ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 334. Woensdag 22 Januari 1919. 4e Jaargang Velserbeek. ïtaadeoverzichi. Belangrijke gebeurte nissen in 1918. Plaatselijk Nieuws. Wij willen hier toch nog een enkel woord zeggen over Velserbeek. De heer Dalmeijer heeft de vorige week zijn interpellatie over den ver koop der buitenplaats gehouden. Of beter gezegd, de heer Dalmeijer kreeg thans antwoord op de door hem gestelde vragen. Die vragen waren reeds in November ingekomen, maar de beantwoording daarvan werd op verzoek van het college week op week uitgesteld. Nu heeft dan de Burgemeester geantwoord en, zooais verschillende raadsleden reeds opmerkten, geheel onbevredigend. Dit onbevredigend slaat natuurlijk op de houding van B. en W. dadelijk na het raadsbe sluit om een lager bod te doen, Daarover behoeven wij hier eigenlijk niet uit te weiden. In ons eerste artikel, kort na het gevallen besluit, hebben wij reeds deze houding scherp gecritiseerd en er op gewezen dat B. en W., indien zij beslist Vel serbeek voor de gemeente hadden willen bezitten, nog denzelfden avond het genomen besluit hadden moeten trachten ongedaan te maken. En, dit kwam nu wel uit, de raad had zeker een andere beslissing genomen en den koop tegen den gevraagden prijs gesloten. Maar wat hetgeen het antwoord van den Burgemeester nog veel meer onbevredigend maakt is, dat Velserb. absoluut voor de gemeente verkeken is. Want, wat in de discussies niet is gezegd geworden nu en wat het publiek wellicht met weet, is dat ra den aankoop van Velserbeek door de firma Alberts en Kluft het college getracht hei ft de plaats nog in handen te krijgen. Toen het ant woord op de interpellatie telkens werd uitgesteld, begonnen wij nog een weinu*je hoop te krijgen, dat de stommiteit (dit woord is niet t.e sterk nog goed gemaakt kon wor den. Helaas, het is echter niet gelukt, Velserbeek is voor de gemeente verloren, straks komen er op de gronden fabrieken en met den here Brink betreuren wij, dat dit heerlijk- .groenp plekje zal verdwijnen. Wij betreuren niet dat hier fabrieken komen (al ware het zeer gewenscht dat door villa-bouw onze gemeente verfraaid werd en meer nog door een aantal gegoede ingezetenen or,s belastirg inkomen versterkt) omdat ook wij zien dat aan de industrie de toekomst is. Maar er zijn nog zooveel andere vlakke terreinen in onze gemeente, die voor fabrieks- bouw geschikt zijn. Elk botchrijk plekje minder is oak eon offer aan de gezondheid. Wij zullen geen booze cf groote woorden gebruiken, maar deze kren terige, kleine politiek van ons hoofd d r gemeente bèdroift ons zeer en doet ons heel wat schade. Als de heer Schilling ooit een zaak goed doorzien en ju st gedefinieerd heett, dan was het deze en wij waren 't geheel daarmee eens. Tenslotte w.llen wij onze verwon dering uitspreken over de houding van den heer Netscher in deze zaak. In ons eerste artikel hebben wijde meenieg van velen weergegeven, dat de heer Ne' scher tegen dén aar:- koop gestemd zou hebben uit anti pathie tegen de familie van Tnyd. Was het verkeerd deze meening van velen (ciet een praatje van the man in the street) bekend te maken De heer Netscher heeft echter in de raadsvergadering verklaard, dat daar niets van aan was, hetgeen wij met genoegen vernamen. Temeer bevreemd ors nu de houding van den heer Netscher, die, voor er nog van verkoop van Velserbeek sprake was, voorstelde een kapverbcd op de buitenplaatsen te vragen en de gronden van Velserbeek te bestem men voor open bebouwing. Dit alles met de klaarblijkelijke bedoe ling dat, wanneer Velserbeek eens in andere handen mocht overgaan, men het hout maar niet roekeloos zou kunnen vellen en dat de ter reinen bestemd zouden worden voor villabouw. Maar nu de firma Alberts en Kluft fabrieken op deze gronden gaat zetten, vraagt de heer Netscher van B. en W, krachtige en spoedige medewerking. En als andere raads leden spreken van opeu bebouwing en kapverbod zegt de heer Netscher dat iemand van 't Staatsbosehbeheer gezegd heeft dat de Minister toch niet op iedere struik en plant een kapverbod kan leggen. Nota bene, struik en plant, terwijl men nu ai bezig is in de plaats 1000, zegge duizend hoornen te vellen Wie zich herinnert de houding van den heer Netscher inzake de vestiging van het Hoogovenbedrijf albier, zijn fulmineeren daartegen en wie bedenkt dat de heer Net scher vroeg of het kapverbod niet telegrafisch aangevraagd kauworden, zal zijn houding in dezen niet be vreemdend vinden? De verkoop van Velserbeek is geen groote bladzijde in de geschie denis van onze gemeente. Integen deel Zitting 14 Januari 19)9. Noblesse oblige. In de zitting van Dinsdagavond is duidelijk aan het licht gekomen, hoe stoed&lSg ons gemeentebestuur en onze raad hebben gehandeld, inzake de aankoop van het buiten goed „Velserbeek". Onze zienswijze, toen in de raadszitting besloten was f 75 000 minder te bieden dan ge vraagd was, dat bij de familie van Tuyd bij het aanbod aan de ge meente nog andere overwegingen golden, dan om er zooveel mogelijk geld uit te slaan, is juist gebleken. In ons daarover geschreven raads- ovarzicht betoogden wij niet alleen, dat het de familie geenszins te doen was de gemeente te overvragen, doch dat de familie inderdaad de gemeente een dienst meende te bewij- zer, wilt ge liever uit noblesse de gemeente den voorkeur wilde geve», nochthans de zekerheid bezittende, dat anderen, ook particulieren gaarne meer wilden geven, dan a m de gemeen'e gevraagd werd. Te genover deze daad van noblesse heeft ons gemeentebestuur wel een benepen, krenterig figuur gemaakt en getoond zich niet te kunnen verheffen boven een kleinburgerlijk koopojausgödoa en eveneens getoond zich niet te kunnen indenken, dat er ook nog zoo iets als eergevoel bestaat bij het afstand doen van een geliefd bezit. Ons gemeente bestuur bad getracht er een slaadje uit te slaan, terwijl men had kunnen weten, dat zoodanig marehandeeren met breed gebaar van de hand zoii worden gewezen. Oazo raad bij monde van dsn burgemeester, had van de familie van Tuyil een tegen bod verwacht, toen deze het bod van do gsmeente verwie p. Alsof het buitengoed een Nieuwmarkt artikel was en alsof de1 familie van Tuyil na loven en bieden eindelijk zou toehappen. "Waar is het kloeke woord van den voorzitter gebleven: „De familie van Tuyll heeft ons het landgoed geboden voor f 525.000. Natuurlijk valt over den prijs niet te discuseeren. Dit is een aanbod om dankbaar te aanvaarden of te weigeren." In plaats daarvan de twijfelachtige mededeeling„Ik heb niet de zekeiheid, dat de fami lie van Tuyll ket landgoed niet voor minder aan de gemeente zal willen afstaan." Die zekerheid bad ieder kunnen hebbeD, die er van doordrongen was, dat zoo hoogge- plaatste famile niet sjachert met haar bezitting. Vergeeflijk, al was za niet mooi, was toen de poging van den raad om af te dingen. Ze was zulks met het oog op zijne verantwoordelijkheid voor ds ge- meentefinanciën, misschien zelfs wel eenigszins verplicht. Eéo resoluut woord, van de bestuurstafel had ailen twijfel kun nen wegnemen en het landgoed zou in gemeentelijk bezit zijn gekomen. Waarom dit resolute woord niet is gesproken Dinsdagavond kwam de aap uit des mouw. De heer Schilling, die de dingen zoo onge zouten kan zeggen, haalde het beestje te voorschijn. „Men heeft den koop niet krachtig aangepakt, omdat men meende niet le zullen kunnen betalen." Met die „men" bedoelde de heer Schilling natuur lijk de Burgemeester. Dit werpt een eigenaardig licht op de zaak. Heeft de burgemeester inderdaad gevreesd, dat de gemeente geen crediet voor den koop had waar zeker reden voor was omdat op de vijfprocéntsleening van ruim drie ton geen enkele inschrijving was ingekomen dan is de vraag gewettigd cf de mededeeling van den Burgemeester: „Ik ben niet zeker, dat we Velserbeek niet voor minder dan f 525 000 kunnen krij gen", het raadsbesluit om f 75.000 af te dingen, niet heeft beinvloed, waardoor ons de koop is ontgaan. Waar thans gebleken is, dat de gansche raad het buitengoed gaarne voor den gevraagden prijs had wil len hebben, vragen we ons af, of bij deze voorzAutige finahtieele politiek van den Burgemeester in dit geval de zuinigheid de wijsheid niet in de luren heeft gelegd. Over den verkcop zelve van de buitenplaats kan men dunkt ons niet anders dan verblijd zijn. Wei nigen hebben het anders dan van buiten kunnen genieten en komen de plannen der tegenwoordige kee pers tot verwezelijking, dau zal het fraaiste gedeelte villapark worden en bestaat dan tenminste kans dat men er iets meer van tezien krijgt dan hekwerk en artikels 461. Het voorstel van den heer Ver meulen om alvast te protesteeren tegen eventueele annexatieplannen heeft men wijselijk aangehouden. Wa begrijpen niet goed hoe de heer Vermeulen zich van de daarover gesproken woorden een zoodanig schrikbeeld heeft kunnen maken. Dat er niet officieels besprekingen over zijn gehoudendat Burgemees ter Teilegen gezegd heeft, de toe komst van Amsterdam ligt naar het Westen en dat de gemeente Am sterdam vijf miliioen heeft gestoken in het hoogovenbedrijf en de wo ningbouw op de terreinen van het bedrijf wil bevorderen, dit duidt nog niet op ernstige annexatieplan nen. Doen al waren de plannen opgeworpen moet men daartegen bij voorbaat gaaa ageeren, zonder eerst eens ernstig onder de oogen te zien of het nu wel zoo heel gek zou zijn om bij Amsterdam inge lijfd te worden. We zijn het met den heer Brink eens, datmendaar over nog wel eens van gadashtea zou kunnen wisselen. (Vervolg). 27 Mei. Op Wijkeroog is bron- gas aangeboord. De machinefabriek De Dage raad te IJmuiden afgebrand. 1 Juni. De heer Th. J. Wij nol- dy Daniels 25 jaar gemeente-secret. 4 Juni. De Gem. raad neemt een nieuwe verordening op de hef fing der gemeente-belastingen aan 12 Juni. De sleepboot Witte Zee brengt 6 overlevenden en 3 doóüen aan van de logger Helena YM. 312, welke op 9 Juni door een Duitsche duikboot in den grond was geboord. 1 Jnli. Opening der nieuwe Insinger Bewaarschool te IJmuiden. 8 Juli. Meu ma&kt zich onge rust over den IJmuider zeillogger Juno van de Mij. Nereus. 9 Juli. De raad verwerpt de adviezen der raadscommissie inzake het hoefbeslag der gemeentepaarden. Het minimum-loon der gemeente werklieden vastgesteld op f21 per week. 17 Juli. Het wordt als zeker aangenomen dat deJ logger Juno YM. 285 als verloren wordt be schouwd. Men maakt zich ernstig onge rust over den logger Centrum, YM. 251. 23 J u 1 i. In den gemeenteraad steld de heer Vermeulen voor öe belastingverordening te wijzigen. Men maakt zich ongerust over een logger Zeearend YM, 307. 24 Juli. De logger Centrum wordt als verloren beschouwd. 27 Juli. Da logger Jacobus, Sch. 313 brengt hier den schipper aan van den logger Ena YM. 65, welk schip bij Terschellingerbroek door een mijnoatplofflog in de lucht is gevlogen en waarbij alle andere opvarenden omkwamen. 28 Juli. Koetsiersstaking te IJm, 1 Augustus. De logger Zee arend word t als verloren beschouwd. 7 Augustus. Protestvergade- ring tegen de hooge belastinghef fing te IJmuiden. 8 Augustus. Men maakt zich ongerust over den logger Nora YM. 178. - 13*Augu'stus. De raad ver leent een subsidie van f800 aan de Ver. voor Ambacptsonderwijs in Kennemerland. 15 Augustus. WethouderLan- deweerd spreekt te IJmuiden over de belastingkwestie. 25 Augustus. De loggerK.W. 102 brengt hier de bemanning aan van den logger Neerlandia II K.W. 34, de logger K.W. 145 de beman ningen van de loggers Neerlandia III K.W. 38 en Stella YM. 237, welke schepen met nog 4 andere Katwijkscha loggers door een Duit sche duikboot tot zinken waren gebracht. 27 Augustus. De raad houdt een geheime zitting van 2ys uur over de vestiging van het Hoogoven bedrijf alhier. 1—2 September. Het50-jarig bestaan der Zondagschool-vereen. Matth. 21I6b gevierd. Het zilveren feest van de Eeiw. Zuster Theodosia, Hoofd der R. K. school te Driehuis, plechtig gevierd. 3 September. De Raad neemt de nieuwe belastingverordening bij tweede lezing met ,9—7 stemmen aan. 6 September. Ds. H. W. Creutzberg neemt de benoeming aan naar de Duinoordkeik te 's Gravenhage. 7 September. Men neemt als zeker aan dat de logger Lisa IJ. M. 207 als verloren is te beschou wen. Het huis ter Wisse te Sant poort afgebrand. 15 September. De logger Vier Zusters IJM. 231 brengt hier de tijding aan dat de logger Jean Paul IJM. 271 door een mijn mot alle opvarenden verongelukt is. 22 S e p t e m b e r. De zeillogger Neeltje Catharina IJM. 482 wordt als verloren beschouwd. De stoomloodsdienst overge gaan in dienst van de Kon. Ned. Marine. 28 September. De zeillogger Stern I IJM. 233 in nood verkee- reiid, bij Wijk aan Zee op't strand geloopen. Bij een poging tot hulp- verleenicg twee opvarenden van de loodsboot co, 12 verdronken en 2 gewond. lOetober. Be raad neemt de voorstellen inzake de vestiging van het Hoogovenbedrijf alhier aan, geamendeerd door eenige bepalingen. Ongeregeldheden bij het levens middelen bedrijf, Een raadscommissie van onderzoek wordt benoemd. 2 October. De administrateur van het Levensmiddelepbedrijf tij delijk door 8. en W. gesehorst. 8 October. Knoeierijen bij den woningbouw ontdekt. De raad be noemd een commissie van onder zoek. 23 O c t o b e r. De V oreeniging tot stichting van een Openbare Leeszaal te IJjmiiden opgericht. 25 October. Bericht wordt, dat het Hoogovenbedrijf hier gevestigd zal worden. 2 November. De spaansche griep heerseht ook bier ernst;g. Uit voeringen en vergaderingen verbo den. Vele scholen gesloten. De eerste stoomtrawlers gaan naar zee. 12 November. Een voorstel van B. en W. om Velserbeek aan te koopen voor f 525000. wordt door den raad niet aangenomen. De raad besluit de plaats te willen koopen voor f 450000. 19 November. Het bod op Velserbeek van de gemeente niet aanvaard. De plaats en de gronden aangekocht door de Irma Alberts en Kluft te Amsterdam. 26 November. De raad herziet de salarissen van het politic-perso neel. Men maakt zich ongerust over het lot van den stoomdrifter Celebes IJ.M. 389. 2 December. Garbidontploffing op den logger „Drie Gezuster" IJ.M. 422. Twee personen gedood. 4 December. De stoomdrifter Celebes IJ.M. 339 als verloren beschouwd. 10 December. Tot' directeur van den Reinigings- en ontsmettings- dienst benoemd de hear J. Th. Ver zij ihberg. 17 December. De raad be handeld de gemeentebegrooting. De heer W. Baron van Tuyil bedankt als raadslid. 28 December. Men maakt zich ongerust over den stoomdrifter Pax IJ.M. 416. De ledige scheepsboot bij Egmond aangespoeld. IJMUIDEN. De Zangwedstrijd. De kwartettenwedstrjjd, uitge schreven door IJmuidens Mannen koor ter gelegenheid van zijn 10- jarig bestaan heeft zich Zaterdag avond met succes ingezet. De belangstelling was groot, al zagen we hier en daar nog plaat sen onbezet. Ds temperatuur in de zaal had bij den aanvang wel iets warmer gekund. Op het podium is een fraaie palmversiering aangebracht. De Voorzitter van de Feestcommis sie de heer G. F. Haak houdt een pittige, geestige openingstoespraak en daarna is het woord aan de zangers. Deze avond treden achter eenvolgens op de 29 en de le Af- deeling solokwartetten, waarvoor in 2e afd. zes kwartetten zullen kam pen en in de le afd. negen. Tot de eerste afdeeling zijn drie kwartetten toegelaten, die vroeger in de 2e afd. een len prijs of in een le afd. een prijs hebben behaald. In de 2e afd. worden 2 nummers naar keuze en in de le afd. een nummer naar keuze en het verplichte nummer „Nacht" van W. P. Kools gezon- IJ MUIDER COURANT I

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1