ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN HieDijaarsgrodsD. No. 327. Zaterdag 28 December 1918. 4e Jaargang. Adres voor Redactie en Administratie WILLEMSPLEIN II, IjMOIDEN, (Drukkerij SINJEWEL), Telefoon 153. Verschuilt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS: 70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bnrean en hg de Agenten. Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mg. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertontiecontracten tegen zeer billgk tarief. Advertentiën aiterlgk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 nar v.m. Tot plaatsing van advertentiën van balten de gemeente VELSEN ln dit blad is altslnltend gerechtigd het AdvertentiebareBU P. F. C. BOELSE IJMUIDEN. EERSTE BLAD. Met het oog op den Nieuw jaarsdag verschijnt het volgend nummer DINSDAG 31 DEC. voor het nummer van 31 Dec. a.s. worden geplaatst ad 35 ets. bij vooruitbetaling. Officieel. Burgerlijke Stand. Huwelgksaangifcen in verband met den Nieuwjaarsdag. De Ambtenaar van den Burger- 1 ij ken Stand in de gemeente Velsen maakt bekend, dat inplaats van Woensdag 1 Januari 1919 voor Hu welijksaangiften inzonderheid zitting zal worden gehouden op Dinsdag 31 December 1918 van voormid dags 9 tot namiddags 1 uur. Velsen, 20 Dee. 1918. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, E. W. DE BOER. Aangifte ter insohrijving voor de Militie. De burgemeester der gemeente Velsen herinnert er belanghebbenden aan, dat voor de aangifte ter inschrijving voor de Miiitielichting 1920, in de consistoriekamer der Hervormde Kerk te Velsen zitting zal worden gehouden op Dinsdag 7 Januari 1919, voor middags 9V9—12 uur, voor de afd. Velsen en Wijkeroog; Woensdag 8 Januari 1919, voor middags 9%12 uur, voor de afd. Santpoort en Jan Gijsanvaart; Vrijdag 10 Januari 1919, voor middags 9X/S12 uur, voor de afd. Velseroord. Voor de afdeeling IJmuiden (ook Breesaap) op twee dagen n.l. voor hen wier naam begint met een der letters A tot en met K op Dinsdag 14 Januari, voormiddags 91/,,—12 uur; voor hen wier naam begint met een der letters L tot en met Z op Woensdag 15 Januari, voormiddags 97s- 12 uur. Velsen, 20 December 1918. De burgemeester vownoemd, H. ver LOREN VAN THEMAAT. Hinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeentesecre tarie ter inz. ligt een verzoek met bijl. S. Kuipers en C. van Duivenbode te IJmuiden om vergunning tot oprichting van een kuiperij op het perceel kadastraal bekend Gemeen te Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L No. 1059, gelegen aan de Prins Hendrikstraat C. 24 zwart. Op Vrjjdag, den 8 Januari 1919, des voormidd. te 11 ure, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die- bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 20 December 1918, Burgemeester en Wethouders voor noemd. De Burgemeester, H. VER LOREN \AN THEMAAT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIëLS. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis dat ter Gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de weduwe W. Maarleveld te IJmuiden om ver gunning tot oprichting van een scheepssmederij, waarin geplaatst zullen worden een ventilateur ge dreven door een electromotor van J/4 P. K. en een draaibank en boor machine, gedreven door een electro motor van 4 P. K. op het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L no. 1168 ged. Op Zaterdag, den 4 Januari 1919, des voormiddags te elf ure, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die r. et overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn verscheneD, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. de burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT. de secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Hinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van B. Suijk te Wijkeroog om op het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L, no. 1118, gelegen aan den Paral lelweg, Z. Z. Vissehershaven, te mogen uitbreiden zijne kopergieterij door het bijbouwen van een ijzer gieterij (réparatiebedrij 0 annex af- bamerij en modelmakerij en plaat sing daarin van 3 electromotoren van 5, 2 en 1 P. K. door hen is toegestaan. Velsen, 23 Deeember 1918. De Burgemeester van Velsen, H. ver LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIELS. Gemeenteraad. Vergadering van 17 December 1918 (Vervolg) De heer D a 1 m e ij e r zegt dat er over een motie van hem gestemd zou worden. De heer Bosman merkt op dat in het werklieden-reglement de 8 urige arbeidsdag zou wórden opge nomen. Wij behoeven 'd dus niet uit te stellen. De heer Netscher: Waar gaan wij zoo {heen? Inzake den 8-urigen arbeidsdag zou door de hoofden van bedrijven worden geadviseerd. Spr. heeft daarbij op spoed aangedrongen. De motie van den heer Dal me ij - er lnidt: t „De Raad, van oordeel dat de rechtspositie der gemeentewerklie den afdoende geregeld behoort te worden, noodigt B. en W. uit een ontwerp-werkliedenreglement samen te stellen en het de eerstvolgende vergadering aan de orde te stellen." De heer Landeweerd is vóór de motie, maar gelooft niet dat het in de volgende vergadering behandeld zal kunnen worden. De motie werdt met 10—2 stem men aangenomen. Tegen de heeren van Tuyll en Vermeulen. De heer Landeweerd verklaarde voor te zijn, maar tegen den gestelden termijn. Bij punt 14, voorstel inzake hef maken der raadsverslagen, hetwelk B. en W. voorstellen op te dragen aan A. de Bruijn Jr. voor f 40 per maand zegt de heer Brink daar tegen te zijn. Straks heeft de heer Schilling er al op gewezen hoe on gewenscht het is ambtenaren des avonds werk op te dragen. Wij nemen er ook anderen het brood mee uit den mond. De heer Vermeulen: Uit het verslag blijkt hoe goed de steno grafische opname ervan is. De heer Bruijn heeft indertijd bedankt voor het Werkloozenfonds, omdat het zoo weinig gaf. Is men bang dat de heer de Bruijn te veel doet, laten B. en W. hem dan vragen of hij geen ander werk meer doet. De Voorzitter: Waarom zul len we naar buiten gaan en veel geld betalen aan Vaz Dias of een ander, terwijl we hier een degelijk verslaggever kannen krijgen? De heer .Schuitenmaker zegt dat de ambtenaren bezig zijn zich te organiseeren. Zij willen alle bijwerk afgeschaft zien te krij gen. Daarom ook zijn wij er tegen. De heer Brink heeft in de Tweede Kamer ook stenografen bezig gezien. Deze arbeid eiseht een geheelen mensch. Een steno graaf in de Kamer werkt maar enkele minuten aaneen. Als de heer de Bruyn hier den geheelen avond moet stenografeereD, is hij op. Dan kan hij den volgenden morgen niet frisch zijn. De heer S e h i 11 i n g zegt dat men voor den 8 urendag is, maar nu zullen wij er zelf andere baantjes bijgeven. Spreker apprecieert zeer de capiciteiten v. d. heer de Bruyn, maar is er tegen dat gemeente-amb tenaren zulke baantjes krijgen. Spreker betreurt dat versohillende ambtenaren dit geld willen verdie nen en zal alleen voor salarisver- hooging stemmen, als zij bereid zijn de bijbaantjes te laten varen, ook de onderwijzers. De heer Netscher zegt dat B, en W. één zaak vergeten te hebben, n. 1. binnen welken termijn het verslag geleverd moet worden. Bovendien, als er zooals nu bij dag vergaderd wordt zal de heer de Bruyn niet kunnen. Spreker zegt de praktijk van de stenograpie te kennen. Deze is, dat het uitwerken van het stenogram acht maal zooveel tijd eischt als het maken ervan. De heer de Bruijn zal dan ook 5 avonden noodig heb ben om het uit te werken. Dan zal blijken dat hij er niet genoeg aan verdient en meer moeten hebben. De heer Vermeulen voelt veel voor de bezwaren van den heer Netscher. De heer de Bruijn maakt echter niet een geheel stenografisch verslag, maar neemt het steno grafisch op. Laten wij het echter 3 maanden probeeren. De heer Landeweerd zegt dat hij in B. en W. niet aan deze zaak heeft megewerkt. Spreker onder steunt de bezwaren van den heer Brink en anderen. Spreker wenscht hier een woord van hulde te brengen aan den heer Roelse, op wiens verslag wel eens wat werd aangemerkt, doch die het jaren lang goed heeft gedaan, ofschoon hij geen geschikt stenograaf was. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 11 tegen 1 stem. Vóór de heer Vermeulen. De heer Brink wil wel een be slissing over punt b, het drukken der verslagen. De heer Bosman vraagt of het verslag dan bij „De Gids" zal komen. De Voorzitter antwoord be vestigend. De heer Bosman: Dat zal in oplage dan toch wel wat schelen bij de „IJmuider Courant", waarbij het verslag nu gegeven wordt. De heer Vermeulen vindt het nn ook beter over de zaak in haar geheel later te beslissen. Aldus wordt besloten. Aan de orde zijn de benoemingen. Benoemd wordentot leden van het Schaalarmbestuur de dames 0. F. SinjewelBussing en T. Tis- meer—de Waard te IJmuiden, tot lid van het R.K. Burgerlijk Arm bestuur de heer N. C. Hin te IJmui den, tot lid der Commissie van Toe zicht op de Burgeravondschool G. J. Warmelink te IJmuiden, tot leden Commissie van Plaatselijk Schooltoezicht de heeren P. Ver meulen en D. Bus te Velsen, voorts als nieuwe leden de heeren J. A Dalmeijer en F. Netscher te Sant poort en Mevr. A. F. Klimp—Blad te IJmuiden. Bij de voordrachten ter benoeming van leden der Commissie tot wering van schoolverzuim zegt de heer Blom dat er geen enkele verte genwoordiger der moderne arbeiders beweging bij is. De leden worden volgens de voor drachten benoemd. Bij de benoeming der Raadscom missies zegt de heer Brink in geen enkele commissie meer zitting te zullen nemen. In de Financiëele commissie en in de Reclame-commissie inzake ver gunningsrecht wordt de heer Brink echter herbenoemd. Voor vaccinateurs voor 1919 wor den benoemd voor Santpoort A. de Groot Lz., voor Velsen en Velser oord A. A. Oosterwijk, voorWijker oog P. A. Barentsen, voor IJmuiden Dr. F. H. Veldman. Beuoemd worden verder de voor zitters en leden der stembureaux kieswet en hunne plaatsvervangers, idem voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken, idem voor de Kamer van arbeid voor de Bloem bollenteelt. De Voorzitter houdt de rond vraag. De heer Bosman vraagt of de menschen weten dat er weer tuintjes worden uitgegeven. Voorts klaagt spreker over de zeep, die thans ver strekt wordt 35 cent per pond, waarmede niets is uit te voeren. De heer Schilling klaagt ook over deze zeep, kan de gemeente dezen rommel niat terug nemen. Spreker vraagt voorts hoe het komt dat meu thans veel minder ga3 voor 10 cent krijgt dan vroeger. Spreker heeft de proef op de som genomen en geconstateerd dat men vroeger 2 a 3 uur brandde voor 24/, ct. en thans 5 uur voor 10 et. De heer Landeweerd zegt dat er thans veel minder caloriën in 'tgas zijn dan vroeger. Thans is het echter weer steigende. De heer Schilling: Het zit in 't licht, gebruikt dit dan daarom meer. De heer Landeweerd: Neen, dat kan niet. De heer SGhilling wijst op het gevaar bjj den tunnel op de Hooge- berg. Dat is daar levensgevaar^ k. Voorts vraagt spreker of het biljet van den toeslag op de brandstoffen gezonden wordt aan het hoofd van een gezin. De Voorzitter antwoordt be vestigend. De heer Schilling zegt dat in een gezin van een weduwe dit biljet aan een zoon werd gezonden. Zeker omdat deze nog belasting moest betalen. De Voorzitter zal heronder zoeken. DeheerSchuitenmaker dringt er op aan dat men zorge voor vol doende meel in de gemeente, als er mogelijk een bakkersstakingikomt. De Voorzitter: Wij krijgen brood. De heer Brink dringt aan op uitbreiding van het zevende leerjaar. De heer van Tuyll zegt met 1 Januari de gemeente te gaan verlaten en zal dus als raadslid moeten bedanken. Hij doet dit met gemengde gevoelens, waar hjj hier te Velsen geboren is. Spreker dankt de raadsleden en B. en W., die steeds zijn meening hebben gerespec teerd. Hij brengt een woord van hartelijken dank aan den Secretaris, de ambtenaren ter secretarie enz., die hem steeds zoo bereidwillig inlichtingen verstrekten. Als spreker voortging met spreken, zou hij nog heel wat willen zeggen, hij wil echter eindigen en de 'gemeente toewen- schen, dat zij één der schoonste van onze provincie mag worden. (Applaus bij de raadsleden). De Voorzitter gelooft uit □aam van den geheelen raad en de gansche burgerij te spreken als hij den heer van Tuyll hartelijk dank zegt voor 't geen deze als raadslid voor de gemeente deed. De heer van Tuyll was als zijnde hier ge boren een der oudste raadsleden, die 't best met de gemeentelijke toestanden op de hoogte waren en die de gemeente liefhad. Spreker IJMUIDER COURANT VelseD, 21 December 1918. Burgem. en wethouders voornoemd,

IJmuider Courant | 1918 | | pagina 1