ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Zaterdag 1 Maart 1919 HINDERWET. AGENDA. Ingezonden No. 345. 4e Jaargang TWEEDE BLAD OEE1CIEEL. Kostelooze inenting te Y eiseroord. HINDERWET. Predikbeurten. IJMUIDER COURANT GEMEENTER AADS VERG ADERING De BURGEMEESTER der Ge meente Veisen maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Raad is belegd tegen Dinsdag, den 4en Maart 1919, des namiddags ten 71/, ure, ten Gemeentehuize. Openbare vergadering van den raad der gemeente Velsen op Dins dag 4 Maart 1919 des namiddags 7% uur ten Gemeentehuize. Agenda 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Behandeling van het rapport der salariscommissie en van ver schillende adres-en en voorstel len betreffende de regeling en bezoldiging van de ambtenaren. 3. Regeling omtrent het personeel van de secretarie. 4. Invoering van den 8-urigen arbeidsdag (45-urige werkweek) voor de werklieden. 5. Behandeling van hat worklie- denreglement. 6. Uitgifte van groDd in erfpacht aan woningbouwvereenigingen (stichtingen). 7. Vaststelling regeling voor het gebruik van ambtswoningen. 8. Vervanging en assistentie van den controleerend geneesheer voor de voedselvoorziening van zieken en kinderen. 9. Dekking kosten demobilisatie commissie. 10. Varleening van een bijdrage aan het doofstommenln; tituut te Groningen. 11. Tijdelijke uitbreiding van het personeel der verificatie. 12. Wijziging van het politietoe zicht in de landelijke deelen der gemeente. 13. Crediet voor het aanleggen en bijhouden van eene historische verzameling. 14. Behandeling van het rapport der ziekenhuiscommissie en va" een adres drr Mariastichtirg te Haarlem om fiaanciö de steuD voor den bouw van een zieken huis. 15. Adressen: a van D. Drost, ingenieur advi seur der waterleidingwerken itizake restitutie van betaalde opzichterssalarissen. b. van E. Tuins'.ra, inspecteur van politie voor de admini stratie om vergoeding voor het verrichten van meerdere werkzaamheden tijdens de ziekte van den commissaris van politie. c. van de Noordhollandsche Be wakingsmaatschappij inzake optreden van de'pol tie. 16 Belastingzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen maken bekend, dat op Woensdag den 5 Maait a.s., des namiddags te 4 uren, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe in de Openb. school D te Volseroord aanmelden op Woensdag, den 5 Maait a. s des namiddags te 21/,, ureri, van de ingezetenen, die zich daartoe in de Openbare school A. te IJmuiden aan melden op Vrijdag den 7 Maart a.s., dts namiddags te 4 ureD, van de inge zetenen, die zich daartoe in de Openb. school G te Wijkeroog aan melden op Donderdag den 27 Maart a.s., des namiddags 4 uur, van de inge zetenen, die zich daartoe in de Openb. school F. te Santpoort aan melden Voor eene juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kinde ren, is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of ge boortebewijzen der kinderen. Velsen, 26 Februari, 19119 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS Burgemeester en Wethouders der gemeente Veis n, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van J. Visser Hzn. te Haarlem, om het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeiing IJmuiden, Sectie L., No 74, te mogen uitbreiden zijne smederij door bijplaatsen van 3 electromotoren van respectievelijk 5 P.R. en een electromotor van 2 P.K. door hen is toegestaan. Velsen, den 26 Februaii 1919. Burgemeester en Wethouders voorn. de Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, WIJNOLDY DANIELS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van A. M. Bak te Wijkeroog, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie B., No. 1661, gelegen aan den Wijkeratraatweg Wijk L., No. 74, te mogen uitbreiden zijne smederij, door bijplaatsing van een veerhamer en draaibank, gedreven door een electromotor van 1.8 P.K. door hen is toegestaan. Velsen, den 26.Februari 1919. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris. TH. J. WIJNOLDY DANIËLS. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur. Dansclub „Amucita" Carnaval avond, N. Willem Bareudsz, 8 uur ZONDAG. Bioscoop, Cycloop, 3, 5 en 8 uur. MAANDAG. 7e Veiling van opperhout en stobben, Velserbeek, 10 uur. Boaz-bank, Kauaalstr. 37 7—9 u. Nutsspaarbank,Helmstr. 9,7 9 u Bioscoop, Cycloop, 8 uur, Vergad. Fietsclub „Recht door Zee". N. Willem Barends. DINSDAG. Gemeenteraad ten gemeentehuize, half acht. WOENSDAG. Openbare Verkoooiog, Not. Boer lage, nam. 7 uur. Zondag 2 Maart 1919. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uurDs. Erdman. 5 uur Ds. Cieutzberg. Oude Kerk Doopegez. Gem. efd. Pret. Bond. 10 uur: Ds. van Kleef v. Beverwijk Geref. Kerk. 10 uur: Bs. Sybesma van Koude kerk a. d. Rijn. 5 uurdezelfde. VELSEROORB. Ned. Herv. Kerk, 10 uurde heer Tj. Doevendans van IJmuiden. 5 uur: Geen dienst. Gcref, Keek. 10 uur: Ds. W. Breukeiaar vau Zaandam. 5 uur dezelfde. VELSEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. [Eggink. Collecte Chr. School. 5 uurGeen dienst. WIJKEROOG. Geref. Kerk, 10 uur: Ds. Kok. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. Ned. $erv. Kerk. 6'/s uur: Dr. G. A. van den Bergh v. Eijsinga. Luk, 11 81 „Meer dan Salomo". Evangel iseUc 10 uur: Ds. T. Doevendans van Amsterdam. 6 uur: Ds- C. J. van Paassen van Haarlem. Bulten verantwoordelijkheid vsn de Kedaclie IJMUIDEN, 2§ Fsbr. '19. Mijnheer de Redacteur wil U ons eenige p'aatsiuimte afstaan om de motie van afkeuring toe te lichten die Febr. is aangenomen op de ver gadering van de Afd. Kennemerland van den Bond van Ned. Onderwij zers, naar aanleiding van do woor den gespreken door den heer Lan- deweerd in de raadsvergadering van 28 Januari j.l. Zooals de lezers zich misschien nog zullen herinneren, kwamen op die vergadering de onderwijzers salarissen ter sprake, bij welke ge legenheid de heer Landeweerd con stateerde, dat er bij de onderwijzers weinig zin voor het iditë'.e is, en hun streven gei.ee! opgaat in het verkrijgen van meer sa'aris. Als eenige motiveering voor deze krasse uitspraak vermeldt de heer L., dat de onderwijzerssalaiissen tinnen 8 jaar 84 keer ter spiake waren geweest in den gemeenteraad. Wij gelooven gaarne, dat de wet houder zich in zijn ijverig onder zoek niet heeft verrbkend en wij zullen zijn optelling daarom niet controleereD, maar het was toch wel wenschelijk geweest, wanneer de heer L. ook had vermeld, hoe veel keeren dat „ter sprake komen" was geweest naar aanleiding vap een Bondsadres. De wethouder in onze jarenlange actie, zoo weinig blijk geven van een idieëie gezind heid. Laten wij direct vooropstellen, mijDheer Landeweerd, dat we het ten zeerste waardeeren in U als wethouder van onderwijs, dat U het idieëie element een factor acht van groote waarde in het streven dei onderwijzers. We zijn daarover verheugd, omdat juist dit de voor waarde is, waaronder wij elkaar kunnen begrijpen en daaruit a's een vanzrifspiekend gevolg voortvloeit, dat U alle middelen zal aanwenden om idieëien zin aan te brengen bij de onderwijzers, die daarvan voi- geus U verstoken schijnen te zijn. In de allereerste p'aats zouden we U daa willen verzoeken, alvo rers ge begint te moraliseeren, Uw eigen principe getrouw te blijven, door den bodem te bereiden, waar van ge vruchten verwacht. Ook U is toefe van m eniDg, dat destcffe iijke positie van den mensch van g-ooten invloed is op de ontvanke lijkheid voor het verhevene, Hoe is het daarmee gesteld bij den Nederlaodscbe onderwijzer? Dit behoeven we U niet te vragen, omdat uw partij een der eersten is, die ten alien tijde en terecht het van de daken heeft verkondigd, dat de positie van den Nederaiid- sche onderwijzer dringend verbe tering behoeft. Heden ten dage ontkent dit niemand. Wij, onder wijzers, hebben die verklaringen zoo langzamerhand naar waarde weten te schatten, omdat ze wat al te platonisch zijn. Tot op den huiaigen dag heeft de Ned. onder wijzer armo-i de geleden en we kun nen helaas niet zeggen, dat die in de gemeente Velsen een uitzonde ring maken. Vóór 1914 was het maximum-salaris van een onder wijzer met hoofdakte f 14 50. Het aanvangsalaris bedroeg f 700. In de oorlogsjaren zijn die bedragen successievelijk verhoogd, maar niet iu verhouding tot de stijging vaD den lever sstandaard. Het minimum is gebracht van f 700 Op f 750. De onderwijzers in de gemeente Velsen hebben altijd tot de catagorie van arbeiders behoort die het laagst werden bezoldigd. Er zijn wel arbeiders, die het nog slechter hebben, doch de meeste werklui, die een vak hebben geleerd, en een groot aantal losse arbeiders, hebben een aanmerkelijk hooger jaarloon dan de onderwijzers. Voor al in de jaren 1915, '16, '17 ver diende een jongen van 18 jsar als los werkman in vele gevallen meer dan een onderwijzer met hoofdakte. Onze gemeente hetfc jaren van voorspoed gekend en nog is er een betrekkelijke welvaart. De geheele heeft daarin gedeeld, be vestigt zoodoende den indruk alsof we 34 keer hebben geadresseerd j burgerij voor salarisverhooging. Wel hebben halve de onderwijzers. Wij zijn even we herhaaldelijk aangedrongen op positieverbetering, maar het getal 34 is minstens 25 te groot. Wij erkennen zonder eenige re serve, dat in1 onze vakvereeniging de salariskwestie een groote rol speelt. In welke moderne vakver eeniging is dat niet het geval? Het doet vreemd aan, dat een sociaal democraat, die toch weet, dat eeD goede vakvereeniging in de eerste plaats strijdt voor de belangen van haar leden, ons daar zijdelings een verwijt van maakt. Was het mis schien beter, dat we hadden gedaan zooals onze zustervereeniging het N.O.G., die in haar meer dan tien jarig bestaan hier in deze gemeente, nog nooit één keer een adres bij den gemeenteraad heeft ingediend? Of zooals de vereenigiug van Hoof den van Scholen, die zich nog nooit heeft bekommerd over het lot vaD zijn leden of dat van 't onderwijs in deze gemeente? Hoe kunneD wij anders dan door adressen onze werschen kenbaar maken aan het gemeentebestuur?- Maar de wet-, houder vindt het vooral erg, dat weh eb ben we a. h. w. voor de helsdeu- arm gebleven als we in 1914 waren of eigenlijk verkeeren we in nog slechteren toestand. Volgens de laat ste statistieken zijn de artikelen voor levensonderhoud meer dan 80% duurder dan in 1914. Onze salarissen zijn gemiddeld niet meer dan 40% gestegen. Wij erkennen dan ook openhartig, dat onze financiëele zor gen ons denken en gevoelen meer in beslag nemen dan goed is voor een opgewekte vervulling van onzen taak. En toch wanneer U meent te moeten constateeren, dat wij geen idiëelen zin meer hebben dan moeten we daartegen protes- teeren, omdat Uw uitspraak veel te absoluut en te generaliseerend is, omdat U het doet voorkomen alsof dit komt door onzen nooit te ver zadigen gouddorst. Wij vragen slechts: aan wien de schuld? Onze heele loopbaan, mijnheer Lken merkt zich door een voortdurend vechten tegen onze hetaalsheeren. Iedere cent hebben we moeten ver overen in een hardnekkigen strijd. Ieder dubbeltje salarisverhooging ren moeten losbreken. Vooral van Cnristelijke en conservatieve zijde is ons iedere bete broods met grim migheid betwist. Menig onderwijzer in deze ge meente herinnert zich noglevendig de jaren, dat hij per maand tusschen dó f 40 en f 50 verdiende. Als hij daaraan denkt, dan voelt hij weer de bitterheid, waarmee hij de luttele guldens bekeek die er overbleven, wanneer zijn zi"-slaapkamertje in de hanebalken was betaald. Hcevele flinke jonge mecschtn hebben niet hun baantje verwecscht, als ze met den besten wil van de wereld ]niet wisten, hoe aan een paar schoenen te kom n of een stuk kleeren. En nu in 1919 is het bij een groote schare nog weinig beter. Vele van onze jonge ongetrouwde collega's zijn ellendig gehu svest, omdat ze onmogelijk f 60 k f 70 pensiongeld kunnen betalen. Die armoede van de Ned. onderwijzers, die eeuwige armoede, doet ze in afzondering bijeenhokken en maakt van hen een schuw, eigenaardig volkje, in vele dingen achter lijk, wrokkig, recalci trant, vereenzaamd van 't volle leven. En juist als er één in 't vol e leven moest staan, dan is dat de volksonderwijzer. Als regel kan men aannemen, dat het een groot geiuk is voor den jongeling, zoo bij afgewezen werdt op het onderwij zersexamen. Wij kennen geen een voorbeeld van zulke jonge menscheD, die niet eeu betere maatschappelijke positie hebben veroverd dan hun vrienden die met goeden uitslag examen deden. In weerwil van onze ellendige stoffelijke positie, heeft toch het onderwijzerscorps een goed deel idealisme behouden, dat even wel heenwijst naar een richting die vele van onze autoriteiten niet wel gevallig is. Aan wien de schuld Het is gemakkelijk van een groot corps van ambtenaren de fouten aan te wijzen, 't is een klein kunstje voor een weihouder van onderwijs uit een 70tal leerkrachten enkele uit te pikkeD, die iets op hun ge weten hebben. Maar mijnheer L. als U de debelzijde laat zien dan moet U 't blaadje ook eens omkèe- ren en dan gelooven we, dat er nog wel zoo een en ander is, waarvoor de gemeente Velsen de Bondsafdee- ling erkentelijk behoort tezijn Om maar eens eDkele dingen te noemen: Jarenlang heeft deze gemeente gesukkeld met een chronisch gebrek aan schoolruimte zeer ten nadeele van 't onderwijs. We herinneren slechts aan de lijdensgeschiedenis met de scholen te Velseroord en Wijkeroog. We zijn het geweest, die herhaaldelijk hebben aangedron gen op voorziening. Menig adres is aan den raad verzonden om in te grjjpen, menig bezoek heeft het Bondsbestuur bij den betrokken wethouder afgelegd om aan te d?ia- gen op spoed. We hebben niet gerust voor de zaak werd ter hand genomen. Hoevele keeren hebben we ge wezen op te groote klassen in ver schillende scholen Jaar in jaar uit hebben we gehamerd op het instel len van een speelkwartier. Zoolang we ons herinneren hebben we steeds aangedrongen op schoolvoeding en kleeding. De instelling van het 7e leerjaar aan eenige scholen is ge beurd op initiatief van den Bond en eveczoo hebben we meer dan eens de wenschelijkheid naar voren gebracht van het aanstellen van schoolartsen. Telken jare hebben we de nood zakelijkheid bepleit van een of meer voorbereidende scholen. De aanstel ling van aparte gymnastiekonder- wijzers is voorbereid en in beweging gezet door de Bondsafdeelitfg. Tal van kleine zaken zijn dcor ods aan de orde gebracht. De herstellings oorden voor arme ljjdende kinderen

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1