ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN De Zomertijd. No. 355. Zaterdag 5 April 1919 4© Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 8 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten Tot plaatsing van adverten tlBn van bal ten de gemeente Y1LSEN In dit blad ls uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. R O E L S E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Naaml. Vena, Uitgevers Mij, „IJaauiden" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIS: N. V. Drukkerij Siujewel, Willemsplein 11, IJmuiden Telefoon 158 ASVERTENïIEN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 ets. per regel. Advertentiesontraeten tegen zeer bilipk tarief Advertentiën uit er 18 k in te send en WOENSDAG en ZATERDAG tot S nar v.m, Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. BERICHT. Door verhooging van arbeids- loonen zijn wij genoodzaakt voor kleine advertenties en familieberichten, bij vooruit betaling, 10 ets per regel te berekenen. DE ADMINISTRATIE. Gemeenteraad. Wij berinneren er onze lezers aan, dat Zomertijd aanvangt. De klok moet Zondag vóór net naar vooruitgezet worden. Maandag a s. de bed gaan uur Vergaderingvan Dinsdag IA pril 1919 Vervolg. De heer Landeweerd zegt dat het Roode Kruis toch alleen in oorlogstijd zorgt voor ziekenver pleging voor militairen. De heer Netseher merkt op dat het Roode Kruis verleden jaar gereorganiseerd is. De heer Handgraaf verdedigt nogmaals uitvoerig het verleenen van subsidie aau de Mariastichting Spreker zegt dat het de gemeente enorme sommen zal kosten, ook de jaarlijksche exploitatie. Spreker zegt dat geen enkele inrichting zoo goedkoop kan verplegen als de R. Kath. inrichtingen en toont dit met cijfers uit de Haarlemsche zieken huizen aan. De heer Brink herhaalt nog eens persoonlijk niet te zulleD mede werken aan een subsidie voor een Roomseh ziekenhuis. Spreker is /fen blijft voor een gemeente zieken huis, al kan hij heel goed medegaan jet de meeniog, dat wij het voor best met de Roode Kruisin- richtihgkunnen doen. De hè&i; Schilling zegt ook per soonlijk niet te zullen medewerken om subsidie i;e geven .aan eenige Roomsche instelling, Upreker doet dit niet omdat de Roomsehen traehten van alles de macht in handen te krijgen. Wij arbeiders hebben tegenwoórdig zooveel last van onze Roomsche bestrijders, dat wij ons vierkant tegenover hen stellen. En daarom hebben wij gaarne wat meer belastiDg er voor over om een gemeeDte ziekenhuis te stichten. De Voorzitter wil opmerken dat de Roomsch-Katholieken een groot deel onzer bevo'king uitmaken ea dat zij er toch recht op hebben om in een ziekenhuis van hun con fessie verpleegd te worden. Waar de gemeente zelf nu geen zieken huis kan houwen, krijgen wij een ziekenhuis met een betrekkelijk kleine subsidie. Wat het door den heer Brink voorgestelde besluit betreft inzake een opdracht aan B. en W. om aan den raad een raming van de bouw- en exploitatiekosten binuea 4 maanden voor te leggen en om de mogelijkheid van particulieren steun te onderzoeken, zegt de voor zitter dat hij dit niet aan B. en W. doch aan de ziekeuhuiscoommissie wil opdragen. De heer Schuitenmaker wil aan de katholieken de vrijheid laten om zich te laten verplegen, waar zij willen. Maar spreker eischt die vrijheid ook voor andersdenkenden op en kan daarom ook niet medewerken om hier allereerst een Roomseh ziekenhuis op te richten. Dan wil spreker een gemeente ziekenhuis oprichten, dat geheel neutraal is, waar voor ieder plaats is. En dan heeft spreker er per soonlijk meer voor over dan f 10 moer belasting per jaar, want dan voelt hij zich oen zoon van het oude Holland. De Voorzitter zegt te willen opmerken dat de Roomschen toch ook zonen van het oude Holland zijn. De heer Schuitenmakerzjgt dat de zonen van het oude Hoi land altijd zijn opgekomen voor de vrijheid. Dat was steeds hunleuze. Spreker ziet veel, dat tegen die vrijheid ingaat. En daarom komt hij als Protestant op voor zijn over tuiging. Da heer Bosman zegt dat Roomseh en Protestant tegen elkaar worden uitgespeeld en spreker be treurt dit. Spreker wil een zieken huis, dat neutraal en voor ieder beschikbaar is en zegt dat er alleen jammer uit kan voortkomen, wan neer men verschillende geloofsge- nooten tegen elkaar opzet. En het moet op den duur tot botsingen komen, zooals vroeger. Vooral vo-o-i de arbeiders kan daar alleen ellende uit voort komen. Spreker zou wen- schen dat allen zich zonen van Nederland voelen. De heer Netseher zegt dat hier critiek wordt geoefend op het werk der Ziekenhuiseommissie. Men spreekt zelfs van twee commissies, de eene commissie was van voor de oorlog, daar weet spreker niets van. Laten wij over dit wicht niet meer praten. Maar spreker wil het voor de andere Commissie opnemen welke door den raad is benoemd en die in een paar jaar met een rapport is gekomen. Wat sprekers standpunt ten opzichte vsn de kwestie betreft, die wil hij later kenbaar maken. Spreker heeft gehoord dat het Roode Kruis nu te IJmuiden een Ziekenhuis wil stichten. Spreker bevreemd dit, omdat bij verwacht had dat bet Roode Kruis in oorlogs tijd een ziekenhuis zou hebben op richt. De heeren die er echter ge weest zijn, zullen het wel weten. Spreker zou willen dat de Zieken huiseommissie een onderzoek naar deze nieuwe inrichting instelde. De heer V ermeuleu zegt dat men indertijd gewild heeft dat het Wykgebouw van het Witte Kruis beschikbaar weid gesteld voor ziekenverpleging. Ofschoon dit ge bouw slechts 12 bedden telt, bleek de exploitatie zoo duur, dat men er niet aan begonnen is. Nu wil men met een ziekenhuis van het Roode Kruis komen. Spreker is er niet tegen, maar vraagt wis de exploi tatiekosten zal dragen. Als deze voor rekening van de gemeente zullen komen, zal het een heel bedrag wezen. Spreker is voor toekenning der subsidie aan de Maria-Stichting. Daarmede zegt spreker niet dat hij is tegen een Neutraal Ziekenhuis. Als het Roode kruis om een subsidie komt en hier b.v. een Diaconessen- huis komt, zal spreker ook zijn voor steun aan deze inrichtingen. De discussies hebben niet op een hoog peil gestaan, het politieke element voerde den boventoon. In deze oorlogsjaren hebben wij kun nen leeren wat de Roomsche zieken verpleging waard is. Dat hebben wij in Frankrijk kunnen zien. Daar heeft men voor den oorlog de zusters weggejaagd De heer Schilling: Als zij hier zoo dcor gaan, gebeurt dit bier ook. De heer Brink: Wiens schuld? De heer Vermeulen: En in den oorlog mochten de zusters weer terugkomen en zij zich wijden aan verpleging. Er is een onedele en een edele strijd en de strijd van de zieken verpleging is een edele strijd, een strijd van barmhartigheid. De heer Schilling: Houd u nu maar op. Het is toch ergerlijk dat u preekt over barmhai tigheid, ter wijl de arbeiders worden verdrukt, gepijnigd, enz. De heer Vermeulen zegt te gelooven dat de heer Schilling het ideëele ziet in d6 verheffing der arbeiders. Onze tijd is echter zoo realistisch, dat het wel eens goed is dat zulk een edelen strijd nog eens in 't licht wordt gesteld. De heer Bosman zegt dat de Vermeulen de raadsleden tart. Alle verpleegsters geven zich geheel aan hun werk, ook die in de neu trale ziekenhuizen. De heer Vermeulen zegt niets geen kwaad van de neutrale zie kenhuizen te zeggen, maar wel zijn de confessioneele ziekenhuizen hier aangevallen. Verschillende leden protesteeren daartegen. De heer Schilling: Er is hier niets tegen de confessioneele zie kenhuizen gezegd. De heer Vermeulen beveelt aan het voorgestelde subsidie aan de Mariastichting te verleenen. Als de beer Sluiters en andere leden het woord vrageD, stelt de heer Daimeij er voor over te gaan tot de orde en het voorstel van den heer Netseher in stemming te brengen. Het voorstel van den heer Dal meijer wordt aangenomen met 10—5 stemmen. Tegen de heeren Handgraaf, Hoog land, S!uite:s, Uijtendaal en Ver meulen. Het voorstel van den heer Net scher om aan de ziekenhuiscom missie op te dragen een onderzoek in te stellen naar het ziekenhuis van het Roode Kruis te IJmuiden, wordt aangenomen met 104 stem men- Tegen de heeren Handgraaf, Hoogland, Uijtendaal en Vermeulen. De heer Sluiters vraagt het woord voor een persoonlijk feit. Spreker zegt dat het bestuur der Mariastichting thans bereid is be vonden de gemeente een controlee rend geneesheer te laten aanwijzen, en dat zij ook tot andere tegemoet komingen bereid is. Spreker wii op merken dat de ziekenhuiscommissie wellicht vóór het subsidie zou zijn geweest, als het bestuur indertijd ook daartoe bereid was geweest. Het bestuur heeft toen echter da delijk den pas afgesneden. De heer Landeweerd zegt dat dit toch geen persoonlijk feit is. De Voorzitter is ook van deze meening. De heer Sluiters is bereid het debat dan te staken. De heer Handgraaf vraagt ook het woord voor een persoonlijk feit. De Voorzitter zegt op deze wijze niet te kunnen voortgaan. Het voorstel van B. en W. tot uitgifte van grond in erfpacht aan woningbouwverenigingen (stichtin gen), waarbij in behandeliag komt een adres van den gemeentelijken woningraad inzake vaststelling van den canon, vindt bestrijdicg bij den heer Vermeulen die er een wijzi ging ia wil. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 12—2 stemmen. Vóór de heeren Landeweerd en Voeren. Het door den heer Vermeu len gewijzigde voorstel wordt met algemeece stemmen aangenomen. In behandeling komt het rapport van de commissie van onderzoek inzake de onregelmatigheden, voor gekomen bij het Levensmiddelen- bedrijf. De Voorzitter zegt dat het altijd de gewoonte is geweest dat in zaken, betreffende het Levens middeleubedrijf, de heer Handgraaf antwoordt. Spreker verzoekt dit echter thans niet te doen, omdat hij de verantwoordelijke persoon is. Wii men dus persoonlijk aanva.len, dat men het dan spreker doe. De heer Brink houdt uitvoerige beschouwingen én memoreert hoe veel arbeid de commissie aan deze zaak heeft gewijd. Spreker is van meening dat de leiding in den persoon van den heer Handgraaf tekort is geschoten, al wil spreker hem danken voor het geen hij heeft gedaan. Spreker wil nog even spreken over de conclusies van het rapport. Spreker stelt zich op het standpunt dat corruptie bij ambtenaren zoo streng mogelijk gestraft moet wor den. En spreker kan zich begrijpen dat de publieke opinie de voorge stelde straffen' te gering acht. Het stukje van Jhr. Mock schakelt spre ker uit. Een oud-cfficier wil natuur lek de geringste vergrijpen op mili taire wijze straffen. Maar een arbei dersorganisatie eischte ook strengere straffen. Spreker wijst er echter op, dat de behandeling dezer zaak in 'c openbaar ook reeds een straf is voor de betrokkenen. Spreker critiseert verder de leiding van den Burgemeester inzake de distributie. De Voorzitter zegt te meenen dat wij ua afloop dezer oorlogsjaren vrijwel tevreden kunnen zijn. Deze jaren waren voor onze gemeente zeer moeilijk, omdat onze gemeente hoofdzakelijk een arbeidersbevolking heeft. In andere plaatsen, met een meer gegoede bsvolking, waren de rantsoenen ruimer. Het was zaak de rantsoenen zoo goed mogelijk te verdeelen en do dingen voor be derf te bewaren. Spreker gelooft dat dit zoo goed mogelijk is geschiedt en meent, dat men hier nietzoo in files heeft moeten staan als in andere plaatsen. Spreker zegt verantwoordelijk te zijn voor de distributie, doch hij heeft alles overgelaten aan den heer Handgraaf. En spreker is den heer Handgraaf dankbaar voor zijn grooten steun. Wat de voorgevallen kwesties betreft, spreker zegt dat de admini strateur geschikt was voor zijn taak. Hij werkte vlot. Stemmen: Te vlot. De Voorzitter. Maar de ge- heele administratie heb ik hem niet willen afdragen. Ook met den boek- houder hebben wij het niet getrof fen. Wij hadden echter geen beter en moesten het er mee doen. Het voorgevallene met de zeep door de ambtenaren betreurt spre ker ten zeerste. Dit is hem tegen gevallen, hij had het niet gedacht. Het ergste wat is voorgevallen vindt spreker echter de zeepdief- stal, die nu pas is uitgekemen. Er was een groote partij zeep, die in beslag was genomen. Deze zeep heeft in een kast gelegen op het distributiöbureau en nu blijkt er veel gestolen, vanaf September tot nu toe. Men haalde een sleutel van de vierde afdeeling en daarmede werd de kast geopend. Spreker erkent dat hier nalatigheid is, dat er meer toezicht had moeten wezen. Wat het rapport betreft, spreker gelooft dat het overdrijft. Het heeft nu dea indruk gemaakt, dat Velsen een der slechtste levensmiddelen- bedrijven van het land had en spreker gelooft dat dit niet zoo is. Behalve de onbetrouwbaarheid van den administrateur gelooft spreker, dat de zaak te breed uit gemeten wordt. De heer Schilling zegt te meenen, dat de voorzitter een ver keerde manier van verdediging volgt. Spreker zegt, dat de administrateur zoo geraffineerd was, dat het een zeer strenge leiding had moeten zijn, die hem van corruptie had kunnen vrijwaren. Spreker zegt, dat de voorzitter de zeepdiefstal nu het ergste vindt. Maar daartegen komt spreker op, want dat zal Barbertje zijn, die moet hangen. Men is soms blij op 't laatste oogenbiik zoo'n Barbertje te vinden. Er zijn echter andere schuldigen. Als het waar is, wat men nu vertelt, dat de vroegere administrateur partijen broodbons verkocht te Amsterdam, dan vindt spreker dat veel erger. En er zijn meer broodbons vermist, waarvan men niets weet. Spreker vindt de zeepdiefstal daarom wel erg en kan zich niet begrijpen dat men 1/i Ms. zeep nog niet mist. De beer Schuitenmaker zegt dat de Voorzitter de toostand aan ons Leveusmiddelenhedrijf niet zoo ongunstig noemde. Spreker wijst er echter op dat toen de administrateur ontslagen was en den heer Hand graaf gevraagd werd of de controleur v. d. Wateren geschikt was ^den administrateur op te volgen, deze dadelijk antwoordde: neen. Dit siert den heer Handgraaf. En toch heeft deze persoon nu al een half jaar de administratieve leiding en laat men het sukkelen. Spreker hekelt dezen toestand. De heer Sluiters zegt dat de Commissie zich op het standpunt heeft gesteld, de zaak te onderzoë- ken zonder aanziens des persoons. Wien het zou treffen, dien zou het treffen. Spreker zegt dat de ver strekking van zeep aan ambtenaren hem ook het sterkst en het pijn lijkst heeft getroffen. Want hieruit bleek dat er verwording heerschte onder het personeel van het Distri butiebedrijf, omdat zij in het kwaad geen kwaad meer zagen. Spreker critiseert verder de ad ministratie van het Levensmiddelen- bedrijf. De controle was allergebrek kigst of er was geen controle. Het had niet moeten kunnen voorkomen dat de administrateur een bedrag van f 15000 persoonlijk ging betalen, terwijl alles over de bank ging. Spreker wil nog coneludeeren dat het geld aan den veearts als hoofd van den keuringsdienst betaald, weggegooid is. Spreker hoopt dat de personen, die fooien hebben aangenomen, zeer ernstig zullen worden berispt. De heer Vermeulen deelt mede dat de heer Evelein bereid is thans den grond te Jan Gijsenvaart tegen f 1.25 per M2 aan de gemeente te verkoopen. De raad besluit hierop den grond (13000 M2j voor dezen prijs te koopen IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1