ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 345. Zaterdag 1 Maart 1919. 4e Jaargang EERSTE BLAD. Officieel. Petroleum. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kenni», dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel gezien art. 1 Bub 8, van de Distibutieregeling van petroleum van 23 Januari 1919 No. 48844, afd. Crisiszaken bureau Nij verheid, heeft goedgevonden te be palen 1 dat de bons 15 en 1* van de Rijks-Petroleumdistributiekaarten (groene kaaileD) geldig zullen zijn van 1 Maart tot 15 Maart 1919, en dat op elk dezer (groene bons) ge leverd zal worden 2 liter petroleum 2 dat de bons 15 en 16 van de Rijks-petroleumdistributiekaarten (bruine kaarten) geldig zullen zijn van 1 Maart tot 15 Maart 1S19, en dat op elk dezer (bruine bons) zal geleverd worden 3 liter petroleum 3 dat het verboden is af te leveren op bons, werker geldigheidsduur ver streken is, of op bons die nog niet geldig z^jn. Velsen 25 Februari 1919. De Burgemeester van Velsen, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Raadsoverzicht. Zittingen van 18 en 25 Februari 1918. Voor de tweede maal hebben we ons naar het ongastvrije „Hotel de Ville" te Velsen bsgeven om te zien of we een tipje opgelicht konden krijgen van de dichte geheimzinnige sluier, waarachter zich onze vroede raad heeft verborgen om in duis ternis te behandelen een zaak, waarover reeds lang het volle licht bad moeten schijnen. Het moeten wel schrikbre feiten zijn, die aldus berecht moeten worden, dat men thans nog, nu in besloten zittingen de getuigen verhooren zijn gehouden nu de juiy, in den vorm van een raadscommissie reeds lang haar rapport heeft uitgebracht en nu reeds lang het Openbaar Ministerie bij monde van den voorzitter der raads commissie met haar conclusies ge reed is, dat men nu nog twee lang durige geheime zittingen noodig heeft ter bespreking van de bij het levensmiddelenbedrijf gepleegde gru weldaden om uit te maken of men haar in den doofpot zal steken, verdonkeremanen om zich er bij 't publiek met een Janlje van Leiden af te maken. Wil men wel de conclusies d. w. z. de toe te passen straffen of maat regelen van orde bekend maken, zonder de feiten te vermelden, waarop de rechtspraak heeft plaats gehad, wat o. i. feitelijk onmogelijk is en zou indruischen tegen allen gevoel van recht, dan zou de raad den schijn op zich laden het voile licht te schuwen en reden te hebben sommige personen te ontzien en sommige zaken te verzwijgen. Of moet men, als thans reeds ge schiedt uit de genomen en nog te verwachten ontslagnemingen van raadsleden de conclusie te trekken dat z(j het zijn geweest, wien de zwaarste beschuldigingen hebben getroffen en zich door een tijdige retraite aan de publieke opinie en publieke rechtspraak hebben ont trokken. Of zou de sop de kool niet waard zijn en zouden de feiten als schuimspatjes zijn opgeblazen tot reusachtige veelkleurige zeep bellen en alle onregelmatigheden zich bepalen tot zoovele, kleine, zeker verkeerde dingen, die men aan nagenoeg alle distributiebedrijven heeft aangetroffen. Die het dichtst by het vuur zit, warmt zich 't eerst en die appelen vaart, eet appelen, d. w. z. als er geen andere feiten zijn geschiedt, dan zich zelf ruimer dan de distributie toeliet bedienen van broodkaarten, koffie- en thee- kaarten enz. dan zou zeker veelte vergeven en te vergeten zijn. Doch waarvoor dan die groote geheimzin nigheid waarvoor schorsing van een verantwoordelijk ambtenaar. Dit alles duidt op feiten van ernstigen aard, dat ingrijpen van den straf rechter gebiedend kon zijn. Ook zonder zoo ernstige vergrijpen kun nen er zaken geschied zijn, die den strafrechter weliswaar geen gelegen heid geven tot ingrijpen doch niet temin van dien aard zijn, dat ze wat men noemt, niet door den beugel kunnen. Aan het hoofd van het Levens middelenbedrijf stond een raadslid, plaatsvervangend wethouder, waar voor men tot heden in den raad en daarbuiten slechts bewondering had voor de groote ambitie, waarmede hij zijn zoo uiteist moeilijke taak vervulde, al moeht men dan wen- schen, dat hij zich wat krachtiger liet gelden aan het hoofd van zoo ingewikkeld bedrijf met zijn sleep van onbevoegde, onkundige, weinig van hun taak bewuste ambtenaar tjes en blagen van de korte rokken nog niet ontgroeide meisjes, die het publiek zoo gruwelijk^ terrosiseer- den, en die men naar de naai- en breischool had moeten stureD, in plaats van ze werkzaam te stellen in dienst van de gemeenschap. Hoe is de verhouding van den heer Handgraaf tegenover de fraude ge pleegd hebbende ambtenaren. Is het bedrijf hem over het hoofd ge groeid en heeft hij de teugels moe ten laten slippen, waardoor de fci len mogelijk zijn geworden buiten ziju weten en voorkennis, zij't dan niet geheel buiten zijn verantwoor ding. Of is het juist, dat, wat reeds uitgelekt heet te zijn, dat de heer Handgraal niet geheel onkundig is geweest van sommige min oirbare handelingen aan het levensmidde lenbedrijf. Niet de conclusies, maar het rapport moet antwoord op deze vragen geven en daarom is publi citeit van het rapport dringend ge- wenscht, al was het alleen maar om de bokken van de schapen te kun nen scheiden en opdat in de eerste plaats het publiek wete, niet wie zich wel, doch wie zich biet aan ongeoorloofde handelingen hebben schuldig gemaakt, watt zijn er goe- deD, dan mogen zij niet lijden met de kwaden en mag de blaam op de ambtenaren aan het levensmiddelen bedrijf geworpen niet krenken hen, die onschuldig zijn. Dtze ontboezeming is ons uit de pen gevloeid in afwachting of de raad eindelijk toegankelijk voor ons zou worden. Het vergevorderd uur in aanmerking genomen beginnen we er aan te twijfelen en zullen we ons even onverrichter zake huis waarts begeven ais de vorige ge heime zitting. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Openb. V ergaderi ng C. B. T. H. Donderdagmiddag hield de Cen trale Bond van Transport- en Ha venaibeiders, afdeeling IJmuiden, een openbare vergadeiing in de Cycloop, 't Blijkt wel dat het mid daguur een slecht gekozen uur voor vergaderen is, want moest een vorige middagvergadering verdaagt worden wegens te geringe opkomst ook thans was de opkomst niet groot. Het bestuur, dit wel wetende, moest met het oog op de tijdsom standigheden de vergadering laten doorgaan, omdat de zaal des avonds niet te krijgen is. De voorzitter van de afdeeling en leider der vergade ring de heer D. Schilling liet niet na zijn leedwezen over de geringe opkomst uit te spreken en de ar beiders daarover geduchtig den mantel uit te vegen. In zijn inlei ding wees de heer Schilling op de noodzakelijkheid ook hier van zich te doen hooreD, waar reeds in zooveel andere havenplaatasn was voorge gaan en met succes door verhoogiDg van loon en verkorting van ar beidstijd. Spreker schetste vele eigenaardige toestanden in het vis- scherijbedrijf, die dringend verbete ring of opruiming behoefden. Zoo besprak hij in taesses hoe bij de logge rtrawl vaart de opvarenden veelal de molest verzekering betalen door inhouding van loon, ja, hoe soms de afschrijvingen op de sche pen worden verhaald op de gages der bemanningen. A!s een laatste staaltje van willekeur noemde hij de thans weer ingevoerde inhouding van de tien procent op de besom mingen, dus ook op de gages en de losloonen, welke tien procent al leen moeten dienen om eventueel verlies, d. w. z. eventueel lagere vischprijzen door de teeders te maken te dekken. Wel is in uit zicht gesteld, dat die tien procent zullen worden gerestitueerd, doch dit is voor een vlottende scheeps bemanning zeer moeilijk te doen. Spreker zal niet adviseeren daarte gen, als tegen zoovele onbillijke toestandeD, te protesteeren met een staking, temeer omdat bij inhou ding van dit loon recht verkregen kan worden langs civielreehtelijken weg. Vrijdagmorgen zal het bestuur der afdeeling over deze en andere kwestiën confeiöeren met het be stuur der reedersvereeniging. Bij betreurt het, dat de federatie tot deze vergadering en totsamen- werking uitgenoodigd niet aan die uitnoodiging heeft voldaan. Uit een uitvlucht is gebleken, dat zij geen samenwerking wil, zeer tot schade van de belangen der arbeiders. Daar na voerde de heer W. J. van Rooy, secretaris van de afdeeling, langen tijd het woord om uitvoerig te schetsen de vele onregelmatigheden in de arbeidsovereenkomsten tus- schen reedeis en varensgezellen en hoe men de eerste dikwijls met den sterken arm moet dwingen tot het nakomen van hun verplichtin gen. Met vele voorbeelden werd deze bewering toegelicht. Door de geringe opkomst heeft deze bijeenkomst niet die propa ganda kunnen maken die het bestuur van de afdeeliüg zoo gaarne gezien had in het belang van de transport en havenarbeiders en van de zee lieden. Die door studie, aanleg of zucht naar wetenschap nog iets anders en beters hebben gelezen dan huis-, tuin- of keukenromannetjes hebben gehoord of gelezen van Jean Jacques Rousseau, den Franschen zonderling, die leefde van 1712 tot 1788. Als Rousseau in onzen tijd geleefd had, we twijfelen er geen oogenblik aan of de psychiaters hadden de hand op hem gelegd en hem minstens voor ontoerekenbaar verklaard. In zijn tijd was hij een zonderling iemand, waarvan men zou kunnen zeggen „hoe grooter geest, hoe grooter beest". Een ongemeene geest was Rousseau ongetwijfeldeen buiten gewone geest, die zijn tijd ver voor uit was en daarom voorbestemd de aandacht van de groote massa te trekken. Van geloof verwisselde hij even gemakkelijk als een ander van kleeren. Met de moraliteit nam hij het al evenmin nauw en toch heeft hij grooten invloed op de menschen van zijn eeuw uitgeoefend, door woord en geschrift, door levens wandel en door miskenning van alle behoorlijke gebruiken. Hij en Vol taire hebben hun stempel gedrukt op hun eeuw en zijn de voorloopers geweest van de nieuwe idéé, die evenwel gelouterd eerst voor toe passing vatbaar was. Oyer dezen bijzonderen persoon, dezen letterkundige, dezen schrijver, dezen idealist, dweeper en godloo chenaar, heeft Ds. J. P. Molenaar van 'sGravenhage Donderdagavond in het gebouw van Christelijke Be langen bij de laatste der winter- lezingen een interessante lezing gehouden. De opkomst was niet zoo groot als gewoonlijk, waarvoor we drie oorzaken moenen te kennen het vroege uur van aanvang, het slechte weer, doch ook het onder werp, het leven van Jean Jacques Rousseau, waarvoor velen maar matig belangstelling zullen koesteren. Woerslagavond heeft binnen de pieren alhier een ernstige aan varing plaats gehad tusschen de Nederlandsche onderzeeboot No. 2 en den trawllogger Dirk SCH 219. Naar we vernemen treft den com mandant van de duikboot niet de minste schuld aan dit ongeval en is dit geheel te wijten aan de be manning van de sleepboot Gloria, die den logger op sleep had en die, misschien uit gebrek aan voldoende verlichtingsmateriaal niet de ver- eischte sleeplichten voer, waardoor men van de duikboot Diet kon ver moeden dat een sleepboot passeerde. Bij het uitwijken werd de logger met de stuurboordzijde voor de duikboot gesleept met het genoemde noodlottig gevolg. De duikboot zit met het voorschip in den logger verward en om zinken te voorkomen heeft men de ongelijke tweeling bij den Zuiderstrekdam op droog gezet, waar de logger onder en de duik boot met het achterschip boven water steekt. VELSEROORD. De R. Kath. Kiesvereeniging alhier plaatste op de groslijst voor de gemeenteraadsverkiezing dehee- ren A. v. d. Corput alhier en Jac. Zuurbier te Wijkeroog. VELSEN. De R. Kath. Kiesvereeniging alhier plaatste op de groslijst voor de gemeenteraadsverkiezing de kee- ren G. P. Langendijk en E. Th. Nooy, beiden te Wijkeroog. De heer Kostelijk, thans hoofd commies, is heden 12% jaar ter secretarie werkzaam. Men heeft dit jubileum toch niet onopgemerkt willen doen voorbijgaan. Alle amb tenaren waren er voor den jubilaris van hun sypathie en ach ting te doen blijk geven. Hedenmorgen toen de heer Kos telijk ter secretarie verscheen, was zijn stoel versierd. Dat was de eer ste verrassing. In de raadszaal heeft de Burge meester daarop namens de ambte naren den heer Kostelijk geluk gewenscht met zgn jubileum en zijne verdiensten voor de gemeente geschetst. De Burgemeester sprak den wensch uit dat de jubilaris hier nog lang werkzaam mocht zijn en overhandigde hem namens allen een keurig geschenk, n.l. een dasspeld met diamant en aan Mevr. Kostelijk een mand met bloemen. Ook door den gemeentesecretaris, den heer Wijnoldy Daniêls, werd de jubilaris toegesproken. De heer Kostelijk dankte geroerd voor dit blijk van sympathie. Naar aanleiding van de vaak voorkomende lastige storingen in de electrische geleiding circuleert te Wijkeroog een adres aan deP. E. N teneinde op afdoende maatregelen aan te dringen. Velsens Gemengd Koor„Zang veredelt" directeur de heer J. Post zal Woensdag 5 Maart in hotel De Prins eene uitvoering geven met welwillende medewerking van het Symphonie Orkest „Euphonie" te V eiseroord, directeur de heer R. Rijke. De Statenverkiezingen. Voor de a.s. Statenverkiezingen zijn Dinsdagmiddag in kieskring VI, Ve'sen, de volgende lijsten met ean- didaten ingediend. Christen-Democratische P a r t ij. 1 A. P. Staalman, Amsterdam 2 P. P. Hartendorf, Haarlem 3 J. H. Staalman, den Helder 4 H. J. Bloem, Terschelling Socialistische Part ij. 1 IJ. J. Reitsma, Velseroord 2 L. Kelder, Zaandam 1 B. Lansink Jr., A'dam 4 F. Kamstra, Biaricum 5 W. Sagting, A'dam 6 B. Rgk, V r ij z. D e m. P a r t y. 1 Mr. M. Slingenberg, Haarlem 2 Mevr. M. A. AvisDekker, Wijk aan Zee 3 Dr. G. Bellaar Spruyt, A'dam 4 A. G. Boes, Haarlem 5 H. van Leeuwen, Schoten 6 P. J. van Ravesteijn, Hilversum 7 K. SteijD, Beverwijk 8 C. Gorter, 9 J. H. Bregonje, Haarlem 10 G. A. Dinger, Bussum Vrij Liberale Partij. 1 F. Lieftinck J.Hz., A'dam 2 Jhr. G. C. Quarles van Ufford, Bloemendaal 3 J. H. Scheltema, A'dam 4 B. Nierstrasz, 5 Vincent Loosjes, Haarlem 6 Jhr. Mr. P. van Foreest, Heiloo 7 D. Manassen, A'dam 8 H. C. E. M. H. van Soeter- meer Vos, Hilversum 9 Mej. Joh. W. A. Naber, A'dam 10 Ernst H. Krelage, Haarlem 11 Dr. M. de Hartogh, A'dam 12 H. M. van Bemmeien, Heemstede 13 J. G. Schlenker, A'dam 14 H. W. Kthrer, Communistische Party. 1 J. C. Ceton, A'dam 2 G. A. Vader, Weesp 3 A. Lisser, A'dam 4 Mej. M. A. L. Mensing, Bloemendaal 5 J. Brommet, Uitgeest 6 H. v. d. Glas, Hilversum 7 D. Posthumus, A'dam 8 P. J. A. Cuerman, Bussum 9 K. T. Vreeburg, Assendelft 10 J. Kennedy Beemster R. Kath. Staatsparty. 1 A. B. Michielsen, Halfweg 2 Mr. F. S M. Rits, Sloten 3 H. Bergkamp Jr. Nieuwer Amstel 4 P. Heilker, Hoofddorp 5 A. J. Loerakker Schoten 6 A. M. van Gent, Wijk aan Zee Middenstands Party 1 C. Et. v. d. Velden, A'dam 2 F. S. Stroosngder, 3 W. F. Ris, 4 A. P. v. d. Loos, Schoten 5 A. E. N. Bout, A'dam 6 W. J. Carels 7 F. S. Dreekmeyer n 8 W. Oosterbaan 9 A. J. Beek Hoorn 10 M. J. Enzerink Santpoort 11 J. P. Gunther A'dam 12 J. W. Merkelbach 13 F. N. J. Biom, 14 J. C. Fermie, Zaandam 15 J. P. A. te Boekhorst, A'dam Economische Bond. 1 J. B. A. Jonckheer, A'dam 2 Mevr. W. Boissevain—Pynappel, A'dam 3 Prof. Mr. J. M. Hij mans, 4 J. H. Marinus, Hilversum 5 Mej. C. H. van Marken, Bl.daal 6 J. A. Laan Jr., Overveen 7 Mr. K. A. Cohen Stuart, Alkm. 8 A. de Ruijter, Krommenie 9 Fioris Vos, Naarden 10 W. D. H. Baron van Asbeck, Haarlem 11 C. G. de Jongb, Hilversum 12 C. Keg Jr., Zaandam 13 Mr. H. Louis Israöls, A'dam IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1