ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 330. Woensdag 8 Januari 1919. Adres voor Redactie en Administratie WIUEMSPLEIN 11, IJMÜIDEN, (Drukkerij S1NJEWEL), Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 3 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en by de Agenten. Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers M$j. „IJmuiden". ADVERTENTIËN van 1—5 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentiecontraeten tegen zeer billy k tarief. Advertentiën aiterlflk in te zenden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 uur v.ist. Tot plaatsing ran advertentiBn van buiten de gemeente VELSEN In dit blad Is uitsluitend gerechtigd het Adrertentiebureau P. F. C. BOELSE IJMÜIDEN. BQ dit nummer bèhoort het officiBelé Baadsverslag. Officiéél. Levensmiddelenbedrijf Yelsen. Gedurende de week van Vrijdag 10 Januari tot en met Donderdag 16 Januari is verkrijgbaar op de Melkkaart 10 Jan. bon B 8 blauw Vio L. melk 11 B9 idem 4,2 ct B 10 12 13 14 B 11 B 12 15 B 13 16 B 14 vanaf 20 Jan. bon B 8 rood ®/18 L. taptem. of karnemelk i 71/, cent per liter. U B9 12 h B10 13 Bil 14 B 12 15 B13 17 B14 Bon 44b rood is geldig voor 7» K.G. gecondenseerde Taptemelk 4 30 ct. Levensmiddelenbedrijf Yelsen Gedurende de week van Vrijdag 10 Jan. tot en met Donderdag 16 Jan. is verkrijgbaar op: bon i 411 7» P°n(l Regeeringsvisch. 412 1 K.gr. Uien 4 10 ct. per K.gr. 413 1 Chocoladereep, verpakt 127» i onverpakt 12 ct. j 414 7» pond suiker. 415 7» Pon(l groene erwten. 416 7» Pond belegen Kaas 30 k 137» cent per ons 417 1 ons Rijst. 418 1 ons huisboudjam. 419 1 enkel stuk huishoudzeep 25% 8 cent. 420 7* ons Aardappelmeel of Sago 231 17» K.G. Kleiaardappelen, k 8 et. 232 27» K G. Veenaardappelen, 57, ct. Thee- en Kofflekaart bon 44 is geldig van 1 t.m. 15 Jan. voor 7* ons Koffie. Boter- en vetkaart bon 13, 2e tijd vak is geldig van 14 Jan. tm. 22 Jan met bijlevering van bon 421 uit het bon boekje. Broodkaart 82e week is geldig van 10 Jan. t.m. 18 Jan. Centrale keuken VELSEN. II n u. Maandag 13 Jan. Stamppot (Aardappelen met Roode Kool) 15 eent per portie. Woensdag 15 Jan Stamppot (Aardappelen met Koolraap) 15' cent per portie. Zaterdag 18 Jan.Stamppot (Aardappelen met Peen en Uien) 15 cent per portie. Naar betere tijden? By de vele verliezen der vis- schersvloot, moeten wij ook me- moreeren de ramp van de Drie Gezusters, waarby een tweetal in gezetenen het leven verloor. Voor de ingezetenen was het een moeilijk jaar. De stilstand in de Visscherij gaf veel werkeloos heid, de voedselvoorziening was gansch onvoldoende. Ook hier had den meermalen betoogingen plaats, waarbij op een enkele uitzondering na, de orde echter niet verstoord werd. De Burgemeester heeft in den raad meermalen een beroep gedaan op de arbeidersleiders en, wij er kennen het hier dankbaar, niet tevergeefs. De gemeenteraad heeft een jaar van zeer drukken arbeid achter den rug. Nooit werd zooveel vergaderd Zeer belangrijke zaken werden af gedaan, o.a. kwam een nieuwe belastingwetgeving tot stand. Hier tegen is door verscheidene ingeze tenen, vooral door den middenstand, heftige oppositie gevoerd. Een be tere salarisregeling voor gemeente werklieden en politiepersoneel werd ingevoerd. Dingen die aanleiding gaven tot beroering, ontbraken ook dit jaar niet. De ongeregeldheden aan het Levensmiddelenbedrijf en bij den woningbouw leidden tot de instel ling van raadscommissies van on derzoek. De kwestie van het onder zoek naar het hoefbeslag der ge- meentepaarden liep met een sisser af, de mogelijke bakkersstaking gaf in 't laatst van het jaar wat afwis seling. Eu wat zal het nieuwe jaar nu geven? Hoopvol is het uitzicht nog niet. Het kolengebrek doet zich nog nijpend gevoelen en onze plaats ondervindt daar alle nadeelen van, vooral de vissehery. Toch doet de regeering alles om steenkolen uit het buitenland te krijgen en zullen wij hopen dat zij hierin spoedig moge slagen. Zullen de werken voor den bouw der nieuwe groote sluis spoedig een aanvang kunnen nemen? Zal met het graven der nieuwe Haringhaven spoedig kunnen worden doorgegaan Het zijn vragen, waarvan de beant woording zich wachten laat. Wat zal het Hoogovenbedrijf, dat hier gevestigd zal worden, ons brengen Erg optimistisch is men hieromtrent niet gestemd, wat be grijpelijk is. Wel in Beverwijk, waar men in de locale pers den lof zingt van dit bedrijf. Hetgeen gemakke lijk is, omdat men daar de villa's wil zetten en wij hier den zwarten rommel krijgen. Hoe zal het loopen met onze annexatie- en havenplannen Zullen de gemeentenaren daar in 1919 wat meer van hooreD, of zal ons gemeentebestuur even geheimzinnig blijven doen als de diplomatie, het geen men terecht veroordeelt als conservatief en uit den tijd. Zullen we tenslotte door het Hoog ovenbedrijf nog Amsterdammers worden Wie zal het zeggen Onze gemeente is er eene met een groote en grootsche toekomst. Velsen kan en zal zich ontwikkelen tot een groote stad, waar duif is en energie en werkkracht. Laat dit ons bezielen en ?als wy dan allen streven naar betere verhoudingen, naar een menschwaardig bestaan voor ieder, dan kunnen en mogen wij zeggen, al is het uitzicht nog beneveldwij zijn op weg naar betere tijden, Plaatselijk Nieuws. IJMÜIDEN. Zondag zijn alhier binnen ge komen de Engelsche torpedoboot P 41 het Engelsche vrachtschip Sampan 109 met steenkolen en pro viand en elf groote en 5 kleinere mijnenvegers. Deze mijn veger sflo- tille, die op gezette' tijden door andere zal worden afgelost, zal ge- ruimen tijd IJmuiden als station krijgen om van daar uit het mijnen vegen in de Noordzee voort te zetten. Op geregelde tijden zullen Engelsche schepen victualiën en steenkolen voor de mijnvegers aanvoeren en de postverbinding onderhouden. Ten kantore van het Engelsche viceconsulaat in de Ka naalstraat alhier is een permanent bureau gevestigd, waar enkele hoofd officieren zitting hebben en van waar uit de dienst van de mijnve- gersflotille wordt geregeld. Stoomtrawlers naar En geland. Maandag zijn van hier de eerste stoomtrawlers de Maas stroom I en II vertrokken om in Britsche wateren te gaan visschen. Zij zullen aan Hoek van Holland de steenkolen innemen voor de over tocht. 7 Augustus 1918 gaf de vrouw van C. J. W. aan den loopknecht J. A. S., thans werkzaam op een ijsfabriek te IJmuiden, een bank biljet van f 60, om daarmee eene rekening bij do firma Perquin te betalen. De rekening werd echter niet betaald en het bankbiljet ge bruikt voor andere doeleinden, meer in het voordeel van J. A. S. J. A. S. stond Dinsdagmorgen terecht terzake verduistering van genoemd bankbiljet. De officier van justitie requreerde een gevangenisstraf van 6 maanden. M. K., los werkman te IJmui den, ontvreemdde 16 Aug. '18 uit de logger „Lisa" een barometer en uit logger „Scheveningen 363" een zeekijker. Terzake dezen diefstal requireerde de officier van justitie een gevan genisstraf van 1 maand. VELSEROORD. In de hier gehouden vergade ring van het Centraal Drankweer Comité in de gemeente Velsen werd het bestuur geheel gewijzigd. De heer S. Klein te IJmuiden had be dankt als secretaris. In zijn plaats zal optreden den heerG. Veot alhier tot dusver voorzitter. De heer IJ. J. Rietsma alhier zal tijdelijk als voorzitter optreden. Tot penning meester werd gekozen de heer S. Koning te Wijkeroog. De sub com missie voor de stichting van een Openbare Leeszaal kan haar taak als geëindigd beschouwen. VELSEN. Zondag hield de afdeeling Vel sen van den Bond voor Staatspen- sioneering eene openbare feestver- gadering in 't gebouw „Concordia" daartoe welwillend afgestaan door de Directie van de Kon. Nederl. Papierfabriek „De Eendracht". Belanganlooze medewerking ver leende de Tooneelvereeniging „Con cordia" te Velsen, waarvan de regiseur is de heer H. R. Nunez Vaz te Beverwijk. Om half 8 opende de voorz. de heer Bakker de vergade/ing, waarin hij een woord van dank bracht aan de Directie der Kon. Papierfabriek voor de bereidwilligheid om door het afstaan van het gebouw de zaak van staatspensioneenng van dienst, te zijn. Hierna kreeg de heer Steiu, voorz. der afd. Beverwijk gelegenheid, om een woordje te spreken ten behoeve van de goede zaak. Dit is den heer Stein wel toevertrouwd. Op pak kende wijze wist hij de aanwezi gen een kwartier)je bezig te hou den. Hij deelde mee voor welk beginsel de Bond streed en sprak er zijne blijdschap over uit, dat het aantal voorstanders voortdurend aangroeit en dat er aan de rechter zijde reeds stemmen opgaar, om het met elkaar op een accoordjete gooien, maar de Bond wil geen afstand van zijne beginselen doen. Er moet een premievrij pensioen zijn voor menschen op zekeren leeftijd en 't is al een verheugend feit, dat er hoe langer hoe meer stemmen opgaan, om den leeftijd op 60 jaar te stellen om voor pen sioen in aanmerking te komen. Een daverend applaus beloonde den heer Stein voor zijne warme woorden. Hierna werd het woord gegeven aan de Tooneelvereeniging „Con cordia" om het stukje op te voeren „Onder één dak", een tooneelspel in 3 bedrijven van J. Fabricius. Het eerste bedrijf voert ons in de woning van Wolter de keuterboer en zijne echtgenoote, Dora. 't Is een gewichtige dag vandaag, want Wolters moeder zal begraven worden en bij deze begrafenis zal Wolters vrouw niet aanwezig zijn, omdat Vader en zwager Jacob en vooral diens vrouw onverzoenlijk boos op Dora zijn. Vader is niet in staat om met zijne ongehuwde dochter Liesbeth te blijven samen wonen, omdat met moeder de arbeids kracht is heengegaan. Nu zal het moeilijk zijn om voor Vader en zusje een uitkomst te vinden bij zulk eene groote oneenigheid. In het 2e bedrijf komen we in Vaders woning, waar de familie de zaken bespreken zal. Hier komt duidelijk aan het licht welke karak ters de eigen en aangehuwde kin deren hebben. De schijnheilige Jasob en diens vrouw, Lena, vertoonen zich daar in al hunne laagheid en en egoïsme. Bij loting wordt uitgemaakt, dat Vader bij Jacob zyn intrek zal nemeD, terwijl Liesbeth maar een dienst moet zoeken. Wolter begrijpt, dat Vader nu een schrikkelijk lot zal hebben en laat zich, de uitspraak van zijn goed hart volgende, zonder zijne vrouw geraadpleegd te hebben, de woorden ontvallen „Vader, komt bij mij". Jacob en echtgenoote zijn natuur lijk zeer verheugd er zoo goedkoop af te komen. Jan, de smid, de schoonzoon, is ook een hart van goud, al heeft hij, evenals Wolter te weinig middelen om de inspraak van zijn goed hart te kunnen volgen. Het derde bedrijf voert ons weer in de woning van Wolters, waarin we Vader zijn intrede zien doen en eindelijk hooren, waarom Vader zoo vreeselyk boos op zijne schoon dochter is. Het komt voort uit conservatisme. Een boer moet niet met een stadsjuf trouwen, dienaar de comndie gaat en liedjes zingt en geen koeien melken ef varkens mesten kan. De oude is haatdra gend en wil van geen verzoening weten. Vader wil niet langer blijven en gaat naar zijne woniDg terug. Nu komen Jacob en echtgenoote om hun aandeel in moeders nalaten schap. Alweer komen ze in al hunne laagheid te voorschijD, alles over dekt met een vernisje van gods dienst. 'tKomt ten slotte tot eene verklaring dcor het verstandig be leid van de gehate Dora. Vader komt eindelijk tot de overtuiging, dat zijne schoondochter een hart van goud is en erkent dat ook. Er heeft eene vefzoening plaats. Toen het gordijn voor de laatste maal neerging, weerklonk er een langdurig daverend applaus, ten bewijze, dat het gezelschap het publiek ten zeerste voldaan had. We zullen over de spelers en speel sters niet in bijzonderheden treden, maar we meenen, dat we de tolk van alle aanwezigen zijn, wanneer we vol lot zyn over hen, die voor het aangename gedeelte der bijeen komst gezorgd hebben. Daar, zoo als we reeds zeiden, het propagan- disch gedeelte bij den heer Stein in goede handen was, kunnen we de afdeeling Velsen gelukwensehen met de goed geslaagde feestverga- dering. Er waren ruim 300 personen, waaronder afgevaardigden van de zusterafdeelingen Santpoort, Vel- seroord en Beverwijk. In den nacht van 3 op 4 Jan. hebben onbevoegden zich toegang weten te verschaffen tot het thans onbewoonde fort Zuidwykermeer. In vel band met de a.s. demobilisatie waren verschillende goederen op één der fortkamers geborgen, teneinde 't anderen daags ingeleverd te wor den. Van deze kamer was een ruit ingeslagen terwijl de geheele inhoud van het vertrek was medegenomen. De inventaris bestond voornamelijk uit ondergoed en schoenen. De omstandigheden wijzen er op, dat we hier te doen hebben met een bende van minstens een man of vijf. De fortwachter had van het ge heele geval niets vernomen. De politie te Beverwijk heeft de zaak in handen. Voor de Haarlemsehe recht bank stond terecht J, M. R., los werkman, wonende te Velsen. Hij was niet verschenen, tegen hem werd verstrekt verleend. J. M. R. nam te Velsen 19 Aug. 1918 een rijwiel weg ten nadeele van P. v. D., tuindersknecht. Wegens herhaal den rijwieldiefstal werd geëscht een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden met bevel tot onmiddellij ke gevangenneming. SANTPOORT. Tot onderwijzeres aan de open bare school te Santpoort is benoemd Mej. C. Lonbar Petri alhier. De ruïne van Brederode werd gedurende de maand December door 126 personen bezocht. Over 1918 bedroeg het aantal bezoekers kwar- taalsgewijze le kwartaal 797, 2e kwartaal 5316, Be kwartaal 5775, 4e kwartaal 494, Totaal 12882. IJMUIDER COURANT ft

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1