Ji AQBES foor Wilwerk V eiling (woudsproolijes Too verliet! MEISJES - Z PING KOOR Flinke Dagdienstbode Dagmeisje. VRIENDIN. B. WORTMAN, Op verzoek van den heer Ver meulen wordt de vergadering hierop geschorst tot de volgende week Dinsdag. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Alhier is opgericht een afd. van den bond voor den Christelg ken Middenstand. Tot bestuursleden zijn benoemd de heeren Ds. Erdman, F. Beenhakker, B. Dammers, G. van Rhijn en en F. Popta. Reeds zijn ruim 25 leden toegetreden. In de jaarvergadering van het bestuur der Hervormde Scholen, waaraan een ouderavond verbonden was, is aan het aftredend hoofd der bewaarschool, Mej. Tjaden, een huldeblijk aangebeden. Tusschen de werkgevers en werknemers in de metaalindustrie is overeenstemming verkregen voor een nieuwe, voor de werknemers belangrijk betere loonregeling, bij een wekelijksehe arbeidstijd van 54 uur en 7 dagen verlof per jaar met behoud van loon en verlofs toeslag. Ook bij de ijsfabrieken is een verbeterde loonregeling inge voerd met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1919. Een ziekenhuis!® iJmsiiden 'tls een waarheid als een koe, dat het meerendeel der menschen meer interesse schenkt aan gebeur tenissen buiten zijru gezichtskring, dan aan die, welke in zijn onmid dellijke nabijheid plaats grijpen. Als men het meerendeel onzer IJmuldenaren zou vragen„Wat staat er op het sluiseiland tusschen hit groote en kleine toeleidings- kanaal uit zee naar de sluizen dan zal iedereen zeggen Wel, sol datenbarakken, thans misschien verlaten, doch voor korten tijd nog bevolkt door gemobiliseerde». Zso was 'tja, doch zoo is 'tthacs niet meer. Uitwendig staan daar nog „barakken", doch voor de weinigen, dn zich wel voor de gebeurtenissen in hun nabije omgeviDg interesseer reD, is het geen onbekendheid meer, dat de uiterlijke barakken, inwendig een methomorphose hebben onder gaan, waardoor ze zijn herschapen van een bergplaats van zonen van Mars in een inrichting ten diers'e van de lijdende menschheid. De voorgeschiedenis is kort. Het eomi;é voor IJmuiden van het Nederland sche Roode Kruis, dat gedurende de oorlogsjaren de welwillende beschik king had gekregen over een lokali teit aan het einde van de Kanaal straat en daarvan een keurige zieken- en gewonden inrichting had gemaakt, moest, nu door de ver anderde tijdsomstandigheden dit ge bouw aan zijn oorspronkelijke be stemming moest worden teruggeven, naar een andere lokaliteit omzien, dat in de plaats zelve niet te vinden was. Dank zij de ijverige bemoeiingen van den beer Th C. Zur Naaien, voo-zitter van het Comité IJmuiden van het R:ode Kruis, waarbij deze de meeste medewerking mocht on dervinden van den voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, Prins Hendrik der Nederlanden, van den Minister van Oorlog en van den gewestelijken commissaris van het Roode Kruis, Jhr. van Riemsdijk te Haarlem, kreeg men de'besehikking over de groote barak en bijgebouwen op het Sluiseiland, om daarin over te brengen het verplegingsmateriaal uit het te ontruimen gebouw. M^n ging verder en verkreeg toestemming deze barak in te richten tot zieken huis ook buiten dienst van Roode KruisgevaUer, d. w. z. het Neder landsche Roode Kruis stond het Comité van IJmuiden een ruim crediet toe om het houten omhulsel te benutten voor het inrichten van een ziekeninrichting ten dienste van allen, die hulp en verpleging in een inrichting behoefden. Het Comité voor IJmaiden heeft van deze toe zegging zoodanig gebruik gemaakt, dat het van het houten gebouw een ziekeninrichting heeft gemaakt, die veor jaren in de behoefte aan zoo danige inrichting kan voldoen. Ten bewijze daarvan willen we het een en ander over de inrichting mede- deelen. Het uitgestrekte gebouw, waar van men van buiten niet zou zeggen, dat bet zooveel ruimte biedt, heefc aan de zuidzijde twee hoofdingangen met dubbele deuren en tochtdeuren. Treedt men de eerste hoofdingang binnen dan vindt men achter tochtdeuren rechts de ingang voor de mannenzaaleen lokaliteit van 13 bij 17 meter, met ventilatie inrichtingen aan de noord- en aan de zuidzijde en van boven. Thans zijn daarin reeds 17 bedden geplaatst die tot rusten nooden en waarin gemakkelijk 30 tot 35 bedden plaats kunnen vinden en in ernstige geval len bijv. bij epidemiëen zelfs 45, zonder dat ruimte voor een goede behandeling zal ontbreken. AaD het einde van de twee meter bveede gang, die door het geheele gebouw loopt, terzijde van de mannenzaal en met een aparte ingang van buiten treft men de kleine operatiekamer aan links en rechts twee kamers voor klassepatienten. Aan het einde van de hoofdingang, die rechthoekig op de groote gang loopt, vindt men links de keuken, die weder met een aparte ingang van buiten in ver binding staat aan de noordzijde, zoodat alle boodschappen voor de keuken kunnen worden afgegeven zonder met het inwendige van het gebouw in aanraking te komen, In de keuken vindt men aanrechten met gelegenheid tot electrische ver warming, gootsteenen, een groot fornuis, kasten enz., kortom alles watin een moderneziekenfcuiskeuken noodig is. In de dcorloopende breede gang komen verder uit links de bestuurs kamer, een groot vierkant lokaal en rechts de badkamer met closet, we ke kamer weer verbinding heeft met de groote operatiekamer met ballonverlichting en waarin voor stofdoorstuiving een zoldering is aangebracht. Ook deze groote operatiekamer komt weder in de breede gang uit met dubbde deuren voor het ge makkelijk indragen van brancards. Daar tegenover vindt men weder links in de gang de slaapkamer voor de pleegzusters, groot genoeg om daarin zes bedden te plaatsen en d e weder grenst aan een groote conversatiezaal met een riant uit zicht op het zuider toeleidingskanaal. Aan het einde van de gaug treedt men de vrouwenzaal binnen, die ongeveer 13 bij 15 M, groot is en plaats biedt voor ongeveer evenveel bedden als de mannenzaal. In deze zaal bomt uit de kamer voor chirur gische patiënten, een kamer van ruim 9 bij 9 M., terwijl men vanuit deze kamer door de gang weder bereikt een klassekamer voor vrou wen met ruime plaats voor twee bedden. Daarnaast ziet men de groote linnenkamer, terwijl he! einde der vang weder toegat g raar buiten get ft door middel van toe <t- en buitendeuren. Voegen we hieraan toe, dat alle zalen naast zich hebben closets en waschinrichtingen, welke nuttige inrichtingi n men er ook vindt voor de klassepatienten en voor het personeel, dat overal electrische verlichting is aangebracht en ge legenheid tot verwarming en ook tot ventilatie voor elk onderdeel dan kan men een klein begrip krijgen van de hoogst noodzakelijke, hoogst nuttige en hoogst practische inrich ting door het Comité voor het Roode Kruis alhier gesticht. Bren gen we daarbij in herinnering, dat het Comité de beschikking kreeg over den houten romp van dub bele wanden zoodat alle inwen dige vertimmering en inrichting moest worden aangebracht, dan komt aan den geneesheer voor het Roode Kruis Comité alhier, Dr. E F. Romelinp, hulde toe voor de uitnemende wijze, waarop volgens z'dn plan dit gebouw is ingericht tot een model ziekenhuis, dat of schoon van houten omhulsel, van binnen alles biedt, wat in een moderne ziekeninriebting aan hygiëne en aan middelen vereischt, wordt. Op eenigen afstand van het groote ziekenhuis bevindt zich een aparte barak voor het opnemen van lijders aan besmettelijke ziekte», terwijl naast en rondom het groote gebouw nog voldoende grond is voor aanleg van tuin of park om herstellenden zieken gelegenheid te geven in de buitenlucht onder voldoende be schutting aan te sterken. Met nadruk vestigen we er nog de aandacht op, dat ofschoon de geheele inrichting, wat het medisch beheer betreft, staat onder toezicht van den Roode Kruisdokter, iedere patient, daarin opgenomen onder behandeling kan blijven van zijn eigen geneesheer. En thans nog een enkel woord over het groote nut en het belang van deze ziekeninrichting in verband met de hangende kwestie over den bouw van een gemeente ziekenhuis en over subsidie aau een Maria- stichting in onzen gemeenteraad aan de orde. We .kunnen dan volmondig be amen, wat een groot aantal raads leden Dinsdagavond in de vergade ring mededeelden, nadat zij een be zoek aan deze inrichting hadden gebracht; dat de ziekenhuiskwestie voor deze gemeente voer jaren van de baan is, door de stichting van dit gebouw; dat men thans zeer rustig de tijden kan afwachten tot de bouw van een steenen, gemeentelijk zie kenhuis kan vallen binnen de Snan- tieele draagkracht van de gemeente en dat h8t verleenen van subsidies voor den bouw van confessioneele inrichtingen thans op den achter grond is gedrongen. Uit ons zeer welwillend verstrek te inlichtingen kunnen we nogme- dedeelen, dat de exploitatiekosten van deze mooie en kostbare inrich ting, zoowel als die van de inrich ting, geheel gedragen zullen worden door het Nederlandsche Roode Kruis dat zoowel on-als minvermogenden kunnen en zullen worden cpg-mo- men, zonder onderscheid desgeloofs en dat d6 verpleegkosten naar ver houding tot andere plaatsen laag zullen zijn. Dan meenen we dat de gemeente en in het bijzonder IJmui den grooten dank is verschu d;gd aan het Nederland he Rooif Kruis ea in het bijzonder aan he; Omité voor IJmuiden, haar bestuur en haar geneesheer. Reedersvereeniging. Woensdag, is een drukbezochte Duitengewor.e algemeene ledenver gadering van de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen gehouden onder voorzitterschap van den heer A. S Groen. Mededeelin- gen werden gedaan van de over eenkomst inzake het verkrijgen van briketten en kolen uit Belg en het verzenden van viscb naar België, eveneens over de resultaten van d6 export-regeling van 1 Februari tot half Maart. Vervolgens 'k-wam de besprefe»g- van den export aan de orde, waarbij gewezen werd op de bezwaren, die deze ondervindt door de hooge N.U.M. rechten. De voorzitter deelde mede, dat, de minister van Landbouw reeds lang toestemming had gege- ven tot verlaging van de rechten, maar dat tengevolge van eenmee- ningsverscbil tusschen den minister en de N.U.M. deze verlaging nog steeds niet was ingevoerd. Besloten werd het volgende telegram aan den minister en aan de N.U.M. te ver zenden „De vereeniging van reeders van visschersvaartuigen te IJmuiden, in vergadering bijeen dringt er op aaD, dat de. reeds goedgekeurde verlaging der consentrechten voor visch ten spoed'gste in werking treedt aange zien eonsentrechten onevenredig zwaar op den uitvoerhandel drukken en de markt daaronder zeer lijdt." De besprekingen waren overigens vooral gewijd aan de vraag, wat gedaan kan worden oai den afzet van visch naar het bezette gebied te bevorderen en wel tegen zooda nige prijzen, dat het visscherijbe drijf loonend zal blijven. Als een vair de belangrijkste belemmeringen werd naar voren gebracht het werkeD van de „Algimex", die met alle mogelijke midieleu tracht-, den ge- heelen invoer van visch in het be zette gebied van Duitschland in handen te krijgen en den vischban- del uitschakelt. Van bestuurszijde werd medegedeeld, in hoeverre voorbereidende stappen zijn gedaan, om hiertegen op te treden. Algemeen wemchte de vergade ring dat het bestuur krachten voort zou gaan om maatregelen te nemen, dat de vrije handel door de Algimex" niet werd uitgeschakeld, en ten slotte werd besloten, dat zoolang plannen van hef bestuur niet defi nitief zijn uitgewerkt, de reederijeD, die daaraan behoefte hebben, indi vidueel met het bestuur overleg kun nen plegen ter behartiging van hunne belangen, totdat de difinitieve regeling is vastgelegd. SANTPOORT. Ü8 villa Henriëtte aan den Bre- deroscben weg, die Zaterdagavond te Haarlem in openbare veiling zou zijn gekomen, was reeds door onder- handschen aankoop het eigendom geworden van den heer C. de Vries Jr. alhier. De zwijntjesjagers hebben Santpoort als terrein van hun arbeid gekozen. Verleden week Donderdag werden twee rijwielen weggenomen ten nadeele van den heer Reulink alhier. Nu vermist de heer J. P. v. Brussel het zijne. Van Vrijdag op Zaterdagnacht is in de villa Spaarnheuvel, vroeger bewoond door den heer J. M. H. Kruimel, ingebroken, De dieven hebben al wat naar koper riekte, als koperen deurkrukken enz mede genomen. Gedurende de maand Maart werd de Ruïne van Brederode door 210 personen bezocht. Het aantal bezoekers was in het afgeloopen kwartaal 370. Op het door vele bewoners van Santpoort (dorp) tot den heer Directeur-Generaal der Postergen en Telegrata gericht verzoekschrift ten einde weder invoeriDg der tijde lijke opgeheven 4e postbestelling te verkrijgen is eene gunstige beschik king ontvangeD, terwijl maatregelen zijn getroffen, waardoor de van het hulppostkantoor Santpoort (dorp) af te halen sangeteekesde stukken aldaar tijdig aanwezig zullen zijn. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken in de gemeente Velsen was aan het adres eene adbaesie- betuiging gezonden. Uit de Provincie ORGELBESPELING. in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 8 April 1919, des nam. van 2—3 uur, door den heer Louis Robert. Programma 1. Fantasie d.kl.t. J. P. Sweelinek 2. Pastorale J. S. Bach 3. Fuge no. 1 ünerden Namen B.A.C H. R Schumann 4. Melodie A!ex Guilmant 5. Eerste gedeelte v. d. Sonate d.kl.t Alph. Mail y Terstond gevraagd een Wascb geheel buitenshuis. Adres te vernemen bureau van dit blad. Gevraagd een Adres: Stationsweg K20b, Velsen. Voor direct gevraagd een net Meisje. Adres Oranjestraat C 31. Gevraagd een flinke nette Werkster voor drie dagen in de week. Adres letter R bureau van dit blad- Eenv. Dame, P. G. besch. algem. ontwikkeld, leeft, tusschen 30—40 j. zoekt een beschaafde Br. fr. letter A bureau van dit blad. Een LOGGERSLOEP te koop aangeboden, boo goed als nieuw, kopervast. Te bevrageD bij A. KRIJGER, Prins Hendrikstr. 23 Huizen te koop is en blijft toch maar bij Enschedéstraat 27. Algem. Vergadering van Aandeelhouders in N.V. Ijsfa briek ifKennemerland/' te VELSEROORD op DONDERDAG 10 April 's avonds 6 uur in Hotel „DE PRINS" te Velsen. DE RAAD VAN BEHEER A dvertentiën. Inplaats van kaarten. Geboren: ANTONIÜS GERARDUS zoon van J. W. BOKHORST W, A. BOKHORST— Meeuwenoord IJmuiden, 2 April 1919. Julianaka'ie 19. Nette Dagdienstbode Net Dagmeisje gevr. niet beneden 16 jaar. A.dres bureau van dit blad. te SANTPOORT wegens sterfgeval op Donderdag 10 April '19 voorm. 10 uur ten huize van den heer J. J. KUIJFF, RQksstraatweg G 109 van eeu nette INBOEDEL waarbij: linnenkasten, tafels, stoe len, piano, ledikanten, bedden met toebehooren, spiegels, schilderijen, antieke staande gangklok, Jap. thee bladen, pendule?, vloerkleeden, gor dijnen, keukenfornuis, enz. Daags te voren te bezichtigen. Makelaar D. BUS. I irccteur N. GONLAG. op Vrijdag 11 April 1919, Cycloop IJmuiden Opvoering van: Entree f 1. ZANGSPEL IN 3 BEDRIJVEN. - (belaXtiDI inbfpp) Aanvang 8 uur Kapwerk T. Groot IJmuiden. Costumes W. Buech Zaandam. Praatsen te bespreken op den dag der uitvoering. Na afloop Bal. Costumière Patrimonium Noordzijde 34rood Bericht met deze de ontvangt van de Voorjaarstalen en de groote prijsverlaging der stoffen. De nieuwste stalen van Zwitschersche zijden, blouses en japonnen. Het adres voor het maken van Mantelpakken, Bruids- en Aan- nemingscostnmes, Avond?oilletfen, Blouses, Rokken, enz. tegen con- curreerende prijzen. Ziet mijn gebloemde voille stoffen. TARIEFSVERLAGING BADINRICHTING Kuipbaden 40 ets. Douchebaden 25 ets. ZEEP en BADDOEK worden wederom gratis verstrekt. Dagelijks geopend tot half zes 's Maandags gesloten Billijke abonnementen. Telefoon 307 Telefoon 307 te bevragen Willebrordstraat no. 13 Vei seroord. gevraagd, loon f 4.50 4 f 5.per week, of WERKSTER 2 dagen per week. Adres Mej. Deudekom, Zeestraat 7.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 2