ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 357. Zaterdag 12 April 1919 4e Jaargang TWEEDE BLAD OFE1CIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat ter Gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van S. Kuipers en C. van Duivenbode te IJmuiden, om ver gunning tot oprichting van een kui perij, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie I No. 1059, plaat selijk bekend Prias Hendrikstraat 24 zwart. Op Vrijdag den 25 April 1919, des voormiddags te elf ure, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kucn> n gedurende drie dagsn voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bsstaandejurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 11 April 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT, de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Voorfgezetien Openbare Vergadering AGENDAi Nog te behandelen zijn de punten vermeld op de agenda's van 25 Maart en 8 April 1919 met uit zondering van de punten 1 tot en met 5 en 31. Aan de agenda worden toege voegd de volgends puDten Punt 12. Uitvoering van het raadsbesluit tot herziening van de salarissen van ambtenaren ia dienst der gemeente Velsen. Gemeenteblad no. 89 van 1919. Punt 31ter. Benoeming van: a. twee onderwijzeressen aan school D. b. een onderwijzeres aan school C Gjmeenteblad no 90 van 1919 AGE1SDA. ZATERDAG. Bioscoop, Cycloop, 8y, uur. ZONDAG. Bioscoop, Cyc'oop, 3, 5 en 8 7, uur. MAANDAG. Bioscoop, Cycloop, 87a uur> Nutscpaarbank,Helmstr. 9,7 - 9 u DINSDAG. Gemeenteraad ten gemeentehuize, half acht, Maatschappij tot Nut v 't Alge meen, Volksavoud, Nieuwe Willem Barendsz, 8 uur. WOENSDAG. Verpachting Zeestrand te IJmui den, nam. 1 uur. Predikbeurten. Zondag 13 April 1919. IJMUIDEN. 10 uur Ds. Creutzberg, Bevestiging van nieuwe lidmaten. 5 uur: Ds.Erdman.Voorbereiding Doopsgez. Gem. sfd. Prof. Bond. 10 uur: Ds. W. Luikinga, Doops- bedienisg. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. Kok van Velsen, H. Avondmaal. 5 uurdezelfde. Dankzegging. VELSÉROORD. Geref. Kerk. 10 uur: De heer J. Brederveld. 5 uur dezelfde. VELSEN. Nad. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Eggink, Bevestigicg van nieuwe lidmaten. Collecte voor de Zending. WIJKER009. Geref, Kerk. 10 uur: de heer Ruys, theol. eand. te Bloemendaal. 5 uurdezelfde. SANTPOORT. Nedi. Herv. Kerk. 10 uur: Ü3. F. G. M. Boenders van Haarlem. Bevestiging van nieuwe lidmaten. Evgngelï8»l?e. 10 uur: Dr. G. Barger vaa Heem stede. Van den W&chttoren. Het Bolschewisme in de scholen. Als we niet oppassen zal straks heel hst volkje in korte broeken en rokken in ons land tot het Bolsche wisme overgaan. Het moet voor hen buitengewoon bekoorlijk zijn en zal hen uit de macht der schooliyran- nie bevrijden. Thans missen ze alle nchten en vrijheden op school; ze hebben slechts te zwijgen, te wer ken en te gehoorzamen als slaven. De Bolschewiekrche geest werpt echter de veihoudingsn in school omver. Volgers den Russischen re volutionair Boeristf zijn inde Rus sische scholen vergaderingen inge- steld, waar de leerlingen bun wen ssben kenbaar maken. Be kinderen hebben hst recht geeiseht en gekre gen, om zdf hun onderwijzers te kiezen en hen, die hun niet beval len te ontslaan. Zij hebben het recht veroverd, om in en huiien de school te rooken. Aan de leerlin gen is het recht toegekend, om het leerplan te wijzigen. Ze zijn begon nen, het godsdienstonderwijs af te schaffen, hebben een vereenvoudig de spelling ingevoerd, de lessen in aardrijkskunde en geschiedenis moe ten tot Rusland beperkt blijven, het onderwijs in de moderne talen bestaat alleen in het vertalen in het Russi ch. De ellendige thema's zijn dus ook afgeschaft. Toelatings- en overgangsexamens worden niet meer gedaan. Wat moet het op deze seholen eeu paradijs zijn voor demees te, s. Straks zul.ee z'j in den hoek moeten staan, strafregels moeten schrijver», na moeten blijven en, a's ze zich niet bijzonder bemind maken, loopen ze bij de eerste de beste g< tegenheid gevaar weggejaagd te worden. Met sidderen en beven zullen ze elke morgen voor de klas se verschijnen en alles moeten doen, om geen ontstemming te wekken en hun vroegere onderdanen, tegen wcordige heerschers, te ontzien. Is dat alles scherts of ernst? In Rusland is tegenwoordig alles mo gelijk. Het is het land dor omge keerde verhoudingen waarom zal ook in de school niet alles op den kop gezet zijn. Zelfs Duitschland kent zijn schoolraden, waardoor de leerlingen een stem in het kapittel van de schoolregeling krijgen. Het zal voor den onderwgzer een hek sentoer zijn om zich op een Bol- chewieksche school te handhaven. Hij zal geen slaaf der kinderen willen wordenmaar hij heeft zijn gezag over hen verloren. Alleen een enkele onderwijzer, die de kunst verstaat, om ook de dorste stof genoegelijk te maken en de klasse te beheerschen, zonder dat een der leerlingen iets van dwang bemerkt, zal kunnen bolwerken; maar zulk een wonderman is er maar één op de duizend. Zgn zulke berichten uit Rusland echter wel betrouwbaar Men is is daar toéh ook niet stapelgek ge worden. En toch de bron, waaruit dit nieuws over de schoolhervorming in Rnsland komt, is zeker vertrouw baar, We weten niet, wat we er van denken moeten. Maar zeker achten we zulk een schoolrevolutie een ramp voor leerlingen en leer meesters beiden. Straks krijgen we ook nog familieraden, waar de kinderen aan de ouders de wet gaan stelien en zich uit de ouderlijke macht, waaronder ze eeuwenlang gezocht hebbe", gaan bevrijden. Ban zullon zij wel vaststellen, wan neer ze willen opstaan en naar bed gaan, hoeveel zakgeld ze zullen ont vangen en welke kleeren ze sullen dragen, hoe laat ze zullen thuis komen en welke cadeau x ze op feestdagen zullen krijgen. Yader en moeder zullen al meer do ge hoorzame dienaren van hun be vrijde kinderschare worden. Men mag zich in Rusland wel eens de eenvoudige wijsheid herinneren, dat voor ieder slechts zooveel vryheid goed is, als met het algemeen be lang kan samengaan. Scholen, waar de kinderen de baas zijn, druisehen zeker lijnrecht tegen het algemeen belang in. Krantenuood. In den prijs van een Krant zit een groot deel arbeidsloon, Papier, drukinkt, machinerie vragen ook een deel, maar het. matriaal is hier be scheiden vergeleken bij de produc tiekosten. Vandaar, dat de krant de stijging der loonen van de typografen en de verkorting van huu arbeids duur zoo sterk gevoelt en de abon- nenuutpriis telkens weer verhoogd moet worden. Des te zonder linger is het,, dat vooral het aantal wetkblaien nog voortdurend toe neemt. Be A.K.O. schreeuwt bij elke trein 6en eindelooze reeks au bladen uit. Hij begint met een heel stel dagbladen en eindigt met de weekbladen, die voor een deel nog wel gei lustreerd zijn en bijEa allen in groot formaat versehijeen en in heel wat bladzijden tellen. Prins, Wereldkroniek, Panorama Geïllu streerd Stuiversblad enz. geven vooral te zienNieuwe Groene, Oude Groene, Haageche Post, Het Groene Weekblad, Stad en Land enz. geven in ieder nummer ook heel wat lectuur. Over het algemeen zijn deze bladen min of meer neu traal, ze staan althans niet iu dienst van een bepaalde partij en zouden gemakkelijk tot een of een paar bladen kunnen samenvloeien. Dat zou heel wat kosten besparen en da positie dier weekbladen veel sterker maken. Er steken vrij belangrijke kapi talen in en of wordt door enkele goede winst maar door anderen zeker verlies gemaakt. Met April is het weekblad Stad en Land ver dwenen. Het droeg een min of meer sociahstiseh karakter, hoewel er ook andarsgezinde schrijvers aan mee werkten. Wij zouden niet graag het tekort willen betalen, waarmee deze uitgave wel gt ëindigd zal zijn. Ook de kleinere blaadjes met een zeer beperkte oplaag en weinig advertenties krijgen een steeds zwaarderen strijd om het bestaan. Groote bladen als N.R.Ct,, Handels blad, Nieuws van den Dag en Tele graaf staan financieel sterk en heb ben in hun advertenties een rijke bron van inkomsten. Deze groote bladen zullen den abonnementsprijs bovendien verhoogen, om zoo de hoogere kosten van zetten en druk ken te vinden. Voor de kleine richtingblaadjes met een 1000 abon- né's wordt de strijd om het bestaan zeer moeilijk en daarvan zal menig een vallen als slachtoffer der tijds omstandigheden, die buitengewoon zijn en blijven Ingezonden. Mijnheer de Redacteur. In uw nr. van Zaterdag 1.1 geeft U een overzicht van den uitslag der Statenverkiezingen en knoopt daaraan eenige opmerkingen vast, die wij, wat eene dezer betref 1, niet onweersproken kunnen laten. Waar de meerderheid der lezers deze opmerkingen niet aan de cij fers toetst, zouden zij hun eene meaning kunnen suggereeren, die op onjuiste gegevens berust, en dit zal vertrouwen wij, allerminst uw bedoeling zijn. „Opmerkelijk", zoo schrijft U o.a. „i3 het lage stemmencijfer der S. D. A, P die nog bijkans 300 stemmen minder heeft dan de Cür. Hist. Unie". Opmerkelijk zouden wij wil len zeggen van hoe weinig opmer kingsgave deze opmerking getuigt. In het Staten district Velsen toch zijn juist verschillende deelen der provincie opgenomen, waar het so eialisme nog het minst is doorge drongen. Als men zich de moeite getroosten wil de uitkomst dezer verkiezing te vergelijken mot die van vorige statenverkiezingen in dit rayon, dan blijkt ook hier schier alierwege een stijging van den roe den vloed. Een zuiverder basis voor vergelijking echter biedt de uitslag der 2e Kam er verkiezing in 1918, daar ook deze onder algemeen man- nenkiesrecht plaats had. Daarvoor beschikken wij niet over de cijfers voor het Staten district wel is waar, maar daarbij is vergelijking mogelijk over de geheele provincie Noord- Hoiland en ook voor onze gemeente. Ea dan leeren ons de cijfers hoe voor onze provincie bij een teruggang van het aantal uitgebrachte stem men met 30 000, de S.D.A.P, thans slechts 144 stemmen minder ver wierf, terwijl in onze eigen gemeen te het percentage uitgebrachte stem men, dat de S.D.A.P. ten deel viel, vooral in het oostelijk deel, bedui- nend steeg, In de Staten v. N. Holl. is de S.D.A.P. die er thans 21 zetels bezet, da sterkste partij. Waar men in z'n verwachtingen over den uitslag der a.s. Gemeen teraadsverkiezingen, die der thans gehouden verkiezing voor de Staten rnia of meer tot maatstaf pleegt te nemen, meenden wij hierop even den vinger te moeten leggen. U dankend voor de verleende ruimte, P. F. C. ROILSE Voorz. gem. federatie S.D.A.P. Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Het bestuur van het depar tement IJmuiden van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen heeft gemeend een avond te moeten or- ganiseeren, waarop iets actueels wordt geboden. Het heeft den heer de Volkere uit Amsterdam bereid gevonden ook hier, zooals door hem reeds eerder met groot succes werd gedaan, het draadlooze licht en de draadlooze telegrafie door proeve op aanschou welijke wijze uiteen te zetten. De naam, die da heer de Volkere hier te lande heeft, alsmede de meest gunstige beoordeelingeu hem ten deel gevallen, zijn ons aansporingen om ieder op te wekken, deze voor drachtavond bij te wonen.. Het publiek wordt gewaar schuwd voor zekere H. H. te Vel- seroord, een jongmenseh van 18 jaar dat zich nog al gunstig weet voor te doen, doch waarvan gebleken is, dat hij zich aan bedriegelijke voor spiegelingen schuldig maakt ten eigen bate. Door den heer L. do Beurs alhier zijn op de veetentoonstelling te Zaandam aangekocht de eerste eu de derde prijs varkens. Ten nadeele van de ijsfabriek voor de Vischhaudelvereeniging zijn een aantal ijsmaadtn ontvreemd. Niet minder dan 18 stuks. Zo zijn teruggevonden in gébruik bij de Consorvenfabriek van de firma D. te Beverwijk. De politie stelt een onderzoek ia. Bij kon. besluit is benoemd tot commissaris van het loodswe zen, enz., tevens ontvanger der loodsgelden te Neuzen, de adjunct commissaris vau het loodswezen, enz te IJmuiden, H. J. Haagen Stoeven- beld, onder intrekking van zijne bij Koninklijk besluit van 28 Januari 1919 no. 56 met ingang van voor- melder. datum plaats gehadhebbende benoeming tot commissaris van het loodswezen, enz., tevens ontvanger der loodsgelden te Brouwershaven, mede belast met ae waarneming van gelijke betrekkingen te Zierikzee. VELSEN. Be St. Crt. bevat de Kon. bewilliging op de statuten vau den Nedeilaiidschen Roomsch-Katholie- ken Volksbond, afdeeling Velsen Wijkeroog, gevestigd te Velsen. Donderdag gaf de Geref. Jong. Ver. Prediker 12 la een propaganda- avond in de Geref. Kerk. De heer Joh. Slings hield een opwekkende rede, waarna de leden der Jong. Ver. en van de Knapen- ver. Timotheus voordrachten werden gegeven. Het Chr. Fanfarecorps Looft den Heer verleende zijn medewerking en gaf eenige nummers ten beste. SANTPOORT. Degenen, die de aflevering van turf uog tegemoet zien, zullen er ditmaal van verstoken blij en. De eenige brandstcffeahandelaar hier op het dorp, P. Schipper is zijn ge heele voorraad reeds kwijt, en velen moeten nog bediend worden, De distributie van brandstoffen is alles behalve hier goed geregeld. De coöperatie heeft in ons dorp haar intrede gedaan. De ver gadering, die Maandag door de coöperatieve broodbakkerij en ver- bruiksvereeniging „Vooruitgang" te Haarlem in de zaal van den heer M. J. Enzerink belegd was, heeft hiervoor den stoot gegeven. Velen hebben zich- als lid opgegeven, zoo dat de mogelijkheid beslaat, dat hier een filiaal van deze eoöperatie zal gesticht worden. De Geheelonthoudersvereeni- ging „Kindergeluk" alhier gaf Woensdagavond in de „Weijman" een openbare zanguitvoering; be halve de noodige koornummers en speelliedj es werden ook nog uitge voerd Baas Snijders, tooverspel voor jongens in 5 tafereelen en de Varkenshoeder, een sprookje met zang en pianobegeleiding. Dat alles in de smaak van de talrijk opge- komenen viel, behoefc niet gezegd te worden. Het was weer een avond vol van Kindergeluk. Woensdagavond hield de bil jartclub „Krijt op Tijd" in haar clublokaal een vergadering ter be spreking van een te houden jaar feest. In zijn openingswoord zwaaide de voorzitter hulde aan devereeni- ging en in het bijzonder aan de spelers in de afgeloopen competitie van den biljartbond voor Haarlem en Omstreken. Deze vereeniging maakte toen een schitterend figuur, werd in klasse B ongeslagen kam pioen en in klasse A eindigde ze als no. 2. Het jaarfeest zal gehou- den worden op Zaterdag 17 Mei e.k. iJMUIDER COURANT van den Gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 15 April 1919 des namiddags 77, uur ten gemeentehuize. Ned. Herv. Kerk. Ned. Herv. Kerk. 10 uurGeen dienst. 5 Ds. A. J. Montijn van Haarlem. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 7