ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 343. Zaterdag 22 Februari 1919. 4e Jaargang Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Een Verlies. Het is bijna IS jaren geleden, dat ze van uit de mooie bloemen stad werd overgeplaatst naar onze wel nijvere maar overigens weinig aantrekkelijke woonplaats. Ze had er tegen opgezien, heel erg, en het was nog tegengevallen ook, want meer nog dan ze in haar verdrie tigste buien had kunnen denken, teis terden haar hier de gure windvlagen, kwelde haar op andere dagen de brandende zon. Zwartgejasde hee- ren hadden haar plechtig ingehaald en toegesproken, maar de vriende lijkste woorden bleken niet in staat haar sombere voorgevoelens te ver drijven. In het voorjaar hier geko men, juist toen in haar vroegere woonpkats, de boomen begonnen te groenen, de eerste voorjaarsbloemen de talrijke parken en plantsoenen aiarden en de vogelen hun lentelied zoEgen, dacht ze met innige wee moed aan haar vroegere standplaats op het door eeuwenoude beuken overschaduwde plein en begon ^een sehrtjnend verlangen in haar op te komen naar het, in haar oogeD, ver loren paradijs. Was 't wonder dat een machtig heimwee haar ziel beroerde, dat zij Eich hier niet kon inleven en dat haar gezondheid en levenslust zienderoogen afnamen, zoo zelfs, dat ze reeds kort na haar vestiging hier niet meer in staat hleek de haar opgedragen taak te vervullen. Hoe 01 ze zich er ook tegen verzette, het hielp niet, ze kon niet meer en moest het wel opgeven. De buren, rondcm baar, verontrust, tot dikwjjls ia den nacht, dcor haar oor- en hartverscheurend gekerm, beklaagden en verwensch- ten haar, om beurt. Toen eindelijk men ten einde raad geneeskundige hulp voor haar ging inroepen. De knapste geneesheer schudde moe waardig het geleerde hoofd, kon helaas weinig hoop geven, maar zou het toch eens probeeren. Met jjze en taDgen en andere werktni gen verrichtte hij de noodzakelijk geachte operatie, welke zij, zonder onder narcose gebracht te zijn, met bijna ontstellende gevoelloosheid doorstond. Het resultaat was ver lassend, want bjjna terstond na de behandeling ging het weer, het werk, gevoelde ze zieh weer de oude. Vroo'ijk en opgewekt, biy door het wonder aan haar geschied, dacht ze niet meer zoo hevig aan hq| ver leden en vervulde met blijmoedig heid haar zware taak. Helaas, de genezing was slechts schijnbaar en zeer spoedig kwam de oude kwaal weer opzetten, vlotte de arbeid niet meer en moest ze* opnieuw het bijltje er bij neerleggen. Erger nog als de eerste maal was de aanval en doordringerder nog dan voorheen klonk haar kermen en klagen. Weer werd de hulp van een arts ingeroepen, een anderen nu, doch boewei de behandeling anders was, het resultaat bleet gelijk, na een korte opleving een nog ergere inzinking. Zoo ging het voort, jaar op jaar, alle art3en uit den geheelen omtrek kwamen er by te pas, ja, wij kunnen het nu wel vertellen, menige knappe dokter verspeelde aan haar zijn goed gevestigde reputatie. Het was en bleef een lijdensgeschiedenis. Tot men haar een jaar of zes geleden buiten functie stelde. Het ontslag verheugde haar zeer, zeker als ze was, dat ze nu weer terug mocht naar haar vroegere mooie woonplaats, naar haar boomen, haar bloemen en haar vogels, waar ge weer gezond en sterk zou worden, waar het werk wis en zeker nog wel zou lukken. Helaas, er werd anders beschikt, ze moest hier blij ven, tot spot van jong en oud. Zoo leefde ze voort in ons midden, nog jaren lang, zonder belangstelling voor al het gebeuren om haar heeD, koud en gevoelloos als ijzer, wachtend op den dag, dat de dood haar zou verlossen van het onduldbaar lijden door een leven zonder doel. En eindelijk zijn ze gekomen, de mannen, om baar weg te dragsn. Ze is van ons heengegaan, de ge- m8entepomp. Woensdag a s., 26 dezer, zal Ds. N. J. C. Schermerhorn van Nieuwe Niedcrp het door hemzelf geschreven tooneelstuk „Ondergang" drama in 4 bedreven, in Cycloop voordragen. Wie dezen bekenden redenaar- declamator op den Witte Kruis- avond met „Brand" van Ibsen of op den Nutsavond met „De Op standelingen" gehoord heeft, zal niet verzuimen dezen avond bij te wonen. Jubileum Jungbicker. Wij meenen er nog even op te moeten wijzen, dat ons verslag van dezen avond in zooverre onvolledig is geweest, dat de huldiging en de aanbieding van het huldeblijk niet uitging uitsluitend van de iu het verslag genoemde Yereenigingen, doch dat het feestcomité bestond uit niet bij een der vereenigingen aangesloten heeren en de bijdragen zijn gekomen, zoowel van vereeni gingen als van particuliere personen. VELSEROORD. Woensdagavond werden door het Leger des Heils lichtbeelden- voorstelliugen gegeven in de zaal Flora. De toeloop tot de Kinder- voo:stellir,g was zoo groot, dat vele kinderen teleurgesteld werden. Des avonds had een voorstelling voor volwassenen plaats. Deze jaarlijksche avonden van het Leger des Heils vinden hier steeds groote belangstelling. Dj afdeeling Velsen en Omstre ken van de RK. Middens tmdsver- eeniging De Hanze vierde haar eerste feestelijke jaarvergadering Woens dagavond in de bovenzaal van de St. Antoniusschool alhier. Te 7 uur werd de vergadering door den voorzitter, den heer Th. Diepen te IJmuiden, geopend met den Cür. groet en een openingsrede, waarna door allen het Haczolied ward gezongen. De voorzitter droeg hierop de lei diDg dor vergadering over aan den voorzitter der Feestcommissie, de heer P. J. Lubbers te IJmuiden. De secretaris, de heer F. J. Martens te Velseroord, bracht het jaarverslag uit. dat getuigde vau vooruitgang. De penningmeester, de heer F. J. Koctx te Velseroord, deed rekening en verantwoording. De ve*slagen werden goedgekeurd. De geestelijke adviseur, de WelEw. Pater Ah xand-^r alhier hield nu een kernachtige en geestige rede over het jonge Hansje, dat echter kracht voeder kieeg en daarom een stevige knaap zou worden. Aangedrongen werd op krachtige samenwerking, welke noodig is. Coöperatie heelt de middenstand noodig, want hij heeft coöperatie tegenover coöperatie te stellen. Spreker wekte de leden vooral op De Hanze te lezen, het artikel van Prof. van Beurden over „Mi iaën- stand en Verbruiksccöperat e" in het nummer van 10 Januari j 1. moeten de middenstanders kunnen spellen. Daarna werd het feestprogramma afgewerkt. De heeren Joosten te Santpoort, Verstralen te Wijkeroog en Heeremans te Jan Gijsenvaart hadden groot succes met hun tal rijke voordrachten. Een gebakje werd de dames en een sigaar den heeren aangeboden. Geen zachter hoofdkussen dan de herinnering aan een goede daad. Een collecte werd gehouden voor het Santosfond» (steun aan nood lijdende tuberculoselijders onder standgenooten) welke f 23.1 S op bracht. Te ruim 11 uur werd deze mooie en welgeslaagde vergadering door den voorzitter met den Chr. groet gesloten. VELSEN. Donderdagavond had in het lokaal voor Chr. Belangen de vierde en laatste winterlezing plaats. Ds. Eegink behandelde nu de vraag: „Wat heeft Jezus der mensch- heid gebracht". Een vraag, zeide spreker, die alle eeuwen door een belangrijke vraag is geweest. Een vraag voor velen in dogmen- en historisch opzicht. De oude kerk vaders streden daarover, vooral over de menschheid en godheid van Jezus. In de middeleeuwen was het vooral de beschouwing van Jezus als priester, als den stichter van het goisrijk en de oordeeler der menschen. In den Paus als hoofd der Kerk en ia de priesterheer schappij komt dit uit. In de 18e eeuw was Jezus de held van de moraal-prediking, van het Lumanis- me; de 19e eeuw stelde het ze- delijk-godsdienstige van Jezus op den voorgrond, terwijl anderen als Schleiermacher hem zagen als het ideaal van persoonlijkheid. Toch acht spreker dit alles het voornaamste niet. Dit is het voor naamste, dat Jezus ons in zijn leven ten voorbeeld heeft gegeveD, hoe dit leven geleefd worden kan en hoe het geleefd worden moet. Dit leve&svoorbeeld staat volkomen tegenover het materialisme. Wel zgn er ook menschen, die zich te genover dit materialisme stellen, waarbij spreker noemt de spiutisten methunersatz-middelen,depantfce'L3- ten, die een harmonieuse oplossing zoeken (Goethe) en de idealistische phi'osophie (Kant en Schiller). Spreker stelt nu daartegenover de volkomenheid van het leven van Jezus. Dat is niet het leven van een Hefos. Er zijn vele biographic5a van Jezus leven geschreven, maar niet eene voeldoet. Wat h het groote van Jezus? Zijn goddelijk heid, zijn volkomen liefde en goed heid. Spreker schetst in 't kort Jezus leven, zoo vol natuur en vol eenvoud. Vanwaar deze volkomen heid? Door zijn verhouding tot God, dien Hij in 't hart droeg, dien Hij kende als zyn Vader, Wiens wil Hij wist te zullen volbrengen. Dit voorbeeld heeft Jezus der menschheid gebracht. Van welke waarde is dit voor ons? Dat de mensch, hoe onvolkomen ook, kan streven naar het kindschap Gods. Wat er dan ook om de menschen zymet Jezus staat men vast en richt men zich op een eeuwig doel. Zijn liefde brengt menschen geluk. Menschen, al zijn zij groot, brengen dat geluk niet met al hun denken. Een Epectetus, een Seneca en Marcus Aurelius niet, Leibnitz niet met zijn Theodicéa, evenmin pessimisten als Schopenhauer en von Hartmann. Tenslotte besprak Ds. Eggink de toekomst, die Jezus den menschen bereidt. Deze is een andere, dan vele menschen willen en prediken. In onze dagen predikt men de toe komst van den heilstaat, de af schaffing van het privaat bezit, de socialisatie der productie, Anderen als Nietschze, willen vernietiging van hot zwakke, om tot den Über mensch, die in -manneu als Cecil Rhodes volgelingen heeft. Jezus echter geeft ons als toe komst het godsrjjk. Hij, die God in Zich had, had de wereld over wonnen. Hij heeft een nieuw schep pingswerk volbracht, door de op heffing van don mensch tot God. Deze rede, even mooi van vorm en taal als do andere en degelijk van inhoud, werd evenals de andere met groote belangstelling gevolgd. Zondagavond vierde het meis jespatronaat zijn jaarfeest en gaven de meisjes blijk van hare steeds vooruitgaande vorderingen in het nuttige en aangename tooneelspel. Het bigspel: „De ontevreden wasehvrouw" hield van het begin tot het einde aller aandacht zoo zeer gespannen, dat men niet in het minst bemerken kon, dat het publiek cener overvolle zial het gehoor vormde. Vooral ifet tweede bedrijf met schitterende tooneel was een mooie tegenstelling na het zien der ontevreden wasohvrouw en dar lieve behulpzame meisjes. Het derde bedrijf gaf de nuttige les van het spel. Muisstil was bet toen de onbe rispelijke zang en muziek weerklonk van de twee aardig gekleede meis jes uit stad en land. Ook de tooverfluit oefende een betooveren- de kracht uit op het publiek, wier lachspieren in beweging werden gebracht vooral door het springende eenvoudige vrouwtje. Met de boerin op de kostschool bad men een waardig begin en het sueces van den avond was toen reeds als verzekerd te beschouwen. Onnoodig bijna te zeggen, dat het dankbaar en belangstellend publiek, niet enkel van Wijkeroeg, wederom verassend uitziet naar dergelijke avonden. Moge het spel der meisjes onder leiding der Eerw. Zusters en der ijverige dames steeds naar hoo ger 'streven en moge het publiek van Wijkeroog eens vergast worden op een schoon drama met enkele aardige kleinere stukjes. Op het slot van den avond bood de operette „Perette met de Melk kan" gelegenheid tot eene revue van alle de patronaatsmeisjes die eenigszins geleken op eene groep levendige mooie beelden. N. H. Cfc. De heerJ. Kostelijk is 1 Maart a.s. 12Vj jaar ter secretarie alhier werk zaam. Al is hetgeen jubileum dat gevierd zal worden, toeh willen wij er melding van maken. De heer Kostelijk is sedert jaren hoofdcom mies en verving den heer WijnoUy Daniöls een paar jaar als gemeente secretaris tijdens de mobilisatie. Om zijn voorkomendheid en minzaam heid door ieder geacht hopen wij dat deze uitstekende ambtenaar nog lang in onze gemeente werk zaam mag zijn. Ds. A. B. W. M. Kok, Geref, predikant alhier, komt wederom voor op het tweetal te "Vlissingen. DRIEHUIS. Woensdagmorgen had op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van Mej. J. C. Theunisse, oud hoofd der Anna Visscherschool te Amsterdam, op 62jarige leeftijd te 's-Gravenhage overleden; Woensdagmiddag dat van Dr. A. Kuiper, arts, oud-diri- geerend Officier van Gezondheid 2e klasse, op 64-jarige leeftijd te Deven ter overleden en gisteren dat van den heer P. Glerum, cadet-vaandrig Inf. Ned. Iud. L9ger, op 21-jarigen leeftijd te Breda, overleden. SANTPOORT. Onder de werklieden bij den R. K. Woningbouw alhier is een staking uitgebroken om loonsver- hooging. De aannemer de heer P. Rings Jr. riep de tusschenkomst in Ivan den heer Frans Netscher, die voorzitter is van het volgens het collectief contract in de bouwvakken ingesteld scheidsgerecht. Nadat deze een samenkomst had belegd met den werkgever en de werkliedeD, verklaarde de werkgever zich bereid om de loonsverhooging toe te staan. Men kwam evenwel niet tot over eenstemming over den eisch der werklieden om die verhooging te laten ingaan op 2T Januari, den datum der eerste onderhandelingen. Daarover worden nu verdere be sprekingen gevoerd. Maandagmiddag omstreeks 4 uur sloeg een wagen met paard, ten dienste der militairen aan de Jan Gtjzenvaart op hol, doordat het dier schrok van een passeerende auto. De wagen slingerde langs den weg en even voor het station kwam het rjjtuig in botsing met een boom. Het paard werd inmiddels door voorbijgangers gegrepen. Het ongeval liep dus nogal goed af. Ingezonden IJmuiden, 22 Februari 1919. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U opname van het volgende, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Hoeden af voor de Ziekenhuis commissie Was het een grap of ernst dat rapport van bovenvermelde com missie in uw blaa van 15 dezer? Heeft dat grapje duizend gulden gekost Die Dr. Wortman hoe hoog hij als wetenschappelijk man moge staan, heeft een belachelijke ont dekking gedaan, die de eerste de beste kwajongen van Velsen reeds lang heeft gedaan, n.l. dat het een abnormaliteit is, dat Velsen nog geen ziekenhuis heeft, en die ontdekking is het eenige, wat van het begin tct het eind het rapporr inhoudt: immers deze waardevolle uitspraak heeft tot resultaat: „Er is geen ziekenhuis; dat is abnormaal." Er zal dan zeker een ziekenhuis komen, denkt ge? Wel neen! Er komt geen gemeente-ziekenhuis; ziedaar het tragisch einde van het rapportIn het geheel geen zie kenhuis. Nu ja, Velsen kan voor een koopje een ziekenhuis krjjgen. Maar, wie wil er nu in zoo'n zie kenhuis van de Maria-Stichting ver pleegd worden? Leest het rapport, en gij krijgt den indruk, dat te Haarlem de Maria-Stiehting „ledig" staat als een Demobilisatie-barak. Hebben de heeren Commissieleden een ondeizoek ingesteld? Immers neen! Weten zy niet, dat er te Haarlem in die stiehting, evenveel of meer zieken worden verpleegd van allerlei gezindten dan Room sehen dat daar heelemaal niet naar godsdienst of richting wordt omgezien, en iedere patient volledig voor zijn geweten en godsdienstige richting de volste vrijheid geniet? Wij moeten vaststellen, dat dit niet is onderzocht. Wat hebben ze dan gedaan Ze hebben zieh bang gemaakt, dat er nog een half do zijn ziekenhuizen zouden komen van alle gezindten en confessies! Alsof zoo'n ziekenhuis een kroeg of goedrendeerend Btoel is, waar het geld binnenstroomt. En dan die specialistische behan deling! Bravo! Daar kunnen de eon- fessioneele inrichtingen nooit aan voldoen. Hoe heeft de Commissie dat zoo snugger ontdekt Hier moet ik even uitlachenImmers juist de steden, waar confessioneels in richtingen zijn, genieten over het algemeen de weldaden van specia liteiten op velerlei gebied, en deze specialisten zijn aan die inrichtin gen verbonden, waar hun alle tech nische middelen ryk ten dienste IJMUIDER COURANT Geeft U daarom als lid op van het Ceatraal Genootschap voor Kinder-Her- stellings- en Yacantie kolonies, Afdeeling Kennemerland, secretaresse Mej. Ij. E. Kollöffel, Rijksweg 23, IJmuiden. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1