ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 348. Woensdag 12 Maart 1919. 4e Jaargang OEF1CIEEL. Sluiting Centrale Keuken. Burgemeester en Wethouders ma ken bekend dat in verband met de geringe en steeds dalende afname van porties eten uit de centrale keuken door particulieren, deze in richting met ingang van 1 April a.s. voor het publiek zal worden gesloten. Met- de verstrekking van voedsel op bepaalde dagen aan schoolkin- den, aan de arbeiders van de Maat schappij „Hera" en aan de agertsn van politie die in den nachtdienst zijn, wordt voortgegaan. Veisen, den 8 Maait 1919. Burgemeester en Wethouders voorn. de Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, WIJNOLDY DANIËLS. L«v«nsmiddelenbedrijf Yelsen Gedurende de week van Vrijdag 14 Maart tot en met Donderdag 20 Maart is verkrijgbaar opbon No.499 V» Pond Regeeringsviseh. 500 1 K.gr. Uien k 10 ct. per K.gr ,501 P°Q(* suiker. 502 7s pond groene erwten. 503 2 ons Amerik. Buikspek it 20 cent per ons. 504 1 ons Rijst. 505 2 ons huishoudjam. 506 l1/, ons bel. kaas 80+ k 13'/s cent p. ons. of jonge kom. kaas k 12V, ct. p. ons, of oude kom. kaas k 141/, cent per ons 507 y, ons aardappelmeel èi 5 ct p. ons of sago k 51/, ct. p. ons 608 V, pakje (125 gram) zeep poeder d 10 ct. en 1 stuk Kle'zeep k 10 ct. De zeep wordt niet afz. vei kocht 509 1 doos Schemerlicht a 50 ct. 510 1 glaasje k 12 ct. Zoolang de voorraad strekt. 249 l1/, K.G. Kleiaardappelen, 8 ct. 250 21/, KG. Veenaardappelen, k 51/, ct. Op de Melkkaart v.m. bon C 29 blauw t.m. bon C 35 blauw yw L. Melk 2 cent. v.m. bon C 29 Rood t.m. bon C 35 Rood s/10 L. Taptemelk of Karne melk a 7Va ceBt Per Liter, bon C 49 Rood ys K.G. geconden seerde Taptemelk a 30 cent. Thee- en Kofflekaart bon 48 is geldig van 1 t.m. 31 Maart voor 1 ons Koffie. Boter- 8n vetkaart bon 7, Be tijd vak is geldig van 16 tm. 23 Maart met bijlevering van bon 498 uit het bon boekje. Broodkaart 89e week is geldig van 14 Maart t.m. 22 Maart. betreffende een verbod tot het be treden van een in die Verordening nader aangeduid terrein wordt in- getrekken. Art. 2. Deze verordening treedt in wer king onmiddellijk, nadat zij door openbare aanplakking in de ge meente Velsen is afgekondigd. Vastgesteld te Amsterdam 6 Maart 1919. De Generaal-Majoor Commandant van de Stelling van Amsterdam OVERDUIJN. Centrale keuken Yelsen Henti. Maandag 17 Maart: Roode Koo Woensdag 19 MaartKoolrapen Zaterdag 22 Maart: Groentonsoep 15 cent per portie. In de Rcode Kool en Koolrapen zal ook boter worden verwerkt. De verkoop der bons geschiedt Maandag voor Woensdag. Woensdag voor Zaterdag. Vrijdag voor Maandag Yerordening. De Generaal-Majoor, Commandant van de Stelling van Amsterdam uitoefenende het Militair Gezag, be doeld in de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad No. 128) stelt voor de gemeente VELSEN de vol gende Verordening vast. Art. 1. De Verordening van 8 Juni 1918 Van den Wachttoren. en onzer grootste werk gevers over den 8-ureadag. Het is nog niet zoolang geleden, dat de meeste menschen den 8- urendag een onraogei|jkea eiach achten. Da voortbrecgiDg zou er zoo sterk door verminderen, dat de ïeele maatschappij zou verarmer. Bovendien zou de arbeidende klasse zich aan leegloopelij overgeven en geheel verwilderen. Voor en na echter werd de 8-urendag in ver schillende mijnen ingevoerd en eveneens in menig bedrijf waar men dag en nacht doorwerkt en drie ploegen elkaar in een etmaal af wisselen. Vooral in Amerika en Australië gaf de staat het voorbeeld en de laatste twintig jaar begon de achturendag van een onmogelijkheid lier en daar werkelijkheid te worden Het vooroordeel tegen den normalen arbeidsdag begon een weinig af te nemen. De hervormingen, die in alle landen na den oorlog geeischt worden, zijn van politieken aard en betreffen ook de arbeidersvoorwaar den. Voor ons laad noemen we slechts vrouwenkiesrecht en 8 uren dag. Vrij algemeen is men wel over tuigd, dat die laatste hervorming er althans voor werkplaatsen en fabrieken komen zal en dat het ook geen onoverkomelijke ramp is ook. Verschillende groote onderne rmngen hebben de wettelijke dwang niet tfgcwa«ht maar vrijwillig den 8-urendag ingevoerd en een van onze grootste werkgevers de hetr C. F. Stork heeft in hot weekblad Econ. Stat. Berichten een sympa thiek artikel over deze belangrijke hervorming geschreven. Tijdens den oorlog, zoo deelt hij daarin mee, werd in zijn fabriekte Hengelo de arbeidsduur van 9 op 8 uur teruggebracht. De afgelevei de hoeveelheid werk verminderde niet zoodat de 8-urendag blijft bestaan, in deze machintlabriek werd vroeger 12 uur gewerkt. Bij do verkorting van den arbeidsduur, die voor en na werd ingevoerd, lette men er op, of de productie ook verminderde De resultaten waren gunstig. De heer Stork wil echter uit zijn er varing geen conclusies trekken voor andere bedrijven. In zijn fabriek wordt naast veel machinewerk ook veel handwerk verricht. Dit laatste is over het algemeen vermoeiend; een lange werktijd leidt daardoor tot minder intensief werken. In het algemeen acht de heer Stork deze uitspraak juist: „Wanneer in een fabri6k gedurende 8 uren per dag vlijtig wordt gewerkt, is deze tijd in de meeste bedrijven lang ge noeg". Do tegenwerping, dat deintellec- tueele tosh veel langer dan 8 uur werkt, houdt volgens Stork geen steek. Da man, die hersenarbeid verricht, heeft toch afwisselend werk. Het nadeel der moderne be drijven is juist, dat het werk een tonig en geestdoodend is. Ook meent Stork, dat man zich ten onrechte bezorgd maakt over het verkeerde gebruik van vrijen tijd. Als de werkman gehuwd is, heeft hjj bijna altijd eenige huishoudelijke bezig heden, die hem wachten op het platteland en dikwijls ook in de steden werk in zijn tuin. Voorts kan allerlei werk, dat voor de volksontwikkeling wordt gedaan, alleen bij niet te lange arbeidsduur aan het gehe6la volk ten goede komen. Dit alles pleit dus voor korten werkiijd. De heer Stork geeft echter den raad cm bij de invoering van den 8-urendag maatregelen te nemen, om door betere werkmethoden enz. de arbeidsintensiteit te doen toe nemen. Dit pleidooi van een onzer grootste fabrikanten zal zeker by menigeen de bezwaren tegen den 8-urendag verminderen of wegnemen. Een twintig jaar geleden werd door da socialisten de eisch vau den 8-urendag gesteld; de tijden ver anderen we!, dat thans uit het tegenovergestelde kamp deze ver dediging komt. Miüister Aalberse mag zeker op een groote meerderheid in de Kamer rekenen voor zijn desbetreffend voorstel. De landarbeid en zijn duur wordt door hem in een afzonderlijk voorste] geregeld. Meststeenen. De wetenschap heeft in den nieu wen tijd aan den landbouw groote diensten bewezen door allerlei kunst meststoffen te ontdekken en te ver vaardigen. Arme gronden zijn daar door vruchtbaar geworden en de goede gronden leveren door de kunst meststoffen vee! meer op dan vroe ger. Het gebrek aan kunstmest heeft zich in de oorlogsjaren in ons land leelijk doen gevoelen. De re geering moest ook hier tot distri butie overgaan en er viel vaak zeer weinig te distribueeren. Men hetfi. getracht zich zooveel mogelijk met binneniandscbe producten te behel pen. De nood heeft ook hier vin dingrijk gemaakt. Dr. van Sleen van Haarlem ver telt, hoe men gekomen is tot phos- phaa' ontginningen in Twc-nthe, waar door eonigszius aan het gebrek aan deze belangrijke kunstmest is tege moet gekomen en de landbouw ook in de komende jaren geholpen zal zijn. De phosphaten worden iu Duitschland, Algiörs e. a. streken der wereld gevonden a!s rotslagen maar ook als ronde keien, knollen genaamd. Men had dergelijke mest steenen reeds lang geleden ook in het Oosten van ons land gevonden, maar achtte ze te zeldzaam, om ze te gaan opsporen. Ze werden ge houden voor de uitwerpselen van dieren, dia zich met kaik vermengd eadden. VolgeEs Dr. van Sleen zijn deze steenen echter overblijfselen van groote massa's kleine levende wezeus, die naar den zeebodem zijn gezonken. Toen de couranten in '17 over een aanstaanden phosphaatnood schreven, besloot Dr. van Sleen eens te onderzoeken, of ons land ook in dit opzicht niet zichzelf zou kunnen helpen. Algemeen meende men, dat er niet meer dan een paar kruiwagens der meststeenen te vinden zouden zijn. Hij zeif ging aan het graven en kwam al spoedig tot het resul taat dat er wel een 60-tal wagon ladingen te vinden zouden zijn. Hij stelde zich in verbinding met een onderneming, die zijn onderzoekin gen voortzette en ontdekte, dat er nog veel meer phosphaat optespo ren was. Het vorige jaar werd de zaak toen met kracht aangepakt. De bevolking van Noord-Oost- Twenthe had er de lucht van ge kregen en meende, dat hun bodem een tweede Californiö was. Er gin gen allerlei verhalen over de enorme sehatteD, die in den bodem voor het oprapen lagen. Ieder begon te graven en te zoeken en het ging de phosphaatzoekers als de goudzoekers Ze kregen veel teleurstellingen en de meesten ploeterden vergeefs. Ook een paar ondernemingen, die aan het werk waren gegaan, moes ten den moed opgeven. Andereu hielden vol en er is zelfs een groote fabriek gebouwd tot het fijnmalen der steenen dicht bij een der rijks vindplaatsen. De uitgegraven massa is nu reeds 10 000 kubieke meter; 1500 wagons zijn noodig om zulk een hoeveelheid te vervoeren. Voor onzen landbouw dus wel vau belang. De steenen zijn zoo groot ais een ei of sinaasappel; een enkele heeft den omvang van een cocosnoot. Ze worden aan de oppervlakte van den bodem gevonden, maar de lagec loopsn gewooalijk tot viij diep in den grond. Het losgehakie materiaal wordt op een hor geworpen, om het van zand te zuiveren. In de fabriek worden de steenen verder gereinigd en daarna fijngemalen. Voorioopig is er nog weinig kans op aanvoer van phospbaat uit het buitenland en deze nieuwe inheemsehe indus trie zal dus zeker nog geruimen tijd werk hebben. Of ze op den duur de buitenlandsehe concurren tie kan weerstaaD, is niet zeker. Onze meststeenen zijn armer aan phosphaat dan die in het buitenland gedolven worden. Voorioopig echter zjjn ze de exploitatie zeker de moeite waard. Zoo blijkt onze bodem hoe langer hoe meer, meer dan gras en aardappelen alleen te kannen voortbrengen. We noemen slechts steenkool, bruinkool, zout, mergel en nu phosphaat. Plaatselijk Nieuws, IJMUIDEN. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen als schipper op stoomzeevisschersvaartuigen de heer L. Biok van hier. Militaire begrafenis. Maandagmiddag is alhier aan de schoot der aarde toevertrouwd, het slofïelijk overschot van den noodlottig om het leven gekomen EDgelscben zeeman Lambert. De teraardebestelling had plaats met militair eerbetoon, waaraan zoowel door Hollandsche als door Eugel- sche militairen werd deelgenomen. Bij de weduwe Z. iudeBree- saapstraat brak Maandag een schoor steenbrandje uit, dat door de bewoners gebluscht kon worden. Door de politie zijn opgespoord een viertal jonge mannen, die zich aan een reeks diefstallen hebben schuldig gemaakt in de Breesaap en te Wtjkeroog. Het zijn de ge broeders W. en C. Nde hoofd daders en A. V. en "W. C. J. v. M., een 17-jarige loop jongen, die al heel wat veroordee- lingen achter den rug heeft, heeft zich thans weer schuldig gemaakt aan diefstal in het magazijn van de Tijdgeest. VELSEROORD. De Maart-collecte voor h9t Bouwfonds der Ned, Herv. Gemeente in de Herv. Kerk heeft f 15.63 opgebracht. VELSEN. Bl|jkens het jaarverslag der Vereenigde Koninklijke Papierfa brieken der firma Van Gelder en Zonen, te Amsterdam, wordt voor gesteld een dividend von 18 (v. j 15) pet. op de gewone en 8.4 (7.8; pet. op de preferentieaandeelen uit te keeren. Het batig saldo der expl.-rekening bedraagt f 3.613,710(v. j. f 3.500.685 en de winst f2.687 788 (f 2.048,083 De Maart-colleete voor de Chr, School in de Herv. Kerk alhier al hier heeft f 10.42 opgebracht. - Bij het bestuur der R.K. Cen trale Kiesvereeniging alhier zijn vanwege de afdeelingen de volgende candiciaten ingezonden om op de groslijst van caudidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen te wor den geplaatst. Voor Santpoort de heeren J. P. N|jssen en G. G. van fïeste; voor Velseroord de heeren Jac. Zuurbier en A. v. d. Corput; voor Wijkeroog de heeren G. P. Langendijk en E. Th. Nooij; voor Jan Gijzenvaait dö heeren J. P. Handgraaf en C. Diependaal; voor IJmuiden da heeren C. P. v. d. Does en H. A. J, Drieman. Op SI Maart zullen in alle af deelingen de r&ngüummers dezer caudidaten door de besturen wor den opgenomen, zijnde de uitslag der verschillende stemmingen in bovengenoemde afdeelingen. N. H. Cf, - Alhier is met 60 leden een afdeeling van den R. K. Bond vau Dienstplichtigen opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren G. Beuken, voorzitterJ. Mooy, secretaris en P. Heeremans, penning meester. SANTPOORT. Aan het Provinciaal Zieken- ruis alhier ward voor eenigen tijd ia da Haarlerosehe bladen personeel gevraagd, hetwelk in verband staat met de in te voeren 8 uur arbeids dag. Ruim 1100 sollicitanten hebben zich aangemeld. - De heer D. A. Kakebeen, di recteur van het Post- en Telegraaf kantoor alhier (station) is met in gang van 1 April a.s. in gelgke be trekking benoemd te Blaricum. Maandag werd reeds hier de ooievaar waargenomen, zou de lente nu reeds in aantocht zijn? Maandagmiddag zijn door het gemeenschappelijk optreden van on zen gemeenteveldwachter Bergsma, Jan Gijzenvaart en twoe politieman nen vau Bloemendaal aangehouden J. H. H.; H. J. H.; P. v. B. en P. H. allen, van Santpoort, verdacht van diefstal van lood van een on bewoonde villa in het Duinlustpark. Ook hebben zij zich waarschijnlijk schuldig gemaakr aan diefstal van een groote hoeveelheid zeep uit de magazijnen van het Prov. Zieken huis alhiör. In velband met de ze9pdief- stal aan het Provinciaal Ziekenhuis is K. vau hier als heler in verze kerde bewaring gesteld. Zaterdagavond onstond In de schuur van den heer de J. alhier een begin van brand in een hoop hooi. De oorzaak wordt toegeschre- venaan het ontsteken vau een lucifer Met eenige emmers water werd de brand in zijn geboorte gesmoord. Maandagavond vergaderde de Bond van Staatspensioneering in de zaal van den heer M. J. Enzerink. In deze bijeenkomst werd de reke ning en verantwoording van den penningmeester goedgekeurd en werd verslag uitgebracht van de algemeene vergadering. Tot bestuursleden werden weder de heeren C. Slinger en F. J. Bre merkamp gekozen deze heeren zullen weder als secretaris en pen ningmeester optreden. Dat spoorwegdiefstal op kort traject kan geschieden, ondervond de famiiie R. wonende in het Duin lustpark. Donderdag werd aan ge noemde familie een koffer uit Leiden gezonden en b|j aankomst bleek, dat hij door een valsehen sleutel geopend was. Eenige gouden sieraden zijn er uitgehaald. IJMUIDER COURANT Intrekking der verordening v. 8 Juni 1918 (Verbod tot het betreden van terrein/

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1