ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 333. Zaterdag 18 Januari 1919, 4e Jaargang Adres voor Redactie en Administratie WILLEMSPI.EIN 11, 1JMB1DEH, (Drukkerij SIMJEWEL), Telefoon 153. Verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS70 ets., per 8 maanden, franco per post 85 ets., voor het Buitenland f 1.25 Verhoogd met 10 ets. Oorlogstoeslag. ABONNEMENTEN worden aangenomen aan het Bureau en bi] de Agenten, Uitgave van de Naaml. Venn, Uitgevers Mij. .IJmuiden". ADYERTENTIÊN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 7 ets per regel bij vooruitbetaling Ingezonden mededeelingen 25 ets. per regel. Advertentieeon.traeten tegen zeer billijk: tarief. Advertentiën u i tr 1 k in te zenden WOENS1AG en ZATERDAG tot 9 uur v,m. Tot plaatsing van advertentiën van bnlten de gemeente VELSEN In dit blad is uitsluitend gereehtlgd kei Advertentiebureau P. P. C. K01LSE IJMUIDEN. EERSTE BLAD. Ontevredenheid. De stroom van ingezonden stuk ken en klachten over de distributie ons toegezonden uit alle deelen der gemeente moeten we wel achter wege laten. De papierrantsoenee ring is oorzaak, dat we ons zeer moeten beperken. Tcch willen we door middel van dit berichtje de aandacht van onze autoriteiten er op vestigen en meenen vooral te mogen wijzen op den slakkengang inzake het verstrekken van melk aan zieken. Zoo wordt in IJmuiden hevig geklaagd over het feit, dat men voor een eenvoudig meikfor- mulier naar Velsen moet. Officieel. Uitvoering art. 9 Distributie- wet 1919. De Burgemeester van Velsen vordert op last van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, volgens schrijven van 10 Jak. 1919 No. 6950, van een ieder die hetzij onder zichzelf, hetzij onder derden Cachou in voor raad heeft, schriftelijk opgave van de hoeveelheid in de plaats waar- die Cachou zich bevindt. De opgave behoort aan hem te worden gedaan voor 20 Januari 1919 ten kantore van het Levensmiddelenbedrijf. De aandacht wordt er op geves tigd, dat hij die opzettelijk nalaat aan vorenstaande vordering te vol doen, zich blootstelt aan gevange- straf van zes maanden of een geldboete van f 6000.en ver beurdverklaring van de hem toe- behoorende Cachou. Gemeenteraad. Vergadering van 14 Januari 1919 (Vervolg) Bij punt 14, vaststelling alge- meene bepalingen toepasselijk op de werken van den dienst van het bedrijf Openbare Werken vraagt de heer Vermeulen dit aan te houden, wijl spreker de stukken gaarnenog eens zou terug zenden naar den Directeur van Openbare Werken. De heer Landeweerd is daar niet tegen, doch zou gaarne eenige zaken uiteengezet zien inzake de bepaling van minimum loon enz., omdat spreker meent dat het werk van den heer Brink en spreker gevaar zou loopen. De heer Schilling zegt zich met de inzichten van den heer Landeweerd te kunnen vereenigen. Spreker beveelt do door hem inge diende amendementen aan. De heer Vermeulen vraagt ook deze punten nog eens onder de aandacht van den directeur te mogen brengen. Aldus wordt besloten. De heer D a 1 m e ij e r krijgt ge legenheid tot het houden zijner inter pellatie over den verkoop van de buitenplaats Velserbeek. Spreker zegt, dat het eigenlijk maar eenige simpele vragen van hem zijn. De antwoorden op de eerste vragen zijn bekend. Het land goed is gekocht door de firma Alberts en Kluft te Amsterdam en er zal een fabriek op komen. De belang rijkste vraag is nu vraag 4„Welke stappen hebben B. en W. gedaan, toen hen namens de vorige eige naars van het betrokken landgoed werd medegedeeld, dat het door de gemeente gedane bod van f 450000 niet kon worden geaccepteerd, ten einde alsnog te pogen het landgoed, zij het tot hoogeren prijs dan voren genoemd, te koopen Spreker zegt, dat de voorzitter het in zijn macht had dien avond een beslissing uit te lokken. Een uur na de sluiting had de Voorzitter een nieuwe vergadering kunnen beleggen. Want de Voorzitter wist dat de raad tot eiken prijs deze gronden zou willen hebben, daar wij voor onze inkomsten, voor ons grond bedrijf zulke terreinen zoo brood- noodig hebben. De Voorzitter zegt, dat het een kwestie van koopmanschap is ge worden. Nu de raad een tegenbod heeft gedaan, liep men de risico, dat het bod afgeslagen werd en de kans verkeken was, daar rneD toch eenige dagen moest wachten op het antwoord. Spreker heeft gehoord, dat de makelaars het goed reeds in handen hadden. De heer D a 1 m e ij e rDaarom vraag ik ook, waarom u den zelfden avond niet eene nieuwe beslissing heeft uitgelokt. De Voorzitter zegt, dat men zegt, dat de makelaars beneden stonden en dat toen zij hoorden, dat de raad een lager bod bad aan genomen, zij opmerkten, dat het landgoed voor de gemeente verkeken was. Maar daarop konden wij toch niet ingaan. Dat doet geen koop man, die een lager bed doet. Wij liepen deze risico en hadden ook een nieuwe aanbieding verwacht. Ais ons lager bod was aangenomen, had men ons beleid geprezen, nu de gronden ons ontgingen, is het tegen deel. De Voorzitter zegt dat men- tcch niet kon ingaan op het gerucht van den makt laar als men niet kon wachten, dan had men geen lager bol moeten doen. De heer Schilling: Natuur lijk niet, dat had men ook niet moeten doen. De heer D a 1 m e ij e r zegt al 10 jaar koopman te zijn, maar als spreker dit gezegde van den make laar had gehoord, was hij er dade lijk heen gegaan en had gevraagd hoe weet je dat. En anders was spreker naar den principaal gegaan. Spreker vraagt voorts antwoord op vraag 8. De beer Vermeulen zegt dat de firma er een serie fabrieken wil vestigen van electriciteit, b.v. een motoren fabriek, een voor draaa- trekkerij, voor choriet - artikelen enz. Als zij haar doel bereikt zullen er 12 of 13 fabrieken komen. De fabriek Hapag te Watergraafsmeer, een fabriek te Haarlem enz. zullen dan naar bier worden overgebracht. Het zal in 't klein een serie fabrieken worden als van de AUgemeine Elektrisitats Gesellschaft en Sie mens en Halske te Berlijn. De heer Dalmeijer: Waar komen die fabrieken? De heer Vermeulen. Nabij het station, waar zij eigen spoorlijnen kan aanleggen in verbinding met het emplacement Velsen. De heer Schilling. En langs den Stationsweg. De heer Vermeulen spreekt dit tegen. De heer Schilling zegt de tee- kening te hebben gezien. De heer Vermeulen zegt ech ter loopende de onderhandelingen geen meerdere mededeelingen te kunnen doen. De heer Schilling zegt dat men spreekt van een zaak van koop manschap. Maar een zaak van koopmanschap kan spreker het hoelemaal niet vinden. De gronden waren den prijs waard en een goed koopman had hef bod dadelijk aan vaard, omdat hij bang zou zijn dat 'n ander hem voor was. Spreker wil den voorzitter niet alleen een ver wijt maken, maar wil ook den raad treffen, want de, raad heeft zich laten beetnemen door den Burge meester. Dat de gronden den prijs waard waren, is reeds in de geheime zit ting gebleken, want er is voor een deel f 325000 geboden, terwijl een combinatie voor het overige f200 000 bood. Spreker herhaald dat de raad de schuld draagt door den Voorzitter. De heer Netscher zegt niet over 't verleden maar over de toe komst te willen spreken. Spreker heeft tegen het besluit gestemd en als ;t morgen aan de orde kwam, zou hij weer tegenstemmen. Spr. zegt nu vernomen te hebben dat de firma Alberts en Kluft hier fa brieken willen stichten. Men zou beginnen met 200 arbeiders en zou kunnen komen tot 2000 arbeiders. De heer Schuitenmaker: Be ginnen met 2000 tot 6000 arbeiders. De heer Schilling: Nu,. op een paar duizend arbeiders kijken we niet. De heer Netscher zegt, dat de firma de fabrieken wil oprichten nabij het station. Zij zal daar ar beiderswoningen zetten en is be reid de gemeerte in veel tegemoet te komen, b.v. een terrein strook langs den Stationsweg enz. Het ge deelte langs den Driehuizerkerkweg zal voor villaterrein worden be stemd; ook zal de firma er zelf villa's voor haar personeel zetten. Spreker vraagt nu ook B. en W. dat zij deze firma zal tegemoet komen, daar hij heeft vernomen dat hierin stagnatie ontstaan is. De heer Schuitenmaker wijst er op dat de firma Alberts en Kluft nog meer dan f525000 heeft gegeven en dat zij er minder grond voor gekregen heeft. Hieruit blijkt dus dat bij de familie van Tuyll den wensch voorzat dat de gemeente de gronden in handen kreeg. De heer Brink zegt dat hij voor vestiging van industriën in onze gemeente is, maar toch zou spreker gaarne zien. dat dit groene plekje in onze gemeente behouden bleef. Wij willen toch ook wel eens wandelen. Spreker wijst er op dat de heer Netscher een kap- verbod op deze terreinen heeft aan gevraagd. Men is echter al aan 't kappen. De heer Netscher zegt dat dit zoo is. Hier is iemand van 't Staatsboschbeheer geweest, die heeft gezegd dat men geen kapverbod kan leggen op iedere plant en struik. De heer V ermeulen zegt dat toen de raad het besluit nam, van een bod der firma Alberts en Kluft niets bekend was. Dit is eerst la ter ingekomen. Spreker heeft in de raadsvergadering gezegd, dat hij overtuigd was, dat het aanbod der familie van Tuyll alleszins billijk was en dat men zeker op geen ander aanbod in zou gaan. Spre ker vindt het echter nu de tijd niet om over deze dingen uit te wijden. Wat de opmerkingen van den heer Netscher betreft, spreker zegt dat B. en W. de firma zeker niet te genwerken. De heer Netscher heeft voorgesteld deze gronden te bestem men voor open bebouwing en een kapverbod voorgesteld, reeds lang voor er van een vsrkoop van deze Utrecht, inzake vergoeding voor gebruik van een rijwiel, wordt af wijzend beschikt. Bij het adres van W. A. H. Bruins- Prins om aanwijzing als vroedvrouw te IJmuiden stelt de heer Schilling voor adressant gelijkelijk te behan delen als de andere vroedvrouw. Dit wordt aangenomen. Tegen de heeren Vermeulen en Handgraaf. f rj het adres van K. L. G. Mol- levanger te IJmuiden, betreffende het drukken der kohieren van dan hoofdelijken omslag zegt de heer Schuitenmaker dat deze zaak onder zocht is door een commissie uit den Bond van Boekdrukkerijen. gronden sprake was. Er is dus Deze Commissie is tot het resultaat gekomen dat de heer Mollevanger f 600 heeft ontvangen, terwijl dit f 1571,90 moest zijn. Adressant heeft dus een verlies geleden van 1971,90. Indertijd hebben B. en W. zich gewend tot den heer Mollevanger, die allerlei machines enz. heeft moeten aanschaffen. Spreker wil dan ook voorstellen dat de heer Mollevanger voor het drukken der geen sprake van dat het kapverbod tegen de firma is gericht. Enkele ledenDat zegt ook niemand. De heer Landeweerd: Maar de firma Alberts zegt het wel. De heer Vermeulen zegt dat er met het oog op de annexatie plannen der verschillende gemeen ten vanwege den Rijkswaterstaat een Commissie van advies is samen- kohieren gedurende 1918, 1919 en gesteld. Omdat onze gemeente aan het Noordzeekanaal ligt, werd ons gemeentebestuur uitgenoodigd ook een lid in de Commissie aan te wij zen. B. en W. hebben toen den Direc teur van Openbare Werken benoemd. Voor deze kwestie zijn velschillende conferenties noodig, die niet zoo spoedig achtereen plaats hebben. Men kan dus B. en W. niet ver wijten dat zij de zaken tegenhoudt. Spreker zou met den heer Brink gaarne een mooi groen plekje be houden, maar ziet er toch niet tegen op dezen grond voor de industrie op te offeren. De heer Netscher dankt voor deze inlichtingen. De interpellatie wordt gesloten. De heer Brink vraagt het voor stel van den wethouder Vermeulen inzake de annexatieplannen van Amsterdam aan te houden, daar hij deze belangrijke zaak gaarne nog eens in kleineren kring zou bespre ken. De partij van spreker zou deze zaak ook willen bespreken. De heer Netscher zegt dat het stuk eerst dezen middag te heb ben ontvangen en vraagt ook aan houding. Het voorstel wordt aangehouden. Het voorstel tot verdeeling der gemeente in stemdistricten wordt aangenomen. Op het adres der Vereeniging voor ambachtsoriderwijs in Kenne- merland inzake gebruik Burger avondschool en oprichting hulpam- baehtschool wordt goedgunstig be schikt; opdat van H. Nijman te Driehuis om huur van een stuk gemeentegrond afwijzend. Van E. C. Servaas te Velseroord is een adres ingekomen omtrent vermindering van huur der door hem betrokken woning en aangaande benoeming van ambtenaren. In het eerste verzoek is reeds voorzien, het tweede wordt voor kennisgeving aangenomen. Op de adressen van H. A H.E. Groenewout-Meyer te Amster dam en W. F. Meyer te Velsen om verlenging vau den. termijn voor verbetering van enkele woningen; van G. W. F. Mol c. s. te IJmuiden (Breesaep) inzake verlichting van enkele perceelen in die buurtschap van H. W. de Graalf thans te aange- 1920 een prijs zal ontvangen naar den minimumprijs van den Bond van Boekdrukkerijen. De Voorzitter zegt dat daar niets voor pleit. Als adressant het contract niet kan nakomen, kan hij ontheffing vragen. Zoo is vroe ger ook steeds gehandeld. Verschillende leden pleiten voor het voorstel Schuitenmaker. Do heer Landeweerd zegt dat als f er geen rechtsgrond is, toch zeker "een bil- lijkheidsgrond. Het voorstel Schuitenmaker wordt met 8—4 stemmen nomen. Bij het adres van denzelfden adres sant nopens openbare aanbestedin gen van te leveren drukwerken wijst de heer Brink er op dat het met deze zaak eigenaardig toegaat. Aan de drukkers wordt prijsopgaaf gevraagd, niet gelijkelijk, maar de een na den ander. Zoo is het met het drukken der memorie van toe lichting voor de begrooting gebeurd, dat prijsopgaaf is gevraagd in de gemeente, maar dat deze gedrukt is door een broer van den ambte naar der betrokken afdeeling, welke drukker in Beverwijk woont. Spr. wil geen kwaad vermoeden, maar allicht gaat men toch iets denken. Ook verschillende andere leden uiten klachten over deze kwestie, o.a. werd drukwerk opgedragen aan de firma Samson te Alfen, veel duurder dan hier in de gemeente. De heer Blom bepleit openbare aanbesteding onder de drukkers in de gemeente. De heer Vermeulen zegt dat de heer Mollevanger veel bijwerk kreeg, o.a. flinke opdrachten voor den woningbouw en de politie. Later is gebleken dat een opdracht f200 goedkooper had kunnen geschieden. Toen meende B. en W. dit te moe ten voorkomen en vandaar dat ook van buiten de gemeente prijsopgaaf werd gevraagd. Als de bedoelde ambtenaar echter iets had gezegd, had zijn broer, wel f 20 lager, doch geen f220 lager kunnen inschrijven. Spreker is echteï er voor, voortaan gelijkelijk bij alle drukkers prijsop gaaf te vragen. De raad neemt hier genoegen mee. Het adres van D. Krijger te IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1