eo Winterlezingen 1918—1919. „ROSE MARIE" De twee broeders. Ter trtruu aaiplitu UITVOERING nauw. Dus daar ook maar een stuk aangezet. Eu nu was de zaak weer gezond. Maar nu schold en raasde die lummel van een jongen en wilde de broek niet aantrekken. Dat was geen broek om te dragen. Dat was een allerbespottelijkst ding. Wat Klaas zoo al meer zei, wil ik maar niet neerschrijven, hij kan soms zeer oneerbiedig en ruw in zijn uitdruk kingen zijn. Hij beweerde o. m. dat de win kelier vader en moeder in den nek had gezien. Dat het hem alleen te doen was geweest om zijn broek kwijt te raken en dat hij zich om Klaas en zijn groeikracht niet veel bekommerd had. Geachte lezer onwillekeurig dacht ik aan de broek van Klaas van Velsen, toen ik 't schrijven der Mariastiehting in 't rapport der ziekenhuiBCommissie las. De Mariastiehting wil niet alle zieken opnemen. Lijders aan bepaal de ziekten door haar in dat schrij ven genoemd mogen niet in 't zieken huis komen. Ik dacht aan den diehtgenaaiden zak van Klaas. Zulke ziekten blijven contra-bande Inwoners van Velsen, weet bij voorbaat, dat gij U nooit verstout aan een dezer ziekten te lijden, want dan wordt gij onherroepelijk uitgeworpen. Recht op steun hebt gij niet o. m. gij kraamvrouwen Hulp kunt gij niet vinden, tenminste niet in dit ziekenhuis. 't Ziekenhuis ontworpen door de Maria-itichting heeft ruimte voor plm. 60 bedden. Statistische gegevens en daar wees Dr. Wortman op, toonen dui delijk aan, dat voor een bevolking zooals de gemeente Velsen nu reeds telt plm. 100 bedden noodig zijn. Onze Klaas van Velsen zal dus alle moeite hebben om zich op 't oogenblik in deze reeds te nauwe broek te wringen. En Klaas groeit sterk, heeft veel levenskracht en hoopt eenmaal een grijsaard te wor den. De Mariastiehting geeft hem zelf een iang leven, geeft hem ze f den gezegenden leeftijd van 75 jaren. Hoe zal die arme stakkerd over een paar jaren in die broek kunnen. Onwillekeurig staat de broek met strooken en verlengstukken weer voor onzen geestdat onding zooals Klaas 'c noemt, dat breek heet, maar geen broek meer is. En nu zou men een broek nog kunnen verlengen, doch volgens de de iniiehtingen van deskundigen gaat 't vergrooten van een zieken huis bijna niet. Moet een ziekenhuis aanmerkelijk vergroot worden, en dat zal binnen eenige jaren met 't ontworpen stel lig noodzakelijk zijn, dan doet men beter 't geheel af te breken Zio verklaren ons de vaklui. Als leek moet ik mij aan dat oordeel on derwerpen. Nu vind ik in 't schrijven van de Mariastiehting niets dat rekening houdt met eventueels uitbreiding. Ep zoolang er dat niet duidelijk in geformuleerd en uitgewerkt is, meen ik, dat 't Gemeentebestuur wel voorzichtig moet zijn. De Mariastiehting vraagt financi- eelen steun aan de Gemeente. Zoo ze dezen krijgt en 't ziekenhuis is er, welke rechten krijgt de Gemeen te dan? Enkel dat de gemeente naren in 't ziekenhuis onder zekere voorwaarden kunnen opgenomen worden? Krijgt de Gemeente nog andere rechten Krijgt zij medezeggingschap? Zie, dat alles vinden wij niet dui delijk genoeg in 't schrijven aange geven. Zal de Gemeente geldelijke offers brengen, zoo moet zij meer en beter omschreven rechten krijgen. Zoolang ze daarvan niet verzekerd is, wordt 't een gewaagde speculatie. Versnippering van krachten is steeds af te keuren. Meer dan een ziekenhuis is niet gewenseht. Vol gens de statische gegevens is 't ontworpen ziekenhuis nu reeds te klein en zal stellig veel te klein worden. Nu verwacht ik wel niet dat voorstanders van een of andere confessioneele richting nog om steun tot 't bouwen van een nieuwe in richting bij de Gemeente zullen aan kloppen, als de Mariastichtiug hier eenmaal gebouwd heeft, doch dan zal de Gtmeente zelf wel in de behoefte moeten voorzien door een tweede ziekenhuis te bouwen. En dan is die versnippering reeds dadeiijkeen voldongen feitgewordeD. Reeds eenmaal is de gemeente Velsen dupe geworden van deze ongelukkige versnippering. "Waren de gelden, die nu geschonken zijn aan versobillende bouwvereenigingen in eene hand gebleven, dan bader iets moois, degelijks en uit een hygiënisch oogpunt heel wat betets kunnen komen dan nu 't geval is geweest. Welke bouwvereeniging heeft, om maar eens iets te noemen, ooit kunnen denken aan badgelegen- heden. Tot slot nog 't volgende: Welk ziekenhuis hier ook moge komen, zoo zal 't, wil 't aan de behoefte van heel de gemengde bevolking voldoen, volkomen neutraal moeten zijn. Onder dit neutraal moet ver staan werden eene gezonde neutra liteit, waarbij ieders denk- en ziens wijze volkomen geeörbiedigd worden. Ieder moet ook naar zijn godsdien stige overtuiging verpleegd kunnen worden. Wij meenen gerust te mo gen aannamen, dat de neutraliteit op godsdienstig gebied der Maria stiehting te Haarlem voldoende bek-rnd is. Op dat gebied willen wij volstrekt geen wantrouwen betoo- nen, doch omgekeerd mogen wij eischen, dat niemand twijfelt aan de volkomen neutraliteit en de eer biediging van een ieders gevoelens in een neutraal gemeentelijk zieken huis. X. Velsen, 93 Februari '19. Advertentiën. Een flinke Dagmeid Nette "Werkster Elinke Werkster Flinke Werkster JONGEN Volledig Pension IJsmolen vrij Slaapkamertje. Pakhuis Te koop aangeboden Te koop Te koop aangeboden te huur. Te koop. Dennenmeterhout. Te koop DENNENHOUT. Gezaagd op 20 cM. Per 10.000 kilo f815.— Per 1000 kilo f 35.— Franco huis. T. van Honk, Dorp Velsen. Brandhout te koop Een gemeubileerde Zit- en Slaapkamer met pension gezocht te IJmuiden, door heer. Br. letter R 136, adv. bur. P. F. C. Roelse. VrQzIn.Democraüsche Klesvereen. „IJMUIDEN". Huish. Vergadering op Donderdag 27 Fobr. a.s. in een der zalen van Hotel Nieuwe Willem Barendsz. Aanvang 8 uur Punten van behasdeling: 7de Veiling van Maandag 3 Maart 1919, voorin. 10 n. Al het hout is afkomstig van zware beuke- en eikeboomen en geschikt voor brandhout. Inlichtingen geveD de makelaars BAKKER, DIJKSEN Go. te IJmui den en D. BUS te Velsen. In het gebouw voor OhrUstelljke Belangen zal de 3de WINTERLEZING gehouden worden door: Ds. J. P. MOLENAAR, van 's-Gravenhage. Onderwerp: J. J, ROUSSEAU. op DONDERDAG a7FEBRÜAMft.8, Kaarten verkrijgbaar a f 0.25, ('s avonds aan het gebouw). Aanvang 7 uur precies in verband met den treinenloop Operette-Zangvereeniging APOLLO" Directeur de hear SAM YLESSING. op Vrfldag 28 Februari a.8in den Schouwburg „CYCLOOP", des avonds 8 uur precies. Opgevoerd zal worden oorspronkelijk zangspel in drie bedrjjven. Tekst en muziek van Sam Vlessing Kapweik van F. Wolzak. Costumes van het buis J. Busch te Zaandam. Ia het derde bediijf groot ballet, ingestudeerd dcor den dansleeraar J. W. F. van DIJK. Met welwillende medewerking van de „IJmuider Kunstkring/ Toegangsbewijzen worden uitsluitend verstrekt op vertoon van intro ductie, met welk doel het bestuur zal zittirg houden in de achterzaal van het gebouw Cyclocp, op Donderdag 27 Februari a.s. des namid dags van i—7 uur. Gedurende de uitvoering Is het rooken ten strengste verboden."" Plaatsbespreking op den dag der uitvoering. Zaalopening half acht. Na tflaop bal order le'dirg ven d*n heer J. W F. van Dijk. FEUILLETON. 32 Neen, de revolver was beklaagde ontstolen en de moordenaar had hem opzettelijk op de p'aats van den mc-ord laten liggen, met de duivelachtige bedoeling, den on- schuldigen eigenaar van het wapen in verdenking te brengen! De verdediger gaf vervolgens een overzicht van de nasporing van het detective-bun au en zeide dan: „Ik ben van meenicg, dat het gerecht al te vooibsrig een aanklacht ge richt heeft tegi n beklaagde en ben er van overtuigd, dat de schuldige iu een geheel andere richting moer. gezocht worden. Iu ieder geval bad de justitie inpns inziens het door ons gevonden spoor tot het einde diene te volgen. Ja, mijne hoeren gezworenert, ik geloof, dat de schul dige bereids ontdekt en misschien zich op dit oogenblik reeds in han den van de politie bevindt." Een gemompel ging door de zaal de twaaif gezworenen, die over het lot van Otto van Eikenstein te be slissen hadden, zagen elkander vra gend aan. Met verheffing van stem sprekend, sloot de verdediger zijn rede ais volgd: „Mijne heeren gezworenen, bij 't begin der zitting werd ge.con stateerd, dat de beide getuigen Pau iue Mensel en de slotenmaker Kinzei met verschern-n waren. De bode, die door den piesiJent werd uitgestuurd, is onverrichter zakeD teruggekeerd. Ik ben in staat mede to deelen, waar zich de beide ge tuigen bevinden. Het detective-bu reau „Argus" berichte mij, dat het tweetal zich naar Hamburg begeven heeft. De detective, die hen daar heen gevolgd is, meld nu telegra fisch, dat hij en een agent van politie de beide verdachte personen nauwkeurig nagaan. Mijne heeren, ik beweer dat de ware schuldige van den moord op mister Watson niet bier in de bank der beschuldigden zit, maar zich te Hamburg bevindt, en op het punt staat zich in te schepen naar Amerika, om zoodoen de aan den arm der gerechtigheid te ontkomen. En daarom simt ik met de verwachting uit te sprekeD, dat gij, mijne heeren gezworenen, uw oordeel zult opschorten, omdat het hier een proces geldt, dat niet af gewikkeld kan worden voor op deze plaats" spr. wets op de bank der beschuldigden „de sloten maker Kinzel heeft plaats genomen". Een nieuw gemonpel ging door de zaal. De voorzitter hief de hand op, ten einde de menigte te kal- meeren, die in luide bijvalsbetui gingen scheen te zullen losbarsten. De gezworenen staken de hoofden te zamen en hielden raad. Onder ademlooze stilte van 't publiek, stond de verdediger op en gaf den voorzitter het zoo even ontvangen telegram van den detec tive. De rechters trokken zich terug om te beslissen over de vraag, of het proces-verbaal moest voortgezet worden of niet. Haastig las hij den inhoud en gaf dan den brief aan den bode met de opdracht, hem direct ter hand te stellen aan den president der rechtbank. Twee minuten later kwamen de rechters terug in de zaal. Aller oogen waren gevestigd op den pre sident, die het woord nam en zei: „Zooeven is mij een telegram uit Hamburg overhandigd, dat voor het proces van het groot ste gewicht schijnt te zijn en dat den volgenden inhoud heeft: Kinzel eu Pauline Mensel zooeven door de politie gearresteerd, toen zij zich naar New York inschepen wilden, Kiezel wilde in de Alster springen, maar werd gegrepen. Op hem ge vonden een roode portefeuille, waar schijnlijk van Watsor, inhoud 800 Mark, bovendien gouden horloge met monogram C. W. en stempel The Providence Watch Company. Onder deze omstandigheden", be ëindigde de president, „besloot het hof de zitting tot nader order te verdagen." Een luid „bravo" klonk uit het publiek. De oude graaf Gerhard ijlde, zoo snel zijn ouderdom het toeliet, op den beklaagde toe en sloot hem in zijn armen, Een nieuw en krach tiger „bravo" liet zich hooren. Voor twee der getuigen had de verdaging een onaangenaam naspel: de slotenmaker Lippert en zijn vrouw werden door een politieagent aangehouden en opnieuw in arrest gesteld. 25ste HOOFDSTUK. Na acht dagen werd Otto uit de gevangenis ontslagen. Graaf Gerhard en Diederich wachten hem voor de gevangenis op in een rijtuig. „Ver geten en vergeven is alles, wat vroeger gebeurde 1 zeide de oude graaf plechtig. „Samen zullen we een nieuw leven beginnen." Reeds den volgenden dag reisden beiden naar het slot EikensteiD,waar de oude graaf zou trachten van zijn zoon een degelijk landheer te maken, die later een waardig bestuurder zou zijn van het aloude riddergoed. Kinzel en Pauline werden naar Moabit overgebracht. Kinzel loo chende alles, maar een nieuwe huiszoeking bij Lippert werd hem noodlottig. Men vond in het uitge holde kozijn van een bedstede drie banknoten van honderd Mark, de manchetknoopen van den vermoor den Amerikaan, waarvan één de parel miste en bovendien den zil veren knop eaner zweep, die door de vrienden van mister Watson direct herkend werd. L'ppert be kende, dat Kinsel hem deze voor werpen ter bewaring had gegeven. Kinzel, alius in de engte gedreven, legde eindelijk een volle bekentenis af. Hij was jaloersch geweest op graaf Otto dien hij als zijn mede minnaar beschouwde en had het besiuit gevormd hem uit den weg te ruimen. Toen Pauline hem eens een oogenblik alleen in de kamer van den graaf had gelaten, had hij den revolver gestolen met de be doeling, dat men later den dood van den graaf aan zelfmoord toe zm schrijven. Van Pauiine had hij ge hoord, dat de graaf op den llen April, des namiddags, een ritje door het Grüoewald zou doen. Hij legde zich in hinderlaag en was getuige van 't ongeval. Toen de graaf spoorslags wegreed, bad hij Kinzel gezien, dat de Amerikaan zijn portefeuille uit den zak haalde, daaruit een pakje banknoten nam en de bijetten begon te tellen. Bij het zien van dit geld was bij Kinzel bet donkbeeld opgekomen, Watson te vermoorden, om door diens kapi taaltje ia de gelegenheid te komen, Pauline te kunnen huwen. Met een welgemikt schot hadhjj den Amerikaan gedood, hem van alles beroofd en de bewijzen zijner schuld nog dienzelfden avond aan Lippert toevertrouwd. Wat zijn alibi betreft Lippert, die veel op Kinzel geleek, had op dienzelfden elfden April, des na middags te Charlottenburg volgens afspraak bij verschillende smeden om werk gevraagd. Zoo werd ook dit raadsel opgelost. Kinzel werd ter dood veroordeeld. Pauline, die men niets bewijzen kon, werd weer op vrye voeten gesteld, terwijl 't echtpaar Lippert wegens helerij ettelijke jaren hechtenisstraf kreeg. Uit den lichtzinnigen jongen graaf is een ernstig man gegroeid. Graaf Gerhard heefc het nooit berouwd, dat hij hem weer als zijn zoon aannamaan de egde van Otto sleet hij nog eenige gelukkige jaren en met vreugde en trots zag hij, hoe zijn oudste zoon door vlijtigen arbeid goed maakte, wat hfl in het verleden bedorven had. Het proces had den naam van advokaat Diederik van Eikenstein in heel Berlijn bekend gemaakt en de cliënten stroomden toe. Reeds een jaar later kon hij zijn beschei den woning in de voorstad Halensu verwisselen voor een deftig huis in 't westen van Berlijn, waar hQ tegenwoordig een der meest gezochte en populaire rechtsgeleerden is. EINDE. gevraagd. Adres, Bureau van dit blad. Mevrouw Roelse vraagt Gevraagd een Julian&kade 8. Gevraagd een Adres, Mej. P. Heer», Huygensstraat, boek Fultonstraat. Gevraagd een nette, fatsoenlijke ter opleiding in het vak, goed kunnende fietsen. Loon nader overeen te komen, bij J. Root, Krugeratraat 90. gevraagd met Kamer(s) voor twee personen. Brieven met opgaaf van prijs onder no. 773, aan het bureau van dit blad. Gevraagd een kleine gebruikte Brieven onder no. 774, Bureau van dit blad. Gevraagd bij nette menschen, door Jong- mensch Brieven onder no. 776, bureau v. d. blad. (waarin een bakoven) en een droogzolder te huur tegen 1 Maart a. s. Bik- en Ar- noldskade 43. 3 paar zeelaarzen, zoo goed als nieuw. Adres bureau van dit blad. een gegoten fornuis voor f 27.60 bij Borst Kanaalweg E 46a Velseroord. 4 oud-hollandsche stoelen, zoo goed als nieuw f 20.— Adres bureau van dit blad. een ruim en solied gebouwd Reederijpak- hius gelegen aan de zuidzijde der Vis- sckershaven. Brieven onder no. 776 aan het bureau van dit blad. Eenvoudig gemeubileerde kamers Met of zonder pension. Adres te verne men bureau van dit blad. Een jekkertje en een paar schoentjes voor meirje van 10 jaar. Prijs f10. Adr. bureau van dit blad. Direct leverbaar circa 20 wagon dennen brandhout op meterslengte gezaagd franco op wagon f236.bj afname van 10 wa gons f230.— per 10.000 K. G. B. J. Hemmer Wierden. per wagonlading. Dennen- Beuken- en Eikenhout in alle maten gebloofd en on gekloofd ook eiken stobben. Vraagt offerte. Hoogachtend, Van der Eng Berghuis. Houthandel, Uitgeest. Tel. intarc. 21 en 22. Opening. Verslag finantieele Commissie. Verkiezing Bestuursleden, Wat verder ter tafel zal worden gebracht. Sluiting. Het Bestuur. op de buitenplaats „VELSERBEEK" te VELSEN op

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 2