VISSCHER1J. Burgerlijke Stand fisch bericht uit Fleetwood aijn al daar aangekomen na voorspoedige reis de stoomtrawlers Maasstroom I en Maasstroom II en vertrokken vandaar voor de uitoetening van de visseherij overeenkomstig bet con tract. Berichten, dat deze schepen moeilijkheden zouden ondervonden hebben in de uitoefening, wegens het aanwezig zijn van den voor- maligen Duitsehe Keizer in ons land, schijnen geheel uit de lucht gegrepen te zijn. dat is ruim 2 dagen en 2 nog ver schrikkelijker nachten, zonder voed sel of drank op de barre zee rond gedreven. Zou één pen in staat zijn de doorgestane ellende van deze menschen te beschrijven. Een van hen bleek tegen deze bovenmen- schelijke beproeving niet bestand. De kok P. Vernis, volgens een andere lezing P. H. Gernis, bezweek na een bitter lijden. Eerst Donder dagmorgen daagde redding voor de drie andere, totaal uitgeputte en uitgeteerde menschen. 't Was de stoombeuger Vooruit, die de menschen aantrof en van een wissen dood wist te redden. Na tuurlijk werden ze daar aan boord liefderijk behandeld en van al het noodige voorzien en medegenomen naar onze haven. Het stoomschip Noordstroom, Zondagavond van New-Castle in onze haven aar gekomen rapporteerde des morgens te 10 uur op ongeveer 55,51,5 Noord en ,39 Oost, een groot drijvend reddingsvlot te heb ben gezien. Men heeft den omtrek nog afgezocht of ook een schip en menschen zich in nood bevonden, doch ontwaarde niets, waarop men de reis vervolgde. Aan het redding- vlot waren gern bijzonderheden waar te nemen. Met ingang van 1 Februari wordt de kommies te water le klas P. Borst van Millingen naar hier verplaatst. De af deeling IJmuiden van den Ned. Metaalbewerkersbond had Zon dagmorgen een vergadering belegd in de zaal „Flora" aihier, waar de heer A. Jantzen, de bonds-penning- meester, inleidde het onderwerp „Hoogovenbedrijf". Deze interessan te lezing werd door velen bijgewoond. De Gemengde Arbeiderszang- vereeniging „De IJmuider Volks stem" directeur de heer, J. Post uit Haarlem, gaf Zondagavond een wel geslaagde uitvoering in de zaal „Fiora',, alhier. Medewerking werd verleend door het Symphonie-orkest „Euphonie" alhier, terwijl de heer H. J. Meyer uit Amsterdam levens liedjes zong. Eenige leden voerden op het dramatisch tooneelspel: „Zij, die nableven", door Otto Zeegers. Zaterdag zijn door de politie bij drie personen alhier flinke par tijen vet in bes'ag genomen. De voor eenigentijd hier opge richte afdeeling van der Bond van ChristenSocialisten is door vertri k en bedanken van leden weder op geheven. VELSEBCOBD. Voor de Haarlemsche recht bank stonden Donderdag terecht L. M. een Duitscher, wonende te IJmui den, J. F. H., militaire van IJmui den en P. K. te Velseroord In den nacht van 28 op 29 September 1918 verschaften deze drie zich door openschuiving van een raam toegang tot de onbewoonde villa „Krimhilda" te Velsen, behoo- rende aan den heer B. Ze namen daar zoowat den heelen inventaris mee, o. a. de volgende voorwerpen twee klokken, eenige klewangs, een barometer, een koperen petroleum lamp eenige dekens en een gordijn, samen terwaarde van f 600. Beklaagde bekenden. De tweede beklaagden bleek een zeer officieel man, n.l. secretaris van een geheel - onthoudersvereeniging. De president veronderstelde dat hij nu wel ontslagen zou zija. Bek!, {zeer verontwaardigd, zich zelf nog zeer veel waard vindende voor dat baantje) „Daar weet ik niets van, mijnheer." Da t fficier van justitie requireerde voor de beide eerste beklaagden een gevangenisstraf van 3 jaar, daar ze ook nog golfballen hadden gestolen en een posting hadden gewaagd tot het bemachtigen van telefoon draad de laatste bekl. hoorde 2 jaar tegen zich eischen. Mr. v. d. Wilde achtte het niet in den haak, dat buiten den dief stal in de villa ook de 2 andere misdrijven berecht werden. Verder refereerde hij zich aan het oordeel van de Rechtbank. Maandag, toen er voor 't eerst sneeuw lag, was 't op de z.g. Beurs weer mooi. Als altijd was er een aantal jongens, die met sneeuw ballen gooiden. Er stonden echter ook groote kerels, zelfs getrouwde, die er aan mee deden. Niemand werd ontzien, zelfs oude menschen niet. De omwonenden zijn de gan- schen dag in duizend vreezen voor hun ruiten, 's Morgens moest reeds proces-verbaal tégen eenige jongens worden opgemaakt, die eenige rui ten boven den winkel van den heer Verhoog hadden ingegooid. Een juifrouw alhier, die aan 't sneeuwballen gooien was, gooide met een hand sneeuw tevens haar gouden ring weg en vond die niet terug. De collecte, Zondagavond in de Ned. Herv. Kerk alhier voor de Inwendige zending ia Noord-Holland heeft f 19.766 opgebracht. Vrijdagavond trad in de Geref. Kerk alhier als spreker op Ds. T. Sap, predikant te Gouda, die een rede hield in het belang der Chr. Krank zinnigenverpleging. Jammer was het, dat hetgehoer zoo klein was, deze goede zaak had meer belangstelling verdiend. VELSEN. Winterlezing. Maandag- vond had in het lokaal voor Chr. Belangen de derde winterlezing plaats. Zeker tengevolge van het minder gunstige weer was de op komst niet zoo groot als anders. Ds. J. Ph. Eggink van hier sprak dezen avond over „De absoluutheid vau het Christendom". Spreker begon met er op te wij zen dat de 19e eeuw niet alleen de e-uw der natuurwetenschap is geweest, maar ook van het verge lijkende godsdienstonderzoek, gevolg van het vele reizen ook in tot nog toe onbekende landen. Gevraagd werd echter of de waarheid en de reinheid van het Christendom ér door bleef bestaan, ja, of deze er niet door werd gedegradeerd. Toch is het niet billijk dit vergelijkend onderzoek daarom te verwerpen, wij mogen dit ook niet. Spreker wilde naar aanleiding van dat onderzoek het hebben over de absoluutheid vau het Christendom. Wat is het meest waardevolle van het Christendom Velen zeggen het monotheïsme, de belijdenis van eenen God. Maar dat vinden we ook bij Mohammed en andere gods diensten. Velen zeggen ook: Jezus, die de Verlosser is. Maar ook andere gods diensten hebben een stichter, die als God vereerd wordt, men denke aan Boeddha. Men zegt: de wonderen van Jezus. Maar heidensche sctKijvirs alsElius Augustinus, Front,o en Elianus verhalen met opgetogenheid van de wondere genezingen van hun koning Cl» p us. En de Roomschen spreken van Franciscus van Assisiö en van Bernard van C.airveux, van de wonderen van Lourdes en Trier. Ook zegt men: de eschatologie, het leven hiernamaals. Maar nergens was de gedachte aan dit leven zoo sterk als in bet oude Egypte en ook bij de Perzen. Ook de sacramenten zijn het niet, zegt spreker. Toen Columbus Ame rika ontdekte, zag men dat de hei denen pasgeboren kinderen onder dompelden en het Romeinsche glorie tijdperk spreekt sterk van sacra menteels eeredienst. Is het de moraal van onzen OpeD barings-godsdienst? Neen, want hooge moraal vinden we ook bij Confucius en bij heidenen als Rufus en Marcus Aurelius. Schijnt het dus, alsof vee1, wat groote waarde voor ons heeft, ons oatvalt, dit is niet zoo, zegt spreker. Want wij moeten ons verheugen dat iu iederen monsch het religieuss gevoel is gelegd. Men zal zeggeD, dat zijn valsche religies, maar spre ker noemt een valsche religie een introdictio in terminis. Toch is er groot verschil tusschen genoemde godsdiensten en het Chris tendom. Spreker zal dit aantoonen De godsdienst van het heidendom is vroomheid, maar kranke vroom heid. Met vele voorbeelden toonde spreker dit aan. De waarheid is echter alleen te vinden bij het Christendom. Dit tooide spreker in het tweede deel zijner rede aan: Het Christen dom is de religie van de hooge levensmoraal. Reeds dadelijk in 't Oude Testament blijkt dat God re geert naar zedelijke grondstellingen En bij de profeten,||al gaat het tegen Koning en Tempel, Gods sprake wordt aangezegd, om te zuiveren en te reinigen. Steeds is onder het oude volk die hooge moraal bewaard, tet in Jezus Christus de voltooiing er van kwam. Door dezen is onder dat oude volk de nieuwe religie, het Christendom gesticht. Dit was de nieuwe aanra king van God door Zijn Zoon met de menschheid. Als vervolg hierop zal Ds. Eggink in de laatste lezing spreken over: „Wat heeft Jezus der menschheid gebracht Aan den Christelijken IJmuider Bestuurdersbond is namens aeAfd. Velsen der Ned. Vereen, v. Fabrieks arbeiders nogmaals het verzoek ge richt tot het houden van een openb. debatvergadering tusschen de heeren Kruithof van Rotterdam en Stenhuis van Amsterdam, op een door par tijen nader te bepalen dag met ge lijke tij ds verdeeling voor elk der beide sprekers. In de Zondag j.l. gehouden jaarvergadering van de Afd. Velsen van de Ned. Vereen, van fabrieks arbeiders werden onder meer de jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester behaudeld. De afdeelinv, welke thans bijna 5 jaren bestaat, telde bij oprichting 17 leden en nu 260. ontvangen was dit jaar f 3098.68. Aan het H. B. was afgedragen f2284.72. De huis houdelijke uitgaven waren f 173.96. De contributie aan da IJ.B.B. bedroeg f66.19 De ziekenuitkeering vereisch- te f 466 26, die voor werkeloosheid f67 20, die voor diversen f 40.35 Bij de bestuursverkiezing werd tot voorzitter gekozen W. Davidson, tot nu toe 1ste secretaris en tot diens opvolger F. de Vos, Doodweg 59 De vergadering verklaarde zich o.m. vóór het uitbreiden van het orgaan van den Bond van een om de 14 dagen verschijnend blad tot een Weekblad en wenschte daarvoor de contributie te verhoogen met 1 cent per lid en per week. Met ontroering is hier het be richt ontvangen dat Mevr. Baronesse van Tuyll-Boreel te Vogelenzang is overladen. Siuds 14 dagen had de familie van Tuyll onze gemeente verlaten en daarom is dit overlijden zoo trag sch. Wat juist Mevr. van Tuyll voor ouze g-meente is geweest, is den meesten onzer niet bekend. Daarvan zouJen slechts enkelen die 't weten, kunnen verbalen. Wat zij geweest is voor de Herv. Gemeente v. IJmuiden en vooral voor de Chr. Bewaarschool zal door die gemeente tooit genoeg kunnen wordea gewaardeerd. Maar ook voor Velsen en Velseroord is de overledene ontzaglijk veel geweest Ho weel zal zij in stilte hebben welgedaanEn wat een nobel gastvrouw was zij bij menig feest op Velserbeek. Zij was een vrouw met hoog- lovensopvattingen en van innige vroomheid, een aristocratische vrouw, wetend zich van ouden adel; maar zij was ook een vrouw vol g estes adel, aan wie het „Noblesse oblige" (adeldom verplicht) niet vreemd was. Heel Velsen voelt met de familie van Tuyll mee in dit smartelijk verlies. De begraienis zal plaats hebben Donderdagmiddag 3 uur op Wester veld. De riDg Kennemerland var het Ned. Jongelings Verbond ver gaderde de vorige week in bet Locaal voor Chr. Belangen alhier Na opening door den voorzitter werd de Bijbalbespreking ingeleid door de af-l. Velseroord. De afd Velsen leverde een opstel ov-r U1- rich Zwingli, ook de afd. B. verwijk leverde een opstel. Een lid eer afd. IJmuiden droeg np keurige wijze een gedicht van Hélèue Swarth voor. De voorzitter richtte een woord van afscheid tot den vertrek kenden secretaris. Zaterdag j.l. heeft op het kan toor der N. V. Hollandsche Plaat wellerij en Pij per. fabriek voorheen Ode en Gonnermann een bruta'e diefstal plaats gehad. Tusschen 11 en 12 uur heeft iemand een grooten steen uit den buitenmuur gebroken en zich zoo weten meester te maken van een bedrag van f 776. De muur was opgetrokken van die groote witte zachte steenen. De steen was zoo gekozen, dat door diens verwijdering de dief gelegen heid kreeg om den inhoud der lade van een bureau machtig te worden. In die lade werd het loon der ar beiders bewaard. Bij onderzoek is gebleken, dat de steen reed» vroe ger was uitgebroken, en tijdelijk weer op zijne plaats was gebracht, terwijl de beschadigde voeg met- klei aangestreken was. Een visitatie der arbeiders leverde geen resultaat op. De politie heeft de zaak in handen. De levering der sehoolbehoef- ten voor de gemeentescholen ge durende 1919 is opgedragen aan den heer P. F. C. Roelse te IJmuiden. Zaterdag moesten wjj het zon der post doen. Als reden werd op gegeven, dat Zondagmorgen te Haarlem de aansluiting naar de rich ting Velsen werd gemist. Hoe treurig het echter met de postergen gesteld is, kan hieruit blijken, dat er 's middags om 5.13 te Haarlem een posttrein uit Rot terdam aankomt. Te 5.35 vertrekt uit Haarlem een posttrein in de rit h- tingVelsen, deze krijgt echter depost- stukken van den Rotterdamschen treiu mee, waardoor deze eerst den volgenden morgen worden verzon den. De brieven en couranten van Zaterdag kwamen dus thans Maan dag eerst in ons bezit. Ds. A. B. W. M. Kok. predikaut der Geref. keik alhier, heefc voor het beroep naar Serooskerke be dankt. SANTPOORT. In het land van boer M. loopt nu nog joeg vee in de wei. De beesten bunnen dcor de sneeuw geen enkel grassprietje machtig worden en zullen zich verb ijden als ze naar de warme stal worden gehaald. -- Bij den veehouder Heeremats zijn Zondagavond pogir gen gedaan tot diefstal van een koe uit de stal. Ech'er de dieven werden tij dig opgtmeikt, waarna zij ij'ings het hazenpad kozen over het erf van veehouder de Vr. Vrijdagavond vergaderde in de zaal van den heer M. J. Enzerink altier de Prot. drageiS' ereeniging. Iu dez jaarvergadering werd het verslag vau den secretaris en de rekening van den penningmeester goedgekeurd. Tot bes'uursleden werden de heeren Dr. G. A. v. d. Beigh van E jainga. G. Mulder en G. Tates respectievelijk weder tot voorzitter, penningmeester en twee den secretaris herkozen. Een waarschuwing tot de ouders aihier mag niet onthoudeD worden. Vrij ;ag sp ak hetgemeeiie individu weder twee zeer jonge meisjes aan om mede raar het bosch te gaan. De kinderen gaven geluk kig aan zijne uiti oodtgtng geen ge- Uoor, doch de poiitie werd gewaar schuwd. Het is te hopen, dat d-ze a-1 gevaardjke heerschap, dat zich met een rijwiel vertoont, spoedig in handen krijgt. DRIEBUIS. Maandag had op Westorveld de crematie plaats van het st< ffeiijk iverschot van den heer H Wijsman, in leven sociaal-democratisch van Zandvoort. Uit het jaarverslag der RK. Propagandaclub aihier ontleent de N. H. Ct.: De club bestaat uit 26 werkende leden, 11 eere leden en 41 donateurs. Verspreid werden 1915 ex mplaren der Roskam1510 exemplaren der Voorhoede; 2340 exemplaren der Christ. Act e en ruim 12000strooi- biljetten en vlugschriften. Voorts heeft de club zich ook nog op menig ander geni-d zeer verdienstelijk gemaakt. Inkomsten waven f 106 90 t-n uiigaven f88 77. Dus batig slot f 18.13. Dit was de eerste jaarver gadering. Zulk een schitterend begm geeft vertrouwen voor de toe komst. De werkende leden zullen nimmer verflauwen. Mogen eere leden en donateurs ook steeds blijven steunen. Stoomtrawlers naar Enge land. Volgens alhier bg de be trokken reederij ontvangen telegra- Ingezonden Vergun mij eenige plaatsruimte in Uw blad bij voorbaat onzen dank. Op 24 Januari 1919 des avonds ten 8 uur werd in Café Bloemoord de vergadering geopend om tot oprichting te komen van een Comité van teleurgestelde oud-verlofgangers. Daartoe werd door het voorloopig bestuur den heer J. L. v. d. Steen, Secr. van het Landelijk Comité uit Haarlem uitgenoodigd dezen avond de aanwezigen uit te leggen het doel en streven van het Comité. Dat dit zeer in den smaak der aanwezigen was bewijst wel dat na afloop der vergader, zich ongeveer vijftig leden aansloten om te helpen steunen deze zaak. Oud-verlofgangers, komt, niet langer gedraald en geeft U op bij een der ondergeteekenden en helpt mede om tot ons doel te komen na melijk gelijke uitkeering aan alle gedemobliseerdcn, doch niet zoo als nu. De contributie is bepaald op 10 cent per maand tot dekking der kosten. Dat geen een der oud-verlofgan gers meer buiten onze rij mag staan. Hoe meer zich bij ons opgeven hoe grooter is onze strijdlust. In de hoop meoigo naam te mogen plaatsen, zoo noemt zieh het bestuur. Voorzitter, P. J. Honiog, Meiklaan 38. Vice-veo.zitter, P. Klein, Meiklaan 86. Secretarie, J. A. van Bel, Achter Stationsweg 59. 2e Secretaris, A. J. Prins, Kanaalweg 36. Penningmeester, D. Over, Meiklaan 61l. der gemeente Velsen van 25 Jan. tot en met 28 Jan. 1919. Bevallen: H. Mulder Basti- aacs z.; W. AmseSint z A. H. DiscbSemé d.: T. M. Mantje Bakker z C. Wart outKouwen- oord z H. F. Hofmanvan Esz. T. van Strianvan der Pat z M. •^an Hal»-nGo» ij-r z.A. Duine- veld—Voo hout z.; Getrouwd: V. P. Braun en S. H T. A. A. M Keijzer. Overleden: M Duives, 24 j. echigenoote van W. C. Post. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Tegen v. D. is procesverbaal opgemaakt wegens verkoop van zeep boven den maximumprijs. De politie heeft de hand gelegd op een uitgebreide bende inbre kers en dieven van visch uit ver schillende pakhuizen. Aangehouden zijn W. de H., J. V., G. W. van Velseroord, A. v. d. S. en G. V. van IJmuiden, terwijl wegens heling in deze delicten zijn aangehouden G. J. en J. W. van IJmuiden. Een derde heler te Haarlem wordt op gespoord. Van Tilburg is gevankelijk naar hier overgebracht zekere K. verdacht van rijwieldiefstallen in deze gemeente. Vrijdagavond laat werden door een pontwachter een viertal jeugdige inbrekers op heeterdaad betrapt, toen ze de deur van het levensmiddelenbedrijf hadden gefor ceerd. Het zijn de jongelieden B. T., S. en W. allen van Velseroord. In verband met dezen inbraak hebben de Commissaris en de in specteur van politie een invalgedaan in de woningen van eenige verdach ten te Velseroord. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 2