ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 357. vooruitbetaling Zaterdag 12 April 1919 4e Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 3 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bure&n en bp de Agenten Tot plaatsing van advertentiSn van buiten de gemeente VELSEN in dit blad Is aitslnitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. R O 1 L S E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Naaml. Venn. Uitgevers Mjj. „IJmuiden" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerij Sinjewel, Willemspleixs 11, IJmuiden Telefoon 153 ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 ets. per regel. Advertentiecontraeten tegen zeer billgk tarief. Advertentiën u i t e r 1 ij k in te zenden WOENSDAG en EATEEDAG tot 8 nar v.ia. Dit nummer bestaat uit 3 bladen EERSTE BLAD. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. Officieel. Openbare Zitting Hoofdstem bureau Gemeenteraad. De Voorzitter van het hoofdstem bureau in de gemeente Velsenmaakt bekend, dat op Maandag 14 April a.s. des namiddags te 2 uur ten gemeente huize aldaar eene open bare zitting van genoemd hoofd- stembureau zal worden gehouden ter beslissirg over de geldigheid van de op 8 April 1919 ingeleverde lijsten van eandidaten en over de handhaving van de op die lijsten voorkomende eandidaten voor de verkiezing van leden van den Ge meenteraad. Zoo mogelijk zal in dezelfde ver gadering de nummering der lijsten plaats hebben. Velsen, 8 Aprii 1919. de burgemeester H. VER LOREN VAN THEM A AT HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter open bare kennis, dat ter Gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. Piersma te Veiser- oo'd om vergunning tot oprichting van een loodgieterswerkplaats, an- ntx rijwielreparatie op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeling IJmuiden, Sectie M No. 1667, gelegen aan den Eogelmun- dusweg E 77. Op Woensdag den 24 April 1919, des voormiddags te elf ure, zal ten Qemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 10 April 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT, de Secretaris, Th. J. WIJNOL DY DANIËLS. Hinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeentesecre tarie ter inz. ligt een verzoek met bijlagen van D. J. Bais Jr. te IJmui den om vergunning tot uitbreiding zijner koek- en banketbakkerij, door bijplaatsing van een amandelwrijf- machine en eiwitklutsmachine, ge dreven door een electromotor van 13 P.K. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, af deeling IJmuiden Sectie I No. 703, gelegen aan de Kanaalstraat C 43. Op Woensdag, den 23 April 1919, des voormidd. te 11 ure, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teu- einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 9 April 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis dat ter gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Vereeniging voor Ambachtsonderwijs in Kence- merland te Velsen om vergunning tot oprichting van een smidswerk- plaats, waarin geplaatst zullen wor den 2 dubbele smidsvuren en een electromotor van 6 P.K, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeelicg IJmuiden Sectie M No. 1771. Op Dinsdag, den 22 April 1919, des voormiddags te elf uren, zal tea Qemeentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebbeü, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter znke ingekomen schrifturen, Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot het beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig attikei 7 der Hinderwet voor het Gemeentéb': stuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren m o n d e 1 i n g toe te lichten. Vels9D, 8 April 1919. Burgemeester en Wethouders voorn. de Burgemeester, H. VER LOBEN VAN THEMAAT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS Gemeenteraad. Vergadering van Dinsdag8Aprill919 Vervolg. De heer Handgraaf zegt ten slotte dat om spreker en zijn partij te trtffen mede aan 25 menschen de kroon van 't hoofd is gehaald. De heer Sluiters: Daar pro testeer ik tegen; het gaat niet tegen uw party. De heer Schuitenmaker pro- testeerd eveneens. De heer Sluiters: Ik heb hier het verhoor van de moeder-overste. De heer Schuitenmaker: Daar kunt u nog een lesje in moraal van nemen. De Voorzitter wil nu iets zeg gen waarmede zijn persoonlijke eer is gemoeid. Wat de geheime zeepfabriek be treft, spreker zegt dat er van de Chemische Industrie te IJmuiden 10.000 K. G. zeep in beslag was genomen. Er word toen door deze firma een heftige actie gevoerd om deze zeep terug te krijgen, waar voor spreker haar naar den Minister verwees. De Minister verklaarde dat in geval van nood de zeep gedistri bueerd moeht worden. Bij den hoo- gen zeepnood zpn wij toen de zeep gaan distribueeren. Maar de vrouwen kwamen er over klagen en de zeep bleek slecht. Wij hebben toen den heer Huijg gevraagd en deze zeide dat de zeep goed kon worden als ze bewerkt werd met cau^tieka soda. Spreker kon dus deze zeep niet langer distribueeren en wilde ze ook niet teruggeven aan de Chem. Industrie. Wetende hoe moeilijk het was de ons rechtmatig toekomende rantsoenen te verkrijgen, wilde spre ker de zeep ook niet terugsturen De moeilijkheid was nu dat de saustieke soda alleen te verkrijgen was uit den kettinghandel. Wij hebben het echter gedaan. Men kan er anders over oordeelen, maar weten de heeren wel hoe moeilijk 't was met de zeep. De heer Schilling: Nou, of wij wisten. U niet, U had geen zeepnood, mee ij- „emu,.. o keien. De Voorzitter erkent dat hij beter gedaan zou hebben als hij de zaak in geheime zitting had mee gedeeld. Spreker heeft dit echter niet ge daan omdat hij nieuwe moeilijkheden met de Chem. Industrie verwachtte. Wat de haver betreft, de paarden hadden haast geen eten, de directeur van Openbare Werken is toen bij spreker gekomen en heeft gevraagd do ingeleveide haver te gebruiken. Dit is toen geschied, Spreker neemt dit alles voor zijn verantwoording. De heer Schuitenmaker zegt de opmerking over de sigaren al heel onbenullig te vinden. Wiebenga zeide bij de verhooren dat allen ziekenvleesch hadden gehad, ook de keer Handgraaf. De keer Hand- graaf zeide eckter dat het niet waar was, dat Wiebonga loog. Toch bood de hoer Handgraaf later V iebenga de hand. De heer Handgraaf: Dat is niet waar 1 De beer Sch uit enmaker: Het is wel waar, maar Wiebenga wei gerde. Er is gezegd dat Wiebenga een schurk is, maar dan vindt spreker kern een sympathieken schurk. De heer Handgraaf maakte op de Commissie echter een bedroe- venden indruk. De heer Brink: Een laugen- achtigen indruk. De heer Schuitenmaker zegt dat wat de schuldkwestie be treft, dit te wijten is aan het veel hoofdige stelsel. Ware er één hoofd geweest, dan had dit alles niet kun nen gebeuren. Spreker beschuldigt den heer Handgraaf van gebrek aan eerbied voor het gewicht zijner betrekking en verwachtte dat de heer Handgraaf gezegd zou hebben ik heb mijn best gedaan, maar ben niet opgewassen voor deze taak. Een ieder zou dit erkend hebben. Spreker zegt dat de heer Ver meulen van neen schudt. Ü9 heer Vermeulen: Ik schudde niet. De heer Schuitenmaker dacht van wel en zou hem anders wel antwoorden. De heer Vermeulen: Ik hoop u nog lang in den weg te zitten. De heer Schuitenmaker: Ik heb u liever naast me. De Voorzitter: u lokt inter rupties uit. De heer Schuit en mak er: fiat is mijn politiek. Spreker zegt niet gedacht te hebben dat de heer Hand graaf de paters er bij gehaald zou hebben. Spreker heefteen lid geraden dit niet in openbare zitting te doen. Spreker stelt tegenover den heer Handgraaf zijn profcestantsche over tuiging. Deze wil, dat we allereerst zorgen voor zieken, zwakken, enz Spreker heefr, bij de verhooree gezegd, dat het hem verwonderde dat de heer Handgraaf niet eens op zijn bureau over de jalonzieënheeft gekeken en gedacht heeft aan de oude iseDschen in 't Weeshuis, die vaak leefden op een stukje oorlogs brood. Maar het vieesch ging wel naar de paters, dikke kerels met blozende koppen. Spreker gelooft dat bij ernstig overwegen de paters spreker gelijk zullen geven, want do heer Handgraaf is een sleeht verdediger. Re he< r H a n d g r a a fHet oude mannenhuis heeft ook vieesch gehad De heer Schuitenmaker: Een bagatel, da paters veel meer. Als er vleescb over was, zooals gezegd wordt, waarom het dan niet aan de Centrale Keuken gegeven voor het voedsel der schoolkinderen Maar dc gestichten werden bevoordeeld. De heer Handgraaf ontkent er van te weten, terwijl Wiebenga zegt dat de heer Handgraaf 't wel wist. Wie zal de zaak oplossen De heer Brink: Ik. De heer Schuitenmaker Dan is u een duivelskunstenaar. Spreker wil nog zeggen dat wat de zeepfabrikatie betreft, als de voorzitter dit had gevraagd, spreker dat goedgevonden zou hebben. De heer Bosman: Ik ook. De heer Schuitenmaker: Velen hebben er den Burgemeester juist een grief van gemaakt dat er hier niet genoeg gesmokkeld is. De heer Vermeulen: Juist. De heer Brink: De heer Ver meulen zegt juist 1 De heer Schuitenmaker: De kleiaardappelen uit onze polder zijn weg en wij kregen veenaardappelen. De heer Brink zegt dat de voor zitter een mooi gebaar heeft gemaakt door te zeggenik ben de verant woordelijke persoon en ik dek den heer Handgraaf met mijn verant woordelijkheid. Maar spreker (zeer heftig en bewogen) zegtals u cor ruptie dekt met uw persoon en de heer Handgraaf moet weggaan, dan moet u ook weggaan, want dan deugt u ook niet. Spreker is overtuigd dat de bur gemeester zich in de 4 jaren heel niet met de distributie heeft bemoeid en dat hij wellicht nooit op het levens- middelenbureau geweest is. Spreker kan 't voorgevallene niet goedkeuren en dit niet; vergoeilijken, omdat hij van de overheid eischt strikte eer lijkheid. Ook brj den heer Handgraaf is corruptie geweest. De Voorzitter vond het hier nog zoo slecht niet, maar als 't elders nog slechter was, is dit geen verontschuldiging. Er is bovendien meer geweest, dan in 't rapport staat. De voorzitter heeft het rap port nog aangedikt. Het ïapport is nog door niemand bestreden, de heer Handgraaf heefc wat gezwamd in de ruimte. Spreker zegt dat de heer Blom den heer Vermeulen heeft genoemd in verhand met Wiebenga. en de heer Vermeulen heeft hem een betrekking aangeboden in Vlaar- dingen, dat heeft de heer Handgraaf niet ontkent. Is dit waar, dan zou dus de beer Vermeulen een corrupt persoon geschikt vinden voor een betrekking bij de Reeciersvereeni ging te Vlaardingen. Wat de kwestie der Slagersver. betreft, van der Wateren, heeft gezegd dat WiebeDga erkend heeft er voor te werken. Spreker zegt dat de heer Hand graaf wel degelijk van de bevoor rechting der gestichten afwist, spre ker citeert daartoe uit de verhooren. De heer Handgraaf is ook schuldig, ook hij heefc een dcos zeep genomen en thee en koffiebons. Dit had hij niet mogen doös, want het gaf aan leiding tot, corruptie voor andere ambtenaren. De heer Handgraaf zeide wel dat het rapport is opgesteld na één be- aoefc aan het Levensmiddeienbureau, maar wij hebben 20 vergaderingen gehouden en 40 verhooren afgeno- moD. Alleen wie de verhooren bij gewoond heeft, kan eigenljjk oor- deelen. De heer Handgraaf: Juist en het is jammer dat B. en W. er niet bij zijn geweest. De heer Schuitenmaker: Ja, ja, dat waren twee handen op één buik geweest. De h6er Brink zegt dat v. d. Ben erkend heeft dat er heel geen controle op de broodkaarten was en dat er geen enkele maatregel tot verbetering is genomen. De heer Schuitenmaker: Het goedige schaap van Velsen. De heer Brink zagt dat de heer Handgraaf de zaak nu een hetze tegen de Katholieken noemt, maar het is een goedkoop argument bij gebrek aan beter. Spreker tart den heer Handgraaf te bewezen dat het tegen de Katholieken gaat. De heer Handgraaf: De heer Schuitenmaker heeft gezegd: Huijg is gegaan en er zullen er nog wel meer gaan, n.l. spreker ook. Maar spreker gaat nog niet. De heer Sluiters: Dat moet u nog afwachten 1 De heer Schuitenmaker: (opgewonden): Hier is in openbare zitting uit de verhooren geciteerd. Spreker zal nu zoo vrij zjjn uit de verhooren aan de pers mededeelin- gen te doen. De heer Sluiters: Ik ook. De heer Handgraaf: En ik ook. (De heer Schuitenmaker deponeert het geheele dossier op de perstafel. De verslaggevers schuiven het door en nemen het niet aan) 1 De heer Brink zegt het ook niet eens te zijn met den voorzitter over de zeepfabrikatie en de haver. Spreker meent dat de overheid zich niet in den kettinghandel mocht be geven. Met de inhouding der haver werd den boeren een brevet gegeven om ook zoo te doen. Spreker meent dat de Burgemeester zijn taak heeft verwaarloosd en de corruptie heeft bevorderd. De heer Sluiters zegt dat nu 't dossier aan de pers is gegeven, spreker niet veel meer wil zeggen. De heer Handgraaf zeide dat het tegen de Kath. Party ging. Spreker noodigt den heer Handgraaf uit tot een openbare vergadering om dit waar te maken. Spreker heeft vroeger eens inlich tingen gevraagd over de verstrek king van boter aan het ziekenhuis van Mevr. Cremer en nam toen met het antwoord van den heer Hand graaf genoegen. De heer Vermeu len zeide echter dat men zulke dingen niet in het openbaar in den raad moet brengen. Spreker trekt zich echter van de bestraffingen van den heer Vermeulen niets aan. Wat de zeepkwestie betreft, spr. IJ M UTD ER CO U RANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1