IJmuider Courant Ruwe huid, Koorts, Gevatte koude, Correspondentie. Zaterdag 14 Febr. Tweede Blad. Bty dit nummer behoort het officiSeló Raadsvorslag. Officiéél. Burgemeester eu wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente-secre tarie (4e afdeeling) van 10 tot en met 28 Februari ter inzage is neder- gelegd het door Dijkgraaf en Hoog heemraden van Rijnland in hunne vergadering van 22 Januari 1919 vastgestelde ontwerp der Algemeene keur van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Velsen, 10 Februari 1919. Burgem. en wethouders voornoemd, de burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT. de secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat op 7 Febr. 1919 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Hendrik Maks van beroep les werkman, wonende te Velsen (Wij- keroog), om verlof voor den ver koop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de navolgende localiteit: de beneden voorkamer van het perceel, plaat selijk gemerkt F 105 en gelegen aan den Grooten Hout- of Konings weg aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen 12 Februari 1919. Burgemeester en Wethouders voor noemd. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Da Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIëLS. Besloten Yergadering van den gemeenteraad van Velsen op Dinsdag 18 Februari 1919 des namiddags 7.80 uur ten gemeente huize. Hierna za', zoo gewerscht, eene OPENBARE vergadering worden gehouden. A#snda Behandeling van het rapport der commissie van onderzoek inzake het Levensmiddelenbedrijf. Verbetering. In het raads- verslag van Dinsdag staat dat de vaststelliog der voorwaarden waar onder voorsohotten aan vereenigin- gen (.-dichtingen) iDgevolge de wo ningwet worden verleend, werd aan gehouden, Dit is onjuist, het voorstel werd zonder h>cflelijke stemming aan genomen. AGENDA. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur, ZONDAG. Buitengewone Volks-Voorstelling Fiora. Veiseroord, half acht. Bioscoop, Cyc oop, 3, 5 en 8 uur, MAANDAG. 5e Veiling van Opperhout, Vel- serbeek, 10 uur, Boaa-bank, KanaaTstr. 37, 7—9 u. Nutsf- paarl ank, Helmstr. 9,7—9 u. Bioscoop, Cycloop, 8 uur, DINSDAG. Openbare Vergadering Gezond heidscommissie, 81/, uur. Gemeenteraad, ten Raadhuize, half acht. Predikbeurten. Zondag 16 Febr. 1919. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uurDs. Erdman. 5 uurDs. Creutzberg. Oude Kerk Doopagez. Gem. afd. Prot.-Bond. 10 uur: Prof. H. A. van Bakel, Amsterdam. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. G. F. Kerkhof van O. en W. Souburg. 5 uurDezelfde. VELSEROORD. Ned. Herv. Kerk. 10 uurDs. Creutzberg van IJmui- den. 5 uur: Geen dienst. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. Wissink van Vorden. 5 uur dezelfde. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 unrDs. Eggink. 5 uur: dezelfde. WIJKEROOG. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. Kok. 5 uur: Dezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Dr. G. A. van den Bergh v. Ejjsinga. Psalm 82 6 „Goddelijke mensehen" Evangelisatie. 10 uur: Ds. C. J. van Paassen van Haarlem. Collecte voor de Zending. Plaatselijk Nieuws, IJMUIDEN. B|j de gisteren door notaris Boerlage in Hotel No. Een gehou den verkooping werd de logger Nelly IJm. 76 gekocht door den heer Joh. N. Klein en het pakhuis met kan toor enz. aan de Middenhavenstraat door den heer J. Visser Bza. In de étalage van den heer J. Loef, Schoenhandelaar, in de Ka naalstraat is tentoongesteld een traai geteekend uitbreidingsplan van onze gemeente. Ontworpen door den heer N. J. Scholte, architect, als zoodanig werkzaam voor de R. K Woningbouw-vereenigicgalhier. Het ontwerp is gezien van af den Wa tertoren en geeft een duidelijk beeld van de voorgenomen uitbreidings plannen. Om zich het plan duidelijk te kunnen voorstellen en zich beter plaatselijk te kunnen oriinteeren zou aanduiding van enkele hotfl wegen zeker daaraan bevorderlijk kunnen zjjn. Het keurig teekenwerk in een bebloemde étalage trekt veel aandacht. Turnen, Onwillekeurig schoot onsdit verske ia de gedachte, toen we jongens aan de balie hadden zien hangen en kort daarna in de Cycloop de keurige verrichtingen mochten 2ien van onze jonge gymnasten, die onderdes-kun dige leiding de spieren ontwikkelen, den lichaamsbouw ontwikkelen en verfraaien, den geest verruimen, zich trainen voor latere sport, kortom zich lichamelijk en moreel vormen voor den lateren levensstrijd. Ook het „grut" was aan het woord en zoo'n avond is boy meester in de Schouwburgzaal. Zoo'n dreumes voelt zich meester op het terrein en duwt en verdringt ieder die het vermeet hem in den weg te staan. Zoo'n avor.d zijn de kleintjes de Daas en de ouders en de famdie onderwerpen zich aan den kleinen despoot, Het zijn en blijven altijd aantrek kelijke avonden, die kinder-gymna stiekavondi-n en de heer Nieuwen- weg met zijn broekemannetjes en Mej. van Ekeren met haar sport curls hadden het welverdiende suc ces, wat by de laatste in bloemen is omgezet. Ze verspelen dan wel enk-de kost bare slaapuurtjes, die kleinen, doch de ouders zullen wel zorgen, dat zij die den volgenden dag weer inhalen. VELSEROORD. De Vereenigicg voor Chr. Be- waarschoolonderwijs hield gister avond haar jaarvergadering in de Chr. Sehool. De jaarverslagen van deu secre taris en penningmeester werden goedgekeurd. De aftredende be stuursleden, de heeren J. Breder- veld, voorzitter en W. L. Kuiper 2de secretaris, werden herkozen. In de plaats van den heerP. Verhoog, die als penningmeester bedankt had werd gekozen de heer R. Out. Gisternacht is ingebroken in de R. K. Coöperatie aan den Zee weg. De inbrekers hebben danig huisgehouden 's morgens was het een chaos. De beste waren als suiker, cacao en zeep zijn meege nomen. De winkel wordt des nachts niet bewoond. Buren verklaren des nachts half een gerucht te hebben gehoord. De politie doet onderzoek. VELSEN. De afdeeling Velsen der Nat. Chr. Geh, Ont. Ver. hield deze week haar vergadering. De secretaris hield een inleiding over „Omdat wjj Christenen zjjn." In de plaats van den heer G. Voet te Velseroord, die de afdeeling het eerste jaar als voorzitter had geleid, werd tot voorzitter gekozen de heer Vroonland, thans tweede voorzitter. Tot tweede voorzitter werd gekozen de heer C. Dam. De afdeeling houdt a. s. Maandag avond een openbare vergadering in de Geref. kerk op Wgkeroog, waarin als sprekers hopen op te treden Ds. Westenburg van Beverwijk en Ds. Helders van Velseroord. DRIEHUIS. Aan het departement van bianenlandscho zaken is in voorbe reiding een wetsontwerp tot regu- larisatie van den bestaanden toe stand inzake de lijkverbranding. Uit de Gemeente De Centrale keuken heeft deze week ve;strekt: Maandag 138, Woensdag 174 en Zaterdag 841 porties. Totaal 353 porties, tegen 623 de voorgaande week. Bovendien 300 porties voor de schoolvoeding, 90 voor de arbeiders der Mij. Heia en 10 voor de politie (nachtdienst). Do levering van drukwerk voor de gemeente voor de a. s. Staten verkiezing is opgedragen aan den heer K. L. G. Mollevarger te IJmui- den. Yisscherij De Yisscherij aan de West kust van Engeland. Eigenaardige ideëen kunnen som mige menschen hebben. Als mtn de groote menigte vroeg hoe men zich de visscherij aan de Westkust van Engeland door IJmuider stoom trawlers voorstelde, dan kreeg man de idee, dat het daar je ware goud mijntje was. Dat men. zich daar maar had te laten zien met zijn schepen om de visschen uit louter pleizier en uit liefde voor de Hol- laudsche visschers in het net te zien kruipen. Dat de Directeuren spoedig millionaire en de opvarende allen O. W'ers zouden worden in not time. Ze.'fs weid ronduit gezegd datd t Int uitsluitend doel was van de daarheen vertrokken en nog daarhaen gaande visssherymaat- schappijen zou zijn. Behoeven we nog te zeggen, dat zulks absoluut verkeerd voorgesteld is. In hot we zen van de zaak is bet gaan van een aantal stoomtrawlers naar de Westkust van Engeland niet anders dan een gedwongen fraaiigheid, om de doodeenvoudige, maar niet min der juiste en treurige omstandigheid, dat de schepen van IJmuiden uit niet konden visschen en de groote kapitalen in de schepen gestoken nagenoeg renteloos lagen, zooals ze reeds zoolang tijdens den oorlog gedaan hadden. Want dit gelooven we zeker; als de naar Engeland voltrokken stoom trawlers op eenige loonende wjj ze het bedrijf van IJmuiden uit had den kunnen uitoefenen, weinige zouden de groote risico hebben aan gegaan om ver van huis (dat is dicht t j) zijn schade, zegt het spreekwoord) het riskante vissoherijbedrjjfte gaan uitoefenen, Want niet mag uit het oog ver loren worden, dat de risico van het visscherijbedrijf, reeds zoo groot als men in eigen havens komt en gaat, nog belangrijk grooter wordt als men „in den vreemde" moet werken. Zij, die zich van deze Engeische visscherij dan ook gouden bergen hebben gedroomd, zullen tot nuch tere ontwaking komen. Zeker men vischt er onder andere, soms veel betere omstandigheden, dan thans hier. Men kan er ten allen tg de de benoodigde steenkelen koopen, tegen billijken prijs, ongeveer een derde van hetgeen men hier betaalt en ook de overige visscherij benoo- digdheden zijn er ruimer en billijker dan hier. De vischprijzen zijn er tamelijk hoog, althans voor zekere soorten, zoodat onvoorziene omstandigheden voorbehouden er een loonende vis scherij is te verwachten. Dat er een boterham te verdienen zal zijn, wat hier niet het geval was. Van de beide Maasstroomen zijn thans de eerste berichten ingekomen. Voor hen, die gemeend hadden, dat men er heen ging om goud ii, plaats van viseh te vangen, zullen die berich ten in zekeren zin een ontnuchte ring, een tegenvaller zij u. Voor hen die het streven uit een meer zake lijk en zaakkundig oogpunt hebben bezien, geven de eerste resultaten geen ontmoediging. Integendeel. Als men bedenkt, dat onze IJmui der vissehers daarop geheel vreemde zeeën en gronden moeten vissc'aen, dat men er als het ware, de visch- gronden nog.moet zoeken en bet materiaal, van hier mede gebracht nog pasklaar moet maken voor de visscherij naar andere vischsoorten, op andere bodems, dan op de Noord zee, dan zjjn de tijdelijke tegensla gen niet medegerekecd, de uitkom sten van dien aard, dat men met gerustheid de verdere pogingen mag tegemoet zien. De eerste verhalen omtrent reus achtige besommingen door de beide Maasstroomen gemaakt, waren ge heel uit de lucht gegrepen, evenals de verhalen, dat men er niet zou kunnen visschen om het verblijf van den gewezen Duitschen Keizer in ons land. De eerste resultaten mogen niet schitterend geweest zijn, ze waren bevredigend en een tweede reis door de Maasstroom II gemaakt, die de eerste reis tegen slag had leverde aan besomming reeds bjjna het dubbele op van de Maasstroom I. Wat voor de opva rendenden en de bier achter ge bleven vei wanten niet aangenaam is, is de slechte postverbinding, waardoor men niet in geregelde briefwisseling met elkander staat, wat men zoo gaarne zou wenschen. 't Is te hopen, dat daarin ook spoedig verbetering mag komen. Naar we nog vernamen is er volop goed en degelijk voedsel te be komen tegen niet te hooge prijzen. leleliitob MarttMcU. In de week van 6 Febr. 18 Febr. waren de aanvoeren en prjjzen als vo'gt: 124 Tarbot 57,50—125,00. 43 Griet 57,00—75,00. 258 gr. Schol 86,50— 57,50. 513 midd. Schol 86,00— 49,00. 995 Zeischol 30,00—49,00. 553 kl. Schol 10,00—20,00. 43 Bot 24,0044 00 117 Schar 16,00— 42,00 4 Tongsch. 71.50—75. gr.r.Poon 00,00—00,00. 0 midd. roode Poon 00,00—00,00. 0 kl. roode Poon 00,00—00,00. 0 Pieterm. en Poontjes 00,00 00,00. 879 gr. Schelvisch 39,00—50,00.1019 midd. Schelvisch 31,00-45.00. 2806 kl. midd. Schel visch 28,50.-37,00 2709 kl. Schel visch 9,00—20,00. 437 Gullen 10,00—42,00 642 Wijting 6,50- 16,70. 0 Haring 00.00—00.00 per stuk 8761 gr. Tong 1,15—1,72 11310 md. Tong 0.50—1,30, 188 kl. Tong 0,42—0,51. 1168 Rog per 20 stuks 4 10—29 00, 67 vleet 1,75-6,00 20976 Kabeljauw 1.70- 6 00 206 Leng 2,45—9,50. 9 Heilbot 4,75 35,10, 73 Koolvisch 1,503,50 0 Zalm 0,00 00,00. 000 Levende Kabeljauw 0,00— 0,00. BEUGVISCH. 3008 Gr. lev. Schelvisch per 15 stuks 19,00—44,00. 2112 Midd. levende Schelvisch per 26 stuks 19,50— 40,50. 19 Kl. midd. Schelvisch per 40 stuks 28,50. 3 kl. midd. Schel visch per 60 st. f 20.00. 1778 lev. Kabeljauw per stuk 8,00—7,00 98 lev. Leng 3,4012.00.14 Levende Gullen per stuk 1.70—2.20. 2 Le vende Heilbot 39 00—73 00. Advertentiën. Net meisje gevraagd voor heeleof halve dagen. AdresMevr. Roelse, Kanaalstr. 59. een flink Dagmeisje net meisje tweede-meisje jongste bediende Cornet-Piston. een groot Pakhuis Te Koop Gevraagd Burgerwoonhuis Julianak&de of Kennemerlaan met opgave van koopsom. Brieven on- der lett. C, bureau van dit blad. Te Koop 20 000 reuzen beste sigaren voor 7 eu 8 cent per stuk bij elke hoe veelheid. Te bevragen bij JauTie- bie Jaczn Boekhandel Akersloot. Te koop 40 ijzeren ramen, 60 broeirameD, 400Ó ruiten 30 X 88 dubb. dik, 8000 vloerbakkan, 48 roltafels, prachtig voor vi3ch of ijsfabrieken, nieuwe platte wagen, 1000 vaatjes en een houten keet, 5000 kilo beton ijzer, 300 kilo zwaar vierkant enz. Adres: S. WATERDRINKER, Kloosterstraat 19, Beverwijk. Te koop een zoo goed als nieuw Heerenrijwiel met nieuwe buitenbanden, ketting terugtraprem en Carbidlantaarn. Bismarckstraat no. 45, Velseroord Zeilvlet. Te koop aangeboden: een groote nieuwe zeilvlet, lang 7.40 breed 2,50 met voorkajuitje en slaapplaats voor 2 personen met kachel er in. Er zijn by nieuwe witte zeilen, trawlnet met visahljjnen en ge- heeie inventarisalles geheel nieuw. Te zien en te bevragen bij G. van Duijn Pzn. Bootmaker Noordwijk aan Zee. Te Huur gevraagd Winkelhuis IJmuiden ol Velseroord. Brieven franco R 181, adv. bur. P. F. C. Roelse^ ANGA-SIROOP Om buitenshuis, hetzij op reis, in den trein, bjj vergaderingen of op Uw werk een goed hceststil- lend middel bij de hand te hebben fabriceeren wij AN GA-BONBONS Te IJmuiden bij H. Sant, S, Smit, Kanaastraat 56, H. Sak; Beverwijk, DeegenaarVelsen, Mej. v. d. Laan; Veseroord, C. m Suk; Santpoort P. van Meurs. Uitbreidingsplan Velsen. ferme jongens, stoere knapen foei, hoe sufferd staat ge daar Zjjt ge dan niet welgeschapen z£jt ge niet van Bessen klaar. Trawivisch per kist van 50 K.G. Terstond gevraagd tegen hoog loon, van 's morgens 7 tot 'a avonds 6 uur. Adres: Bloemstra&t C 84 IJmuiden Gevraagd voor terstond totl April «sn bekend met de huishoudelijke bezigheden koken geen vereischte. Adres te bevragen adv, bureau P. F. C. Roelse, Mevrouw Romeling vraagt voor terstond een flink of tijdelijke hulp Aanbieding in persoon Kanaalstraat 41. Op het Reederfjkantoor van J. Visser Hzn. kan een geplaatst worden. Zieh te vervoegen aan het kantoor Z.Z. Visschershaven, Eenige gevraagd. Adres te bevr. P. F. C- Roelse. I barsten, springende lippen, winter- I handen. Gebruik PÜROL. Te koop nangebodon een goed onderhouden Adres te bevragen boekh. v. Houwelingen Velseroord. Te buur of to koop gevraagd ook genegen 8inke buur te betalen bij L. de Beur», Bloemstraat IJmuiden. binnenkoorts, koude rillingen. Mijnhardt's Koortstabletten. Koker 60 ets3 kokers f 1.70. Bjj Apothekers en Drogisten Eisch vooral merk Mijnhardt. vastzittend slijm op de borst, voort durend hoesten, scherpte in de keel, bronchitis en kinkhoest. Gebruik hiertegen Betere borstsiroop bestaat niet. ■■■■Bi Prijs fl. f 1.50 verpakt in gemakkelijk in uw zak te dragen doozen van 60 en 90 ct. Fabr. A. MIJNHARDT, ZEIST. Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 5