gen, een lieve zangrijke en melo- dieuse compositie van niet te groote eischen. Behoudens een enkele uit zondering werd mooi, soms zeer mooi gezongen, zoodat den ganschen avond het luisteren een genot was en het negenmaal herhaalde ver plichte koor, telkens weer met be langstelling werd aangehoord. Yan de zes kwartetten in de 2e afdee ling had zich Thalia van IJmuiden teruggetrokken. De uitslagen van dezen avond zijn als volgt: Tweede afdeeling: le prijs f 25. en 4 zilveren draagmedailles Arti van Amsterdam met 4 tegen 1 stem 2e prgs f 10.en 4 zilveren draag medailles Presioca van Haarlem met algemeene stemmen; 8e prijs 4 bronzen draagmedailles Zanglust van Amsterdam met 3 tegen 2 st Eerste Afdeeling: le prijs f 40.— en 4 verguld zilveren draagmedail les Euphonia van Haarlem met l tegen 1 stem. 2e prijs f 20.— en 4 verguld zilveren draagmedailles Kunst en Vriendschap vanHaarlem met 3 tegen 2 stemmen. 3e prijs f 10.en 4 bronzen medailles Crescendo van 'sGravenhage met 3 tegen 2 stemmen. 4e prijs f 5. en 4 bronzen medailles Alcmaria Alkmaar met 8 tegen 2 stemmen 5e prijs a 4 bronzen medailles Zaandamsch Vocaalkwartet te Zaan dam en een toegevoegde 5e prijs b Tavenu te Amsterdam met 2 tegen 8 stemmen. Uit de verhouding der uitgebrachte stemmen bij de bekro ningen meest 3 tegen 2, blijkt wel dat de kwartetten in hun prestaties niet veel uiteen hebben geloopen Voor den eerewedstrijd kwamen in aanmerking de eerste prijswin ners van iedere afdeeling alzoo Arti van Amsterdam eD Euphonia van Haarlem. Arti zoDg opnieuw „O, Jesu, Amor mi" van A. Giesen en Euphonie zong voor de tweede maal haar vrije nummer „Die Ves per" van L van Beethoven. Beide kwartetten zetten hun beste been tje voor en zongen beter nog dan voor de eerste maal. Vooral Eupho nie zong voor het gehoor bijzonder mooi, doch schijnt dit tenminste niet volmaakt zuiver gedaan te hebben, althans met 3 tegen 2 stem men werd de Eereprijs, een groote verguld zilveren Medaille aangebo den door de IJmuider Courant, toe' gekend aan Arti van Amsterdam, den eersten prijswinner van de 2e afd. wat wellicht een verrassing was voor het meererdeel van het publiek. Vrijdagavond zingt de 2de afd Dubbel Mannenkwartet, waarvoor 12 kwartetten hebben icgeschreven. Zij zingen alle 2 nummers naar keuze. VELSEROORD. Reeds sedert verscheidene dagen zijn eenige straten hier des avonds geheel in 't duister gehuld, nl. de Willebrordstraat, Lagerstraat en Ratelstraat. Waar dit niet zonder gevaar is, vooral nu veel wielrijders zonder licht rij dm, is het toeh te hopen dat hieraan eens aandacht zal worden geschonken en er in voorzien wordt. Zaterdagavond was in de consistorie der Ned. Herv. Kerk alhier een vergadering belegd om te komen tot oprichting eener af deeling van den Chr. Nat. Werk' maasbond. Dr. P. A. Klap, Herv. p-edikant te Amsterdam, voorheen teVelsen, die als spreker zou optreden was verhinderd te komcn. De beginse len van den bond werden nu uit eengezet door de heeren Dekker uit Hilversum, en Heerland te Am sterdam. Ook Ds. Helders van hier voerd8 het woord. Een aantal aanwezigen gaf zich als lid op en binnenkoit zal eene afdeeling van den bond worden op gericht. Zondagavond werd in de Herv. Kerk de rnaandelijfcsche Zendicgs- avond gehouden. Ds. D. E. Boeke, van Schagen, vertelde van den ar beid der Vereeniging voor Inwen dige Zending in Noord-Holland, van hare evangelisatie posten, Zendings feesten, orgaan enz-, en wekte op tot aansluiting. Een solie6te voor de Vereeniging werd gehouden. De voorzitter van het hoofdbe stuur der Ver. voor Inwendige Zending, jhr. mr. Boreel van Hoge- landen was in dekark aanwezig. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde D. B., los arbeider al hier wegens verduistering in dienst betrekking tot een maand voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. Vrijdagavond zal in de Geref. Kerk alhier in het belang der Chr. Krankzinnigen spreken üs. T. Sap van Gouda. VELSEN. Vrijdagavond om half 8 hield de IJmuider Chr. Bestuurdersbond eene openbare vergadering in Hotel De Prins, waar de heer K. Kruit hof sprak over„Wat de revolu tie ons leert." Voor het debat was uitgenoodigd de heer R. Stenhuis, Bondsvoorzitter van de Ned. Ver eeniging van Fabrieksarbeiders. De vergadering, die tegen half 8 was uitgeschreven, kon pas S'/4 uur beginnen, doordat de spreker den trein gemist had. Nadat de voorzitter de heer Van der Steen met gebed de vergade ring geopend had, kreeg de heer Kruithof het woord, die begon met zijn spijt er over te betuigen dat de heer Stenhuis verhinderd was de vergadering bij te wonen, daar hij met hem een appeltje te schil len had naar aanleiding der verga deriüg op 6 Dec. 1918 te Utrecht en van datgene, wat deze heer in de pers had bekend gemaakt. Hierna ging hij bewijzen, dat de moderne vakbeweging socialistisch is, wanneer bij een tweetal punten aan eene beschouwing onderwierp nl. de onmiddellijke demoblisatie en het uitschrijven van nieuwe ver kiezingen na invoering van het vrouwenkiesrecht. Hierna ging spreker aantoouen, dat de S. D. A. P. wel degeiijk de revolutie wilde, al heeft ze dit te gengesproken. Hij deed dit aan de hand van uitlatingen van een drie tal personen, nl. Heykoop, Mevr. Saze Groeneweg en den heer Sac- nes, welke laatste duidelijk de So cialistische Republiek als einddoel stelde. Spreker eindigde met alle Chris- telijken er op te wijzen, dat zij niet behoorden in de moderne, maar in de Christelijke vakbeweging. De heer Schilling trad in debat die er op wees, dat hij tot zijn grooten spgt te laat voor dit debat was uitgenoodigd en zoodoende zich niet voldoende heeft kunnen voor bereiden, waardoor hij niet iu het bezit van de noodige gegevens en noodigde het bestuur uit een latere debatvergadering vast te stellen, waarop de heer Stenbuis aanwezig koa zijn. Niet alleen Troelstra enHeijkoop hebban zich vergist, maar ook de Chr. regeering en de rechtsche Bonden. Hij ontkende dat de S. D. A. P ooit gezegd heeft, dat zij meende den strijd gewonnen te achten, als het algemeen kiesrecht veroverd zou zijn. Spreker gelooft, dat er niet veel terecht zal komen van de mooie beloften door de regeering in de revolutieweek afgelegd. Hij wijst op de voor de arbeiders slechte belastingvoorstellen van Minister De Vries. Verder wijst hij er op, dat de heeren Heykoop en Sannes, alsmede Suze Groeneweg hunne persoonlijke meeningen geuit heb ben, 't waren niet de meeningen der party, wat uit het Congres gebleken is. Spreker wijst er op, dat tal van malen ook in den tegenwoordigen tijd gebleken is, dat Christelijke en Katholieken niet tegen revolutie opzien, getuige de me.kooriog rond om Amsterdam en het weigeren der boeien iu Brabant om graan af te leveren. De heer Kruithof noemde het door Schilling aangevoerde wat ge klets, holle frasen zonder argumen ten en vond het jammer, dat tegen over hem niet een debater opge treden was die beter beslagen ten js kwam. Afscheidshulde. De vorige week hebben de bewo ners van Velserbeek onze gemeente verlaten. Dat is niet ongemerkt geschied. Op deu huize Waterland is dooi een commissie uit de ingezetenen van het dorp aan de familie Van Tuyll bij gelegenheid van haar ver trek uit onze gemeente een hulde blijk aangeboden, dat bij monde van een der commissieleden werd aar geboden. Het souvenir bestaat uit een bank voor hal of serre, versierd met de wapens der familie Van Tuyll en Boreel van Hogelanden en dat der gemeente Velsen. Bij dit huldeblijk was gevoegd een album met namen der deelne mers en voorts bevattend een aan tal penteekeningen, het wapen van het geslacht Van Tuyll en een aan tal gezichten in de buitenplaats Velserbeek. Zeer velen in de gemeente Velson zien de familie Van Tuyll noode vertrekken. Velserbeek gesloten en zonder familie Van Tuyll, het is zoo vreemd. Voor een of ander liefda dig doel, voor bazaar of feest, con ferenties enz. was Velserbeek altijd beschikbaar. Het Predikbeurtenblad der Ned. Herv. Gemeente te IJmuiden bracht de vorige week hulde aan mevr. Van Tuyll die zoo heel vee.' voor die kerkelijke gemeente deed Het Predikbeurtenblad der Ned. Herv. Gemeen t9 voor Velsen en Velseroord bad ook een waardeerend afscheidswoord aan de familie en vooral aan den heer W, baron Van Tuyll, die zoo lange jaren diaken dezer gemeente is geweest, Het Bestuur der vereeniging van Machinepersoneel in dienst bij den Rijkswaterstaat heeft bij den betrokken Minister een adres inge diend met het verzoek om inlich tingen betreffende de berekening der nieuwe sa'anssen, verstrekking van dienstkleeding en wegneming van het onbillijke in de deelaratierege ling voor het lagere Machineperso neel in Noord-Brabant. Ter gelegenheid van haar 5 jarig bestaan hield de Afd. Velsen der Ned. Vereen, van Fabrieksar beiders es.ii feestavond in het Hotel „De P/ins" te Wijkeroog, De zaal was stampvol met een geestdrifcig publiek. Da Voorz. van Aalst herdacht bij zijn openings woord de oprichters der Afdeeling, waarvan twee overleden zijn. Tevens bracht hij een woord van dank aan het bestuur der S D.A.P. afdeeling Wijkeroog, welke veel tot de op richting heeft bijgedragen. De Zangfereeniging De IJmuider Volksstem, welke belangeloos hare medewerking verleende, oogsten met hare liederen eon dankbaar applaus. Door den heer Meijer vaa A^m sterdam worden onder steeds stij gend enthousiasme ean 10-tal liedjes gezongen, welke naar het applaus te oordeelen zeer in den smaak vielen. Hij werd op uitstekende wijze op de piano begeleid door Mej. J. Einhoorn van Velsen. Als spreker trad op de Hoofdbe stuurder van den Bond, de heer Muller. In een gloedvol betoog schot, ste hij den strijd der arbriders voor eene betere samenleving, wat alleen door een hechte en sterke eeono misch als politieke organisatie kan worden verkregen. Namens den IJ. B. B. werd de Afdeeling gecomplimenteerd door den Voorzitter Schilling en namens de Afdeeling Wijkeroog der S.D.A.P door Visser. Aan het einde werd door den Secretaris Davidson allen aanwezi gen en allen medewerkenden een woord van dank gebracht voor het geen zij in het belang der organi satie en !tot hef welslagen van dezen avond hadden bijgedragen. In het bijzonder Mej. Eenkhoorn, die na mens de afdeeling met een prachtige bouquet werd be'oond. Tevens spoorde hij de leden aan een intensieve propaganda voor de beginselen der Vereeniging le blij ven voeren. Een geanimeerd bal, dat tot één uur aanhield, besloot dezen zeer goed geslaagden avond. Dezer dagen hield de propa- gandaelub „St. Antonius" haar feest- vergadering. Als een eer mag het haar aangerekend worden, dat als spreker optrad Mr. Bomans. Het was voor het eerst, dat deze spreker hier ter plaatse sprak. Een donderend applaus vertolkte dat men spreker's woerden waar deerde, begreep en opvolgen zou. Ja, zij allen zullen werken volgens de gegevens der leiders en alzoo den rooden vloed te keeren. De nog jonge, maar bloelende propaganda- elub wenschen wij een noggrooter bloei. N. H. Ct. SANTPOORT. Met den bouw van de pasto rie te Driehuis wordt flink opge schoten dit gebouw is reeds onder de kap, zoodat weldra de inwendige betimmering zal volgen; bet is in directe verbinding met de keik, dit Loop der bevolking in 1918. M. Bevolking op 31 December 1917. 13183 M. V. T. V. Totaal 12783 25966 Vermeerdering) geboorte gedurende het jaar door) vestiging Vermeerdering Vermindering) overlijden gedurende het jaar door) vertrek V ermindering 368 354 722 1155 1222 2377 1523 1576 3099 188 182 364 1081 1132 2213 1263 1314 2577 Verschil tusschen de geheele vermeerdering en vermindering 260 262 522 Bevolking op 31 December 1918 13443 13045 26488 M. V. Totaal Getal geborenen) levend 361 348 709 in de gemeentel levenloos aangegeven 19 11 30 380 359 739 Sterfte zonder levenloos aaugegevenen 162 151 313 Land- en Zeemacht 15 Getal huwelijken: 169 echtscheidingen: 6 is in afwijking met de oude pastorie. Te Jan Gijzenvaart wordt eerstdaags een ïpsveldwachter ge plaatst in ve band met de onvei ligheid in deze streek. In enkele gezinnen doen zich schurftgevallen voor. DRIEBUIS. Ten nadeele van 3 doktoren zijn in den avond van 16 dezer 3 rijwielen ontvreemd voor de villa van Dr. O. te Driehuis. Uit de Gemeente Nu de leiding der Centrale Keuken in handen van Wethouder Landeweerd is, zal naar wij verne men deze zorgen dat Zaterdag, indien mogelijk, erwtensoep wordt verstrekt. Naar wij veraemen ^advi seert de raadscommissie inzake bet onderzoek naar de ongeregelheden aan het Levensmiddelenbedrijf om den geschorsten administrateur n et te handhaven. rerfriïjke Stand der gemeente Velsen van 18 Jan. tot en mot 21 Jan. 1919. Bevallen: E. Scbong—Ras poort d.; C. Jenninga—Menke z A. SwiezerijnToon z.; J. Maalman Denneman d M. J. den Tuinder Knijpers z Overleden: W. van der Bos 34 jaren, echrgenoote vanN.Atisz. J. Zon, 83 jaren, weduwnaar van Trijntje Bruin. S. H. Kok 70 jaren, eehtgenoote van H. de Vries. A. Neve, 8 mnd. d. van A. N. Neve en M. M Maas. Zangwedstrijd IJm. Mannenkoor, Gebouw voor Chr. Belangen, 6]/2 uur. ZATERDAG. Houtveiling in Velserbeek, 10 u. Zangwedstrijd IJm. Mannenkoor, 61/, uur. OFFICIEEL. Vigscherij 40 Stoomtrawlers kunnen in Engeland bunkeren. In de Maandag alhier gehouden vergadering van de British Coal Import Co. werd mtdedeeling ge daan, dat do gevoerde onderhande lingen er toe hadden geleid, dat 40 van de bij de Company aangeslo ten stoomtrawlers in Engeland ko len kunnen bunkeren in havens a&n de oostkust ter uitoefening van bet bedrijf op de Noordzee. 20 stoomtrawlers zullen kunnen bunkeren aan de Syne, 10 te Hart lepool en 10 te Amble. De vangsten zullen te IJmu den gemarkt wordeD, waarna de schepen weder naar ge noemde havens kunnen gaan om kolen in te nemen. Naar vrij vernemen zullen zeker «en aantal stoomtrawlers van deze aanbieding gebru k maken. Levensmiddelenbedrijf Yelsen Gedurende de week van Vrijdag 24 Jan. tot, en met Donderdag 30 Jan. is verkrijgbaar op: bon 431 V» POad Regeeringsvisch. 432 1 K.gr. Uien 10 ct. per K.gr. 433 1 Chocoladereep, verpakt 121/, ct., onverpakt 12 et. 434 V. pond suiker. 435 V» P°Bd groene erwten. 436 P/i ons oude komijnekaas a 147s cent per ons 437 1 ons Rijst. 438 2 ons huishoudjam. 235 l1/, K.G, Kleiaardappelen, a 8 et. 236 21/, K G. Vcenaardappelen, a 5 7, ct. Op de Melkkaarfc v.m. bon B 22 blauw t.m. bon B 28 blauw VlO L. Melk a 2 cent. v.m. boa h 22 Rood t.m. bou B 28 Rood 7io L. Taptemelk of Karne melk a 77» cent per Liter, bon B 47 Rood 7» K G. geconden seerde Taptemelk a 30 cent. Zoolang do voorraad strekt. Thee- en Koffiekaart bon 45 is ?eldig van 16 t.m. 31 Jan. voor 7« ons Koffie. Boter- eR vetkaart bon 1, 3e tijd vak is geldig van 23 Jan. tm. 81 Jan. met bijlevering van bon 439 ait hel bonboekj6. Broodkaart 84e week is geldig van 28 Jan. t.m. 5 Febr. Centrale keuken VELSEN. fi n w. Maandag 27 Jan. Stamppot (Aardappelen met Roode Kool) 15 cent per portie. Woensdag 29 Jan Stamppot (Aardappelen met Peen en Uien) 15 sent per portie. Zaterdag 1 Febr.Stamppot (Aardappelen met Koolraap) 15 cent per portie. Advertentïën Gevonden Voorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te be komen aan het bureau van politie te IJmuiden. 1 portemonnaie met inhoud 1 broche met portret 1 broche met 2 portretjes 1 militaire pet. AGENDA. DONDERDAG. Boaz-bank, Kanaalstraat 37, 7—9 uur. Veiling van opperhout en stobben in Velserbeek, 10 uur. VRIJDAG, CORNELIA SMIT, in den ouderdom van 22 jaar. Uit aller naam: Wed. K. SMIT—Sinjewel en Kinderen. Helder, 21 Januari 1919. Keizerstraat 89. Heden overleed te Utrecht na een kortstondig lijden onze geliefde Broeder, Behuwdbroe- der en Oom Dr. P. F. ABBINK SPAINK. J. H. Heslinga—Spaink H. Heslinga, Arts en Kinderen Velsen. 21 Januari 1919. Geen rouwbeklag. Inplaats van kaarten, j Hiermede berichten wij U het overlijden van onze innig geliefde Dochter, Zuster, Be huwdzuster en Tante, Mej. Eenige ea algemeene kennisgeving.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 2