Vrijdagavond ongeveer 7 uur waren aan het kerkpad een paar personen bezig met het stelen van nog te veld staande koolgewassen. Op de komst van eenige voorbij gangers vonden de dieven het wij selijk maar op de vlucht te gaan. Uit de Gemeente. De Statenverkiezing. In de Zaterdagmorgen ten raadhuize gehouden zitting van het Hoofd- stembureau inden Statenkring Vel len hebben de lijsten de volgende nummers gekregen. 1 de lijst der S. D. A. P., 2 die der Chr. Hist. Unie8 de Vrijz. Dem. Partij 4 de Middenstands Partij 5 de Lib. Unie; 6 de Vrije Liberalen; 7 de Ecoc. Bond, 8 de Communistische Partij; 9 de Chr. Sociale Partij10 de Social. Partij11 de Ant. Rev. Partij 12 do Chr. Democraten13 de R. K. Staats partg. Van de lijst der Middenstands- party is geschrapt de naam van J, W. Merkelback te Amsterdam, wijl deze geene gelegaliseerde verklaring had ingediend. Op den laatsten der maand was het aantal rekeninghouders van dit kantoor 15. Burgerlijke Stand der gemeente Velsen van 1 tot en met 4 Maart 1919 BevallenJ. van der Steen-Niehoff z. A. Heeremans-Heemskerk z. C. J. A. Schouten-Spruit d. C. Wijker-Sweeren d. Overleden: J. P. Binkhorst, jaren z.v. J. B. P. Binkhorst en J. H. Zuiderduin A. H. Arisz 3 jaren z. van J. Arisz en C. van den Bos T. A. Verkooijen, 2 jaren d. van P. Verkooijen en C. Kuijper J. K. Nagel, d. van K. Nagel en M. Brakenhoff H. M. Brusse, 84 jareD, weduwe van T. de Leeuw. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Februari 1919. 1. Theophile Smets, adjudant 5e Cie aimóe beige, en Campagne. 2. K. Smit, Batavia. 3. P. de Boer, Spaarbackopgaaf over Febr. 1919. 690 inlagen f 23633.44 202 terugbetalingen f 14428,47 64 nieuwe boekjes. Nieuwe telefoonabonné's 374 Roza en Niessing 875 Nordsee 877 A. de Windt 379 C. Luebsinger 390 P. van Wijk K. Klok W. Broek 393 Grootveld 394 H. Gorter 395 L. van Basten 396 M. A. Doornik. 891 392 Aan het postkantoor te Velsen en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedu'ende de maand Februari 1919, ingelegd f19 342 34, terugbetaald f7217.32. Het laatste door dat kantoor uit- gegeven boekje draag het nummer 4950. Gevonden Voorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te be komen aan het bureau van politie te IJmuiden. Des morgens van 9—12 uur. 1 huissleutel. 1 zilveren broche. 1 kinderportemonnaie met inhoud. 1 gummistok. 1 portefeuille inh. eenige papieren. Ingezonden. Aan het postkantoor Santpoort (station) en de daaronder ressortee rende hulppostkantoren werd ge durende de maand Februari 1919. Ingelegd f11445 04, terugbetaald f6288 94. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 780. Het laatste door dat kantoor over geschreven boekje draagt het num mer 1884. Postcheque en girodienst. Aan het postkantoor te Santpoort (station) en de daaronder ressortee rende hulpkantoren werd gedurende de maand Februari 1919 gestort f6197.70, uitbetaald wegens cheques f2722,43, Op de postrekeningen van dit postkantoor werd bijgeschreven: a. wegens stortingen f 1460.— b. overschrijvingen 5402.37s Afgeschreven a. weg. overschrijvingen f 1144.18 Velsen, 4 Maart 1919. Geachte Radactie. Ondergeteekende vraagt beleefc een kleine ruimte voor plaatsing van bijgaand ingezonden stuk. Hoogachtend. - Het Bestuur der Afd. Kennemerland van 't N.O.G Aan het Bestuur der Afd. Kennemerland v. d. Bond van Ned. Onderwijzers. M.H.l In een ingezonden stuk, hoofd zakelijk gericht aan den heer Wet houder van Onderwijs, is U de volgende passage uit de pen gevloeid „Was het misschien beter geweest dat we hadde gedaan zooals onze zustervereemging het N. O. G. die in haar mter dan tierijarig bestaan hier in deze gemeente nog nooit één keer een adres bij den gemeen te;aad heeft ingediend? Dit wekt den scbjjn, alsof de afdeeling van het N. O. G. nooit adresseert, nietwaar? Laat het Bestuur der afd. van 't N. 0. G. U dan meedeelen, dat behalve Velsen onder de afd. ressor teeren de gem. Spaarndam Bever wijk, Wijk aan Zee en Duin et Heemskerk. De afd. heeft wel dege lijk geadresseerd voor salarisver hooging in de vier laatst genoemde gemeenten, waar een salarisactie cog veel meer noodig was dan in de gemeente Velsen. De adressen gingen telkens ver gezeld van een uitvoerige memorie van toelichting, terwijl bovendien het Bestuur persoonlijk de finar- cieele belangen der betrokken onder wijzers bij de autoriteiten heeft bepleit. Sprekende over salarisadressen had U bovenstaande zin in de pen moeten houden, doch wij gelooven gaarne dat U hebt gezondigd in onwetendheid en hebben reeds ver geten en vergeven. Het Bestuur der afd. Kennemerland van 't N. O. G. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Aan de poiitie alhier is het gelukt den dader aan te houden van een diefstal van 2 rijwielen ui; de schuur bij de villa van den heer B. aan den Rijksstraatweg te Vel sen en van een partij gereedschap uit de in aanbouw zijnde villa van dos heer v. K., eveneens aan de rijk straat weg. De dader W. de H. te Velseroord is een bekende van de justitie, dit- al heel wat meer op zijn kerfstok heeft. Als verdacht van diefstal van spek te Wijkeroog zijn aangehou den Qebr. H. te Wijkeroog. Veel last veroorzaakt hier een 11-jarige snuiter, genaamd J. F. Neve, een onverbeterlijke kleine boosdoener, van wien we niet we ten te zeggen of een jaar tuchtschool, dan wel een flinke afrossing op hem zal inwerken. Zakkenrollen, iadelichten, kleine diefstallen, zietdaar de dagelijksche arbeLd van dit veelbelovend jong- mensch. Thans is hij weer sc'nullig bevonden aan diefstal van een par tij fantasie klompjes. Hedenmorgen is in het Noord zeekanaal drijvend gevonden het lijk van een Engelsche stoker, die sedert eenigen tijd vermist werd. Bij Kon. besluit van 3 dezer is de standplaats IJmuiden, ge meente Velsen, van den Notaris W. A. üölleman, op diens verzoek veranderd in de standplaats ge meente Velsen. Apollo is uit zijn asch ver rezen en trad, alsof ze nimmer van voor het voetlicht was verdwenen, Vrijdagavond j.l. weder op met een operette, zooals zij zulks gebruikelijk is te doen. Eeu enkel nieuw go zicht onder de solisten en een paar nieuwe iu de koren, zooals het go woon lijk een „va et vient" is bij alle mogelijke gezelschappen, maa- anders geen nieuw leven, geen nieuw bloed, geen nieuwe opvatting, zelfs geen nieuw werk 8n ook geen nieuw orehest. We betreuren een en ander. Niet dat Rose Marie geen operette is, die niet voldoet of niet inslaat bij ods tiet veel eischend publiek, de uitvoering heeft het tegendeel bewezeD, doch waar we ons hadden voorgesteld met een jonge schoone, pas ontloken jonkvrouw kennis te maken, daar kregen we ons oud, eenigszins gerimpeld liefje van ette lijke jaren terug weder in de armen gevoerd, en 't zal dan ook niemand verwonderen, dat onze liefde voor de teruggekeerde in letterlijken zin eeDigszins platonisch was. Over het werk zelf als libretto 6n compositie hebben we reeds vroeger onze meening gezegd en behoeven we dus niet te herhalen, dat we met geen van beide hoog wegloopen Tegen e?n uitvoering als deze gelden eveneens nog onze bezwaren a s bij vro gere. Het orehest te zwaar voor de solisten. De koren te groot voor het tooneel, idem voor de soüstrn, bovendien niet beschaafd genoeg en te weinig ingetogen. De solisten niet opgewogen tegen de zware koren en net beslist voor hen te sterke orehest. Stelien we deze technische onvolkomen beden een oogenbük ter zijde en beoor- deelen we de uitvoering niet het werk zelf naar den totaalindruk, dan hebbcn directie, orehest en ver- eeniging alle reden om tevreden te zijn. Want over het algemeen was het publiek zeer opgetogen over het gebodene, Naar we vernemen was de zaal voor de tweede uitvoering dan ook weder geheel uitverkocht evenals by de eerste opvoering. Voor ons heeft Rose Marie bij het weder optreden van de voormalige operette-versenigiEg niet dat genot en genoegen gegeveD, wat wy hebben gehad bij vroegere uitvoeringen als bijv. van de Mascotte, Het Gouden Kruis, de Franchomont e.a. Doch we willen hop?n, dat dit de eerste schrede van de 0perette-7ereeniging is, die door meerdere gevolgd zal worden, onder degelijke leiding, opdat de uitvoeringen steeds op hooger peil zullen komen. Dan dient er veel veranderd te worden. Gemeenteraad. Vergadering op Dinsdag 4 Mrt 1919 Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. Twee vacatures. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Een bericht van het Kon. Nat. Steuncomité en van de Ver. van Nederl. Gemeenten inzake bijdrage in de steunverleening aan gedemo uiliseerdon. Wordt voor kennis geving aangenomen. Een adres van de Ver. vau ambte naren in dienst der gemeente Vel- S0D, afd. van het Nat. Verbond van <emeenteambtenaren in Nederland, om invoering van den vrijen Zater dagmiddag. Als voren van de afd. Velsen van den Ned. Bond van werklieden in openbare diensten en bedrijven inzake het verieenen van terugwer kende kracht aan de periodieke ver noogingen van sommige werklieden Een schrijven van het bestuur van den gemeentelijken woningraad, waarbij wordt verzocht, bij de be rekening vau den erfpachtscanon de kosten van bestrat.ng en rioleeriug vast te stellen naar de prijzen van 1914. Een advies van hetzelfde bestuur, om gunstig te beschikken op het verzoek van de opzichters bij den woningbouw inzake toekenning van een duurtetoeslag. Worden in handen van B. en W. gesteld. Een verzoek van M. Vader om eervol ontslag als leeraar aan de Burgeravondschool, ingaande 1 April 1919. Wordt eervol verleend. Een schrijven van de Commissie voor gas en water inzake beheer van het eventueel te stichten gemeen telijk eleotriciteitsbedrijf. B. en W. deelen mede, dat zij het niet gewenseht achten van den gemeenteraad thans eene beginsel verklaring te vragen ten aanzien van het beheer van dit eventueel te stichten bedrijf. Voorts dat, blijkens de bij de stukken gevoegde bescheiden, maat regelen zijn genomen ter voorko ming van vlektyphus in deze ge meente, waarvan de kosten zijn be groot op pl.m. f 100 per week. Dat ter uitvoering van art. 24a der Alg. Politieverordening nacht- lijsten voor de registratie van logeer gasten zullen worden ingevoerd. Dat Mr. Dr. W. P. Vis, advocaat en procureur te Haarlem zich op uitnoodigiog van hun college bereid heeft verklaard, de gemeente in voorkomende gevallen van advies te dieneD. Dat bij de stukken is gevoegd een afschrift van het Kon. Besluit van 16 Januari 1919, waarbjj het aan de gemeente Velsen verleende voor schot uit 's Rijkskas nader wordt bepaald op f 1.615 000, teneinde deze gemeente in staat te stellen een voorschot van geljjk bedrag te ver benen aan de R. K. Woningbouw vereniging ia de gemeente Velsen ten behoeve van de stichting van arbeiderswoningen alhier. Inplaats van 308 zuilen 306 woningen wor den gebouwd. Dat voor het inhalen vau den achterstand by de administratie van het bedrijf openbare werken als gevolg van ziekte van persouee), zullen worden aangesteld voor den tijd van 3 maanden lw6e tijdelijke schrijvers tegen een maximum-be looning van f 80 per maand met 8 proeent duurtetoeslag, te betalen uit den post jaarwedden van den dienst 1918, waarop nog beschik baar is een bedrag van o. g. f550 Dat in gemeenteblad no 34 van 1919 is opgsnomen de nieuwe ioon- n geiing vcor de werklieden. De hoer W. Polierman Jr. be richt dat bij zjjne benoeming tot lid van den Raad van Beroi p voor de ambteraron niet aanneemt. Ingekomen is nog een adres van het bestuur dor Woningstichting Patrimonium te IJmuiden inzake het niet op tijd uitke3ren der termijnen voor den Woningbouw. In handen van B. en W. gesteld. Eenige raadsleden verzoeken een vraag te mogen stellen, c-f er wo ningen vau de Woningbouwvereni ging Velsen te IJmuiden en Velsen reeds bewoonbaar zijn en zoo ja, waarom niet tot toowijz ng wordt overgegaan. Deze vraag wordt aan de agenda toegevopgd. Bij de mededeelingf n inzake maat regelen tot vooi koming van vlek- iyphus vragen enkele leden inlich tingen. De voorzitter leest een rapport voor van den Directeur van den Ontsmettingsdier.at en deelt mede dat er barakkon te koop worden aangeboden, staande te Hattum en Wojfbeze. B. en W. achten het wetschelijk een paar van deze ba rakken aan te koopan en vraagt machtiging daarvoor. De heer Bosman wijst er op dat hier in de nabijheid wel barak ken staan. Wellicht zijn deze over te nemen. De heer Schilling vraagt er voor te zorgen dat de barakken naar hier komen, zoader kans op besmet tingsgevaar. De voorzitter zegt dit toe. De heer Schilling vraagt of by 't onderzoek op de scholen school A. niet uitgesloten wordt. De heer Brir.k: Het onderzoek aan die school is al begonnen. De raad machtigt B. en W. de noodige maatregelen te nemen. Ingekomen is nog een adres van de afd. Velsen van den Ned. Bond van Dienstplichtigen om te voorzien ia de werkloosheid der gedemobili- seerden. De heer Brink zegt dat bedoeld wordt werkverschaffing. De Voorzitter zegt dat er boomen gerooid worden en dat met het pad IaDgs het Noordzeekanaal begonnen is, dit alles is het werk der raadscommissie. De heer Schilling zegt dat men wil productieven arbeid. Om echter geen verwachtingen op te wekken wii spreker zeggeD, te be grijpen dat dit moeiiyk gaat, omdat het Kon. Nat. Steunsomité hiervoor niet de benoedigde 75 procent zul len geven. Een andere vraag is, of de gedemobiliseerden geholpen moe ten worden en dan zegt spreker ja. Maar er doen zich moeilijkheden voor met het Kon. Nal. Steuncomité. Dit treedt zeer eigenaardig tegen de gemeente Velsen op. Spreker begrypt dat niet. Men moet beden ken wat de arbeiders niet hebben gedaan voor de voedselvoorziening van het land, n.l. by de visschery, waarbij zoovelen het leven hebben gelaten. Spreker dringt er dan ook krachtig op aan, dat B. en W. alles in 't werk zullen stellen om van het Kon. Nat. Steuncomité hulp voor deze menschen te verkrygen, In behandeling komt het rapport der salariscommissie, van verschil lende adressen en voorstellen betref fende de regeling der bezoldiging van ambtenaren. De Voorzitter licht het advies van B. en W. toe. Wat de onder wijzers betreft gaan wy uit van het standpunt, dat alle haogere kosten bierdoor ten laste van het ryk moeten komen. De heer Schuitenmaker vraagt of B. en W. rekening heb ben gehouden met de voorstellen der r^geering om alle salarissen van het jykrpersoneel, booals die in 1918 waren, met 60 procent te verhoogen. De heer Vermeulen zegt dat het geen goede weg is te wyzen naar de salarissen van de ryksamb- tenaren, omdat deze altyd een stuk ten achter kwamen. Vandaar dat personen in ryks dienst steeds soL liciteeren bij gemeentes. De heer Brink houdt B. en W. aan hun woord. Maar dan moeten zy dit ook op de onderwyzers toe passen. Want thans nemen wy het voorstel de Tisser over. Spreker biyft bij 't geen hij hierover zeide in een vorige vergadering, dat wij verder moeten gaan, om aldus aan drang op de Tweede Kamer uit te oefenen. Verder kan spreker zich niet met de voorstellen der eommissie ver- eenigen. Hy zou nog wel verder willen gaan en meegaan met het voorstel der ambtenaren, maar waai de arbeideis hier reeds boven hun draagkracht zijn in het betalen der gemeentebelasting, zal spreker dit thans niet doen. Mccht de toestand hier echter beter worden, dan zal spreker met nieuwe voorstellen komen. De heer Bosman zegt dat het voor de salariscommissie geen ge makkelijke taak is geweest. Veel eritiek is er niet op gekomen. Er is echter een adres van de ambte naren, dat meer vraagt. Spreker heeft gehoord dat men gezegd heefr; adresseeren maar jongens, adres- 89eren maar. Spreker zegt echter dat zulke verzoeken wel eens nega tief konden werken, omdat zy door ons niet ernstig zullen worden ge nomen. Spreker ziet niet veel ver schil tussehen de voorsfellen der commissie en die van B. en W, (Wordt vervolgd) Officieel. SCHEPENUITVOERWET. Bekendmaking inzake uit varen van Visschers- vaartuigen. De Gommissaris van Politie te Velsen maakt bekend namens den Directeur van het Rijksbureau voor de Scheepvaart, dat iedere reeder, die zyn oude op groen of geel for mulier gedrukte vergunning aau het Bureau van Politie, afdeeling „Ad ministratie" inlevert, een vergunning volgens het nieuwe model zal ont vangen. Na 31 Maart 1919 zullen de visschersvaartuigen niet meer op de oude vergunningen kunnen uit varen. IJmuiden, gem. Velsen, 5 Maart 1919 De Commissaris van Politie voorn., DE RIDDER. Scheepvaart. Gedurende de maand Februari zijn alhier binnengekomen 37 stoom schepen met 197.219 Kub. Meter en 1 zeilschip met 762 Kub. Meter inhoud en vertrokken 53 stoom schepen met 838.789 Kub. Meter en 3 zeilschepen met 1888 Kub. Meter inhoud. Post- en Telegraafkantoor te Velsen Brieven (Buitenland) Briefkaarten (Buitenland) Briefkaarten (Binnenland) Rijkspostspaarbank kantoor IJmuidsn Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. b. wegens cheques - 2974.93s

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 2