IJmuider Courant. Veiling- YERKOOPING „Jan Bil" IJl 280 luttie Brikellen, ïelelscb Marttiericit. Meubelen, BE KWAAL TAN TELEN. Zaterdag 4 Jan. Tweede Blad. AGENDA, ZATERDAG. Bioscope Cycloop 8 uur. ZONDAG. Bioscope Cycloop 3, 5 en 8 uur. MAANDAG. Boaz-bank, Kanaalstraat 37, 7—9 uur. Bioscoop, Cycloop, 8 uur. DINSDAG. Schitterende Cabaretvoorstelling, Cycloop, 8 uur. Gemeenteraad ten Gemeentehuize, h&lf acht. Predikbeurten. Zondag 5 Jan. 1919. IJMUIDEN. 10 uur: Ds. Erdman. 5 uur: Ds. Creutzberg. Voorberei ding. 10V* uur: Ds. Luikinga. 10 uur: Ds. J. A. de Vries van Zaandam. 6 uurDezelfde. VELSEROORD. 5 uurDs. Helders en Ds. Eggink, Opening Week der Gebeden Geref. Kerk. 10 uur: 6 uur: VELSEN. 10 uur: Ds. Eggink, Doopsbediening, Collecte Chr. School. WIJKEROOG. 10 uur: Ds. Kok. 6 uur: Dezelfde. SANTPOORT. 10 uurDs. Leedeboer, Amsterdam. Van den Wachttoren. Hetnieuwejaar met nieuwe moeilijkheden. En als hst vrede is, kragen we dan weer krentenbroodjes Die vraag uit kindermond komt ons telkens weer voor den geest. Hoe- vele menschen hebben zich niet lekker gemaakt met de gedachte, dat men al gauw na den vrede van allerlei diagen ruimer voorraden zou krijgen en de prijzen ook spoe dig aanmerkelijk zouden dalen. Het is nog wel niet officieel vrede. Maar toch is de oorlog gestaakt en hij wordt zeker niet voortgezet. De oorlog, die naar onze honderdmaal herhaalde voorspelling onbeslist zou moeten eindigen, is glad verloren door de eene en volkomen gewon nen door de andere partij. De oor log is geëindigd. In de eerste weken hebben we er ook iets van op ons bordje kun nen merken. Het brood rantsoen werd vergroot en zal ondanks drei gende geruchten van het tegendeel waarschijnlijk Diet weer terugge bracht worden. We hebben weer eens kunnen smullen van een li k ker bordje rijst en de distributie werd over het algemeen iets royaler De minister van oorlog liet de groote militaire voorraden los, die opgetast waren voor ons leger en in de stel ling Amsterdam voor de groote stad als het hier eens oorlog was gewor den. Maar als die voorraden op zjju? Het is lang niet onmogelijk, dat ons over eenige weken minder van een en ander gedistribueerd zal worden. De rundvleeschdistributie is ver vangen docr den vrijen handel tot een maximum van 2 ons per dag en per persoon. Verder worden vleeschlooze dagen ingesteld. Het lijkt wel een grap, maar dan een heel leelqke. We weten immers van vleeschlooze weken en het dure rundvleesch zal door velen niet ge kocht kunnen worden en het ge dwongen vegetarisme niet ophouden. Nog een keer theedistributie en dan komen de schepen vol thee uit Indië, waar men met de voor raden thee, koffie, tabak enz. ver legen zit, We hebben met Kerst een kepje sugoraat geslobberd en krijgen wellicht half Jan. een half onsje thee, maar zuinigheid daarmee is de boodschap, want de groote voorraden uit Indië zullen niet ter onzer beschikking staan. De gealli eerden zijn van plan een wereld distributie van graan, vet, suiker, koffie, thee, tabak, enz. in te stellen en wij zullen daaraan mee moeten doen en onze Indische voorraden zullen niet voor Nederland maar voor heel de wereld zijn. Wij hangen ook wat de maag betreft van de geallieerden af en deze zijn ons niet zoo bijzonder welwillend gezind en zullen ons niet zoo heel veel toeparten. Maar als we nu eens weigeren aan die wereld distributie mee te doen in naam van het recht en de vrijheid der kleine naties? Die vrijheid en dat recht hebben we zekermaar dan krijgen we geen graan en geen kolen en geen metalen en zijn we er nog slechter aan toe. Er is gebrek over de heele wereld en daarom moeten we nog wat geduld hebben, voor dat we ons krentenbroodje krijgen. Half Europa is nog in onrust. Wanneer zullen er geregelde toe standen zijn in Rusland en Duitsch- land en Oostenrijk Hongarije of de veie nieuwe staten, die vroeger deze drie groote rijken vormden. En op den Balkan zijn ook zeker nog gesn ordelijke toestanden ge boren, al hooren we daarvan de laatste weken weinig. Het groote huishouden is zoo deerlijk in de war en er zijn zulke zware schulden te betalen, dat er op d« tafel in langen tijd niét veel te bikken zal zijn. Het ernstigst is de kolennood over de heele wereld. Zelfs het kolen- rijke België kent thans dien nood en heeft daarom ons voorstel van de hand moeten slaan, om kolen tegen koeien te ruilen. Schepen moeten blijven liggen, omdat ze niet kunnen bunkeren en vele fabrieken worden overal stop gezet. Hadden we onze Limburgsche mijnen niet, dan zaten we overal in het donker en zou onze geheele industrie lam geslagen zijn. Het is nu al erg genoeg. De beperkte treinenloop zal nog meer beperkt worden in Januari. Duizenden fabrieksarbei ders krijgen gedaan werk. Gas mag niet meer voor verwarming gebruikt worden. Zeer strenge maatregelen zijn genomen, om het gasgebruik in te krimpen. Wij hangen voornamelijk van Duitsch* land af, maar het kan lang duren voordat we daar vandaan weer de dagelijksche kolentreinen zullen krijgen. Engeland kan slechts weinig missen en Amerika ligt ver weg. Ook in het krantenbedrijf doet zich de kolennood ernstig gevoelen. Vele bladen zullen in verkleind formaat moeten verschijnen. De groote papierfabriek te Velsen kan toch wegens den kolennood niet met volle kracht werken. Toch verschrikken en drukken deze moei lijkheden ons niet zoo erg als de voorgaaoden. De wereld was over stroomd met ellende. De oorzaak dier overstroming zal straks weg genomen zijn. Dan gaan de wate ren langzaam zakken, de aarde wordt weer zichtbaar en roept om handen om dijken te versterken, den bodem ta bewerken, straks weer te gaan zaaien. De oorlog van vernieling is afge- loopennu begint een nieuwe oor log, om te herstellen. Dat wordt de heilige krijg, waarin we alle krachten vaa lichaam en geest moeten, een ieder naar zijne mate, opdat welvaart terugkeere en de Dood worde overwonnen. Die strijd wordt zeker niet in een paar we ken gewonnen; hij zal jaren duren. Mogen we allen in het nieuwe jaar en in den nieuwen tijd goede strij ders zijn! Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Bij Kon. besluit van 30 Decem ber is P. Toornvliet, thans tijdelijk havenklerk bij de vissehershaven alhier, met ingang van 1 dezer be noemd tot havenklerk bijdie haven. Alhier is een afdeeling II van den Chr. Fabrieks-, Haven- en Trans portarbeiders Bond opgericht. De afdeeling I omvat de gewone Fa brieksarbeiders, de afdeeling II speciaal die arbeiders, welke op visscherij-, herstel- en werkplaatsen arbeider, als zeilmakers, nettenboe- ters, zoiderpersoneel enz. De afdeeling II telt reeds 50 leden, Voorzitter is de heer J. v. d. Steen, secretaris de heer Versehoor en pen ningmeester de heer Jongerling. Opgericht is de Naaml. Ven nootschap Zeevischgrocthandel „Pie- ter Verwoerd" te IJmuiden. De directie wordt uitgeoefend door de heeren P. en H. Verwoerd. Naar het Predikbeurtenblad meldt brachten de collecten in de Herv. Kerk op Kerstmis en Oude en Nieuwjaarsdag voor de armen f 2#2 en voor de kerk f 370 op. Door de Directie van strand goederen is aangifte gedaan van vermissing van een soheepsboot gemerkt KW. 10, welke nabij de sluizen was neergelegd en daar is weggehaald. Uit de Tuchtschool te Velser oord zijn ontvlucht en tot heden niet opgespoord de jongens C. W. en D. F. Zij hebben de inrichting in gestichtskleeding verlaten. Als verdachten van diefstal met braak op Rooswijk te Velsen zijn aangehouden W. NA. M. en C. F. v. W., allen van Wijkeroog. Aan de bouwinrichting „Hooge Berg" zijn eenige deuren gestolen. Verdacht van dezen diefstal worden een paar jongens van P. te Vel- seroord. Tegen den gerant van het Hotel Nommer Een zijn twee pro- Gessen-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de politieverorde ning. Nabij de groote schutsluizen is drijvend gevonden het lijk van den vermisten de G. Bij den winkelier Z in de De Wetstraat is de lade gelicht en een bedrag van ongeveer f 10 gestobn. De jeugdige dief heeft daar e,en pakje vrachtbrieven door hem van den vervoerdienst Goedkoop gestolen, achtergelaten. VELSEN. Toen hedenmorgen de arbeider K. vroeg op het station kwam, trof hij in het arbeiderslokaal een man slapende aan, gevraagd wat hij hier moest doen, zeide de man van Alkmaar te zijn komen loopen. Hij had nog juist geld om met deu trein naar Rotterdam te kunnen gaan maar niet om ia een logement te hebben kunnen slapen. De man verliet daarop het station en zou met den eersten trein naar Rot terdam vertrekken. De assistent L. had echter in de damestoiletten twee zakken aangetroffen en men vermoedde op het station, dat de slaper daar wel meer van zou weteD. Door den stationchef werd de hoofd agent Haak opgebeld, die spoedig kwam,, Onze slaper kwam tegen half zeven weer aan het station en kocht een kaartje naar Amsterdam Alvorens hij in den trein stapte baalde hij de twee zakken uit de W. C. en zette die in de eoupé. Men was echter van dit alles getuige, de cbef liet den trein niet vertrekken maar de hoofdagent arresteerde den man en nam de zakken in beslag. Na ondervraging bekende de man in de goederenloods van het station iogebrokeD te hebben, door uitsnij ding van een ruit. Da zakken be vatten manufacturen voor wellicht een waarde van f 800,—Het station- personeel en de politie hebben dus een goede vangst gedaan. Deinbre ker werd van morgen voor den burgemeester gebracht eu zal naar Haarlem worden getransporteerd. Gevonden Voorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te be komen aan het bureau van politie te IJmuiden. 1 rood fluweelen schoen, 1 brui ne jongensjas, 1 sigarettendoosje, 1 zilverbon, 2 kinderhandschoentjes, 1 hond Iersche Zetter, 1 paar kin derklompjes, 1 redicule met inhoud, 1 witte zak, 1 rood kinderhandsch., 1 kinderhandtaschje, 1 ceintuur. In de week van 26 Dee. 2 Jan. waren de aanvoeren en prijzen als volgt Trawlvisch per kist van 50 K.G. 124 Tarbot 87,00—155,00. 23 Griet 65,00—110,00.195 gr. Schol 49,00— 62,00. 219 midd. Sehol 42,00— 46,00. 251 Zetschol 46,00-62,00. 281 kl. Schol 00,00—20,00. 0 Bot 00,00-00,00 107 Schar 25,00— 54,00. 0 groote roode Poon 00,00—00,00. 0 midd. roode Poon 00,00—00,00. 0 kl. roode Poon 00,00—00,00. 2 Pieterm. en Poontjes 15,00—00,00. 680 gr. Sehelvisch 36,00—60,00.1029 midd. Sehelviseh 36,00 60.00. 2040 kl. midd. Sehel visch 28,00-50,00. 3597 kl. Scbei- visch 10,00—20,00. 304 Gullen 26,00—45,00 660 Wijting 10,00— 16,70. 0 Haring 00.00—00.00 per stuk 1155 gr. Tong 2,44--3,927„ 2838 mid. Tong l,14ys2,92V2, 29 kl. Tong l,18x/j0.00, 780 Rog per 20 stuks 8.00—19 00,143 vleet 0,78—2,887,. 4517 Kabeljauw 2,23—6,50, 197 Leng 2,20—6,50. 2 Heilbot 3,40— 4,70, 61 Koolvisch 2,10—3,377, 0 Zalm 0,00 00,00. 000 Levende Kabeljauw 0,00—0,00. BEUGVISCH. 182 Gr. lev. Sehelvisch per 15 stuks 19,50-80,00. 1371 Midd. levende Sehelvisch per 25 stuks 19,50 29,00. 4400 Kl. midd. Sehelvisch per 40 stuks 19,0023,00. 375 levende Kabeljauw per stuk 2,909,50 15 levende Leng 2,2510.00. Gedurende de week van 26 Dec. '18 tot en met 1 Jan. 1919 kwamen alhier de volgende vaartuigen bin nen: 24 stoomtrawlers, 2 motor-, 22 zeilloggers, 2 Stoombeugers, 5 sloepen, 42 kustvissehers. De besommingen waren als volgt stoomtrawlers van f20050—810; motorloggers van f 2702 tot f2137; zeilloggers van 1447469; Kotters van f sloepen van f 3993 tot 1214 stoomharingloggers ttot f stoombeugers van f 6935— f 5801 motorbeuger f tot f motorhaiingloggers van ftot fzeilharingloggers van f tot fterwijl de kustvissehers f 6816,04besomden. De aanvoer bestond uit 479510 K.G. trawlvisch, 37365 beugvisch kantjes kisten drijfnetviseh. De totaal opbrengst bedraagt 347985,99. Advertenties. Door een treurig ongeluk over leed onze Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader DIRK DE GRAAFF Wed. F. de Graaff— Hoogerwerff en kinderen. IJmuiden, Jan. 1918. Te koop beste Wasehmachine prijs 20 gulden a Contant. Heemskerkstraat 25 rood. Te koop @@gs wintermantel a f 9.— en een paar hooge dames- schoenen a f 7.(gummi zolen maat 39) Adres te bevragen bur. v. d. blad. TE KOOP GEVRAAGD Woon- of Winkelhuis, liefst Kanaalstraat. Brieven franco met prijsopgaaf onder no. 1200 Boekhandel C. Ding ier, Beverwijk. Ter overname gevraagd een Telefoon. Br. onder lett. R bur. v. d. blad. Bekendmaking. De controleerende Geneesheer brengt ter algemeene kennis aan hen die in het hezit zijn van bon nen voor een extra raatsoen rijst ten behoeve van zieken en zwakkeD bij het niet voorradig zijn van rijst deze bonnen verandert kun nen worden op het Levensmiddelen- bedrijf voor een extra rantsoen gort of havermout. De aanvraagformulieren voor een extra rantsoen voedsel of melk, waar het adres niet volledig op voorkomt worden ni6t in behande ling genomen. Net persoon vraagt KOSTHUIS met huiselijk verkeer en vrije kamer (geen beroepskosthuis). Br. no. 740 bureau van dit blad. te Velsen op Vrijdag 10 Januari 1919, v.m, elf uur op VELSERBEEK van waarbij: 2 Baule kastjes, 1 zwart mak. eetkamerameablement, als buffet-, 12 stoelen, en 2 dreseairs, groote koperen lichtkroon, 2 dito wandlustens, 2 Ven. stoelen, 2 Jap. vazen, orgel, schrijfbureau, werkta feltje, linnenkast, groot keukenfor nuis, spiegels, klokken, 2 candola- bres, turfkist, vuurscherm., diverse schilderijen en platen, stoelen, tafels, kasten, kachels, behangselpapier, keuenrek met keuen, visch'uig, voorts: vaten met stellingen, 1 groote partij leege flesschen, 1 ar- reslede, 1 hittenwagen, sierpaal, 2 steenen zonnewijzers, broeiramen, dakpannen, 2 lanarolien, tuinbanken, takkebossen, eene groote parijj veenkluiten, enz. «JU ÜBeziohtiging: Woensdag 8 en Donderdag 9 Januari 1919, telkens van 10 uur v.m. tot 4 uur u.m. Makelaar D. BUS. De kwaal van honderden in onze dagen is bloedarmoede en zenuwzwakteen dit is niets geen wonder. Het leven is moeilijkde strijd om het bestaan zwaar; veelmenschen leven op hun zenuwen. Zoo oiftstaat onvermijdelijk vroeger of later de kwaal: arm bloed en zwakke zenuweD. Gij moet daar goed op letten want dat kan U een lang lij den en een moeilijk leven be zorgen. Gij kunt daartegen waken door intijds gebruik te maken van de SANGUIirOSE, het beste en afdoende middel tegen bloedarmoede en zenuw zwakte. Tweemaal per dag een eetlepel is voldoende. Sanguinose kost per fl. f 2.25 I" per fl. f12 50per 12 fl. f21. Bij alle Apoth en voorname Drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK! VAN DAM Co. De Riemerstraat 2c/4 Den Haag. OPENBARE op Vrijdag 17 Januari 1919 des namiddags 1 uur precies in Hotel NOMMER EEN te IJmuideD, door de makelaars BAKKER, DIJKSEN EN C° van het eiken houten Loggerschip met completen inventaris. Afzon derlijk en gecombineerd. Benevens een uitgeboete en zoo goed als geheel ingestoken VLEET van circa 100 netten. Notities en inlichtingen te beko men bij bovengenoemde makelaars. Op Dinsd. 7 Jan. 1919, des middags 12 uur, zal Deurwaar der LOUIS A. GLASER, krachtens daartoe verklagen gerechtelijke machtiging ingevolge art. 94 2e Wetboek van Koophandel, publiek en tegen contante betaling verkoo- pen een gedeelte der ladingen geladen in de schepen „EBEN HAE- ZEfi" en „DRIE GEBROEDERS" beide liggende in het Kanaal te IJmuiden nabij de Kleine Sluis. De verkooping zal aan boord van gemelde schepen geschieden en zijn de briketten aldaar te bezichtigen 's morgens voor den verkoop. Stadsschouwburg te Haarlem. Zaterdag 4 Jan. Rotterdamsch Tooneel. Dir. v. Eysden en Tartaud Zondag i Jan. N.V. Het Tooneel Dir. W. Roijaard?, De Hofslachter. Dinsdag 7 Jan. Cabaret Pisuise. Woensdag 8 Jan. Vereen. „Jac. van Beers", Liefdadigheidsvoor stelling. Ned. Herv. Kerk. Doopsgez. Gem. afd. Prot.-Bond. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Helders. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Dr. G. A. v. d. Bergh van Eijsinga. Openb. 21la: „De nieuwe hemel en de nieuwe aarde". Evangelisatie.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 3