ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN 4e Jaargang OFFICIEEL. No. 336. Woensdag 29 Januari 1919, Uitreiking van Broodkaarten en Melkkaarten voor dejafdeelingen Velsen, IJmui- den en Velseroord op Maandag 3 Februari 1919; voor de afdeelingen Santpoort en Jan Gijsenvaart op Dinsdag 4 Febr. voor de afdeeling Wijkeroog op Woensdag S Februari. Centrale keuken VELSEN. BS m bb gg. Maandag 3 Febr. Stamppot (Aardappelen met Snijboonen) 15 cent per portie. Woensdag 5 Febr.Stamppot (Aardappelen met Spercieboonen) 15 cent per portie. Zaterdag 8 Febr.(Erwtensoep) 15 cent per portie. In de snijboonen en spercieboo nen zal ook boter worden verwerkt. De verkoop der bons geschiedt Maandag voor Woensdag. Woensdag voor Zaterdag. Vrijdag voor Maandag Levensmiddelenbedrijf Yelsen Gedurende de week van Vrijdag 31 Jan. tot en. met Donderdag 6 Febr. is verkrijgbaar op: bon 440 V, pond Regearingsvisch. 441 1 K gr. Uien 10 ct. per K.gr. 442 1 Chocoladereep, verpakt 12V# ct., onverpakt 12 ct. 443 V» Poud suiker. 444 V, pond bruine fcoonen. 445 1 ons jonge komijne kaas 12 7, cent per ons. 446 1 ons Rijst. 447 2 ons huishoudjam. 448 1 Sportbeschuit a 27» ct. 237 17, K.G. Kleiaardappelen, 8 et. 238 27, K.G. Veen&ardappolen, 57, ct. Op de Melkkaart v.m. bon B 29 blauw t.m. bon B 35 blauw 7» L. Melk ét 2 cent. v.ra. bon B 29 Rood t.m. bon B 35 Rood s/io L. Taptemelk of Karne melk a 77» cent per Liter, boa B 49 Rood 1/2 KG. geconden seerde Taptemejk a 30 cent. Zoolang de voorraad strekt. Thee- en Koffiefcaari, bon 46 is geldig van 1 t.m. 15 Febr. voor 7» ons Koffie. Boter- en vetkaart bon 2, 3e tijd vak is geldig van 1 Febr.tm-, 9 Febr. met bijlevering van bon 449 uit het bon boekje. Broodkaart 84e week is geldig van 28 Jan. t.m. 5 Febr. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis dat ter Gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagea van J. Visser Hzo. te Haarlem om vergunning tot uit breiding zijner smederij, door bij plaatsing van drie eiectromotoreu van resp. 5 P.K. en een electro^ motor van 3 P.K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Vel sen, afdeeling IJmuiden Sestie L, No. 374. Op Zaterdag, den 1 Fobr.*1919 des voormiddags te elf ure, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor bet bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd z^n zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 18 Januari 1919. Burgem. en wethouders voornoemd, de burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT. de secretaris, Tb. J. W1JNOLDY DANIËLS. HINDEBVYET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van P. Goedhart te IJmuiden om op het perceel kadastraal bekend ge meente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L. no. 1265, gelegen aan de Z.Z. Visschersbaven, t® mogen op richten een tijdelijke vischrookerij door hen is toegestaan onder de volgends voorwaarden: 1. ter plaatse mag geen afval van visch worden bewaard, anders dan in goed diehtgekuipte vaten; 2. ter plaatse waar visch wordt afgespoeld, gewasschen of van in gewanden enz. wordt ontdaan, moet een bestrating van klinkers worden gemaakt; 3. deze bestrating moet afwate rend worden gelegd naar een ver- zamelputje, walk pu'j3 met een leiding van aarden buizen van min stens 12 c.M. doorsnedswijdte, zoo danig moet worden aangesloten op een water dichten put ter grootte van minstens 1 H:i inhoud, dat daaruit geen dampen kunnen op stijgen, terwijl deze put, eveneens met eene leiding van 12 c.M. door snede op het rijksriool moet worden aangestoten 4. het geheele terrein moet te allen tijde zindelijk worden gehouden. Velsen, 22 Januari 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT, de Secretaris, Th. J. WIJNOLüY DANIËLS. Plaatselijk Nieuws, IJMUIDEN. Oud-Minister Treub. Door overstelpende drukte aan den winkel, journalif.tieken winkel wel te verstaan, van den gewonen verslaggever werd ons de vereerende taak opgelegd den oud-miaister Mr. Treub te verslaan, zooals kranten- menschen het beel parmantig noe men. En wijl dit verslaan niet be hoeft te geschieden door wapenge weld, noch met woorden en ook niet door middel van ean weiver- sneden pan zijn we ar op los gegaan doch roepen reeds terstond de clementie van lezeressen en lezers in voor dit ons ongewone werk. Deze vergadering dan, uitgeschre ven cioor de afd. IJmuiden van don Bcon. Bond en gehouden in Hotel Nomaier Een was vrij goei bezocht, doch niet zooals we met bet oog op de belangrijke persoonlijkheid van Mr. Treub hadden verwacht. De heer Klip, voorzitter der afd. opent de vergadering en geeft hot woord aan den spreker. Mr. Treub begint ons te vertellen, dat er in den Eeon. Bond plaats is voor allen, van welk geloof ook. De secietaris vart het hoofdbestuur is Katholiek en daar is niets tegen want boven alle andere vragen staan overheerschend de economi sche belangen van het Nederlandsche volk. Spreker schetst uitvoerig de ge volgen van den oorlog bij de cen- tralen, de geallieerden en de neutrale volken. Overal is er ontmoediging en desorganisatie, alleen in Frankrijk heerscht vreugde omdat daar werd hersteld het grooto onrecht van 1870. De moeilijkheden beginnen nu de oorlog wel niet officieel maar dan toch practisch is geeinüigt. Het Bolsjewisme heeft de arbei ders, althans grootendeels, er toe ge bracht onmogelijke eischen te stellen. Ze eischen enorme loonen, wat spreker niet van het meeste belang acht, doch ook een veel kortoren arbeidsdag en in dat opzicht moet bezadigdheid betracht worden, vooral daarom, omdat alles er opgezet moet worden da productie te verhoogen. Zien de arbeiders dat niet in, dan zullen ze het tot hun schade en schande ondervinden. Thans, nu de nood zoo groot is ssou het een mis daad wezen een regeling in te voeren, welke tot verlaging van de productie zou leiden. De achturige arbeidsdag kan ingevoerd worden doch eerst dan als we door meer economisch werken in staat zijn de arbeids prestaties in het algemeen te ver hoogen. De huidige toestand in Rus land en Duitsehland kan ons tot het bewijs hiervan strekken. De sociaal democraten willen in de plaats van particuliere winstmakerij socialisee ring van bedrijven. Voor sommige bedrijven, spoorwegen en andere erkent spreker de mogelijkheid en zelfs de noodzakelijkheid, doch voor andere waaronder scheepvaart is dat absoluut onuitvoerbaar zonder groota schade voor «land m volk. Het ideaal van Staatssocialisme lijkt spreker niet kwaad maar het past zich niet aan bij het mensche- lijk karakter. Boven of wil men naa3t de winst makerij is er nog een andere drijf kracht di9 ons aanspoort om te werken, nl. dc grooto voldoening die wij gevoelen als onze arbeid de ge meenschap ten goede komt en ook wijl in ied8r normaal mensch de drang aanwezig is zich nattig te maken. De particuliere energie kun nen we niet missen. Tegen de groote nadeelen die de oorlog ons heeft gebracht mogen we gelukkig ook wijzen op groote voor- deelen. We hebben geleerd in te zien dat er wel is een strijd van belangen maar ook saamhoorigheid, nationaal en internationaal. We moeten komen tot een betere pro ductiewijze en werkgevers en werk nemers moetan blijven binnen de grenzen, die hot a'gemeen belang niet schaden. De verbruikers mogen niet de dupe worden van te ver doorgevoerde bedrijfsorganisatie. Wij leden van den Een. Boud willen alle mogelijke verbeteringen doch komen vooral op voor de materi- eele en da daaraan onafscheidelijk verbonden geestelijke belangen van heel ons volk. Van de gelegenheid om schriftelijke vragrn te stellen werd gebruik ge maakt door een militair, door den heer van Pauhuys en door Mevr. Verloren. De militair wil weten hoe de Econ. Bond staat tegenover de militaire vraagstukken. Mr. Treub verklaart, dat de Bond do inrichting van leger en vloot aanmerkelijk wil verbeteren. De tegenwoordige bureaucratie geeft ons geea groote veldheeren en het moet mogelijk worden, dat jongens uit welken stand ook, doch met aanleg de hoogste rangen kunnen bereiken. Wij moeten het wel overlaten aan de heeren die thans in Parijs vergaderen of we zullen komen tot een groote ontwapening met ver plichte arbitage. Wij hopen het, zegt spreker, doch kunnen het niet zeggen. Op de vraag van den heer van Panhuijs, of de crisis, die we thans doorleven, door den oorlog versneld is, zegt Mr. Treub, dat de arbeiders zeer zeker al vele jaren voor betere levensvoorwaarden strij den, doch dat voor den oorlog niet het groote gebrek bestond aan pro ductiekrachten. De positie waarin we verkeeren is ongunstiger ge worden en daarmede moet men rekening houden. Mevr. Verloren vraagt of er geen gevaar bestaat, dat, als in zeker land de achturige arbeidsdag wordt ingevoerd, dat land overvleugeld zal wordën door andere nog niet zoo ver gevorderde b. v. de Ooster- sehe landen. Mr. Treub meent dat we ons daarover niet ongerust be hoeven te maken, want de vredes gedelegeerden zullen behalve de militaire aangelegenheden ook de economische tusschen de mogend heden onderling regelen. China is nog geen concurrent op de wereldmarkt en Japan zit mede aan de vredestafel, dus zal zich naar de daar genomen besluiten moeten schikken. Alles, zegt spreker, zal internationaal geregeld moeten wor den, en dat is inderdaad noodig. Da voorzitter sluit de vergadering met een woord van dank aan Mr. Treub. De Zangwedstrijd. Onze hooggespannen verwach ting voor den wedstrijd van Zater dagavond is volkomen vervuld. Er is om ;t nu maar eens in één woord te zeggen, prachtig gezongen en het publiek toonde zich dan ook hoogst voldaan. Dezen avond traden op, de dubbel maonenkwartetten ingeschreven in de eerste afdeeling. Reeds terstond was merkbaar, dat de thans kampende kwartetten be stonden uit zangers met routine, school en ijverige studie. Van de 9 ingeschreven kwartetten waren er niet minder dan 4 uit Amsterdam. Octavia van Rotterdam bleef zonder eenige kennisgeving weg en Inter Nos van Haarlem kwam later, doch vroeg genoeg om mede te dingen es met groot succes, als strak3zal blijken. Als verplicht nummer moest door deze kwartetten gezongen worden „Stantje en Wantje" een gedicht van Herman Rroeckaort en opjmuziak gezet door dsn componist J. P. J. Wierts te 's Gravenhage. Waar de opvatting naar keuze gelaten was, werd hot lied op evenveel verschil lende manieren gezongen als er kwartetten waren en hoewel door nagenoeg alle zeer mooi, bleek tooh- uit h&t verschil van opvatting, wat er uit een compositie te halen is, als men de juiste opvatting van den componist heeft doorvoeld. Dit bleek Inter Nos van Haarlem gedaan te hebbeD, dat „bij open doek" een huldeblijk van den componist mocht verwerven. Onderlinge Oefening van Amster dam moest van de jury vernemen, dat de Directeur zich van medezingen moest onthouder). Hierop hadden de zangers blijkbaar niet gerekend en konden zij daarom het nummer naar keuze niet ten einde zingen. Zij kwamen daarom niet voor be kroning in aanmerking. De bekende naijver tusschen zanggezelschappen kwam hierbij een oogenblik tot minder aaugename uiting. Ditmaal heeft de juiy onzerzijds wel voor een, verrassing gezorgd, door Ons Genoegen van Koog aan de Zaan cnbekroond te laten. Ons dunkt dat dit kwartet beter lot verdiend had. Dat Inter Nos met den eersten prijs zou gaan atrijken, had zeker ieder verwacht. Hun zingen was eenvoudig subliem de stemmen verhouding volkomen en het verplichte nummer kreeg voor on1 door haar voordracht nieuwe bekoring. Ook ten opzichte van de toene mende belangstelling zijn we in onze uitgesproken verwachting niet beschaamd. Ditmaal was het huis uitverkocht. Voor hen, die a. s. Zaterdag de wedstrijden tusschen de Gemengde dubbelkwartetten willen bijwonen en die zullen er zeker wéér velen zijn, temeer daar zoowel uit Yelsen, als uit IJmuiden een kwartet in de tweede afdeeling optreedt, voor hen zal het zaak zijn, zich tijdig van. een plaats te voor zien. De uitslag van dezen schitteren den avond is: Eerste prijs f40 en 8 verguldzilveren meóaiiles Inter Nos van Haarlem met aigemeene stemmen en gelukwesschen van de jury; tweede prijs f 20 en 8 ver- guldzilveren medailles De Stichtsche Zangers van Utrecht met 4 tegen 1 stemderde prjjs f 10 en 8 zil veren medaillles T. A. Y. E. N. U. van Amsterdam met 3 tegen 2 stemmen; vierde prijs: f 5 en 8 bronzen med., Onder Yrienden van Amsterdam met 3 tegen 2 stemmen, (dien prijs hadden wij in gedachten voor Ons Genoegen van Koog a. de Zaan bestemd) en vjjfde prijs8 bronzen medailles aan Si Fa Ko van Amsterdam mat 3 tegen 2 stemmen. Hierop volgde de eerewedstrijd tusschen de eerste prijswinners in beide afdeelingen nl. Aursra van Schoten in de tweede en Inter Nos van Haarlem in de eerste afdeeling. Mocht men een- oogenblik nog twij fel gekoesterd hebben, wien de eere- prijs zou toegekend worden, toen Aurora van Schoten dat het eerst optrad gezongen had Zomeravond van Olman toen was alle twijfel weggenomen, want Aurora zong dezen avond niet zoo schitterend als den avond te voren. Inter Nos zong weder op verbluffende wijze het verplichte koor, kreeg weder van den componist een opgetogen tevredenheidsbetuiging en van de jury kreeg het met aigemeene stem men de eereprijs, een groot verguld zilveren medaille, aangeboden door het jubileerend Mannenkoor van IJmuiden. Voor Zaterdag a. s. zijn negen dubbel gemengde kwartetten inge schreven nl. vijf in de tweede en vier in de eerste afdeeling. Dit belooft een bijzondere attractie, niet waar. Men wil ook wel eens ken nis maken met dames in een eer vollen kamp. Rectificatie, Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen dat bij den wedstrijd tusschen de Dubbel Mannenkwartetten in de tweede afdeeling de vierde prijs werd toegekend aan Orpheu3 (de Jong's Dubbelmannenkwaitet) van Wormerveer en niet aan Orpheus van Amsterdam, als gemeld. Yreeselijke uren. Zondagnacht kwam hier van de visseherrj binnen de stoombeuger Vooruit VL. 86. Behalve de gewone bemanning bevonden zich aan boord drie zeelieden van den Ned8rland- schen Schoener Voorwaarts. Het waren de kapitein R, Houtstra, de stuurman S. Bakker en de matroos J. Langerak. De vierde van de equipage van den schosner ontbrak helaas. Deze mensehen hebben vree- selijke uren op zee doorgebracht. Met een volle lading hout was de schoener van Sundwall op reis naar Zaandam via IJmuiden toen een verraderlijke mijn het scheepje tot slachtoffer koos. Het was Dins dag 21 Januari des morgens te half negen, toen het schip zich be vond op 56°.4' Noord en 5°.30' Oost, dat de noodlottige aanraking mer den mijn plaats had. Een ge weldige ontploffing en het schip werd als het ware door midden ge spleten. De vier opvarenden werden in zee gesliDgerd. Van het drijvend hout, dat door de ontploffing van den deklast was weggeslagen en wist men daarvan met ontzettende inspanning, al wor stelend met het zoute element, een klein vlot te maken, waarop het veege lijf geborgen kon worden. In deze, alle beschrijving te boven gaande toestand, in de felle koude, half gezeten in het ijskoude zee water, hebben deze vier slachtoffers vau het mijnongeluk ruim 54 uur. IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1