eerste zeker ieders volkomen instemming zal wegdragen. De heer Dalmeijer sprak vau de ongebreidel de uitbuiting van den handel in levensmiddelen, en het verwonderde ons nog, dat hij niet zei, de meer dan schandelijke uitbuiting. Wat in de laatste vier jaar door een groot deel onzer landgenooten is gepleegd tegenover het overige greote deel strekt ohze natie tot sshande. We bedoelen hiermede de schandelijke uitvoerhandel, de smokkelhandel en de kettinghandel. Nog een reeks van jaren zullen deze parasieten voort woekeren, wat men daartegen ook doet, omdat, met name btj den uit voerhandel, de machthebbenden in den lande er veeltijds bij geïnte resseerd zijn. Krachtige maatregelen daartegen zullen we ten zeerste toejuichen. Iets anders is 't of we als ide normale omstandigheden eeniger- mate zullen zijn teruggekeerd, ons opnieuw in het knellend pak van een gemeentelijke distributie zullen steken. We moeten daar ronduit gezegd, niets van hebben. We wenschen niet geuniförmd gekleed, bedeeld en gerantsoeneerd te worden. We wenschen het leven onder rijks-provinciale, en gemeen telijke suppoosten niet te bevorde ren. De Centrale voedingsplaatsen, we kunnen ons niet voorstelen, dat ze zelfs door den arbeidersstand göweuscht worden, indien, wat men hoopt en ook niet zal uitblijven de levensvoorwaarden van den arbei denden stand zoodanig verbeterd zijn, dat iedere ordelijk en huishou delijk aangelegde vrouw haar eigen potje zal kunnen koken. Dat is toch haar trots, en laten we 't maar zeggen, de bekoring van hot huis lijke. We voelen er niets voor de ge meenschap ten opzichte van het voedingvrasgstuk in twee categoriën te verdelen, ambtenaren en consu inenten. We worden al veel te veel beambtenaard, faesuppoost. We heb ben reeds veel te veel dictators in iederen tak van bedrijf die een vrijen vlucht slechts belemmeren eq alles op zijn elf en dertigsien doen. We hopen op terugkeer van vrijen han del, vrije beweging, concurrentie, initiatief. De stichting van eon gemeente lijke wasscherij juigt zeker ieder toe, zooals we die zouden toejuichen van een gemeentelijke badinrichting en zwemplaats-, Doeh met den heer Schuitenmaker zijn zeker velen het eens. „Geen Weeshuis van een ge meente maken". Thans een enkel woord over de Bioscoop. Geprotesteerd werd tegen de vertooning van sensatie-films o.m. „De Inbraak by Begeer" die ook hier, naar medegedeeld werd, voor kinderen was afgedraaid. Men vroeg of de B.oseoopconimissie haar taak wel naar bebooren vervulde en of zij wel van tijd tot tijd rap port uitbracht. De heer Blom wenschte uitbreiding van ce Bios coopcommissie met eenige hoog staande dames. Een uitnemend id' Onderwijzeressen met ervaring. Ontwikkelde moeders, kunnen best beoordeelen, welke films voor kin deren geschikt zijn. Tegen het voorstel van B. en W. inzake de officieële raadsverslag- geving heeft de raad zich unaniem verzet, niet omdat het proefverslag niet goed was, doch omdat men die functie niet wenschte op te dragen aan een gemeenteambtenaar. O.i. een juist standpunt. De raad be ijvert zich voor een goede salaries ring der ambtenaren en beambten in dienst van de gemeente, by een wettelijk vastgestelden arbeidsduur. Het zou van groote inconsequentie getuigd hebben indien men thans aan een ambtenaar der gemeente een arbeid had opgedragen, die de hem bezorgde vrije uren in den avond en wellicht een stuk van de nachtrust moeten kosten. Boven dien zou zoodanig ambtenaar, reeds in het bezit van een behoorlijk in komen, bevoordeeld kunnen eon- curreeren tegen beroepsjournalisten of andere verslaggevers. Dat ook deze voor die taak berekend zijn, be wijzen de warme woorden van waar- deering door den heer Landeweerd gebracht aan den heer Roelse voor zijn welverzorgde verslagen, zonder dat deze zich van de thans zoo hoog geroemde stenografie had kunnen bedienen. Gemeenteraad. Vergadering van 17 December 1918 (Vervolg) Te 7 uur werd de vergadering heropend. De heer Vooren was nu aanwezig, de heer Hoogland afwezig. Bij post 183, kosten van openbare vermakelijkheden, vraagt de heer Blom of de Bioscoopcommissie ook rapport uitbrengt. Er worden hier nog wel eens draken opgevoerd, waarvan spreker gelooft dat zij scha delijk zijn voor de jeugd, die er veel komt. De heer Netscher zeide dezen zomer eens binnengegaan te zgn in de Witte Bioscoop te Amsterdam. Daar werd de inbraak ougesr vertoond. Alle boefjes en a.s. boeven van de hoofdstad waren daar bijeen. De film was pracutig, maar wie niets van inbreken kent, kon het daar leeren. Spreker was echter gerust en dachtwij hebben een Bioscoopcommissie en zullen dezen film zekör niet in IJmuiden krijgen. Een paar weken later werd hij ech ter ook hier yextoond. De Voorzitter: Waren er ook kinderen bij De heer Schilling: Ja, alle voorstellingen van 's avonds worden ook voor de kinderen vertoond. De heer Blom: Zou 't niet dien stig zijn de Commissie met een paar vrouwen uit te breiden Een moeder ziet scherp in deze dingen. De heer Vermeulen kent den fiilm, door dsn heer Netscher ge noemd, niet, maar wat hij er van hoorde was voor spreker voldoende om hem zelfs voor de volwassenen te verbieden. Spreker gelooft echter niet dat de schuld hij de Bioscoopcommissie ligt. Er bestaat n.l. overleg tussehen de verschillende commissies. Wel licht is deze film elders goedgekeurd, en daarom hier ook. Spreker zou willen dat de Burgemeester overleg pleegde met de Commissie en dat haar bevoegdheid uitgebreid werd voor alle stukken, ook voor vol wassenen. De Voorzitter: Dat is een moeilijke zaak. Wg komen daar mede op het terrein van de tooneel- eritiek, waarop de Burgemeesters zeer voorzichtig zijn. De heer Schilling stelt ver trouwen ia de Bioscoopcommissie, vooral in de beide hoofdonderwijzers. Spreker heeft wellicht een anderen kijk op de opvoeding dan zij, maar er zijn vele stukken, die op 't kantje af zijn om voor kinderen van 4—12 jaar afgedraaid te worden. Spreker zou voor kinderen geschiedenissen als klein Duimpje en natuuropnamen willen vertoonen. De Voorzitter is het met dit laatste volkomen eens en zal er met de Commissie over spreken. By de ontvangsten wordt post 10, uitkeering door het Gasbedrijf aan de gemeente, verhoogd tot f 29208.04. Post 16, Hoofdelijke omslag, ge raamd ©p f576000, wordt vastge steld op f 505.210.70. Bij post 18, belasting op tooneel- verteoningen, meent de heer Brink dat de Verordening niet wordt toe past zooals het behoort. Lezingen als die van den Protestantenhond worden ook belast. De Voorzitter heeft aange raden hierover te schrijven, dan zal hij deze zaak onderzoeken. De heer Blom meent, dat er ook met twee maten gemeten wordt, voor de lezingen in het gebouw voor Chr. Belangen behoeft niet te worden betaald. De Voorzitter stelt als post 18a voor een straatbelastiDg met een geraamde opbrengst vau f 10 000. De heer Vermeulen is daar tegen en ook andere leden verzetten zich. De Voorzitter wil dan den Hoofdelijken Omslag met' f 10000 verhoogen. Goedgevonden. Da Hoofdelijke Omslag wordt dus gebracht op f515.210.70. De Voorzitter zegt, dat het hier niet bij zal blijven, maar dat reeds toegestane verhoogingen ook uit den Hoofdelijken Omslag gevon den zullen moeten worden. Post 53a, bijdrage uit de oorlogs- winstbelasting wordt vastgesteld op f78000. De begroeting is hiermede afge handeld. Daar verschillende cijfers nog gewijzigd moeten worden, zal de vaststelling later plaats hebben. Aan de orde is de Begrooting voor het bedrijf Openbare Werken. De heer Netscher zegt dat voor gesteld wordt den ambtenaar A. de Bruijn te bevorderen tot commies en hem er nog een adjunct-sommies bij te geven. Tegelijk wordt voor- gestold hem als verslaggever der raadsvergaderingen aan te stellen. Hoe rijmt men dit tezamen? Be Voorzitter: Wij mogen niet beschikken over den vrijen tijd der ambtenaren. Als deze zoo ijverig is ons ook de raadsverslagen te leve ren, kunnen wij dit niet beletten. De heer Schilling zegt dat hij vóór den 8-urigen arbeidsdag is, maar niet opdat men 8 uur werkt en dan nog 8 uur heeft om er wat bij te verdienen. 'tGaat niet om den ijver, maar 't gaat om de dub beltjes. Deze ambtenaar was vroe ger ook secretaris van het Werk lozenfonds, doeh moest daarvoor wegens drukke werkzaamheden be danken. De Voorzitter: Laten wij deze zaak straks bespreken bij het be treffende voorstel. Da heer Blom vraagt of aan schaffing van 4 nieuwe rijwielen voor dezen dienst noodig is. De heer Vermeulen: Beslist noodig. De begrooting wordt" vastgesteld op f243.318.84. Bij de begrooting van het Bedrijf Reinigings- en ontsmettingsdienst vraagt de heer Netscher of de menschen, die tuintjes op Meershoef hebben gehuurd, ook gratis wat compost van de gemeente kunnen krijgen. De heer Vermeulen zegt dat dit niet kan. De heer Bosman vraagt inlich tingen over de aanstelling van een voorman by dezen dienst. Spreker meent dat daarbij iemand is achter- uitgesteld, die zeer geschikt was en verstand van paarden had.Voorts heeft spreker het over iemand, die opgeleid was voor den ontsmettings- dienst, doch die niet is aangesteld, wat voor dezen persoon schade be- teekende. De heer Vermeulen zegt dat eerstgenoemde niet tijdelijk is aan gesteld als voorman. De heer Bosman zegt dat de man is aangesteld geworden door den Directeur. Hij heeft met een pet met rooden band door de ge meente gereden en bevelen uitge deeld. Als dit niet in orde is, moesten B. en W. den Directeur daarop wijzen. Het tweede feit is ook juist. De heer Sluiters zegt de ver gadering wegens huiselijke omstan digheden te moeten verlaten. De heer Schilling vraagt of genoemde man overbodig dienst heeft gedaan als voorman. Is deze man gepasseerd, en is de tegen woordige minder geschikt? De heer Vermeulen zegt dat er nooit aan B. en W. is gevraagd of deze man als voorman dienst kon doen. Het gebeurt meer dat de Directeuren iemand aanwijzen om korterof langer als voorman dienst te doen. De vroegere zoowel als de tegen woordige Directeur achten den huidigan voorman het meest ge schikt. De heer Bosman vindt het merkwaardig dat deze juist benoemd is kort voor de ander uit dienst kwam. De heer Schilling zegt dit te weten dat een voorman niet iemand moet zijn, dien de werklieden met een vloek ontvangen en dien zij te water zouden willen loopen. Spreker heeft geen verstand van paarden, maar hij is het met den heer Bosman volkomen eens. De begrooting wordt vastgesteld op f 107.723.51. Bij de begrooting van het Gasbe drijf vraagt de heer Landeweerd of het voorstel om het salaris van den Directeur en den Directeur der Waterleiding met f 500 te ver hoogen, naar de salariscommissie moet. Aldus, wordt besloten. De begrooting wordt vastgesteld, evenals die van de waterleiding. Bij de begrooting van het levens- middelenbedrijf vraagt de heer Blom waarom het soort eten, der centrale keuken altoos hetzelfde is. Er is nooit eens geen soep of wat anders. De keuken is er nu en kan veel gosds doen. Is 't niet mogelijk dit ook hier te bereiken? 't Lijkt wel alsof men 't hier slecht wil houden, of de zaak gesaboteerd wordt. Is't niet mogelijk hen, die daar de schuld van zijn. op zij te zetten. De heer D a 1 m e ij e r wgst er op dat het Kon. Nat. Steuncomité de verliezen op d9 porties eten der Centr. Keukens voor 75 procent voor zijn rekening wil nemen. Spreker vraagt of er een bepaalde reden voor aangegeven kan worden dat de laatste twee maanden het aantal porties is teruggegaan van ruim 2000 tot 500 De Voorzitter erkent dat de Centrale Keuken op deze wijze niet voldoende gecontroleerd wordt. Ech ter heeft spreker liever dat deze debatten worden gehouden, als de heer Handgraaf er is. De heer Schuitenmaker: Die weet er ook niets van. De Voorzitter. De keuken is hier klein. Spreker gelooft dat er met kleine kracht ontzaglijk veel is bereikt. De heer Schuitenmaker: Als er een krachtig hoofd aan 't Levens- middelenbsdrijf stond, zou 't wel beter gaan. De heer Blom kan maar niet begrijpen waarom 't eten hier zoo slecht is. 't Schijnt stelselmatig zoo gehouden te zijn. waarom hier geen varkensmesterij opgericht, zooals te Schiedam? De heer Van T u y 11Dat is niet zoo gemakkelijk. De heer Blom: Gaat u maar in Schiedam kijken, waar mijn party- genoot de Bruin wethouder is. Spreker begrijpt nog niet, dat de arbeiders in IJmuiden alles zoo kalm opnemen. De heer Van T u y 11 bedoelde dat de varkensmesterij hier niet zoo gemakkelgk zal gaan. In Schiedam zyn vele fabrieken, die afval geven. Als we de varkens hier met visch- afval zouden voeren, zal het spek er naar gaan smaken. De begrooting wordt vastgesteld op f 1.139.000. iJMUIDER COURANT Middagzitting 17 Deoember I9S8.

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1