ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 338. Woensdag 5 Februari 1919, 4e Jaargang By dit nummer bèhoort het offlclüelé Raadsverslag. Officieel. Centrale keuken VELSEN. Hl «nu. Maandag 10 Fefcr. Hutspot 15 cent per portie. Woensdag 12 Febr.Zuurkool 15 cent per portie. Zaterdag 15 Febr.Groentensoep 15 cent per portie. In de hutspot en zuurkool zal ook boter worden verwerkt. De verkoop der bons geschiedt Maandag voor Woensdag. Woensdag veor Zaterdag. Vrijdag voor Maandag LrrensEiiddelenkedrijf Velsen Gedurende de week van Vrijdag 7 Febr. tot en met Donderdag 13 Febr. is verkrijgbaar op: bon 440 V» P°nd Regeeringsvisch. 451 1 K.gr. Uien 10 ct. per K.gr. 452 1 Chocoladereep, verpakt 127i ct., onverpakt 12 ct. 453 7, pond suiker. 454 7, pond groene erwten. 455 1 ons Rijst. 456 2 ons huishoudjam. 457 1 stuk kleizeep a 10 cent 7* pabjo (627a Gram) zeep poeder a 5 cent. 289 17, K.G. Kleiaardappelen, 8 et. 240 27, K.G. Veenaardappelen, 57, ct. Op de Melkkaart v.m. bon B 86 blauw t.m. bon B 42 blauw 7m L. Melk a 2 cent. v.m. bon B 36 Rood t.m. bon B 42 Rood s/10 L. Taptemelk of Karne melk a 77» cent per Liter, bon B 50 Rood 7, K.G. geconden seerde Taptemelk a 30 cent. Thee- en Koffiekaart bon 46 is geldig van 1 t.m. 15 Febr. voor 7§ ons Koffie. Boter- en vetkaart bon 3, 3e tijd vak is geldig van lOFeb.tm. 18 Feb. met bijlevering van bon 458 uit het bon boekje. Broodkaart 85e week is geldig van 6 Febr. t.m. 14 Febr. de voorraad vet ten behoeve van zieken en zwakken opgebruikt is. Door heeren Doctoren kan dus in het vervolg geen extra rantsoen vet. voor zieken worden voorge schreven. HIN DER WET. Burgemeeeter en Wethouders der G< meeste Velsen, brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de firma S. Kuipers en G. van Duivenbode te IJmuiden om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuideD, sectie 1 no 1059, gelegen aan de Prins Hen drikstraat C 24 zwart, een kuiperij te mogen oprichten door hen is toegestaan onder de volgende voor waarden 1. de kuiperjj moet worden voor zien van een brandvrij plafond; 2. de trap, welke toegang geeft naar het bovenhuis moet door een halfsteensmuur van de kuiperij worden af gescheiden. Velsen, den 29 Januari 1919. Burgemeester en Wethouders voorn. de Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEM A AT. de Secretaris Th. J. WIJNOLDY DANJËLS. Broodkaarten De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat voor hen die op de daarvoor be stemde plaatsen de broodkaarten niet hebben afgehaald, nog eenmaal gelegenheid zal worden gegeven dit te doen op Zaterdag 8 Februari 1919 van v.m. 97, tot n.m. 3 uur in de Burgeravondschool te Velser- oord. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat Gemeenteraad. (Vervolg). De heer Schuitenmaker zou gaarne het gevoelen van den wethouder van onderwijs hooreD. De heer Landeweerd zegt op dit vriendelijk verzoek te moe ten ingaan. Spreker zegt dat hem veel verwijten hebben g6trcffen, die spreker onbillijk acht. Men heeft spreker verweten dat hij niet tijdig genoeg gekomen is met een salaris herziening voor de onderwijzers. Spreker zegt dat hem toen andere dingen bezig hieldeD, den desolaten toestand der gemeente financiën enz. Wij zaten toen nog midden in den oorlog. Spreker achtte andere din gen toen meer urgent, b.v. het voorbereidend onderwijs. Spreker zegt dat de onderwijzers beste menschen zijn, maar ze zijn lastig wat betreft hunsalarisregeliDg. Daar besteden ze al hun vrije uren voor. Van hun idealisme, ,in hun paedagogische geschriften neerge legd, komt dan weinig terecht. Spreker is nu 8 jaar lid van den raad, sinds dien zijn 34 adressen van de onderwijzers ingekomen. Spreker erkent echter dat een betere salarisregeling noodig is en is voor spoedige behandeling. Spre ker zou er bij 't rijk op willen aandringen dat de gemeente Velsen, wat den levensstandaard betreft, in de le klasse wordt ingedeeld. De heer Schuitenmaker zegt, nu hij de objectieve uiteenzetting van den wethouder heeft gehoord, dat hij den heer Landeweerd gaarne rustig zou willen laten voortwerken en dat hij de belangen der onder wijzers volkomen aan hem toever trouwt. De Voorzitter stelt voor het rapport in de volgende vergadering aan de orde te stellen. De heer Brink vraagt het dan als punt 1 op de agenda te plaatsen. De Voorzitter zegt dat daar geen bezwaar tegen is. Da Voorzitter zegt dat de Minister van Onderwijs hem heeft medegedeeld dat de regeering bij zondere aandacht schenkt aan [de Rijks H.B.S. voor Velsen. De Mi nister acht een H.B.S. voor Velsen zeer urgent. De oprichting wacht echter op de regeling van het bij zonder onderwijs, welke spoedig is te verwachten. De hees Brink zou den Minis ter nog wel eens willen herinneren aan zijn toezegging. De Voorzitter zegt dat nog zijn ingekomen verzoeken van de opzichters bij de Woningbouwver- eerigingen om verbooging van sa laris, van Nijman om schadever goeding, van de Gezondheidscom missie om alsnog te voorzien in den Medischen dienst. De salariscommissie verzoekt B. en W. ook een andere salarisrege ling vast te stellen voor den ge meentebode. In behandeling komt het voorstel van den heer Vermeulen inzake de annexatieplannen van Amsterdam. De heer Vermeulen zegt dat zijn voorstel niet overal met onver deelde instemming is begroet. In tegendeel, er is critiek uitgeoefend, soms scherpe critiek. Er is gelachen om de annexatie plannen van Amsterdam ten op zichte van onze gemeente. Spreker doet dit niet. Men kan de kwestie Hoek van Holland—Rotterdam niet vergelijken met Amsterdam—-Vel sen. Hoek van Holland was een klein dorp, waar geen industrieën zijn, dat behoorde tot 'sGravenzande en voor deze gemeente financieel een last was. Velsen echter heeft wel groote industrieën, die niets met Amsterdam hebben uit te staan. Wij hebben in IJmuiden alleen wat loodsen en havenpersoneel, maar verder hebben wij onze eigen vis- scherij en onza fabrieken. Amsterdam heeft deelgenomen in het kapitaal van het Hoogovenbs- drijf en wil voor dit bedrijf wonin gen gaan bouwen. Wellicht wil het straks ook voor andere industrieën woningen boawen, b.v. voor Alberts en Kluft. Men zegt dat Amsterdam alleen tie kanaalboorden wil, maar spreker gelooft dat Amsterdam gaar ne onze industrie, vooral wanneer die gaat bloeien, zou willea bezitten. Er is geen enkel object, waarom Amsterdam onze gemeente zou moe ten bezitten. De haven, de duinen zijn in harden van het rijk en dus kan geen schade Amsterdam be dreigen. Spreker Z6gt dat velen wellicht gaarne bij Amsterdam zouden be- hooren. Vooral zij, die op 'toogen- blik veel belasting betalen. Wij moeten dezen tijd echter door en zullen die ook doorkomen. Spreker vindt het nu den tijd om ons protest te laten hooren en daar om stelt spreker voor zijn adres te verzenden. De heer Schuitenmaker zegt dat de heer Vermeulen veel gesproken, maar weinig gezegd heeft. Als wij er dieper op ingaan, zal de heer Vermeulen wel een uur noodig hebben. Spreker zegt dat we niet gehoord hebben wat de vcordeelen zullen zijn, als Velsen bij Amsterdam kwam. Wanneer Amsteidam alleen de kanaalboorden zou annexeeren en niet die dealen van Velsen welke vrosger toeh ook iinanciëel hebben moeten bijdragen om de gemeente in stand te hou den, unfair vinden. Maar spreker zegt dat we daar niets van weten. En als Amsterdam wellicht eens onze geheele gemeente zou annex- eeren, zou dit zeker ook voordeelen opleveren. Spreker zegt dat hij niet voor dit voorstel kan stemmen. De heer Schilling zegt, dat hoe het ook loopt hij geen sabel er voor zal trekken, maar de witte vlag zal opheffen en zich overgeven. De heer Vermeulen komt met dit voorstel en wil dit aan Gedep. Sta ten en het rijk zenden. Het is net alsof iemand een lucifer opsteekt en roept er is brand. Vraagt men waar zoo, dan blijkt de lucifer het begin van brand. Gooit men die in een hooiberg dan kan het erger wor den. Men spreekt van annexatie, maar dit gaat toch niet in een dag of nacht. Daar praat men toch eenige jaren over. De heer Netscher Amsterdam stuurt de burgerwacht hier heen. De heer Schilling zegt dat want eer het waar is dat er kapitaal- belangen achter zitten, noch de heer Vermeulen, noch wij allen de annex atie zullen tegenhouden. Waar er nog jaren overheen zullen gaan, zal spreker niet voorstemmen, om een gek figuur te slaan. De heer D a 1 me ij e r acht het optreden als de heer Vermeulen wil, cok niet noodig. Als Amsterdam zich financiëel bij een zeker bedrijf wil interesseeren, kunnen wij daar niet tegen zijn, ook niet als het woningen wil bouwen voor zulk een bedrijf. Spreker zou op het huidige oogenbilk geen voorstander zijn van de annexatie van Amsterdam, maar zou toch niet gaarne een besliss ng willen als de heer Vermeulen wil. Spreker vraagt echter of B. en W. niet inzake deze dingsn overleg kunnen plegen met Amsterdam. De heer Sluiters gelooft dat men in Amsterdam wakker is ge worden door de annexatieplannen van Haarlem en Velsen. Haarlem heeft groote plannen, als dit gedaan krijgt dat het Bloemendaai annex eert, waardoor het financiëel krach tig wordt en de gronden aan het Spaarne krggfc, zal het door zijn gunstige geografische ligging groote voordeelen verkrijgen. Als de sluis te Spaarndam vergroot wordt, zullen flinke zeeschepen direct naar Haar lem kunnen komen. En Velsen krijgt wellicht groote polders en heeft grooote haven- en industrie plannen, zoodat Velsen een belang rijke zeehaven kon worden. Dat wil Amsterdam niet, dit zou men in Amsterdam met leede cogen aanzien. Kan spreker het dus met den heer Vermeulen eens zijn, toeh zal hij niet kunnen voorstemmen, omdat hij den tijd daartoe nog niet ge komen acht. De Voorzitter zegt dat bij de wet geen enkele zaak van de ge meenten zoo goed verzekerd z|jn als de verandering van hun grenzen. Daarvoor worden commissies be noemd uit de bevolking, die er advies over uitbrengen. Spreker acht het ook de tijd niet om over d-ze zaak thans te spreken. Spre ker vindt dit ook ontactisch. De heer Netscher zegt dat het voorstel wel vallen zal. Dit zou een verkeerde indruk naar buiten kunnen makeD, is het daarom niet beter dat de heer Vermeulen zijn voorstel intrekt De heer Vermeulen zegt wel meer alleen gestaan te hebben, spreker duift dit ook thans wel aan. De heer Landeweerd zegt dat Amsterdam voor een part heeft deelgenomen in het kapitaal van het Hoogovenbedrijf. Dit is echter een nationale zaak. Waar echter Am sterdam nu woningen voor dit be- brijf wil bouweD, en spreker de woningbouw ook een nationale zaak acht, had hij liever gezien dat h9t rijk den woningbouw bij dit bedrijf had gesteund. In den dubbelen raad van Amsterdam is annexatie van Velsen wel degelijk ter sprake ge komen. De heer Sluiters heeft er reeds op gewezen, dat Amsterdam den bloei van Haarlem in de rich ting van het Noordzeekanaal steeds heeft belemmerd en ook voor de gemeente Velsen [zelf. De woning bouw voor het Hoogovenbedrijf had op den weg der gemeente Velsen gelegen en niet van Amsterdam. Spreker is er voor de gemeente Velsen in stand te houden, omdat deze toch ook een historie heeft. (Verbazende uitroepen bij de soc. dem. leden) De heer Schilling: U lijkt Keizer Wilhelm wel. De heer D a 1 m e ij e r zegt dat het Hoogovenbedrijf het aanbod van Amsterdam reeds lang in zijn bezit had, vóór wij er nog over spraken. De heer Sluiters stelt voor deze zaak aan te houden. Aange nomen. Tegen de heer Vermeulen. Goedgekeurd worden de voorstellen tot vaststelling van straatnamen in het gedeeltelijk uitbreidingsplan IJmuidenVelseroord 1917, tot ver pachting van het zeestrand. Da heeren Sluiters, Netscher en Handgraaf maken bezwaar tegen den prijs voor den aan te koopen grond te Jan Gij sen vaart. Op voor stel van den heer D a 1 m e ij e r wordt het voorstel teruggezonden naar de Commissie voor Openbare Werken. Het voorstel crediet voor uitbrei ding magazijnruimte levensmidde- lenbedrijf wordt [op voorstel van den heer Sluiters aangehouden. De financieële regeling aanschaf fing noodwoning ten behoeve van net bouw- en woningtoezicht wordt goedgekeurd, zoomede de regeling belooning politiearts te IJmuideD en vaccinateur [te Wijkeroog en uitbrei ding administratief personeel gas bedrijf en waterleiding in vasten dienst. Bij het adres van de afd. Velsen vaiwden Ned. Bond van werklieden in openbare diensten en bedrijven inzake het verstrekken van schoei sel aan'gemeentewerklieden vragen de heeren Brink en Dalmeijer nog sohoeisel voor enkele personen. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken wordt 'met 7—6 stemmen verworpen. Tegen de heeren Brink, Blom, Netscher, Dalmeijer, Schilling en Vooren. De aanvulling der algemeene politieverordening wordt 'goedge keurd. De heer Netscher interpelleert over de stichting van eene Rijks H.B.S. te Velsen. Spreker zegt verleden jaar B. en W. gevraagd te hebben hje het met deze zaak stond. B. en W. meenden na het ontvangen antwoord niets meer te kunnen doen. Spreker is naar den Haag geto gen en heefc daar gesproken met het kamerlid v. Beresteijn. Deze heeft de zaak bij de afd. Middelbaar Onderwijs ter sprake gebracht en met succes, want thans staat Vel sen op de eereplaats voor de ver krijging van zulk een school. Spreker zegt dat de gemeenten echter meer moeten doen en het is hekend dat een jaarlijksch bedrag moet worden beschikbaar wor den gesteld. Spreker vraagt daarom of het college bereid is binnenkort voorstellen te dezer zake te willen indienen. Spreker vraagt dit spe ciaal aan den wethouder van onder wijs, die, naar spreker weet een warm hart voor de zaak heeft. De Voorzitter zegt vroeger bij den Minister te zijn geweest. Deze heeft gezegd, dat de beslissin gen tot stichting van H. B. S. worden genomen onafhankelijk van de aan biedingen van verschillende ge meenten. Dat is spreker ook door anderen verzekerd. De heer Brink zegt dat we indertijd toch den grond hebben aangeboden. De heer Netscher had dit antwoord verwacht, spreker kent dit slaapliedje, maar zou willen een voortdurende propaganda voor een H. B. S. alhier. De heer Landeweerd zegt dat de zaak van den H. B. S. alhier voortdurend ter sprake is geweest en dat men in dezen altyd urgent is geweest. Verleden jaar hebben we een lijvig adres gezonden. Nu hebben we vast nog ruim een jaar den tijd, want voor dit jaar is er geen post op de begrooting uitge trokken. Toch verwerpt spreker de denk beelden van den heer Netscher niet. Purmerend heeft b.v. veel meer geboden dan Velsen, n.l. nog een groot bedrag. Dit werd in de Kamer naar voren gebracht en wordt zeer zeker ook gewaardeerd. Tot leden der Commissie van plaatselijk schooltoezicht worden benoemd Mevr. Dr. J. v. d. Bergh van Eysinga Elias te Santpoort, G. G. Tijssen te Santpoort, W. F. J. Meijer te Velsen, P. J. de Waard (Pater Alexander) te Velseroord en R. Laan te IJmuiden. Tot lid der Commissie van on derzoek naar de mogelijkheid der oprichting van een gemeentelijke wasscherij wordt benoemd de heer Sluiters, die bedankt, daarop wordt de heer Schuitenmaker benoemd. De Voorzitter houdt de rond vraag. De heer Bosman klaagt nog maals over de slechte aardappelen, waarvan het publiek en de kleine handelaars de dupe zijn. De héér Handgraaf erkent dit. Men behoeft ze niet te accep teeren. Spreker heeft het den grossiers gezegd, maar zal zelf? eens gaan kijken. IJMUIDE COURANT Zitting 7 Januari 19 9.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1