Umuider Courant. ziekte Als gij U VERKQQPING RUNDVLEESCH f 1.65 Hoest en verkoudheid. Maagzuur, 16al ea Slijm, worden Overspanning. onrust, Wormen w Belangrijke gebeurte nissen in 1918, Vastzittende h0est, Rheumatiek, jicht, Winterhanden en Zaterdag 11 Jan. Tweede Blad. Yan den Wachttoren. De Staatsleening volteeken d. In de oorlogvoerende landen heelt men reusachtige reclame moeten maken voor de oorlogsleeningen. Men adverteerde in binnen- en bui- tenlandsche bladen. Groote aan- plakbilletten deden een beroep op de vaderlandsliefde van het publiek om het noodige geld voor de eind overwinning los te krijgen. Een zwerm sprekers maakte overal propaganda voor de leeningen. Zelfs de kinderen en dienstmeisjes wer den bewerkt. Onze minister van financiën weet op eenvoudiger en makkelijker manier aan het geld te komen. Het parlement geeft hem toestemming, om een leening uit te schreveneen paar advertenties herinneren ten slotte, dat het geld er moet komen en het komt er. Als geldbelegging is deze leening lang niet kwaad. Men krijgt 5% rente en het geld is veilig. Men behoeft nog geen vurig patriot te zjjn, om op die voorwaarde een sommetje aan de schatkist te leenen. Deze leening heet vrijwillig, maar is dit slechts ten halve. Minister Treub is begonnen met vrijwillige leeningeb, die echter een gedwon gen leening zou worden met lager rente, indien het benoodigde geld er niet kwam. Indien van de 350 millioen van deze laatste leening niet minstens 300 millioen voltee- kend werd, volgde een gedwongen leening, waaraan allen met een ver mogen van 25000 gulden of meer en allen met een inkomen hooger dan 10000 gulden moesten deelne men. De gedwongen leening zou slechts 3V« rente geven. Dit is de bekende stok achter de deur. Deze stok kan achter de deur blij ven. Het dreigement heeft geholpen en behoelde niet volvoerd te worden. Het succes van deze leening kan slechts voor een klein deel toege schreven worden aan offervaardig heid jegens staat en gemeenschap. Deze alleen zou het, vreezen we, niet tot vele milioenen gebracht hebben. Hoe weinig beduiden de giften, die in de crisisjaren het Kon. Nat. Steuncommite ontvangen heeft, tegenover de groote rijkdommen, die uit oorlogswinst ontstaan zijn. Geldbelegging tegen 5% rente is trouwer s ook e6n erg gemakkelijke en niet onvoordeelige offervaardig heid. Waarschijnlijk heeft de vrees voor een gedwongen leening met lage rente nog wel het best gewerkt. In elk geval is het geld er ge komen en minister de Vries zal er mee iu zijn schik zijn, vooral omdat de bijdragen eerst slechts heel lang zaam binnenkwamen. Het succes is ook bevorderlijk voor onze goeden naam in den vreemde. Een vol- teekende leenicg is een bewijs van finantieele gezondheid. Onze staat zou du miliioenen niet zoo makke lijk gekregen hebben, als men zijn eredietwaardigheid niet had ver trouwd. Bet neemt niet weg, dal wij t ei) zwaren schuldenlast op onze schouders gekregen hebben, terwijl in vale jaren de staatsuitgaven nog reusachtig hoog zullen blijven. Ga- lukk g kuQcen door d» demobhsarie vele miliioenen gespaard worden en zullen leger en vloot ons weer de gewone 50 millioen per jaar gaan kosten. Elke millioen daarop be spaard is winst, maar de hoop, dat de vrede te Versailles de militaire uitgaven der volkeren verlichten zal is gering. Vele miliioenen zullen noodig zijn voor de sociale wetge ving. We denken aan het verze keringswezen voor zieken, invalieden en ouden van dagen, aan woning verbetering der volkshuisvesting, onderwijs enz. Deze uitgaven zul len echter de volkskracht verhoo- genterwijl de miliioenen der mo bilisatie geen rente afwerpen. Wan neer de geleende miliioenen gebruik! worden, om ons volk tegen de na- weeen van den oorlog te bescher men en voor de toegezegde hervor mingen, zullen ze geen weggesme ten geld zijn en nog meer dan 5 rente afwerpen. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. De heer J. Deinum heeft tegen 1 Februari a s. eervol ontslag aan J gevraagd als leeraar aan den han- j delsavondeursus. Het bestuur van den handels- cursus heeft besloten om met in gang van 1 Januari de lesuren terug te brengen tot lessen van 50 min. zooals dat overal bij het middel baar ouderwijs gewoonte is. De schooltijden zijn dus in het vervolg van 's avonds half zeven tot negen uur. De Propaganda-Feestavond van Mercurius. De Cycloop levert een vroolijken gezellig-feestelijkeu aanblik. Meest jonge, kleurige, fleurige gezichten, keurig gekleedde heeren, van be vallig chique, de fraai gekapte dames, allen met bloemen getooid. Ook de stemming is feestelijk pret tig, zooals deze sympathieke vereeni- ging aangenaam aandoet ia geheel haar optreden, wars van grootdoe nerij, groote woorden en holle frasen en toch pakkend in hare propaganda voor samenwerking en het streven naar haar goede doel. De balustrade is behangen met keurig gecaligra- pheerde schilden, vermeldende de velschillende voordeelen, die het lidmaatschap van Mercurius biedt. Ziet men de zaal rond, dan krijgt men een idee van do ontwikkeling van IJmuiden waar zoo groot aan tal handels- en kantoorbedienden werkzaam is. Als een keurig strijk je gevormd uit dames- en heeren- ieden de feestavond heeft ingeleid krijgt de Voorzitter gelegenheid de feestgenooten hartelijk welkom te heeten, waarna hij op rustige, doch inponeerende wijze het doel en streven van Mercurius uiteen zet en de maatschappelijke positie van den handels- en kantoorbedienden schetst-, ook in vergelijking tot andere werkneme; s, meer aangeduid als arbeiders. Ook de handels- en kantoorbe dienden zijn arbeiders in dienst van particuiieren, gemeente, staat of provincie, doch velen achten zich te hoog om arbeider te heeten of zich evenals de arbeiders door or ganisatie verbeteringen te verzeke ren door middel van de vakver- eeniging. Spreker toont het ver keerde van dit standpunt aan, ook met voorbeelden, hoe de vereenigde en georganiseerde arbeiders met name in de vier oorlogsjaren be langrijke verbeteringen hebben ver overd, waarvan de handels- en kantoorbedienden gespeend bleven. Met een opwekking zich hij Mercu rius aan te sluiten, eindigde spreker zijn met groote aandacht aange hoorde openingsrede. Een met smaak samengesteld programma bood daarop den feestgenooten ge legenheid zich aangenaam bezig to houden met muziek, zang en too neelspel. We wenschen Mercurius veel succes met haar propaganda- feestavond en moge de oogst ook tegenvallen, aan het welslagen van den avond is het zeker dan niet te wijten. IJmuidens Mannenkoor Het tienjarig bestaan van bovengenoemd Koor, dat herdacht zal worden door een zangwedatrijd van kwartetten en dubbelkwartetten, waarmede de volgende week een aanvang zal worden gemaakt be loofd veel, zelfs heel veel kunstge not te zullen geven. De deelnemen de vereenigingen, bijna zonder uit zondering vau een allerbeste repu tatie zullen ongetwijfeld alle krach ten inspannen om ons het hoogst bereikbare te geven. Het is dan ook te hopen, dat IJmuidens Mannenkoor, sinds de oprichting onder leiding vau den heer N. Gonlag, de bijna onover- komenlijke bezwaren, die voor het orgaciseeren van dezen wedstrijd doorworsteld moesten worden, met succes bekroond zal zien en dat de zaal van het Gebouw voor Chr. Belangen waar de feestwedstrijden zullen plaats vinden, eiken wed- strijdavond geheel gevuld zal zijn. Het bestuur heeft zich veel moeite en zorg moeten getroosten, zich geheel gewijd aan de kunst, laat bet kunstzinnig gestemd publiek in onze woonplaats blijk geven dit ernstig pogen op prijs te stellen. Uit de pakhuizen van den kuiper G. in de Pr. Hendrikstraat zijn door jongens een aantal vaten gestolen, die ze aan een anderen kuiper hadden verkocht. In de gemeenteschool van den heer H. te Yelseroord is in den afgeloopen nacht iDgebroken. Voor ongeveer 300 gulden waarde aan schrijfmateriaal, potlooden, gummi enz. wordt vermist. Doer de politie alhier is aan gehouden zekere J. J. S. woonach tig te Amsterdam, die zich aan vele diefstallen en opkooperijen van gestolen goederen heeft schuldig gemaakt. Het beruchte heerschap zal naar Haarlem worden overge bracht en voorloopig opgeborgen. Uit het Noordzeekanaal is opgevischt het lijk van een Duit- scher, die sedert December vermist werd en herkend is te zijn Dr. in de philosophie PCorrespondent van het Wolff bureau te'sGraven- hage. VELSEROORD. Het bouwen van het hulp- schoolgebouw op het gemeenteter rein alhier, waarin het practisch onderwijs der Ambachtsschool ge geven zal worden, is opgedragen aan den heer D. Bais Jz., te IJmuiden voor 122000. Eergisternacht is ingebroken in school D alhier. Meegenomen zijn eenige school jassen van een onderwijzer en eenige schorten van een onderwij zeres. Voorts wat sehoolbehoeften als potlooden, pennen en gummi. De politie doet-onderzoek. Scheepvaart In de week van 4 tot 11 Jan. kwamen alhier binnen 4 stoom schepen en vertrokken 9 stoom- en 1 zeilschip. 7 Januari. De nieuwe open bare school H te Velseroord offi- ciëri geopend. 10 J a n u a r i. De stoomponten des nachts stilgelegd. 15 Janu ari.f Bezoek van H. M. de Koningin aan het Pantser fort alhier. Da gemeenteraad besluit B, en W. te machtigen met het Rijk een overeenkomst aan te gaan voor het houden van politie-toezicht op de terreinen van hetStaatsvisschers- havenbedrijf alhier. Ter verleeting van een toe slag op de prijzen der brandstoffen wordt f50.000 beschikbaar gesteld. 18 Januari: De Centrale Keu ken officiéél geopend. 21 Januari. Een aantal log gers vertrekt weer naar de visschsrij. 22 J a n u a r i. De raad besluit tot instelling eener afdeeling con trole voor de belastingen. 27 Januari. Een groot aantal Duitschers brengt een bezoek aan de graven alhier van de slachtoffers der V. 69. 29 Januari. Men begint met het graven der nieuwe haringhaven. 1 Februari. Het 50-jarig bestaan der Chr. Nat. School te Velseroord herdacht, benayena het 25-jarig jubileum van het hoofd de zer school, de heer A. Taannam. 12 Februari. Buitengewone vergadering der Kamer van Koop handel, welke instemming betuigd met de havenplannen. 26 Februari. Conflict bij den bouw der 71 woningen te Velser oord. Het werk ligt stil. 1 Maart. De logger Nora Ym 178 komt hier binnen met het be richt, dat zij den logger Adrian a Johanna YM. 242 op 20Febauari door eene ontploffing in de lucht heeft zien vliegen. Alle opvarenden kwamen om. Men maakt zich ernstig onge rust over een aantal zeilloggers, waaronder de Ymuider logger Julia. 2 M a a r t. De bemanning van den logger Noordzee IV KW. 169, welke in de lucht gevlogen is, hier aangebracht door den logger Hol land V KW. 64. Een man gedood. Door de vele rampen worden de zeilloggers weer opgelegd. 5 Maart. Behalve over de Julia, maakt men izich ook ongerust over don logger Elizabeth IJm. 253. 15 Maart. Verscheidene geval len van diphtheritis te IJmuiden en Velseroord. De Chr. Bewaarschool te IJmuiden gesloten. 16 Maart. De loggers Julia IJm. 63 en Elisabath IJm. 253 wor den als verloren besehouwd. (Wordt vervolgd.) Advertenties. Schrijfbureau ter overname gevraagd. Br. no. 754 bureau van dit blad. deen blijvg»? fesstaa® indien slechts het goede genees middel wordt aangewend. £3 gevcelt en lijdt aan voortdurende vermoeidheid, vermagering, bloed armoede of verlies van krachten, gebruik dan bijtijds MIJNHABDT's LEVETOGEN. Dit is een zeker geneesmiddel. Sterkt lichaam en zenuwen. Hoofdpijn. Gebruik Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. stamma Per koker 45 en 80 cent. Neem ANGA-bonbons. Doos 50 en 90 ct. slijm op de borst, bronchitis, kinkhoest,. Gebruik hiertegen AN3A-S1ROOP. «Mgmaag Per fl. f 1.50, 3 fl. f 4.25 koude en pijn in de ledematen, spier- en gewrichtspijn, influen za, griep, aan gezich tspij n en kiespijn. Gebruik Keelpijn ontstoken keel, Mijnhardt's Glorin-tubletten. P, d. 50 ct. 3 d. f 1.40 Maagpijn, Maagwater, oprisping geen eetlust, slechte spijsvert. Mijnhardt's Maagtabletten. I Per kok. 60 et. 3 k. 1.65 K00rts, bïnnenkoorts, Malaria, koude rillingen. Mijnhardt's Koorts-tabletten. I Kok. 60 ct. 3 kok. f 1.70 1 Enersan-Utettsi i Blokvormende lichtverteerbare staaltablett., tevens eetlustop- wekkend. Per kok. f 1.-, 3 k. f2.85. Zenuwachtigheid, slapeloosheid gejaagdheid, examenvrees. Mijnhardt's Zenuwtabletten. P. kok. 60 ct., 3 k. f 1.70 kinderen en volwassenen. Neem Enfan-wormbonbons. mjïzswz Per doos 50 ct. wintervoeten, ruwe huid, bar sten, kloven en springende lippen. mggssssa Gebruik PUROL. Te IJmuiden bij H. Sant, S. Smit, Kanaalstraat 56, H. Suk; Beverwijk, DeegenaarVelsen, Mej. v. d. Laan; Velseroord, C. Suk; Santpoort P. van Meurs. OPENBARE (wegens liquidatie) op Vrijdag 17 Januari 1919 nam. 2 uur precies, in hotel „Nom- raer Een" te IJmuiden, ten over staan van notaris 1> Dólleman fa IJmuiden van: Nommer 1. Den Stoomdrifter Oceaanster 1 Y.M. 232, gebouwd in 1915, bruto 120.26 ton, lang 26.69 M. vert. trip. exp. mach. opp. cond. ketel 91 M2 verw. oppervl. Nommer 2. Den Stoomtrawler Emilie Y.M. 342 gebouwd in 1918, bruto 209.97 ton, lang 37.58 M.trip. exp. mach., opp. cond. ketel 109,5 Ms verw. oppervl. beide vaartuigen met staand en loo pend want, compl. inventaris en uitrusting voor de trawivisscherij. Nommer 3. Het recht yan Erfpacht tot 31 Maart 1946 op 451 M3 GROND, met GEBOUW, waarin pakhuis en kantoren, Middenhaven straat C 36 IJmiiiden. Nommer 4. Een comph Haringvleet en dir. VISSCHER1JGOEDEREN. Alles behoorende tot de Exploitatie Mij. „de Oceaanster" in liquidatie te IJmuiden. Nommer 5. Den Stoomtrawler Margaretha Y.M. 23, geciass. Lloyds 100 AI 139,54 ton bruto, lang 100,5 Eng. voet, trip. Exp. mach. ketel 75 M2 verW, oppervl., met staand en loopend want en aan boord aanwezigen inventaris. Eigendom van de O. O. M. te IJmuiden en in huur bij de Engel- sche Regeering. Nommer 6. Den sleepboottrawler Eem3 Y,M. 281 bruto 33.84 ton, lang 18.68 M. met staand en loopend want, eomp. in ventaris en uitrusting voor de trawi visscherij. Nommer 7. Den stalen logger Wilhelmina Y.M. 506, met compl. rondhout, stoomketel, spil, zeilen en invent, goederen. Nommer 8. Den houten Kotter Maria Y.M. 218 met compl. rondhout, ketel, spil, zeilen en invent, goederen. Nommer 9. Den Motorkotter Y.M. 348 lang 53 voet, met Danmotor 28 P.K. Nommer 10. Het Bolletje Y.M. 279 lang 33 voet, beide vaartuigen met compl. uitrusting voor de kustvis- scherij. Nommer 11. Een Petroleumm o tor 20 P.K. Nommer 12. Een ijzeren Stavernsche Jol YM. 12 met compl. uitrusting voor de kust- visscherij. Alle schepen, behalve de „Mar garetha" gelegen te IJmuiden. Nommer 13. Het raderstoomschip Onderneming, YM. 404 bruto 38 71 ton, met complete ^uit rusting voor de trawivisscherij. Notities, waarin condities der vei ling, volledige omschrij vingenopgave kijkdagen, van 10 Jan. '19 af ver krijgbaar bij Notaris W.A. Dolleman, voornoemd. GEKEURD en PRIMA KWALITEIT Een slager van buiten de gemeente is bereid elke bestel ling accuraat uit te voeren en thuis te bezorgen. Betaling bij ontvangst. Bezorging voorloopig tweemaal per week. Briefkaarten met juist adres worden ingewacht aan het bureau van dit blad onder motto: „Yleesch". afgemat IBBSUÜ Buss. 90 c. f 1.75 f4.25 f8.25 S ANAPERIN-tabeltten. IftWWH Per k. 60 ct., 3 k. f 1.70 g verwijderd door Mijnhardt's La- I xeertabletten. Deze tabletten I zijn bloedzuiverend, regelen i den stoelgang. pfsEsma Per d. 50 et., 3 d. i 1.40 Let bij koop op den naam van Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharm. Fabriek Zeist. Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 3