ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling No. 358. Woensdag 16 April 1919 4e Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 3 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan hefc Bureau sub# de Agenten Tot plaatsing van advertentiën van bniten de gemeente VELSEN in dit blad is nitslnitend gerechtigd hei Advertentiebureau P. P. C. E O E L S E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Nasaal, Venn, Uitgevers Mij. „IJssniden" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerij Sinjewel, Willemsplein 11, IJmui.den Telefoon 153 ADVERTENTIËN van 15 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentiën en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 et3. per regel. Advertentieeontraeten tegen zeer billijk tarief. Advertentiën u i t e r 1 fj k in t» ssnden WOENSDAG en ZATERDAG tot 9 sur v,ns. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. Bij dit nummmer behoort het Ofïicieële Eaadsverslag OEF1CIEEL, Levensmiddelenbedrijf Velsen Gedurende de week van Vrijdag 18 April tot en met Donderdag 24 April ia verkrijgbaar opboa No 554 V, pond suiker. 555 3 ons groene erwten. 556 2 ons Rijst. 557 2 ons huiahoudjam. 558 2 or s kalizee.p a 3 ct p. ons. 559 V, pakje (125 gram) zeep poeder 10 cent. Zoolang de voorraad strekt 560 '/s ons vermieell 8 c p. ons of macaroni a 15 ct. p ons 561 1V» ons Kaas volvet a 17 ct. per ons. Zonder bon verkrijgbaar Kaa'sen a 58 cent per pak. Schemerlichten a 50 cent per pak. Thee- en Kcffiekaart bon 49 is geldig van 1 t.m. 30 April voor 1 ons Koffie, Margarinekaarten bon 11, 3e tijd vak, is geldig van 17 April tot en met 24 April. Broodkaart 93e week is geldig van 19 April t.m. 27 April. Burgerlijke Stand. Bureau-uren op den Goeden Vrijdag en den Tweeden Paaschdsg. De ambtenaar van den Burger lijken Stand in de gemeente Velsen maakt bekend, dat op 18 April as. (Goede Vrijdag) en 21 Apriia.s. (Tweede Paaschdag) bet bureau van den Burgerlijken Stand op ver zoek van beiavghebbenden alleen tot hetdoenvan overl ij dens aangiften zal wo'den geopend tusschen 97e en 10 uur voormiddags, indien de verzoeker aantoont, dat met de te verlichten werkzaam heden niet tot den volgenden dag kan worden gewacht. Velsen, 14 Ap ii 1919. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd H. v. d. &ESR. Historische verzameling. Door het Gemeentebestuur wordt aangelegd een tistorirche verzame ling van fotggrafi öo, prenten enz betrekking hebbende op dj geschie denis der gemeente Velsen. Bu>gemeester en Wethouders be velen deze verzameling in de belang stelling der ingezetenen aan. Velsen, 12. April 1919. de Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, Th. J.WIJNOLDY DAN1ËLS. den door een daartoe strekkende gemeenschappelijke verklaring, schriftelijk bij het centraal stem bureau in te leveren. Formulieren voor deze verklarin gen zijn ter gemeente secretarie verkrijgbaar. Velsen, 14 April 1919. De Voorzitter voornoemd, H. VER LOREN "VAN THEMAAT. Ter-inzage-legging lijsten van candidaten. De Voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeen te Velsen maakt bekend, dat de geldige lijsten van candidaten voor die verkiezing ter secretarie der gemeente van af heden voor een ieder ter inzage zgn nedergelegd Herinnerd wordt, dat binnen zeven dagen na heden de gemachtigden der onderteekenaars van lijsten deze tot een groep kunnen verbin Hinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen bréngen ter open bare kennis, dat ter gemeentesecre tarie ter inz. ligt een verzoek met bijlagen van Gebr. G. de Groot te IJmuiden om vergunning rot op richting van een reparatieinrichting (smidse) ten behoeve van het Vis- seherijbediijf, waarin geplaatst zul len worden drie draaibanken, een boorbank en een sneiboormachine, gedreven door twee electromotoren van 2 en 3 P.K., op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen afdeeling JJmuiden Sectie L No 573, plaatselijk bekend 4e Haven straat C 5 zwart. Op Zaterdag, den 26 April 1919, des voormidd. te 11 ure, zal ten Gemeentebuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 12 April 1919 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY BAN1ËLS. Eaadsoverzicht. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der Geme mte Velsen brengen ter open bare kennis dat ter gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek mot bijlagen van Jac. Neijzen te Monnikendam om vergunning tot oprichting van een visehzouterij- en rookerg op hetperceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L No. 1271. Op Maandag, den 28 April 1919, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, bunnen gedurende drie dagen voor liet bovenver melde tijdstip op de secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot het beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren m o n d e 1 i n g toe te lichten. Velsen, 14 April 1919. Burgemeester eu Wethouders voorn. de Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DAN1ËLS. Zitting van 8 April 1919. De zitting begon mc-t een klein ruzietje tussehen den Voorzitter en den heer Brink. De discussies over het rapport inzake de onregelma tigheden aah het Levensmiddelen- bedrijf zouden worden voortgezet en de Voorzitter meende in het belang daarvan eerst enkele mededeelingen te doen. We waren inderdaad nieuws gierig, wat de Voorzitter nog te zeggen zou hobben, na hetgeen hij reeds gezegd had, doch hij kreeg er geen gelegenheid toe dank zij den vin- nig-bitsen uitval van den heer Brink, die meende, dat nu eerst aan ande ren de gelegenheid moest worden gegeven het woord te voeren, om dat de Voorzitter reeds het woord had gehad in de vorige zitting. Dit getuigde van weinig respect tegen over den Voorzitter, die behalve dat, toch cok nog de eerste magistraat van onze gemec-nte is. Ecnig zelf verwijt mag de voorzitter hierbij wel gevoelen. Een vergadering leiden is niet ieders werk. Is de leiding niet in krachtige handen, dan ver- leopt, dan ontaardt een vergadering. Ondanks de schijnbare of aangewen de stociyasehe bedaarde gerustheid van den voorzitter, die soms wel effect bereikte, meener. wij. dat een van tijd tot tijd krsLhtig optreden evenmin zijn effect zal missen en in het bijzonder een voorbeeldiger handhaven van het reglement van orde in deze veel goed kan doeD. De Voorzitter is tenopzichte van de woordvoering beslist te toegeeflijk en te dien opzichte is krachtiger leiding o i. beslist noodzakelijk. Het gevolg van een en ander is een zeer herhaaldelijk interrumpeerou en door eikaar spreken, wat de gemoederen slechts opwind en schade doet aan een zakelijke verhandeling Dit is zeker wel mede oorzaak, dat de discussies over het Levensmid delenbedrijf tot in het oneindige gerekt werden. Zeker, de raadsleden zijn geen schoolkinderen, die men onder bedwang heeft en er zijn enkele zeer impulsieve karakters onder, doch mat een glimlach hier, een zachte weck daar en helpt dat niet, schorsing van de onderlinge discussies, doch bovenal met een zeer onderlegde kennis van de in behandeling zijnde zaak, door mis wijzingen oamiddelijk recht te zetten ea daardoor verdere discussies af te sluiten, zou reeds veel gewonnen zijn. Het laatste eischt een puntig scherp vernuft en vooral em helder onderscheidingsvermogen en iemand belast met de leiding van woelige vergaderingen, ia wien zoodanige talenten vereisebt worden, moet ia de eerste plaats kort en vooral niet breedsprakig zijn. De Voorzitter van onzen gemeen teraad bezit bg al z^a overigens goede hoedanigheden, deze eigen schappen niet. Hg is geen „speaker", hti treedt te veel in herhalingen en als een stenogram eens zijn niet alleen de zijne echter redenea- ringen weergaf, dan zou men tot de conclusie komen, hoe moeilijk zijn zinsbouw is; hoe weinig argu mentatie daarvan het gevolg is en hoe in den treure een zelfde onder werp herhaald wordt. In dit ver band moge opgemerkt worden, hoe goede, vlotte sprekers zgn o.a. de heeren Netsche-r en Vermeulen twee politieke antipoden zeker, maar belden wat m6n noemt, van den tongriem gesneden. Zij doen ens denken aan twee welbespraakte advocaten, die tegen elkaar pleiten, en waarvan een we zeggen niet de eerste meest de kwade zaak jes bepleit en de ander, meer requi- sitorisch optreedt. D® Voorzitter, die dikwijls blijken geeft van juri- dieke kennis, heeft noch de gave des eenen, noch die des anderen en zoo beleefden we Dinsdag het zon derlinge geval, dat de heer Vermeu len pleidooi hield voor den juristi- schen Voorzitter van onzen raad in het onzen aanhef genoemde geschil. Voor de eindelooze, onverkwikke lijke discussies mogen we naar ons raads verslag verwijzen en het daarop volgende officieele verslag, maar toch willen we nog enkele dingen overzichten. In de eerste plaats dat de beschuldiging, dat de voormalige Administrateur van het Levensmid delenbedrijf broodkaarten verhan deld zou hebben nog slechts op ge ruchten berust het feit wordt naar ons werd med'g-deeld, door deu beschuldigde met den meesten nadruk ontkend" doch dat deze geruchten meerderen rchijn van waarheid hebben gekregen door de onthullingen van den heer Schilling over de mededeelingen van een controleur aan het levensmiddelen- bedrijf. Deze feiten waren den voorzit ter totaal onbekend naar hij zeide eu hij zou die nu ter kennis van den rechter van instructie brengen, Wij vragen ons af: Waartoe dat achterbaks gedoe van dien contro leur Waarom de feiten niet mede gedeeld aan den Burgemeester, den Commissaris van politie of aan de Commissie van onderzoek. In de tweede plaats willen we overzich ten de door den heer Handgraaf naar voren gebrachte „hetze" tegen zijn persoon en zjjn partij. We meenen dat de heer Handgraaf geen enkele gegronde reden voor dit ver wijt kon aanvoeren, ^eel de grieven van de commissie tegen den persoon van Handgraaf raken in geen enkel opzicht de R.K. politieke partij als zoodanig en als de heer Handgraaf zijn positie als leider van het levens middelecb:drijf koppelt aan zijn partij, dan doet hg de laatste daar mede geen eer aan. Dit werd trou wens door vele raadsleden erkend. In de derde plaats willen we over- z'cbten, dat we den heer Sehu'ten maker, met alle erkentelijkheid voor zijn nochtans te spontane uiting van welwillendheid tegenover de pers, weinig dankbaar kunnen zijn voor zijn te onzer beschikking ge stelde verhooreD, waarvan wij dan ook gemeend hebben geen gebruik te moeten maken. Wij zouden de heer Schuitenmaker meer dank ver schuldigd geweest zijn, indien hij aan aan ons middellijk verzoek ge hoor had willen geven, om het offi- ciëele rapport mat dezelfde bereid willigheid bijtijds tot bewerking voor de pers te geven. Daarmede ware dan zeker voorkomen de ontijdige publicatie van een niet-officiëel rapport. In de vierde plaats wenschen we op te merken, dat het ons spijt niet het oordeel van den heer Netscher gehoord te hebben over het rapport, de conclusies en de houding van den voorzitter contra zijn verant woordelijkheid voor de gepleegde onregelmatigheden. Ook de heer Dalmeijer sprak zich tot heden niet uit en toch hadden we ook zijn helder oordeel in deze aangelegen heid wel willen kennen. Zijn de politieke kopstukken wat huiverig geweest zich in deze ietwat troebele zaak te mengen Plaatselijk Nieuws. IJMUIDEN. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt de kommies 2e klas der Di recte belastingen van Purmerend naar hier verplaatst. Door onzen plaatsgenoot, den heer Jungbacker, zijn op den reei- teerwedstrijd te Landsmeer 2 prijzen behaald, n.l. in de eerste afdeeling luim den esrsten prijs eueenrxtra p;ijs voor het hoogste aantal punten. De heer Jungbacker zal ook mede dingen in den eere-wedstrijd. VELSEROORD. Het secretariaat der afdeeling van den Bond van Christen Socia listen is niet meer bij den heer J. van Houwelicgen alhier, doch bij den heer J, Bienefsld, Koningsweg 80, Wijkeroog. Het brochurendepöfc blijft bij den heer van Houwelingen gevestigd. In de zaal Flora alhier werd Zaterdagavond de feestelijke jaar vergadering gehouden der sfdeeling Vels3n van d-n Bond van Werk lieden in Openbare Diensten en Be drijven. De spreker was door een Hoofd bestuursvergadering verhinderd, waarom de heer Schilling als voor zitter van den IJmuider Bestuurders- bond het woord voerde. De heer R. Brink complimenteerde de Vereeniging ramens de Soc. Dem. raadsfractie. De IJmuider Volkstem verleende hare medewerking, terwijl de heer K. Ebbeling voordrachten ten beste gaf. Het was een heel g9zellig en wel geslaagd feest. De afd. Velsen en Omstreken van de Intern. Anti-Militairistisehe Vereeniging had Zondag een kunst avond belegd in de zaal Flora. De zaal was slecht bezet. Gesproken werd door den heer Y. J, Reitsma van hier. Het pro gramma bevatte zang van de Geh.- Önth. Zangver. D. 0. V. van Bever wijk, directeur de heer J. Wolterus Grootendorst te Haarlem, muziek van het Mandoline Ensemble van Amsterdam, directeur de heer G. Schutjes en declamatie van Mej. Jeancy Berkhout van Amsterdam. Da afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond hield Maandag avond een openbare vergadering in de Ned. Herv. Kerk. De opkomst was niet groot. De vergadering werd geleid door den heer D. Bruijn, die Het zingen Psalm 421 en las Joh. 19 en daar na het woord gaf aan den spreker, Ds. G. B. Westenburg van Bever wijk. Deze zeide te willen uiteen zetten de beteekenis van sociale bonden en van de vakorganisaties. Deze twee moeten goed uiteen ge houden worden, beide zjjn noodig. Na eerst een uiteenzetting te hebben gegeven van het werk der vakorganisaties, maakte de spreker duidelijk dat daarnaast ook de Chr. Sociale bonden noodig zjjn. Zij doen veel nuttig weik, door en voor el kander. Spreker gsf daar vele voor beelden van uit de practijk, b.v. een fonds Eigen Hulp, waaruit de arbeiders bij ziekte versterkende middelen krijgen. In Beverwijk kocht men dezen winter hout en ondergoed, hetgeen onder de leden verkocht werd. Ook huurde men grond, waarop aardappelen werden geteeld. Aldus wist de spreker de taak van den Bond uiteen te zetten en vond zijn woord een aandachtig gehoor. De Voorzitter dankte Ds. Westen burg voor zijn degelijke redevaar- mede te Velseroord zeker winst gedaan zal worden. DRIEHUIS. Maandag heeft op Wester veld de crematie plaats gehad van het stoffeljjk overschot van Mr. E. F IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1