ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 349. Zaterdag 15 Maart 1919 4e Jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen OFFICIEEL. Geen garantieprijs voor vroege aardappelen. In verband met de omstandig heden, dat vele houders van tuin bouwbedrijven voornemens zijn den verbouw van vroege aardappelen eene beduidende uitbreiding te ge ven, aeht de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het noodig er op te wijzen, dat er geen garant'e- prijs voor vroege aardappelen van den oogst 1919 is vastgesteld en dat het ook niet in het voornemen ligt zulks alsnog te doen. Mede wordt ter algemeene kennis gebracht, dat geenerlei zekerheid kan worden gegeven, dat de uit voer van vroege aardappelen naar het buitenland zal kunnen worden toegestaan. In het bijzonder Is derhalve groot risico verbonden aan dea verbouw vau Koksianen, Ninetyfolds, Duke of Yorks en andere soorten, welke voor de buitenlandsch8 markt wor den geteeld en voor de binnenland- sche consumptie weinig geschikt zijn. Da Burgemeester van Velsen brengt ter konnis onder verwijzing naar de artt. 4 en 9 der Militaire W&penverordening 1919, welke ver ordening is afgekondigd don 6m Maart 1919 en in werking getre den op denzelfdeu datum, dat de genen die onder de bepalingen dezer verordening vallen, hunne wapmen moeten inleveren teneinde in be waring te worden genomen. op Maandag 17 en Dinsdag 18 Maart a.s. van 2 4 n.m. voor IJmuiden en Velseroord in het Po litiebureau, Willemsplein, IJmuiden op Woensdag 19 Maart a s. van 2—4 n m. voor Vel-en en Wijker- oog in het Gemeentehuis; op Donderdag 20 Maart a.s. van 2-4 eD 7-8 n.m. voor Santpoort en Jan Gijz nvaart in de politie post te Santpoort. In artikel 4 van bovengenoemde verordening wordt bepaald: „dat het aan een ieder verboden iJ, wa penen in bezit onder berusticg of bij zich te hebben", terwijl artikel 9 luidt: „het is aan een Pder ver boden om rp eene of andere wijze wap nen van de hand te doeD, teu gebi uike of ten geschenken 11 geven" In de verordening worden onder Wapenen verstaan: vuurwapenen, voorts wiudroeren, dolken, dolkmessen, sabels, degens, degenstokken, priemstokken, wapen stokken en dergelijke voorwerpen; bommen, handgranaten en derge lijke voor ontpliffmg of voor het verspreiden van verstikkende of vergiftigde gassen bestemde wape nen, alsook vlammenwerpers, am munitie en onderdeelen van vuur wapenen. De bepalingen iu art. 4 zijn niet van toepassing: c. op hen die reeds vóór de afkondiging van deze verordening van het Militair Gezag de vergun ning hadden bekomen om de wape nen te behouden; a op ben, die deel uitmaken van de gewapende macht, van de Rijksp -litie, van de gemeentepolitie of van de gemeentelijke burger wachten; voor zoover het wapen, dat zij bij zich hebben, tot hunne uitrusting behoort. De bepaling var art-. 9 is niet van toepassing Deze persooen mog n echter alleen wapenen afgeven aan diege nen, welke hun eene schriftelijke vergunning als bedoeld in art. 7 sub d kucnn toonen. Gemeenteraad. Voorz tterde Burgemeester. Afwezig: de heer van der Steen. Twee vacatures. De voorzitter zegt, dat nog een oalezing moot plaats hebben van de salarisherziening. De heer Brink wil eenige op merkingen maken. De voorzitter wil de zaak punt voor punt behandelen. Allereerst brengt de voorzitter de klerken t er secretarie ter sprake en stelt voor de vijf verhoogingen jaarlijfcsch te doen geschieden. De heer Bosman is voor twee- jaarlij ksche verhoogingen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 98 stemmen. Tegen de heeren Bosman, Netscher en Vooren. Het voorstel om het salaris der adjunet-commiezen te bepalen op f1500—f2100, wordt aangenomen Tegen de drie zelfde heeren als luervoor. Het voorstel van B. en W. om den adjunct-commies bij Openbare Werken te schrappen en het salaris van den klerk bij dat bedrijf te bepalen op f1250—f1500 wordt aangenomen. De voorzitter zegt, dat nog eens dient besproken wanneer de verhoogingen ingaan. De heer Lau- deweerd zond naar aanleiding hier van een schrijven ic, waarin deze voorstelt deze op 1 October 1918 te doen ingaan. De heer Netscher zegt dat hier over niet meer behoeft te worden gesproken. Het stond duidelijk in het voorstel d8r salariscommissie. De heer Vermeulen zegt dat over het voorstel der salariscora- missie niet in zijn geheel is gestemd. De beer Bosman zegt dat er wel in twi ëen over het voorstel i3 gestemd, maar gezien dat het ge- heele voorstel aangenomen is, batee- kent dit dat ook terugwerkende kracht tot 1 October is aangenomen. De heer Schuitenmaker z<:gi dat de salarissen der onderwijzers terugwerkende kracht hebben tot 1 Januari 1919. Spreker heeft een onderwijzer gesproken, dis zegt dat zij er dan niets aan hobben. De heer Brink is tegen wat de heor Schuitenmaker wil. Wij hebben een bonafide salarisregeling gemaakt en spreker zou het voorstel niet goedvinden, als wij nu al gingen wijzigen. Spreker heeft met leden van den Bond van Ned. Onderwij zers gesproken, die er voor waren de gemaakte regeling zoo te laten. Du heer Landeweerd zegt wel te begrijpen wat de heer Schuiten maker bedoelt. Maar zooals da heer Brink al opmerkte, wij hebben een bonafide regeling, dio al lar.g voor Nieuwjaar in voorbereiding was. Het ligt in de bedoeling der regee ring dat hiermede rekening zal ge houden worden. De voorzitter zegt dat nog bepaald moet worden wanneer het verhoogde salaris van dc-n commis saris van politie ingaat. De heer Vooren wil dit 1 Ja nuari 1919 doen ingaan. De heer Vermeulen steltvoor, waar vcor alle ambtenaren 1 Oc tober geldt, den commissaris daar niet buiten te sluiten. Spreker stelt dus voor 1 October 1918 Dit wordt aangenqmen met 9—5 stemmen. Tegen de neeren Vooren, Hoogland, Bosman, Sluiters en Net- scher. De voorzitter vraagt of het de bedoeling is van den hoofdagent Haak z'n vrije woning te laten be houden. Aldus wordt besloten. De heer Vermeulen zegt,dat ingekomen is een verzoek van J. J. van Wort te Santpoort om afwy- king van de rooilijn. Dit voorstel wordt goedgekeurd. De heer Brink stelt voor de punten 3 en 4, invoering van den 8 urigen arbeidsdag (45 urige werk week) voor de werklieden en het werkliedonregltment gelijk te be handelen. De heer Brink houdt eenige algemeene beschouwingen. Spreker zegt, dat het werkliedeureglement lang op zich heefc laten wachten. Reeds op 16 Augustus 1916 was hierover door de afd. Velsen van den Ned. Bond van werklieden in open bare diensten en bedrijven geadres seerd. Het getreuzel in deze zaak wijt spreker hoofdzakelijk aan den wet houder van openbare werken. De heer Vermeulen: Dank je De heer Brink zegt dat dit komt omdat de heer Vermeulen te veel particuliere belangen heeft om het wethouderschap te kunnen waarne men. Een uur per week om den wethouder te spreken is gansch onvoldoende. Spreker zal, wanneer hem het voor recht beschoren is, bij de behande ling der gemeentebegrooting voor 1920 nog raadslid te zijn, niet aar zelen voorstellen te doen, die bet mogelijk zuilen maken, dat da wet houders zich geheel aan hun ambt kunnen wijden. Spreker gelooft dat de meerderheid van B. en W. be staande uit den voorzitter en den heer VermeuleD, eene evolutie heb ben gemaakt, nu zij zich voer deze voetstellen verklaren. Spreker noemt uitlatingen van den voorzit ter en den heer Vermeulen, wan neer voorstellen, de werklieden be treffende, ia behandeling kwamen die bewijzen dat zjj niet voor hsn opkwamen. Spreker wijst er dan op dat iu Zaandam waar reeds lang een werk- !iad8nreglement is, do samenwer king op de vergaderingen door den vorigen Buigomeestor van die stad ten zeerste geroemd. Wat den 8 urigen arbeidsdag be treft, spreker zegt dat de socialisten daarvoor altijd zijn opgekomen, ia 1866] op een Internationaal ar beiderscongres. En altijd, op 1 Mei op onze vergaderingen en ia oczo liederen zijn wij altijd voor dezen eisch opgekomen. De hoer Schilling wil alleen opmerken dat d geen, die eenige jaren geleden nog tegenstander was, thans voorsteller van deze zaak is. Daarom gelooft spreker dat hij hee- lemaal niet bang behotff te zijn dat de voorstellen niet worden aan genomen. Daarom houdt spreker geen algemoene beschouwingen en iaat hij de gehoudene voor rekening van den heer Brink. Do hoer Netscher zegt dat het voorstel is ontworpen op e.n commissie-vergadering van Open bare werken en samengesteld in vergaderingen van alle commissies Hier is heelemaal geen partijpolitiek bij te pas gekomen en daarover verheugt spreker zich ten zeerste. Do heer Vermeulen zegt dat wanneer een Indiaan zijn wigwam verlaat om ten strijde te trokken hij zich het gelaat rood verft en vee- rea in zijn haar steekt. Zoo dacht spreker, toen hij den heer Brink hoorde. Spreker zegt dat dat de heer Netscher terecht opmerkte dat partijpolitiek hierbij niet te pas kwam. Spreker heeft als oudste wethouder alle vergaderingen inzake deze voorstellen gepresidieërd en kan het dus weten. Wat de opvat ting van zijn taak als wethouder betreft, men kan dit verschillend bezien. Men kan meenen dat een wethouder gemeente-ambtenaar is, maar ook dat menschen, die zaken hebben en in 't volle leven staan, ook wethouder kunnen zijn en hun kennis io dienst der gemeente kun nen stellen. Spreker gelooft dat de heer Brink veel van 't geen hij heefc gespro keD, achterwege had kunnen laten. De heer Brink zegt dat hij niet bedoeld heeft dat de wethouder persoonlijk treuzelt maar dat hij bij zijn particuliere werkzaamheden het wethouderschap niet naar behooren kan waarnemen. Wat de door spreker gemaakte opmerkingen betreft, deze hand haaft bij. De door spreker genoemde uitlatingen van den Voorzitter en den heer Vermeulen bewijzen dat zij dcor dea drang der omstandig heden van meening veranderd zijn. De heer Schuitenmaker: Da Bolsjewiki. De heer Landeweerd: Neen, deze opmerking is juist. Het Werklieden-reglement komt nu artikelsgewijze in behandeling. Bij art. 3 stelt de heer Schilling voor in de alinea betreffende de aanstelling uit tijdelijken in vasten dienst de woorden „in den regel" te vervangen door „behoudens bij zondere gevallen". Dit wordt aangenomen. Bij art. 25 stellen B. en W. voor de vacantie de voorgestelde verlofs toeslag van f 10 te doen vervallen. Dit wordt verworpen met 3 11 stemmen. Vóór. de heeren Vermeu len, Hoog-and en Handgraaf. Bij art. 28 bepleiten enkele leden verhooging van het periodiske uur loon. De heer Schilling stelt voor ïnp'aats van éóo, iwee cent te ge ven, de heer Brink eveneens. De heer Landeweerd vraagt of het niet beter is het voorstel zooals het hier ligt aan te nemen. Er is een adres van de gemeente werklieden, laten wij bij de behan deling daarvan spieken of verhooging gewenscht is, De heer Schilling is daarvoor, doch wil de 2 cent verhooging nu ,1 vast maar toestaan. Het amendement Brink wordt aangenomen met a'gemeene stem men, Bij art. 32 stelt do hear Brink voor de uitkeering bij ziekte aan werklieden iü vasten dienst te be palen op onbepaalden termijn. De heer Schilling zegt dat het hera toch te bar is. Iemand kan wel 20 jaar ziek zijn. Spreker kent zulk een geval. De hier Dal me ij er zegt dat het toch een unicum is als iemand an derhalf jaar ziek is. En dan nog kunnen B. en W. dea termijn van uitkeering verlengen. Spreker gaat dan ook niet mee met het amen dement. Dit wordt met 1 13 stemmen verworpen. Voor de heer Brink. Bij art. 34 stelt de heer Brink voor korting op loon als straf te doen vorvallen. De heer Vermeulen bestrijdt dit. Het kan voorkomen dat e.en werkman iets beschadigd. Boven dien kan dan toch niet meer dan 10 procent van het loon worden in gehouden. De heer D am e ij e r zegt dat het glement bepaalt dat de werklieden bij straf beroep hebben op het werk liedeureglement. Spreker gaat niet met het amen dement mee. Wij zijn allen zan dige menschen en kennen elkaar niet verder dan wij elkaar zien. De heer Brink trekt zijn amen dement in. B. en W. stellen voor het regle ment te doen ingaan op 31 Maart. Dit wordt goedgevonden. Daarop wordt het werkliedenreg lement met algemeene stemmen aan genomen. Ook de 8 urige werkdag (45-urige werkweek) wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel tot uitgifte van grond in ei fpacht aan Woningbouwvereni gingen (stichtingen) wordt op verzoek van den heer Dalmeijer aangenomen. Goedgekeurd wordt de vaststelling der regeling voor het gebruik van ambtswoningen, zoo ook de ver vanging en assistentie van den con troleerend geneesheer voor de voed selvoorziening ten behoeve van zieken en kinderen; dekking kosten demobilisatie-commissieverleening van eene bijdrage aan het doof- stommeninstituut te Groningen. Bij het voorstel tot tijdelijke uitbreiding van het personeel der verificatie maken de heeren Slui ters en Landeweerd bezwa ren. De heer Schilling onder steunt deze. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 113 stemmen. Yóór de heer Vooren. De heer Schuitenmaker wil deze hulp dan 3 maanden toestaan. De heer Vermeulen zegt dat 3 maanden van geen beteekenis is. Bij het voorstel tot wijziging van het politietoezicht in de landelijke deelen der gemeente stelt de heer Brink voor dat dit wordt inge trokken. Later, als het Hoogoven- bedrijf hier komt...;.. t IJMUIDER COURANT EERSTE BLAD. order vuurwapenen worden be halve gewereD, karabijnen, re ml vers, pistolen en andere vuu wapenen, mede verstaan: a. bij het in bezit of onder be rusting hebben van wapenen door of voor, of het bij zich hebben van wapenen voor het Rijk, eere pro vincie of eene gemeente; b. op de erkende wapenhande laren, (zij die voorkomen op eene lijst, bijgehouden door het militair gezag); d. op hen die eene schriftelijke vergunning hebben bekomen om wapenen in bezit, onder berusting of bij zich te hebben; deze vergunning kan worden gegeven door den Bur gemeester der woonplaats van den betrokkene; voor personen woon achtig in niet iu staat van beleg verklaarde gemeenten, alsmede in wel in staat van beleg verklaarde gemeenten of het gedeelte eener gemeente, welke in hoofde zijn uit gezonderd, dan die vergunning wor den gegeven door eene autoriteit, mede aangewezen voor de uitoefe ning van het Militair Gezag iu het betrokken gebjed e. op openbare ambtenaren of beambteD, die krachtens voorschrift, gegeven door of van wege het Hoofd van het departement van algemeen bestuur, waaronder hun werkkring behoort, het wapen bij zich mogen hebben; f. op her, die een wapen bij zich hebben, dat behoort bij hunne ambtskleeding tf bij de door hen, met vergunning van het boven hen gestelde openbaar gezag, godragen kleed in g; a. op hen, die eene schriftelijke vergunning hebben bekomen on wapenen op eene of andere wijze van de hand te doen, ten gtbruike of ten geschenke te geven. Dtze vergunning kan worden gegeven door den Burgemeester der woon- p'aats van den btf'okkene. Voor personen woonacht'g in niet iu staat beleg verklaarde gemeenten, alsmede in de wel in staat van beleg ver klaarde gemeenten of het gedeelte eener gemeente, welke in hoofde zijn uitgezonderd, kan die vergun ning telkens voor een keer worden gegeven door eene autoriteit mode aangewezen voor de uitoefening van het M litair Gezag in het betrokken gebied. b op her, die een wapen onder zich mogen hebben, voor zoover zij dit wapen uitsluitend ten gebruike geven voor geoorloofd gebruik ter plaatse onder hun toezicht. Vergadering op Dinsdag 11 Mrt. 1919

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1