ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling De Gemeenteraads verkiezingen. No. 356. Woensdag 9 April 1919 4e Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 3 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten Tot plaatsing van advertentiën van bnlten de gemeente V1LSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. R O E L S E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Naasal. Venn. Uitgevers Mij. „IJmuiden" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. Y. Drukkerij Sinjewel, Willemsplein 11, IJmuiden Telefoon 153 ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 5 k in te zenden WGÈNSBA0 en ZATERDAG tot S aur v.aa. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. Bij dit nummmer behoort het Officieële Raadsverslag OFFICIEEL. Levensmiddelenbedrijf Velsen Gedurende de week van Vrijdag 11 April tot en met Donderdag 17 April is verkrijgbaar op: bon No 546 V, pond Regeeringsviseh. 547 V» pond suiker. 548 3 ons Bruit, e Boonen. 549 2 ons Araerik. Buikspek 20 cent per ons. 550 1 ons Rijst. 551 1 ons Havermout 552 2 ons huishoud jam. 553 1 ons kaüzeep (exira rant soen) 8 ct. p. ons. 254 4 K. G. Veenaardappelen, 57, et. Zonder bon verkrijgbaar Zoolang de voorraad strekt Kaarsen a 58 cent per pak. Schemerlichten a 50 cent per pak. Scheerzeep a 35 cent per ons. Thee- en Koffiekaart bon 49 is geldig van 1 t.m. 30 April voor 1 ons Koffie. Margarinekaarten bon 10, 3e tijd vak, is geldig van 9 April tot en met 16 April. Broodkaart 92e week is geldig van 10 April t.m. 18 April. Proces-verbaal van het Hoofd stembureau, De Voorzitter van het Hoofd stembureau in den kieskring VI Velsfn maakt bekend, dat voor een ieder ter secretarie ter inzage is nedergel6gd het proces-verbaal hou dende den uitslag van de op 3 April 1919 gehouden stemming voor leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Velsen, 4 April 1919. De voorzitter van het hoofd stembureau in den kieskring VI Velsen, H. VER LOREN VAN THEMAAT Belastbare opbrengst der be bouwde en onbebouwde eigen dommen. De burgemeester der gemeente Velsen maakt bekend, dat eene opgave van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, in deze gemeente gt legen, gedurende dertig dagen, van den 1 April 1919 tot en met den 30 April aanstaande, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzige ligt. Velsen, 1 April 1919. De Burgemeester voornoemd, H. VER LOREN VAN THEMAAT. Hinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeentesecre tarie ter inz. ligt een verzoek met bijlagen van de Naamlooze. Ven nootschap Vereenigde Traan- en Oliefabrieken te IJmuiden om ver gunning tot uitbreiding harer traan- stookinricbting, door bijplaatsing van een traankookketel, luchtperspomp, ontvangbak en filterpers, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L No. 1038, gelegen aan den Tweeden Parallelweg, Z.Z. Visschershaven. Op Zaterdag, den 19 April 1919, des voormidd. te 11 ure, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 5 April 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Plaatselijk Nieuws, IJMUIDEN. Onder leiding van Ds. L. W. Erdman vergaderde Dinsdagavond in het gebouw voor Christelijke Belangen te IJmuiden een aantal vooraanstaande Chr. Middenstanders. Nadat door den heer H. van der Leek, van Amsterdam, de nood zakelijkheid van organisatie speciaal van een Christelijk verhand voor de Middenstandsbedrijven was be toogd, ging men over tot oprchting eener afd. Alle aanwezigen traden toe, een voorloopig Bestuur werd gekozen en direct daarop een ont werp voor verdere plaatselijke actie aangenomen. Men verwacht binnen korten tijd te kunnen komen tot de vorming eeser sterke afdeeling. Hut voorloopig bestuur bestaat, uit de heerenDs. L. W. Erdman, T. van Popta, G. van R'nijn, B. A. Dammers en F. Beenhakker. Het bouwen van een villa op den hoek van de Kennemerlaan voor den heer Joh. N. Kleijn is op gedragen aan de aannemers Steffens en Proper te Amsterdam. Architect is de heer J. C. Cramer alhier. Muziekconcours. Het jubileums-concours der Harmonie- vereeniging „Concordia" is thans defiaitief vastgesteld op 1', 8 en 15 Juni a s Deze week zullen de bur gerij inteekenlijsten worden aange boden. Wij vertrouwen dat de bij dragen ruim toegezegd worden, daar voor een goed slagen van het concours veel geld noodig is. Door de oph< ffing van het Comité tot steun aan behoeftige ge zinnen van militairen is het batig saldo geschonken aan de Vereenigiog Ziekenzorg voor IJmuiden en Vel- seroord. In den nacht van Woensdag op Donderdag j 1. is ingebroken in de school aan de Breosaap en een partijtje wasehgoed ontvreemd. Tegen een tweetal winkeliers J. H. en C. 0. is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de verordening op de winkelsluiting. Den winkeliers wordt in herinne ring gebracht, dat zij zich aan de gevraagde 9 uur sluiting moeten houden en anders bekeurd worden. Nutsspaarbank te IJmuiden. Gedurende het le kwartaal 1919 werd ingelegd f 13373.87 en terugbetaald f 3388 59 alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 9985.28 Ds. J. de Bruin le Broek op Langendijk heeft voor het beroep naar de Chr. Goref, Gemeente al hier bedankt. Donderdagavond vergaderde in de Willem Barendzs bet Comité IJmuiden vau het Nederlandsche Roode Kruis. Uit het jaarverslag uitgebracht door de secretaresse Mevr. DriemanReijgersberg ont- leenen we dat op 31 December 1918 het aantal gewone leden bedroeg 159, het aantal donateurs en dona trices 4. In 1918 werden 3 schepelingen verpleegd, lijders aan Spaansche griep, waarvan 2 herstelden en 1 overleed. De cursussen werden geleid door Dr. E. F. Romeling. Aangezien de firma Groen weder de beschikking weoschte over het door haar gedurende den oorlog belangeloos afgestane gebouw, moest naar een andere lokaliteit omgezien worden en gevonden in de groote barak op het sluiseiland, daartoe bereidwillig door den Minister van Oorlog afgestaan. Wegens vertrek naar Amerikabedankte Mevr. Cremer van Santpoort als Eerepresidente. Een woord van warme dank voor de vele bemoeiingen van de Eere presidente is in het jaarverslag opge nomen. De rekening en verantwoor ding van den penningmeester sluiten in ontvang en uitgaaf met f 3295.47. Op een Donderdag gehouden vergadering met het personeel van de sleepboot Maatij „IJmuiden" welk personeel geheel is georganiseerd in den Centralen Bond vau Transport arbeiders, kwam o m. ter sprake het volkomen negeeren door den werk gever van de vakorganisatie. Op een dd. 22 Februari verzonden schrijven bevattende het verzoek verbetering van de arbeidsvoorwaar den te willen aanbrengen is tot heden, ook na herinnerir g, nog geen antwoord binnen gekomen. Door de arbeiders werd over de houding van den werkgever scherpe afkeuring uitgesproken en hst besluit genomen om met aanwending van de scherpste middelen zoonoodigte trachten een eind te maken aan den schandelijken werktijd van 125 uur en meer per week. Indien de directie dan ook geen wijziging in haar houding ten opzichte van de organisatie aanbrengt is een scherp conflict onvermijdelijk. VELSEROORD. Bij de St. Cit. no. 79 zijn gevoegd de statuten van den Gei- tecfokvereeniging „Kennermerland" te Velseroord. Zondagavond w^s in de zaal Flora van den heer Bakker alhier ter gelegenheid van den Internatio nalen Vrouwendag een vergadering belegd, waarin als spreekster optrad Mevr. van Kersen-van Muylwijk van Rotterdam. De Tooneelclub der afd. van de S D.A.P. gaf eenige voordrachten ten beste, terwijl de IJmuider Volks stem eenige liederen zong. De vergadering, die goed bezocht was, werd geleid door Mej. Reurbeu van bier. De predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier, Ds. J. C. Helders, heeft het ziekenhuis Eudokia te Rotterdam verlaten en wordt nu ten huize zijner moeder aldaar ver der verpleegd. Het zal nog wel eenigen tijd duren, alvorens Ds. Helders weer naar hier kan terugkeeren. VELSEN. Bij de Woensdag door B. en W. van Haarlem gehouden aanbe steding (herbesteding) voor hetver- breeden van de Raambrug aldaar was van de 16 inschrijvers laagste de firma Wed. P. van Heijst alhier voor f26000. J.l, Vrijdag hield de afdeeling Velsen en Omstreken van de Alg. Jong, G. 0. Vereenigicg „de Propa gandist" te Wijkeroog een uitste kend-bezochte ledenvergadering. Van den op 23 Maart gehouden goedgeslaagden feestavond werd verslag uitgebrachter is wel een financieel tekort (dat m6n hoopte te dekken door het winnen van donateurs), maar sinds de laatste vergadering steeg het ledental met 21 Bij de Blauwe Week-actie zal medewerking worden verleend aan het Centr. Drankweer Comité alhier en niet aan de voor dat doel in Be verwijk opgerichte Commissie. Nog werd besloten Zondag 13 April een wandeltocht te houden naar IJmuiden en de Breesaap. (Bijeenkomst te half 10 bij het klooster te Velseroord. Nadat nog eenige zaken van meer huishoudelijken aard waren bespro ken, o.a. betreffende de regeling van de eolportjge, werd de gezellige vergadering gesloten. Bij de gehouden aanbesteding voor het leveren, gedurende 1 Mei tot 1 November van boter, geraamd op 75 K. G. per week, van zoetemelk, geraamd op 600 liter per dag en van karnemelk, geraamd op 3500 liter per maand, voor het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, was voor aile drie laagste inschrijver de N.V. Melkinrichting Velsen alhier, voor boter f 2.80 per K. G., volle melk 14 cent en karnemelk 7 cent per liter. De heer C. Oderkerk, leeraar in de Stenografie alhier, is benoemd in de Commissie, die 22 April a.s. te Amsterdam het examen voor kantoorstenograaf, systeem Groote, zal afnemen. SANTPOORT. „Burgerplicht" alhier en Uni- onn. L'lga te IJmuiden zullen met hunne Candidaten voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing op een ge meenschappelijke Ifjst uitkomen. Die samenwerking is verkregen het partfj belang uit den gemeen teraad alleen dienende het gemeen- belang. Woendagavond had voor de ouders en familieleden een goed geslaagde uitvoering in de Wij eman" plaats van de kinderzangvereeniging „Kindergeluk" alhier onder leiding van den Heer J. Post met piano begeleiding van den Heer P. Post. Donderdagavond heeft de heer J. Handgraaf, ®nze wethouder over het distributiebedrijf in een verga dering, uitgaande van de R. K. Kiesvereeniging, te Jan Gijzenvaart zich verdedigd in verband met de onregelmatigheden en diefstallen aan ons distributiebureau. Vrijdagavond had zoo'n zelfde vergadering plaats alhier in de zaal van den heer J. Böhm. De heer G. Nieuwpoortte Jan Gijzenvaart had niet minder dan in de dertig vragen ter beantwoor ding gegeven. Gevaarlijk blijft het altijd te noemen om uit een in beweging zijnden trein te springen. Dit waagstukje deed Zaterdag avond een man alhier uit den trein, die hier 11 uur binnenkomt, met het gevolg, dat hij met een ijzeren paal in aanraking kwam, waardoor hij zich ernstig aan het hoofd ver wondde. Aan de openbare school heeft gisteren hoofdzoeking bij de jeugd plaats gehad. Van eenige meisjes werd het haar afgeknipt, wat de verontwaardiging van de moeders dier kinderen opwette. Deze kwamen zich natuurlijk bij het schoolhoofd beklagen. DRIEHUIS. Donderdagmiddag had op Wes- terveid de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den heer E. Haverkamp Begemann, oud directeur van de Kon. Ned. Machine fabriek v.h. E. H. Begemann te Helmond, op 71 jarige leeftijd te Ellecom overleden. Het bouwen van een woon huis aau den D/iehuizerkerkweg alhier, voor rekening van den heer F. Kockx te Santpoort, isnaonder- handsche aanbesteding opgedragen aan de heeren A. en P. Bleeker te Velseroord. Uit de Gemeente. De Centrale keuken heeft deze week verstrektvoor de schoolvoe- ding 266, voor de politie (nacht dienst) 10 en voor de [arbeiders der Mij. Hera 70 porties per dag, De Christ. Sociale Partij stelde als eandidaten voor den gemeente raad de heeren P. van Willigen te Velsen en A. van Slooten te IJmuiden. Bij de gehouden Statenverkie zingen is de heer P. Vermeulen, jarenlang lid der Staten voor de Ant. Rev. Partij, niet herkozen. Als Statenleden zijn o.a. gekozen ons soe. dem. raadslid, de heer J. A. Dalmeijer te Santpoort in de Staten van Drente ons vroeger soc. dem. raadslid, de heer K. C. Brok, thans wonende te Rolde hij Assen. De Stads-Editie meldt, dat als ernstigste candidaat voor Burge meester van Bennebroek in aan merking komt de heer W. baron van Tuyll van Serooskerken te Vogelenzang, ons vroeger raadslid. Gisteren zijn bij den Burgemeester voor de op Vrijdag 16 Mei a.s. plaats hebbende verkiezing van ge meenteraadsleden, de volgende lijsten met eandidaten ingediend. Economische Bond. 1 K. H. Tusenius IJmuiden 2 L. Poorten aar 3 Mevr. J. A. Beers Kerrebijn 4 P. Pool 5 M. 0. van Praag 6 Mr. N. H. van Voorst van Beest Santpoort 7 J. Michels IJmuiden 8 H. G. Uilenburg V 9 K. van Pel Jr. R.-K. Staatspartij. 1 J. P, Nijssen Santpoort 2 C. P. van der Does IJmuiden 3 P. P. Langendijk Velsen 4 J. P. Handgraaf (aftr.) Santpoort 5 Jac. Zuurbier Velsen 6 A. v. d. Corput Velseroord 7 C. Diependaal Santpoort 8 E. Tb. Nooy - Velsen 9 H. A. J. Drieman IJmuiden 10 C. G. van Neste Santpoort R.-K. Staatspartij Oppositie-1 st 1 J. J. Duijn Santpoort 2 H. Burger Wijkeroog S. D. A. P. 1 W. Landeweert (aftr.) Santpoort 2 D. F. G. Schilling IJmuiden 3 R. Brink 4 W. Blom 5 J. A. Dalmefjer s Santpoort IJMUIDER COURANT yj tf

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1