ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 339. Zaterdag 8 Februari 1919. 4e Jaargang EERSTE BLAD. Officieel. Verkiezing ▼oor de Provinciale Staten. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat op Dinsdag 25 Februari aanstaande, zal plaats hebben de eandidaatstelling voor de Provinciale Staten. Op dien dag kunnen, van des ▼oormiddags negen nur tot des namiddags vier uur, ter secretarie den burgemeester der gemeente Velsen, voorzitter van het hoofd stembureau, worden ingeleverd Lij sten van Candidaten, als bedoeld in artikel 85 der Kieswet. Op dezelfde lyst mogen ten hoogste twintig candidaten worden geplaatst. Iedere lyst moet worden ondertee kend door ten minste vyf en twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en voorkomende •p de kiezerslijst van een gemeente, gelegen binnen dsn kieskring waarin de lijst wordt ingeleverd. Aohter den naam van ieder der enderteekenaars moet de gemeente worden vermeld op welker kiezers lijst hQ voorkomt. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onder teekenen. De candidaten moeten, met ver melding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door do onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Dezelfde oandidaat mag niet voor komen op meer dan ééa van de lasten in denzelfden kieskriDg. Bij de lijst moet worden overgelegd de schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden eandidaat, dat kij bewilligt in de plaats, hem op de ljjst aangewezen. De ondertee- kening van deze verklaring moet zijn gelegaliseerd door den burge meester van de woonplaats van den oandidaat. De inlevering der lijst moet ge schieden persoonlijk' door ééi der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig ztjn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de lijsten boven vermeld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar gedurende drie weken vóór en op den dag der eandidaatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel 147 der Kieswet, luidende als volgt: Hij die eene lijst, als bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende dat zij ▼oorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene gel dige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van tan hoogste DRIE MAANDEN of eene geldboete van ten hoogste HONDERD TWINTIG GULDEN. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijat, als bedoeld bij artikel 35, heeft onderteekend. Velsen, 22 Februari 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. VERMEULEN, L. B. de Secretaris Th. J. WIJNOLDY DANIËfiS. Hinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van de frma S. Kuipers en C. vauDui- venbode te IJmuiden om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie I No. 1059, gelegen aan de Prins Hendrikstraat C 24 zwart, een kui perij te mogen oprichten door hen is tcegestaan onder de volgende voorwaarden 1. de kuiperij moet worden voor zien van een hrandvrp plafond Velsen, den 29 Januari 1919. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DAN1ËLS. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis dat ter Gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Naamlooze Vennootschap Maatschappij tot Ex ploitatie van Onroerende Goederen „de Spurn" te IJmuiden om ver gunning tot het oprichten van een taandery, waarin geplaatst zal wor den een electromotor tot het drij ven van verschillende werktuigen op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L, No. 981, gelegen aan den Parallelweg. Op Maandag den 17 Febr. 1919, des voormiddags te elf ure, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren teg3n dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 3 Februari 1919. Burgem. en wethouders voornoemd, de burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT. de secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde D. de L. en J. K., beiden varensgezel alhier, de eerste tot f 7 boete of een week tuchtschool, de tweede tot f3 boete of 3 dagen, beiden wegens diefstal. In de maand Maart a s zal te 's-Gravanhage een examen worden gehouden voor de betrekking van telegrafist of kantoorbediende voor den dienst te Amsterdam, Rotter dam en 's Gravenhage. Aanmelding behoort schriftelijk te geschieden bij den Secretaris der Exameneommissiëa bij den Post- en Telegraafdienst te 's-Gra- venhagevóór 20 Februari a s. Inlichtingen ayn te verkrygen bij den Directeur van het Post- en Telegraafkantoor ter dezer plaatse. Voor den Haagschen krijgs raad stond terecht P. de R,, mili cien-soldaat der pantserfort-artillerie in IJmuiden. Hij had op 26 Decern ber, terwijl hij als korporaal op wacht was, ingebroken in de cantine van het pantserfort IJmuiden en daaruit een bedrag van f 105 ont vreemd. Eisch5 maanden gevan genisstraf, met aftrek van het voorloopig arrest. Da Staatscourant bevat de statuten der N.V. Gebr. Muhring's Vrachtvaart Maatschappij I, II en III, gevestigd te IJmuiden. Tot direeteuren zijn benoemd de heeren D. C. en J. G. Muhring. De Zangwedatrijd. De kwartetten wedstrijd uitge schreven door IJmuiden's Mannen koor ter gelegenheid van zijn 10- jarig besten is achter den rug. Het is geen wereldschokkende gebeurtenis geweest, al vond men in alle groote en kleine bladen in ons land het feit vermeld en de namen der bekroonde kwartetten. Het is ook geen gebeurtenis geweest, die eenige sensatie of beroering heeft gegeven, zooals waarschijnlijk het a.s. Muziekconcours zulks wel zal doen, omdat het meer naar buiten spreekt, meer aan de opper vlakte komt van den dagelykschen levenskant. Maar toch is het een gebeuren geweest, waarover men nog lang in intiemen kring zal spreken, in by zonderheid in kringen waarin men de kunst lief heeft, weet te waardeeren en op prijs te stellen. Want dit is wel zeker, dat we den wedstrijl niet licht zullen vergeten en daarbij steeds in dank bar herinnering aan ons Mannen koor zullen denken, dat ons te dezer plaatse in staat gesteld heeft kennis te maken met een vocale kunst, die elders in ons land in zoo groote mate en met zooveel succes wordt beoefend. Het gepresteer de door de diverse kwartetten mo gen niet alles rein en fijn geweest zijn, verreweg het meeste was in derdaad kunst, slechts met groote stadie en liefde tot zoo hoog peil bereikt door ensembles, waarvan ieder deel een zangeres of zanger van niet geringe beteekenis is. De verwachting voor Zaterdag avond jl toen de Dubbel Gemeng de kwartetten in het kamp zouden treden, was zeker hoog gespannen, doch met vrijmoedigheid durven we schrijven, dat daaraan zeker meer dan voldaan is. Reeds de kwartetten in de tweede afdeeling begonnen verbluffend mooi tezingerr, zóó mooi, dat we niet konden den ken, dat die in de eerste afdeeling het hun verbeteren zou. We zouden hierover wel gaarne wat breedvoeriger willen uitwijden, doch daarvoor hebben we te weinig plaatsruimte. We bepalen ons dns tot het bo venstaande en vermelden hieronder de uitslagen. In de tweede afdeeling werd de eerste prijs 8 zilveren medailles en f 25.toegekend aan „Utrecht" te Utrecht met 3 tegen 2 stemmen; de tweede prijs 8 zilveren medail les en f 10.— aan Anlmato te Am sterdam met 3 tegen 2 stemmen de derde prijs A 8 broDzen medail les aan Zang en Vriendschap te Haarlem en de derde prys B met algemeene stemmen aan Looit den Heer te IJmuiden. Dit deedt ons groot genoegen. Wa ren de prestaties der andere mede dingende kwartetten zeker geheel andere dan die van Looft den Heer, er werd zóó zuiver en met zooveel toewijding door ons plaatselyk kwar tet gezongen, dat wij ons zeer ver heugden over de toekenning van dezen by zonderen prijs. In de eerste afdeeling behaalde Amsterdamsch Gemengd Dubbel Kwartet de eerste prijs, 8 verguld zilveren medailles en f 40.met 4 tegen 1 stem. J. S. Bach van Watergraafsmeer den tweeden prys, 8 verguld zilve ren medailles en f 20.met 3 tegen 2 stemmen en Enterpe van Zaandam met algemeene stemmen den derden prys 8 bronzen medailles. Het vier de in deze afdeeling ingeschreven kwartet Haarlem's Gemengd Dubbel Kwartet werd niet bekroond. Dit vermelden we niet als schadenfreude integendeel, met leedwezen. Slechts door een klein ongelukje; het on- gelyk inzetten by een herhalingen een nieuwe strophe in het verplich te nummer „Grootmoedertje", werd, hoe verdienstelijk, hoe schoon ove rigens dit kwartet zeng, buiten mededinging gesteld omdat het by dit kleine ongelukje niet doorging met zingen. Trouwens, het schijnt regel te zijn, dat men dan voor geen bekro ning in aanmerking mag komen. Alsof het iets aai de hoogstaande muzikaliteit van een kwartet afdoet. Enfin, dat zyn van die strenge, laat ons zeggen drakonische bepalingen, zooals een penally by een voetbal wedstrijd een kampioenschap kan kosten. Had dit „kleine vergissinkje" niet plaats gehad, zeker zou de uitslag in de eerste afdeeling een andere geweest zijn dan thans. Toch is het maar vraag of h9t donderend ap plaus, dat Haarlem's kwartet mocht inoogsten by het vrye nummer en by de herhaling van het verplichte nummer niet voldoende schadeloos stelling geacht kan worden voor het gemis van een theoretische juiy- beoordeeling. Toen de eerewedstryd voor de eerste pryswinners in de beide af- deelingen zou aanvangen, bleek het Am3terdamsche kwartet reeds ver trokken te zyn. Het kon daarom niet mededingen en de eereprys, een groote verguld zilveren medaille, aangeboden door de Harmoniever- eeniging „Concordia" alhier, werd toegekend aan „Utrecht" te Utrecht, dat p-o forma op het podium nog eens een der reeds gezongen liede ren herhaalde, zonder het sp:rit, dat concurrentie geeft. Doch alleen reeds om haar groote muzikaliteit, in de vrye nummers zoo schitterend ontplooit, feliciteeren wij „Utrecht" met de dubbele bekroning. We zou den hiermede willen eindigen, doch er Is iets, dat zegt, dat het einde nog niet daar is. Krijgen we nog een feestelijke prysuitreiking, met eenige j schitterende nummers van ons jubileerend Mannenkoor en ja, wat nog meer, om een pakkend slot te geven aan dezen interessanten, belangwekkenden, kwartettenwed- strijd. We hopen nog eens gelegenheid te vinden voor het geven van alge meene indrukken van dezen wed strijd. Varia. Dinsdagavond gaf Varia haar 46ste uitvoering. Opgevoerd werd het biyspel in 4 bedry ven „Muurbloemp jes", van de Duitsche kluehtfabri- k:anten Blumenthal en Kadelbnrg. We gebruiken hier het woord „fa- kanten", omdat van deze komische geesten zóóveel blijspelen zyn ver schenen, dat ze ais het ware een cyclus van humoristische, zij het niet altijd geestig, pikante werkjes geven. De door deze, het leven van humoristische zijde zoo goed geziene, schry vers gemaakte verwik kelingen zou men kunnen vergelij ken met een filmopname van een „Fiiegende Blatter" plus een tikje tender z en oud Duitsche sentimen taliteit. Voor een levende weergave zou men noodig hebben de typisGh Duitsche figuur als Reuter ons die geeft. Door vertaling en onze Hol landsche niet-ongedwongenheid ver liezen doze blijspelen eenigszins in waarde en in humor tenzy ze zoo vlot voor het voetlicht worden ge bracht, als Varia daarvan langza merhand de volle slag heeft gekre gen en ze in een langdurige samen werking tusschen de beproefde krachten ook weer, zy het dan tydeiyk, dreigt te verliezen door de nog niet in ditgenre ingeleefde novi teiten. Niet iedere dilettant, aan Varia verbonden, hoe schitterend ze als zoodanig hebben uitgeblon ken in andere uitbeeldingen, ia gesticht voor het weergeven van een tot het einde doorgevoerde komische figuur. Daarvoor helpt niet een uitnemende regie. Dat hangt van de persoonlijkheid af en als men tenslotte te kiezen heeft tusschen de't naast daarby komende dan wijst men die aanwaarvan het beste verwachten kan. Daarin is Varia zeer zeker ge slaagd en daarom is deze weder gave van „Muurbloempjes" een groot succes geweest, dat nochtans had kunnen winneD, by luchtiger, b| komischer opvatting en begrip, van de dragende fi?uren in dit blijspel, zooals bijv. Eduard Marberg, die toonde te hebben en Spangenbach in het bijzonder, die, zonder jubila ris te zyn, of ondanks dat, soms alleen door mimiek de humor ten spits weet te voeren. Subliem was zijn lichte hoogvroiykheid op het dansende canapétje. Ter oere van zyn jubfié vermelden we dit gaarne afzonderlyk. Er is harteiyk, sma kelijk gelachen en nietwaar daar voor wordt een blijspel gegeven en dan zien we niet critissh toe, om mee te lachen, als een boer, die kiespyn heeft, maar, vergetende dat we er eigeniyk als recensent zitten, braaf mee te brullen met breeden lach. Of nu de een wat stgf, wat houterig doet, de ander zijn embon point te liefderyk streelt, een derde wat te doorzichtig gemaakt spreekt. Wat zyn dat al dan futiliteiten by een lachsucces als Dinsdagavond behaald werd. Deze kleine vlekjes maken slechts het geheel wat bonter en schaadt niet aan den totaal indruk. Aan het einde der voorstelling werd de heer Jungbficker gecom plimenteerd met zyn 30jarig jubileum als dilettant-toonee'.speler. Namens de vereeniging Varia, gat de heer Roza een schitterenden staat van dienst van den jubilaris, in een geestige opsomming van de door den heer Jungt&oker gespeelde rol len en de door hem behaalde vele pryzen by reciteerwedstryden. Overste Wynands sprak hem har telijk toe namens de kunstlievende leden en de donateurs en van twee medewerkende dames mocht hij keurige bloemen in ontvangst nemen en namens de vereeniging Varia een practisch geschenk. De heer L;st sprak als eigenaar van de schouwb. den jubilaris waardeerende woorden toe en met de hem eigen geestigheid dankte de jubilaris „zichtbaar niet aangedaan" voor de huldebetoo- ging. VELSEROORD. - Alhier is een Dam- en Schaak club opgericht, genaamd „Velser- oord". Vergaderlokaal is Café Mees ters aan den Stationsweg, Maandags avonds te 7 uur. Het bestuur bestaat uit de heeren P. Versteeg, voorzitter; S. Baarda, penningmeester en M. Post, secre taris, alwaar leden zich kunnen aanmelden. Voor de op 1 April a.s. alhier te openen Ambachtsschool van de Vereeniging voor Ambachtsonder- wys in Kennemerland hebben zich deze week 59 leerlingen aangemeld, n.l. 9 voor het vak timmeren en 50 voor het vak smeden en machine- bankwerken. Tot Directeur der Ambachtsschool is benoemd de heer M. J. Zeeman, thans in geiyke betrekking te Brielle. VELSEN. De R. K. Propagandaclub be staat uit 24 werkende leden en 2 donateurs; verspreid werden 2780 exemplaren van de Roskam; 1716 exemplaren van het F&milieblaadje IJMUIDER COURANT 2. de trap, welke toegang geeft naar het bevenhuis moet door een halfstsensmuur van de kui perij worden afgescheiden.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1