ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. J 347. Zaterdag 8 Maart 1919. 4e Jaargang EERSTE BLAD. Raadsoverzicht. Zitting van 4 Maart 1919. Een geweldig debat. Een reuzen- debat en een gehoor evenredig daaraan. Het geheele raadhuis ge vuld, de trappen en toegangen on bereikbaar en dat al terwille van de salarisregeling. Dat verwondert ons niet. De belangstelling van den menseh concentreert zich nu een maal rond zijn portemonnaie en zooals de liefde van de vrouw naar het hart van den man leidt door de maag, zoo leidt de liefde van een raadslid naar de stem van een kiezer maar al te dikwijls door de beurs. WQ willen daarmede niets kwaads gezegd hebben met het oog op deze speciale salaris herziening, want we zjjn overtuigd dat thans zonder eenige nevenbe doeling alle raadsleden en B. en W. het roerend met elkander eens zijn, dat de buitengewone omstandighe den, waaronder we thans leven, buitengewone salarisregelingen ge biedend maken, Eilacie, was daar voor nu nog een uren- en ellenlang debat soodig over allerlei persoon lijke belangetjes en futiliteiten. Sommige raadsleden hadden zooveel amendementen ingediend op de in gekomen voorstellen dat ze er zelf ia verstrikt geraakten. De discusies en de amendemen ten betroffen in hoofdzaak de po litie en het onderwijs. Bij de eerste vooral het al of niet medetellen van dienstjaren bij het bereiken van hoogere rangen, bij de tweede in hoofdzaak de rijks voorst ellen, die volgens B. en W. ver genoeg doch volgens een aantal raadsleden niet ver genoeg gaan. Wjj kunnen ons en dit overzieht beperken tot de mededeeling, dat er twee salarisvoorst ellen zijn, den waterval van amendementen buiten rekening latend. Die voorstellen gaan uit, één van de salariscom missie en één van B. en W. Die van de salariscommissie zijn van verder strekking en kosten ook be langrijk meer dan die van B. en W. n.l. in totaal f68660, terwijl de voorstellen van B. en W. o.m. reeds aUeen op de post onderwijs een be zuiniging aanwijzen van f21.000. Noemen we over deze salarisrege ling nog enkele cijfers, zij het ook, dat we daarmede een aantal belas tingbetalers een nachtmerrie gaan bezorgen. De kosten der voorstellen van de salariscommissie bedragen o.a. voor 1919 méér dan voor 1918 voor de politie f5000voor de secretarie f8900—; voor het onder wjjs f62600; voor Openbare Wer ken f 4000 - en voor het gasbedrijf f 2800—. (We noemen slechts enkele hooge posteD). Een en ander zal der gemeente een schat van geld kosten en we beven reeds voor de ontvangst van ons Hoofdelijken Omslagbiljet. Niettemin waren vele salarisverhoogingen urgent en hier en daar dringend noodig. Na twee uur gedebatteer ging men eindelijk over tot stemming over de amendementen, waarvan er enkele triomfantelijk werden binnengehaald, andere om hals ge bracht en een heele serie inge trokken o. a. van den heer Brink terwille van zijn partijgenoot, wet houder Landeweerd, het onderwijs betreffende. Van een agent springen we op een onderwijzer en als satire van een ambtenaar op een deurwaarder, omdat de ambtenaren hadden ge- requestreerd, dat ze zoo diep in de schulden waren geraakt, waarvan ze geducht h faire werden genomen door den heer Sluiters. Het meeste succes had de heer Landeweerd, die al z|Jn amendementen zag asnge nomen, waarna de salarisvoorstellen werden aangenomen, wat we binnen kort gewaar zullen worden. Gemeenteraad. Vergadering op Dinsdag 4 Hrt. 1919 Vervolg De heer Schilling wijst op eenige tegenstrijdigheden inzake de salarieering der politie. De heer Netscher zegt even te willen toelichten hoe-hjj tegen over deze voorstellen staat, 't Is voor een raadslid een zeer moeilijke kwestie. Wat op het oogenblikeen behoorlijk loon voor arbeid is, is een zeer onbestemde zaak. Een basis, een waardemeter is moeilijk te vinden. Het is niet te voorspel len, wat het volgend jaar een be hoorlijk loon voor een werkman en ambtenaar zal zijn. Stellen wij 'tnu op f26 en f80, 't volgend jaar zal dit misschien f85 en f45 moeten zijn. Met het oog hierop meent spre ker dat we maar niet te zuinig moeten zijn, willen we niet het volgend jaar weer tal van adressen van ambtenaren en werkliedenorga nisaties krijgen. Daarom geeft spre ker de voorkeur aan de voorstellen der salariscommissie. Met de sala rissen, door deze commissie voor gesteld, gelooft spreker dat ambte naren en werklieden voorloopig hun budget gerust kunnen opmaken. De heer Blom licht de regeling inzake de politie nader toe. De or ganisaties zjjn in dezen gehoord en er is overleg gepleegd. Spreker zegt verwonderd te zijn dat B. en W. voor de onderwijzers komen met een gelijk voorstel als het ontwerp de Visser. Maar de Minister heeft reeds ge zegd dat hij zijn wetsvoorstel wel niet meer zal kennen, als het aan genomen is. De Minister verwacht dus, dat de wet gewijzigd zal wor den. Spreker wijst er op, dat de onderwijzers hier hooge pension prjjzen moeten betalen. Ze houden dan een f 60 per jaar over, moeten daarvan studeeren, een boord dra gen enz. Spreker hoopt dat de raad het voorstel der salariscommissie zal aannemen. De heer Sluiters zegt dat verschillen de adressen bjj deze voor stellen zijn ingekomen. Zoo is er ook een adres van de Ver. van ambtenaren in de gemeente Velsen. Deze vereeniging is, toen deloonen der werklieden zijn verhoogd, blijk baar heel vlug opgericht. Spreker wil een woord van afkeuring over het adres dezer vereeniging doen hooren. Er wordt in gezegd, dat zij credieten moeten opnemen en diep in de schulden zitten. Spreker vraagt wat een oningewijde hiervan moet denken. Als een ambtenaar een villa koopt en hij kan voor de hypotheek zijn rente niet voldoen, is dit dan de schuld der gemeente. Deze heeren overvragen. Spreker zegt dat de arbeiders hier zeer hooge belastingen moeten opbrengen en ook de kleine renteniers. Daaraan moeten wij denkeD. Spreker zegt dat niet gezegd wordt dat onze ambtenaren soms f 400 en meer, ja tot f 1000 per jaar er bij verdienen. Ook vragen zij f 200 vergoeding voor woning- huur, ook weer een verkapte sala risverhooging. Spreker gaat mee met de voorstellen van B. en W en vereenigt zich niet met het standpunt van den heer Netscher. Als het noodig is zullen wij de sa larissen het volgend jaar wederom herzien. Wanneer het salaris van den directeur van den reinigings dienst alleen f 1000 vooruitgaat, noemt spreker dit nogal knap. De heer Landeweerd zegt niet mede te gaan met het voorstel van B. en W. Spreker ziet ver- verschillende punten waarvan hij uitgaat bij de salarieering. De ge meente heeft voor haar ambtenaren te zorgen hun voor onderhoudsplicht. Ook weegt voor spreker of de amb tenaar gehuwd of ongehuwd is. Daarmede toch wordt al weer reke ning gehouden. Ook hebben wij de kwestie van vraag en aanbod. Is er weinig aanbod, dan zullen wij de salarissen toch moeten verhoogen. Wat de voorstellen inzake de onder wijzers betreft gaat spreker mede met het vcerstel der saiariscommis- sie. Spreker heeft hierbij eenige amendementen ingediend, die hij verdedigde. Hij vindt een beloo ning van f 100 voor hoofdakte te gering. De meerdere studie die hier voor nocdig was en de uitstraling, die van deze meerdere kennis uit gaat, is met f 100 niet beloond. Spreker wil dit, als vroeger, op f 200 stellen. Voorts ziet spreker in het hoofdschap niet een sinecure, waarvoor alleen wat administratie is te verrichten. Spreker gelooft dat er ook tact en beleid voor noodig is en meent dat we nog niet zoo ver zijü, dat ieder onderwijzer op zich zelf kan staan. De heer Bosman zegt geen be zwaar te hebben tegen 't geen de heer Schilling wil voor de politie. Ook tegen de amendementen van den heer Landeweerd heerd heeft spre ker geen bezwaar, alleen heeft de salariscommissie gemeend dat de hoofdambtenaren nog 't bast even konden wachten. De heer Brink zegt dat de heer Sluiters nogal te keer ging tegen de ambtenaren. Spreker zegt echter dat dezen volkomen 't recht hebben te vereenigen. De heer Schilling: Daartegen heeft de heer Sluiters niets gezegd. De heer Brink: Neen, maar de heer Sluiters voer nogal uit tegen het adres. Zij hebben toch 't recht te adresseeren. De heer Landeweerd: Maar niet om de 14 dagen. De heer Brink zegt den ambte naren er alleen een verwijt van te maken, dat zij zich niet eerder heb ben georganiseerd, wat hun adres betrefr, gaat spreker daarin thans niet mee. De heer Brink licht verder zijn amendementen toe. De heer Vermeulen wil den ontwerpers de lof niet onthouden, dat er systeem in de voorstellen zit. Toch zijn er verschillende amende menten, die veler sympathie bleken te hebben. En ook spreker zal voor enkele amendementen stemmeD, zoo voor het amendement Brink betref fende den inspecteur van politie en voor dat betreffende den directeur van den reinigingsdienst, die, waar is gebleken bij de maatregelen tegen de voorkoming van vlektyphus, zijn betrekking zeer nauwgezet vervult. Ook met de amendementen van den heer Landeweerd betreffende de on derwijzers gaat spreker mee. Spreker maakt enkele opmerkin gen over 't geen de heer Schilling aanvoerde ten opzichte van de poli tie. Wat de onderwijzers betreft wil spreker niet verder gaan dan het wetsontwerp de Visser gaat, Maar spreker wil Velsen in de hoog ste klasse zien geplaatst. Wel is spreker er voor dat de raad een adres zendt aan de regeering om de salarissen nog voor de behande- licg te verbeteren. Spreker wil verklaren waarom hij behoort tot de meerderheid van B. en W., die voor de ambtenaren la ger willen gaan dan de commissie De heer Netscher heeft ware en wijze woorden gezegd en wilde daar om wat ruim saiariseeren. Spreker echter wil met het oog op het door den heer Netscher aangestipte wat voorzichtiger zijn. De heer Blom: Dus ze maar honger laten lijden. De heeren Schilling en Brink Zoo erg is het nog niet. De heer V ermeulen wijst er op dat er nog tal van arbeiders zijn in onze gemeente, wier salaris niet belangrjjk is verhoogd. De heer Bosman: Nog heel wat. De heer Vermeulen: Zeker nog wel eenige duizenden. Eu deze moeten ook in de belasting daarin bijdragen. Dit moeten we wel be denken. Spreker zegt nog dat de raad vroeger besloten beeft dat er maar één rang van adjunct-commies zou zijn. Nu wil men weer de adjunct commies in twee rangen verdeelen. Spreker is daartegen en wil alleen adjunct-commiezen le klasse, die dan een diploma zullen moeten hebben. De voorzitter zegt dat dit niet voordeeiig zal uitkomen, wat spreker toelicht. Een goed ambte naar zal de rangen van klerk tot commies snel doorloopen. Inplaats van jongere, goedkoopere krachten zullen duurdere krachten moeten genomen worden. De heer Landeweerd zegtdat de voorstellen inzake de onderwij zers van groot belang zijn. Men kan trachten de gemeente Velsen in de hoogste klasse te krijgen, maar dan zal IJmuiden komen in de tweede klasse en het overige deel der ge meente in de derde klasse. Het voorstel van B. en W. vindt spreker niet gaan in de richting van de wet de Visser. Spreker hoopt dat de raad mee zal gaan met de voorstellen der commissie en met sprekers amen dementen. Alsnu worden de voorstellen in stemming gebracht. Het amendement Bosman e s. om het salaris van den concierge-bode vaD het gemeentehuis te bepalen op f 1500—1750 en om voor den grondslag van zjjn pensioen de wo ninghuur der door hem bewoonde dieostwoning aan te merken voor f 200 wordt aangenomen met 7—6 stemmen. Tegen de heeren Vermeulen, Handgraaf, Netscher, Vooren, Ujjten- daal en Sluiters De heer Brink trekt op verzoek van den heer Landeweerd de amen dementen betreffende de salarissen der hoofden, de belooning der hoofd akte en het salaris van den direc teur der Burgeravondschool in. Het amendement van den heer Netscher om het salaris der hoofden van de scholen E en F gelijk te stellen met dat der andere hoofden, wordt verworpen met 2—11 stem men. Voor de heeren Netscher en Uijtendaal. Het amendement-Brink om aan de hoofdagenten en agenten-schrij ver, welke met ingang van den datum -waarop de salarisregeling der politie in werking trad, in dienst waren, hetlkleedinggeld uit te betalen wordt aangenomen met 9—4 stemmen. Tegen de heeren Handgraaf, Bos man, Vooren en Sluiters Het amendement-Brink om het salaris van den inspecteur van po litie te bepalen op f 2100 f2700 en van den inspecteur van admini stratie van f 2000 f 2600 wordt verworpen met 67 stemmen. Tegen de heeren Netscher, Bos man, Vooren, Uijtendaal en Sluiters, Het amendement-Brink om het salaris der Deurwaarders te bepalen op f 1500 f2100 wordt aangeno men met 7—6 stemmen. Tegen de heeren Handgraaf, Bos man, Vermeulen, Voofen, Uijten daal en Sluiters. Het amendement Brink om de jaarwedden der Directeuren van op f 2900 f 8500 en voor den Di recteur van den reinigingsdienct op f 2700—3300 met vrije woning ge schat op den grondslag voor pensi oen op f 800 wordt aangenomen met 10—3 stemmen. Tegea de heeren Handgraaf, Bos nia* e* Sluiters. Het amendement-Landeweerd om de salarissen der hoofden van scho len te bepalen voor school A op f 2500 f 8200, voor B, C, D, G, en H op f 2200— f 2900 en voor E en F op f2100 <2800 wordt aan genomen met 12—1 stem. Tegen de heer Handgraaf. Het amendement-Landeweerd om voor elk der onderwijzers, die het hoofd der bijstaan en de akte van hoofdonderwijzer bezitten f200 meer te betaleD, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het amendement Landeweerd om het herhalingsondeiwjjs te beloonen mst f 2.— per lesuur en f2.25 voor het Hoofd van het herhalingsonder- wijs wordt aangenomen met 9—4 stemmen. Tegen de heeren Vermeu len, Handgraaf, van der Steen en Bosman. Het amendement-Landeweerd om het salaris van den directeur der Burgeravondschool te bepalen op f 250 en voor alle leeraren per cur susuur f 65 wordt met 9—4 stem men aangenomen. Tegen de vier zelfde tegenstemmers als bjj het vorig amendement. De heer Schilling stelt een amendement voor inzake de politie, betreffende de medetelling van dienst jaren van den hoofdagent te Velser- oord als veldwachter. Dit wordt aan genomen. Het amendement van den heer Vermeulen om geen adjunct-com miezen 2e klasse meer aan testel len, wordt aangenomen. Tegen de heer Landeweerd. Het voorstel van B. en W. om het salaris van den eersten inspec teur van politie te bepalen op 12250 f 2750 wordt aangenomen met 7—6 stemmen. Tegen de hee ren Bosman, Sluiters, van der Steen, Uijtendaal, Netscher en Vooren. Het voorstel van B. en W. om het salaris van den Commissaris van politie te bepalen op f 3200 f 3800 wordt aangenomen met 8—5 stemmen. Tegen de heeren Vooren, Bosman, Sluiters, Netscher en Ujjtendaal. De heer Bosman zeide niet voor te kunnen stemmen, omdat hij van dezen hoofdambtenaar ver langt, dat hij zich geheel aan de gemeente geeft. De heer Vermeulen zeide dat de Commissaris van het baantje van Waterschout ziet af te komen. De heer Schilling zeide dat, nu het salaris der inspecteurs hooger was vastgesteld, men niet anders kon dan dat van den Commissaris ook te verhoogen. De Voorzitter brengt nu In stemming het geheele voorstel der salariscommissie met de geamen deerde wijzigingen. De heer Landeweerd vraagt injitweeén te stemmen, n.l. afzon derlijk voor de onderwijzers. De heer Vermeulen zegt dat hij, nu zoovele wijzigingen zjjn aan gebracht, tegen het voorstel zal stemmen. De heer Blom zegt dat er na zekere gebeurtenissen in November een circulaire verspreid is door de partij van den heer Vermeulen, waarin gewezen op de rede van den heer Smeenk in de Tweede Kamer, die de noodzakelijkheid der verhoo gingen van de salarissen der ambte naren enz. bepleitte. De heer Ver meulen gelooft nu zeker niet meer aan een revolutie De heer Landeweerd: Weljal De heer Blom: Ook de Chr. jttttiwouuöu uoi uiiCüLcuieii vau jljü iiöüi n i u liluun Uü v-dLT. gasbedrijf en waterleiding te bepalen Besturenbond te IJmuiden, waarin IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1