ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN AGENDA. No. 349. Zaterdag 15 Maart 1919. 4e Jaargang TWEEDE BLAD Bekendmaking. De Burgemeester van V e 1 s e n maakt bekend, dat ten aanzien van de toepassing der nadere steunre geling van 27 December 1918, Af- deeling Dienstplicht No. 109 L, hierbij het volgende wordt bepaald. De aanspraak op de tegemoet komingen, in welken vorm ook, om schreven in bovenbedoelde regeling, kan niet worden ontleend aan ver blflf onder de wapenen aanvangen de op of na 7 Maart 1919, dat hetzij rechtstreeks, hetzij zijdelings- ver band houdt met: 1°. uitreiking of inneming van militaire goederen, welke tot de uitrusting van belangheb bende behooren; 2°. oproeping voor straf wegens begaan verzuim; 3*. krijg8tuchtelijke straf; of 4°. verschijning voor den militai ren rechter. Velsen, 12 Maart 1919. de burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT. Bekendmaking. Uitstel van eerste oefening. De burgemeester van Velsen maakt bekend, dat voor de dienst- pliehtingen, van vorige lichtingen, aan wie uitsel van eerste oefening is verleend tot een datum, vallende in een der tijdvakken van 17-21 Maart 1919 en 1-5 April d.a.v. en wier uitstel niet inmiddels is ver lengd, de opkomst word uitgesteld tot 16 Juni 1919. Zij wier belangen door dit uitstel van opkomst worden geschaad en daarom toch tusschen 17 ea 21 Maart a.s. of tusschen 1 en 5 April d.a.v. in werkeiQken dienst wen- schen te komen, kunnen zich op den datum, waarop het aan hen verleende verlof eindigt, aanmeldeu bij den betrokken commandant, ten einde de eerste-oefen. aan te vangen. VelseD, 13 Maart 1919. de burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. HIN DERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van de N.V. Magazijn voor Visscherij- benoodigdheden „Praxis" te IJmui- deD, om op het perceel kasdastraal bekend Gemeente Velsen, afioeling IJmuiden, Sectie L No. 646, gelegen aan de Trawlerkade, hare smederij te mogen uitbreiden, door hea is toe gestaan. VolseD, den 12 Maart 1919. Burgemeester en Wethouders voorn. de Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, WIJNOLDY DANIËLS. BEKENDMAKING DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat op 6 Maart 1919 bij hen is ingekomen eeu verzoek schrift van Maria van der Wiele, zonder beroep, wonende te Velsen, (IJmuiden), om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank andere dan sterken drank in de na volgende localiteitde beneden voorkamer van het perceel, plaat selijk gemerkt C 126 en gelegen aan de Bloemstraat aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 12 Maart 1919. Burgemeester en Wethouders voor noemd. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DANIËLS. Ditributie van vetten. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat door den Minister vau Landbouw, Nijverheid en Handel is bepaalddat met in gang van 15 Maart 1919 tegen in wisseling vau een bon der Melange A-kaart niet langer Melange A, maar wel Supramargarine zal worden af geleverd, tegen dezelfde prijzen die tot dusver voor de Melange A wer den betaald. Velsen 13 Maart 1919. De Burgemeester van VelseD, H. VER LOREN VAN THEMAAT. ZATERDAG. Bioscoop, Omloop, 8 uur. ZONDAG. Bioscoop, Cycloop, 3, 5 en 8 uur. MAANDAG. Boaz-bank, Kanaalstr. 37, 7—9 u. Nutsspaarbank,Helmstr. 9,7—9 u. Bioscoop, Cycloop, 8 uur, Predikbeurten. Zondag 16 Maart 1919. IJMUIDEN. 5 uurDs. Creutzberg. 5 uur: Ds. Luikinga. 10 uur: Ds. G. J. Pontier v. Heerlen. 7 uurdezelfde. VELSËROORD. 10 uur: Ds. FokkiDga v. Aalsmeer. 5 uur dezelfde. VELSEN. WIJKEROOG. 10 uur: Ds, F. Kramer v. Beverwijk 5 uur: Ds. Kok, Bidstond voor 't gov as. SANTPOORT. 10 uur: Ds. N. Padt v. Amsterdam. 6 uur: Ds. G. B. Westenburg vau Beverwijk. liaadsoverzicht. Waren de vorige raadszitting de salarissen der ambtenaren en onder wijzers de clou van de besprekin gen, ia deze zitting was het werk- liedenreglement de spil der ge- dachtengangen en redevoeringen. We hadden tevoren enkele raads leden naar de vorderingen van het reglement geïnformeerd, omdat we vagelijk vreesden, dat de behande ling er van wel een geheele, mis schien, wel meer dan een raads zitting zou vergen, doch vernamen, dat het? geheele zaakje reeds be kokstoofd was, een gaar potje, dat men zóó maar voor het slikken had. Dit bleek in hooftzaak juist te zijn, doch zooals goede gastronomen nog wel altijd aan het menu hebben toe te voegeD, te veranderen of aan te vullen, bleek ook hier, dat enkele raadsleden op dit exquise menu nog iets te bedillen hadden. Dat zij daarmede gevaar liepen enkele hoofdschotels totaal te be derver), daarvan hadden zij geen flauw idee. Ons dunkt dit werklie- decreglement was een menu om te watertanden en de beste koks der arbeiders-organisaties hadden er hun onvolprezen talenten aan ge wijd. Geen wonder, dat het aantal aanzittecden aan den Dinsdag- avonddisch bijzonder groot was en dat zij hoogst voldaan huiswaarts keerden. Wij willen enkele punten van dit werkliedenreglement van naderbij bezien om er den nadruk op te leggen in hoe gunstige conditie onze gemeentearbeiders zijn gekomen, niet alleen in vergelijking bij vroe ger, doch ook in vergelijking met andere categorieën van arbeiders en daarmede geüjkgestalden. Vooraf willen we op een zeer eigenaardige houding van onzen raad de aandacht vestigen, die de vraag wettigt, of onzen raad wel altijd met den noo- digen ernst de gemeentezaken be handelt en afdoet. Ia de vorige raadszitting is namelijk eigenlijk bg vergissing, of door verwarring, het salaris van een onzer gemeente ambtenaren belangrijk verhoogd, meer dan in do bedoeling vau den raad lag. Natuurlij fc wreekt zoodanige vergissing zich. Consequent moest daarop het salaris vau een hooger geplaatst ambtenaar naar verhouding eveneens verhoogd worden, wat nog meer in tegenspraak was met de bedoeling van den raad. En om de maat vau deze onvergeeflijke ver gissing vol te makeD, werd ii de raadszitting van Dinsdag beslist, dat, weder als gevolg van consequentie, de verhooging van den hoogeren ambtenaar, een verhooging, die men volstrekt niet bedoeld of gówenscht had, van terugwerkende kracht moest zijn tot 1 October van het vorig jaar. En weder terwille van dezelfde consequentie, moest men de begane vergissing nu ook toepas sen op het salaris van den evenknie van den eerstgenoomden Jambtenaar. Een dure vergissing. En thans iets over het werkiiedenreglement. Om alle eventueele te trekken verkeerde conclusiea bij voorbaat te voorkomen zeggen we uit den grond van ons hart, dat we ons verheug; n over het meerendeel der bepaling-n van het reglement, die onze gemeentearbeiders in een bij zonder bevoorrechte positie plaatseD, die tot voorbeeld kan dienen voor vele particuliere bedrgfshoofden en werkgevers. Toch komt er onder de vele tegemoetkomingen eene voor, die finantieol niet van zoo groote draagkracht is, maar uit een mo reel oogpunt zeker ernstige beden kingen wekt. Wij bedoelen de verlofstoeslag. In att. 25 lezen we: „De werklieden hebben in elk kalenr derjaar rechtop een verlof met be houd van loon van twaalf werkdagen. Ter gelegenheid vau dit verlof genieten de werklieden een verlofs toeslag ten bedrage van f10" Men ziet het bedrag is niet zeer groot. Veertien dagen vacantiemet f10 op zak daar kan je geen krom me sprongen mede maken. Scheve- ningen, Zandvoort en Noordwijk blijven nog ontoegankelijk voor deze bedragen. Daarover dus niet, maar over het principe. In de eerste plaats twijfelen we er aan of de werklieden, en in het bijzonder de werkliedengezinnen gediend zijn vaD een zooveel daagssh verlof ook al derft men geen loou. Bij het rijk wordt zelfs aan hoo- gere ambtenaren niet meer dan een veertiendaagsch verlof gegeven en de beambten, die men ongeveer ge lijk kan stellen met de arbeiders, genieten een achtdaagsch verlof, allen natuurlijk met behoud van traktement, omdat detractementen dier ambtenaren en beambten jaar wedden zijn en hun salaris niet bij do week of per uur geregeld is. Doch noch bij het Rijk, noch bij de Provincie worden verlofstoeslagen gegeven voor zoover ods bekend en we meenen, dat de raad onzer ge meente met deze bepaling een eigen aardig precedent heeft geschapen. Wat toch zal hiervan weder de const quentie zijn In de eerste plaats vermoedelijk, dat heel spoedig die verlofstoeslag van f 10.voor veer tien dagen verlof te min geoordeeld zal worden en in de tweede plaats, dat, en o.i. met evenveel of misschien nog meer recht, spoedig alle amb tenaren in dienst van de gemeente om een verlofstoeslag zullen vragen tot bedragen naar verhouding van hunnfe tractementen. Zai men zoo danige verzoeken van de hand kun nen wijzen Immers niet. Verder heeft hot reglement den 8-urigen werkdag, 45 urigen werk week voor de gemeentewerklieden gebracht en zijn de loonen evenre dig naar de inkrimping van den arbeidstijd verhoogd. Op Zondagen, Goede Vrijdag, tweede Paaschdag, Hemelvaartsdag, tweede Pinkster dag, de Kerstdagen en Zaterdags na half twee 's middags wordt niet gewerkt. Heeft men hierbjj niet den Nieuwjaarsdag vergeten te noemen. Als aan een werkman eervol ont slag wordt verleend, omdat zijn diensten niet meer noodig zijn, wordt hem een wachtgeld uitgekeerd ge durende een jaar en in bijzondere gevallen hoogstens 4 jaar. Het eer ste half jaar wordt aaa wachtgeld het volie loon uitbetaal! en vervol gens de helft. Dit is een zeer be langrijke concessie, waar iu het par ticulier bedrijf meestal volstaan wordt met een opzeggingstermijn of een extra salaris gedurende een dienstperiode. Het is den werkman in vasten dienst verboden een nering te heb ben of te zijnen huize doen uitoe fenen. Ook mag hij voor derden geen arbeid verrichten. Het mini mumloon bedraagt f21 en wordt ten minste 5 maal na elk jaar dienst verhoogd met minstens 2 cent per uur. Oorspronkelijk stond in het reglement 1 cent per uur en was dit door alle arbeiders-organisaties goedgevonden. Op aandrang van de heeren Brink en Schilling werd dit bedrag verdubbeld. Bij ziekte wordt het loon gedu rende een jaar vol en daarna gedu rende een half jaar voor het drie vierde uitgekeerd. Men ziet het, een zeer gunstige bepaling, doch de heer Brink meende dit schoteltje smakelijker te maken door het toe dienen van een sousje n.l. bij ziekte na een jaar dienst het volle loon voor onbepaalden tijd. Doch alle andere raadsleden, ook zijn politieke verwanten, haalden de neus op voor dit sousje en schoven het ver van zich. Uit een en ander blijkt, welke gunstige bepalingen het reglement voor onze gemeentearbeiders bevat waarover als gezegd wij ons in zekere mate verheugen en die wij het meerendeel van harte gunnen. Vóór men tot de artikelsgewijze behandeling over ging, hield de heer Brink een iet wat propagandistisch», Sateriek-humeristische algemeene bescbeuwiog, waarbij hij en passant, den Wethouder van Openbare Wer ken een vinuigen trap gaf, door hem te verwijten zich veel te weinig met zijn Wethoudersambt te occupeeren dit als een der oorzaken noemende dat met de tot standkoming van het werkliedenreglement zoo lang ge treuzeld was. Hij zei ronduit dat de Wethouder vau O. W. door par ticuliere bezigheden veel te veel in beslag genomen werd, om zich naar behooren wat aan zijn ambt te wijden. Waar hij de Wethoudersfunctie in deze gemeente zoo gewichtig acht, dat zij den geheelen mensch eiseht, zal hij bij de eerstvolgende begrooting met voorstellen tot sa- laiisverhooging voor de wethouders komen die hen in staat zal stellen zich geheel in dienst der gemeente te stellen. ^Burgerlijke Stand der gemeente Velsen van 12 tot en met 14 Maart 1919. Bevallen: J. RolvinkJas- perse d.W. Luutz—Ronner z.J. PoolsBruigom z.C. KrijgerSpits z.E. van Hooff—BourgODje z. en d. J. GroenWijker z.H. C Vrijer Jetten z.J. A. SchweitzerBer kenkamp d.A. van der Wal— Jongbloed z. Getrouwd: J. M. Kouwen en M. B. A. G. HulsmaD. H. van Oosten en J. de Boer. -- C. Smit en J. G. van Veen. Overleden: A. Brandwijk,66 jaar, echtg. van K. Nederlof. E. R. Duijn, 62 jaren, eehtg, van A. Leib. Ingezonden. Mijne Heeren! „Rose Marie" In verband met het ia Uw num mer van 12 Maart 1.1. verschenen artikel van Uwen verslaggever „Wat wil men" zoudt U mij ten zeerste verplichten, het navolgende, als slot der gevoerde discussie, ia Uw geeerd blad op te nemen. Men wil: 1°. opbouwende, geen afbrekende critiek. 2°. dat, waar Uw verslaggever in zijne recensies „beeldspraak" ge bruikt, dezelve voor het IJmuider publiek begrijpelijk en minder dub belzinnig is. Met beleefde dankzegging voor de verleende plaatsruimte, heb ik de te zijn, Arpollo-lid. VIS8CHER1J. Namens de werf Suijver te Amsterdam is op den sleepboottraw ler „Deli" IJ.M, 505 beslag gelegd voor een bedrag van f 6500 Door het Rijkskolenbureau is machtiging verleendkolen aan te koopen, die door eigenaren van Rijnsleepbooten aan readers van visschersvaartuigen worden aange boden. De aankoop moet geschieden door bemiddeling van de kolencom- missie uit de reedersvereenigingen. De aldus verkregen kolen komen in mindering van de rantsoeneeriDg. De vissc'herjj inde Ierse he Zee. Uit brieven uit Fleetwood ont vangen, vernemen we, dat de resul taten der vissoherij in de Iersche Zee langzamerhand beter worden. Meer en meer leert men de goede visehgronden kennen en de besom mingen na zes en achtdaagsche reizen IJMUIDER COURANT Ned. He?v. Kerk. 10 uur Ds. Erdman. Doopages. Gem. afd. Prot. Bond. 10 uur: Geen dienst.; Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Dj. Creutzberg v. IJmuiden Collecte voor do Zending. 5 uurDs. Eggink en Ds. M. G. Blauw v. Schoten. Ouder avond der Zondagsschool. Met Zangkoor. Qeref. Kerk. N d. Herv. Kerk. 10 uur: Dr. P. Blaauw, pred. direc. teur van het Diaconessen- huis te Haarlem, 5 uurGeen dienst. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Dr. G. A. vau den Bergh v. Eijsinga. Matth. 27 11. „Jezus voor Pilatus." Evangelisatie. Zitting van II Maart 1919. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 3