ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN vooruitbetaling No. 359, Zaterdag 19 April 1919 4e Jaargang Abonnementsprijs80 ets., per 8 maanden, franco per post 95 ets., voor het Buitenland f 1.25. Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten Tot plaatsing ran advertentiBn van buiten de gemeente VELSEN In dit blad Is nltslnitend gerechtigd het Advertentiebureau P. F. C. R O E L S E, IJMUIDEN. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave van de Naasal, Yeisn. Uitgevers Mjj. sIJmaiden" ADRES YOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Drukkerij Sinjewel, Willemsplein 11, IJmuiden Telefoon 153 ADVERTENTIEN van 1—5 regels 75 ets. Iedere regel meer 15 ets. Kleine advertentien en familieberichten 10 ets per regel bij vooruitbetaling. Ingezonden mede- deelingen 25 ets. per regel. Advertentieeontraeten togen zeer billijk tarief. AdvertentiSn uiterlS* in te zenden W0ËNS1AQ en ZATERDAG tot 9 aar v.*. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Kleine advertenties en familieberichten kosten bij slechts 10 cent per regel. OFFICIEEL. Uitreiking van Broodkaarten voor de afieelingen Velsen, IJmui den tn Velseroord op Donderdag 24 April; voor de afdeeling Santpoort en Jan Gijsenvaart op Vrijdag 25 April; voor de afdeeling Wijkeroog op Zaterdag 26 April in de gewone lokaliteiten. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders der Gimeente Velsen brengen ter open bare kennis dat ter gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Joh. Oosterbaan te Monnikendam om vergunning tot oprichting van een jvisehzouterij en- rookerij op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L No. 1271. Op Dinsdag, den 29 April 1919, des voormiddag3 te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenver melde tijdstip op de secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen tchrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot het beroep gerechtigd zijn zij, dis niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren m o u d e 1 i n g toe te lichten. Velsen, 15 April 1919. Burgemeester en Wethouders voorn. de Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. de Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Hinderwet Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter open bare kennis dat op het verzoek van de Naamlooze Vennootschap tot Exp'oitatie van Onroerende Goede ren „de Spura" te IJmuiden om op het perceel, kadastraal bekend Ge meente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L No. 931, te mogen oprich ten een taanderij door hen is toe gestaan onder voorwaarde, dat de schoorsteen en moeten worden voor zien van vonkenvangers, waarvan de mazen niet grooter dan 2 c M' mogen zijn. Velsen, 9 April 1919, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, Th. J. WIJNOLDY DANIËLS. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter open bare kennis, dat op 12 April 1919 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van H. Schol ten—Veldhorst, van beroep zonder, wonende te Velsen. om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaat so van verkoop in de navolgende localiteit: de beneden- voorlocaiiteit van het perceel, plaat selijk gemerkt C 13 en gelegen aan de Visseringstraat aldaar. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, 12 April 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. VER LOREN VAN THEMAAT. De Secretaris, TH. J. WIJNOLDY DAN'ËLS. Gemeenteraad. Vergadering van Dinsdag 15 April'19 Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heeren Landeweerd en Handgraaf. Twee vacatures. De heer Brink stelt voor dat de raad goedkeurt het rapport en de conclusies van de commissie tot onderzoek naar de oaregeimatighe den aan het levensmiddelenbedrijf en vraagt dus stemming. De heer Netscher wenscbLinut de discussies te heropenen, doch vraagt stemming oyer iedere con clusie afzonderlijk. De heer Vermeulen begrijpt niet waarom stemming noodig is, de straffen, in de conclusies voor gesteld, zijn reeds uitgevoerd. DeheerSchillng zegt een motie te willen indieneD, waarmede de ieden der commissie zich wellicht kunnen vereenigen. Deze motie iuidt als volgt: „De raad der gemeente Velsen in openbare vergadering bijeen op Dinsiag 15 April 1919, ge hoord het rapport van de com missie inzake de onregelmatig heden aan het levensmiddelen- bedrijf, gehoord de moeilijke omstan digheden, waaronder de com missie hare werkzaamheden heeft moeten verrichter, spreekt als zijne meening uit, dat verschillende wanordelijk heden niet tot klaarheid ge dacht zijn kunnen worden, doch kan zich geheel vereenigen met de meeniDg van da com missie, in het rapport en de conclusies neergelegd." De heer Sluiters kan zich met den zin betreffende het niet tot klaarheid brengen van verschillende wanordelijkheden niet vereenigen, Dit is 6ea klap in het aangezicht van het rapport. De heer Schilling zegt dit niet te bedoelen. Spreker wil d9 discus sies niet heropenen, maar zou nieuwe feiten kunnen noemen, die de com missie nog niet bekend zijn. Spreker wil met de motie de Commissie een votum van vertrouwen geven. De motie van den heer Schilling wordt met 10-3 stemmen aange nomen. Tegen de heeren Uytendaal, Vermeulen en Hoogland. De heer Schuitenmaker vraagt het woord voor een persoonlijk feit. De heer Vermeulen wil eer^t de agenda afhandelen. De heer Brink stelt voor den heer Sehuitenmaker het woord te verleenen. Dit wordt aangenomen met 11—2 stemmen. Tegen de heeren Uytendaal en Vermeulen De heer Sehuitenmaker ziet zich genoodzaakt van deze plaats te verklaren, waarom hij het dossier der verhooren aan de pers heeft gegeven. De pers hoeft in het raads- verslag tussehen haakjes vermeld, dat zij het dossier met een gebaar van zich afschoof. Een der heereu van de pers echter, spreker vraagt of hij niet meetelt, heeft het dossier nog in zijn bezit. Deze zal er het ge bruik van makeD, dat spreker zich had voorgesteld ook de anderen er gebruik van gemaakt zouden hebben Er rekening mee houdend, dat het rapport een uittreksel is van het dossier, had spreker gedacht dat de verslaggevers, na nuchtere aan- hooring van de dibatten, inzage hadden genomen van het dossier en spreker had er prijs op gesteld, a's zij tot de conclusie waren gekomen, dat het rapport juist was. Spreker had het van belang gevonden, als de burgerij dit van de pers had geweten. Nu zij dit geweigerd heeft, moet zij het zelf weten. Spreker heeft getracht de burgerg op da juiste wijze in te lichten. De Voorzitter zegt verleden week niet geprotesteerd te hebbea, omdat de heer Schuitenmaker zijn eigen stukken weggaf. Had spreker echter alles gerea'iseerd, dan had hij wel geprotesteerd, omdat bij het afaemen der verhooren geheimhou ding is toegezegd, o.a. dat bij van Verhoog. De heer SchuitenmakerU kunt dit protest" terugnemeD, want op verzoek van Verhoog heb ik zijn verhoor er uit genomen. Spreker herhaalt nog eens niet meer te willen zitten In een commissie, die hier ais een Jan Klaassen van het tooneel verdwijnt. Tegen het vooistel tot niet-aan- sluiting bij het inkoopbureau voor bouwmaterialen verklaart zich de heer Dalmeijer, die deze inkoop- gc Operatie aanbeveelt en voorstelt 2 aaudeelen van f 10 000 te nemen. Dit voorstel van den heer Dal meijer wordt met 11—2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Ver meulen en Hoogland. Goedgekeurd wordt het voorstel tot oplossing van het geschil met Haarlem betreffende overschrijding van het gasrantsoen winter 1917— 1918. Toegestaan wordt een crediet voor verbetering van de electrisehe ge leidingen in het gemeentehuis en een voor verfraaing van het Wil lemsplein te IJmuiden. Tegen het laatste stemde de heer Hoogland. Goedgekeurd worden de voorstel len tot veihuur van twee woningen te Jan Gijsenvaart, tot verhuur van het tijdelijk gebouw op het gemeen tel erreia te Velseroord aan deVer- eeniging voor Ambachtsonderwijs in Kennemerland. Da voorstellen betreffende mach tiging inzake aanwijzing van opzich ters le, 2e en 3a klasse bij openbare werken en bouw- en woningtoezicht en de regeling der bezoldiging van den commies bij het bedrijf open bare werken worden op verzoek van eenige leden aangehouden, De regeling der bezoldiging van de gymnastiekonderwijzers wordt goedgekeurd. Bij het voorstel tot regeling der bezoldiging van den inspecteur van politie voor de administratie en de agenten voor de handhaving van bijzondere wetten zegt de heer Schilling er nu genoeg van te hebben. Spreker had gedacht dat de menschen nu volkomen tevreden waren. Als er over verhooging ge sproken wordt, wil spreker dit over de geheele linie geven. De heer Brink meent dat de agenten meer rekenen moeten met hun organisatie. Spreker gelooft dat het niet het standpunt der organi satie is om allerlei rangen en ran- getjes te scheppen. De Voorzitter zegt meerdere verzoeken te hebben ontvangen. Deze vond spreker echter billijk. Het voorstel betreffende den in specteur voor de administratie wordt aangenomen met 85 stemmen. Tegen de heeren Bosman, Vooren, van der Steen. Uijtendaal en Hoog land. Het voorstel betreffende de agen ten wordt verworpen mot 10—3 stemmen. Vóór de heeren Vermeu len, Sehuitenmaker en Vooren. Bij het voorstel tot toekenning van eene tegemoetkoming aan twee ontslagen agenten van politie stelt de heer Schuitenmaker voor ook aan een derden ontslagen agent een maand salaris toe te kennen. De heeren Schilling en Ver meulen verklaren zich daartegen. Deze man was bier gekomen, na verzwe-gen te hebben dat hij in een andere plaats ontslagen was en nu gaat het niet aan hem nog een fooi te geven. Het amendement-Schuitenmaker wordt verworpen met 4—8 stem men. Vóór de heeren Sluiters, Schui tenmaker, Bosman en Brink. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Aan den secretaris der Commissie vaa onderzoek inzake onregelmatig heden aan het Levensmiddelenbe drijf wordt een vergoeding toege kend. Goedgekeurd wordt het voorstel tot aanstelling van een gemeentelij» ke geneeskundige. Het voorstel tot aanstelling vau een ambtenaar voor belastingonder- zoek zegt de heer Netscherdat we hier nu toch ambtenaren genoeg hebben. Op 10 inwoners hebben wij hier zoowat 7 ambtenaren. Wij hebben den ambtenaren goede sa larissen gegeven, overmatige werk tijden zijn hier niet, nu moeten zij maar eens poot aan spelen om het werk klaar te krijgen. De heer Brink gelooft dat erbij goed onderzoek wel meer uit de belastingen is te halen. Spreker vraagt of er een betere rrgeiicg voor den ambtenaar belast met het innen der belasting op publieke vermakelijkheden, mogelijk is. Nu is het wel wat vermakelijk. Ook de heer Bosman vraagt dit, Bij iedere uitvoering is deze ambtenaar, benevens twee agenten Als de ambtenaar er bij den aan vang is, kunnen de agenten dan niet later toezien en controle oefenen Be heer Vermeulen zegt dat deze man zeker zichzelf zal ver dienen. 't Is altijd gebleken dat door controle de belasting opbrengst ver hoogd wordt. Het voorstel van B. en W- wordt aangenomen met 9—3 stemmen. Tegen stemden de heeren Vooren, Sluiters en Netscher. Goedgekeurd wordt voor een ont vreemd teruggegeven dienstrijwiel f 30 te vergoeden. De afrekening van de carbiddis- tributie wordt goedgekeurd. Aangehouden worden de voorstel len betreffende de verleening ge deeltelijke restitutie van kosten volgens meer verbruik van gas, de bepaling datum inwerkingtreding verordening, regelende de subsidi- ösring van bijzondere bewaarscholen en de aanvulling der verordening tot heffing van schoolgeld voor be waarschoolonderwijs. De rekening van de burgerlijke armbesturen over 1917 worden vastgesteld. De heer Brink zegt dat de Commissie voor de Financiën de rekening terugzond en B. en W. deze nu toch willen vaststellen. De heer Schilling zegt dat het R. Kath. Burgerlijk armbestuur in- dertgd ondersteuning aan een lupus- lijder weigerde. Het is spreker ge bleken dat dat enkel geschieden omdat de man een Protestant; ch meisje heeft getrouwd. Spreker zal niet meer voor eenige subsidie aau dit armbestuur stemmen, zoolang er propaganda voor de kerk wordt ge maakt en bovengenoemde daad niet goedgemaakt is. De begrooting van het grondbe- bedrijf voor 1919 wordt aangehouden. Bij het voorstel tot verhooging van het rentepercentage voor de kasgeldleening zegt de voorzitter dezen morgen nog bevreesd te zijn geweest te moeten meedselen dat do gemeente nergens meer geld kan krijgen. Vanmiddag echter kregen wij bericht van da Gemeentelijke Creöietbank dat een wissel van f 100 000 verlengd werd. Wij leven echter op f 250 000, die het Rijk or s a's voorschot voor de Bouw- vereeniging n heeft uitbetaald, maar dat wij toch moeten uitbetalen. Het is nu de vraag of wij nog geld zullen kunnen opnemen, wij hebban overal moeite gedaan, maar het nergens kunnen krggen. Spreker vraagt dan raad machti ging dat B. en W. zich tot de re geering zullen wenden om ons te hulp te komen. Spreker wjj ster op dat deze hulp als gevolg kan hebben inperking van onze vrijheid en ons voorwaar den gesteld kunnen worden. Wij zullen echter hulp moeten hebben want wij hebbeen een te kort aan kasgeld van een millioen gulden. De heer Dalmeijer vraagt hoe het met Zaandam is gegaan. De Voorzitter zegt dat Zaan dam twee millioen van de rege9ring heeft geleend, van voorwaarden weet spreker niet. De h eer B r i n k zegt dat Minister de Vries verklaard heeft dat na onder zoek gebleken is dat Zaandam gced gefinaueieerd wordt. Blijkt dat ook van onze gemeente, dan zal do re geering ons zeker helpen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De financieels besluiten worden goedgekeurd. Op het adres van h6t bestuur der afd. IJmuiden van de Chr. Sociale Partij inzake huisvesting der arbei ders bij het te stichten hoogoven- bedrijf (stichten volkstuintjes) wordt aangenomen het advies van B. en W., dat te zijner tijd hiermede rekening zal worden gehouden. Op het adres van den gemeente lijken woningraad omtrent toeken ning van een duurtetoeslag aan de opzichters bij de woningbouwver- eenigingen wordt goedgunstig be schikt. Een amendement-Dalmerjer om daaraan terugwerkende kracht te verleenen tot 1 October 1918 wordt aangenomen. Tegen de heer Vermeulen. Bij het adres van het bestuur der vereeniging van ambtenaren in dienst der gemeente Velsen om invoering van den vrgen Zaterdagmiddag stelt de heer Netscher voor de sluiting der secretarie op 12 uur te bepalen. Dit voorstel wordt verworpen met alleen de stem van den heer Net scher voor. Het voorstel van B. en W. om die op 1 uur te bepalen, wordt aangenomen. De heer Netscher verlangt, dat dan alle ambtenaren, ook de hoofd ambtenaren, tot 1 uur blijven. Voor kennisgeving worden aan genomen de adressen van de afd. Velsen van den Bond van Neder- landsche dienstplichtigen nopens IJMUIDER COURANT

IJmuider Courant | 1919 | | pagina 1