ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 355. De Statenverkiezingen Zaterdag 5 April 1919 H> IH HirCTmrwnW II111 illi v,inn ill HI ma 4e Jaargang TWEEDE BLAD Officieel. Kennisgeving. Staat der gemeente- Eigendommen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat een afschrift van den staat van hetgeen naar het burgerlijk recht eigendom der ge meente is, tegen betaling der kosten, ter gemeente-secretarie (IVe Af- deeling) verkrijgbaar is. Velsen, 31 Maart 1919. Burgemeester en Wethouders voorn. de Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMA AT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat het verzoek van J. van Vrede te Haarlem, om op het perceel, kadastraal bekend Ge meente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L No. 1043, te mogen oprichten een taanderij, waarin geplaatst zullen worden een pomp en rollen, gedreven door een electromotor van 2 P. K,, door hen is toegestaan. Velsen, den 2 April 1919. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMA AT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DAN1 ELS. Kalkeieren. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeere kennis dat de prijs van de kalkeieren ten behoeve van zieken en zwakken verlaagd is op 5 cent per stuk. AGENDA. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur. ZONDAG. Bioscoop, Cycloop, 3, 5 en 8 uur. MAANDAG. Bioscoop, Cycloop, 8 uur, Boaz-bank, Kanaalstr. 37, 7— 9 u. Nutsspaarbank,Helmstr. 9,7—9u DINSDAG. Gemeenteraad ten gemeentehuize, half acht. Predikbeurten. Zondag 6 April 1919. IJMUIDEN. 3 uurDs. Creutzberg, Boopsbe diening. 10 uur: Prof. H. Y. Groenewegen van Amsterdam. 10 uur: Ds. F. Kramer van Bever wijk. 5 uurdezelfde. VELSEROORD. 10 uur: De heer J. Brederveld. 5 uur dezelfde. VELSEN. 5 uur: Geen dienst. WIJKEBOOG, Geref. Kerk, 10 uur: Ds. Kok. 5 uurdezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv, Kerk. 10 uur: Dr. G. A. van den Bergh v. Eijsinga. Matth. 27 47b „Het roepen om den Profeet". ËvangeiisHtó, 10 uur: Ds. C. H. Nolke van A'dam. B&adsoverzfeht. Zitting van I April 1919. Die Dinsdagavond in de vergadering van onzen gemeenteraad het oor kritisch te luisteren had golegd, zou verbluft zijn geweest ova; de licht zinnige wijze, waarop over zeer belangrijke zaken van de bestuurs tafel werd gesproken ea e ver den driesten moed, waarmede beginsel kwesties tegenover elkander werden uitgespeeld. Bepalen we ons eerst tot de zoogenaamde „onregelmatig heden" aan het levensnhddelenbe- drijf, zoo genoemd in het officieele rapport, doch welke bi) de d'seussies zijn gebleken niet m-nder dan ver duisteringen en Qitfstailon geweest te zijn, althans van de zijde van den meest vooraan gestaan hebben den ambtenaar. Of is dat geen mis drijf, als men honderden broodkaar ten zich toeeigend, niet voor eigen gebruik, dcch om daarmede handel te drijven, ze te verkoopen voor klinkende munt in de Roode Leeuw, hooren we achter ons op de publieke tribune zeggen, bewijs dat het publiek blijkt aar beter op de hoogte is dan de raad. Alvorens de discussies toeteiateD, wenschte de Voorzitter e6n mede- deeling te deen, die een kloek woord scheen. Ten onrechte zegt de Voor zitter wordt de heer Handgraaf ver antwoordelijk gesteld voor hetgeen aan het levensmiddelenbedrijf is geschied. Dat is onjuist. De heer Handgraaf heeft mij ter zijde gestaan met groote werkkracht, waarvoor ik hem zeer dankbaar ben, maar voor de gang van zaken aan het bedrijf ben ik verantwoordelijk en verzoek ik bij de discussies daar mede rekening te houden. Wij zei den „dit scheen een kloek woord". Doch de Voorzitter toonde daarmede slechts zijn pappenheimers te ken nen en een goede dosis menschen- kennis te bezitten. Nietwaar, het sp'eekwoord zegt niet te vergeefs: qui s'txsuse, qui s'accuse, doch het omgekeerde :s niet minder waar en iemand, die zich zelf in staat van beschuldiging stelt, ontneemt daar mede zijn beschuldigers de scherp ste wapens. De herhaalde verkla ring van den Voorzitter, dat htj de verantwoordelijke man was voor de knoeierijen aan het, levensmidelen- bediijf ontnam de felheid van den aanval togen de leider van het be drijf, de heer Handgraaf, gericht, al noemde de heer Brii k hei gebeurde ook schande, driewerf schande voor den leider en den Voorzitter, die hij beiden verantwoordelijk stelde. Ook was de pogirg van den Voor zitter om den ernst van de feiten aan het levensmiddelenbedrijf at te leid n naar den jongsten diefstal van zeep, brood- en boterkaarten, zeer doorzichtig en terecht merkte de heer Schilling op dat men Bar bertje i.e. een werkvrouw niet moest hangen als offer voor de zonden van anderen. Ook van dit ernstige feit, een sedert maanden lang voortgezet misdrijf, nam de voorzitter met stoicijnsch8 gelatenheid de verant woordelijkheid op zich door te er kennen de absolute ontstentenis van controle eu inventarisatie. Niet minder dan ongeveer 1000 stukken zeep een kwart kubieke Meter volume, volgens da heer Schilling zijn niet in één greep maar in een langdurige reeks van diefstallen uit een kast weggeno men, zonder dat men er iets van bespeurde dan toen de geheels buit, steeds bij 2 of meer doozen tegelijk, verdwenen was. Het was wel een heel goedkoope tirade van den voorzitter dat hij kon verklaren zeer verheugd te zijn, dat bij deze diefstallen geen ambtenaren betrok ken waren. Natuurlijk doet ons dat ook genoegen èn voor de ambtena ren èn voor het prestige van ens ambtenarenkorps, doch ook deze verklaring deed o.i slechts dienst om de ernst van de verantwoo:d- lijkheid te verminderen. Dat behaiv, die reuzenpartij zeep, ook nog een groote hoeveelheid brood- en Vct- kaarten zijn ontvreemd werd en passant medegedeeld en de heeren Netscher en Brink drongen aan op een streng onderzoek, zonder aan zien des persoons en op vervolging van de helers, die hier klaarblijke lijk de behulpzame hand hebber gebeden. Meer willen we er hier niet van zeggen. De Voorzitter dee'- de mede, dat de zaak in handen der justitie was en het recht zijn loop zou hebben. Eu th&ns de ziekenhui'kwestie, Be Voorzitter deelde mede dat van de Mariastichting te Haarlem een schrijven was ingekomen mei dende, dat de stichting bereid was aan een door de gemeente aan te wijzen geneesheer medezeggenschap te gevep bij don bouw en de in richting* van een Mariastiebting, indien daarvoor het gevraagde sub sidie werd toegestaan en dat geen vrees behoefde te bestaan, dat om hooger subsidie gevraagd zou wor den, daar het gevraagde bediag uit sluitend zou dienen tot betaling van rente. Dit gaf de heer Handgraaf nog eens aanleiding met klem aan te dringen op het verleenen van de subsidie, te meer omdat hij meende, dat naast een gemeentelijk ziekenhuis confessioneels inrichtin gen toch noodzakelijk waren. Als voorbeeld daarvan haalde hij Haar lem aan met zijn Groote of St. Elisabethsgasthuis, een stedelijke inrichting naar hij beweerde, die systematisch de armlastige en zaal- patiënten weerde en verwees naar de confessioneels stichtingen om zalf meer werk te kunnen maken van klasse-patienten en hoe ie zon derheid de Mariastichling en St. Joannes de Deo zich door hun lage tarieven over de zaalpatienten ontfermde. Met een vuur, dat in ieder geval getuigde van een ge vestigde overtuiging en van moed om daarvoor recht uit te komen, doch in de raadzaal beter achter wege had kunnen blijven, be toogde de heeren Brink en Schil ing, dat zij absoluut niets moesten hebben van een specifiek Roomsch Katholiek gest'cht, dat in de eerste plaats moest dienen ter propaganda van de leer en niet a's uiting van menschlievendheid. Zij wenschten volstrekt geen gemeentelijk subsidie te doen aan wenden om de macht van de Katholieken in deze gemeente te versterken, een macht, die hun inziens reeds bedenkelijke afmetin gen had aangenomen. De heer Schil ling deed daarna mededeelingen over het ziekenhuis van het Roode Kruis te IJmuiden, waarvoor wij naar het aidsverslag verwijzen en naar een in dit nummer voorkomende uit voerige mededeeling over dat zieken huis. De heer Handgraaf ontzag zich niet dit houten gebouw den bliksem afleider te noemen voor meer ernstige plannen en sprak van allerlei chicanes om de subsidie niet te gevéu. De gemoederen, toeh reeds verhit door de discussie over den diefstal aan het levensmiddelen bureau, werden ongemeen beroerd door een phillippica van den heer Vermeulen, waarin hg de particuliere liefdadigheid en barmhartigheid tot voorbeeld stelde aan alle overheids zorg, misschien niet geheel ten onrechte en niet zoo kwaad bedoeld, doch in bewoordingen, die inderdaad prikkelend waren. Dat bezorgde hem dan ook heftige interrupties van verschillende raadsleden. De voor zittershamer was onbedaarlijk in actie, totdat de heer Balmeijer de motie van orde stelde en beëindiging der discussies. Waartoe met 10 tegen 5 stemmen besloten werd. De officiëele uitslag van de Don derdag gehouden verkiezing voor de Prov. Staten in den Kieskring Vel sen is, dat uitgebracht zijn 19612 geldige stemmen. Van deze werden uitgebracht op: Lijst stemmen I S.D.A.P. 205T8 II Chr. Hist, Unie 2948 III Vrgz. Dsm. Partij 1006 IV Middenstandspartij 242 V Liberale Unie 1402 VI Vrij Liberalen 413 VII Econ. Bond 787 X Socialist. Partij 276 XI Ast. Rev. Partij 2880 XII Chr. Demoer. Partij 323 Xill R. Kai.b. Staatspartij 6281 De verdeeling is o. g. als volgt: 12000 stemmen rechts en 7000 ficks. Voor Velsen zullen zekör zitting hebben 2 Roomseh-Katholie- ken, een Chr. Historische, een Ant. Revolutionair en een Sociaal Demo craat. Opmerkelijk is het o. i. lage stemmencijfer der S. D. A. P. die nog bijkans 300 stemmen minder heeft dan de Chr. Hist. Unie. De Roomseh-Kathoiieken hebben hier een zeer hoog stemmencijfer verworven, ook de Ant.-Rev. maken een goed figuur. De Communistische en Socialis tische partijen blijken hier bijzonder weinig invloed te bezitten. Dan valt het cijfer der Liberale Unie hier zeker nog mee. De Vrijz, Democraten zullen zeker ook niet roemen met 1000 stemmen, terwijl het cijfer van den Econo- mischen Bond velen ook zeker zal tegenvallen. In onze gemeente zijn bijkans 2000 kiezers van de ongev. 6000 weggebleven, dat is dus één derde. Hier waren uitgebracht resp: op de S.D.A.P. 1091, de Chr. Hist. Unie 362, de Vrijz. Dem. 232, de Mid- decstandspsrtij 82, de Lib. Unie 93, de Vrij Liberalen 63, de Econ. Bond 268, do Commun. Partij 30, de Christ. Sociale Partij 69, deSoc. Partij 126, de Ant, Rev. Partij 482, de Chr. Dem. Partij 89 enR.-Kath. 1051. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Maart 1919. 1 J. B. Schener, Amersfoort. 2 Stemler's Boekhandel, A'dam. Briefkaarten (Binnenland) 3 A. Gallis. Amsterdam. 4 v. d. Heide, idem. 5 E. Kinke, idem. 6 A. v. Loos, Breda. 7 Wed. Mink, Scheveningen. 8 Wijshman, Amsterdam. 9 Carl Friedemann, Hamburg. 1 W. Landeweerd, Santpoort. 2 F. C. J. Netscher, idem. 3 A. Wennips, Velsen Santpoort. 4 Zonder aires, afz. Opoe. 5 Gebr. v. d. Meer, zonder adres. Postcheque en girodienst. Aan het postkantoor te Santpoort (stationen de daaronder ressortee- rende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart 1919 gestort f 5600.516 uitbetaald wegens cheques f7810,46, Op de postrekeningen van dit postkantoor werd bijgeschreven: a. wegens stortingen f 1347.— b. overschrijvingen - 4657.47 Afgeschreven a, weg. overschrijvingen f 1221.32 b. wegens cheques - 7674.64 Op de laatste der maand was het aantal rekeninghouders aan dit kantoor 16. Aan het postkantoor Santpoort (station) en de daaronder ressortee- rende hulppostkantoren werd ge durende de maand Maart 1919. Ingelegd f9834 36, terugbetaald f 12682 61. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 742. Aan het postkantoor te Velsen en de daaronder ressorteerende hulp- postkantoren werd gedurende de maand Maart 1919, ingelegd f 14.752 86, terugbetaald f 10067.21. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 4975. Spaarbankopgaaf over Febr. 1919. 591 inlagen f 26071,13 208 terugbetalingen f 13466,56 32 nieuwe boekjes. Nie 378 379 381 390 391 392 393 394 395 396 397 uwe telefoonabonné's E. Berends A. LuchsiDger Mulo Schooi A. P. v. d. Wijk. N. Parievliet, E. Broek en Zonen H. Grootveid. H. Gorter. L. van Basten en Zn. M. A. Doornik. Poritie Z Z. Vissehershaven. Scheepvaart. Gedurende de maand Maart zijn alhier 57 stoom- en 5 zeil schepen binnengekomen en 63 stoom- en 2 zeilschepen vertrokken. Het Eng. stoomschip arriveerde 31 Maart tePenarth van IJmuiden. In de Eerste Kamer heeft Dr. Kraus, oud-minister van Waterstaat, Woensdag bij de behandeling der Waterstaatsbegrooting gezegd, dat de sluizen in het Noordzeekanaal bg IJmuiden onvoldoende zijn voor het groote Oceaan verkeer. Ia het Oost-zee-kanaal, het Panamakanaal zijn dubbele sluizen. Als te IJmuiden echter een sluis voor een langen tijd onklaar geraakte, zou dit de allernoodlottigste gevolgen kunnen heb bén voor de groote zeevaart. De schepen zouden er niet in noch uit kunnen, en voor overlading in schepen is te IJmuiden weinig of geen gelegenheid. Nu is een zóó belemmerend ongeluk niet voorgekomen, maar spreker herinnert aan de ervaring met de Rijnstroom en de sluis, waardoor de laatste geheel ontwricht is ge worden en een schade van f 100.000 is aangebracht. De heer Polak heeft thans schriftelijk aan den minister gevraagd hoe hij denkt over een open zeeweg. Maar deskundige zijn Ivan meening, dat een open zeeweg IJMUIDER COURANT Ned. Herv, Kerk. 10 uurDs. Erdmau. Doopggez. Gem. afd. Prci.-Bond. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. 10 uurDs. S. A. Baljon van Spaart dam. Doopsbediening. Geref. Kerk. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. J. A. Hoekzema van Hilversum, Collecte Ghr, School. Als de vos zjjn psssie preekt-, boer pas op je ganzen! VIII Communist. Partij 200 IX Christ. Sociale Partij 176 Post- en Telegraafkantoor te IJmuiden. Brieven (Binnenland) Briefkaarten (Buitenland) Postkantoor Velsen. Brieven (Binnenland) Briefkaarten (Binnenland) Rijkspostspaarbank kantoor IJmuiden.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 5